Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

PROPAFENON PHARMAVIT 300MG FILMTABLETTA 90X

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Supremex Kft.
Hatástani csoport:
C01BC Antiarritmiás szerek i.c. csoport
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-04413/06
Hatóanyagok:
Propafenonium chloratum
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
5885 Ft
Kiadhatóság:
J Szakorvosi/kórházi diagnózist követő járóbeteg-ellátásban kiadható gyógyszerkészítmény.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános4366,001519,00
Közgyógy5885,000,00
Üzemi baleset5885,000,00
Teljes0,005885,00
Egyedi engedélyes0,005885,00
Tárolás:
Eredeti csomagolásban
25 °c alatt
Fénytől védve
Nedvességtől védve
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása megfontolandó
Terhesség esetén alkalmazása megfontolandó
Gyerekeknek nem adható
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és az alkalmazás

Adagolás
A kamrai ritmuszavarokban alkalmazott antiarrhythmikum beállítása gondos kardiológiai felügyeletet igényel és csak kardiológiai osztályon - ahol az EKG monitorozás lehetősége biztosított - végezhető. Különösen az első héten szükséges az EKG rendszeres ellenőrzése. A kezelés alatt rendszeres ellenőrzés (pl. havonként standard EKG, ill. háromhavonként Holter-monitorozás, adott esetben terheléses EKG) szükséges. Egyes paraméterek rosszabbodása (pl. QRS, ill. QT idő > 25%-os és a PQ idő > 50%-os megnyúlásakor, vagy a ritmuszavarok számának és súlyossági fokának növekedése) esetén a terápia alapos felülvizsgálata szükséges.

Az adagot egyedileg, kardiológiai felügyelet mellett, a beteg vérnyomásának és EKG-jának ismételt ellenőrzésével kell megállapítani (beállítási fázis).
Ha a QRS időtartama több mint 20%-kal megnő, vagy a frekvenciafüggő QTc megnyúlik a kiindulási értékekhez képest, a dózist csökkenteni kell, vagy a kezelést az EKG normalizálódásáig fel kell függeszteni.
A beállítási fázisban, valamint fenntartó kezelés alatt is napi adagja általában 450-600 mg, 2-3 adagra elosztva (naponta 3-szor 150 mg, ill. naponta 2-szer 300 mg).
Szükség esetén a napi adag - 3 részre osztva - 900 mg-ig emelhető. Kivételes esetekben ez a napi dózis szigorú kardiológiai ellenőrzés mellett túlléphető és rövid ideig 1200 mg is alkalmazható. Fenti adagok 70 ttkg-ra vonatkoznak. Kisebb testtömeg esetén az adag arányos csökkentése szükséges.

Speciális betegcsoportok
Máj és vesekárosodás
Beszűkült máj és veseműködés esetén a terápiás adagok is kumulációhoz vezethetnek. EKG ellenőrzés és a plazmakoncentráció ellenőrzése mellett azonban ezek a betegek is beállíthatók propafenonra.

Időskorúak vagy súlyos mértékben károsodott szívizomzat esetén (balkamrai ejekciós frakció < 35%)
A beállítást különösen óvatosan, fokozatosan, lehetőleg a plazmakoncentráció ellenőrzése mellett kell végezni. A dózis emelése csak 5-8 napos kezelési időt követően lehetséges.

Az alkalmazás módja
Oralis alkalmazásra
A filmtablettákat egészben, szopogatás és szétrágás nélkül, kevés folyadékkal, étkezés után kell bevenni.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Időskorú betegeknek, továbbá nagymértékben károsodott myocardium ill. már megnyúlt QT idő esetén a beállítást különösen óvatosan, fokozatosan (300-450 mg propafenon/nap), lehet elvégezni.

Cardialis decompensatiora utaló tünetek esetén - amennyiben azt nem ritmuszavar váltotta ki - a propafenon terápia megkezdése előtt digitalizálás vagy egyéb kompenzáló kezelés szükséges.

Digitálisz túladagolásra utaló tünetek esetén a digitálisz szérumszintje meghatározandó és szükség esetén annak dózisa csökkentendő.

Csökkent bal kamra funkció esetén, ill. strukturális myocardialis betegségben különösen óvatos, fokozatos adagolás szükséges. Ilyen esetben a terápia szempontjából szükséges dózisnövelés csak akkor végezhető, ha a farmakokinetikai steady-state (egyensúlyi állapot) beállt. Ehhez általában 5-8 nap szükséges. Így ezeknél a betegeknél a terápia kezdeti szakaszában a proarrhythmia esetleges bekövetkezésének valószínűsége csökkenthető.

Nagyon ritkán kamraremegés és kamralebegés léphet fel.
A fennálló szívelégtelenség tovább súlyosbodhat.

Agranulocytosis esetenkénti előfordulása is ismert.

A propafenon kezelés alatt a pacemaker érzékelő és ingerlő tulajdonságai megváltozhatnak, ezért annak működését ellenőrizni kell, ill. szükség esetén újra be kell állítani.

Paroxismalis pitvari tachycardia kezelésekor, a pitvarfibrillációból pitvarlebegésbe történő átmenet esetén 2:1 ill. 1:1-es kamrai átvezetés jelentkezhet a kamrai frekvencia kifejezett növekedésével (> 180/perc).



4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Terápiás adagban homályos látás, szédülés, fáradtság, orthostatikus hypotonia fordulhat elő, ami a reakciókészséget csökkenti. Ezért az orvos egyedileg határozza meg a közlekedésben való részvételre, a baleseti veszéllyel járó munka végzésére, a munkagépek kezelésére vonatkozó korlátozást vagy tilalmat.
Különös figyelmet igényel a kezelés kezdeti időszaka, a dózisemelés, a gyógyszerváltás ideje és az alkoholfogyasztás.


4.9 Túladagolás

Cardialis tünetek: Az ingerületképzés- és vezetés zavaraiban nyilvánulnak meg: PQ megnyúlás, QRS kiszélesedés, sinus csomó automáciájának csökkenése, AV blokk, pitvari flutter, kamrai tachycardia, kamraremegés és kamralebegés, myocardialis contractio csökkenése (negatív inotropia), ami hypotoniához, ill. cardiogen shockhoz vezethet.


Extracardialis tünetek: fejfájás, szédülés, látási zavarok, paraesthesia, tremor, hányinger, obstipatio, szájszárazság lehetséges. Súlyos intoxicatióban clonusos-tonusos görcsök, paraesthesia, somnolentia, coma és légzésleállás léphet fel.

Túladagolás kezelése:
Az általános intézkedéseken túlmenően a vitális paramétereket intenzív terápiás feltételek mellett ellenőrizni kell és adott esetben korrigálni szükséges.
Nagyfokú bradycardia, SA vagy AV blokk fellépése esetén antidotum: atropin, vagy orciprenalin.
Intraventriculáris blokk esetén dózis csökkentése, vagy a gyógyszeradás megszüntetése, adott esetben elektromos cardioversio, mivel nem ismert olyan antidotum, ami az I. osztályba tartozó antiarrhythmikumok okozta szárblokkban biztosan hatékony. Ha az elektromos cardioversio nem valósítható meg, szimpatomimetikum (orciprenalin vagy izoprenalin) adandó nagy dózisban.
Keringésmegállás, asystolia ill. kamraremegés esetén: cardiopulmonalis reanimatio.




Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Óvatosan adható együtt:
* lokál anesztetikumokkal pl. pacemaker beültetés, sebészeti vagy fogászati beavatkozás során (kölcsönös hatásfokozódás)
* Orális antikoagulánsokkal (az antikoaguláns hatás fokozódása miatt az alvadási faktorokat gondosan ellenőrizni kell)
* ß-blokkolókkal (propranolol, metoprolol), a szív ingervezetésére ható kálcium antagonistákkal (AV-blokk, bradycardia lehetséges)
* CYP2D6, CYP3A4 és CYP1A2 inhibitorokkal: pl. ketokonazollal, cimetidinnel, kinidinnel (megemelkedik a propafenon plazmaszintje)
* Digoxinnal (emelkedett digoxin szint)
* Izomrelaxánsokkal (izomrelaxáns hatás fokozódás)
* Neuroleptikumokkal pl. tioridazin (antiarrhytmiás hatás fokozódhat)
* Paraszimpatolitikumokkal (paraszimpatolitikus hatás fokozódhat)
* Tri- és tetraciklikus antidepresszívumokkal, narkotikumokkal (antiarrhytmiás hatás fokozódhat)
* Ciklosporinnal (emelkedett ciklosporin szint)
* Rifampicinnel és fenobarbitállal (a propafenon antiarrhythmiás hatása csökkenhet)
Egy esetben a propafenon a teofillin plazmakoncentrációjának megduplázódását okozta. Amennyiben ilyen esetekben a túladagolás jelei jelentkeznének, az adott készítmény dózisát csökkenteni kell, és szükség esetén a plazmakoncentrációt meg kell határozni.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Az alábbi mellékhatásokat írták le a propafenon hidrokloriddal kapcsolatban. Nem biztos, hogy létezik ok-okozati összefüggés.

Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek: Leukocitopénia és/vagy granulocitopénia vagy trombocitopénia; agranulocitózis.

Immunrendszeri betegségek és tünetek: Allergiás reakciók, túlérzékenységi reakciók (cholestasisban, vér-dyscrasiában nyilvánul meg).

Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek: Anorexia. ADH szekréció fokozódása következtében hyponatraemia fordulhat elő.

Pszichiátriai kórképek: Szorongás, zavartság

Idegrendszeri betegségek és tünetek: Szédülés, fejfájás, ájulás, ataxia, nyugtalanság, rémálmok, alvási rendellenességek, extrapiramidális tünetek, vertigo, paresztézia, somnolentia, kábultság, fokozott görcskészség. Ritkán leírtak rohamokat. Igen ritkán konvulzió fordulhat elő.


Szembetegségek és szemészeti tünetek: Látászavarok

Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek: Ingerképzési- és vezetési zavarok, mint bradycardia, sinoatrialis, ill. atrioventriculáris blokk (I., II. és III. fokú), sinus-leállás, intraventricularis vezetési zavarok (jobb-vagy balszár blokk). A fenti EKG elváltozások mellett a P hullám és a PQ idő megnyúlása, a QRS kiszélesedése, a QT idő megnyúlása jöhet létre. A fennálló szívelégtelenség rosszabbodhat. Főleg nagy adagok alkalmazása esetén proarrhythmiák: pitvarfibrilláció, ill. kamrai tachycardia. Extrém ritkán kamrai flutter vagy kamrafibrillatio léphet fel.
Különösen idősebb, csökkent szívteljesítményű betegekben alkalmanként vérkeringési regulációs zavarok (pl. orthostatikus hypotonia) jelentkezhetnek felálláskor vagy hosszabb ideig tartó álláskor, ezenkívül hypotonia, fáradtság, gyengeségérzet jelentkezhet.
Szívritmus megváltozásának vagy felerősödésének képében proarrhythmia jöhet létre, ami szívmegálláshoz is vezethet. Ezek a proarrhythmiás hatások megnyilvánulhatnak a szívfrekvencia csökkenésében (bradycardia), az ingerületvezetés zavarában (pl. sinoatrialis, atrioventricularis és intraventricularis blokk) vagy a szívfrekvencia fokozódásában (pl. pitvari flutter, kamrai tachycardiák jelentkezése).
Nagyon ritkán kamraremegés és kamralebegés léphet fel.

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek: Hányinger, hányás, székrekedés, étvágytalanság, émelygés, teltségérzés, szájszárazság, keserű, sós ill. fémes ízérzet, hasi fájdalom, hasmenés, felpuffadás, és öklendezés.

Máj- és epebetegségek illetve tünetek: Máj rendellenességek, beleértve a hepatocelluláris sérülést, cholestasist, sárgaságot és hepatitist. Májfunkciós zavar.

A bőr és a bőralatti szövet betegségei és tünetei: A bőr kivörösödése, kiütés, viszketés, exanthema, csalánkiütés.
Egy esetben allergiás bőrjelenségekhez anafilaxiás reakció társult.

A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei: Lupus szindróma.

A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek: Néhány esetben a potencia és a spermaszám csökkenését figyelték meg magas dózisú propafenon beadása után. Reverzibilis, ha a kezelést leállítják.

Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók: Fáradtság, mellkasi fájdalom, láz.

Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei: Megnőtt májenzim-szintek (szérum transzamináz és alkalikus foszfatáz).

Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinális betegségek és tünetek: Ritkán bronchospasmus, asthma bronchiale rosszabbodása fordulhat elő.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Antiarrhythmikumok, Ic osztály, ATC kód:: C01BC03

A propafenon-hidroklorid membránstabilizáló tulajdonsággal rendelkező nátriumcsatorna-gátló antiarrhythmikum (Vaughan Williams szerinti osztályozás I/C csoportjába tartozik). Ezen kívül béta-adrenoceptor blokkoló hatása is van (Vaughan Williams szerint II. csoportra jellemző tulajdonság).
A propafenon csökkenti az akciós potenciál felszálló ágának sebességét, így az ingerületvezetés lassulását idézi elő (negatív dromotrop hatás). A pitvar, az AV-csomó és a kamra refrakter idejének megnyúlását okozza. Wolf-Parkinson-White (WPW) szindrómában az accessorikus pályák refrakter idejét meghosszabbítja.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

A propafenon per os alkalmazás esetén jól felszívódik, a maximális plazmakoncentrációt 2-3 óra alatt éri el, a hatás kezdete 30 perccel a bevétel után várható. Hatástartama kb 6-8 óra.
Biohasznosulása dózisfüggő. Egyszeri adagolás esetén az alacsony biohasznosulás (kb.50%) a viszonylag nagy first pass effektussal magyarázható.
Többszöri adagoláskor a máj "first pass" anyagcseréjének telítése által a plazmakoncentráció és a biohasznosulás nő. A steady-state a 3.-4. napon áll be, és a biohasznosulás csaknem 100%-ra növekszik.
Csaknem 100 %-ban metabolizálódik a májban. A fő metabolit az 5-hidroxi-propafenon, ami a propafenonhoz hasonló mértékű antiarrhythmiás hatással rendelkezik.
A propafenon metabolizmusa két, genetikailag meghatározott módon mehet végbe. A betegek több mint 90%-ában a metabolizmus gyorsan és extenzíven zajlik, két aktív metabolit képződik: a fő metabolit, az 5-hidroxi-propafenon a CYP2D6 izoenzim közvetítésével képződik, másik aktív metabolit, az N-depropil-propafenon pedig a CYP3A4 és a CYP1A2 izoenzimek közreműködésével. A betegek kevesebb, mint 10%-ában a metabolizmus lassabb, ezért az 5-hidroxi-propafenon csak minimális mennyiségben, vagy egyáltalán nem képződik.
A plazmafehérjéhez való kötődés 85-95%, az eloszlási volumen 1,1-3,6 l/kg.
Az eliminációs felezési idő a gyorsan metabolizáló betegekben 2,8-11 óra, a lassú metabolizálókban 17 óra. Az epével és a vesén keresztül választódik ki metabolitok formájában. A propafenonnak csak kb. 1%-a ürül változatlan formában a vesén keresztül. A terápiás plazmaszint 100-1500 ng/ml. A propafenon átjut a placentán és az anyatejjel kiválasztódik. Egy esetben a köldökzsinór vérében mért koncentráció az anyai vérszint 30%-a volt. Egy másik esetben az anyatej propafenon szintje az anyai vérkoncentráció 4-9%-ának felelt meg.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Krónikus toxicitási vizsgálatokban per os alkalmazott propafenon mellett sem patkányban (max. dózis 90 mg/ttkg), sem kutyában (max. dózis 30 mg/ttkg) nem jelentkezett hatóanyagfüggő toxikus hatás.
A propafenon nem bizonyult mutagénnek a különböző in vivo és in vitro tanulmányokban. A megfelelő állatfajokban (patkány, egér) végzett hosszútávú kísérletek során nem észleltek karcinogén hatásra utaló eltérést, a magzatkárosodási vizsgálatok (II. trimeszter) patkányokon és nyulakon nem mutattak teratogén hatást, magzatkárosodást csak toxikus dózisok mellett figyeltek meg (600 mg/ttkg patkányokon, 150 mg/ttkg nyulakon).





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

3 x, 9 x, illetve 10 x 10 db filmtabletta átlátszó PVC//Al buborékcsomagolásban és dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Megjegyzés: ? (egy keresztes szer)
Osztályozás: II./1 csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, szakorvosi/kórházi diagnózist követő járóbeteg-ellátásban alkalmazható gyógyszer (J).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25°C-on, a fénytől és nedvességtől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.



6.3 Felhasználhatósági időtartam

5 év


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Supremex Kft.
2096 Üröm, Kormorán u. 15.
Magyarország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA

OGYI-T-4413/01 (Propafenon Pharmavit 150 mg filmtabletta) 30 db
OGYI-T-4413/02 (Propafenon Pharmavit 150 mg filmtabletta) 100 db
OGYI-T-4413/03 (Propafenon Pharmavit 150 mg filmtabletta) 90 db

OGYI-T-4413/04 (Propafenon Pharmavit 300 mg filmtabletta) 30 db
OGYI-T-4413/05 (Propafenon Pharmavit 300 mg filmtabletta) 100 db
OGYI-T-4413/06 (Propafenon Pharmavit 300 mg filmtabletta) 90 db


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 1995. április 03.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2010. szeptember 08.

10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2020. március 15.



3


OGYÉI/16485/2020
OGYÉI/16486/2020