Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

UMANBIG 180NE/ML OLDATOS INJEKCIÓ 1X1ML

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Kedrion Spa
Hatástani csoport:
J06BB Specifikus immunglobulinok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-21363/01
Hatóanyagok:
Hepatitis bDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
J Szakorvosi/kórházi diagnózist követő járóbeteg-ellátásban kiadható gyógyszerkészítmény.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
+2 és +8 °c között
Fénytől védve
Eredeti csomagolásban
Alkalmazási elôirat

Javallat

4.1 Terápiás javallatok

* Hepatitis B vírussal történő újrafertőződés megelőzésére, hepatitis B vírusfertőzés okozta májelégtelenség miatt májtranszplantáción átesett betegek esetében.
Adott esetben mérlegelni kell a hepatitis B újrafertőződés standard profilaktikus kezelésekor alkalmazott, megfelelő virosztatikus szerek egyidejű alkalmazását is.

* Hepatitis B-fertőzés immunprofilaxisa:
- Nem immunizált személyek véletlen expozíciója esetén (azokat a személyeket is beleértve, akiknek az oltása hiányos vagy oltási státuszuk ismeretlen).
- Hemodializált betegeknél, amíg a védőoltás hatása nem alakul ki.
- Hepatitis B vírushordozó édesanyák újszülöttjeinél.
- Olyan személyeknél, akiknél védőoltást követően nem alakult ki immunválasz (nincs mérhető hepatitis B elleni antitestük) és akiknél a folyamatosan fennálló hepatitis B fertőzési veszély miatt folyamatos prevenció szükséges.

Figyelembe kell venni továbbá az intramuscularis humán hepatitis B immunglobulinok megfelelő használatára vonatkozó hivatalos ajánlásokat is.




Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

Hepatitis B vírussal történő újrafertőződés megelőzésére, hepatitis B fertőzés okozta májelégtelenség miatti májtranszplantációt követően.

Felnőttek:
2160 NE ajánlott intramuscularisan 15 naponta a transzplantáció utáni időszakban, a műtét utáni első hét kivételével.
Hosszú távú kezelés esetén a dózist úgy kell módosítani és beállítani, hogy biztosított legyen a HBV-DNS negatív betegeknél a 100 NE/l feletti, illetve HBV-DNS pozitív betegeknél 500 NE/l feletti HBsAg ellenanyag szérumszint.

Gyermekek és serdülők:
Ebben az indikációban, gyermekeknél és serdülőknél történő alkalmazásának hatásosságára vonatkozóan nem áll rendelkezésre adat.

Hepatitis B fertőzés immunprofilaxisa

- Hepatitis B fertőzés megelőzésére nem immunizált személyek véletlen expozíciója esetén:
legalább 500 NE az expozíció intenzitásától függően, az expozíciót követően minél hamarabb, lehetőleg 24 - 72 órán belül.

- Hepatitis B fertőzés immunprofilaxisa hemodializált betegeknél:
8-12 NE/ttkg, maximum 500 NE 2 havonta, a vakcinációt követő szerokonverzió bekövetkeztéig.

- Hepatitis B fertőzés megelőzésére hepatitis B vírushordozó édesanyák újszülöttjeinél a születéskor vagy a születést követően a lehető leghamarabb:
30-100 NE/ttkg. A hepatitis B immunglobulin beadásának megismétlésére a vakcinációt követő szerokonverzió bekövetkeztéig szükség lehet.

A fenti esetek mindegyikében kifejezetten ajánlott a hepatitis B vírus elleni aktív immunizálás. A védőoltás első adagja beadható a humán hepatitis B immunglobulin adásával azonos napon, csak különböző helyre.

Olyan személyeknél, akiknél védőoltást követően nem alakult ki immunválasz (nincs mérhető hepatitis B elleni antitestük) és akiknél folyamatos prevenció szükséges, felnőttek esetén 500 NE, gyermekeknél 8 NE/ttkg adandó kéthavonta; legalacsonyabb protektív ellenanyag titernek 10 mNE/ml tekinthető.

Figyelembe kell venni továbbá az intramuscularis humán hepatitis B immunglobulin hivatalos ajánlásokban javasolt dózisát és adagolási rendjét is.

Az alkalmazás módja

Az Umanbig-et intramuscularisan kell alkalmazni.
Amennyiben nagy adagok (gyermekek esetében > 2 ml, felnőttek esetében > 5 ml) alkalmazása szükséges, ajánlott ezt kisebb adagokra osztva a test különböző területein beadni.

Amennyiben egyidejűleg védőoltás alkalmazása is szükséges, az immunglobulint és a védőoltást a test két különböző területén kell beadni.

Beadás előtt ellenőrizze, hogy a tű nem talált-e eret!




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Nyomonkövethetőség
A biológiai gyógyszerek nyomonkövethetőségének elősegítése érdekében egyértelműen fel kell jegyezni a beadott készítmény nevét és gyártási tételszámát.

A sokk veszélye miatt biztosítani kell, hogy az Umanbig beadása ne véráramba történjen.

Amennyiben a recipiens HBsAg hordozó, a készítmény adása terápiás haszonnal nem jár.

Túlérzékenységi reakciók
Ritkán fordul elő valódi túlérzékenységi reakció.

Az Umanbig kis mennyiségben tartalmaz IgA-t. IgA-t tartalmazó vérkészítmény beadását követően IgA elleni antitestek képződhetnek és anafilaxiás reakció fordulhat elő az IgA hiányos betegeknél. A kezelés megkezdése előtt a kezelőorvosnak mérlegelnie kell az Umanbig terápia előnyeit a túlérzékenységi reakciók lehetséges kockázataival szemben.

A humán hepatitis B immunglobulin készítmény ritka esetekben vérnyomásesést válthat ki anafilaxiás reakcióval, még olyan betegekben is, akik a korábbi humán immunglobulin kezelést jól tolerálták.

A betegeket tájékoztatni kell a túlérzékenységi reakciók korai tüneteiről, mint például a csalánkiütés, a generalizált urticaria, a mellkasi szorító érzés, a zihálás, a hypotensio és az anafilaxia. A szükséges kezelés a mellékhatás jellegétől és súlyosságától függ.

Allergiás vagy anafilaktikus reakciók esetén, az injekciót azonnal abba kell hagyni. Sokk esetén az elfogadott szakmai irányelveknek megfelelő kezelést kell alkalmazni.

Thromboembolia
Artériás és vénás thromboemboliás események, többek között myocardialis infarctus, stroke, mélyvénás trombózis és tüdőembólia előfordulását hozták összefüggésbe immunglobulinok alkalmazásával. Habár az Umanbig esetében thromboemboliás eseményeket nem tapasztaltak, az immunglobulinok használata előtt a betegeket megfelelően hidrálni kell. Körültekintően kell eljárni olyan betegeknél, akik a thrombotikus események szempontjából eleve kockázatnak vannak kitéve (pl. hypertonia, diabetes mellitus és érbetegségek, illetve thrombotikus epizódok a kórtörténetben, szerzett vagy veleszületett thrombophiliás rendellenességek, elhúzódó immobilizáció, súlyos hypovolaemia, a vér viszkozitását fokozó betegségek). A betegeket tájékoztatni kell a thromboemboliás események kezdeti tüneteiről (pl. légszomj, végtagfájdalom és -duzzanat, neurológiai góctünetek, mellkasi fájdalom), és tanácsolni kell, hogy tünetek megjelenésekor azonnal forduljanak kezelőorvosukhoz.

Fontos információ a segédanyagokról
Ez a gyógyszer 1 ml-es injekciós üvegenként legfeljebb 3,9 mg, 3 ml-es injekciós üvegenként legfeljebb 11,7 mg nátriumot tartalmaz, ami megfelel a WHO által ajánlott maximális napi 2 g nátrium bevitel 0,19%, illetve 0,58%-ának felnőtteknél.

Szerológiai vizsgálatok befolyásolása
Az immunglobulin alkalmazását követően a beteg vérében átmenetileg megemelkedik a készítménnyel passzív módon bejuttatott különböző antitestek szintje, ami álpozitív eredményekhez vezethet szerológiai vizsgálatoknál.
A vörösvértest antigének, pl. A, B, D elleni antitestek passzív bevitele befolyásolhatja egyes vörösvértest elleni antitestek kimutatására irányuló szerológia vizsgálatok eredményét, mint például az antiglobulin tesztet (Coombs-teszt).

Fertőző ágensek
Az emberi vérből vagy plazmából nyert készítmények alkalmazásából eredő fertőzések elkerülésének standard eljárásai magukban foglalják a donorok kiválasztását, az egyedi donor-vér és plazma-keverékek specifikus infekciós markerek irányába történő szűrését és a hatékony vírusinaktiváló és víruseltávolító eljárások beillesztése a gyártási folyamatba.
Mindezek ellenére emberi vérből vagy plazmából előállított készítmények alkalmazása esetén nem lehet teljes mértékben kizárni a fertőző ágensek átvitelének lehetőségét. Ez vonatkozik ismeretlen vagy újonnan felbukkanó vírusokra és egyéb kórokozókra is.

Az alkalmazott eljárások hatékonynak tekinthetők a burokkal rendelkező vírusok, mint a humán immundeficiencia vírus (HIV), a hepatitis B vírus (HBV) és a hepatitis C vírus (HCV) esetében és a burokkal nem rendelkező vírusok például a hepatitis A vírus (HAV) esetében is.
A burokkal nem rendelkező vírusok esetében, mint amilyen a Parvovírus B19 is, ezen eljárások hatékonysága korlátozott lehet.
A klinikai tapasztalatok azt bizonyítják, hogy immunglobulin kezelés során nem fordult elő hepatitis A vagy Parvovírus B19 átvitele. Feltételezhető továbbá, hogy az antitest-tartalom jelentősen hozzájárul a vírusbiztonsághoz.

Kifejezetten ajánlott minden egyes Umanbig-kezelés alkalmával a készítmény nevének és gyártási számának dokumentálása, hogy a beteg és a gyártási tétel közötti kapcsolat követhető legyen.

Gyermekek és serdülők
Nincs szükség különleges intézkedésre vagy monitorozásra.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Az Umanbig nem, vagy csak elhanyagolható mértékben befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket. A kezelés során mellékhatásokat észlelő betegnek meg kell várnia, amíg ezek elmúlnak, mielőtt gépjárművet vezetne vagy gépeket kezelne.


4.9 Túladagolás

A túladagolás következményei nem ismertek.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Élő gyengített vírustartalmú vakcinák

Az immunglobulin alkalmazása 3 hónapon át befolyásolhatja az élő, gyengített vírustartalmú vakcinák (mint kanyaró, rubeola, mumpsz, bárányhimlő) hatására kialakuló immunválaszt. A készítmény beadását követően ezért legalább 3 hónap elteltével szabad csak élő, gyengített vírustartalmú vakcinákat alkalmazni.
Gyengített vírustartalmú vakcina adását követően humán hepatitis B immunglobulint 3-4 hét elteltével szabad alkalmazni. Amennyiben mégis ebben az időszakban szükséges humán hepatitis B immunglobulin alkalmazása, a vakcinációt 3 hónappal a készítmény beadását követően meg kell ismételni.

Gyermekek és serdülők
Gyermekek és serdülők esetén nem végeztek specifikus interakciós vizsgálatokat.


6.2 Inkompatibilitások

Ez a gyógyszer nem keverhető más gyógyszerekkel.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A biztonságossági profil összefoglalása

Mint minden, intramuscularisan alkalmazott humán normál immunglobulinnál, a következő mellékhatások fordulhatnak elő:
Esetenként előfordulhat hidegrázás, fejfájás, szédülés, láz, hányás, allergiás reakció, hányinger, arthralgia, hypotensio és mérsékelt deréktáji fájdalom.
A humán normál immunglobulinok ritkán okozhatnak hirtelen vérnyomáscsökkenést és izolált esetekben anaphylaxiás shockot, még akkor is, ha a beteg korábbi alkalmazás során nem mutatott túlérzékenységi reakciót.
Gyakran előfordulhatnak helyi reakciók a beadás helyén: duzzanat, fájdalom, kivörösödés, induratio, helyi forróság, viszketés, véraláfutás és bőrkiütés.

A mellékhatások táblázatos felsorolása
Az alábbi táblázat a MedDRA szervrendszerek szerinti osztályozását követi (szervrendszerenkénti csoportosítás és ajánlott kifejezés) és tartalmazza a humán hepatitis B immunglobulinok intramuscularis alkalmazása során fellépő mellékhatásokat.

A gyakoriság értékelése a következő kategóriák szerint történt: nagyon gyakori (?1/10); gyakori (?1/100 - <1/10); nem gyakori (?1/1000 -<1/100); ritka (?1/10 000 -<1/1000); nagyon ritka (<1/10 000) nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).

A klinikai vizsgálatok alapján a mellékhatások gyakoriságára vonatkozóan értékelhető mennyiségű adat nem áll rendelkezésre.

Az alábbi adatok összhangban vannak a humán hepatitis B immunglobulin intramuscularis készítmény biztonságossági profiljával, és a forgalomba hozatalt követő tapasztalatokon alapulnak. Mivel a forgalomba hozatalt követő mellékhatás jelentés önkéntes és bizonytalan létszámú betegcsoportból származik, így a mellékhatások gyakoriságát nem lehetséges megbízható módon megbecsülni.


A szervrendszerek MedDRA szerinti standard csoportosítása
Mellékhatás
Gyakoriság
Immunrendszeri betegségek és tünetek
Túlérzékenység, anafilaxiás sokk
Nem ismert
Idegrendszeri betegségek és tünetek
Fejfájás
Nem ismert
Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek
Tachycardia
Nem ismert
Érbetegségek és tünetek
Hypotensio
Nem ismert
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Hányinger
Nem ismert

Hányás
Nagyon ritka
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Bőrreakciók, bőrpír, viszketés
Nem ismert
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei
Ízületi fájdalom
Nem ismert
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Láz, rossz közérzet, hidegrázás
Nem ismert

Az alkalmazás helyén: fájdalom
Nem gyakori

Az alkalmazás helyén duzzanat, bőrvörösség, keményedés, melegérzet, bőrkiütés, bőrpír, viszketés
Nem ismert

Az átvihető ágensekkel kapcsolatos biztonság tekintetében lásd a 4.4 pontot.

Gyermekek és serdülők
Jóllehet nincs rendelkezésre álló adat gyermekekre és serdülőkre vonatkozóan, azonban a mellékhatások gyakorisága, típusa és súlyossága várhatóan nem különbözik gyermekek és serdülők esetében a felnőttekétől.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Immunszérumok és immunglobulinok - Hepatitis B immunglobulin
ATC kód: J06BB04

A humán hepatitis B immunglobulin főként immunglobulin G (IgG) antitesteket tartalmaz, különösen nagy mennyiségben hepatitis B felszíni antigén (HBs) elleni antitesteket.

Az Umanbig hatásosságát (anti-HBs szérum szintjének 100 NE/l felett tartása) hepatitis B vírusfertőzés következtében májátültetésen átesett, HBsAg negatív személyeken elvégzett vizsgálattal igazolták. A vizsgálat keretében 2000/2160 NE Umanbig (kiszerelésnek megfelelően) került beadásra 6 hónapon keresztül, minden 15. napon.
Az átlagos anti-HBs szint mind a 12 beadás előtt az előírt küszöbérték felett volt (A 334 NE/ml-es koncentráció esetén 390 NE/l, a legalacsonyabb érték: 109 NE/l volt, míg a 180 NE/ml-s koncentrációban történő adagolás esetén 403 NE/l, a minimum érték: 106 NE/l volt).

Gyermekek
A hatásossági és biztonságossági vizsgálatok nem tártak fel jelentős különbségeket az ugyanabban a betegségben szenvedő felnőttek és gyermekek között.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

A humán hepatitis B immunglobulin az intramuscularis alkalmazást követően biológiailag 2-3 nappal később hasznosul a beteg keringésében.
A humán hepatitis B immunglobulin felezési ideje körülbelül 3-4 hét. A felezési idő betegenként változhat.
Az IgG és az IgG-komplexek a reticuloendotheliális rendszerben bomlanak le.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Az immunglobulinok az emberi szervezet természetes alkotóelemei. Az immunglobulinok alkalmazása állatkísérletek során antitest-képzést válthat ki, a preklinikai biztonságossági adatok limitáltak. Mindezek ellenére a limitált akut és szub-akut toxicitási vizsgálatok eredményei alapján a készítmény alkalmazása az emberekre nem jelent veszélyt.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

Egy darab I. típusú injekciós üveg I. típusú, halobutil elasztomerből készült, átszúrható gumidugóval lezárva.
- 1 ml oldatot tartalmazó injekciós üveg tartalma megfelel 180 NE hatóanyagnak
- 3 ml oldatot tartalmazó injekciós üveg tartalma megfelel 540 NE hatóanyagnak

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

A készítményt felhasználás előtt szoba- vagy testhőmérsékletre kell melegíteni.
A védőkupak eltávolítását követően injekciós fecskendő segítségével szívja fel az oldatot.
Cserélje ki az injekciós tűt, majd a készítményt adja be a betegnek.
Amennyiben az oldat, fecskendő segítségével, az üvegből kivételre került, azonnal be kell adni a betegnek.

Az oldat tiszta és színtelen, esetleg halványsárga vagy világosbarna. Zavaros vagy üledéket tartalmazó oldatot nem szabad felhasználni.

Bármilyen fel nem használt készítmény, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy kereszt)
Osztályozás: II./1 csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, szakorvosi/kórházi diagnózist követően járóbeteg-ellátásban alkalmazható gyógyszer (J).



6.4 Különleges tárolási előírások

Hűtőszekrényben (2 °C - 8 °C) tárolandó.
A fénytől való védelem érdekében az injekciós üveget tartsa a dobozában.
Nem fagyasztható!


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év
Az üveg felbontását követően a gyógyszert azonnal fel kell használni.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Kedrion S.p.A.
Loc. Ai Conti, 55051 Castelvecchio Pascoli, Barga (Lucca)
Olaszország.


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-21363/01 - 1 × 1 ml (180 NE)
OGYI-T-21363/02 - 1 × 3 ml (540 NE)


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2009. augusztus 7.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2010. december 14.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2019. november 5.



3




OGYÉI/38971/2019




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
A készítmény terhesség alatti alkalmazásának biztonságosságát kontrollos klinikai vizsgálatokban nem bizonyították, ezért terhesség alatt kellő körültekintéssel adandó. Az immunglobulinok klinikai alkalmazásának tapasztalatai alapján a terhesség lefolyására, vagy a magzatra és az újszülöttre ártalmas hatás nem várható.

Szoptatás
A készítmény szoptatás alatti alkalmazásának biztonságosságát kontrollos klinikai vizsgálatokban nem bizonyították, ezért szoptató anyáknak kellő körültekintéssel adandó. Az immunglobulinok kiválasztódnak az anyatejbe és hozzájárulhatnak az újszülött védelméhez azon kórokozókkal szemben, amelyek nyálkahártyán keresztül jutnak a szervezetbe.

Termékenység
Klinikai tapasztalatok alapján az immunglobulinok termékenységre kifejtett káros hatása nem várható.