Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

PROTAPHAN PENFILL 100NE/ML SZUSZPENZIÓS INJ PATR 1X

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Novo Nordisk A/s
Hatástani csoport:
A10AC Intermedier hatástartalmú inzulinok
Törzskönyvi szám:
EU/1/02/234/005
Hatóanyagok:
InsulinumDDD
Hatáserősség:
Nincs jelzése, nem erőshatású ()
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
J Szakorvosi/kórházi diagnózist követő járóbeteg-ellátásban kiadható gyógyszerkészítmény.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
+2 és +8 °c között
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Súlytól függő adagolás
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Alkalmazási elôirat

Hatóanyag

2. MINŐSÉGI ÉS MENNYISÉGI ÖSSZETÉTEL

Protaphane injekciós üveg (40 nemzetközi egység/ml)
10 ml-t tartalmaz injekciós üvegenként, ami 400 nemzetközi egységgel egyenértékű. 1 ml szuszpenzió
40 nemzetközi egység (1,4 mg-mal egyenértékű) izofán (NPH) humán inzulint* tartalmaz.

Protaphane injekciós üveg (100 nemzetközi egység/ml)
10 ml-t tartalmaz injekciós üvegenként, ami 1000 nemzetközi egységgel egyenértékű. 1 ml szuszpenzió 100 nemzetközi egység (3,5 mg-mal egyenértékű) izofán (NPH) humán inzulint*
tartalmaz.

Protaphane Penfill
3 ml-t tartalmaz patrononként, ami 300 nemzetközi egységgel egyenértékű. 1 ml szuszpenzió 100 nemzetközi egység (3,5 mg-mal egyenértékű) izofán (NPH) humán inzulint* tartalmaz.

Protaphane InnoLet/Protaphane FlexPen
3 ml-t tartalmaz előretöltött injekciós tollanként, ami 300 nemzetközi egységgel egyenértékű. 1 ml szuszpenzió 100 nemzetközi egység (3,5 mg-mal egyenértékű) izofán (NPH) humán inzulint*
tartalmaz.

*A humán inzulint Saccharomyces cerevisiae-ben, rekombináns DNS technológiával állítják elő.

Ismert hatású segédanyagok:

A Protaphane kevesebb, mint 1 mmol (23 mg) per adag nátriumot tartalmaz, azaz a Protaphane gyakorlatilag nátriummentes.

A segédanyagok teljes listáját lásd a 6.1 pontban.





Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

A humán inzulinok hatáserősségét nemzetközi egységekben fejezik ki.
A Protaphane adagolását egyénileg és a beteg szükségletének megfelelően kell meghatározni. A kezelőorvos határozza meg, hogy naponta egy vagy több injekcióra van-e szükség. A Protaphane alkalmazható önmagában, vagy gyors hatású inzulinnal kombinálva. Intenzív inzulinkezelés során a szuszpenzió gyors hatású inzulinnal kombinálva bázis inzulinként (esti és/vagy reggeli injekcióban) alkalmazható az étkezésekkel egyidejűleg. Az optimális glikémiás kontroll elérése érdekében ajánlott a vércukorszint monitorozása.

Az egyéni inzulinszükséglet rendszerint 0,3 és 1,0 nemzetközi egység/ttkg/nap közötti.
A dózis módosítására lehet szükség, ha a beteg fizikai aktivitása növekszik, megváltoztatja szokásos étrendjét vagy egyidejű egyéb betegség esetén.

Különleges betegcsoportok

Idősek (? 65 év)
A Protaphane alkalmazható idős betegeknél.
Idős betegeknél a vércukor fokozott ellenőrzésére és az inzulinadag egyéni beállítására van szükség.

Vese- és májkárosodás
Vese- vagy májkárosodás csökkentheti a beteg inzulinigényét.
Vese- vagy májkárosodásban szenvedő betegeknél a vércukorszint fokozott ellenőrzésére és a humán inzulin adagjának egyéni beállítására van szükség.

Gyermekek és serdülők
A Protaphane alkalmazható gyermekeknél és serdülőknél.

Átállítás más inzulingyógyszerről

Más intermedier vagy hosszú hatástartamú inzulingyógyszerről történő átállításkor a Protaphane adagjának és az alkalmazás időpontjának módosítására lehet szükség.

Az átállítás ideje alatt és az azt követő hetekben a vércukorszint szoros ellenőrzése ajánlott (lásd
4.4 pont).

Az alkalmazás módja

A Protaphane egy fokozatosan kialakuló hatású és hosszú hatástartamú humán inzulin.

A Protaphane injekciót subcutan kell beadni a combba, a hasfalba, a gluteális vagy a deltoid régióba.
A lipodystrophia és a cutan amyloidosis (lásd 4.4 és 4.8 pont) kockázatának csökkentése érdekében az injekció beadási helyét mindig váltogatni kell ugyanazon a régión belül. Az inzulin-szuszpenziókat soha nem szabad intravénásan alkalmazni. Az injekció redőbe emelt bőrbe történő beadása a lehető legkisebbre csökkenti a véletlen intramuscularis beadás veszélyét.

A tűt legalább 6 másodpercig a bőr alatt kell hagyni annak érdekében, hogy a teljes adag biztosan beadásra kerüljön. A combba adott subcutan injekció lassabban és egyenletesebben szívódik fel, mint
a más helyre beadott injekció. A hatástartam az adag, a beadás helye, a véráramlás, a hőmérséklet és a testmozgás mértéke szerint változik.

Az inzulin-szuszpenziókat nem szabad inzulinpumpában alkalmazni.

A részletes használati utasítást lásd a betegtájékoztatóban.

Protaphane injekciós üveg (40 nemzetközi egység/ml)/Protaphane injekciós üveg (100 nemzetközi egység/ml)
Alkalmazás fecskendővel
A Protaphane injekciós üvegek a hatáserősségüknek megfelelő egységbeosztású inzulinfecskendőkkel
használandók.

Protaphane Penfill
Inzulinadagoló rendszerrel történő alkalmazás
A Protaphane Penfill patront a Novo Nordisk inzulinadagoló rendszerekkel és a NovoFine vagy
NovoTwist tűkkel történő használatra tervezték. A Protaphane Penfill kizárólag subcutan injekció formájában, újrahasználható injekciós toll segítségével történő beadására alkalmas. Amennyiben fecskendőben kell alkalmazni, injekciós üveg használata szükséges.

Protaphane InnoLet
InnoLet injekciós tollal történő alkalmazás
A Protaphane InnoLet egy előretöltött injekciós toll, amit legfeljebb 8 mm hosszú NovoFine vagy
NovoTwist eldobható tűkkel történő használatra terveztek. Az InnoLet 1-50 egység közötti, 1 egységnyi pontossággal beállított adag beadását teszi lehetővé. A Protaphane InnoLet kizárólag subcutan injekció formájában történő beadására alkalmas. Amennyiben fecskendőben kell alkalmazni, injekciós üveg használata szükséges.

Protaphane FlexPen
FlexPen injekciós tollal történő alkalmazás
A Protaphane FlexPen egy előretöltött injekciós toll, amit legfeljebb 8 mm hosszú NovoFine vagy
NovoTwist eldobható tűkkel történő használatra terveztek. A FlexPen 1-60 egység közötti, 1 egységnyi pontossággal beállított adag beadását teszi lehetővé. A Protaphane FlexPen kizárólag
subcutan injekció formájában történő beadására alkalmas. Amennyiben fecskendőben kell alkalmazni, injekciós üveg használata szükséges.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A különböző időzónák közötti utazás előtt a betegnek ki kell kérnie orvosa tanácsát, mert ez azt jelentheti, hogy a betegnek más időpontokban kell étkeznie és alkalmaznia az inzulint.

Hyperglykaemia

Az elégtelen adagolás vagy a kezelés megszakítása - különösen 1-es típusú cukorbetegségben - hyperglykaemiához és diabeteses ketoacidosishoz vezethet. A hyperglykaemia első tünetei rendszerint fokozatosan, órák vagy napok alatt alakulnak ki, melyek a következők lehetnek: szomjúságérzés, gyakori vizeletürítés, nausea, hányás, álmosság, kipirult és száraz bőr, szájszárazság, étvágytalanság, valamint aceton szagú lehelet. 1-es típusú diabetesben a kezeletlen hyperglykaemiás események végül diabeteses ketoacidosishoz vezetnek, ami életveszélyes állapot.

Hypoglykaemia

Az étkezés kihagyása, vagy a szokásostól eltérő, fokozott testmozgás hypoglykaemiához vezethet.

Hypoglykaemia jelentkezhet, ha az inzulinszükséglethez viszonyítva az inzulinadag túl magas. Hypoglykaemia vagy hypoglykaemia gyanúja esetén, a Protaphane injekciót tilos beadni. A beteg vércukorszintjének stabilizálódása után meg kell fontolni a dózis módosítását (lásd 4.8 és 4.9 pont).

Azok a betegek, akiknél jelentősen javult a glikémiás kontroll, pl. intenzív inzulinkezelés következtében, a hypoglykaemiára figyelmeztető szokásos tüneteik megváltozását tapasztalhatják, és ennek megfelelően kell őket tanáccsal ellátni. Régóta fennálló diabetes esetén a szokásos figyelmeztető tünetek megszűnhetnek.
Egyidejű betegségek - különösen a fertőzések és a lázas állapotok - általában megnövelik a betegek inzulinigényét. Egyidejű vesebetegség, májbetegség vagy a mellékvesét, az agyalapimirigyet vagy a pajzsmirigyet érintő társbetegség szükségessé teheti az inzulinadag módosítását.

Amikor a beteget az egyik típusú inzulingyógyszerről egy másik típusúra állítják át, a hypoglykaemia korai figyelmeztető tünetei megváltozhatnak, vagy kevésbé kifejezettek lehetnek, mint az előző inzulinjuk mellett.

Átállítás más inzulingyógyszerről

A beteg átállítása más típusú vagy gyártmányú inzulinra szoros orvosi felügyelet mellett történjen. Az alkalmazott inzulin hatáserősségének, gyártmányának (gyártó), típusának, eredetének (állati inzulin, humán inzulin, vagy inzulinanalóg) és/vagy előállítási módjának (rekombináns DNS, illetve állati eredetű inzulin) változtatása az adag módosítását teheti szükségessé. A Protaphane injekcióra más típusú inzulinról átállított betegeknél - a megszokott inzulingyógyszerükhöz képest - a napi injekciók számának növelésére vagy a dózis változtatására lehet szükség. Ha módosításra van szükség, akkor az történhet az első dózissal, vagy az első néhány hét, illetve hónap alatt.

Az injekció beadásának helyén fellépő reakciók

Mint minden inzulinkezelés során az injekció beadásának helyén reakciók jelentkezhetnek, köztük fájdalom, bőrpír, csalánkiütés, gyulladás, véraláfutás, duzzanat és viszketés. Egy adott területen belül az injekció beadási helyének folyamatos váltogatása csökkenti ezeknek a reakcióknak a kockázatát. A reakciók rendszerint néhány nap vagy néhány hét alatt megszűnnek. Az injekció beadásának helyén fellépő reakciók ritkán a Protaphane injekcióval történő kezelés leállítását tehetik szükségessé.

A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei

A betegeket fel kell szólítani, hogy folyamatosan váltogassák az injekció beadási helyét a
lipodystrophia és a cutan amyloidosis kockázatának csökkentése érdekében. Ha ilyen reakciókat mutató helyekre adják be az inzulin-injekciókat, fennáll az inzulin késleltetett felszívódásának kockázata, ami ronthatja a glykaemiás kontrollt. Beszámoltak arról, hogy hypoglykaemiához vezetett, amikor a beteg hirtelen olyan injekciózási helyre váltott, amely nem volt érintett ilyen elváltozás által.
Az injekciózási hely egy ilyen elváltozás által érintett területről egy nem érintett területre történő váltása után a vércukorszint monitorozása javasolt, és mérlegelhető az antidiabetikus gyógyszerek dózisának módosítása is.

Protaphane kombinációja pioglitazonnal

Szívelégtelenség eseteit jelentették pioglitazon inzulinnal történő együttes alkalmazásakor, különösen olyan betegeknél, akik a szívelégtelenség kialakulásának kockázati tényezőivel rendelkeztek. A pioglitazon és a Protaphane együttes alkalmazásának mérlegelésekor gondolni kell erre. Amennyiben a kombinációt alkalmazzák, a betegeknél figyelni kell a szívelégtelenség okozta panaszokat és tüneteket, a testtömegnövekedést és az ödémát. A pioglitazon-kezelést meg kell szakítani, amennyiben a kardiális tünetek romlanak.

A véletlen összetévesztés és a gyógyszerelési hibák elkerülésére

A betegeket utasítani kell, arra hogy minden egyes injekció beadása előtt ellenőrizzék az inzulin címkéjét, nehogy véletlenül összetévesszék a Protaphane injekciót más inzulin-készítménnyel.

Nyomonkövethetőség

A biológiai készítmények nyomonkövethetőségének javítása érdekében, az alkalmazott készítmény nevét és gyártási tételszámát egyértelműen kell feltüntetni.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A hypoglykaemia következtében a beteg koncentráló képessége és reakciókészsége károsodhat. Ez kockázatot jelenthet azokban az esetekben, amikor ezek a képességek különösen fontosak (pl. gépjárművezetés vagy gépkezelés).

A betegeknek azt kell tanácsolni, hogy tegyenek óvintézkedéseket a vezetés közben jelentkező hypoglykaemia elkerülése érdekében. Ez különösen azok esetében fontos, akiknél csökkent vagy hiányzik a hypoglykaemia figyelmeztető jelei iránti érzékenység, vagy akiknek gyakran vannak hypoglykaemiás epizódjai. A gépjárművezetésre vonatkozó ajánlást ezen körülmények között kell meghatározni.


4.9 Túladagolás

Az inzulinok esetében a túladagolásnak nincs konkrét meghatározása. A hypoglykaemia azonban egymást követő stádiumokban alakulhat ki, ha az alkalmazott adag túl nagy a beteg inzulinigényéhez viszonyítva:
• Az enyhe hypoglykaemiás epizódokat glükóz vagy cukortartalmú termékek szájon át történő adásával lehet kezelni. Ajánlatos ezért, hogy a diabeteses beteg mindig hordjon magánál cukortartalmú terméket.
• A súlyos hypoglykaemiás epizódok, amikor a beteg eszméletlen, glükagonnal kezelhetők (0,5-től 1,0 mg-ig), amit az erre betanított személy ad be intramuscularisan vagy subcutan; illetve egészségügyi szakember által intravénásan alkalmazott glükózzal. Intravénásan glükózt kell adni, ha a beteg 10-15 percen belül nem reagál a glükagonra.
Az eszmélet visszanyerésekor szájon át adott szénhidrát javasolt a beteg számára a visszaesés elkerülése érdekében.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Számos gyógyszerről ismert, hogy befolyásolja a glükóz metabolizmusát.

A következő anyagok csökkenthetik a beteg inzulinigényét:
Orális antidiabetikus gyógyszerek, monoaminoxidáz-gátlók (MAO-gátlók), béta-blokkolók, angiotenzin konvertáló enzim (ACE)-gátlók, szalicilátok, anabolikus szteroidok és szulfonamidok.

A következő anyagok növelhetik a beteg inzulinigényét:
Orális fogamzásgátlók, tiazidok, glükokortikoidok, pajzsmirigyhormonok, szimpatomimetikumok, növekedési hormon és danazol.

A béta-blokkolók elfedhetik a hypoglykaemia tüneteit.

Az oktreotid/lanreotid egyaránt növelheti, vagy csökkentheti is az inzulinigényt.

Az alkohol fokozhatja is, de csökkentheti is az inzulin vércukorszintet csökkentő hatását.


6.2 Inkompatibilitások

Inzulingyógyszert csak olyan vegyületekhez szabad adni, amelyekről ismert, hogy azokkal kompatibilis. Az inzulin-szuszpenziókat nem szabad infúziós folyadékokhoz adni.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A biztonságossági profil összefoglalása

A kezelés során jelentett leggyakoribb mellékhatás a hypoglykaemia. A hypoglykaemia gyakorisága a betegpopulációval, az adagolási renddel és a glikémiás kontroll mértékével változik, lásd alább a
"Kiválasztott mellékhatások leírása" szakaszt.

Az inzulinkezelés kezdetekor fénytörési rendellenességek, oedema és az injekció beadásának helyén
reakciók (fájdalom, bőrpír, csalánkiütés, gyulladás, véraláfutás, duzzanat és viszketés)
jelentkezhetnek. Ezek a reakciók általában átmeneti jellegűek. A vércukoranyagcserében bekövetkező hirtelen javulás akut fájdalmas neuropathiával járhat, ami rendszerint reverzibilis. Az inzulinkezelés intenzifikálása a hirtelen javuló glikémiás kontroll révén a diabeteses retinopathia átmeneti rosszabbodásával társulhat, míg a hosszú távon jó glikémiás kontroll csökkenti a diabeteses retinopathia progressziójának kockázatát.

A mellékhatások táblázatos felsorolása

Az alábbiakban felsorolt mellékhatások klinikai vizsgálatokból származnak és MedDRA gyakoriság valamint szervrendszeri kategóriák szerint lettek osztályozva. A gyakorisági kategóriákat az alábbi konvenció alapján határozták meg: nagyon gyakori (? 1/10); gyakori (? 1/100 - <1/10); nem gyakori (?1/1000 - <1/100); ritka (? 1/10 000 - <1/1000); nagyon ritka (<1/10 000), nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).

Immunrendszeri betegségek és tünetek
Nem gyakori - Csalánkiütés, bőrkiütés


Nagyon ritka - Anaphylaxiás reakciók*

Anyagcsere- és táplálkozási
betegségek és tünetek

Nagyon gyakori - Hypoglykaemia*

Idegrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon ritka - Perifériás neuropathia (fájdalmas neuropathia)

Szembetegségek és szemészeti tünetek


Nagyon ritka - Fénytörési rendellenességek


Nem gyakori - Diabeteses retinopathia

A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei

Nem gyakori - Lipodystrophia*


Nem ismert - Cutan amyloidosis*†

Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók

Nem gyakori - Az injekció beadásának helyén fellépő reakciók

Nem gyakori - Oedema
* lásd "Kiválasztott mellékhatások leírása"
† Forgalomba hozatal után jelentett mellékhatás

Kiválasztott mellékhatások leírása

Anaphylaxiás reakciók
A generalizált túlérzékenységi reakciók (köztük a generalizált bőrkiütés, a viszketés, a verejtékezés, az emésztőszervi panaszok, az angioneurotikus oedema, a légzési nehézségek, a szívdobogásérzés és vérnyomáscsökkenés) előfordulása nagyon ritka, de potenciálisan életveszélyes lehet.

Hypoglykaemia
A leggyakrabban jelentett mellékhatás a hypoglykaemia. Akkor jelentkezhet, ha az inzulinszükséglethez viszonyítva az inzulinadag túl magas. A súlyos hypoglykaemia
eszméletvesztéshez és/vagy görcsrohamhoz vezethet, és átmeneti vagy tartós agykárosodást vagy akár halált is okozhat. A hypoglykaemia tünetei rendszerint hirtelen jelentkeznek, és a következők lehetnek: hideg verejtékezés, hűvös és sápadt bőr, kimerültség, nyugtalanság vagy remegés, szorongás, szokatlan fáradtság vagy gyengeség, zavartság, koncentrálási nehézség, álmosság, rendkívüli éhség, a látásban bekövetkező változások, fejfájás, émelygés és szívdobogásérzés.

A klinikai vizsgálatokban a hypoglykaemia gyakorisága a betegpopulációval, az adagolási renddel és a glikémiás kontroll mértékével változott.

A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Lipodystrophia (beleértve a lipohypertrophiát és a lipoatrophiát is) és cutan amyloidosis alakulhat ki az injekció helyén, késleltetve az inzulin helyi felszívódását. Az injekció beadási helyének folyamatos változtatása a megadott területen belül csökkentheti vagy megelőzheti ezeket a reakciókat (lásd
4.4 pont).

Gyermekek és serdülők

A gyermekeknél és serdülőknél megfigyelt mellékhatások gyakorisága, típusa és súlyossága a forgalomba hozatal utáni adatok és a klinikai vizsgálatok adatai alapján nem mutat semmilyen különbséget az átlagpopulációban szerzett szélesebb körű tapasztalatokhoz képest.

Egyéb különleges betegcsoportok

Az idős betegeknél és a vese- vagy májkárosodásban szenvedő betegeknél megfigyelt mellékhatások gyakorisága, típusa és súlyossága a forgalomba hozatal utáni adatok és a klinikai vizsgálatok adatai alapján nem mutat semmilyen különbséget az átlagpopulációban szerzett szélesebb körű tapasztalatokhoz képest.

Feltételezett mellékhatások bejelentése

A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Antidiabetikus terápia. Inzulinok és analógjaik injekcióhoz, intermedier hatású, (humán) inzulin. ATC kód: A10AC01.

Hatásmechanizmus és farmakodinámiás hatások

Az inzulin vércukorcsökkentő hatása annak következtében jön létre, hogy egyrészt az izom- és zsírsejteken található inzulinreceptorokhoz kötődve elősegíti a sejtek glükóz felvételét, másrészt ezzel egyidejűleg gátolja a májból történő glükóz kibocsátást.

A Protaphane egy fokozatosan kialakuló hatású és hosszú hatástartamú humán inzulin.
Hatása 11/2 órán belül jelentkezik, maximális hatását 4-12 órán belül éri el, és teljes hatástartama körülbelül 24 óra.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Az inzulin felezési ideje a vérkeringésben néhány perc. Ennek következtében egy inzulinkészítmény idő-hatás profilját egyedül felszívódási jellemzői határozzák meg.

Ezt a folyamatot több tényező befolyásolja (pl. az inzulinadag, az injekció beadásának módja és helye, a bőr alatti zsírréteg vastagsága, a diabetes típusa). Az inzulingyógyszerek farmakokinetikáját ezért mind a betegekben, mind az egyes betegek közötti számottevő változatosság befolyásolja.

Felszívódás

Az inzulin maximális plazmakoncentrációját a subcutan beadást követő 2-18 órán belül éri el.

Eloszlás

A keringő inzulin antitestek kivételével (amennyiben jelen vannak) nem tapasztaltak nagymértékű plazmakötődést.

Metabolizmus

A humán inzulin inzulin-proteáz vagy más inzulinbontó enzimek, esetleg protein-diszulfid izomeráz révén bomlik le. A humán inzulin molekulán számos hasadási (hidrolízis) helyet feltételeznek. A hasadással keletkezett metabolitok egyike sem aktív.

Elimináció

A terminális felezési időt a bőr alatti szövetből történő felszívódási sebesség határozza meg. A terminális felezési idő (t1/2) ennélfogva inkább a felszívódás mértékét, mintsem a plazmában található inzulin eliminációjának a mértékét jellemzi. (A vérben található inzulin felezési ideje néhány perc.). A vizsgálatok alapján a terminális felezési idő 5-10 óra.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A hagyományos - farmakológiai biztonságossági, ismételt adagolású dózistoxicitási, genotoxicitási, karcinogenitási, reprodukcióra, és fejlődésre kifejtett toxicitási - vizsgálatokból származó nemklinikai jellegű adatok azt igazolták, hogy a készítmény alkalmazásakor humán vonatkozásban különleges kockázat nem várható.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

Protaphane injekciós üveg (40 nemzetközi egység/ml)/Protaphane injekciós üveg (100 nemzetközi egység/ml)
A 10 ml szuszpenziót tartalmazó (I-es típusú üveg) injekciós üveg (brómbutil/poliizoprén) gumidugóval és garanciazáras műanyag védőkupakkal van lezárva.

Kiszerelési egységek: 1 × 10 ml, 5 × 10 ml, továbbá gyűjtőcsomagolásban: 5 × (1 × 10 ml) injekciós üveg. Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

Protaphane Penfill
3 ml szuszpenziót tartalmazó (I-es típusú üveg) patron (brómbutil) dugattyúval és
(brómbutil/poliizoprén) gumi lezárással. A patron egy üveggolyót tartalmaz a reszuszpendálás megkönnyítésére.

Kiszerelési egységek: 1 db patron, 5 db patron és 10 db patron. Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

Protaphane InnoLet/Protaphane FlexPen
3 ml szuszpenziót tartalmazó (I-es típusú üveg) patron (brómbutil) dugattyúval
és(brómbutil/poliizoprén) gumi lezárással, mely egy polipropilénből készült, előretöltött, többadagos, eldobható injekciós tollban van. A patron egy üveggolyót tartalmaz a reszuszpendálás megkönnyítésére.

Kiszerelési egységek: 1 db előretöltött injekciós toll, 5 db előretöltött injekciós toll és 10 db előretöltött injekciós toll. Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

A Protaphane injekciós üveg, patron vagy előretöltött injekciós toll hűtőszekrényből történő kivétele után tanácsos várni egy kicsit, hogy a Protaphane injekciós üveg, patron vagy előretöltött injekciós toll szobahőmérsékletűre melegedhessen, mielőtt az első alkalommal történő használatnál előírt módon az inzulint reszuszpendálnák.

Ezt a gyógyszert nem szabad felhasználni, ha úgy látja, hogy a reszuszpendált folyadék nem egyenletesen fehér és opálos.

Azt a Protaphane injekciót, amelyik megfagyott, nem szabad felhasználni.

A beteg figyelmét fel kell hívni arra, hogy a tűt és a fecskendőt minden egyes injekció beadása után
dobja ki.

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

A tűket, a fecskendőket, a patronokat és az előretöltött injekciós tollakat tilos több személynek közösen használnia.

A patront tilos újratölteni.



6.4 Különleges tárolási előírások

Felbontás előtt: Hűtőszekrényben (2 °C - 8 °C) tárolandó. Nem fagyasztható!

Protaphane injekciós üveg (40 nemzetközi egység/ml)/Protaphane injekciós üveg (100 nemzetközi egység/ml)
Használat közben vagy ha a beteg tartalékként magával hordja: Legfeljebb 25 °C-on tárolandó.
Hűtőszekrényben nem tárolható! Nem fagyasztható!
A fénytől való védelem érdekében az injekciós üveget tartsa a dobozában.

Protaphane Penfill
Használat közben vagy ha a beteg tartalékként magával hordja: Legfeljebb 30 °C-on tárolandó.
Hűtőszekrényben nem tárolható! Nem fagyasztható!
A fénytől való védelem érdekében a patront tartsa a dobozában.

Protaphane InnoLet/Protaphane FlexPen
Használat közben vagy ha a beteg tartalékként magával hordja: Legfeljebb 30 °C-on tárolandó.
Hűtőszekrényben nem tárolható! Nem fagyasztható!
A fénytől való védelem érdekében az injekciós toll kupakját tartsa az injekciós tollon.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

Felbontás előtt: 30 hónap.

Protaphane injekciós üveg (40 nemzetközi egység/ml)
Használat közben vagy ha a beteg tartalékként magával hordja: A készítmény legfeljebb 4 hétig tartható el. Legfeljebb 25 °C-on tárolandó.

Protaphane injekciós üveg (100 nemzetközi egység/ml)
Használat közben vagy ha a beteg tartalékként magával hordja: A készítmény legfeljebb 6 hétig tartható el. Legfeljebb 25 °C-on tárolandó.

Protaphane Penfill/Protaphane InnoLet/Protaphane FlexPen
Használat közben vagy ha a beteg tartalékként magával hordja: A készítmény legfeljebb 6 hétig tartható el. Legfeljebb 30 °C-on tárolandó.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Novo Nordisk A/S Novo Allé DK-2880 Bagsvard
Dánia


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMAI

Protaphane injekciós üveg (40 nemzetközi egység/ml)
EU/1/02/234/001 EU/1/02/234/002
EU/1/02/234/016

Protaphane injekciós üveg (100 nemzetközi egység/ml)
EU/1/02/234/003 EU/1/02/234/004
EU/1/02/234/017

Protaphane Penfill
EU/1/02/234/005 EU/1/02/234/006
EU/1/02/234/007

Protaphane InnoLet
EU/1/02/234/010 EU/1/02/234/011
EU/1/02/234/012

Protaphane FlexPen
EU/1/02/234/013 EU/1/02/234/014
EU/1/02/234/015


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2002. október 7.

A forgalomba hozatali engedély utolsó megújításának dátuma: 2007. szeptember 18.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA


A gyógyszerről részletes információ az Európai Gyógyszerügynökség internetes honlapján (http://www.ema.europa.eu) található.




























Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség

A diabetes terhesség alatti inzulinkezelésével kapcsolatosan nincsenek korlátozások, mivel az inzulin nem jut át a placentán.

Mind a hypoglykaemia, mind a hyperglykaemia - ami nem megfelelően kontrollált diabetes terápia esetén előfordulhat - növeli a méhen belüli fejlődési rendellenesség és halál kockázatát. A diabeteses terhes nők kezelésekor intenzív vércukor kontroll és ellenőrzés javasolt a terhesség egész ideje alatt, és a terhesség tervezésekor. Az első trimeszterben rendszerint csökken az inzulinigény, azután a második és harmadik trimeszterben fokozatosan nő. Szülés után az inzulinszükséglet rendszerint gyorsan visszatér a terhességet megelőző szintre.

Szoptatás

A szoptatás ideje alatt nem kell korlátozni a Protaphane injekcióval történő kezelést. A szoptató anya inzulinkezelése nem jelent kockázatot a csecsemőre, a Protaphane adagjának módosítására azonban
szükség lehet.

Termékenység

A humán inzulinnal állatokon végzett reprodukciós vizsgálatok nem mutattak ki semmilyen, a termékenységre gyakorolt mellékhatást.