Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

TETRACYCLIN WOLFF 250MG KAPSZULA 30X (Törzskönyvből törölt)

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Dr. Wolff Gmbh
Hatástani csoport:
J01AA Tetraciklinek
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-06598/01
Hatóanyagok:
Tetracyclinum chloratum
Hatáserősség:
++ (kétkeresztes), igen erős hatású (++)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
25 °c alatt
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Májbetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
Vesebetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
8 éves kor alatt nem adható
Alkalmazási elôirat

Javallat

4.1 Terápiás javallatok

Tetraciklinre érzékeny kórokozók által a következő szervrendszerekben okozott fertőzésekre:
* légutak (például Mycoplasma spp., Rickettsia spp. és Chlamydia spp. okozta atípusos pneumonia, valamint krónikus bronchitis akut exacerbatiói),
* urogenitális traktus (például húgyúti fertőzések, Chlamydia trachomatis vagy Ureoplasma urealyticum okozta nem gonorrhoeás urethritis, granuloma inguinale, valamint szövődménymentes gonorrhoea és syphilis, penicillin ellenjavallata esetén),
* női nemi szervek,
* gastrointestinalis traktus (például kolera, Yersinia spp. vagy Campylobacter spp. okozta fertőzések, Shigella spp. által okozott dysenteria).

Egyéb, a tetraciklinre érzékeny kórokozók által okozott fertőzések: rickettsiosisok (például typhus), borreliosisok (például Lyme-kór), brucellosis, listeriosis, melioidosis, pestis, bartonellosis, tularaemia, Chlamydia okozta conjunctivitis és trachoma.

Az acne vulgaris súlyos, elfertőződött formái, valamint a rosacea, amennyiben szisztémás antibiotikus kezelés szükséges.

Malabsorptiós szindróma trópusi sprue és Whipple-kór esetén.

A Tetracyclin Wolff 250 mg kemény kapszula alkalmazása során be kell tartani az antimikrobiális hatóanyagok szakszerű használatára vonatkozó jóváhagyott országos és nemzetközi irányelveket.




Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

Az adagolást a kórokozó érzékenysége és a betegség súlyossága alapján kell meghatározni. A következő információk iránymutatásul szolgálnak ehhez.



50 kg-ot meghaladó testtömegű betegek:
Felnőttek, valamint 50 kg-ot meghaladó testtömegű gyermekek és serdülők napi adagja 1-2 darab Tetracyclin Wolff 250 mg kemény kapszula naponta négyszer (napi 1000-2000 mg tetraciklin-hidrokloridnak felel meg).
Az egyenletes bakteriosztatikus hatás biztosítása érdekében a kemény kapszulákat 6 óránként kell bevenni.

Gyermekek
8 évesnél fiatalabb, 50 kg-nál kisebb testtömegű betegek:
8 évesnél fiatalabb, 50 kg-nál kisebb testtömegű betegek napi adagja 25-35 mg tetraciklin-hidroklorid testtömeg kilogrammonként, 2-4 részletre elosztva.

Ez a következő adagolásnak felel meg:

Testtömeg
napi adag
az ennek megfelelő tetraciklin-hidroklorid mennyiség
15-20 kg
2 db kemény kapszula
500 mg
22-30 kg
3 db kemény kapszula
750 mg
29-40 kg
4 db kemény kapszula
1 000 mg
36-50 kg
5 db kemény kapszula
1 250 mg

Ettől eltérő testtömeg esetén rendelkezésre áll más hatáserősségű gyógyszer.

Vesekárosodás esetén az adag módosítása szükséges.

Az alkalmazás módja

Szájon át történő alkalmazásra.

Mivel az egyidejű táplálékbevitel csökkenti a Tetracyclin Wolff 250 mg kemény kapszula felszívódását, ezért a gyógyszert 1 órával az étkezés előtt, vagy 2 órával utána kell bevenni.

A gyógyszert elegendő mennyiségű folyadékkal kell bevenni (legalább 1/4 liter vízzel). Tej vagy tejtermékek erre nem alkalmasak.

A Tetracyclin Wolff 250 mg kemény kapszulát függőleges testhelyzetben kell bevenni, mert különben fennáll a nyelőcső-nyálkahártya károsodásának veszélye. A gyógyszer bevétele után körülbelül negyed órával ismét folyadékot kell inni.

Az alkalmazás időtartama

A kezelés időtartamát a betegség lefolyásától függően kell meghatározni. Az akut tünetek lecsengése után még 48 (de legalább 24) órán át kell folytatni a kezelést.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Tetraciklint tartalmazó kemény kapszulák szakszerűtlen (fekvő helyzetben történő) bevétele esetén nyelőcsőfekélyek alakulhatnak ki, mert a kemény kapszula hozzátapad a nyelőcső nyálkahártyájához, és hidrolízis útján erősen savas oldatok szabadulhatnak fel lokálisan.

8 évesnél fiatalabb gyermekeknél irreverzibilis fogkárosodások (elszíneződések, zománcdefektusok, fokozott caries-hajlam), illetve kisgyermekeknél a csontnövekedés reverzibilis lelassulása alakulhat ki (lásd 4.6 pont).

Hosszú távú alkalmazás esetén rendszeresen ellenőrizni kell a vérképet, valamint a máj- és veseműködést.

Májkárosodásban szenvedő betegeknél nagy adagok alkalmazása esetén súlyos májműködési zavarral járó, diffúz, finom cseppes zsírinfiltráció formájában megnyilvánuló hepatotoxikus hatás jöhet létre. Terhes nők különösen veszélyeztetettek, főleg vesebetegség (például pyelonephritis) egyidejű fennállása esetén.

Vesekárosodásban szenvedő betegek esetén a tetraciklin metabolikus hatása a már fennálló azotaemiát súlyosbíthatja. Már a vesefunkció enyhe beszűkülése esetén sem javasolt a készítmény alkalmazása.

Napfény-expozíció esetén fototoxikus mellékhatások alakulhatnak ki (erythema, oedema- vagy papulaképződés a bőrön, valamint a köröm onycholysise és pigmentációja). A Tetracyclin Wolff 250 mg kemény kapszula alkalmazása esetén ezért kerülendő a napon történő tartózkodás.

Lejárati időn túl alkalmazott kemény kapszulák esetén a kapszula bomlástermékei alkalmanként pseudo-Fanconi-szindrómát válthatnak ki. Ez polyuriában, aminoaciduriában, glucosuriában, proteinuriában, hypokalaemiában és renalis tubularis acidosisban nyilvánul meg. A Tetracyclin Wolff 250 mg kemény kapszula ezért semmi esetre sem alkalmazható a lejárati dátum után.

A tetraciklin-kezelés kapcsán súlyos, nyákos vagy véres-nyákos hasmenéssel járó pseudomembranosus enterocolitis alakulhat ki. Ennek oka a Clostridium difficile bélben történő elszaporodása, valamint esetlegesen a rezisztens Staphylococcus törzsek kiszelektálódása is.
Ilyen esetekben - amelyek életveszélyesek lehetnek - a Tetracyclin Wolff 250 mg kemény kapszulával történő kezelést azonnal le kell állítani. Az alkalmazandó terápia rehidrálásból, elektrolitpótlásból és megfelelő antibiotikum adásából áll.

A készítmény laktóz-monohidrátot tartalmaz. Ritkán előforduló, örökletes galaktóz-intoleranciában, laktóz-intoleranciában vagy glükóz-galaktóz malabszorpcióban a Tetracyclin Wolff 250 mg kemény kapszula nem szedhető.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Nagyon ritkán kialakulhat átmeneti rövidlátás, melynek következtében romlik a látás, és megnyúlik a reakcióidő a gépjárművezetés és a gépek kezelése során.


4.9 Túladagolás

Túladagolás tünetei
Az akut túladagolás tünetei hányingerben, hányásban, hasmenésben, lázban, központi idegrendszeri izgalmi állapotban és collapsusban nyilvánulnak meg. Egyes esetekben májkárosodás alakulhat ki.

Terápiás intézkedések túladagolás esetén
Oralis adagolási formák esetén hánytatással vagy gyomormosással eltávolítható a gyógyszer gyomorban maradt része. Antacidumok vagy kalcium- és magnéziumsók kelátképzés útján megakadályozhatják a további enteralis felszívódást.
Haemodialysissel a tetraciklin csak csekély mértékben eliminálható, a peritonealis dialysis pedig hatástalan.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

A Tetracyclin Wolff 250 mg kemény kapszula enteralis felszívódásának csökkenése fordulhat elő a következő esetekben:
Bizonyos szerek (például antacidumok vagy élelmiszerek, például tej) ? amelyek többértékű kationokat, úgymint kalciumot, alumíniumot, cinket, magnéziumot vagy vasat tartalmaznak, ezért a tetraciklinnel kelátot képeznek a bélben ? csökkentik a készítmény enteralis felszívódását. Ezért a Tetracyclin Wolff 250 mg kemény kapszulát és a fenti gyógyszereket legalább 2-3 órás különbséggel kell bevenni.

A Tetracyclin Wolff 250 mg kemény kapszulát étkezés közben nem szabad bevenni, hanem legalább 1 órával étkezés előtt vagy 2 órával utána kell bevenni, ellenkező esetben az étkezés gátolhatja a Tetracyclin Wolff 250 mg bélből történő felszívódását.

A Tetracyclin Wolff 250 mg kemény kapszula fokozza a következőket:
* a szulfonilurea-származékok (oralis antidiabetikumok) vércukorszint-csökkentő hatását a plazmaproteinekhez való kötődés csökkentése révén (ezért a vércukorszint gondos ellenőrzése szükséges),
* kumarin-típusú antikoagulánsok hatását a prothrombin-aktivitás csökkentése révén,
* a metoxiflurán-narkózis nephrotoxicitását és
* a metotrexát toxicitását.

A Tetracyclin Wolff 250 mg kemény kapszula gátolja a következőket:
* a cukor, fehérje, urobilinogén és katekolamin vizeletből történő kimutatását;
* ritka esetekben a hormonális kontraceptívumok fogamzásgátló hatását. Ezért nem hormonális típusú kiegészítő fogamzásgátló módszereket tanácsos alkalmazni.

Digoxinnel történő egyidejű alkalmazása esetén megnövekedhet a digoxin plazmaszintje.

A barbiturátok és a görcsrohamokkal járó megbetegedésekben alkalmazott gyógyszerek, úgymint a karbamazepin, a difenilhidantoin és a primidon, valamint a súlyos alkoholfogyasztás a májban bekövetkező enzimindukciónak köszönhetően olyan mértékben felgyorsíthatják a tetraciklinek lebontását, hogy szokásos adagolás mellett nem érhető el hatásos tetraciklinkoncentráció.

Tetraciklinnel és teofillinnel való együttes alkalmazása esetén súlyosbodhatnak a gyomor-bél rendszeri mellékhatások.

Doxiciklinnel és ciklosporin A-val történő egyidejű alkalmazása esetén felerősödhet a ciklosporin A toxikus hatása. Nem zárható ki, hogy ez az interakció a tetraciklin esetében is előfordul.

A tetraciklin és a béta-laktám antibiotikumok (penicillinek, cefalosporinok) egyidejű alkalmazása kerülendő, mivel az csökkentheti a készítmény antibakteriális hatását.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A mellékhatások gyakoriságát a következő osztályozás szerint adjuk meg:

Nagyon gyakori (?1/10)
Gyakori (?1/100 - <1/10)
Nem gyakori ((?1/1000 -<1/100)
Ritka (?1/10 000 -<1/1000)
Nagyon ritka (<1/10 000)
Nem ismert (a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg)

Fertőző betegségek és parazitafertőzések
Nagyon gyakori: a normál flóra egyensúlyának zavara és ennek következtében a rezisztens mikroorganizmusok, illetve a Candida albicans nyálkahártyán történő elszaporodása által előidézett mellékhatások léphetnek fel, mint a stomatitis, glossitis, pharyngitis vagy vulvovaginitis

Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek
Nem gyakori: reverzibilis hematológiai elváltozások (neutropenia, és haemolyticus anaemia) Nem ismert: thrombocytopeniás purpura


Immunrendszeri betegségek és tünetek
Nem gyakori: allergiás reakciók (exanthemák, angiooedema és anafilaxiás sokk)

Idegrendszeri betegségek és tünetek
Ritka: reverzibilis intracranialis nyomásfokozódás (pseudotumor cerebri) léphet fel. Ez
csecsemőknél a nagykutacs előboltosulásában, nagyobb gyermekeknél és
felnőtteknél pedig látászavarral járó papillaoedemában és fejfájásban nyilvánul
meg.

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon gyakori: hányinger, hányás és hasmenés formájában jelentkező gastrointestinalis zavarok (különösen a tetraciklin 2 g-os maximális napi adagját meghaladó adagolás estén, lásd 4.9 pont). Ezeket a tüneteket a bélfal sav okozta közvetlen irritációja, illetve rezisztens baktériumok vagy gombák bélben történő elszaporodása okozza.
Nem gyakori: súlyos, nyákos vagy véres-nyákos hasmenéssel járó pseudomembranosus enterocolitis
Nagyon ritka: akut pancreatitis

Nagymértékben károsodott vesefunkciójú betegek esetében, illetve véletlen túladagolás esetén (? 3g tetraciklin naponta) májkárosodás következhet be. Ezért károsodott vesefunkció esetén dózismódosításra van szükség.

A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Nem gyakori: életveszélyes szisztémás reakciókkal járó súlyos bőrelváltozások (exfoliativ dermatitis, Lyell-szindróma)
Nem ismert: napfény-expozíció esetén fototoxikus mellékhatások alakulhatnak ki (erythema,
oedema- vagy papulaképződés a bőrön, valamint a köröm onycholysise és
pigmentációja)

Vese- és húgyúti betegségek és tünetek
Nem gyakori: lejárati időn túl alkalmazott kapszulák esetén a bomlástermékek pseudo-Fanconi-szindrómát válthatnak ki. Ez polyuriában, aminoaciduriában,
glucosuriában, proteinuriában, hypokalaemiában és renalis tubularis acidosisban
nyilvánul meg.
A Tetracyclin Wolff 250 mg ezért semmi esetre sem alkalmazható a lejárati dátum után.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: tetraciklin
ATC kód: J01AA07

Hatásmechanizmus
A tetraciklin naftacén gyűrűrendszerrel rendelkező antibiotikum. A tetraciklin hatásmechanizmusa a protein bioszintézis gátlásán alapul, reverzibilisen gátolja az aminoacil-tRNS 30S-riboszóma alegységen lévő kötőhelyét, megszakítva ezzel a peptidlánc elongációját. Ez túlnyomórészt bakteriosztatikus hatást eredményez.

Farmakokinetikai/farmakodinámiás összefüggés
A hatásosság lényegében az AUC (Area under the curve, az idő-koncentráció görbe alatti terület) és a kórokozóra vonatkozó minimális gátló koncentráció (Minimum inhibitory concentration, MIC) hányadosától függ.

Rezisztencia-mechanizmusok
A tetraciklin elleni rezisztencia a következő mechanizmusokon alapulhat:
- A rezisztencia többnyire efflux-pumpák jelenlétén alapul, amelyek a tetraciklint aktív transzporttal eltávolítják a sejtből.
- További mechanizmusként leírtak riboszomális védő proteineket, amelyek megakadályozzák a tetraciklin kötődését a riboszómához.
- Ritkán előforduló mechanizmus a tetraciklin enzimatikus inaktiválása.
A tetraciklinek csoportján belül nagymértékű keresztrezisztencia áll fenn.

Határértékek
A tetraciklin vizsgálata a szokásos hígítási sor alkalmazásával történik. A következő minimális gátló koncentrációkat állapították meg az érzékeny és rezisztens törzsekre:

EUCAST (European Committee on Antimicrobial Susceptibility Testing) határértékek
Kórokozó
Érzékeny
Rezisztens
Staphylococcus spp.
? 1 mg/l
? 2 mg/l
Streptococcus spp.
(A-, B-, C-, G-csoport)
? 1 mg/l
? 2 mg/l
Streptococcus pneumoniae
? 1 mg/l
? 2 mg/l
Haemophilus influenzae
? 1 mg/l
? 2 mg/l
Moraxella catarrhalis
? 1 mg/l
? 2 mg/l
Neisseria gonorrhoeae
? 0,5 mg/l
? 1 mg/l
Neisseria meningitidis
? 1 mg/l
? 2 mg/l
Helicobacter pylori
? 1 mg/l
? 1 mg/l

A szerzett rezisztencia prevalenciája Németországban
Az egyes specieseknél a szerzett rezisztencia helyileg és időben változhat. Ezért be kell szerezni a rezisztenciaviszonyokra vonatkozó helyi adatokat, különösen súlyos fertőzések megfelelő kezeléséhez. Amennyiben a helyi rezisztenciaviszonyok alapján a tetraciklin hatásossága megkérdőjelezhető, akkor szakértő tanácsát kell kérni a terápiát illetően. Mikrobiológiai vizsgálatot kell elrendelni a kórokozó azonosítása és tetraciklin-érzékenységének meghatározása érdekében, különösen súlyos fertőzések vagy a terápia sikertelensége esetén.

A szerzett rezisztencia prevalenciája Németországban az országos rezisztencia-surveillance programok és -vizsgálatok elmúlt 5 éves adatai alapján (a 2012. decemberi állapot szerint):

Általában érzékeny speciesek
Aerob Gram-pozitív mikroorganizmusok
Actinomyces israelii°
Listeria monocytogenes° 1
Staphylococcus aureus (beleértve a meticillin-rezisztens törzseket is)
Tropheryma whippelii°
Aerob Gram-negatív mikroorganizmusok
Bartonella henselae°
Borrelia burgdorferi°
Burkholderia mallei°
Burkholderia pseudomallei°
Brucella spp.°
Francisella tularensis°
Haemophilus ducreyi°
Haemophilus influenzae
Helicobacter pylori°
Moraxella catarrhalis°
Pasteurella multocida°
Vibrio cholerae°
Vibrio parahaemolyticus°
Yersinia enterocolitica
Yersinia pestis°
Anaerob mikroorganizmusok
Propionibacterium acnes°
Egyéb mikroorganizmusok
Chlamydophila pneumoniae°
Chlamydophila psittaci°
Chlamydia trachomatis°
Ehrlichia spp.°
Leptospira spp.°
Mycoplasma hominis°
Mycoplasma pneumoniae°
Rickettsia spp.°
Treponema pallidum° ?
Ureaplasma urealyticum°
Speciesek, melyek esetében az alkalmazás során problémát jelenthet a szerzett rezisztencia
Aerob Gram-pozitív mikroorganizmusok
Streptococcus agalactiae+
Streptococcus pneumoniae
Aerob Gram-negatív mikroorganizmusok
Campylobacter jejuni
Neisseria gonorrhoeae
Neisseria meningitidis
Természetes rezisztenciával rendelkező speciesek
Aerob Gram-negatív mikroorganizmusok
Morganella morganii
Proteus spp.
Pseudomonas aeruginosa

A megadott osztályozás részben a doxiciklinre vonatkozó adatokon alapul.
° A táblázat közlésekor nem álltak rendelkezésre naprakész adatok. Az elsődleges irodalomban, jelentős publikációkban és terápiás ajánlásokban a kórokozót érzékenynek tekintik.
+ A rezisztencia előfordulási gyakorisága legalább egy régióban meghaladja az 50%-ot.
? Csak penicillin-allergia esetén.
1 A tetraciklin csak oculoglandularis vagy cutan listeriosis terápiájára alkalmazható penicillin-allergia esetén.

A tetraciklin nem tartozik az Escherichia coli és egyéb Enterobacteriaceae spp. által okozott fertőzések kezeléséhez választható szerek közé.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Tetraciklin-hidroklorid 500 mg-os egyszeri dózisának intravénás injekciója vagy gyors infúziója után egy órával a plazmakoncentráció eléri a 4-5 mg/l-t, míg 12 órás időközönként végzett ismételt adagoláskor bizonyos mértékű akkumuláció lép fel, átlagosan 6,4 mg/l-es plazmakoncentrációkat eredményezve.

500 mg tetraciklin-hidroklorid oralis alkalmazása után a maximális plazmakoncentrációt - ami 500 mg-os egyszeri dózis esetén átlagosan 3,0-4,3 mg/1 volt - 2-4 órán belül éri el. 500 mg tetraciklin-hidroklorid normál vesefunkciójú felnőtteknek, 6 óránként történő ismételt oralis adása után 1,5-4,3 mg/1-es dinamikus egyensúlyi plazmakoncentráció áll be. Ugyanakkor a dózisemelést nem követi a plazmakoncentráció arányos emelkedése.

A tetraciklin és a tetraciklin-hidroklorid enteralis biohasznosulása a gyógyszer éhgyomorra történő bevétele esetén felnőtteknél 75-80%-os.

Normál vesefunkciójú felnőtteknél felezési ideje a plazmában 8-9 óra, veseelégtelenség esetén azonban a vesefunkció beszűkülésének mértékétől függően jelentősen megnyúlhat. Plazmafehérjékhez való kötődése körülbelül 36-64%-os.

A tetraciklin-hidroklorid intramuscularis alkalmazását követően csak kis mértékben szívódik fel, ami az oralis alkalmazáshoz képest kisebb plazmakoncentrációt eredményez.

A bélből való felszívódást az egyidejű táplálékfelvétel vagy gyógyszerek bevétele esetenként jelentősen csökkenti. Különösen többértékű kationok, például a vas, mangán, magnézium és kalcium képes a tetraciklinnel nem felszívódó kelátkomplexeket képezni.

A tetraciklin jól eloszlik a szövetekben, különösen a májban, epehólyagban, vesékben, csontokban, fogakban, nemi szervekben és az orrmelléküregek nyálkahártyájában. Különböző testfolyadékokban (pleuralis, pericardialis, peritonealis és synovialis folyadék) is hatásos koncentrációt ér el. A liquor cerebrospinalisban ellenben csak kis koncentrációban van jelen, még gyulladt agyhártyák esetében is csak 10-30%-át éri el a plazmaértékeinek.

A tetraciklin a májban koncentrálódik. Az epén keresztül kiválasztódik a bélbe, ahonnan egy része visszaszívódik (enterohepaticus körforgás).

A tetraciklin körülbelül 30-50%-ban metabolizálódik, 30-70%-a változatlan, biológiailag aktív formában választódik ki a vizelettel. Csak csekély mértékben dializálható, peritonealis dialízis pedig nem lehetséges.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Akut toxicitás
A tetraciklin akut toxicitása nagyon csekély mértékű.

Krónikus/szubkrónikus toxicitás
A különböző állatfajokon 250 mg/ttkg-ig terjedő napi adagok per os, 14 héten át történő adagolásával végzett krónikus toxicitási vizsgálatok nem mutattak jelentős patológiás elváltozásokat. A nagyon magas adagokkal kezelt vizsgálati csoportokban gastrointestinalis zavarok léptek fel.

Mutagenitás és tumorképző hatás
A mutagén hatás vizsgálata ellentmondásos adatokat eredményezett. Vannak mutagén hatásra utaló jelek, ezek relevanciája azonban mindeddig nem tisztázott. A hosszú távú állatkísérletek során nem tapasztaltak a tetraciklin tumorképző hatására utaló jelet.

Reprodukciós toxicitás
A tetraciklinnel különböző állatspecieseken elvégzett reprodukciós toxikológiai vizsgálatok embriotoxikus hatást mutattak. Terápiás dózistartományban alkalmazva lassult a magzati csontnövekedés, és a tetraciklin elraktározódása következtében elszíneződött a cornea, a lencse valamint a dentin.

Embernél a tetraciklin esetében teratogén hatást mindeddig nem igazoltak. A kalciummal mutatott komplexképződés akadályozhatja a csontnövekedést, valamint a tejfogak elszíneződéséhez és defektusaihoz vezethet.

A tetraciklin átjut a placentán, és a magzati keringésben az anyai plazmakoncentrációnak akár 100%-át is eléri. Az anyatejben az anyai plazmakoncentráció 50%-a feletti koncentrációban van jelen. A tetraciklin-kezelés mellett a nagy kalciumforgalmú szövetekben létrejövő akkumuláció és kelátkomplexek képződése folytán magzatoknál és 8 évesnél fiatalabb gyermekeknél a fogak maradandó károsodása (elszíneződések, zománcdefektusok, caries- hajlam), valamint a csontnövekedés reverzibilis lelassulása fordulhat elő. Ezért a tetraciklin terhes nőknek, szoptató anyáknak, valamint 8 évesnél fiatalabb gyermekeknek kizárólag vitális indikációval adható.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

30 vagy 50 darab kemény kapszula PVC/PVCD//Al buborékcsomagolásban és dobozban.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések

A megsemmisítésre vonatkozóan nincsenek különleges előírások.

Megjegyzés: ?? (két keresztes)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25°C-on tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Dr. August Wolff GmbH & Co. KG Arzneimittel
Sudbrackstraße 56, 33611 Bielefeld
Németország

Telefon: +49 521 8808-05
Telefax: +49 521 8808-334
E-mail: info@wolff-arzneimittel.de


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMAI

OGYI-T-6598/01 Tetracyclin Wolff 250 mg kapszula 30x
OGYI-T-6598/02 Tetracyclin Wolff 250 mg kapszula 50x


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 1998. január 1.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2011. december 20.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2014. december 17.
10


4


10


OGYI/33405/2014