Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

EXACYL FILMTABLETTA 20X

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Cheplapharm Arzneimittel Gmbh
Hatástani csoport:
B02AA Aminósavak
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-05060/01
Hatóanyagok:
Acidum tranexamicumDDD
Hatáserősség:
Nincs jelzése, nem erőshatású ()
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
SZ Szakorvosi/kórházi diagnózist követően folyamatos ellenőrzés mellett kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
25 °c alatt
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Gyerekre nincs adat
Vesebetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Alkalmazási elôirat

Javallat

4.1 Terápiás javallatok

Az Exacyl filmtabletta generalizált vagy helyi fibrinolysis következtében kialakult vérzések megelőzésére és kezelésére ajánlott felnőttek számára, az alábbi javallatok szerint:

* Generalizált vagy helyi fibrinolysis következtében kialakult vérzés, úgymint:
* Menorrhagia és metrorrhagia
* Gastrointestinalis vérzés
* Vizeletkiválasztó rendszerben jelentkező haemorrhagia, így a prosztata műtéteket követően vagy a húgyutakat érintő sebészeti beavatkozás kapcsán fellépő vérzés
* Fül-orr-gégészeti műtétek (adenoidectomia, tonsillectomia, foghúzás)
* Nőgyógyászati műtétek vagy nőgyógyászati rendellenességek
* Mellkasi és hasi műtétek vagy egyéb sebészeti nagy beavatkozások, mint például a cardiovascularis műtétek
* Fibrinolitikus kezelés következtében fellépő vérzés kezelése.




Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás:

Felnőttek
Ha az orvos másképpen nem rendeli, az alábbi adagolás javasolt:
Napi 2-4 g (4-8 tabletta) 2 vagy 3 részre osztva.

Tekintettel arra, hogy a filmtabletta nem felezhető, egyes esetekben a napi dózis 3 részre osztása nem egyenlő adagokkal valósítható meg (pl. 1-1-2 vagy 3-3-2 tabletta).

Vesekárosodás
Súlyos vesekárosodás esetén, az akkumuláció veszélye miatt, a tranexámsav alkalmazása ellenjavallt (lásd 4.3 pont). Enyhe vagy közepesen súlyos vesekárosodásban szenvedő betegek esetén a tranexámsav adagját a szérum kreatininszintnek megfelelően csökkenteni kell. Az adagolás az 500 mg tranexámsavat tartalmazó filmtablettával nem valósítható meg. Vesebetegek kezelésére egyéb gyógyszerforma áll rendelkezésre.

Májkárosodás
Nem szükséges az adagot módosítani májkárosodás esetén.

Gyermekek és serdülők
Egy évesnél idősebb gyermekek esetében a 4.1 pontban feltüntetett, jelenleg elfogadott javallatokhoz tartozó adagolás 20 mg/kg/nap tartományban javasolt. Ezekben az indikációkban azonban korlátozott adatok állnak rendelkezésre a hatásosságot, adagolást és biztonságosságot illetően.
Gyermekek (? 50 kilogramm) esetében, az 500 mg tranexámsavat tartalmazó filmtablettával a kezelés nem valósítható meg. Gyermekek kezelésére egyéb gyógyszerforma áll rendelkezésre.

Idősek
Az adag csökkentése nem szükséges, kivéve bizonyított súlyos vesekárosodás esetén.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Convulsiók
Görcsrohamokról szóló eseteket jelentettek a tranexámsavval történő kezeléssel összefüggésben. A tranexámsav nem adható azon betegeknek, akiknek az anamnézisében convulsiók szerepelnek.

Szemészeti rendellenességek
Fokozott figyelmet kell fordítani a szemészeti rendellenességekre, beleértve a látáskárosodást, homályos látást, károsodott színlátást, és amennyiben szükséges a kezelést meg kell szakítani. Tranexámsavval történő folyamatos és hosszú távú kezelés esetén rendszeres szemészeti vizsgálat (a szemvizsgálatokba beleértendő a látóképesség, színlátás, szemfenék és látótérvizsgálat) javasolt. Patológiás szemészeti elváltozás esetén, különösen retinabetegség esetén, a kezelőorvosnak egyedileg, szakorvossal történő konzultációt követően kell döntenie a hosszú távú tranexámsav-kezelés szükségességéről.

Haematuria
A húgyutak felső szakaszának vérzése esetén fennáll az urethra elzáródásának veszélye.

Thromboemboliás események
A tranexámsav alkalmazása előtt mérlegelni kell a thromboemboliás betegségekkel kapcsolatos kockázati tényezőket. Azon betegek esetén, akiknél korábban thromboemboliás esemény jelentkezett, vagy akiknél a családi anamnézisben fokozott a thromboemboliás események előfordulási valószínűsége (nagy kockázatú thrombophiliás betegek) a tranexámsav alkalmazása csak alapos orvosi indokkal, hematológus szakemberrel történő konzultációt követően és szoros orvosi felügyelet mellett szabad alkalmazni (lásd 4.3 pont).
Orális fogamzásgátlót szedő betegek esetében, a fokozott trombózisveszély miatt, a tranexámsavat óvatosan kell alkalmazni (lásd 4.5 pont).

Disseminált intravascularis coagulatio
Disseminált intravascularis coagulatióban (DIC) szenvedő betegek esetén a legtöbb esetben a tranexámsav nem alkalmazható (lásd 4.3 pont). Amennyiben mégis tranexámsav alkalmazására kerül sor, az kizárólag azoknak adható, akiknél a fibrinolitikus rendszer predomináns aktiválása áll fenn, akut, súlyos vérzés következtében. A hematológiai profil jellemzően a következőképpen alakul: csökkent euglobulin rögoldási idő; megnyúlt protrombinidő; csökkent fibrinogén plazmaszintek, V. és VIII. faktor, plazminogén fibrinolizin és alfa-2-makroglobulin plazmaszintek; normális P és P-komplex plazmaszintek (a II faktor [protrombin], VII. és X. faktor), a fibrinogén lebontási termékek emelkedett plazmaszintje, normális vérlemezkeszám. Az előbbiekben leírtak alapján feltételezhető, hogy maga az alapbetegség nem befolyásolja ezen profil különböző elemeit. Fenti akut esetekben a tranexámsav egyszeri 1 g-os adagja megfelelően kontrollálja a vérzést. DIC esetén a tranexámsav alkalmazása csak abban az esetben lehetséges, ha megfelelő hematológiai laboratóriumi körülmények és szakember áll rendelkezésre.

A filmtabletta segédanyagként szacharózt és búzakeményítőt tartalmaz. Ritkán előforduló, örökletes fruktóz-intoleranciában, glükóz-galaktóz malabszorpcióban vagy szacharáz-izomaltáz-hiányban a készítmény nem szedhető. A búzakeményítő csak nyomokban tartalmazhat glutént, így coeliakiában szenvedő betegek számára biztonságos. (A Ph.Eur. vonatkozó cikkelyében az összfehérje-tartalom meghatározás a gluténre vonatkozóan határértéket szab meg.)


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Nem vizsgálták a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre gyakorolt hatását.


4.9 Túladagolás

Túladagolással kapcsolatos esetet nem jelentettek.
A túladagolás jelei és tünetei lehetnek: szédülés, fejfájás, alacsony vérnyomás, görcsrohamok. Kimutatták, hogy a görcsrohamok nagyobb gyakorisággal alakulnak ki az adag emelésével.
Túladagolás esetén támogató kezelés javasolt.





Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A klinikai vizsgálatokból és a forgalomba hozatalt követően szerzett tapasztalatokat szervrendszerek szerinti csoportosításban az alábbiakban soroljuk fel.

A mellékhatások táblázatos felsorolása
A jelentett nemkívánatos hatásokat az alábbi táblázatban tüntettük fel. A nemkívánatos hatásokat a MedDRA szerinti szervrendszeri csoportosításban soroljuk fel. Minden egyes szervrendszeren belül a nemkívánatos hatásokat előfordulási gyakoriságuk szerint tüntettük fel. Az egyes gyakorisági kategóriákon belül a mellékhatások csökkenő súlyosság szerint kerülnek megadásra.
Az előfordulási gyakoriságok értelmezése: nagyon gyakori (? 1/10), gyakori (? 1/100 - < 1/10), nem gyakori (? 1/1000 - </100), ritka (? 1/10 000 - < 1/1000), nagyon ritka (? 1/10 000), nem ismert (a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).

MedDRA szerinti Szervrendszer
Gyakoriság
Nemkívánatos hatás
A bőr és a bőralatti szövet betegségei és tünetei
Nem gyakori
* Allergiás dermatitis

Nem ismert
* Fix gyógyszerkiütés
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori
* Hasmenés
* Hányás
* Hányinger
Idegrendszeri betegségek és tünetek
Nem ismert
* Convulsiók, főleg helytelen alkalmazás következtében (lásd még 4.3 és 4.4 pontokat)
Szembetegségek és szemészeti tünetek
Nem ismert
* Szemészeti rendellenességek, beleértve a színlátás romlását
Érbetegségek és tünetek
Nem ismert
* Gyengeség, hypotensio eszméletvesztéssel (különösen, ha az intravénás injekciót túl gyorsan adják; per os alkalmazás után csak kivételesen jelentkezik), vagy anélkül előfordulhat.
* Artériás vagy vénás thrombosis bárhol
Immunrendszeri betegségek és tünetek
Nem ismert
* Túlérzékenységi reakciók, akár anaphylaxia is
Vese- és húgyúti betegségek és tünetek
Nem ismert
* Akut veseelégtelenség renalis corticalis necrosis következtében

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Vérzéscsillapítók, antifibrinolitikumok, ATC kód: B02A A02

Hatóanyaga a tranexámsav, a plazmin fibrinolitikus aktivitásának gátlásán keresztül fejti ki vérzésellenes hatását. A tranexámsav és a plazminogén komplexet képez; ez a kötés fennmarad a plazminogén-plazmin átalakulást követően is.
A tranexámsavhoz kötött plazmin fibrinre kifejtett hatása jelentősen csökkent a szabad plazminéhoz képest.
In vitro vizsgálatokban kimutatták, hogy a nagy dózisú tranexámsav gátolja a komplementrendszer aktivitását is.

Egy 2007-ben publikált retrospektív tanulmány szerint 147 myomás beteget kezeltek tranexámsavval. A készítmény a kezelt betegeknél (n = 22, 15%) szignifikánsan (p = 0,0003) magasabb számban okozott thrombosison alapuló tumornekrózist a kontroll csoporthoz (n = 16, 4,7%) képest. Ilyen betegeknél a tumornekrózis tüneteire (láz, fájdalom) különös figyelemmel kell lenni.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
Orális adagolás esetén (20 mg/ttkg) a felszívódás gyors, a plazma csúcskoncentráció a 2. és 3. óra között alakul ki és a 6. órában nullára csökken.
Intravénás (500 mg) beadását követően a plazma csúcskoncentráció azonnal kialakul, és a 6. órára csökken nullára.
Felezési idő - intravénás alkalmazás esetén - 3 óra.

Eloszlás
Eloszlik a szövetekben és később a liquorban is megjelenik.
Megoszlási térfogata a testtömeg 33%-a.

Elimináció
Eliminációs felezési ideje kb. 1 óra. A beadott dózis 90%-a változatlan formában választódik ki a vizelettel az első 12 órában (glomerulus filtrációval, tubuláris reabszorpció nélkül). Vesekárosodásban szenvedő betegeknél emelkedett a plazmakoncentráció.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A hagyományos - farmakológiai biztonságossági, ismételt adagolású dózistoxicitási, genotoxicitási, karcinogenitási, reprodukcióra-, és fejlődésre kifejtett toxicitási - vizsgálatokból származó nem-klinikai jellegű adatok azt igazolták, hogy a készítmény emberen való alkalmazásakor különös veszély nem várható.
Intrathecalis alkalmazás esetén állatokban epileptogén hatást figyeltek meg a tranexámsav alkalmazásával összefüggésben.





Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Fogamzóképes nőknek megfelelően hatékony fogamzásgátló módszert kell alkalmazniuk a kezelés ideje alatt.

Terhesség
A tranexámsav terhes nőknél történő alkalmazására vonatkozóan korlátozott mennyiségű információ áll rendelkezésre. Ennek megfelelően, bár állatkísérletek alapján teratogén hatása nincs, elővigyázatosságból az első trimeszterben a tranexámsav alkalmazása nem javasolt. Különböző haemorrhagiás állapotokban, a második és harmadik trimeszterben alkalmazott tranexámsavról rendelkezésre álló korlátozott klinikai tapasztalatok a magzat kilökődésére utaló hatást nem igazoltak. A tranexámsav alkalmazása az egész terhesség során csak abban az esetben javasolt, ha a várható előny felülmúlja a lehetséges kockázatot.

Szoptatás
A tranexámsav megjelenik az anyatejben; ezért a szoptatás nem ajánlott.

Termékenység
Nem állnak rendelkezésre klinikai adatok a tranexámsav termékenységre gyakorolt hatásairól.