Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

BUDENOFALK 2MG VÉGBÉLHAB 1X14ADAG

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Dr. Falk Pharma Gmbh
Hatástani csoport:
A07EA Kortikoszteroidok lokális használatra
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-08898/02
Hatóanyagok:
BudesonidumDDD
Hatáserősség:
++ (kétkeresztes), igen erős hatású (++)
Fogy. ár:
22832 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Eü. rendeletre felírhatja:
Gastroenterológia
Gyermek gasztroenterológia
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,0022832,00
Közgyógy22832,000,00
Üzemi baleset22832,000,00
Eü emelt20549,002283,00
Közgyógy eü.emelt22832,000,00
Teljes0,0022832,00
Egyedi engedélyes0,0022832,00
Tárolás:
Fénytől védve
25 °c alatt
Fagymentes helyen
Hőtől védve
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Cukorbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Gyerekeknek nem adható
Májbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Dopping listán szereplő
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

Felnőttek
Naponta 1 adagolt dózis (2 mg budezonid).

Gyermekek és serdülők
Gyermekkorban a megfelelő tapasztalatok hiányában nem alkalmazható.

Az alkalmazás módja

Rektális alkalmazásra.
A Budenofalk végbélhab reggel vagy este alkalmazható.
Először az adagoló feltétet kell felhelyezni a tartályra és mielőtt az adagoló feltétet a végbélbe helyezné, 15 másodpercen keresztül rázza fel a tartályt. Vegye figyelembe, hogy a hatás akkor a legjobb, ha a pumpa kupakja a lehető legfüggőlegesebben áll. Egy adag Budenofalk végbélhab bejuttatásához a pumpa kupakját teljesen le kell nyomni, és nagyon lassan visszaengedni. A működtetés után az adagoló feltétet 10-15 másodpercig tartsa változatlan helyzetben, mielőtt a végbélből kihúzná. Legjobb eredmény akkor érhető el, ha a végbélhab alkalmazása előtt a végbél alaposan kiürült.

A kezelés időtartama

A kezelés időtartamát a kezelőorvos határozza meg.

Az akut fázis általában 6-8 héten belül lecseng. A budezonid végbélhabot ezután már nem kell alkalmazni.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A Budenofalk 2 mg végbélhabbal végzett kezelés alacsonyabb szisztémás szteroidszintet eredményez, mint a szisztémásan ható kortikoidokkal történő, hagyományos per os glükokortikoszteroid-terápia. Más glükokortikoszteroiddal történő kezelésről való átállítás a szisztémás szteroidszintek változására utaló tünetek újbóli megjelenését vagy előfordulását válthatja ki.

A Budenofalk 2 mg végbélhab alkalmazása fokozott óvatosságot igényel tuberculosis, hypertensio, diabetes mellitus, osteoporosis, ulcus pepticum (gyomor-vagy nyombélfekély), glaucoma vagy cataracta esetén, továbbá diabetes vagy glaucoma családi előfordulása, illetve egyéb olyan esetekben, amikor a glükokortikoszteroidoknak nemkívánatos hatásaik lehetnek.

Szisztémás glükokortikoszteroid hatások előfordulhatnak nagyobb adagok hosszabb ideig tartó alkalmazása esetén. Ilyen hatások lehetnek: Cushing szindróma, mellékvesekéreg-szuppresszió, a növekedés visszamaradása, a csontsűrűség csökkenése, cataracta, glaucoma és számos pszichiátriai/viselkedési zavarok széles skálája (lásd 4.8 pont).

Fertőzések
A gyulladásra adott válasz és az immunrendszer szuppressziója növeli a fertőzésekre való hajlamot és azok súlyosságát. Bakteriális, gombás, amőbás és virális fertőzések súlyosabbá válhatnak glükokortikoszteroid-kezelés során, amire figyelemmel kell lenni. A klinikai kép atípusossá válhat, a súlyos fertőzések, mint a sepsis és tuberculosis tüneteit elnyomhatja, azok súlyosbodhatnak, mielőtt diagnosztizálják őket.

Varicella
A varicella - ami normális körülmények között enyhe megbetegedés - halálos kimenetelű állapotot válthat ki az immunrendszer legyengülése esetén. Ezen betegségeken még át nem esett egyének esetében különösen ügyelni kell arra, hogy kerüljék a személyes kontaktust varicellás vagy herpes zosteres betegekkel, és amennyiben a fertőzés mégis kialakul, sürgős orvosi ellátásra van szükség. Amennyiben gyermek a beteg, a szülők figyelmét kell erre felhívni. Ajánlott a passzív immunizáció varicella-zoster immunglobulinnal a nem immunizált betegeknél, akik szisztémás glükokortikoszteroid-kezelést kapnak, ill. korábban 3 hónapon keresztül kaptak. A betegnek az immunizációt a varicellával való érintkezést követő 10 napon belül kell megkapnia. Ha a varicella diagnózisa megerősítést nyert, sürgős szakorvosi kezelésre van szükség. A glükokortikoszteroidok adását nem kell felfüggeszteni, az adag növelése szükséges lehet.

Morbilli
Csökkent immunitású betegeknek morbillivel történt kontaktus esetén - amennyiben lehetséges - az expozíciót követően a lehető leghamarabb normál immunglobulint kell kapniuk.

Vakcinák
Folyamatos glükokortikoszteroid alkalmazása esetén nem szabad élő vírust tartalmazó vakcinát adni. Más vakcinákkal szembeni antitest válasz csökkenhet.

Májfunkciós zavarok
A primer biliaris cholangitis (PBC) májcirrhosissal járó kései stádiumában, a tapasztalatok alapján valamennyi súlyos májfunkciós zavarral rendelkező betegnél a budezonid szisztémás hasznosulásának növekedése várható. Ugyanakkor azoknál a májbetegeknél, akiknél májcirrhosis nem alakult még ki, a szájon át adott napi 9 mg budezonid adag biztonságos és jól tolerálható. Nincs bizonyíték arra vonatkozóan, hogy speciális adagolást kellene követni nem-cirrhotikus májbetegségben, ill. csak enyhén károsodott májfunkció esetén.

Látászavar
A kortikoszteroidok szisztémás és helyi alkalmazásával kapcsolatosan látászavarról számolhatnak be. Amennyiben a beteg olyan tünetekkel jelentkezik, mint például a homályos látás vagy egyéb látászavarok, fontolóra kell venni a beteg szemész szakorvoshoz történő utalását a lehetséges okok kivizsgálása céljából, amelyek között szerepelhet a szürkehályog, a glaukóma vagy olyan ritka betegségek, mint a centrális serosus chorioretinopathia (CSCR), amelyeket a szisztémás és helyi kortikoszteroid alkalmazása után jelentettek.

Egyéb
A glükokortikoszteroidok a hypothalamus-hypophysis-mellékvesekéreg (HPA) tengely szuppresszióját okozhatják és csökkenthetik a stresszre adott választ. Ha a beteg műtétnek vagy egyéb stressznek van kitéve, kiegészítő szisztémás glükokortikoszteroid-kezelés ajánlott.

Az egyidejű ketokonazollal- vagy egyéb CYP3A4 inhibitorral történő kezelést kerülni kell (lásd 4.5 pont).

Ez a gyógyszer 600,3 mg propilénglikolt tartalmaz a Budenofalk 2 mg végbélhab minden egyes adagolt dózisában. A propilénglikol bőrirritációt okozhat.

A cetil-alkohol és a cetil-sztearil-alkohol helyi bőrirritációt okozhatnak (pl. kontakt dermatitis).


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességekre vonatkozó hatásokkal kapcsolatban nem végeztek vizsgálatokat.


4.9 Túladagolás

A budezonid túladagolásával kapcsolatos eset mostanáig nem ismert.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Farmakodinámiás kölcsönhatások

Szívglikozidok:
A glikozidhatás megerősödhet a káliumhiány miatt.

Diuretikumok:
A káliumürítés fokozódhat.

Farmakokinetikai kölcsönhatások

- Citokróm P450

* CYP3A4 inhibitorok
Az egyidejű kezelés CYP3A4 inhibitorokkal, beleértve a kobicisztát tartalmú készítményeket, várhatóan fokozza a szisztémás mellékhatások kockázatát. Kerülni kell ezt a kombinációt, kivéve, ha az előnyös hatás meghaladja a szisztémás kortikoszteroid mellékhatások fokozott kockázatát. Ebben az esetben a betegeket monitorozni kell, hogy nem alakulnak-e ki szisztémás kortikoszteroid mellékhatások.

200 mg naponta egyszer szájon át adott ketokonazol kb. hatszorosára növelte az együttesen alkalmazott budezonid (3 mg egyszeri adag) plazmakoncentrációját. Ha a ketokonazolt 12 órával a budezonid bevétele után adták, a plazmaszint kb. a háromszorosára nőtt. Mivel nincs elegendő tapasztalat az adagolást illetőleg, ezt a kombinációt kerülni kell. További CYP3A4 inhibitorok, mint ritonavir, itrakonazol és klaritromicin és grépfrútlé szintén jelentősen megemelhetik a budezonid plazmaszintjét. Ezért budezonid együttes adását kerülni kell.

* CYP3A4 induktorok
Olyan vegyületek, mint pl. a karbamazepin és a rifampicin, melyek indukálják a CYP3A4 enzimet - csökkenthetik a budezonid szisztémás és helyi hatását a bélnyálkahártyán. A budezonid adagjának beállítása szükségessé válhat

* CYP3A4 szubsztrátok
* Azok a vegyületek, melyeket a CYP3A4 bont le, kompetitív antagonistái lehetnek a budezonidnak. Ha a kompetitív antagonista affinitása a CYP3A4-hez nagyobb, az a budezonid magasabb szérumszintjéhez vezethet. Ha a budezonid erősebben kötődik a CYP3A4-hez, az a versenytárs vegyület nagyobb plazmaszintjéhez vezethet. Szükségessé válhat a versenytárs vegyület adagjának beállítása, vagy csökkentése.

Emelkedett plazmaszintekről és fokozott glükokortikoszteroid hatásról számoltak be nőknél, akik ösztrogént kaptak vagy fogamzásgátlót szedtek, de kis adagú kombinált fogamzásgátlók esetében ezt nem figyelték meg.

Mivel a budezonid kezelés gátolhatja a mellékvese működését, a hypophysis elégtelenségének diagnosztizálására szolgáló ACTH-stimulációs teszt hibás eredményt (alacsony értéket) adhat.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A mellékhatások megítélése a következő gyakoriság alapján történik:

nagyon gyakori: ? 1/10,
gyakori: ? 1/100 - < 1/10,
nem gyakori: ? 1/1000 - < 1/100,
ritka: ? 1/10 000 - < 1/1000,
nagyon ritka: < 1/10 000,
nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatok alapján nem állapítható meg.

Szervrendszer
Gyakoriság a MedDRA besorolás szerint
Mellékhatás
Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek
Gyakori
Cushing szindróma: holdvilág arc, törzsi obesitas, csökkent glükóztolerancia, diabetes mellitus, hypertensio, nátrium retentio ödéma képződéssel, fokozott kálium kiválasztás, mellékvesekéreg inaktivitás vagy atrófia, vörös striák, szteroidra jellemző acne, szexuálhormonok szekréciójának zavara (pl. amenorrhoea, hirsutismus, impotencia).

Nagyon ritka
a növekedés visszamaradása gyermekeknél
Szembetegségek és szemészeti tünetek
Ritka
glaucoma, cataracta, homályos látás (lásd még 4.4 pont)
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori
dyspepsia

Nem gyakori
gyomor- és nyombélfekély

Ritka
pancreatitis

Nagyon ritka
székrekedés
Immunrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori
a fertőzések veszélyének fokozódása
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei
Gyakori
izom- és ízületi fájdalom, izomgyengeség, és izomrángás, osteoporosis

Ritka
csontnecrosis
Idegrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori
fejfájás

Nagyon ritka
serdülőknél pseudotumor cerebri, esetenként a látóidegfő duzzanatával
Pszichiátriai kórképek
Gyakori
depresszió, irritabilitás, eufória

Nem gyakori
pszichomotoros hiperaktivitás, szorongás

Ritka
agresszió
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Gyakori
allergiás exanthema, petechia, elhúzódó sebgyógyulás, kontakt dermatitis

Ritka
ecchimosis
Érbetegségek és tünetek
Nagyon ritka
megnövekedett trombózis veszély, vasculitis megnövekedett valószínűsége (hosszú távú kezelés utáni megvonási szindróma)
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Gyakori
égő érzés és fájdalom a rectumban

Nagyon ritka
fáradtság, rossz közérzet

Budenofalk 2 mg végbélhabbal folytatott klinikai vizsgálatok során megfigyelt mellékhatások a következők voltak (gyakoriság: nem gyakori): megnövekedett étvágy, vörösvértest-süllyedés növekedése, leukocytosis, hányinger, hasi fájdalom, flatulencia, paraesthesia a hasi tájékon, analis fissurák, aphtosus stomatitis, gyakori székelési inger, rectalis vérzés, a transzaminázok szintjének emelkedése (GOT, GPT), a cholestasis paramétereinek emelkedése (GGT, AP), amilázszint-emelkedés, kortizonszint-változás, a húgyúti rendszer fertőzései, szédülés, a szaglás zavara, álmatlanság, fokozott izzadás, asthenia, testtömeg-növekedés.

Az Alkalmazási előírásban említett nemkívánatos események legtöbbje más glükokortikoszteroidokkal végzett kezelés esetén is előfordulhatnak.

Esetenként előfordulhatnak olyan nemkívánatos események, melyek a szisztémás glükokortikoidokra jellemzőek. Ezek a nemkívánatos események az adagolástól, a kezelés időtartamától, az egyidejűleg vagy korábban alkalmazott egyéb kortikoszteroidoktól és az egyéni érzékenységtől függenek.

A fent említett néhány mellékhatást hosszú távú, per os budezonid-kezelés során figyelték meg.

Lokális hatásánál fogva a Budenofalk 2 mg végbélhabbal végzett kezelés esetén a mellékhatások kockázata általában alacsonyabb, mint a szisztémás glükokortikoszteroidok alkalmazása esetén.

Extraintestinalis manifesztációk (elsősorban a bőrt és az ízületeket érintő) kialakulását vagy újbóli kifejlődését idézheti elő a betegeknél a szisztémás szteroidokról helyi hatású budezonidra való áttérés.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni. Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.





Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: bélre ható gyulladáscsökkentő
ATC kód: A07EA06

A budezonid hatásmechanizmusa az ulcerativ colitis és procto-sigmoiditis kezelésében nem teljesen tisztázott. Klinikai farmakológiai és kontrollált klinikai vizsgálati adatok arra utalnak, hogy a budezonid hatásmechanizmusa a bélben kifejtett helyi hatásán alapul. A budezonidnak erős helyi gyulladáscsökkentő hatása van. 2 mg budezonid, ami klinikai hatásában összevethető a szisztémás glükokortikoidok hatásával, gyakorlatilag nem befolyásolja a HPA tengelyt.
A végbélhabból ugyan több budezonid szívódik fel, mint a per os adott készítményből (lásd 5.2 pont), de szisztémás hatása az egyéb glükokortikoidokhoz képest kisebb, a lokális hatás miatt viszont az ulcerativ colitisban és procto-sigmoiditisben terápiás hatékonysága jobb.
A Budenofalk végbélhab napi 4 mg-os adagban sem befolyásolta a plazma kortizonszintet.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
Per os adagolás után a budezonid szisztémás hasznosulása 10%.

Eloszlás
A budezonid nagy térfogatban oszlik meg (kb. 3 l/ttkg). Fehérjekötődése 85-90%.

Biotranszformáció
A budezonid jelentős mértékben metabolizálódik a májban (kb. 90%), minek során kis glükokortikoszteroid aktivitású metabolitok keletkeznek. A két fő metabolit, a 6-béta-hidroxi-budezonid és a 16-alfa-hidroxi-prednizolon - mindkettő a CYP3A-n keresztül képződik - glükokortikoszteroid aktivitása kevesebb, mint 1%-a a budezonidénak.

Elimináció
Per os adagolás után az átlagos felezési idő kb. 3-4 óra. A budezonid átlagos clearance értéke 10l/perc.

Különleges betegcsoportok (májkárosodás)
A májkárosodás típusától és súlyosságától függően a budezonid metabolizációja a CYP3A-n keresztül csökkenhet.

A Budenofalk végbélhab speciális jellemzői

Felszívódás
A koncentráció/idő görbe alatti terület rectalis alkalmazás után valamivel nagyobb, mint per os alkalmazás esetén. A jelenség magyarázata, hogy rectalis alkalmazás esetén elmarad a per os adáskor jelentős first-pass mechanizmus. A Budenofalk végbélhab alkalmazása után a csúcskoncentrációt kb. 2-3 óra alatt érte el. Többszöri alkalmazás utáni kumuláció kizárható.

Eloszlás
Technéciummal jelzett Budenofalk végbélhabbal végzett szcintigráfiás vizsgálatok colitis ulcerosás betegeknél kimutatták, hogy a hab az egész szigmabél területén eloszlik.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Ismételt per os budezonid adás után patkányokon (az alkalmazott adag összehasonlítható volt az embereknél alkalmazott adaggal) leukocyta- (elsősorban lymphocyta-)szám csökkenést és a thymus visszafejlődését észlelték. Inaktivitás következtében kialakult mellékvese atrophiát mutattak ki. Az emlőmirigyekben nőtt a tejcsatornák proliferációja és a szekretoros aktivitás. Hosszú távú kezelés (104 hét) során nőstény patkányoknál csökkent a hematokrit-, hemoglobin-érték és a vörösvérsejtszám. Ugyanebben a csoportban tendenciát észleltek a neutrophilek növekedésére és a lymphocyták, eosinophilek és normocyták számának csökkenésére. A limphocytaszám szignifikánsan csökkent (immunszuppresszív hatás), az alkalikus foszfatáz enyhén emelkedett kizárólag a hímeknél.
Kutyákban csökkent a sejtvolumen, emelkedett az alkalikus foszfatáz- és az alanin aminotranszferáz szintje, a mellékvese és a nyirokrendszer atrophyzált, valamint növekedett a miocardialis zsírsejtszám és a hepaticus glikogén tartalom (hepatomegalia).

Mutagenitás
A budezonidnak számos in vitro és in vivo vizsgálat alapján nincs mutagén hatása.

Karcinogenitás
Budezoniddal 104 héten át kezelt hím patkányoknál a kontrollhoz képest valamivel több bazophil hepaticus csomót találtak. A karcinogenitási vizsgálatban szignifikánsan nőtt a primer hepatocellularis neoplasmák (0,025 és 0,05 mg/ttkg/nap), astrocytomák (hím patkányok 0,05 mg/ttkg/nap) és emlőtumorok (nőstény patkányok 0,05 mg/ttkg/nap) előfordulása. A májtumorok valószínűleg anabolikus hatásoknak és a máj fokozott metabolikus terhelésének tudhatóak be. A leletek a gyógyszercsoportra jellemzőek, valószínűleg glükokortikoid receptorokra vezethetők vissza.

Reproduktív toxikológia
A glükokortikoidok számos állatfajban teratogén hatásokat (szájpadhasadék, vázrendszeri elváltozások) indukálnak. Ennek klinikai jelentősége még nem ismert. Rágcsálóknál budezonid subcutan alkalmazása során azokat az elváltozásokat észlelték, mint amiket más glükokortikoidokkal kapcsolatban már megfigyeltek.
Állatkísérletes vizsgálatok azt mutatták, hogy szintetikus glükokortikoidok adása gesztációs időszakban a méhen belüli növekedés elmaradását okozhatja, és hozzájárulhat a felnőttkori cardiovascularis és/vagy anyagcsere betegségek kialakulásához, valamint a glükokortikoid receptor sűrűség, neurotranszmitter forgalom és viselkedés maradandó változásához.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

Garanciazáras, nyomófejes adagoló szeleppel lezárt túlnyomásos alumínium tartály.
14 db, ill. 28 db, fehér vazelinnel és folyékony paraffinnal (7:3) bevont fehér színű PVC adagoló feltét, fehér színű polietilén védőtálcán elhelyezve.
1 db, ill. 2 db túlnyomásos tartály, 14 db, ill. 28 db adagoló feltét, és 14 db, ill. 28 db nejlonzacskó (a használt adagoló feltétek higiénikus kidobásához).
1 db tartály legalább 14-szeri, egyenként 1,2 g végbélhab adagolására alkalmas.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

A megsemmisítésre vonatkozóan nincsenek különleges előírások.

Megjegyzés: ? ? (két kereszt)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25 °C-on tárolandó.
Nem fagyasztható!
A tartály nyomás alatt van, éghető hajtóanyag-tartalma 6,9% az alap emulzió mennyiségére vonatkoztatva. Nyílt lángtól, szikrától - beleértve az égő cigarettát is - távol kell tartani.
Védeni kell a közvetlen napfénytől. Még kiürülés után sem szabad erőszakkal kinyitni, átszúrni vagy elégetni. A szóró tartályt nem szabad nyílt láng vagy izzó tárgyak felé működtetni.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

2 év
Az első adag alkalmazása után: 4 hét


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Dr. Falk Pharma GmbH
Leinenweberstrasse 5.
79108 Freiburg
Németország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-8898/02 (1 × 14 adag)
OGYI-T-8898/03 (2 × 14 adag)


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2009. április 10.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2014. április 16.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2022. január 8.



9








OGYÉI/77036/2021 2. verzió




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
A terhesség során való alkalmazást kerülni kell, hacsak nincs sürgető oka a Budenofalk végbélhabbal történő kezelésnek. Kevés adat van terhesség során budezonid orális alkalmazásával kapcsolatban embereknél. Noha számos terhesség során inhalált budezonid adásával kapcsolatosan nem lépett fel mellékhatás, Budenofalk végbélhab alkalmazása során a maximális plazmakoncentráció magasabb lehet, mint az inhalált budezonid alkalmazásakor. Vemhes állatoknál a budezonid, mint a többi glükokortikoszteroid is, a magzat fejlődésében rendellenességeket okozott (lásd 5.3 pont). Ennek a humán alkalmazásra vonatkozó jelentőségét nem vizsgálták.

Szoptatás
A budezonid kiválasztódik az anyatejbe (inhalációs alkalmazás utáni kiválasztódással kapcsolatos adatok rendelkezésre állnak). A terápiás dózishatárokon belül csak enyhe tünetek előfordulására lehet számítani Budenofalk 2 mg végbélhab adása után. A Budenofalk alkalmazása előtt el kell dönteni, hogy a szoptatást függesztik fel vagy megszakítják a kezelést/tartózkodnak a kezeléstől, figyelembe véve a szoptatás előnyét a gyermekre nézve, valamint a terápia előnyét a nőre nézve.

Termékenység
Nincs human adat a budezonid termékenységre gyakorolt hatásával kapcsolatban. Állatkísérletekben a budezonid-kezelés nem befolyásolta a fertilitást (lásd 5.3 pont).