Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

DIPROSALIC KENŐCS 30G

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Organon Hungary Kft.
Hatástani csoport:
D07XC Erős hatású kortikoszteroidok egyéb kombinációi
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-01283/01
Hatóanyagok:
BetamethasonumDDD
Acidum salicylicum
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
821 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Közgyógy821,000,00
Üzemi baleset821,000,00
Általános205,00 (25%)616,00
Teljes0,00821,00
Egyedi engedélyes0,00821,00
Tárolás:
25 °c alatt
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása megfontolandó
Alkalmazási elôirat

Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Irritáció vagy szenzibilizáció észlelésekor abba kell hagyni a Diprosalic kenőcs alkalmazását.
Fertőzés kialakulásakor megfelelő kezelést kell alkalmazni.
Azok az ismert mellékhatások, amelyek a szisztémás kortikoszteroid-kezelésnél jelentkezhetnek, pl. mellékvesekéreg-szuppresszió, a helyileg alkalmazott kortikoszteroidok hatására is felléphetnek, elsősorban csecsemőkön és gyermekeken.
Nagy kiterjedésű bőrfelület kezelésekor vagy párakötés alkalmazása esetén fokozódik a lokálisan alkalmazott kortikoszteroidok és a szalicilsav felszívódása. Ilyen körülmények között, továbbá ha várhatóan hosszútávú alkalmazás szükséges, megfelelő óvintézkedéseket kell tenni, különösen csecsemők és gyermekek kezelésekor.
A bőr túlzott kiszáradása és fokozott irritációja esetén abba kell hagyni a készítmény alkalmazását.
A Diprosalic kenőcs nem szemészeti készítmény, ezért ügyelni kell, hogy ne jusson a szembe vagy nyálkahártyákra.

A kortikoszteroidok szisztémás és helyi (ideértve intranasalis, inhalációs és intraocularis) alkalmazásával kapcsolatosan látászavarról számolhatnak be. Amennyiben a beteg olyan tünetekkel jelentkezik, mint például a homályos látás vagy egyéb látászavarok, fontolóra kell venni a beteg szemész szakorvoshoz történő utalását a látászavarok lehetséges okainak kivizsgálása céljából, amelyek között szerepelhet a cataracta, a glaucoma vagy olyan ritka betegségek, mint a centrális serosus chorioretinopathia (CSCR), amelyeket a szisztémás és helyi kortikoszteroid alkalmazása után jelentettek.

Gyermekek és serdülők
Gyermekkorban a szervezet érzékenyebb az exogén kortikoszteroidok hatásaira és a kortikoszteroidok lokális alkalmazása esetén is nagyobb a hypothalamus-hypophysis -mellékvese (HHM) tengely gátlásának esélye, mint felnőtt korban, ugyanis a nagy testfelszín/testtömeg hányados miatt nagyobb mértékű a felszívódás.
Helyi kortikoszteroid-kezelésben részesülő gyermekeknél beszámoltak a HHM-tengely gátlásáról, Cushing-szindrómáról, a hossznövekedés visszamaradásáról, a testtömeg-növekedés elmaradásáról, valamint koponyaűri nyomásfokozódásról. Gyermekeknél a mellékvese-szuppresszió megnyilvánulhat alacsony plazmakortizolszintben és az ACTH-stimulációt követő válasz elmaradásában. A koponyaűri nyomásfokozódás jelentkezhet a kutacs elődomborodásaként, fejfájásként és kétoldali papilla-oedemaként.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Nem értelmezhető.


4.9 Túladagolás

Tünetek: A helyi kortikoszteroid-kezelés túlzott vagy elhúzódó alkalmazása elnyomhatja a hypophysis-mellékvese funkciót, ami másodlagos mellékvese-elégtelenséget és hypercorticismust eredményez, beleértve a Cushing-kórt. A szalicilsavat tartalmazó lokális készítmények túlzott vagy elhúzódó használata a szalicilizmus tüneteit okozhatják.

Kezelés: Megfelelő tüneti kezelés javasolt. Az akut mellékvesekéreg-túlműködés tünetei általában reverzibilisek. Ha szükséges, helyre kell állítani az elektrolitháztartás egyensúlyát. Krónikus toxicitás esetén a kortikoszteroid-adagolás lassú ütemű leépítése ajánlott. A szalicilizmus kezelése tüneti. Gondoskodni kell arról, hogy a szalicilát a szervezetből minél gyorsabban kiürüljön. Szájon át nátrium-bikarbonátot kell adni és gondoskodni kell a fokozott vizeletürítésről.





Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Lokális kortikoszteroid-készítmények alkalmazása során a következő mellékhatásokat észlelték: égő érzés, viszketés, irritáció, bőrszárazság, folliculitis, hypertrichosis, acne-szerű bőrkiütések, hypopigmentatio, perioralis dermatitis, allergiás kontaktdermatitis.
Párakötésben alkalmazva a következők gyakrabban előfordulhatnak: a bőr maceratioja, másodlagos fertőzés, bőratrófia, striaképződés, miliaria.
A szalicilsav-készítmények okozhatnak dermatitist.

A kortikoszteroidok alkalmazásával kapcsolatosan homályos látásról (lásd még 4.4 pont) számoltak be (a gyakoriság nem ismert).

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: bőrgyógyászati készítmények - erős hatású kortikoszteroidok egyéb kombinációi,
ATC kód: D07X C01

A betametazon-dipropionát - mely fluorozott, szintetikus kortikoszteroid - gyulladásgátló, viszketés csillapító és érösszehúzó hatású. A Diprosalic kenőcs tartósan biztosítja ezeket a hatásokat, ezért elegendő naponta kétszer adagolni. A helyileg alkalmazott szalicilsav keratolitikus tulajdonsággal bír, továbbá bakteriosztatikus és gombaölő hatása is van.
Tengerimalacban hexadekán-provokációval psoriasishoz hasonló állapot idézhető elő. Betametazon-dipropionát/szalicilsav tartalmú oldat nagymértékben gátolta a bőr hexadekán-okozta hyperplasiás reakcióját. A betametazon-dipropionát + szalicilsav kombináció hatékonysága felülmúlta a betametazon-dipropionát monoterápiáét.

A betametazon-dipropionát számos más, vezető, fluorozott, lokális kortikoszteroid-készítménnyel való összehasonlítását a McKenzie-Stoughton-féle vasoconstrictiós vizsgálattal végezték. A vizsgálatban a betametazon-dipropionát aktivitása szignifikánsan (p<0,05) nagyobbnak mutatkozott a fluokinolon acetonidhoz, a fluokortolon-kaproát + fluokortolonhoz, a flumetazon pivalát-hoz, valamint a betametazon valeráthoz képest. (Az értékelés D.J. Finney Probit Analysis című, Hafner Publishing által 1971-ben megjelentetett munkájában vázolt Probit relatív potenciavizsgálaton alapult.)
Jóllehet ennek a vasoconstrictiós vizsgálatnak a klinikai körülményekre való közvetlen vonatkoztathatósága nincs egyértelműen bizonyítva, az eredmények azt mutatták, hogy a betametazon-dipropionát 0,000016%-os koncentrációban aktív (a legkisebb vizsgált koncentráció, mely aktivitást mutatott).
A szalicilsav keratolitikus és antiszeptikus tulajdonságát a helyi kezelés hatékony kiegészítőjének tartják.
A Diprosalic kenőcs hatékonyságát a különböző, krónikus, gyulladásos bőrbetegségek kezelésében klinikai vizsgálatok igazolták. Ezekben a vizsgálatokban a Diprosalic kenőcs hatékony volt napi csupán kétszeri alkalmazásban. A Diprosalic kenőcs klinikai tolerálhatósága, a betegek által történő elfogadása kitűnő volt.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

A készítmény bőrön áthatoló kis mennyisége bekerül a véráramba, fehérjéhez kapcsolódik, amelyről leválik, amikor a szövetekbe belép, s ott metabolizálódik; egy kis hányada változatlan formában, míg a nagyobb része konjugált metabolitok formájában a vizelettel ürül. A szalicilsavval kombinált betametazon-dipropionátról psoriasis és ekzema kezelése során végeztek klinikai farmakokinetikai vizsgálatot. A tanulmány azt vizsgálta, hogy a szalicilsavval kombinált betametazon-dipropionát felszívódása miként befolyásolja a plazma kortizol- és szalicilát szintjét. A kezelt páciensekből származó vérminták vizsgálatakor egyikben sem találtak szalicilátot, a plazma kortizol koncentrációjában megfigyelt változások pedig mindvégig a normálértékek keretei között maradtak, amiből azt a következtetést lehet levonni, hogy a kezelés nincs hatással a mellékvese-funkcióra, nincs szisztémás hatása.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Krónikus toxicitás: Patkányokon 1 évig végzett krónikus toxicitásai vizsgálatok során azt tapasztalták, hogy 3,8 mg betametazon-dipropionátot tartalmazó dózisig a készítmény jól tolerálható volt, toxicitást nem észleltek, csak az injekció helyén volt minimális irritáció és enyhe szisztémás hatás jelentkezett. Kutyákon 1 éven át végzett krónikus toxicitási vizsgálatok során toxikus hatás nem jelentkezett.

Teratogenitás: A terhesség alatt huzamosabb ideig lokálisan alkalmazott szteroidok ártalmatlanságát nem tudták bizonyítani, ezért a készítmény alkalmazása a gesztációs időszakban ellenjavallt.

Karcinogenitás: Patkányokon 1 éven át végzett krónikus toxicitási vizsgálatok során nem észleltek karcinogenitást.