Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

BROMOCRIPTIN-RICHTER 2,5MG TABLETTA 30X

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Richter Gedeon Vegyészeti Gyár Nyrt.
Hatástani csoport:
G02CB Prolaktin-inhibítorok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-03720/01
Hatóanyagok:
BromocriptinumDDD
Hatáserősség:
++ (kétkeresztes), igen erős hatású (++)
Fogy. ár:
2643 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Eü. rendeletre felírhatja:
Andrológia
Endokrinológia
Szülészet-nőgyógyászat
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Közgyógy2643,000,00
Eü kiemelt2343,00300,00
Üzemi baleset2643,000,00
Általános2114,00 (80%)529,00
Közgyógy eü.kiemelt2643,000,00
Teljes0,002643,00
Egyedi engedélyes0,002643,00
Tárolás:
Legfeljebb 30 °c-on tárolandó
Fénytől védve
Eredeti csomagolásban
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Alkohol fogyasztása a készítmény szedése mellett ellenjavallt
15 éves kor alatt nem adható
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Vesebetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Májbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Alkalmazási elôirat

Javallat

4.1 Terápiás javallatok

A lactatio visszaszorítása, kizárólag orvosi javaslat alapján
Fiziológiás lactatio beindulásának megelőzésére vagy a már megindult tejelválasztás visszaszorítására kizárólag orvosi javaslat alapján (vetélés, újszülött elhalálozása, anya HIV-fertőzése esetén stb.).
A bromokriptin rutinszerű adása nem ajánlott a már megindult tejelválasztás visszaszorítására vagy a szülés utáni fájdalom és pangás miatti mellduzzadás csillapítására olyan esetekben, amikor ezek megfelelően kezelhetők nem farmakológiai beavatkozásokkal (megfelelően szoros, jól támasztó melltartó, jég használata) és/vagy egyszerű fájdalomcsillapítókkal.

Hyperprolactinaemia
Hyperprolactinaemia kezelésére:
Férfiak hypogonadismusa (oligospermia, libidovesztés, impotencia) és/vagy galactorrhoeája.
Nők hypogonadismusa (amenorrhoea, hőhullámok és hüvelyszárazság), rendszertelen menstruatio, női infertilitas és/vagy galactorrhoea.

Prolactinomák
Hypophysist érintő, prolaktinszekretáló micro- és macroadenomák kezelésére. Műtétet megelőzően a Bromocriptin-Richter a tumor méretének csökkentésére és eltávolításának megkönnyítésére használható.

Acromegalia
A bromokriptin adjuvánsként alkalmazható műtét és/vagy sugárterápia mellett, illetve olyan acromegaliás betegek kezelésére adható, akik esetében ellenjavallat áll fenn, vagy akik nem műthetők.

Parkinson-kór
Az idiopathias Parkinson-kór jeleinek és tüneteinek kezelésére; a bromokriptin a levodopa kiegészítőjeként indikált (önmagában vagy egyéb antiparkinson gyógyszerekkel) kombinálva motoros komplikációkkal küzdő vagy "on-off" jelenséget mutató betegeknél. A bromokriptin esetenként eredményesen alkalmazható olyan betegeknél, akik nem tolerálják a levodopa mellékhatásait, vagy akiknél a levodopa-kezelés hatástalan.

Egyéb
Premenstruációs szindrómában és az emlő jóindulatú betegségeiben a bromokriptin hatásossága nem kellően bizonyított. Ezért a bromokriptin alkalmazása az ilyen betegeknél nem ajánlott.




Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

A maximális napi adagot 30 mg-ra kell korlátozni.

Felnőttek
A bromokriptinnel végzett kezelés számos különböző állapotban lehet megfelelő, ezért az ajánlott adagolási rend változó. A legtöbb indikációban - a végső dózistól függetlenül - a legkevesebb mellékhatással jelentkező optimális válasz leginkább a bromokriptin fokozatos bevezetésével érhető el.
A következő adagolási rend javasolt:
A kezdő dózis lefekvéskor fél tabletta (1,25 mg), 2-3 nap után 2,5 mg-ig kell növelni az adagot, amelyet lefekvéskor kell bevenni. A dózis további emelése 2-3 naponként fél-egy tablettával (1,25-2,5 mg) történhet, a napi 2 × 2,5 mg-os adag eléréséig. A további dózisemelés, ha szükséges, hasonló módon folytatható.

A lactatio visszaszorítása, kizárólag orvosi javaslat alapján
A tejelválasztás beindulásának prevenciója vagy visszaszorítása: A szülés napján reggel és este 1,25 mg (fél tabletta) étkezés közben, majd napi 2 × 2,5 mg, 14 napon át. Fokozatos dózisemelés nem szükséges ebben az indikációban.
A lactatio beindulásának megelőzése érdekében a kezelést a szülést vagy az abortuszt követő néhány órán belül, de az életjelek stabilizálódását követően kell megkezdeni. Enyhe tejkiválasztás néhány esetben előfordulhat 2-3 nappal a kezelés leállítása után. Ez megállítható az ugyanabban az adagban további egy hétig folytatott kezeléssel.

Hyperprolactinaemia
Nők: Kezdeti lépcsőzetes dózisemelés szükséges a javasolt séma szerint, a napi 5-10 mg dózis eléréséig.
A hyperprolactinaemiás betegek többsége már reagál a napi 7,5 mg adagra, amelyet több részletre elosztva kell adagolni.
A kezelést az emlőből történő secretio teljes megszűnéséig, illetve amenorrhoeában a menstruációs ciklus normalizálódásáig kell folytatni.
Férfiak: A gyógyszer lépcsőzetes dózisemeléssel történő beállítása szükséges a javasolt séma szerint.
Klinikai vizsgálatok során legfeljebb napi 15 mg-os dózisokat vizsgáltak. A kezelést az optimális terápiás válasz eléréséig kell folytatni.

Prolactinomák
A bromokriptin adagolását fokozatosan kell beállítani, a javasolt séma szerint. A dózis növelése 2-3 naponként 2,5 mg adaggal az alábbiak szerint történik: 2,5 mg nyolcóránként, 2,5 mg hatóránként, 5 mg hatóránként. A betegek legfeljebb napi 30 mg-ra reagáltak.

Acromegalia
A bromokriptin adagolását fokozatosan kell beállítani, a javasolt séma szerint. A dózis további növelése 2-3 naponként 2,5 mg adaggal az alábbiak szerint történik: 2,5 mg nyolcóránként, 2,5 mg hatóránként, 5 mg hatóránként. A dózisemelés napi 10-20 mg-ig emelhető a klinikai választól és a mellékhatásoktól függően.

Parkinson-kór
A bromokriptin esetében a fokozatos dózisemelés elvét kell követni a minél kedvezőbb tolerálhatóság biztosítása érdekében:
- 1. hét: 1,25 mg lefekvéskor.
- 2. hét: 2,5 mg lefekvéskor.
- 3. hét: 2 × 2,5 mg naponta.
- 4. hét: 3 × 2,5 mg naponta.
Ezt követően napi háromszor kell adni a bromokriptint, és a beteg állapotától függően 3-14 naponként 2,5 mg-mal lehet növelni az adagot.
A bromokriptint lassan kell titrálni, hogy minden beteg esetében meg lehessen találni a legalacsonyabb hatásos dózist. 6-8 héten belül megfelelő terápiás válasz érhető el. Ellenkező esetben hetente tovább növelhető a napi dózis 2,5 mg/nap adaggal.
A dózisemelést az optimális adag eléréséig kell folytatni, amelynek szokásos terápiás tartománya napi 10-30 mg között van a monoterápia vagy a kombinált terápia esetén.
Azoknál a betegeknél, akik már kapnak levodopát, lehetőség nyílik a levodopa adagjának fokozatos csökkentésére, így a bromokriptin dózisának növelésével beállítható a terápiás egyensúlyt biztosító optimális gyógyszermennyiség. Egyes betegeknél a levodopa teljesen elhagyható.

Gyermekek és serdülők (7 és betöltött 18. életév között)
A bromokriptin biztonságosságát és hatásosságát csak a prolactinoma és az acromegalia javallatokban igazolták a 7 évesnél idősebb gyermekek és serdülők esetében (lásd 4.4 és 5.1 pont).

Idősek
Nincs klinikai bizonyíték arra nézve, hogy a bromokriptin különleges kockázatot jelentene az idősek számára.

Májbetegség
A májfunkció károsodása esetén az elimináció lassulása a plazmakoncentráció emelkedését eredményezheti, ami szükségessé teheti a dózis megváltoztatását.

Az alkalmazás módja

Szájon át történő alkalmazásra.
A bromokriptin tablettát mindig étkezés közben kell bevenni.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Általános figyelmeztetések
Amennyiben hyperprolactinaemiával nem társuló betegségben szenvedő nőket bromokriptinnel kezelnek, a gyógyszert a tünetek enyhítéséhez szükséges legkisebb hatásos dózisban kell adni. Ez az elővigyázatosság szükséges ahhoz, hogy elkerülhető legyen a plazma prolaktinszintjének normális szint alá történő csökkenése, következésképpen a lutealis funkció csökkenése.

Néhány esetben gastrointestinalis vérzést és gyomorfekélyt jelentettek, melyek megjelenésekor a bromokriptin adagolását fel kell függeszteni. Azon betegeket, akiknek a kórtörténetében bizonyítottan előfordult már pepticus fekély, a kezelés során monitorozni kell.

A bromokriptint szedő betegek körében - különösen a hosszú távú vagy nagy adagokkal történő kezelés esetén - pleuralis és pericardialis folyadékgyülemről, valamint pleuralis és pulmonalis fibrosisról, constrictiv pericarditisről számoltak be. A tisztázatlan pleuropulmonalis betegségekben szenvedő betegeket alapos kivizsgálásnak kell alávetni, és fontolóra kell venni a bromokriptin-kezelés megszakításának lehetőségét.

Néhány bromokriptint szedő beteg esetében - különösen a hosszú távú vagy nagy adagokkal történő kezelés esetén - retroperitonealis fibrosisról számoltak be. A retroperitonealis fibrosis korai, még reverzibilis szakaszban való felismerése érdekében ennél a betegcsoportnál ajánlott figyelni a betegség jeleire (pl. hátfájás, az alsó végtagok oedemája, károsodott vesefunkció).
A retroperitoneum fibroticus elváltozásainak felismerése vagy gyanúja esetén a bromokriptin-kezelés abbahagyása szükséges.

Különösen a kezelés első néhány napjában, alkalmanként hypotensio léphet fel, ami csökkenti az éberséget, ezért különös gondossággal kell eljárni gépjárművezetés és gépek kezelése során.

Hirtelen elalvás
A bromokriptin-kezelés összefüggésbe hozható somnolentia és hirtelen elalvási epizódok kialakulásával, elsősorban Parkinsonos betegeknél. Nagyon ritkán, a napi tevékenység közben, figyelmeztető jelek nélküli, hirtelen fellépő elalvásról (alvási rohamról) számoltak be. Erről a betegeket tájékoztatni kell, valamint fel kell hívni a figyelmüket, hogy a bromokriptin-kezelés alatt ne vezessenek gépjárművet és ne kezeljenek gépeket.
Azoknak a betegeknek, akiknél ezek a tünetek előfordulnak, tilos gépjárművet vezetni, vagy gépeket kezelni (lásd 4.7 pont). A bromokriptin-dózis csökkentése vagy a kezelés abbahagyása is megfontolandó.

Impulzuskontroll-zavarok
A betegeket rendszeresen monitorozni kell az impulzuskontroll-zavarok kialakulása szempontjából. A betegeket és a gondozóikat tájékoztatni kell arról, hogy a dopamin-agonistákkal, köztük a Bromocriptin-Richterrel kezelt betegeknél az impulzuskontroll-zavarokra jellemző viselkedésbeli tünetek alakulhatnak ki, beleértve a kóros játékszenvedélyt, az emelkedett libidót, a hiperszexualitást, a kényszeres költekezést vagy vásárlást, a falási rohamokat és a kényszeres evést. Amennyiben ezen tünetek bármelyike kialakul, meg kell fontolni az adag csökkentését vagy a kezelés fokozatos abbahagyását.

Post partum nők
A szülés utáni lactatio-gátlás kezelésére bromokriptint szedő nőknél ritkán súlyos mellékhatások léptek fel, mint pl. hypertonia, myocardialis infarctus, görcsrohamok, stroke vagy pszichés rendellenességek. Néhány betegnél a görcsrohamok vagy stroke kialakulását heves fejfájás és/vagy átmeneti látászavar előzte meg. Különösen a terápia első napjaiban a vérnyomás gondos ellenőrzése szükséges. Hypertensio szuggesztív mellkasi fájdalom, erős, fokozódó vagy nem szűnő fejfájás (látászavarral vagy a nélkül), vagy egyértelmű központi idegrendszeri toxicitás kialakulása esetén a kezelést meg kell szakítani és a beteget azonnal ki kell vizsgálni.

Fokozott óvatosságot igényel azoknak a betegeknek a kezelése, akik vérnyomásra ható készítményeket szedtek a közelmúltban vagy szednek jelenleg is, például vasoconstrictorokat, úgy mint szimpatomimetikumokat vagy ergot-alkaloidokat (ergometrint, metil-ergometrint). Bár a bromokriptin és a felsorolt gyógyszerek között nincs bizonyítható interakció, együttes alkalmazásuk a gyermekágyi időszakban kerülendő.

Prolaktint szekretáló adenoma
Macroadenomás betegeken a kompressziós hatás vagy a hypophysis szövetének destrukciója következtében a hypophysis működése csökken (hypopituitarismus). Ezért a bromokriptin-kezelés megkezdése előtt meg kell vizsgálni a hypophysis-funkciókat és szükség esetén meg kell kezdeni a megfelelő szubsztitúciós terápiát. Azokban az esetekben, ahol a szekunder mellékvese-elégtelenség kialakul, a kortikoszteroid-kezelés alapvető fontosságú.

Macroadenomás betegekben a tumor méretét folyamatosan ellenőrizni kell. Amennyiben a tumor növekedése tapasztalható, a sebészi beavatkozást meg kell fontolni.

A gondos monitorozás elengedhetetlen, ha az adenomás betegek a bromokriptin alkalmazása során esnek teherbe. A prolaktint termelő adenoma a terhesség alatt expandálódhat. Ezekben a betegekben a kezelés hatására a tumor összezsugorodik, és jelentős javulás következik be a látótérkiesés mértékében. Néhány súlyos esetben a nervus opticus és más cranialis idegek fokozott kompressziós hatás alá kerülnek, amelynek következtében sürgős sebészeti beavatkozás válhat szükségessé.

Macroprolactinomában a látótér károsodása ismert szövődmény. A hatékony bromokriptin-kezelés a hyperprolactinaemia visszaszorítását eredményezi, amelynek következtében gyakran a látás is javul. Néhány betegnél azonban a prolaktinszintek normalizálódása és a tumor összezsugorodása ellenére is kialakulhat másodlagos látótérkiesés a látóideg kereszteződésének megnyúlása miatt. Ilyenkor a részben kiürült sellába húzódik le a látóideg-kereszteződés. Ilyen esetben a látótérkiesés javulása érhető el a bromokriptin dózisának csökkentésével, ami azonban a prolaktinszint valamelyes emelkedését és a tumor méretének némi növekedését eredményezheti. Ezért a macroprolactinomában szenvedő betegek látótérkiesésésének rendszeres ellenőrző vizsgálata javasolt a chiasmalis herniatio miatti másodlagos látótérkiesés korai felismerésére, valamint a bromokriptin dózisának beállításához.

Néhány esetben cerebrospinalis eredetű rhinorrhoea fordult elő a prolaktint termelő adenoma bromokriptines kezelése során. A rendelkezésre álló adatok azt sugallják, hogy ennek oka az invazív tumor összezsugorodására vezethető vissza.

Parkinson-kór
Az adagot fokozatosan kell mérsékelni, ha a gyógyszer adagjának csökkentésére vagy abbahagyására van szükség. A gyors dóziscsökkentés vagy a kezelés megszakítása neurolepticus malignus szindrómát okozhat. Ezenkívül a dopaminreceptor-agonisták dózisának gyors csökkentése vagy megvonása gyógyszermegvonási szindrómát okozhat (amit apátia, szorongás, depresszió, fáradtság, izzadás, fájdalom stb. jellemez).

Gyermekek és serdülők (7. és betöltött 18. életév között)
A bromokriptin biztonságosságát és hatékonyságát gyermekeknél csak a prolactinoma és az acromegalia indikációira vonatkozóan állapították meg 7 éves vagy idősebb betegeknél. Csak korlátozott adatok állnak rendelkezésre a bromokriptin 7 éves kor alatti gyermekeknél történő alkalmazására. Az egyéb bejelentett klinikai tapasztalatok, köztük a forgalomba hozatalt követően jelentett nemkívánatos események, nem mutattak különbséget a tolerálhatóságban felnőttek, serdülők és gyermekek között. Annak ellenére, hogy a bromokriptint alkalmazó gyermekeknél nem mutatkozott különbség a mellékhatásprofilban, néhány fiatalabb egyén nagyobb érzékenységét nem lehet kategorikusan kizárni, ezért a gyermekpopulációban dózistitrálás lehetőleg óvatosan történjen.
A Bromocriptin-Richtert csak gyermekendokrinológus írhat fel gyermekek és serdülők számára.

Idősek
A bromokriptinnel végzett klinikai vizsgálatok nem vontak be elegendő számú 65 éves vagy annál idősebb beteget annak megállapítására, hogy az idősebb betegek eltérően reagálnának-e a kezelésre a fiatalabb betegekhez képest. Az egyéb bejelentett klinikai tapasztalatok - köztük a forgalomba hozatalt követően jelentett nemkívánatos hatások - nem mutattak különbséget a tolerálhatóságban időseknél a fiatalabb betegekhez képest. Annak ellenére, hogy a bromokriptint alkalmazó időseknél nem mutatkozott meg különbség a mellékhatásprofilban, néhány idősebb egyén nagyobb érzékenységét nem lehet kategorikusan kizárni. Általában időseknél a dózis megállapítása során körültekintéssel kell eljárni, a kezdő dózist a dózistartomány alsó határáról indítva, figyelembe véve az ebben a populációban nagyobb gyakorisággal előforduló csökkent máj-, vese- vagy szívműködést, az egyidejűleg fennálló betegséget vagy a már alkalmazott egyéb gyógyszeres kezelést.

Segédanyag
Ez a gyógyszer laktózt tartalmaz. Ritkán előforduló, örökletes galaktózintoleranciában, teljes laktázhiányban vagy glükóz-galaktóz-malabszorpcióban a készítmény nem szedhető.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Mivel - különösen a kezelés első napjaiban - alkalmanként hipotenzió és csökkent éberség jelentkezhet, ilyenkor a gépjárművezetés és gépek üzemeltetése esetén fokozott elővigyázatosság javasolt.

Azokat a bromokriptinnel kezelt betegeket, akiknél kóros aluszékonyság és/vagy hirtelen elalvási epizódok léptek fel, figyelmeztetni kell, hogy tilos gépjárművet vezetniük vagy olyan tevékenységet végezniük (például gépeket kezelniük), ahol a csökkent éberség következményeként súlyos sérülést vagy halált okozhatnak saját maguknak vagy másoknak (lásd 4.4 pont).


4.9 Túladagolás

Jelek és tünetek
Azoknál a betegeknél, akik a bromokriptin túladagolását túlélték, a bevett egyszeri maximális dózis 325 mg volt. A megfigyelt tünetek a következők voltak: hányinger, hányás, szédülés, hypotensio, posturalis hypotensio, tachycardia, álmosság, aluszékonyság, letargia és hallucinációk. Külön beszámolók állnak rendelkezésre gyermekek esetében, akik a bromokriptint véletlenül adagolták túl. Hányást, aluszékonyságot és lázat jelentettek mellékhatásként. A betegek néhány óra múlva spontán vagy a megfelelő kezelést követően jobban lettek.

A túladagolás kezelése
Túladagolás esetén javasolt az aktív szén beadása, frissen történt orális alkalmazást követően a gyomormosás lehetőségét meg kell fontolni. Az akut intoxikáció esetében tüneti kezelést kell alkalmazni.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

A bromokriptin szubsztrátja és ugyanakkor inhibitora is a CYP3A4-enzimnek (lásd 5.2 pontot). Ebből adódóan körültekintéssel kell eljárni a bromokriptin más, olyan gyógyszerekkel történő együttes alkalmazásánál, amelyek erős inhibitorai és/vagy szubsztrátjai az előbbi enzimnek (azol típusú antimikotikumok, HIV-proteáz-gátlók).
Makrolid antibiotikumokkal (mint például eritromicinnel vagy jozamicinnel) történő együttes alkalmazása a bromokriptin plazmakoncentrációjának növekedését eredményezte.
Az acromegaliás betegek bromokriptinnel és oktreotiddal történő együttes kezelése a bromokriptin plazmakoncentrációjának növekedését eredményezte.
Mivel a bromokriptin a terápiás hatását a centrális dopaminreceptorok stimulálásával fejti ki, a dopaminantagonisták, mint az antipszichotikumok (butirofenonok, fenotiazinok és a tioxantének), de még a metoklopramid és a domperidon is csökkenthetik az aktivitását.
A bromokriptin tolerálhatósága alkohol hatására csökkenhet.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A mellékhatások táblázatos felsorolása
A mellékhatások a MedDRA szervrendszeri kategóriái szerint, valamint gyakoriság szerint kerülnek felsorolásra. Az egyes gyakorisági kategórián belül elsőként a leggyakrabban jelentett mellékhatás kerül említésre.

Szervrendszer szerinti osztályozás

Gyakori
(?1/100 - ?1/10)
Nem gyakori
(?1/1000 -?1/100)
Ritka
(?1/10 000 -?1/1000)
Nagyon ritka
(?1/10 000)
Nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg)
Pszichiátriai kórképek

confusio,
pszichomotoros agitatio,
hallucinatio
insomnia,
pszichotikus megbetegedések
hiperszexualitás,
libidónövekedés,
patológiás játékszenvedély,
kényszeres költekezés vagy vásárlás, falási rohamok, kényszeres evés

Idegrendszeri betegségek és tünetek
fejfájás,
álmosság
szédülés
dyskinesia
somnolentia,
paraesthesia
túlzott nappali aluszékonyság,
hirtelen elalvás

Szembetegségek és szemészeti tünetek


látászavar, homályos látás


A fül és az egyensúly-érzékelő szerv betegségei és tünetei


tinnitus


Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek


pericardialis beszűrődés,
pericarditis constrictiva,
tachycardia,
bradycardia,
arrhythmia
cardialis valvulopathia (beleértve a regurgitatiókat) és kapcsolódó betegségek (pericarditis, pericardialis beszűrődés),
szívbillentyű-fibrosis

Érbetegségek és tünetek

hypotensio,
orthostaticus hypotonia (nagyon ritkán syncope-hoz vezethet)

kéz- és lábujjak reverzibilis, hideg okozta elfehéredése (különösen Raynaud-jelenségben szenvedő betegeknél)

Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
orrdugulás

pleuralis beszűrődés,
pleuralis fibrosis,
pulmonalis fibrosis,
pleuritis,
dyspnoe


Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
hányinger,
constipatio,
hányás
szájszárazság
retroperitonealis fibrosis,
gastrointestinalis eredetű vérzés,
gastrointestinalis fekély,
abdominalis fájdalom,
hasmenés


A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei

allergiás bőrreakció,
hajhullás



A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei

lábikragörcs



Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók

fáradtság
perifériás oedema
neurolepticus malignus szindrómához (NMS-hez) hasonló tünetek a bromokriptin hirtelen abbahagyásakor
gyógyszermegvonási szindróma* beleértve az apathiát, a szorongást, a depressziót, a fáradságot, a verejtékezést, a fájdalmat stb.
* Ha bármilyen rendellenesség észlelhető, megfelelő intézkedéseket kell hozni, például újra kell adni a gyógyszert vagy vissza kell állítani annak dózisát a dóziscsökkentés előtti szintre.

Egyes kiválasztott mellékhatások leírása
A post partum fiziológiás lactatio gátlása bromokriptin alkalmazásával ritkán hypertoniával, myocardialis infarctussal, görcsrohammal, stroke-kal vagy pszichés betegségekkel társulhat (lásd 4.4 pont).

Impulzuskontroll-zavarok
Dopaminagonisták, mint pl. a bromokriptin alkalmazásakor kóros játékszenvedély, libidónövekedés, hiperszexualitás, kényszeres költekezés vagy vásárlás, falási rohamok és kényszeres evés jelentkezhet (lásd 4.4 pont).

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport:
Egyéb nőgyógyászati készítmények, Prolaktin-inhibitorok, ATC kód: G02CB01
Antiparkinson szerek, Dopamin-agonisták, N04BC01

A bromokriptin gátolja a prolaktin-szekréciót és stimulálja a dopamin-receptorokat. Endokrinológiai és neurológiai indikációs területe van. Farmakológiai tulajdonságai az indikációs területek szerint jellemezhetők.

Gyermekek és serdülők
A bromokriptin biztonságosságát és hatásosságát csak a prolactinoma és az acromegalia javallatokban igazolták a 7 éves és az ennél idősebb gyermekek és serdülők esetében (lásd 4.2 és 4.4 pont).

Gyermekek és serdülők (7. és betöltött 18. életév között)
Publikált esettanulmányokban és retrospektív kohorszvizsgálatokban írták le a bromokriptin gyermekkori alkalmazását prolactinomák és acromegalia kezelésében. A 7 év alatti korcsoportban azonban csak néhány egyedi esetről áll rendelkezésre jelentés.

A bromokriptint a prolactinomák és az acromegalia hatékony, nem invazív kezeléseként írják le gyermekeknél és serdülőknél. Acromegaliában a bromokriptin-kezelés a növekedési hormon (IGF-1 koncentráció) felszabadulásának gátlását eredményezi.

Hyperprolactinaemiában a bromokriptin hatékony volt a szérum prolaktinszintjének gátlásában, lehetővé téve a normális növekedés és pubertás elérését. A bromokriptin alkalmazott dózisa gyermekeknél és serdülőknél napi 1,25 mg és 20 mg között változott.
Gyermekeknél a dózistitrálást óvatosan kell elkezdeni. A serdülők esetében a bromokriptin alkalmazásának biztonságossága ezekben a javallatokban hasonlónak tűnik a felnőtt lakosságéval. Fiatalabb betegeknél azonban - különösen a 7 év alatti korcsoportban - az adatok nem elegendőek a biztonságosság értékeléséhez és a hatékonyság meghatározásához.

Hatásmechanizmus

Endokrinológia
A bromokriptin gátolja az adenohypophysis prolaktin-szekrécióját anélkül, hogy a többi hypophysishormon-szintjét befolyásolná. A bromokriptin képes csökkenteni a növekedési hormon (GH) emelkedett szintjét acromegaliában szenvedő betegeknél. Ezek a hatások a dopaminreceptorok stimulálásának köszönhetők.

A gyermekágyas időszakban a prolaktin szükséges a puerperalis laktáció megkezdéséhez és fenntartásához. Más esetekben a fokozott prolaktinszekréció kóros laktációt (galactorrhoea) és/vagy ovulációs és menstruációs rendellenességeket okozhat.

A prolaktin szekréciójának specifikus inhibitoraként, a bromokriptin egyaránt alkalmazható a fiziológiás laktáció megelőzésére és szupressziójára, valamint a prolaktin indukálta patológiás állapotok kezelésére.
Amenorrhoeában és/vagy anovulatióban a bromokriptin képes helyreállítani a prolaktin-függő menstruációs ciklust és az ovulatiót.

A lactatio szuppressziója során alkalmazott szokásos intézkedések, mint például a folyadékbevitel korlátozása, nem szükségesek a bromokriptinnel. Továbbá a bromokriptin nem károsítja a gyermekágyas időszakban az uterus visszahúzódását és nem növeli a thromboembolia kockázatát. A bromokriptin esetében kimutatták, hogy a prolaktint szekretáló hypophysisadenoma (prolactinoma) növekedését megakadályozza vagy méretét csökkenti.

Az acromegaliás betegeknél - a növekedési hormon és a prolaktin plazmaszintjének csökkentésén kívül - a bromokriptin kedvező hatást gyakorol a klinikai tünetekre és a glükóztoleranciára.
A bromokriptin javítja a polycystás ovarium szindróma klinikai tüneteit, az LH-szekréció normális mintázatának helyreállításán keresztül.

Neurológia
Dopaminerg aktivitása révén, a bromokriptin - az endokrinológiában használatos dózisnál általában magasabb adagban - hatékony a parkinsonismus kezelésében, amelyet specifikus nigrostriatalis dopamindeficit jellemez. Ebben az állapotban a bromokriptin dopaminreceptorok stimulációjával állítja helyre a neurokémiai egyensúlyt a striatumban. Klinikailag javítja a tremor, rigor, bradykinesia és a Parkinson-kór egyéb tüneteit a betegség minden stádiumában. A terápiás hatás általában évekig tart (eddig jó eredményeket jelentettek nyolc évig kezelt betegeknél). A bromokriptin ugyanúgy adható önmagában, mint más antiparkinson készítménnyel kombinálva. A levodopával kombinált kezelés fokozza az antiparkinson hatást, valamint gyakran csökkenti a levodopa-igényt. A bromokriptin különösen előnyös azon levodopa-kezelésben részesülő betegek számára, akiknél a terápiás válasz csökken vagy komplikációk lépnek fel, úgy mint abnormális, önkéntelen mozgások (choreoathetoid dyskinesia és/vagy fájdalmas dystonia), valamint "end-of-dose" és "on-off" jelenség.

A bromokriptin javítja a Parkinson-kóros betegeknél gyakran megfigyelt depressziós tünetegyüttest. Ez a rá jellemző antidepresszív tulajdonságának köszönhető, amint azt a Parkinson-kórban nem szenvedő, endogen vagy psychogen depresszióban szenvedő betegekkel végzett kontrollos klinikai vizsgálatok is megerősítik.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
Orális adagolást követően a bromokriptin jól abszorbeálódik. Amikor egészséges önkénteseknek adták, az abszorpciós felezési idő 0,2-0,5 óra volt és a bromokriptin a csúcskoncentrációt 1-3 órán belül érte el. A bromokriptin 5 mg-os orális dózisa esetében Cmax= 0,465 ng/ml.

Eloszlás
A bevételt követő 1-2 órán belül jelentkezik a prolaktinszint-csökkentő hatás, a maximális hatás 5-10 óra múlva tapasztalható, amikor is a plazma prolaktinszint-csökkenése meghaladja a 80%-ot és az értéke 8-12 órán keresztül marad ennek közelében.

Biotranszformáció
A bromokriptin a májban metabolizálódik first-pass mechanizmuson keresztül. Ezt a folyamatot tükrözi a komplex metabolitprofil és az anyavegyület majdnem teljes hiánya a vizeletben és a faecesben. Nagy az affinitása a CYP3A enzimhez, és a ciklopeptid prolingyűrűjének hidroxilációja jelenti a fő metabolikus utat. A CYP3A4 inhibitorai és/vagy szubsztrátjai gátolják a bromokriptin clearance-ét, ami megemelkedett szintet eredményez. A bromokriptin maga is egy potenciális inhibitora a CYP3A4 enzimnek, melynél a becsült IC50 = 1.6 µM. Abban az esetben azonban, ha a szabad bromokriptin-koncentráció alacsony, nem várható szignifikáns változás egy másik CYP3A4 enzimre ható szer metabolizmusában.

Elimináció
Az anyavegyület eliminációja a plazmából bifázisos, terminális felezési ideje 15 óra körül van. Az anyavegyület és annak metabolitjai szinte teljes egészében a májon keresztül ürülnek ki, csak 6%-uk eliminálódik a vesén keresztül. A plazmafehérje-kötődés 96%-os.

A betegek jellemzői
Nincs bizonyíték arra, hogy a kor előrehaladása közvetlenül befolyásolja a bromokriptin farmakokinetikai tulajdonságait és tolerálhatóságát. Csökkent májfunkciójú betegeknél az elimináció sebessége csökkenhet és a bromokriptin plazmaszintje emelkedhet, ami indokolja a dózis módosítását.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A hagyományos - farmakológiai biztonságossági, egyszeri és ismételt adagolású dózistoxicitási, genotoxicitási, mutagenitási, karcinogenitási, reprodukcióra és fejlődésre kifejtett toxicitási - vizsgálatokból származó nem klinikai jellegű adatok azt igazolták, hogy a bromokriptin alkalmazásakor humán vonatkozásban különleges kockázat nem várható.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

30 db tabletta 10 ml-es barna csőüvegben, garanciazáras kupakkal és mozgáscsillapító betéttel, dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ?? (két keresztes)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 30 oC-on, a fénytől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Richter Gedeon Nyrt.
H-1103 Budapest,
Gyömrői út 19-21.
Magyarország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA

OGYI-T-3720/01


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 1988. december 19.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2004. április 8.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2022. október 3.



11



OGYÉI/53563/2022




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
Azoknál a bromokriptint alkalmazó és gyermeket tervező nőbetegeknél, akiknél a terhesség ténye megerősítést nyert, mint más gyógyszerek esetében is, a bromokriptin szedését abba kell hagyni, hacsak nincs orvosi oka a terápia folytatásának. Ebben az esetben nem figyelték meg az abortusz incidenciájának növekedését a bromokriptin alkalmazásának felfüggesztését követően. A klinikai tapasztalatok azt mutatták, hogy a bromokriptin terhesség alatti alkalmazása nem befolyásolja hátrányosan a terhesség lefolyását és kimenetelét.
Ha a terhesség hypophysis adenoma jelenléte mellett jelentkezik és a bromokriptin adagolását felfüggesztik, a terhesség alatt fokozott ellenőrzés szükséges. Azoknál a betegeknél, akik a prolactinoma egyértelmű növekedésének tüneteit tapasztalják, pl. fejfájás vagy látótérkiesés, a bromokriptin-kezelés újraindítható vagy műtéti beavatkozásra lehet szükség.

Szoptatás
Mivel a bromokriptin gátolja a tejelválasztást, nem adható azon anyák részére, akik a szoptatást választják.

Termékenység
A fertilitás helyreállítható bromokriptinnel történő kezeléssel.
Azoknak a fogamzóképes korú nőknek, akik nem szeretnének teherbe esni, azt kell tanácsolni, hogy válasszanak valamilyen megbízható fogamzásgátló módszert.