Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

COSOPT UNO 20MG/ML+5MG/ML OLD SZEMCSEPP 1ADAGOS 60X0,2ML

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Santen Oy
Hatástani csoport:
S01ED Béta-receptor blokkoló szerek
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-07662/03
Hatóanyagok:
Dorzolamidum
TimololumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
J Szakorvosi/kórházi diagnózist követő járóbeteg-ellátásban kiadható gyógyszerkészítmény.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Eredeti csomagolásban
Legfeljebb 30 °c-on tárolandó
Fagymentes helyen
Fénytől védve
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Vesebetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
2 éves kor alatt nem adható
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Májbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Dopping listán szereplő
Asztmás megbetegedés esetén ellenjavallt
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

A Cosopt Uno dózisa naponta kétszer 1 csepp az érintett szem(ek) kötőhártyazsákjába.

Egyéb lokális, szemészeti gyógyszer egyidejű alkalmazása esetén a Cosopt Uno és a másik készítmény alkalmazása között legalább 10 percnek el kell telnie.

Ez a gyógyszer olyan steril oldat, amely nem tartalmaz tartósítószert. Miután az egyadagos tartály az érintett szem(ek) kezelése céljából felbontásra került, a benne lévő oldatot azonnal fel kell használni. Mivel az egyadagos tartály felbontása után nem őrizhető meg az oldat sterilitása, az alkalmazást követően a megmaradt gyógyszert azonnal ki kell dobni.

A betegek figyelmét fel kell hívni arra, hogy az alkalmazás előtt mossanak kezet, és hogy az adagolótartály nem érintkezhet a szemmel vagy a környező képletekkel, mivel ez szemsérülést okozhat (lásd a használati utasítást).

A betegek figyelmét arra is fel kell hívni, hogy a nem megfelelő módon használt szemcseppek fertőzötté válhatnak olyan általánosan előforduló baktériumokkal, amelyek ismerten szemfertőzéseket okoznak. Fertőzött oldat használata súlyos szemkárosodást és következményes látásvesztést okozhat.

A betegeket tájékoztatni kell az egyadagos tartály helyes használatáról.


Az alkalmazás módja

Csökken a szisztémás felszívódás, ha nasolacrimalis occlusiót alkalmaz, illetve ha a szemhéjakat 2 percig lecsukja a beteg. Ez a szisztémás mellékhatások mérséklődését és a helyi hatás erősödését eredményezheti.

Használati utasítás

Ügyeljen arra, hogy az egyadagos tartály ne érjen a szeméhez vagy annak környékéhez. Ez szemsérülést okozhat. A tartály csúcsa be is szennyeződhet olyan baktériumokkal, amelyek súlyos szemkárosodáshoz vagy akár látásvesztéshez vezető szemfertőzéseket is okozhatnak. Az oldatos szemcsepp szennyeződésének megelőzése érdekében, minden használat előtt közvetlenül egy új egyadagos tartályt kell kinyitni; mindegyik egyadagos tartály mindkét szem kezelésére elegendő oldatot tartalmaz, ha orvosa arra utasította, hogy mindkét szemében alkalmazza a szemcseppet.

Nyissa ki a fóliatasakot, amely egyadagos tartályokat tartalmaz. Írja a tasakra az első felbontás dátumát.

Minden alkalommal, amikor a Cosopt Uno-t használja


1. Mosson kezet.
2. Vegye ki a tartályokat tartalmazó szalagot a tasakból.
3. Törjön le egy egyadagos tartályt a szalagról.
4. A fennmaradó szalagot tegye vissza a tasakba, és a széle visszahajtásával zárja le a tasakot.
5. Ha az oldat nem a tartály hegyében van, néhányszor ütögesse meg ujjal a bontatlan tartályt, miközben az adagoló végét lefelé tartja, hogy az oldat a hegyébe jusson.
6. A tartály kinyitásához csavarja le a fület ("A" kép).
7. Tartsa a tartályt a hüvelyk- és mutatóujjával. A tartály hegyéből nem látszódhat 5 mm-nél több a mutatóujja széle felött ("B" kép).
8. Döntse hátra a fejét vagy feküdjön le. Tegye a kezét a homlokára. A mutatóujjának a szemöldökéhez kell igazodnia, vagy megtámaszkodhat az orrnyergén. Nézzen felfelé. Húzza lefelé az alsó szemhéját a másik kezével. Ügyeljen arra, hogy a tartály, vagy annak bármely része ne érintkezzen a szemével vagy annak környékével. Óvatosan nyomja meg a tartályt, és hagyja, hogy egy csepp oldat bejusson az alsó szemhéj és a szem közötti térbe ("C" kép). Ne pislogjon a szemcsepp használata közben. Mindegyik egyadagos tartály mindkét szem kezelésére elegendő oldatot tartalmaz.
9. Csukja be a szemét, és az ujjával körülbelül két percig nyomja a szem belső sarkát. Ezzel megelőzheti, hogy a gyógyszer szervezetének más részeibe is bekerüljön ("D" kép).
10. A felesleges oldatot törölje le a szeme körüli bőrterületről.

Ha orvosa arra utasította, hogy mindkét szemében alkalmazza a szemcseppet, akkor ismételje meg a korábban említett lépéseket a másik szeménél is.

A cseppentés után dobja ki a használt egyadagos tartályt, még akkor is, ha maradt még benne oldat. Ezzel elkerülhető a tartósítószer-mentes oldat fertőződése.

A megmaradt tartályokat tárolja a fóliatasakban; a megmaradt tartályokat a tasak felbontását követő 15 napon belül fel kell használni. Amennyiben 15 nappal a tasak felbontása után maradt még tartály a tasakban, ezeket biztonságos módon ki kell dobni és egy új tasakot kell felbontani. Fontos, hogy folytassa a szemcsepp használatát a kezelőorvosa által elrendelt módon.

Ha nem biztos benne, hogyan kell alkalmaznia a gyógyszert, kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét vagy a gondozását végző egészségügyi szakembert.

Gyermekek és serdülők

Gyermekeknél és serdülőknél történő alkalmazásnál a hatékonyság nem bizonyított.
A 2 évesnél fiatalabb gyermekeknél történő alkalmazásnál a biztonságosság nem megállapított.
(A 2 éves vagy annál idősebb, és 6 évesnél fiatalabb gyermekekre vonatkozó biztonságossággal kapcsolatos jelenleg rendelkezésre álló adatok leírása az 5.1 pontban található).




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Cardiovascularis/respiratoricus reakciók

Mint más helyileg alkalmazott szemészeti hatóanyagok, a timolol is felszívódik szisztémásan. A béta-adrenerg-blokkoló timolol összetevő miatt, más szisztémás béta-adrenerg blokkoló hatóanyagoknál tapasztalt mellékhatásokkal azonos típusú cardiovascularis, pulmonalis és egyéb mellékhatások léphetnek fel. A szisztémás mellékhatások gyakorisága helyileg alkalmazott szemészeti készítményeknél alacsonyabb, mint a szisztémásan alkalmazott készítményeknél. A szisztémás felszívódás csökkentése érdekében lásd a 4.2. pontot.

Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek:
Cardiovascularis betegség (pl.: szívkoszorúér-megbetegedés, Prinzmetal-angina és szívelégtelenség) és hypotonia fennállása esetén a béta-blokkolóval folytatott kezelést körültekintően értékelni kell, és fontolóra kell venni más hatóanyag alkalmazását. Cardiovascularis betegségben szenvedő betegek esetében figyelemmel kell kísérni a kórkép romlását és a mellékhatásokat.

Az ingervezetésre gyakorolt negatív hatásuk miatt a béta-blokkolók fokozott elővigyázatossággal alkalmazhatók elsőfokú szívblokkban szenvedő betegek esetén.

Érbetegségek és tünetek:
Súlyos perifériás keringési zavarokban/rendellenességekben szenvedő betegeknél (pl. Raynaud-betegség vagy Raynaud-szindróma súlyos formái) a kezelés során körültekintően kell eljárni.

Légzőrendszeri betegségek és tünetek:
Néhány szemészeti béta-blokkoló alkalmazását követően légzőrendszeri reakciókról számoltak be, beleértve az asthmás betegeknél bronchospasmus miatt bekövetkezett halált is.

A Cosopt Uno-t elővigyázatosan kell alkalmazni enyhe vagy közepesen súlyos krónikus obstruktív légúti betegségben (COPD) és kizárólag akkor, ha a potenciális előny meghaladja a lehetséges kockázatot.

Májkárosodás

Ezt a gyógyszert nem vizsgálták májkárosodásban szenvedő betegekben, ezért ezen betegeknél történő alkalmazása esetén óvatossággal kell eljárni.

Immunológia és túlérzékenység

Mint más lokálisan alkalmazott szemészeti készítmények, ez a gyógyszer is felszívódhat szisztémásan. A dorzolamid szulfonamid-csoportot tartalmaz, ami a szulfonamidokban is előfordul. Ezért ugyanolyan típusú mellékhatások - ide értve az olyan súlyos reakciókat, mint a Stevens-Johnson-szindróma és a toxicus epidermalis necrolysis - léphetnek fel helyi alkalmazás esetén, mint a szisztémásan adagolt szulfonamidoknál. Ha súlyos reakció vagy túlérzékenység jelei jelennek meg, a készítmény használatát abba kell hagyni.

A dorzolamid-hidroklorid szemcseppeknél megfigyeltekhez hasonló, lokális szemészeti mellékhatásokat tapasztaltak a gyógyszer alkalmazása során. Amennyiben ilyen mellékhatások lépnek fel, mérlegelni kell a Cosopt Uno alkalmazásának felfüggesztését.

Azok a betegek, akiknek anamnézisében atópia vagy súlyos anafilaxiás reakció szerepel számos allergénnel szemben, béta-blokkolók szedésekor érzékenyebbek lehetnek ezen allergének ismételt expozíciójára és előfordulhat, hogy nem reagálnak az anafilaxiás reakciók kezelésére alkalmazott, szokásos adrenalin dózisokra.

Egyidejű alkalmazás

Timolol alkalmazása olyan betegeknél, akik egyidejűleg szisztémás béta-blokkoló gyógyszert használnak, felerősítheti az intraocularis nyomásra kifejtett hatást vagy a szisztémás béta-blokád ismert hatásait. Ezen betegek kezelésre adott válaszát szorosan monitorozni kell. Két helyileg alkalmazott béta-adrenerg blokkoló ágens egyidejű használata nem javasolt (lásd 4.5 pont).

Dorzolamid és per os alkalmazott karboanhidráz-gátlók egyidejű használata nem javasolt.

A kezelés leállítása

Mint más szisztémás béta-blokkolók esetén, amennyiben a szívkoszorúér-megbetegedésben szenvedő betegeknél abba kell hagyni a szemészeti timolol adását, a kezelés leállításának fokozatosnak kell történnie.

A béta-blokád további hatásai

Hypoglykaemia/diabetes:
Spontán hypoglykaemiának kitett vagy labilis diabetesben szenvedő betegek esetében a béta-blokkolókat elővigyázatosan kell alkalmazni, mivel a béta-blokkolók elfedhetik az akut hypoglykaemia jeleit és tüneteit.

A béta-blokkolók elfedhetik a hyperthyreosis tüneteit is. A béta-blokkoló kezelés hirtelen felfüggesztése a tünetek súlyosbodását válthatja ki.

Szaruhártya betegségek
A szemészeti béta-blokkolók szemszárazságot okozhatnak. Szaruhártya-betegségekben szenvedő betegek esetén óvatosan kell eljárni.

Sebészeti anaesthesia
A béta-blokkoló szemészeti készítmények blokkolhatják a szisztémás béta-agonisták, pl. adrenalin hatásait. Az anaesthesiológust tájékoztatni kell a beteg timolollal történő kezelése esetén.

A béta-blokkoló-kezelés súlyosbíthatja a myasthenia gravis tüneteit.

A karboanhidráz-gátlás további hatásai

Az orális karboanhidráz-gátlókkal végzett kezelést összefüggésbe hozták a sav-bázis egyensúlyzavar következtében kialakuló urolithiasisszal, főként olyan betegeknél, akiknek korábban már volt vesekövük. Bár a Cosopt (tartósítószert tartalmazó készítmény) alkalmazása során nem figyeltek meg sav-bázis egyensúlyzavarokat, urolithiasisról ritkán beszámoltak. Mivel a Cosopt Uno egy olyan helyileg alkalmazott karboanhidráz-gátlót tartalmaz, amely szisztémásan is felszívódik, azon betegek, akiknek anamnézisében szerepel vesekövesség, az urolithiasis fokozott kockázatának lehetnek kitéve a gyógyszer alkalmazása alatt.

Egyéb

Akut zárt zugú glaucomás betegek kezelésében a szemészeti hipotenzív gyógyszerek mellett más terápiás beavatkozások is szükségesek. Ezt a gyógyszert akut zárt zugú glaucomás betegeknél nem vizsgálták.

Cornealis ödémáról és visszafordíthatatlan cornealis dekompenzációról számoltak be dorzolamid alkalmazása során olyan betegeknél, akiknek meglévő krónikus szaruhártya-betegségben szenvednek és/vagy korábban intraokuláris műtéten estek át. Megnövekedhet a cornealis oedema kialakulásának kockázata alacsony endothelialis sejtszámú betegek esetén. A Cosopt Uno-t elővigyázatossággal kell felírni ezen betegcsoport esetén.

Choroidea-leválást írtak le csarnokvíztermelést gátló kezelés mellett (pl. timolol, acetazolamid), filtrációs műtétek után.

Mint más glaucoma-elleni gyógyszerek alkalmazása során is, a hosszan tartó kezelést követően a szemészeti timolol-maleáttal szembeni érzékenység csökkenéséről számoltak be néhány beteg esetén. Mindazonáltal, klinikai vizsgálatokban, melyek során 164 beteget tartottak legalább 3 évig megfigyelés alatt, az intraocularis nyomás kiinduláskori stabilizálását követően nem figyeltek meg szignifikáns változást az átlagos intraocularis nyomásban.

Kontaktlencse használata

Ezt a gyógyszert kontaktlencsét viselő betegek esetén nem vizsgálták.

Gyermekek és serdülők

Lásd 5.1 pont.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A készítménynek a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket befolyásoló hatásait nem vizsgálták. Előfordulhatnak olyan mellékhatások, mint például a homályos látás, amelyek befolyásolhatják néhány beteg gépjárművezetéshez és/vagy gépek kezeléséhez szükséges képességeit.


4.9 Túladagolás

A Cosopt (tartósítószert tartalmazó készítmény) vagy a Cosopt Uno véletlen vagy szándékos lenyeléséből adódó túladagolásról emberre vonatkozóan nem állnak rendelkezésre adatok.

Tünetek
Leírtak figyelmetlenségből adódó timolol-maleát-szemcsepp-túladagolást, amely a szisztémás béta-adrenerg blokkolók esetében tapasztaltakhoz hasonló szisztémás hatásokhoz, úgymint szédüléshez, fejfájáshoz, légszomjhoz, bradycardiához, bronchospasmushoz és szívmegálláshoz vezettek.
A dorzolamid túladagolása esetén várható leggyakoribb jelek és tünetek: elektrolitegyensúly-zavarok, acidózisos állapot kifejlődése és esetleg központi idegrendszeri hatások.

A dorzolamid-hidroklorid véletlenszerű vagy szándékos lenyelése okozta emberi túladagolás tekintetében csak korlátozott számú adat áll rendelkezésre.
Per os bevitelt követően somnolentiáról számoltak be.
Helyi alkalmazás esetén a következőkről tettek jelentést: hányinger, szédülés, fejfájás, kimerültség, rendellenes álmok és nyelési nehézség.

Kezelés
Tüneti és szupportív jellegű kezelést kell alkalmazni. A szérumelektrolit-szinteket (főleg a káliumot) és a vér pH-ját monitorozni kell.

Vizsgálatok kimutatták, hogy a timolol nem könnyen dializálható.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

A Cosopt Uno-val speciális gyógyszerkölcsönhatási vizsgálatokat nem végeztek.

Egy klinikai vizsgálatban a következő szisztémás gyógyszerekkel alkalmazták együtt ezt a gyógyszert nemkívánatos kölcsönhatások megnyilvánulása nélkül: ACE-gátlók, kalciumcsatorna-blokkolók, diuretikumok, nem-szteroid gyulladásgátlók, beleértve az acetilszalicilsavat, valamint hormonkészítmények (pl. ösztrogén, inzulin, tiroxin).

Fennáll annak a lehetősége, hogy hypotoniához és/vagy kifejezett bradycardiához vezető additív hatások alakulnak ki szemészeti béta-blokkolók és orális kalciumcsatorna-blokkolók, katekolamin-depletáló gyógyszerek vagy béta-adrenerg blokkolók, antiaritmiás gyógyszerek (köztük az amiodaron), digitáliszglikozidok, paraszimpatomimetikumok, guanetidin, narkotikumok, valamint monoamin-oxidáz-gátlók (MAO-gátlók) együttes alkalmazásakor.

Fokozott szisztémás béta-blokádot (pl. csökkent szívfrekvencia, depresszió) jelentettek CYP2D6-inhibitorokkal (pl. kinidin, fluoxetin, paroxetin) és timolollal történő együttes kezelés során.

Annak ellenére, hogy a Cosopt (tartósítószert tartalmazó készítmény) önmagában alig van vagy egyáltalán nincs hatással a pupilla méretére, néhány esetben mydriasisról számoltak be szemészeti béta-blokkolók és efedrin (adrenalin) együttes alkalmazása során.

A béta-blokkolók növelhetik az antidiabetikumok hypoglykaemiás hatását.

A per os alkalmazott béta-adrenerg blokkolók súlyosbíthatják a klonidin szedésének abbahagyásából eredő "rebound" hypertoniát.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Egy klinikai vizsgálatban a Cosopt Uno-ra jellemző mellékhatások megegyeztek a Cosopt (tartósítószert tartalmazó készítmény), a dorzolamid-hidroklorid és/vagy a timolol-maleát alkalmazásával kapcsolatos, korábban jelentett mellékhatásokkal.
Klinikai vizsgálatok során 1035 beteget kezeltek Cosopt-tal (tartósítószert tartalmazó készítmény). Az összes beteg körülbelül 2,4%-a hagyta abba a Cosopt (tartósítószert tartalmazó készítmény) alkalmazását lokális szemészeti mellékhatások miatt; az összes beteg körülbelül 1,2%-a hagyta abba a kezelést allergiára vagy túlérzékenységre (úgymint szemhéjgyulladás és conjunctivitis) utaló lokális mellékhatások miatt.

Egy ismételt dózisos, kettős vak, összehasonlító vizsgálatban a Cosopt Uno biztonságossági profilja hasonló volt a Cosopt (tartósítószert tartalmazó készítmény) biztonságossági profiljához.

Mint más helyileg alkalmazott szemészeti gyógyszerek, a timolol is felszívódik a szisztémás keringésbe. Emiatt a szisztémás béta-blokkoló hatóanyagoknál tapasztaltakhoz hasonló mellékhatások léphetnek fel. A szisztémás mellékhatások gyakorisága helyileg alkalmazott szemészeti készítmények esetében alacsonyabb, mint a szisztémásan alkalmazott készítményeknél.

A klinikai vizsgálatok során, illetve a forgalomba hozatalt követően az alábbi mellékhatásokat jelentették a Cosopt Uno vagy valamelyik hatóanyagának alkalmazásával kapcsolatban:

[Nagyon gyakori: (? 1/10), Gyakori: (? 1/100 - <1/10), Nem gyakori: (? 1/1000 - < 1/100), és Ritka: (? 1/10 000 - < 1/1000), Nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg)]

Szervrendszer (MedDRA)
Gyógyszer-forma
Nagyon gyakori
Gyakori
Nem gyakori
Ritka
Nem ismert**
Immunrendszeri betegségek és tünetek
Cosopt Uno



szisztémás allergiás reakciók jelei és tünetei, beleértve angio-oedema, csalánkiütés, pruritus, bőrkiütés, anaphylaxia


Timolol-maleát oldatos szemcsepp



szisztémás allergiás reakciók jelei és tünetei, beleértve angio-oedema, csalánkiütés, lokalizált és generalizált bőrkiütés, anaphylaxia
pruritus
Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek
Timolol-maleát oldatos szemcsepp




hypo-glykaemia
Pszichiátriai kórképek
Timolol-maleát oldatos szemcsepp


depresszió*
álmatlanság*, rémálmok*, emlékezetkiesés
érzékcsalódás
Idegrendszeri betegségek és tünetek:

Dorzolamid-hidroklorid oldatos szemcsepp

fejfájás*

szédülés*, paraesthesia*


Timolol-maleát oldatos szemcsepp

fejfájás*
szédülés*, ájulás*
paresthesia*, myasthenia gravis jeleinek és tüneteinek fokozódása, csökkent libido*, cerebro-vascularis történések*, cerebralis ischaemia

Szem-betegségek és szemészeti tünetek

Cosopt Uno

égető és szúró érzés
kötőhártya-gyulladás, homályos látás, cornealis erosio, szem-viszketés, könnyezés




Dorzolamid-hidroklorid oldatos szemcsepp


szemhéj-gyulladás*, szemhéj-irritáció*
iridocyclitis*
irritációk, köztük kivörösödés*, fájdalom*, szemhéj-megvastagodás*, átmeneti myopia (amely a kezelés leállítása után megszűnt), cornealis oedema*, ocularis hypotonia*, chorioidea-leválás (filtrációs műtétet követően)*
Idegentest-érzet a szemben

Timolol-maleát oldatos szemcsepp


ocularis irritáció jelei és tünetei, köztük blepharitis*, keratitis*, a szaruhártya érzékeny-ségének csökkenése és szem-szárazság*
látászavarok, köztük fénytörési változások (amelyek néhány esetben a miotikum-kezelés leállításának következ-tében jöttek létre)*
ptosis, diplopia, chorioidea-leválás (filtrációs műtétet követően)*
(lásd 4.4 pont, Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések)
viszketés, könnyezés, kivörösödés, homályos látás, cornealis erosio
A fül és az egyensúly-érzékelő szerv betegségei és tünetei
Timolol-maleát oldatos szemcsepp




tinnitus*

Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek

Timolol-maleát oldatos szemcsepp



bradycardia*
mellkasi fájdalom*, palpitatio*, oedema*, arrhythmia*, congestiv szívelégtelenség*, szívmegállás*, szívblokk
atrio-ventricularis blokk, szív-elégtelenség

Dorzolamid-hidroklorid oldatos szemcsepp





palpitatio, tachycardia
Érbetegségek és tünetek
Timolol-maleát oldatos szemcsepp




hypotonia*, claudicatio, Raynaud-jelenség*, hideg kezek és lábfejek*


Dorzolamid-hidroklorid oldatos szemcsepp




hypertensio
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
Cosopt Uno


sinusitis

légszomj, légzési elégtelenség, rhinitis, ritkán bronchospasmus



Dorzolamid-hidroklorid oldatos szemcsepp




epistaxis*
dyspnoe

Timolol-maleát oldatos szemcsepp



dyspnoe*
bronchospasmus (többségében bronchospasticus betegségben szenvedő betegeknél)*, légzési elégtelenség, köhögés*

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek

Cosopt Uno
ízérzési zavar





Dorzolamid-hidroklorid oldatos szemcsepp

nausea*

torokirritáció, szájszárazság*


Timolol-maleát oldatos szemcsepp



nausea*, dyspepsia*
diarrhoea, szájszárazság*
ízérzési zavar, hasi fájdalom, hányás
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei

Cosopt Uno




kontakt dermatitis, Stevens-Johnson-szindróma, toxicus epidermalis necrolysis


Dorzolamid-hidroklorid oldatos szemcsepp



kiütés*


Timolol-maleát oldatos szemcsepp




alopecia*, psoriasiform kiütések vagy a psoriasis súlyosbodása*
bőrkiütés
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei
Timolol-maleát oldatos szemcsepp




szisztémás lupus erythematosus
myalgia
Vese- és húgyúti betegségek és tünetek

Cosopt Uno



urolithiasis


A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek
Timolol-maleát oldatos szemcsepp




Peyronie-betegség*, csökkent libidó

szexuális diszfunkció
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Dorzolamid-hidroklorid oldatos szemcsepp


asthenia/
kimerültség*




Timolol-maleát oldatos szemcsepp



asthenia/
kimerültség*



* Ezeket a mellékhatásokat a Cosopt (tartósítószert tartalmazó készítmény) forgalomba hozatalt követő alkalmazása során is megfigyelték.
** További mellékhatásokat tapasztaltak a szemészeti béta-blokkolóknál, amelyek előfordulhatnak a Cosopt Uno-nál is.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni. Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Glaukoma elleni készítmények és pupillaszűkítők, béta-receptor blokkoló gyógyszerek, timolol, kombináció; ATC kód: S01ED51.

Hatásmechanizmus

A Cosopt Uno két hatóanyagot tartalmaz: dorzolamid-hidrokloridot és timolol-maleátot. Mindkét hatóanyag a csarnokvíz-termelés csökkentésével, de egymástól eltérő hatásmechanizmus révén csökkenti az emelkedett intraocularis nyomást.

A dorzolamid-hidroklorid a humán karboanhidráz-II (CA-II) hatékony gátlója. A karboanhidráz gátlása a szem ciliáris nyúlványaiban csökkenti a csarnokvíz termelését, valószínűleg a bikarbonát-ionok képződésének lassításával és a nátrium- és folyadéktranszport következményes csökkentésével.
A timolol-maleát egy nem szelektív béta-adrenerg-receptor-blokkoló. Egyelőre nem teljesen tisztázott, hogy a timolol-maleát pontosan miként csökkenti az intraocularis nyomást, bár a fluoreszcein-vizsgálat és a tonográfia azt mutatja, hogy ez legfőként a csarnokvíz-termelés csökkentésével állhat kapcsolatban. Néhány vizsgálat során azonban a kiáramlási képesség enyhe növekedését is megfigyelték. E két hatóanyag összetett hatása nagyobb intraocularis nyomás (IOP)-csökkenést eredményez, mint bármelyik hatóanyag külön alkalmazva.

A lokálisan alkalmazott Cosopt Uno csökkenti a glaucomához társuló vagy anélkül jelentkező emelkedett intraocularis nyomást. Az emelkedett intraocularis nyomás az egyik fő rizikófaktor a szemideg-károsodás és a glaucomás látótérkiesés patogenezisében. Ez a gyógyszer az intraocularis nyomást a miotikumok olyan gyakori mellékhatásai nélkül csökkenti, mint az éjszakai vakság, az akkomodációs görcs vagy a pupillaszűkület.

Farmakodinámiás hatások

Klinikai hatások
15 hónapig tartó klinikai vizsgálatokat végeztek a napi kétszeri (reggel és este adagolt) Cosopt (tartósítószert tartalmazó készítmény) és a külön, valamint együttesen adagolt 0,5%-os timolol és 2,0%-os dorzolamid IOP-csökkentő hatásának összehasonlítására olyan glaucomás vagy magas ocularis hypertensioban szenvedő betegeknél, akiknél az együttes terápia megfelelő volt a vizsgálatok során. Ebbe beleértendők mind a nem kezelt betegek, mind a timolol-monoterápiával nem megfelelően beállított betegek. A betegek többsége helyileg alkalmazott béta-blokkoló monoterápiában vett részt mielőtt bekerült volna a vizsgálatba.
Az összevont vizsgálatok elemzése azt mutatta, hogy a naponta kétszer adott Cosopt (tartósítószert tartalmazó készítmény) IOP-csökkentő hatása nagyobb volt, mint a naponta háromszor adott 2,0%-os dorzolamid vagy a naponta kétszer adott 0,5%-os timolol monoterápiáé. A naponta kétszer alkalmazott Cosopt (tartósítószert tartalmazó készítmény) IOP-csökkentő hatása megegyezett az együttesen, naponta kétszer adagolt dorzolamid és timolol IOP-csökkentő hatásával. A naponta kétszer alkalmazott Cosopt (tartósítószert tartalmazó készítmény) IOP-csökkentő hatását a nap során különböző időpontokban tett mérések igazolták, és ez a hatás a hosszú távú alkalmazás során is megmaradt.

Egy aktív-kontrollos, párhuzamos, kettős vak vizsgálatban, amelybe 261 olyan beteget vontak be, akiknek az emelkedett intraocularis nyomása ?22 Hgmm volt egyik vagy mindkét szemben, a Cosopt Uno IOP-csökkentő hatása ugyanolyan volt, mint a Cosopt-é (tartósítószert tartalmazó készítmény).
A Cosopt Uno biztonságossági profilja hasonló volt a Cosopt (tartósítószert tartalmazó készítmény) biztonságossági profiljához.

Gyermekek

Egy 3 hónapos kontrollos vizsgálatot azzal az elsődleges céllal folytattak, hogy megállapítsák a 2%-os dorzolamid-hidroklorid szemészeti oldat alkalmazásának biztonságosságát a 6 évnél fiatalabb gyermekeknél. Ebben a vizsgálatban 30, 6 évnél fiatalabb, de legalább 2 éves, dorzolamid vagy timolol monoterápiával nem megfelelően beállított, emelkedett intraocularis nyomásban szenvedő gyermek vett részt, akik Cosopt-ot (tartósítószert tartalmazó készítményt) kaptak a vizsgálat nyílt fázisában. Ezeknél a betegeknél a hatásosságot nem állapították meg. A betegeknek ebben a kis csoportjában a napi kétszer adott Cosopt (tartósítószert tartalmazó készítmény) általában jól tolerálható volt, 19 betegnél fejezték be a kezelést, és 11 beteg esett ki a vizsgálatból műtét, a gyógyszerelés megváltoztatása vagy egyéb okok miatt.

5.2. Farmakokinetikai tulajdonságok

Dorzolamid-hidroklorid

A többi orális karboanhidráz-gátlótól eltérően a dorzolamid-hidroklorid helyi alkalmazása lehetővé teszi, hogy a hatóanyag közvetlenül a szemben fejtse ki hatását lényegesen alacsonyabb dózisokban alkalmazva és ezért kisebb szisztémás érintettséggel. Klinikai vizsgálatokban ez azt eredményezte, hogy az IOP - az orális karboanhidráz-gátlókra jellemző - sav-bázis egyensúlyzavar vagy elektrolitszint-változások nélkül csökkent.

Helyileg adagolva a dorzolamid bejut a szisztémás keringésbe. A helyi alkalmazást követő szisztémás karboanhidráz-gátlás megítélése érdekében megmérték a vörösvértestek és a plazma hatóanyag- és metabolit koncentrációját, valamint meghatározták a vörösvértestekben fellépő karboanhidráz-gátlás mértékét. Tartós adagolás során a dorzolamid a szelektív CA-II kötődés következtében felhalmozódik a vörösvértestekben, a plazma szabad hatóanyag-koncentrációja azonban rendkívül alacsony marad. Az anyavegyület egyetlen N-dezetil metabolittá alakul át, amely az anyavegyületnél kevésbé hatékonyan gátolja a CA-II-t, viszont gátol egy kevésbé aktív izoenzimet (CA-I) is. A metabolit szintén felhalmozódik a vörösvértestekben, ahol elsősorban a CA-I-hez kötődik. A dorzolamid mérsékelten kötődik a plazmafehérjékhez (kb. 33%-ban). A dorzolamid elsődlegesen a vizelettel, változatlan formában ürül; a metabolitja szintén a vizelettel ürül. Az adagolás végeztével a dorzolamid nem lineárisan távozik a vörösvértestekből, melynek következtében kezdetben gyorsan csökken a hatóanyag-koncentráció, majd egy lassabb eliminációs fázis következik kb. 4 hónapos felezési idővel.

Amikor maximális szisztémás hatás szimulálására hosszú távú, helyi alkalmazás után orálisan adták a dorzolamidot, az egyensúlyi állapotot 13 hét alatt érték el. Egyensúlyi állapotban, a plazmában gyakorlatilag nem volt szabad hatóanyag vagy metabolit; a karboanhidráz-gátlás a vörösvértestekben kisebb mértékű volt, mint ami a vesefunkcióra vagy a légzésre gyakorolt farmakológiai hatáshoz feltételezhetően szükséges. Hasonló farmakokinetikai eredményeket nyertek a dorzolamid-hidroklorid hosszan tartó, helyi adagolása után is. Bár néhány idősebb, vesekárosodott betegnek (becsült kreatinin-clearance: 30-60 ml/perc) magasabb volt a metabolit koncentrációja a vörösvértestekben, de nem volt közvetlenül ennek tulajdonítható jelentős különbség a karboanhidráz-gátlásban vagy klinikailag szignifikáns szisztémás mellékhatás.

Timolol-maleát

Egy hat fős vizsgálatban, melyben a hatóanyag plazmakoncentrációját tanulmányozták, meghatározták a timolol szisztémás hatását napi kétszeri 0,5%-os timolol-maleát szemcsepp alkalmazását követően. Az átlagos csúcskoncentráció a plazmában a reggeli adást követően 0,46 ng/ml, a délutáni adás után 0,35 ng/ml volt.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Az egyes összetevők ocularis és szisztémás biztonságossági profilja jól megállapított.

Dorzolamid
Nyulaknál a maternotoxikus dózisokban adott dorzolamid metabolikus acidózist okozott, és megfigyelték a gerinc malformációját.

Timolol
Az állatkísérletek során nem mutattak ki teratogén hatásokat.

Továbbá, lokálisan dorzolamid-hidroklorid és timolol-maleát szemcseppel vagy együttesen adagolt dorzolamid-hidrokloriddal és timolol-maleáttal kezelt kísérleti állatokban nem észleltek szemre gyakorolt nemkívánatos hatást. Az egyes összetevőkkel végzett in vitro és in vivo vizsgálatok nem mutatták ki a mutagenitás lehetőségét. Ezért a terápiás dózisú Cosopt Uno adása során nem várható szignifikáns humánbiztonsági kockázat.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

A Cosopt Uno, 0,2 ml oldatot tartalmazó, egyadagos, alacsony sűrűségű polietilén tartályokban áll rendelkezésre 15 db vagy 10 db egyadagos tartály fóliatasakban és dobozban.

Kiszerelés:
30 × 0,2 ml (2 db, 15 egyadagos tartályt tartalmazó tasak vagy 3 db, 10 egyadagos tartályt tartalmazó tasak),
60 × 0,2 ml (4 db, 15 egyadagos tartályt tartalmazó tasak vagy 6 db, 10 egyadagos tartályt tartalmazó tasak),
120 × 0,2 ml (8 db, 15 egyadagos tartályt tartalmazó tasak vagy 12 db, 10 egyadagos tartályt tartalmazó tasak).

Figyelem: az egyadagos tartály többféle formában kerül forgalomba.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

A felbontott tartályt a megmaradt tartalmával együtt az első alkalmazás után azonnal ki kell dobni.

Megjegyzés: ? (egy keresztes)
Osztályozás: II./1 csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, szakorvosi/kórházi diagnózist követő járóbeteg-ellátásban alkalmazható gyógyszer (J).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25 ?C-on tárolandó.
A fénytől való védelem érdekében az eredeti fóliatasakban tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

30 hónap

A Cosopt Uno-t a tasak felbontását követő 15 napon belül fel kell használni. Ezt követően minden fel nem használt egyadagos tartályt meg kell semmisíteni.

A felbontott egyadagos tartályt használat után azonnal meg kell semmisíteni.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Santen Oy
Niittyhaankatu 20
33720 Tampere
Finnország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-7662/02 30 × 0,2 ml
OGYI-T-7662/03 60 × 0,2 ml
OGYI-T-7662/04 120 × 0,2 ml


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK / MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2006. július 06.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2009. február 24.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2023. szeptember 8.


4


15

OGYÉI/6916/2023




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség

A Cosopt Uno-t nem szabad terhesség alatt alkalmazni.

Dorzolamid
Terhesség alatt történő alkalmazására vonatkozóan nem áll rendelkezésre elegendő klinikai adat. Maternotoxikus dózisokat kapó nyulaknál a dorzolamid teratogén hatású volt (lásd 5.3 pont).

Timolol
Nincs megfelelő adat a timolol alkalmazására terhes nők esetén. A timolol terhesség során nem alkalmazható, kivéve, ha egyértelműen szükséges. A szisztémás felszívódás csökkentése érdekében lásd a 4.2. pontot.

Az epidemiológiai vizsgálatok nem mutattak malformációs hatásokat, de a béta-blokkolók per os alkalmazása a méhen belüli növekedés visszamaradottságának kockázatát mutatja. Ezen felül a béta-blokád jeleit és tüneteit (pl.: bradycardia, hypotonia, légzési nehézség és hypoglykaemia) figyelték meg az újszülötteknél, ha az anya a szülésig béta-blokkolót szedett. Ha a szülésig az anyának Cosopt Uno-t kell alkalmaznia, az újszülöttet alapos megfigyelés alatt kell tartani élete első napjaiban.

Szoptatás

Nem ismert, hogy a dorzolamid kiválasztódik-e az emberi anyatejbe. Dorzolamiddal kezelt laktáló patkányok utódainál a súlygyarapodás lelassulását figyelték meg.
A béta-blokkolók kiválasztódnak az anyatejbe. Azonban a timolol szemcsepp terápiás dózisban történő alkalmazásakor nem valószínű, hogy elegendő mennyiség lenne jelen az anyatejben ahhoz, hogy a béta-blokád klinikai tünetei fellépjenek a csecsemőben. A szisztémás felszívódás csökkentése érdekében lásd a 4.2 pontot. Ha a Cosopt Uno-val történő kezelés szükséges, a szoptatás nem ajánlott.