Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

FUROSEMID-CHINOIN 40MG TABLETTA 20X

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Sanofi-aventis Zrt.
Hatástani csoport:
C03CA Egykomponensű szulfonamidok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-03371/03
Hatóanyagok:
FurosemidumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
324 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Közgyógy324,000,00
Üzemi baleset324,000,00
Általános259,00 (80%)65,00
Teljes0,00324,00
Egyedi engedélyes0,00324,00
Tárolás:
25 °c alatt
Nedvességtől védve
Eredeti csomagolásban
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Cukorbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása megfontolandó
Alkohol fogyasztása a készítmény szedése mellett ellenjavallt
Vesebetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
Súlytól függő adagolás
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Májbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Dopping listán szereplő
Laktóz intolerancia
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

A kívánt hatás eléréséhez a legkisebb hatásos dózist kell alkalmazni. Felnőtteknél az ajánlott maximális napi dózis 1500 mg.
A Furosemid-Chinoin-kezelés megkezdése előtt rendezni kell a hypovolaemiát, a hypotoniát és a lényeges elektrolit- és sav-bázis-egyensúlyzavart.
Az adagolás beállítása egyéni megítélést és gondos ellenőrzést igényel.

Diuretikumként oedema esetén
Ajánlott kezdő egyszeri dózisa felnőtteknek: 20-80 mg (1/2-2 tabletta).
A diuretikus hatás általában gyorsan következik be. Ha szükséges, ugyanakkora dózis (20-80 mg) adható 6-8 órával később. A dózis 20-40 mg-mal (1/2-1 tabletta) növelhető. Az így megemelt dózist is csak 6-8 óránként lehet adni az előző dózis bevétele után, amíg a kívánt diuretikus hatást elérik.
A napi dózist javasolt 2-3 részletben bevenni.

Krónikus veseelégtelenségben a kezdő dózis általában 40-80 mg (1-2 tabletta)/nap. Ha nincs kielégítő diurézis, a dózis 4-6 óránként 240 mg-mal emelhető, legfeljebb 1500 mg (~38 tabletta) maximális dózisig.

Antihipertenzívumként
Napi ajánlott dózisa 20-40 mg (1/2-1 tabletta).
Ajánlott egyszeri dózisa 40 mg. Későbbiekben a beteg válaszreakciójától függően kell beállítani a dózist. Ha nem kielégítő a hatás, akkor a Furosemid-Chinoin-kezelést ki kell egészíteni egyéb antihipertenzív szerrel.

Májkárosodás esetén
Májcirrhosisban és hepatorenalis szindrómában szenvedő betegeknél a dózis módosítása válhat szükségessé. Cirrhosisban szenvedő betegeknél az orálisan alkalmazott furoszemid felszívódása elhúzódhat, ezért akut diurézist igénylő betegeknél a furoszemidet intravénásan kell alkalmazni. Spironolakton vagy egyéb kezelések kiegészítéseként 20-80 mg/nap furoszemid alkalmazandó orálisan napi 1 vagy két részre osztva.

Gyermekek és serdülők
Gyermekek per os dózisa az életkortól és a testtömegtől függően 2 mg/ttkg/nap.
A maximális dózis gyermekeknek 40 mg/nap.

Az alkalmazás módja

Szájon át történő alkalmazásra.
A tablettát étkezések előtt, éhgyomorra, elegendő mennyiségű folyadékkal, szétrágás nélkül kell bevenni.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Biztosítani kell a vizeletürítést. A húgyutak részleges elzáródásában szenvedő betegeknél (pl. húgyhólyag ürítési rendellenesség, prosztata-hyperplasia vagy az urethra szűkülete esetén), a vizelet fokozott termelődése kiválthatja vagy súlyosbíthatja a panaszokat, ezért ezeknél a betegeknél, különösen a kezelés kezdeti szakaszában, fokozott ellenőrzés szükséges.

Fokozott ellenőrzés szükséges:
* Alacsony vérnyomású betegeknél.
* Azoknál a betegeknél, akiknél a jelentős vérnyomásesés kockázata fennáll.
* Tartós adásakor manifeszt és látens diabéteszben a szénhidrát-anyagcserét rendszeresen ellenőrizni kell; szükség lehet az inzulinadag növelésére.
* Fokozottan figyelemmel kell kísérni a beteget húgysav-anyagcserezavar vagy köszvény esetén.
* Hepatorenális szindróma esetén.
* Hypoproteinaemia esetén körültekintő dózisbeállításra van szükség.
* Koraszülött csecsemőknél a vesefunkciót ellenőrizni kell, és veseultrahang vizsgálatot kell végezni (nephrocalcinosis és nephrolithiasis alakulhat ki).
* Különösen nagy dózisok és tartós alkalmazás esetén a szérum elektrolitok (nátrium, kálium) és a kreatininszint rendszeresen ellenőrizendők a kezelés megkezdése előtt, ill. rendszeresen a kezelés során. Mivel a nátriumszint csökkenése kezdetben tünetmentes lehet, rendszeres ellenőrzése szükséges, különösen a fokozott kockázatnak kitett betegeknél, akiknél nagy az elektrolit-egyensúly felborulásának valószínűsége (idős betegek, májcirrhosis), valamint nagymértékű folyadékvesztés esetén (pl. hányás, hasmenés, fokozott verejtékezés).
* A hypovolaemiát és a dehidrációt, az elektrolit- és sav-bázis-egyensúly zavarát rendezni kell. Célszerű káliumban gazdag étrend (gyümölcs, főzelék) fogyasztása, szükség szerint gyógyszeres káliumpótlás. Súlyos progresszív veseelégtelenség kezelése során, amennyiben az azotaemia, ill. oliguria fokozódik, a furoszemid alkalmazását fel kell függeszteni.
* A sokkos állapotú beteg vérnyomását és a keringő vértérfogatot a beadás előtt normalizálni kell.
* Óvatosan adható prosztata-hypertrophiában, vizeletürítési nehézség esetén, mivel akut retenciót idézhet elő. Elsősorban idős betegeknél az excesszív diurézis dehidrációs keringési zavart okozhat, esetleg thrombosissal és embóliával.
* A malignus hypertonia egyes esetei sóvesztéssel járnak, ilyenkor az erőteljes diuretikus kezelés ártalmas lehet.
* Ascitesszel járó májcirrhosisban a folyadék- és elektrolit-egyensúly akut változása coma hepaticumot válthat ki, ezért fokozott ellenőrzés szükséges.
* Orthostaticus hypotoniát okozó hatását az alkohol, barbiturátok, diazepám fokozhatják.
* Riszperidonnal való együttes adás:
Idős, demens betegeknél, riszperidonnal végzett, placebokontrollos klinikai vizsgálatokban a furoszemid és riszperidon együttes adása növelte a mortalitást (7,3%, átlagéletkor 89 év, tartomány 75-97 év). Ezt a magasabb halálozási rátát nem észlelték a csak riszperidont (3,1%, átlagéletkor 84 év, tartomány 70-96 év) vagy a csak furoszemidet (4,1%, átlagéletkor 80 év, tartomány 67-90 év) szedő betegeknél. A riszperidon és furoszemid együttadásakor észlelt mortalitás-növekedést négy klinikai vizsgálat közül kettőben tapasztalták. Riszperidon és más diuretikumok együttes adása (elsősorban kis dózisú tiazid diuretikumok) esetén nem figyeltek meg hasonlót.
A jelenség patofiziológiai háttere nem tisztázott és a halálokok sem mutattak konzisztens mintát. Ennek ellenére a kezelés előnyét és a várható kockázatot fokozattan mérlegelni kell a fenti kombináció vagy más, hatékony diuretikum és a riszperidon együttes adása előtt.
Egyéb diuretikumok alkalmazása esetén a riszperidonnal való kombináció nem növelte a halálozást. A kezeléstől függetlenül, az idős, demens betegek dehidrációja növeli a halálozás kockázatát, ezért ezt el kell kerülni (lásd. 4.3 pont).

A furoszemid alkalmazása során fennáll a szisztémás lupus erythematosus kiújulásának vagy súlyosbodásának a lehetősége.

A szédüléshez, ájuláshoz és eszméletvesztéshez vezető, szimptómás hypotonia különösen időskorú, furoszemiddel kezelt betegeknél, valamint egyéb, szintén hypotoniát okozó gyógyszerekkel kezelteknél és más, a hypotonia kockázatával járó állapotokban szenvedő betegeknél fordulhat elő.

A Furosemid-Chinoin 40 mg tabletta 65,9 mg laktózt tartalmaz. Ritkán előforduló, örökletes galaktózintoleranciában, teljes laktázhiányban vagy glükóz-galaktóz malabszorpcióban a készítmény nem szedhető.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A Furosemid-Chinoin alkalmazásának első szakaszában - egyénenként meghatározandó ideig - járművet vezetni vagy baleseti veszéllyel járó munkát végezni tilos. A továbbiakban egyénileg határozandó meg a tilalom mértéke.


4.9 Túladagolás

Tünetek
Akut és krónikus túladagolás esetén a klinikai kép elsődlegesen az elektrolit- és a vízvesztés mértékétől és következményeitől függ. Túladagolás esetén az excesszív diurézis következtében dehidráció és az elektrolit-háztartás felborulása, hyponatraemia, hypokalaemia, hypochloraemiás alkalosis, hypotonia, ritmuszavarok (beleértve az AV-blokkot és kamrafibrillációt) és ezek következtében súlyos hypotonia (sokkig fokozódva), akut veseelégtelenség, thrombosis, deliriumos állapot, flaccid paralysis, apátia és zavartság léphet fel.

Kezelés
A furoszemidnek nincs specifikus antidotuma. A túladagolás után rövid időn belül gyomormosással vagy felszívódást csökkentő szerrel (pl. aktivált szén) megkísérelhető a hatóanyag felszívódásának csökkentése.
A klinikailag jelentős elektrolit- és folyadék-háztartási zavart rendezni kell. A kezelés célja a folyadékpótlás, az elektrolit- és sav-bázis-egyensúly korrigálása, rendszeres és gyakori elektrolit- és vérnyomáskontroll mellett. Hemodialízis a furoszemid eltávolítását nem gyorsítja.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Együttadása nem javasolt:
* Egyes nagy adagban alkalmazott cefalosporinokkal, mert a veseműködés károsodását eredményezhetik.
* A furoszemid fokozza a nephrotoxicus gyógyszerek vesére kifejtett káros hatásait.
* Nem javasolt az alkalmazása aminoglikozidokkal és más ototoxicus gyógyszerekkel (oto- és nephrotoxicitásuk fokozódhat). Ezek a gyógyszerek csak akkor alkalmazhatók együtt a furoszemiddel, ha feltétlenül szükséges, mivel visszafordíthatatlan károsodást okozhatnak.
* A klorálhidrát beadását követő 24 órán belül intravénásan alkalmazott furoszemid esetenként kipirulást, hőhullámokat, nyugtalanságot, hányingert, vérnyomás-emelkedést és tachycardiát okozhat. A furoszemid klorálhidráttal történő együttes alkalmazása nem javasolt.

Óvatosan adható:
* Vérnyomáscsökkentőkkel, vízhajtókkal vagy más vérnyomáscsökkentő hatással rendelkező gyógyszerekkel történő együttes alkalmazás esetén, a vérnyomás kifejezettebb csökkenésére kell számítani (dózisuk módosítására lehet szükség).
* A furoszemid ciszplatinnal történő együttes alkalmazásakor fennáll az ototoxicitás veszélye. Továbbá, fokozódik a ciszplatin nephrotoxicitása, ha a ciszplatin-kezelés során az erőltetett diurézis eléréséhez nem kis dózisban (azaz 40 mg normál vesefunkciójú beteg esetében) és nem kielégítő folyadékháztartás mellett alkalmazzák a furoszemidet.
* Legalább 2 óra kell, hogy elteljen az orális furoszemid és a szukralfát alkalmazása közt, mivel a szukralfát csökkenti a furoszemid felszívódását a belekből.
* Lítiumsókkal (a furoszemid csökkenti a lítiumsók kiválasztását, a lítiumszint a toxikusig emelkedhet, így fokozódik a lítium cardiotoxicus és neurotoxicus hatása). A furoszemid és a lítiumsók együttes alkalmazása esetén a betegek lítium-szintjét szigorúan ellenőrizni kell.
* Súlyosan alacsony vérnyomás és a vesefunkció romlása (beleértve a veseelégtelenséget) fordulhat elő vízhajtókkal kezelt betegnél, kiváltképp amikor első alkalommal kezelik ACE-gátlókkal vagy angiotenzin II-receptor antagonistákkal, vagy ezen szerek emelt dózisaival. Az ACE-gátló vagy az angiotenzin II-receptor antagonista első vagy emelt dózisának alkalmazása előtt mérlegelni kell a furoszemid alkalmazásának ideiglenes felfüggesztését vagy legalább a dózis csökkentését három napra.
* A probenecid, a metotrexát és más gyógyszerek melyekre, mint a furoszemidre is, kifejezett renális tubuláris kiválasztás jellemző, csökkentik a furoszemid hatását. Fordítva is igaz: a furoszemid csökkentheti ezen szerek renális eliminációját. Nagy dózissal történő kezelés (főleg, ha mind a furoszemid, mind a másik gyógyszer is nagy dózisú) emelkedett szérumszinthez vezet és fokozza mind a furoszemid, mind a másik gyógyszer mellékhatásainak kockázatát.
* Szívglikozidokkal (toxicitásuk hypokalaemiában fokozódik).
* Orális antidiabetikumok és a vérnyomásfokozó szimpatomimetikumok hatását csökkentheti. (hyperglykaemia kockázata).
* Kuráre-típusú izomrelaxánsokkal, teofillinnel (hatásukat fokozhatja).
* Indometacinnal (csökkentheti a diuretikus és vérnyomáscsökkentő hatást).
* Csökken a furoszemid hatása, ha együtt alkalmazzák nem-szteroid gyulladásgátlókkal, beleértve az acetilszalicilsavat is. Dehidrált vagy hypovolaemiában szenvedő betegnél a nem-szteroid gyulladásgátlók akut veseelégtelenséget okozhatnak. A furoszemid fokozza a szalicilátok toxicitását.
* Fenitoinnal történő együttes alkalmazást követően csökkenhet a furoszemid hatása.
* A kortikoszteroidok, karbenoxolon, nagy mennyiségű édesgyökér és hashajtó hosszan tartó alkalmazása fokozza a hypokalaemia kialakulásának kockázatát.
* Az elektrolit-egyensúly zavara (pl. alacsony káliumszint, alacsony magnéziumszint) fokozhatja bizonyos gyógyszerek toxicitását (pl. digitálisz és a QT-intervallum megnyúlását kiváltó gyógyszerek).
* A ciklosporin A és a furoszemid együttes alkalmazása fokozza a köszvényes arthritis kockázatát, mely a furoszemid által kiváltott hyperuricaemia és a ciklosporin renális urát-kiválasztás károsításának a következménye.
* A vesefunkció károsodásának gyakoribb előfordulását tapasztalták a kontrasztanyag-nephropathia miatt veszélyeztetett betegek furoszemiddel kezelt csoportjaiban, azokkal a betegekkel összehasonlítva, akik csak intravénás folyadékpótlásban részesültek a kontrasztanyag beadását megelőzően.
* Riszperidon: A kezelés előnyét és a várható kockázatot fokozottan kell mérlegelni furoszemid vagy más, hatékony diuretikum és riszperidon együttes alkalmazása előtt (lásd 4.4 pont).
* Levotiroxin: nagy dózisban alkalmazott furoszemid gátolhatja a pajzsmirigyhormonok kötődését a hordozófehérjékhez, aminek a következtében a szabad pajzsmirigyhormonok szintje átmenetileg megnövekszik, majd a teljes pajzsmirigy-hormonszint lecsökken. A pajzsmirigy hormonok szintjét monitorozni kell.
* Aliszkirén: az aliszkirén csökkenti az orálisan alkalmazott furoszemid plazmakoncentrációját. A furoszemid csökkent hatása figyelhető meg egyidejűleg aliszkirénnel és orálisan alkalmazott furoszemiddel kezelt betegeknél, és javasolt a betegek monitorozása a csökkent diuretikus hatás tekintetében, illetve a dózis ennek megfelelő módosítása.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Az egyes gyakorisági kategóriákon belül a mellékhatások csökkenő súlyosság szerint kerülnek megadásra.

A nemkívánatos hatásokat az alábbi előfordulási gyakoriságoknak megfelelően tüntettük fel:
Nagyon gyakori (? 1/10)
Gyakori (? 1/100 - < 1/10)
Nem gyakori (? 1/1000 - < 1/100)
Ritka (? 1/10 000 - < 1/1000)
Nagyon ritka (< 1/10 000)
Nem ismert (a rendelkezésre álló adatokból a gyakoriság nem állapítható meg)

Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori: haemoconcentratio.
Nem gyakori: thrombocytopenia (csontvelő-károsodás), ilyenkor a kezelést abba kell hagyni.
Ritka: leukocytopenia (csontvelő-károsodás), ilyenkor a kezelést abba kell hagyni. Eosiniphilia.
Nagyon ritka: agranulocytosis, aplasticus anaemia vagy hemolyticus anaemia.

Immunrendszeri betegségek és tünetek
Ritka: súlyos anafilaxiás vagy anafilaktoid reakciók (pl. sokkal).
Nem ismert: a szisztémás lupus erythematosus kiújulása vagy súlyosbodása.

Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek:
Nagyon gyakori:
* az elektrolit-egyensúly zavara (beleértve a szimptomatikus zavarokat is).
* kiváltképp idős betegeknél a furoszemid diuretikus hatása következtében hypovolaemia és dehidráció alakulhat ki.
* a vér kreatinin- és triglicerid-szintjének emelkedése.
Gyakori:
* hyponatraemia, hypochloraemia, hypokalaemia.
* emelkedett vér koleszterin- és húgysavszint, köszvényes roham.
Nem gyakori: a glükóztolerancia károsodása, amely látens cukorbetegséget manifesztálhat (lásd 4.4 pont).
Nem ismert: hypocalcaemia, hypomagnesaemia, emelkedett ureaszint a vérben, metabolikus alkalózis, pszeudo-Bartter szindróma a furoszemid helytelen vagy hosszú távú alkalmazása következtében.

Idegrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori: hepatocelluláris májelégtelenségben szenvedő betegeknél hepaticus encephalopathia (lásd 4.4 pont).
Ritka: érzészavar.
Nem ismert: szédülés, ájulás és eszméletvesztés, fejfájás.

A fül és az egyensúly-érzékelő szerv betegségei és tünetei
Nem gyakori: a hallás zavara, bár általában átmeneti jelenség, főleg azoknál a betegeknél, akik veseelégtelenségben, hypoproteinaemiában szenvednek és/vagy különösen nagy parenterális dózisok ajánlottnál gyorsabb beadása esetén. Néhány esetben visszafordíthatatlan süketség kialakulását jelentették a furoszemid orális vagy iv. alkalmazása után.
Ritka: tinnitus.

Érbetegségek és tünetek
Ritka: vasculitis.
Nem ismert: vérnyomáscsökkenés, beleértve az orthostaticus hypotoniát. Fokozott a thrombosis kialakulásának a kockázata.

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Nem gyakori: hányinger.
Ritka: hányás, hasmenés.
Nagyon ritka: akut hasnyálmirigy-gyulladás.

Máj- és epebetegségek, illetve tünetek
Nagyon ritka: cholestasis; emelkedett transzaminázszint.

A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Nem gyakori: pruritus, urticaria, bőrkiütések, dermatitis bullosa, erythema multiforme, pemphigoid, exfoliativ dermatitis, purpura, fényérzékenységi reakció.
Nem ismert: Stevens-Johnson-szindróma, toxicus epidermalis necrolysis, akut generalizált exanthemás pustulosis (AGEP) és eosiniphiliával és szisztémás tünetekkel járó gyógyszerreakció (DRESS), lichenoid reakciók.

A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei
Nem ismert: rhabdomyolysis eseteit jelentették, gyakran súlyos hypokalaemia kialakulásával összefüggésben (ld. 4.3 pont).

Vese- és húgyúti betegségek és tünetek
Gyakori: megnövekedett vizeletmennyiség.
Ritka: nephritis tubulointerstitialis.
Nem ismert: a húgyútak részleges elzáródásában szenvedő betegeknél a vizelet megnövekedett nátrium- és kloridszintje, vizeletretenció fordulhat elő. Koraszülött gyermekeknél a furoszemid alkalmazása nephrocalcinosis/nephrolithiasis kialakulását segítheti elő. Vesekárosodás (lásd 4.4 pont.)

A terhesség, a gyermekágyi és a perinatális időszak alatt jelentkező betegségek és tünetek
Nem ismert: koraszülött gyermekeknél, az élet első heteiben alkalmazott furoszemid fokozza a ductus arteriosus perzisztens kockázatát.

Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Ritka: láz.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Diuretikumok
ATC kód: C03C A01

Hatásmechanizmus
A furoszemid ún. "kacs" (vagy csúcshatású) diuretikum a distalis tubulusokban, a Henle-kacs vastag felszálló szárán a corticalis és medullaris széles szakaszon fejti ki hatását a nátrium- és kloridionok reabszorpciójának gátlásával. Hatása független a sav-bázis-egyensúlytól.
Alacsony glomerulus filtráció esetén is rendkívül hatékony, ezért alkalmas krónikus veseelégtelenségben a vizelet-kiválasztás fokozására. Gátolja a kálium reabszorpcióját is, ezért alkalmazása során a fokozott káliumveszteséget pótolni kell. Ugyancsak fokozza a kalcium és a magnézium kiválasztását is.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
Rendkívül jól szívódik fel a gyomor-bélrendszerből. Egészséges önkénteseknek adva a vizelet- és a nátriumürítés dózisdependens növekedést mutat 10-100 mg furoszemid dózisok esetében.

Eloszlás
Erősen kötődik a plazmafehérjékhez (98%), főleg az albuminhoz. Orális adagolás során a diurézis 1 órán belül jelentkezik, 40 mg furoszemid hatása egészségesekben 3-6 órán át tart. Intravénás adagolás 15 percen belül diurézist okoz, maximális diurézis fél órán belül jelentkezik, a diuretikus hatás kb. 3 órán át tart 20 mg intravénás adása után egészségeseknél.

Elimináció
A furoszemid felezési ideje kb. 2 óra, glomerulus filtrációval és tubuláris szekrécióval gyorsan kiválasztódik. A gastrointestinalis elimináció (biliaris excretio útján) veseelégtelenség esetén fokozódik, ezért gyógyszer-akkumuláció nem jelentkezik.
A furoszemid kiválasztódik az anyatejbe. Átjut a placentán, a magzatban és az újszülöttben az anyaival azonos koncentrációt ér el.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Nincs olyan preklinikai adat, ami a szer klinikai alkalmazását befolyásolná, kivéve lásd 4.6 pont.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

20 db tabletta PVC/Alu buborékcsomagolásban és dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy keresztes)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25 °C-on tárolandó.
A nedvességtől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

SANOFI-AVENTIS Zrt.
1138 Budapest, Váci út 133. E épület 3. emelet
Magyarország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA

OGYI-T-3371/03 20×


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK / MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 1970. június 23.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2007. november 20.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2024. február 25.



8






NNGYK/GYSZ/3879/2024




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
A furoszemid átjut a placentán. A Furosemid-Chinoin alkalmazását a terhesség során jelentkező fiziológiás oedemák kezelésére kerülni kell, mivel a magzat hypotrophiájának kockázatával járó foetoplacentaris ischaemiát okozhat. Állatkísérletekben alkalmazása során a magzatnál jelentkező hydronephrosis incidenciája és súlyossága fokozódott a kontroll-csoporthoz képest.
A Furosemid-Chinoin terhesség alatt nem adható kivéve, ha orvosilag feltétlenül szükséges.
A terhesség során alkalmazott Furosemid-Chinoin-kezelés esetén a magzati növekedést ellenőrizni kell.

Szoptatás
A furoszemid a laktációt gátolhatja, és kiválasztódik az anyatejbe. Furoszemid-kezelés alatt álló nő nem szoptathat.

Termékenység
A furoszemid termékenységre gyakorolt hatásáról nem állnak rendelkezésre adatok.