Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

ADVANTAN 1MG/ML KÜLSŐLEGES EMULZIÓ 20ML

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Leo Pharmaceutical Products Ltd, A/s
Hatástani csoport:
D07AC Erős hatású kortikoszteroidok (iii. csoport)
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-20448/09
Hatóanyagok:
Methylprednisolonum acetatum
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Legfeljebb 30 °c-on tárolandó
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
18 éves kor alatt nem adható
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Az Advantan emulziót naponta 1-szer kell a beteg bőrfelületre vékonyan felvinni és finoman bemasszírozni.
Az alkalmazás időtartama felnőtteknél általánosságban a 2 hetet ne haladja meg.
Erősen gyulladt, seborrhoeás ekcéma esetén az arc érintett területeit legfeljebb 1 hétig szabad kezelni.

Amennyiben az Advantan emulzió alkalmazása során a bőr túlságosan kiszáradna, az egyedi bőrtípustól függően adjuváns neurális kezelés (víz az olajban típusú emulzió, vagy egyfázisú zsíros kenőcs) javasolt a bőr zsírossá tételére.

Gyermekek
4 hónaposnál idősebb csecsemőknél, gyermekeknél és serdülőknél történő alkalmazás esetén dózismódosításra nincs szükség Gyermekek kezelését a lehető legrövidebb időtartamra kell korlátozni. Az Advantan emulzió biztonságosságát 4 hónapos kor alatt még nem igazolták, nincsenek rendelkezésre álló adatok.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A glükokortikoidokat - különösen gyermekeknél - csak annyi ideig és akkora adagban alkalmazzuk, amennyire a kívánt terápiás hatás elérése és megtartása érdekében az feltétlenül szükséges.
Bakteriális és/vagy gomba okozta bőrbetegségek esetén kiegészítő, specifikus kezelés alkalmazása is szükséges.

A glükokortikoidok külsőleges alkalmazása során a lokális bőrfertőzések állapota rosszabbodhat, illetve elősegíthetik ezek megjelenését.

Ügyelni kell arra, hogy az emulzió nyílt sebre, nyálkahártyára, vagy szembe ne kerüljön.

Az Advantan emulzióval nagyobb bőrfelület (a bőr felszínének 40%-át meghaladó) nem kezelhető. Metilprednizolon-aceponát kenőcs esetén 22 órás, a bőrfelület 60%-án történő fedett alkalmazást követően a plazma kortizol szintjének csökkenése és a cirkadián ritmus megváltozása volt megfigyelhető egészséges felnőtt egyének esetében. A lokális kortikoszteroidok nagy bőrfelületen történő hosszútávú, kiterjedt használata különösen fedett alkalmazás esetén statisztikailag szignifikánsan növeli a mellékhatások kialakulásának kockázatát. A fedett kezelés alkalmazása kizárólag megfelelő indikáció esetén javasolt. Megjegyzést érdemel, hogy pelenka alatt, ill. az ujjak közötti területen a fedett kezeléshez hasonló viszonyok alakulhatnak ki.

Nagy bőrfelületen történő alkalmazás esetén a kezelés időtartamát a lehető legrövidebbre kell csökkenteni, mivel a felszívódást és a szisztémás hatások kialakulását nem lehet kizárni.

Ahogy egyéb glükokortikoidok esetén is, a nem orvosi javallat szerinti használat elfedhet klinikailag fontos tüneteket.

A kortikoidok szisztémás alkalmazásánál ismert mellékhatás, a glaucoma a kortikoidok helyi alkalmazása során is kialakulhat, pl. túladagolás, vagy hosszabb ideig nagy felületen történő alkalmazás esetén, okkluzív kötések alkalmazásakor, illetve a szem körüli bőrön történő alkalmazás esetén.

Látászavar
A kortikoszteroidok szisztémás és helyi alkalmazásával kapcsolatosan látászavarról számolhatnak be. Amennyiben a beteg olyan tünetekkel jelentkezik, mint például a homályos látás vagy egyéb látászavarok, fontolóra kell venni a beteg szemész szakorvoshoz történő utalását a lehetséges okok kivizsgálása céljából, amelyek között szerepelhet a szürkehályog, a glaukóma vagy olyan ritka betegségek, mint a centrális serosus chorioretinopathia (CSCR), amelyeket a szisztémás és helyi kortikoszteroid alkalmazása után jelentettek.

Az Advantan külsőleges emulzió segédanyaga (kapril-kaprin-mirisztin-sztearin-triglicerid) csökkentheti a latexből készült eszközök pl. gumióvszer és pesszárium hatékonyságát.

Ez a gyógyszer 1,25 g benzil-alkoholt tartalmaz 100 g külsőleges emulzióban. A benzil-alkohol allergiás reakciót és/vagy enyhe helyi irritációt okozhat.

Gyermekek
Az Advantan emulzió fedőkötés alatti alkalmazása nem javasolt. Megjegyzendő, hogy a pelenka alatti alkalmazás a fedett kezelésnek megfelelő viszonyokat teremthet. Különösen fontos, hogy az Advantan emulzió alkalmazása nem ajánlott 4 hónaposnál fiatalabb csecsemők számára.

A 4 hónap és 3 év közötti életkorú gyermekek kezelése esetén a haszon és a kockázat fokozott megfontolása szükséges.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Az Advantan emulzió nem befolyásolja a járművezetéshez vagy a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.


4.9 Túladagolás

A metilprednizolon-aceponáttal végzett akut toxicitási vizsgálatok eredményei azt mutatják, hogy az egyszeri dermális túladagolásnak (nagy területen történő alkalmazás, kedvező abszorpciós feltételek mellett), vagy a tévedésből eredő, szájon keresztül történő bevételnek nincs akut intoxikációs kockázata.





Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A klinikai vizsgálatokból származó mellékhatások a megfelelő kategóriák szerint besorolva kerülnek feltüntetésre. A gyakoriságok a MedDRA gyakorisági besorolásnak megfelelően kerülnek feltüntetésre:
Nagyon gyakori (?1/10)
Gyakori (?1/100 - <1/10)
Nem gyakori (?1/1000 - <1/100)
Ritka (?1/10 000 - <1/1000)
Nagyon ritka (<1/10 000), ide értve az egyedi, ill. ismeretlen gyakoriságú eseteket is.
Nem ismert (a rendelkezésre álló adatokból nem határozható meg)

Mellékhatás




Szervrendszer
Nagyon gyakori (?1/10)
Gyakori (?1/100 - <1/10)
Nem gyakori (?1/1000 - <1/100)
Ritka (?1/10 000 - <1/1000)
Nagyon ritka (<1/10 000)
Nem ismert gyakoriságú*
Szembetegségek és szemészeti tünetek





homályos látás (lásd még 4.4 pont)
Immunrendszeri betegségek és tünetek





túlérzékenység
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei


ekcéma






hámlás






bőr fissurák









acne






telangiec-tasia






bőr atrophia






bőr striák






perioralis dermatitis






bőr dekolorá-ció
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók

égő érzés az alkalmazás helyén







viszketés az alkalmazás helyén






fájdalom az alkalmazás helyén






vesiculák az alkalmazás helyén






pustulák az alkalmazás helyén






erózió az alkalmazás helyén









bőrszárazság az alkalmazás helyén






erythema az alkalmazás helyén






folliculitis az alkalmazás helyén






hypertrichosis
*A klinikai vizsgálatok során nem észlelt potenciális mellékhatások.

A kortikoszteroidokat tartalmazó készítmények lokális alkalmazása során felszívódásuk miatt szisztémás hatások alakulhatnak ki.

A mellékhatások megnevezésekor és besorolásakor a MedDRA 11.1 verziójának megfelelő kifejezéseket használtuk.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: erős hatású kortikoszteroidok (III. csoport); ATC-kód: D07AC 14

Az Advantan emulzió helyi alkalmazás esetén gátolja a gyulladásos, allergiás és hiperproliferációval járó bőrreakciókat, ezáltal az objektív tünetek (pír, ödéma, infiltráció, lichenifikáció) és a szubjektív panaszok (viszketési inger, égő érzés, fájdalom) visszafejlődéséhez vezet.

A metilprednizolon-aceponát (MPA) lokális alkalmazása során a szisztémás hatás mind az embereknél, mind az állatoknál elhanyagolható. A bőrbetegségben szenvedő páciensek esetében nagy felületen történő alkalmazásnál a plazmakortizol értékek a normál tartományon belül maradnak, a cirkadián kortizol-ritmus fennmarad, és a 24 órás vizeletben nem állapítható meg a kortizolmennyiség csökkenése.

Biztosan állítható, hogy maga az MPA és különösen a bőrben a hasadás után keletkező metilprednizolon-17-propionát főmetabolit kötődnek az intracelluláris glükokortikoid receptorhoz.

A szteroid-receptor komplex a DNS bizonyos területeihez kapcsolódik és ezáltal biológiai hatások egész sorát váltja ki.

A szteroid-receptor komplex kapcsolódása a makrokortin-szintézis indukciójához vezet. A makrokortin gátolja az arachidonsav felszabadulását és ezáltal az olyan gyulladásos mediátorok képződését, mint a prosztaglandinok és a leukotriének.

A glükokortikoidok immunszupresszív hatása a citokin-szintézis megakadályozásával és egy eddig nem teljesen ismert, mitózist akadályozó effektussal magyarázható.

A vazodilatatív prosztaglandin szintézisének akadályozása, illetve az epinephrin vazokonstriktív effektusának növelésén keresztül a glükokortikoidok végeredményben vazokonstriktív hatást fejtenek ki.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

A hatóanyag koncentrációja a szarurétegben és az élő bőrben kívülről befelé csökken.

Az MPA az epidermiszben és a dermiszben fő metabolitjává, metilprednizolon-17-propionáttá hidrolizálódik. Ez erősebben kapcsolódik a kortikoid receptorhoz, ami a bőrben kifejtett "bioaktivitásra" utal.

A perkután reszorpció mértéke függ a bőr állapotától, a gyógyszerformától és az alkalmazás körülményeitől (pl. nyílt/fedett).
A perkután reszorpció vizsgálatához az intakt bőrt mesterségesen gyulladásba hozott (UV-B erythema), illetve szarurétegétől megfosztott bőrrel hasonlították össze. A mesterségesen gyulladásba hozott bőrön keresztüli felszívódás igen alacsony volt (a dózis 0,24%-a) és alig különbözött az intakt bőrön keresztül történő reszorpciótól (0,15%). A szarurétegétől megfosztott bőrön keresztüli felszívódás lényegesen magasabb volt (15%). Gyulladt bőrön a teljes test kezelése esetén (napi 2×20 g Advantan emulzió alkalmazása során) a szisztémás terhelés körülbelül 2 µg/ttkg/nap metilprednizolon-aceponát terhelésnek felel meg.

A szisztémás keringés elérése után az MPA elsődleges hidrolízisterméke, a metilprednizolon-17-propionát gyorsan konjugálódik glükuronsavval és ezáltal inaktiválódik.

Az MPA metabolitjai (fő metabolit: metilprednizolon-17-propionát-21-glükuronid) főként a vizelettel, kb. 16 órás felezési idővel választódnak ki. Az intravénás alkalmazás után a 14C jelzésű anyagok exkréciója a vizelettel és széklettel 7 napon belül vált teljessé. A hatóanyag, illetve a metabolitok a szervezetben nem halmozódnak fel.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Akut toxicitás
A hagyományos akut toxicitási vizsgálatokból származó, nem klinikai jellegű adatok azt igazolták, hogy a készítmény nem jelent különleges veszélyt az emberre.

Szubkrónikus /krónikus toxicitás
A szubkrónikus és krónikus toxicitásra vonatkozó vizsgálatok a glükokortikoid túladagolás tipikus jeleit mutatták, egyéb mellékhatások nem jelentek meg.

Reprodukciós toxicitás
Az MPA a hím és nőstény patkányok fertilitását nem befolyásolta. A peri-, ill. posztnatális fejlődés azoknál a patkányoknál sem károsodott, akiket a terápiás dózisnál nagyobb dózissal kezeltek.

Az embriotoxicitási vizsgálatok a maximális humán expozíciót jóval meghaladó expozíció után a glükokortikoidokra jellemző eredményekhez vezettek, pl. embriotoxikus (intrauterin fejlődési rendellenességek, ill. embrioletalitás), valamint teratogén hatások (palatoschisis, csontfejlődési zavarok, kamrai szeptumdefektusok).

Mutagén és karcinogén potenciál
Az in vitro és in vivo vizsgálatok nem igazoltak genotoxikus potenciált.
Specifikus karcinogenitási vizsgálatokat nem végeztek az MPA-val. A struktúrára, a farmakológiai hatásmechanizmusra és a hosszabb ideig tartó alkalmazás utáni, szisztémás tolerabilitási vizsgálatok eredményére vonatkozó ismeretek nem mutatnak emelkedett tumorkockázatot.

Helyi tolerabilitás
A bőr és nyálkahártya MPA-val szembeni, helyi tolerabilitási vizsgálatai során nem születtek olyan megállapítások, amelyek a glükokortikoidok ismert lokális mellékhatásain túlmutattak volna.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

20 g vagy 50 g emulzió laminált Al tubusban, amely kívülről lakkozott, belső rétege PE, és fehér, csavaros PP kupakkal van lezárva. Lehúzható zárófóliával lezárt tubus.
Egy tubus dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy kereszt)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 30 °C-on tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év.
A csomagolás első felbontását követően a felhasználhatósági időtartam 3 hónap.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

LEO Pharma A/S
Industriparken 55
2750 Ballerup
Dánia


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-20448/09 1×20 g Al tubusban
OGYI-T-20448/10 1×50 g Al tubusban
OGYI-T-20448/11 1×20 g zárófóliával lezárt Al tubusban
OGYI-T-20448/12 1×50 g zárófóliával lezárt Al tubusban


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2009. március 12.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2013. október 17.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2022. június 9.





8




OGYÉI/72210/2021




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Termékenység
A metilprednizolon-aceponát termékenységre kifejtett hatásáról nincsen adat.

Terhesség
Terhes nőkön történő alkalmazásra nincs megfelelő adat a metilprednizolon-aceponát tekintetében.
Az állatokon végzett kísérletek embriotoxicitást és/vagy teratogén hatásokat mutattak a terápiás dózis feletti adagok alkalmazása esetén (lásd 5.3 pontot). Epidemiológiai tanulmányok adatai azt sejtetik, hogy azoknál az újszülötteknél, akiknek édesanyját terhességük első trimeszterében szisztémás glükokortikoidokkal kezelték, emelkedhet a farkastorok kialakulásának kockázata.
Az emulzióval történő kezelésre vonatkozó klinikai javallatokat gondosan meg kell viszgálni és a terhes nőkön történő kezelés várható előnyeit a lehetséges veszélyekkel együtt kell mérlegelni.
Általánosságban a kortikoszteroidokat tartalmazó lokális készítmények alkalmazása a terhesség első trimeszterében nem javasolt. Terhesség és szoptatás alatt különösen kerülni kell a nagy bőrfelületen történő alkalmazást és okkluzív fedőkötések használatát.

Szoptatás
Patkányokon végzett vizsgálatok során a metilprednizolon-aceponát gyakorlatilag nem jutott be a tejjel az újszülöttbe. Mindazonáltal nem ismert, hogy humán alkalmazás esetén kiválasztódik-e az anyatejbe és ismert, hogy szisztémásan adott kortikoszteroidok megjelennek az anyatejben. Nem ismert, hogy a metilprednizolon-aceponát lokális alkalmazása során létrejöhet-e olyan mértékű felszívódás, ami mérhető mennyiség kiválasztódását okozhatja az anyatejbe. Mindezek alapján az Advantan emulzió fokozott óvatossággal alkalmazható szoptató nőknél.

Szoptató anyák az Advantan emulziót ne alkalmazzák a mell területén. Szoptatás során kerülni kell a nagy bőrfelületen történő, hosszú időtartamú, vagy fedőkötés alatt alkalmazott kezelést.