Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

AZITHROMYCIN SANDOZ 40MG/ML POR BELS SZUSZP 17,1G POR

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Sandoz Hungária Kereskedelmi Kft.
Hatástani csoport:
J01FA Makrolidok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-20800/01
Hatóanyagok:
AzithromycinumDDD
Hatáserősség:
++ (kétkeresztes), igen erős hatású (++)
Fogy. ár:
2266 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Eü. rendeletre felírhatja:
Csecsemő-gyermekgyógyászat
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Közgyógy2266,000,00
Üzemi baleset2266,000,00
Eü emelt1133,001133,00
Általános567,00 (25%)1699,00
Közgyógy eü.emelt2266,000,00
Teljes0,002266,00
Egyedi engedélyes0,002266,00
Tárolás:
Legfeljebb 30 °c-on tárolandó
Elkészítés után legfeljebb 25 °c
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Súlytól függő adagolás
Vesebetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Májbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Laktóz intolerancia
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Felnőttek
Chlamydia trachomatis által okozott szövődménymentes urethritis és cervicitis esetén a dózis egy alkalommal 1000 mg, szájon át adva.

Minden egyéb indikációban az összadag 1500 mg, melyet három egymást követő napon, napi 500 mg-os adagonként kell bevenni. Alternatív adagolásként az azonos összadag (1500 mg) 5 nap alatt is beadható, melynek során az első napon 500 mg, majd a másodiktól az ötödik napig napi 250 mg a dózis.

Ezen betegek kezelésére a hatóanyag egyéb gyógyszerformákban is rendelkezésre áll.

Idősek
Az idősek adagolása megegyezik a felnőttekére vonatkozó adagolással. Időseknél, mint potenciálisan proarrhytmiás állapotú betegeknél, fokozott óvatosság ajánlott a szívritmuszavar és a torsades de pointes kialakulásának kockázata miatt (lásd 4.4 pont).

Gyermekek és serdülők (<18 éves kor)
1 éves vagy annál idősebb gyermekek és serdülők esetében a teljes dózis 30 mg/ttkg. Ez adható három napon át naponta egyszer 10 mg/ttkg dózisban, vagy 5 napon át adagolva, az első napon 10 mg/ttkg, a rákövetkező négy napon 5 mg/ttkg adag formájában az alábbi táblázatokban bemutatott módon.

A készítmény alkalmazására vonatkozóan 1 évesnél fiatalabb gyermekek esetében csak korlátozott számú adat van.

Testtömeg (kg)
3 napos kezelés
5 napos kezelés
Tartály tartalma

1-3. nap
10 mg/ttkg/nap
1. nap
10 mg/ttkg/nap
2-5. nap
5 mg/ttkg/nap

10 kg
2,5 ml
2,5 ml
1,25 ml
15 ml
12 kg
3 ml
3 ml
1,5 ml
15 ml
14 kg
3,5 ml
3,5 ml
1,75 ml
15 ml
16 kg
4 ml
4 ml
2 ml
15 ml
17 - 25 kg
5 ml
5 ml
2,5 ml
15 ml
26 - 35 kg
7,5 ml
7,5 ml
3,75 ml
22,5 ml
36 - 45 kg
10 ml
10 ml
5 ml
30 ml
> 45 kg
12,5 ml
12,5 ml
6,25 ml
22,5 ml + 15 ml

A Streptococcus pyogenes által okozott pharyngitis kezelésére alkalmazott adagolás kivételt jelent: Streptococcus pyogenes által okozott pharyngitis kezelésére az azitromicin akkor bizonyult hatékonynak, amikor az azitromicint a gyermekeknek három napon át napi egyszeri 10 mg/ttkg-os vagy 20 mg/ttkg adagban adták, napi maximum 500 mg-os adagban. Ezen kétféle adagolás esetében a megfigyelt klinikai hatás hasonló volt, annak ellenére, hogy a baktériumok eradikációja sokkal kifejezettebb volt napi 20 mg/ttkg dózis mellett.
Mindazonáltal a Streptococcus pyogenes által okozott pharyngitis kezelésére és az ezt követő reumás láz megelőzésére a penicillin az elsőként választandó szer.

Vesekárosodásban szenvedő betegek
Enyhe vagy közepesen súlyos vesekárosodásban szenvedő betegeknél (GFR: 10-80 ml/perc) nem szükséges módosítani az adagokat (lásd 4.4 pont).

Májkárosodásban szenvedő betegek
Enyhe vagy közepesen súlyos májkárosodásban szenvedő betegeknél nem szükséges módosítani az adagokat (lásd 4.4 pont).

Az alkalmazás módja
Alkalmazás előtt a port vízzel szuszpendálva fehér vagy csaknem fehér színű, homogén szuszpenziót kell készíteni (lásd 6.6 pont). A szuszpenzió elkészítése után a gyógyszert szájon át, PE/PP fecskendővel lehet alkalmazni.
A szuszpenzió bevételét követően fellépő keserű utóízt el lehet kerülni azzal, ha közvetlenül a lenyelés után gyümölcslevet fogyaszt a beteg.

Az Azithromycin Sandoz 40 mg/ml por belsőleges szuszpenzióhoz készítményt naponta egyszeri adagban kell alkalmazni. A belsőleges szuszpenziót étellel együtt is be lehet venni.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Túlérzékenység
Hasonlóan az eritromicinhez és más makrolidekhez, beszámoltak súlyos ritka allergiás reakciók, például angioneurotikus ödéma és (ritkán halálos kimenetelű) anafilaxia; bőrgyógyászati reakciók, például akut generalizált exantematózus pusztulózis (AGEP), Stevens-Johnson-szindróma (SJS), (ritkán halálos kimenetelű) toxikus epidermális nekrolízis (TEN), valamint eozinofíliával és szisztémás tünetekkel járó gyógyszerreakciók (DRESS-szindróma) előfordulásáról.
Az azitromicin szedésével kapcsolatos reakciók némelyike visszatérő tünetekhez vezetett, és hosszabb megfigyelési és kezelési időt igényelt.

Amennyiben allergiás reakció lép fel, a gyógyszer szedését abba kell hagyni, és megfelelő kezelést kell indítani. Az orvosoknak tisztában kell lenniük azzal, hogy az allergiás tünetek kiújulhatnak a tüneti kezelés abbahagyásakor.

Hepatotoxicitás
Mivel az azitromicin eliminációja főként a májban történik, súlyos májbetegségben szenvedő betegeknek az azitromicint körültekintően kell alkalmazni. Potenciálisan halálos kimenetelű májelégtelenséghez vezető fulmináns hepatitises eseteket jelentettek az azitromicinnel kapcsolatban (lásd 4.8 pont). Lehetséges, hogy néhány betegnek már meglévő májbetegsége volt vagy egyéb hepatotoxikus gyógyszert szedett.

Májkárosodásra utaló jelek vagy tünetek előfordulása esetén (mint pl. sárgasággal, sötét vizelettel, vérzési hajlammal vagy hepaticus encephalopathiával járó hirtelen kialakuló asthenia) haladéktalanul májfunkciós tesztet/vizsgálatot kell végezni. Májműködési zavar jelentkezése esetén az azitromicin adását azonnal le kell állítani.

Beszámoltak kóros májfunkció, hepatitis, cholestaticus icterus, májnekrózis és májelégtelenség eseteiről, amelyek közül néhány halálos kimenetelű volt. Az azitromicin-kezelést a hepatitis jeleinek vagy tüneteinek észlelésekor azonnal le kell állítani.

Újszülöttkori hypertrophias pylorus stenosis (IHPS)
Az azitromicin újszülötteknél történő alkalmazását követően (kezelés legfeljebb az élet 42. napjáig), újszülöttkori hypertrophias pylorus stenosisról (IHPS) számoltak be. A szülőket és gondozókat tájékoztatni kell arról, hogy forduljanak a kezelőorvoshoz, ha az etetés alatt hányás vagy irritabilitás jelentkezik.

Pseudomembranosus colitis
A makrolid antibiotikumok alkalmazásával összefüggésben pseudomembranosus colitisről számoltak be, ezért erre a diagnózisra is gondolni kell azoknál a betegeknél, akiknél hasmenés jelentkezik az azitromicinnel végzett kezelés elindítása után.

Ergot-származékok
Ergot-származékkal kezelt betegek esetében ezen hatóanyagot néhány makrolid antibiotikummal együtt adva, ergotizmus alakult ki. Nincs adat az ergot-származékok és azitromicin közötti interakció lehetőségére vonatkozóan. Ennek ellenére az ergotizmus kialakulásának elméleti lehetősége miatt azitromicin és ergot-származékok nem adhatók együtt (lásd a 4.5 pont).

Felülfertőződés
Mint minden antibiotikumkezelés esetén, javasolt a beteg megfigyelése a nem érzékeny mikroorganizmusok, köztük a gombák által okozott felülfertőződés jelei tekintetében.

Keresztrezisztencia
Keresztrezisztencia áll fenn az azitromicin és egyéb makrolidok (eritromicin, klaritromicin, roxitromicin), linkózamidok és a streptogramin B (MLSB fenotípus) között. Egyes gyógyszerek egyidejű alkalmazása az azonos vagy rokon csoportú antibakteriális szerek közül nem ajánlott.

Clostridoides difficile által okozott hasmenés
Majdnem minden antibiotikum, köztük az azitromicin alkalmazása kapcsán is jelentettek Clostridoides difficile által okozott hasmenést (Clostridoides difficile associated diarrhea, CDAD), aminek a súlyossága az enyhe hasmenéstől a halálos kimenetelű bélgyulladásig terjedhet. Az antibakteriális szerekkel történő kezelés megváltoztatja a normál bélflórát, ami a C. difficile elszaporodásához vezet.

A C. difficile A és B típusú toxint termel, ami hozzájárul a CDAD kialakulásához.
A C. difficile toxint termelő hipervirulens törzsei a morbiditás és mortalitás növekedését okozzák, mivel ezen fertőzések ellenállnak az antibiotikumkezelésnek, így colectomiára lehet szükség. Minden olyan betegnél, akinél antibiotikumkezelést követően hasmenés lép fel, gondolni kell a CDAD-re. Szükség van az anamnézis alapos ismeretére, mivel az antibiotikum adását követő két hónapon túl is beszámoltak CDAD előfordulásáról.

Vesekárosodás
Súlyos vesekárosodásban szenvedő betegeknél (GFR < 10 ml/perc) az azitromicin szisztémás expozíciójának 33%-os növekedését figyelték meg (lásd 5.2 pont).

Cardiovascularis események
Egyéb makrolidokkal - beleértve az azitromicint is - végzett kezelés kapcsán a szívizomzat-repolarizáció és a QT-szakasz megnyúlását észlelték, ami szívritmuszavar és torsades de pointes kialakulásának kockázatával jár (lásd 4.8 pont). Mivel az alábbiak a kamrai arrhytmia (így a torsades de pointes) kockázatának növekedését és következményes szívmegállást eredményezhetnek, ezért az azitromicin kellő óvatossággal alkalmazható a proarrhytmiás állapotú betegeknél (különösen nők és idősek esetében), így az alábbi esetekben:
* veleszületett vagy dokumentált QT-szakasz megnyúlás esetén.
* a QT-szakasz megnyúlását okozó hatóanyagokkal, pl. IA (kinidin és prokainamid) és III. (dofetilid, amiodaron és szotalol) csoportba tartozó antiarrhythmiás szerekkel, ciszapriddal és terfenadinnal (lásd 4.5 pont), antipszichotikumokkal, így a pimoziddal, antidepresszánsokkal, például citaloprámmal, illetve fluorokinolonokkal, mint amilyen a moxifloxacin és a levofloxacin, egyidejűleg kezelteknél.
* elektrolitzavarokban szenvedő betegeknél, elsősorban hypokalaemiában és hypomagnesaemiában.
* klinikailag jelentős bradycardia, szívritmuszavar vagy súlyos szívelégtelenség esetén.

A makrolidokkal összefüggő cardiovascularis mellékhatások kockázatát vizsgáló epidemiológiai tanulmányok eltérő következtetésekre jutottak. Bizonyos megfigyeléses vizsgálatok során a makrolidok, köztük az azitromicin alkalmazásával összefüggésben ritka esetekben az arrhythmia, a szívizom-infarctus, valamint a cardiovascularis mortalitás rövid távú kockázatát állapították meg. Azitromicin felírásakor mérlegelendők ezek a megállapítások a kezelés előnyeihez viszonyítva.

Myasthenia gravis
Azitromicin-terápiában részesülő betegeknél a myasthenia gravis tüneteinek exacerbációját és myasthenia szindróma kialakulását jelentették (lásd 4.8 pont).

Gyermekek és serdülők
A készítmény biztonságossága és hatásossága Mycobacterium avium complex fertőzések megelőzésében vagy tüneti kezelésében gyermekeknél és serdülőknél nem bizonyított.

Az azitromicin felírása előtt az alábbiakat kell mérlegelni:

Súlyos fertőzések
Az Azithromycin Sandoz 40 mg/ml por belsőleges szuszpenzióhoz nem alkalmas olyan súlyos fertőzések kezelésére, amikor a vérben gyorsan kell magas antibiotikum-koncentrációt elérni.

Nem az azitromicin az elsőként választandó szer a fertőzések empirikus kezelésére olyan területeken, ahol a rezisztens izolátumok előfordulási gyakorisága 10%, vagy annál több (lásd 5.1 pont).

Azokon a területeken, ahol az eritromicin A-rezisztencia incidenciája magas, különösen fontos figyelembe venni az azitromicinnel és más antibiotikumokkal szembeni érzékenységi profilt.

Hasonlóan egyéb makrolidokhoz, a Streptococcus pneumoniae esetében magas (> 30%) azitromicinnel szembeni rezisztenciáról számoltak be néhány európai országban (lásd 5.1 pont). Ezt figyelembe kell venni a Streptococcus pneumoniae által okozott fertőzések kezelése esetén.

Pharyngitis/tonsillitis
Az azitromicin nem az elsőként választandó szer a Streptococcus pyogenes által okozott pharyngitis és tonsillitis kezelésére. Erre, és az akut rheumás láz prophylaxisára az elsőként választandó kezelés a penicillin.

Sinusitis
Az azitromicin általában nem az elsőként választandó szer a sinusitis kezelésére.

Heveny középfülgyulladás
Az azitromicin általában nem az elsőként választandó szer heveny középfülgyulladás kezelésére.

Bőr- és lágyrészfertőzések
A lágyrészfertőzések legfőbb okozója, a Staphylococcus aureus, gyakran rezisztens az azitromicinnel szemben, ezért a lágyrészfertőzések azitromicinnel kezelésének feltétele az érzékenységi vizsgálat előzetes elvégzése.

Fertőzött égési sérülések
Az azitromicin nem javallt fertőzött égési sérülések kezelésére.

Nemi úton terjedő betegségek
Nemi úton terjedő betegségek esetén az egyidejűleg fennálló T. pallidum fertőzést ki kell zárni.

Neurológiai vagy pszichiátriai betegségek
Az azitromicin körültekintéssel alkalmazandó neurológiai vagy pszichiátriai kórképekben szenvedő betegeknél.

Az Azithromycin Sandoz 40 mg/ml por belsőleges szuszpenzióhoz készítmény szacharózt, nátriumot, aszpartámot, benzil-alkoholt és szulfitokat tartalmaz.

Óvatosság szükséges diabéteszes betegeknél: Az Azithromycin Sandoz 40 mg/ml por belsőleges szuszpenzióhoz készítmény 3,71 g szacharózt tartalmaz 5 ml elkészített szuszpenziónként.
Ritkán előforduló, örökletes fruktózintoleranciában, glükóz-galaktóz malabszorpcióban vagy szacharáz-izomaltáz hiányban a készítmény nem szedhető.

Az Azithromycin Sandoz 40 mg/ml por belsőleges szuszpenzióhoz készítmény 0,030 g aszpartámot tartalmaz 5 ml szuszpenziónként.
Az aszpartám egy fenilalanin-forrás. Sem nem klinikai, sem pedig klinikai adatok nem állnak rendelkezésre annak megítéléséhez, hogy az aszpartám alkalmazható-e 12 hetesnél fiatalabb csecsemők esetében.

Az Azithromycin Sandoz 40 mg/ml por belsőleges szuszpenzióhoz készítmény kevesebb mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz dózisonként, azaz gyakorlatilag "nátriummentes".

Az Azithromycin Sandoz 40 mg/ml por belsőleges szuszpenzióhoz készítmény legfeljebb 410 nanogramm benzil-alkoholt tartalmaz 5 ml szuszpenzióként.
A benzil-alkohol allergiás reakciót okozhat.
Újszülöttek esetében a benzil-alkoholt súlyos mellékhatások, beleértve légzési problémák (úgynevezett zihálás szindróma) kockázatával hozták összefüggésbe, ezért nem alkalmazható újszülött csecsemő esetében 4 hetes kor alatt.
Az akkumuláció fokozott kockázata miatt a gyógyszer kisgyermekeknél (3 éves kor alatt) nem alkalmazható egy hétnél hosszabb ideig.
Nagy mennyiségben csak körültekintéssel alkalmazható és csak akkor, ha elengedhetetlenül szükséges, különösen máj- vagy vesekárosodásban szenvedő betegeknél vagy terhesség és szoptatás esetén, az akkumuláció és a toxicitás kockázata miatt (metabolikus acidózis).

Az Azithromycin Sandoz 40 mg/ml por belsőleges szuszpenzióhoz készítmény legfeljebb 85 nanogramm mennyiségben szulfitokat tartalmaz 5 ml szuszpenzióként. Ritkán súlyos túlérzékenységi reakciót és hörgőgörcsöt okozhat.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Nincs olyan bizonyíték, ami felvetné azt, hogy az azitromicin hatással lenne a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre. A látásélesség romlása és a homályos látás befolyásolhatják a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket (lásd 4.8 pont).


4.9 Túladagolás

A javasoltnál magasabb adagok mellett észlelt nemkívánatos hatások hasonlóak voltak a normál adagok mellett észleltekhez.

Tünetek
A makrolid antibiotikumokkal történő túladagolás jellemző tünetei többek között a reverzibilis hallásvesztés, nagyfokú hányinger, hányás és hasmenés.

Kezelés
Túladagolás esetén, amennyiben szükséges, orvosi szén adása, általános tüneti és szupportív kezelés javasolt.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Antacidumok
Az antacidumok és az azitromicin egyidejű alkalmazásának farmakokinetikai vizsgálata során nem észleltek a teljes biohasznosulásra gyakorolt hatást, bár a szérum-csúcskoncentrációk 24%-kal csökkentek. Antacidumokat és azitromicint együttesen alkalmazó betegek esetében a gyógyszerek nem szedhetők be egyidejűleg, hanem 2 óra eltéréssel kell bevenni.

Cetirizin
Egészséges önkénteseknél 5 napos azitromicin-kezelés és 20 mg cetirizin együttes adásakor dinamikus egyensúlyi állapotban nem jelentkezett farmakokinetikai kölcsönhatás, és nem volt jelentős QT-szakasz változás sem.

Didanozin (dideoxiinozin)
Hat HIV-pozitív vizsgálati alanynál a placebóval összehasonlítva úgy tűnik, hogy napi 1200 mg azitromicin és 400 mg didanozin egyidejű alkalmazása nem befolyásolta a didanozin dinamikus egyensúlyi állapotbeli farmakokinetikáját.

Digoxin és kolchicin (P-gp-szubsztrátok)
Makrolid antibiotikumok, mint az azitromicin, együttes adása P-glikoprotein-szubsztráttal, mint pl. digoxinnal vagy kolchicinnel, a P-glikoprotein-szubsztrát emelkedett vérszintjét eredményezi. Ezért, amennyiben azitromicint és P-glikoptotein-szubsztrátot, mint pl. digoxint egyidejűleg kell alkalmazni, számolni kell a P-glikoprotein-szubsztrát emelkedett szérumkoncentrációjának lehetőségével.

Ergot-származékok
Az ergotizmus kialakulásának elméleti lehetősége miatt azitromicin és ergot-származékok egyidejű alkalmazása nem ajánlott (lásd 4.4 pont).

Zidovudin
1000 mg azitromicin egyszeri, illetve 600 mg vagy 1200 mg azitromicin ismételt adagolása csak kis mértékben módosította a zidovudin, illetve glükuronid-metabolitjának farmakokinetikáját a plazmában, illetve renális kiválasztását. Ugyanakkor az azitromicin alkalmazásakor a foszforilált zidovudin, a klinikailag aktív metabolit koncentrációja emelkedett a perifériás vér mononukleáris sejtjeiben. Ezen megfigyelés klinikai jelentősége egyelőre nem tisztázott, de előnyös lehet a betegek számára.

Az azitromicinnek nincs jelentős kölcsönhatása a máj citokróm P450 rendszerével. Úgy tűnik, hogy az eritromicinnel és más makrolidokkal ellentétben, nem fordul elő farmakokinetikai gyógyszerinterakció. A máj citokróm P450 rendszerének citokróm-metabolit komplexeken keresztül történő indukciója vagy inaktivációja azitromicin esetében nem fordul elő.

Farmakokinetikai vizsgálatokat az azitromicin és az alábbi, ismerten, jelentős részben a citokróm P450 rendszeren keresztül metabolizálódó gyógyszerek között végeztek.

Asztemizol, alfentanil
Nem állnak rendelkezésre ismert adatok az asztemizollal vagy alfentanillal való interakcióra vonatkozóan. Ezen gyógyszerek azitromicinnel való egyidejű alkalmazása körültekintést igényel, mivel ismert, hogy a makrolid antibiotikum eritromicinnel együtt adva ezeknek a készítményeknek a hatása fokozódik.

Atorvasztatin
Napi 10 mg atorvasztatin és 500 mg azitromicin egyidejű alkalmazásakor nem módosult az atorvasztatin plazmakoncentrációja (HMG-CoA-reduktáz-gátlás vizsgálat alapján).
Mindazonáltal a forgalomba hozatalt követően rhabdomyolysis eseteit jelentették az azitromicint sztatinokkal együttesen szedő betegeknél.

Karbamazepin
Egy, egészséges önkénteseknél végzett farmakokinetikai interakciós vizsgálatban nem figyeltek meg a karbamazepin, illetve aktív metabolitja plazmaszintjére gyakorolt jelentős hatást azitromicin együttes adagolása mellett.

Ciszaprid
A ciszapridot a májban a CYP3A4 enzim metabolizálja. Mivel a makrolidok ezt az enzimet gátolják, a ciszaprid egyidejű alkalmazása a QT-szakasz megnyúlását, kamrai arrhythmiákat és torsades de pointes-ot okozhat.

Cimetidin
Egy farmakokinetikai vizsgálatban az azitromicin bevétele előtt 2 órával adott egyszeri cimetidin-adagnak nem volt hatása az azitromicin farmakokinetikájára.

Kumarin típusú orális véralvadásgátlók
Egészséges önkénteseknél végzett farmakokinetikai vizsgálatok során az azitromicin nem változtatta meg 15 mg warfarin egyszeri adagjának véralvadásgátló hatását. A forgalomba hozatalt követő felügyelet során azitromicin és kumarin típusú orális véralvadásgátlók egyidejű alkalmazása kapcsán beszámoltak a vérzéshajlam fokozódásáról. Bár ok-okozati kapcsolatot nem állapítottak meg, figyelmet kell fordítani a protrombinidő monitorozásának gyakoriságára, ha az azitromicint kumarin típusú orális véralvadásgátlót szedő betegeknél alkalmazzák.

Ciklosporin
Egy egészséges önkénteseknél végzett farmakokinetikai vizsgálatban, ahol az alanyok 3 napon keresztül, napi 500 mg azitromicint és 10 mg/ttkg egyszeri ciklosporin-adagot kaptak szájon át, a ciklosporin Cmax és AUC0-5 értékének jelentős mértékű növekedését tapasztalták. Következésképpen, óvatosan kell eljárni ezen gyógyszerek egyidejű alkalmazásának megfontolásakor. Amennyiben egyidejű alkalmazás szükséges, a ciklosporin-szinteket ellenőrizni kell, és a ciklosporin adagolását ennek megfelelően kell módosítani.

Efavirenz
Egyszeri 600 mg azitromicin és 7 napon át, napi 400 mg efavirenz együttes adagolása mellett nem tapasztaltak semmilyen klinikailag jelentős farmakokinetikai interakciót.

Flukonazol
Egyszeri 1200 mg azitromicin adása nem befolyásolta a vele együtt adott egyszeri 800 mg flukonazol farmakokinetikáját. Az azitromicin teljes expozíciója és felezési ideje flukonazollal együtt adva nem változott, ugyanakkor az azitromicin Cmax értékében klinikailag nem jelentős csökkenés (18%) jelentkezett.

Indinavir
Egyetlen 1200 mg-os adag azitromicin egyidejű alkalmazásának nem volt statisztikailag szignifikáns hatása az 5 napon át napi háromszor 800 mg adagban adott indinavir farmakokinetikájára.

Metilprednizolon
Egy egészséges önkénteseknél végzett farmakokinetikai interakciós vizsgálat során az azitromicin alkalmazásának nem volt jelentős hatása a metilprednizolon farmakokinetikájára.

Midazolám
Egy, egészséges önkéntesekkel végzett farmakokinetikai vizsgálatban a 3 napon át adott napi 500 mg azitromicin nem okozott klinikailag jelentős változásokat a vele egyidejűleg, egyszeri adagban adott 15 mg midazolám farmakokinetikájában és farmakodinámiájában.

Nelfinavir
1200 mg azitromicin és a dinamikus egyensúlyi (steady state) állapotban adott (naponta 3-szor 750 mg) nelfinavirnak az együttes adása az azitromicin-koncentrációk növekedését eredményezte. Nem jelentkeztek klinikailag jelentős mellékhatások és nincs szükség az adagolás módosítására.
Rifabutin
Az azitromicin és rifabutin egyidejű alkalmazása egyik hatóanyag szérumkoncentrációját sem befolyásolta.

Egyidejű azitromicin- és rifabutin-kezelés alatt álló betegeknél neutropeniát figyeltek meg. Annak ellenére, hogy a rifabutin-kezelést kapcsolatba hozták neutropenia kialakulásával, az azitromicinnel való kombináció esetén nem állapítottak meg ok-okozati összefüggést (lásd 4.8 pont).

Szildenafil
Egészséges férfi önkénteseknél a 3 napon át, napi 500 mg-os adagolású azitromicin esetében nem találtak a szildenafil vagy fő keringő metabolitjának AUC, illetve Cmax értékére gyakorolt hatást.

Terfenadin
A farmakokinetikai vizsgálatokban nem találtak bizonyítékot az azitromicin és a terfenadin között jelentkező interakcióra. Ritkán jelentettek olyan eseteket, amikor az ilyen interakció nem zárható ki teljes bizonyossággal, azonban nem volt erre vonatkozóan egyértelmű bizonyíték.

Teofillin
Egészséges önkénteseknél az azitromicin és teofillin együttes adásakor fellépő klinikailag jelentős farmakokinetikai interakcióra nincs bizonyíték.

Triazolám
14 egészséges önkéntesnek az első napon 500 mg, a második napon 250 mg azitromicin és a második napon 0,125 mg triazolám együttadásakor, a triazolámmal és placebóval kezeltekhez viszonyítva nem volt jelentős változás egyik, triazolámra vonatkozó farmakokinetikai változó esetében sem.

Trimetoprim/szulfametoxazol
7 napon keresztül adott trimetoprim/szulfametoxazol (160 mg/800 mg) és a 7. napon 1200 mg azitromicin együttes adása nem okozott jelentős változást sem a trimetoprim, sem a szulfametoxazol csúcskoncentrációjában, teljes expozíciójában vagy vizeletbe történő kiválasztódásában. Az azitromicin szérumkoncentrációja hasonló volt, mint más vizsgálatok során.

Hidroxiklorokin
Az azitromicin csak kellő körültekintéssel alkalmazható olyan betegeknél, akik a QT-szakaszt megnyújtó, potenciálisan szívritmuszavart indukáló gyógyszereket (pl. hidroxiklorokint) kapnak.

A QT-szakaszt igazoltan megnyújtó gyógyszerek
Az azitromicin nem alkalmazható együtt egyéb olyan gyógyszerekkel, amelyek igazoltan megnyújtják a QT-szakaszt (lásd 4.4 pont).


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Az alábbi táblázat a klinikai vizsgálati tapasztaltok és a forgalomba hozatalt követő felügyelet során tapasztalt mellékhatásokat sorolja fel szervrendszer és gyakoriság szerint.
A gyakorisági kategóriákra az alábbi meghatározások érvényesek:
Nagyon gyakori (?1/10); gyakori (?1/100 - <1/10); nem gyakori (?1/1000 - <1/100); ritka (?1/10 000 - <1/1000); nagyon ritka (<1/10 000); és nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatok alapján nem állapítható meg).

Az egyes gyakorisági csoportokban a mellékhatások csökkenő súlyosság szerint kerülnek felsorolásra.

A klinikai vizsgálati tapasztalatok és a forgalomba hozatalt követő felügyelet alapján azitromicinnel esetlegesen vagy várhatóan összefüggő mellékhatások:

Szervrendszer
Nagyon gyakori
(?1/10)
Gyakori
(?1/100 - <1/10)
Nem gyakori
(?1/1000 - <1/100)
Ritka
(?1/10 000 - <1/1000)
Nem ismert
Fertőző betegségek és parazitafertőzések



candidiasis,
vaginális fertőzés,
pneumonia,
gombás fertőzések,
bakteriális fertőzések,
pharyngitis,
gastroenteritis,
légzési rendellenesség,
rhinitis,
szájüregi candidiasis


pseudomembra-nosus colitis (lásd 4.4 pont)
Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek


leukopenia,
neutropenia,
eosinophilia


thrombocytope-nia, haemolyticus anaemia
Immunrendszeri betegségek és tünetek


angioödéma,
túlérzékenység



súlyos (az esetek egy részében halálos) anafilaxiás reakció, pl. anafilaxiás sokk (lásd 4.4 pont)
Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek


étvágytalanság


Pszichiátriai kórképek


idegesség,
álmatlanság


izgatottság

agresszió,
szorongás,
delirium,
hallucináció
Idegrendszeri betegségek és tünetek

fejfájás
szédülés,
aluszékonyság,
az ízérzés zavara,
paraesthesia



ájulás,
convulsio,
hypaesthesia,
pszichomotoros hiperaktivitás,
anosmia,
ageusia,
parosmia,
myasthenia gravis (lásd 4.4 pont)
Szembetegségek és szemészeti tünetek




látásélesség romlása, homályos látás
A fül és az egyensúly-érzékelő szerv betegségei és tünetei


hallászavar,
vertigo


halláskároso-dás, beleértve a süketséget és/vagy tinnitust is
Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek


szívdobogás-érzés



torsades de pointes (lásd 4.4 pont),
arrhythmia (lásd 4.4 pont), beleértve a kamrai tachycardiát is,
QT-szakasz megnyúlása az EKG-n (lásd 4.4 pont)
Érbetegségek és tünetek


hőhullámok



hypotonia
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinális betegségek és tünetek


dyspnoe,
epistaxis


Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
diarrhoea
hányás,
hasi fájdalom, hányinger
székrekedés,
flatulencia,
dyspepsia,
gastritis,
dysphagia,
haspuffadás,
szájszárazság,
böfögés,
szájüregi fekély,
fokozott nyálelválasztás


pancreatitis,
a nyelv elszíneződése
Máj- és epebetegségek, illetve tünetek




kóros májfunkció,
cholestaticus icterus

májelégtelen-ség (ritkán halálos kimenetelű) (lásd 4.4 pont),
fulmináns hepatitis,
májnecrosis
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei


bőrkiütések, pruritus, urticaria,
dermatitis, bőrszárazság, hyperhidrosis

fényérzé-kenységi reakció,
akut generalizált exantema-tózus pusztu-
lózis (AGEP),
DRESS szindróma (eozinofíliával és szisztémás tünetekkel járó gyógyszer- reakció)
Stevens-Johnson-szindróma,
toxicus epidermalis necrolysis, erythema multiforme
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei


osteoarthritis,
myalgia,
hátfájás,
nyakfájás


arthralgia
Vese- és húgyúti betegségek és tünetek



dysuria,
vesefájdalom



akut veseelégtelen-ség, interstitialis nephritis
A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek


metrorrhagia,
testicularis rendellenesség


Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók


oedema,
gyengeség,
rossz közérzet,
fáradtság,
arcoedema,
mellkasi fájdalom,
láz,
fájdalom,
perifériás oedema


Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei

limfociták számának csökkené-se,
eosinophil granuloci-ták számának növeke-dése,
vér hidrogén-karbonát szintjének csökkenése,
bazofil granuloci-ták számának növekedése,
monociták számának növekedése,
neutrophil granulociták számának növekedése
glutamát-oxálacetát-transzamináz- (GOT) szint emelkedése,
glutamát-piruvát-transzamináz- (GPT) szint emelkedése,
vér bilirubinszintjé-nek emelkedése,
vér ureaszintjének emelkedése,
vér kreatininszintjé
nek emelkedése,
rendellenes vérkáliumszint,
vér alkalikusfoszfatáz-szintjének emelkedése,
kloridszint emelkedése,
glükózszint emelkedése,
a vérlemezkék számának emelkedése,
csökkent hematokritérték,
hidrogén-karbonát-szint emelkedése,
rendellenes nátriumszint



Sérülés, mérgezés és a beavatkozásokkal kapcsolatos szövődmények


a kezelés után kialakuló szövődmények



Klinikai vizsgálatokban és a forgalomba hozatalt követő felügyelet során gyűjtött mellékhatások, melyek esetlegesen vagy valószínűleg kapcsolatba hozhatók Mycobacterium avium complex megelőzéssel és kezeléssel.
Ezek a mellékhatások típusukban vagy gyakoriságukban eltérhetnek az azonnali hatóanyag-leadású vagy retard gyógyszerformák esetében jelentettektől:

Szervrendszer
Nagyon gyakori
(?1/10)

Gyakori
(?1/100 - <1/10)
Ritka
(?1/10 000 - <1/1000)
Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek

étvágytalanság

Idegrendszeri betegségek és tünetek



szédülés,
fejfájás,
paraesthesia,
az ízérzés zavara
hypaesthesia
Szembetegségek és szemészeti tünetek

látáscsökkenés

A fül és az egyensúly-érzékelő szerv betegségei és tünetei


süketség

halláskárosodás
tinnitus
Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek


szívdobogásérzés
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek

hasmenés,
hasi fájdalom,
hányinger,
flatulencia,
hasi diszkomfort,
laza széklet


Máj- és epebetegségek, illetve tünetek


hepatitis
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei


bőrkiütés,
viszketés
Stevens-Johnson-szindróma
fényérzékenységi reakció
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei

arthralgia

Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók


fáradtság

gyengeség,
rossz közérzet

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni. Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Általános tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Szisztémás antibakteriális szerek; makrolidok; azitromicin
ATC kód: J01FA10

Hatásmechanizmus
Az azitromicin a makrolid antibiotikumok osztályának azalid csoportjába tartozó vegyület. Az azitromicin az 50S riboszomális alegységhez kötődve gátolja a peptidláncok transzlokációját a riboszóma egyik oldaláról a másikra. Ennek következtében az érzékeny mikroorganizmusban megakadályozza az RNS-függő fehérjeszintézist.

PK/PD kapcsolat
Az azitromicin esetében a legfontosabb, az azitromicin hatásosságával legjobban összefüggő PK/PD paraméter az AUC/MIC érték.

A gyermekek körében végzett vizsgálatok értékelése alapján az azitromicin alkalmazása nem ajánlott malária kezelésére sem monoterápiában, sem klorokint vagy artemizinint tartalmazó gyógyszerekkel kombinálva; mivel a szövődménymentes malária kezelésére ajánlott anti-maláriás szerekhez viszonyított non-inferioritása nem igazolt.

Rezisztencia-mechanizmus
Az azitromicinnel szembeni rezisztencia lehet öröklött vagy szerzett. A baktériumokban három fő mechanizmus lehet felelős a rezisztenciáért: a célhely megváltozása, az antibiotikum-transzport megváltozása és az antibiotikum módosítása.

Teljes keresztrezisztencia van jelen a Streptococcus pneumoniae, az A csoportú béta-hemolizáló Streptococcusok, az Enterococcus faecalis és a Staphylococcus aureus, ezen belül a meticillin-rezisztens S. aureus (MRSA) között az eritromicinnel, az azitromicinnel, egyéb makrolidokkal és a linkózamidokkal szemben.

Határértékek (breakpoint értékek):
EUCAST (European Committee on Antimicrobial Susceptibility Testing) határértékek:

Kórokozó
érzékeny (mg/l)
rezisztens (mg/l)
Staphylococcus spp.1
? 1
> 2
Streptococcus spp. (A, B, C, G csoport)1
? 0,25
> 0,5
Streptococcus pneumoniae1
? 0,25
> 0,5
Haemophilus influenzae
Megjegyzés2
Megjegyzés2
Moraxella catarrhalis1
? 0,25
> 0,5
Neisseria gonorrhoeae
Megjegyzés3
Megjegyzés3

1) Az eritromicin alkalmazható az azitromicinre vonatkozó érzékenység meghatározásához.
2) A makrolidok H. influenzae által okozott légúti fertőzésekben mutatott hatásosságára vonatkozó klinikai bizonyítékok a spontán gyógyulás magas aránya miatt ellentmondásosak. Amennyiben bármilyen makrolid ezen fajokkal szembeni tesztelése szükségessé válik, az epidemiológiai cut-off értékeket (ECOFF-ok) kell alkalmazni a szerzett rezisztenciával rendelkező törzsek kimutatása érdekében. Az azitromicinre vonatkozó ECOFF 4 mg/l.
3) Az azitromicin mindig együtt alkalmazandó egy másik hatékony szerrel. A szerzett rezisztenciamechanizmusok kimutatására irányuló tesztelés esetében az ECOFF 1 mg/l.

Érzékenység
Az egyes fajok szerzett rezisztenciájának prevalenciája földrajzilag és időben eltérő lehet, így tanácsos beszerezni a rezisztenciára vonatkozó helyi információkat, különösen akkor, ha súlyos fertőzéseket kezelnek. Szükség szerint szakértői segítséget kell igénybe venni, ha a rezisztencia helyi prevalenciája olyan mértékű, hogy a gyógyszer alkalmazhatósága - legalábbis egyes típusú fertőzések esetében - kérdéses lehet.
Azok a kórokozók, melyeknél probléma lehet a rezisztencia: az Európai Unió legalább egy tagországában a rezisztencia előfordulási gyakorisága legalább 10%.

Érzékenységi táblázat:

Általában érzékeny fajok
Aerob Gram-negatív mikroorganizmusok
Haemophilus influenzae*
Moraxella catarrhalis*
Egyéb mikroorganizmusok
Chlamydophila pneumoniae
Chlamydia trachomatis
Legionella pneumophila
Mycobacterium avium
Mycoplasma pneumoniae*
Azok a fajok, melyeknél a szerzett rezisztencia problémát jelenthet
Aerob Gram-pozitív mikroorganizmusok
Staphylococcus aureus*
Streptococcus agalactiae
Streptococcus pneumoniae*
Streptococcus pyogenes*
Egyéb mikroorganizmusok
Ureaplasma urealyticum
Öröklötten rezisztens mikroorganizmusok
Aerob Gram-pozitív mikroorganizmusok
Staphylococcus aureus - meticillin-rezisztens és eritromicin-rezisztens törzsek
Streptococcus pneumoniae - penicillin-rezisztens törzsek
Aerob Gram-negatív mikroorganizmusok
Escherichia coli
Pseudomonas aeruginosa
Klebsiella spp.
Anaerob Gram-negatív mikroorganizmusok
Bacteroides fragilis csoport

* Az engedélyezett klinikai indikációkban érzékeny izolált mikroorganizmusok esetén igazolták a klinikai hatékonyságot.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
Szájon át történő adagolást követően az azitromicin biohasznosulása megközelítőleg 37%-os.
A csúcskoncentráció a plazmában a gyógyszer bevételét követően 2-3 órával alakul ki.

Eloszlás
Orális adagolást követően az azitromicin az egész szervezetben eloszlik.
A farmakokinetikai vizsgálatok egyértelműen magasabb azitromicin-szinteket mutattak ki a szövetekben, mint a plazmában (a plazmában megfigyelt maximális koncentrációk akár ötvenszeresét). Ez arra utal, hogy a vegyület jelentős mennyisége a szövetekhez kötődik.
A fertőzött szövetekben (pl. tüdő, tonsilla és prostata) mért koncentrációk egyetlen 500 mg-os adag alkalmazását követően nagyobbak a leggyakrabban előforduló kórokozók MIC90 értékénél.
A szérumban az azitromicin fehérjekötődése változó, és a szérumkoncentrációktól függően változik: 0,05 mg/l mellett 52%, 0,5 mg/l mellett 12%. Dinamikus egyensúlyi állapotban az eloszlási térfogat 31,1 l/ttkg.

Elimináció
A plazmában mért terminális eliminációs felezési idő a 2-4 napos szöveti depléciós felezési időt tükrözi.
Egy intravénásan alkalmazott adag körülbelül 12%-a változatlan formában 3 nap alatt ürül a vizelettel. Az azitromicin nagy koncentrációban változatlan formában kimutatható az emberi epében. Az epében emellett tíz metabolitot is kimutattak (melyek N- és O- demetiláció, a dezózamin- és az aglikon-gyűrűk hidroxilációja, valamint a kladinoz-konjugátum hasítása révén jönnek létre).
A folyadékkromatográfiás és mikrobiológiai módszerek eredményeinek az összehasonlítása azt mutatta, hogy a metabolitok mikrobiológiailag inaktívak.
Állatkísérletekben nagy koncentrációban találtak a fagocitákban azitromicint. Azt is kimutatták, hogy az aktív fagocitózis során nagyobb koncentrációban szabadul fel az azitromicin, mint az inaktív fagocitózis során. Állatkísérletekben kimutatták, hogy ez a folyamat is hozzájárul az azitromicin fertőzött szövetekben bekövetkező akkumulációjához.

Farmakokinetikai tulajdonságok különleges betegcsoportokban

Veseelégtelenség
Enyhe vagy közepesen súlyos vesekárosodásban (glomerulusfiltrációs ráta: 10-80 ml/perc) szenvedő egyéneknél az azitromicin egyetlen 1 g-os orális adagját követően a Cmax átlagos értéke 5,1%-kal, az AUC0-120 átlagos értéke 4,2%-kal nőtt a normális vesefunkciójú (GFR>80 ml/perc) alanyokhoz képest.
Súlyos vesekárosodásban szenvedő egyéneknél a Cmax átlagos értéke 61%-kal, illetve az AUC0-120 átlagos értéke 33%-kal nőtt a normál értékhez képest.

Májkárosodás
Nincs bizonyíték arra, hogy enyhe vagy közepesen súlyos májkárosodásban szenvedő betegeknél az azitromicin farmakokinetikája jelentős mértékben megváltozna a normális májműködéshez képest. Úgy tűnik, ezen betegeknél a vizeletből visszanyert azitromicin mennyisége megnő, valószínűleg a csökkent hepaticus clearance kompenzálásaként.

Idősek
Idős férfiaknál az azitromicin farmakokinetikája hasonló volt, mint fiatal felnőtteknél. Idős nőknél azonban magasabb (kb. 30-50%-kal nagyobb) csúcskoncentrációkat figyeltek meg, de jelentős akkumuláció nem fordult elő.

Csecsemők, kisdedek, gyermekek és serdülők
A farmakokinetikát 4 hónapos és 15 éves életkor közötti, azitromicin-kapszulával, -granulátummal vagy -szuszpenzióval kezelt gyermekeknél vizsgálták. Az első napon alkalmazott 10 mg/ttkg, majd a 2-5. napon alkalmazott 5 mg/ttkg adag mellett a Cmax értéke valamivel alacsonyabb a felnőtteknél mértnél: 224 mikrogramm/l 0,6-5 éves gyerekeknél a kezelés harmadik napja után, és 383 mikrogramm/l a 6-15 éves gyermekeknél és serdülőknél. Az idősebb gyermekeknél mért 36 órás felezési idő a felnőtteknél várt tartományba esett.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Nagy adagokkal végzett állatkísérletekben, a klinikai gyakorlatban várhatónál 40-szer magasabb hatóanyag-koncentrációk mellett adva észlelték, hogy az azitromicin reverzibilis foszfolipidózist okoz, de általában ezzel kapcsolatban valódi toxikológiai következményeket nem észleltek. Ennek jelentősége olyan embereknél, akik az azitromicint az ajánlások szerint kapják, nem ismert.

Az elektrofiziológiai vizsgálatok azt mutatták, hogy az azitromicin megnyújtja a QT-szakasz hosszát.

Mutagén potenciál
Az in vivo és in vitro kísérleti modellek nem igazoltak genetikai és kromoszómamutációkra való hajlamot.

Reproduktív toxicitás
Egereken és patkányokon végzett embriotoxicitási állatkísérletek során nem figyeltek meg teratogén hatásokat. Patkányoknál 100-200 mg/ttkg/nap dózisban adott azitromicin a magzati csontosodás és az anyai testsúlygyarapodás enyhe retardációját okozta. Patkányokon végzett peri- és posztnatális vizsgálatokban az azitromicin 50 mg/ttkg/nap és annál nagyobb adagokban való alkalmazása után enyhe retardációt figyeltek meg a fizikai fejlődésben és a reflexek kialakulásában.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

PP/PE tetővel, tartógyűrűvel ellátott HDPE tartály.
PE/PP adagolófecskendő (10 ml), 0,25 ml-es beosztásokkal.

600 mg azitromicint tartalmazó por tartályban. A tartály tartalma az elkészítést követően: 15 ml.
800 mg azitromicint tartalmazó por tartályban. A tartály tartalma az elkészítést követően: 20 ml.
900 mg azitromicint tartalmazó por tartályban. A tartály tartalma az elkészítést követően: 22,5 ml.
1200 mg azitromicint tartalmazó por tartályban. A tartály tartalma az elkészítést követően: 30 ml.
1500 mg azitromicint tartalmazó por tartályban. A tartály tartalma az elkészítést követően: 37,5 ml.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

A szuszpenzió elkészítése:
Felrázva lazítsa fel a száraz port! Az alább megadott mennyiségű vizet adja hozzá a porhoz:

15 ml (600 mg) elkészített szuszpenzió esetén: adjon hozzá 8,0 ml vizet.
20 ml (800 mg) elkészített szuszpenzió esetén: adjon hozzá 10,5 ml vizet.
22,5 ml (900 mg) elkészített szuszpenzió esetén: adjon hozzá 11,0 ml vizet.
30 ml (1200 mg) elkészített szuszpenzió esetén: adjon hozzá 15,0 ml vizet.
37,5 ml (1500 mg) elkészített szuszpenzió esetén: adjon hozzá 18,5 ml vizet.

Jól rázza fel addig, amíg fehér vagy csaknem fehér színű, homogén szuszpenzió nem keletkezik! A gyógyszer alkalmazásához a fecskendő adaptert a tartály nyakára kell helyezni és a zárat ki kell nyitni.

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ?? (két kereszt)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

A bontatlan tartály tartalma: legfeljebb 30 °C-on tárolandó.
Az elkészített szuszpenzió tárolási körülményeit lásd a 6.3 pontban.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

Száraz por bontatlan tartályban: 3 év
Az elkészített szuszpenziónál: 10 nap
Elkészített szuszpenzió: Legfeljebb 25 °C-on tárolandó.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Sandoz Hungária Kft.
1114 Budapest
Bartók Béla út 43-47.
Magyarország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-20800/01 1×17,1 g por HDPE tartályban 20 ml-hez
OGYI-T-20800/02 1×24,8 g por HDPE tartályban 30 ml-hez


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2009. március 24.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2012. szeptember 17.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2023. március 2.



2


OGYÉI/73268/2022




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
Az azitromicin terhes nőknél történő alkalmazásra vonatkozóan nincsenek megfelelő, kontrollos vizsgálatok. Állatokon végzett reprodukciós toxicitási vizsgálatok során kimutatták, hogy az azitromicin átjut a placentán, de teratogén hatást nem észleltek. Az azitromicin biztonságosságát a hatóanyag terhességben történő alkalmazása tekintetében nem igazolták. Ezért az azitromicint a terhesség alatt csak akkor szabad alkalmazni, ha az előnyök meghaladják a lehetséges kockázatokat.

Szoptatás
Az azitromicin kiválasztódik az anyatejbe. A hosszú felezési idő miatt az anyatejben történő felhalmozódás lehetséges. A rendelkezésre álló publikált szakirodalom alapján rövid távú alkalmazás esetén ez nem vezet klinikailag releváns mennyiséghez az anyatejben. Az anyatejjel táplált csecsemők esetében nem figyeltek meg súlyos mellékhatásokat az azitromicinnel összefüggésben.
Döntést kell hozni a szoptatás felfüggesztéséről vagy az azitromicinnel történő kezelés felfüggesztéséről/el- vagy el nem kezdéséről, figyelembe véve a szoptatás előnyét a gyermekre nézve és a kezelés előnyét az anyára nézve.

Termékenység
A patkányoknál végzett termékenységi vizsgálatokban az azitromicin alkalmazását követően csökkent vemhességi rátát figyeltek meg. Ezen megfigyelések humán jelentősége nem ismert.