Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

APIDRA 100E/ML OLD INJ INJEKCIÓS ÜVEGBEN 1X10ML

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Sanofi Aventis Pharma Deutschland Gmbh
Hatástani csoport:
A10AB Gyors hatású inzulinok
Törzskönyvi szám:
EU/1/04/285/001
Hatóanyagok:
Glulizin inzulinDDD
Hatáserősség:
Nincs jelzése, nem erőshatású ()
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
J Szakorvosi/kórházi diagnózist követő járóbeteg-ellátásban kiadható gyógyszerkészítmény.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
+2 és +8 °c között
Fagymentes helyen
Fénytől védve
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Terhesség esetén alkalmazása megfontolandó
6 éves kor alatt nem adható
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás
Ennek a készítménynek a hatásossága egységekben van meghatározva. Ezek az egységek kizárólagosak az Apidrára, és nem egyeznek meg a NE-gel vagy azokkal az egységekkel, melyeket más inzulin analógok hatásosságának a kifejezésére alkalmaznak. (lásd 5.1 pont).
Az Apidra-t közepesen hosszú vagy hosszú hatástartamú inzulint vagy bázis inzulinanalógot is tartalmazó kezelési rendszerben kell alkalmazni, és orális antidiabetikumokkal együtt is használható. Az Apidra adagját egyénre szabottan kell beállítani.

Különleges betegcsoportok
Károsodott veseműködés
A glulizin inzulin farmakokinetikai tulajdonságai általában a károsodott veseműködésű betegek esetében is megmaradnak, bár vesekárosodás esetén az inzulinszükséglet kisebb lehet (lásd 5.2 pont).

Károsodott májműködés
Csökkent májműködésű betegek esetében nem vizsgálták a glulizin inzulin farmakokinetikai tulajdonságait. Májkárosodásban szenvedő betegek esetén a csökkent glükoneogenezis és a csökkent inzulinmetabolizmus következtében csökkenhet az inzulinszükséglet.

Idős kor
Kevés farmakokinetikai adat áll rendelkezésre idős diabetes mellitusos betegekre vonatkozóan. A veseműködés romlása az inzulinszükséglet csökkenéséhez vezethet.

Gyermekek
Nem áll rendelkezésre elégséges klinikai információ az Apidra 6 évesnél fiatalabb gyermekeknél történő alkalmazásáról.

Az alkalmazás módja

Apidra 100 Egység/ml oldatos injekció injekciós üvegben
Intravénás alkalmazás
Az Apidra intravénásan is alkalmazható. Ezt egészségügyi szakembernek kell elvégeznie. Az Apidra-t tilos glükóz vagy Ringer oldattal vagy bármilyen más inzulinnal keverni.

Folyamatos subcutan inzulin infúzió
Az Apidra, inzulin infúzió beadására alkalmas pumparendszerekben a megfelelő kanülökkel és tartályokkal, folyamatos subcutan inzulin infúzióként (CSII-Continuous Subcutaneous Insulin Infusion) alkalmazható. A CSII-t alkalmazó betegeket minden részletre kiterjedően meg kell tanítani a pumparendszer használatára.
Az Apidrához használt infúziós szereléket és a tartályt legalább 48 óránként aszeptikus körülmények között ki kell cserélni. Ezek az utasítások eltérhetnek a pumpa kézikönyvi általános útmutatásaitól. Fontos, hogy a betegek az az Apidra alkalmazásakor Apidra-ra vonatkozó konkrét utasításokat kövessék. Ha nem követik az Apidra-ra vonatkozó konkrét utasításokat, az súlyos mellékhatásokhoz vezethet.
Subcutan inzulin infúziós pumpában történő alkalmazáskor, az Apidra-t nem szabad hígítani vagy bármely más inzulinnal keverni.
Az Apidra-t CSII-ban alkalmazó betegeknek a pumparendszer hibája esetére maguknál kell tartaniuk egy másik, inzulin beadására alkalmas eszközt is (lásd 4.4 és 4.8 pont).

Apidra 100 Egység/ml oldatos injekció injekciós üvegben A kezelésre vonatkozó további részleteket lásd a 6.6 pontban.

Apidra 100 Egység/ml oldatos injekció patronban
Az Apidra 100 Egység/ml patronban kizárólag szubkután injekció formájában, újrahasználható toll segítségével történő beadásra alkalmas. Amennyiben fecskendőben, intravénás injekcióban vagy infúziós pumpában kell alkalmazni, injekciós üveg használata szükséges (lásd 4.4 pont). A kezelésre vonatkozó további részleteket lásd a 6.6 pontban.

Apidra SoloStar100 Egység/ml oldatos injekció előretöltött injekciós tollban
Az Apidra SoloStar 100 Egység/ml előretöltött injekciós tollban kizárólag szubkután injekció formájában történő beadásra alkalmas. Amennyiben fecskendőben, intravénás injekcióban vagy infúziós pumpában kell alkalmazni, injekciós üveg használata szükséges (lásd 4.4 pont).

Subcutan alkalmazás
Az Apidra-t subcutan injekcióban röviddel (0-15 perccel) étkezés előtt vagy kevéssel utána, vagy folyamatos subcutan infúziós pumpában kell beadni.
Az Apidra-t a hasfal, a comb vagy a felkar bőre alá fecskendezve vagy folyamatos infúzióban a hasfal bőre alá juttatva kell alkalmazni. A lipodystrophia és a cutan amyloidosis (lásd 4.4 és 4.8 pont) kockázatának csökkentése érdekében az injekciók és az infúziók helyét az adott területeken (has, comb, felkar) belül váltogatni kell az egyes beadások alkalmával.

A felszívódás ütemét, és ennek következtében a hatás kezdetét és időtartamát a beadás helye, a testmozgás és más változók befolyásolhatják. A hasfal bőre alá adott subcutan injekció kissé gyorsabb felszívódást biztosít, mint a többi beadási hely (lásd 5.2 pont).
Ügyelni kell arra, hogy a glulizin inzulin ne jusson vérérbe a befecskendezéskor. Az injekciózás után ne masszírozzák a beadás helyét. A betegeket meg kell tanítani a helyes injekciózás technikájára.

Keverés más inzulinokkal
Subcutan alkalmazás esetén, az Apidra-t tilos más inzulinokkal keverni, kivéve az NPH humán inzulint.
A kezelésre vonatkozó további utasításokat lásd a 6.6 pontban.
A SoloStar használata előtt figyelmesen el kell olvasni a Betegtájékoztatóban található Használati Útmutatót (lásd 6.6 pont).





Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Nyomonkövethetőség
A biológiai készítmények nyomonkövethetőségének javítása érdekében, az alkalmazott készítmény nevét és gyártási tételszámát egyértelműen kell feltüntetni.

Egy beteg más típusú inzulinra vagy egy másik inzulinkészítményre történő átállítását szoros orvosi ellenőrzés mellett kell végezni. Az adag módosítását teheti szükségessé a hatáserősség, a készítmény (gyártó), a típus (reguláris, neutrális protamin Hagedorn ?NPH?, lente, hosszú hatástartamú inzulin stb.), az eredet (állati eredetű, humán, humán analóg inzulin) és/vagy a gyártási eljárás megváltozása. Szükség lehet az orális antidiabetikumokkal végzett egyidejű kezelés módosítására is.

A betegeket fel kell szólítani, hogy folyamatosan váltogassák az injekció beadási helyét a lipodystrophia és a cutan amyloidosis kockázatának csökkentése érdekében. Ha ilyen reakciókat mutató helyekre adják be az inzulin-injekciókat, fennáll az inzulin késleltetett felszívódásának kockázata, ami ronthatja a glykaemiás kontrollt. Beszámoltak arról, hogy hypoglykaemiához vezetett, amikor a beteg hirtelen olyan injekciózási helyre váltott, amely nem volt érintett ilyen elváltozás által. Az injekciózási hely váltása után a vércukorszint monitorozása javasolt, és mérlegelhető az antidiabetikus gyógyszerek dózisának módosítása is.

Hyperglykaemia
A nem megfelelő adagok alkalmazása vagy a kezelés megszakítása, különösen az inzulinfüggő diabetes mellitusos betegek esetében hyperglykaemiához és diabeteses ketoacidózishoz vezethet; ezek az állapotok fatális kimenetellel is járhatnak.

Hypoglykaemia
A hypoglykaemia előfordulásának ideje az alkalmazott inzulinok hatásprofiljától függ, és ezért változhat a kezelés rendjének megváltoztatásakor.

A következő állapotok megváltoztathatják, illetve kevésbé kifejezetté tehetik a hypoglykaemia korai figyelmeztető tüneteit: a diabetes mellitus hosszú fennállása, intenzív inzulinkezelés, diabeteses neuropathia, egyes gyógyszerek, pl. béta-blokkolók, vagy állati eredetűről humán inzulinra történő átállás.
Az adag módosítására lehet szükség akkor is, ha a betegek fizikai aktivitása növekszik, vagy változtatnak szokásos étrendjükön. A közvetlenül az étkezés után végzett testmozgás fokozhatja a hypoglykaemia kockázatát.
Az oldódó humán inzulinhoz képest a gyors hatású inzulinanalógok esetében előforduló esetlegesen fellépő hypoglykaemia hamarabb jelentkezik az injekció beadása után.
A kezeletlen hypoglykaemiás vagy hyperglykaemiás reakciók eszméletvesztést, kómát és halált okozhatnak.
Az inzulinszükséglet változhat kísérő betegségek és érzelmi válságok idején.

Apidra 100 Egység/ml oldatos injekció patronban
Az Apidra 100 Egység/ml oldatos injekciós patronnal használandó injekciós tollak
Az Apidra 100 Egység/ml patronban kizárólag szubkután injekció formájában, újrahasználható toll segítségével történő beadásra alkalmas. Amennyiben fecskendőben, intravénás injekcióban vagy infúziós pumpában kell alkalmazni, injekciós üveg használata szükséges.
Az Apidra patronokat kizárólag a következő injekciós tollakkal szabad használni:
- JuniorSTAR, mely 0,5 egységnyi pontossággal beállított Apidra adag beadását teszi lehetővé. - ClikSTAR, Tactipen, Autopen 24, AllStar és AllStar PRO, melyek mindegyike 1 egységnyi pontossággal beállított Apidra adag beadását teszi lehetővé.
Ezeket a patronokat nem szabad semmilyen más, többször használatos injekciós tollal használni, mivel az adagolás pontosságát csak a felsorolt tollak esetében igazolták (lásd 4.2 és6.6 pont). Nem feltétlenül mindegyik toll kerül kereskedelmi forgalomba az Ön országában.

A gyógyszeres kezelés hibái
Olyan gyógyszerelési hibákról számoltak be, amelyekben véletlenül más inzulinokat, főként hosszú hatástartamú inzulinokat alkalmaztak az inzulin glulizin helyett. A glulizin inzulin és más inzulinok közötti gyógyszerelési hibák elkerülése érdekében, mindig, minden injekcióbeadás előtt ellenőrizni kell az inzulin címkéjét.

Apidra 100 Egység/ml oldatos injekció injekciós üvegben
Folyamatos subcutan inzulin infúzió
Az inzulinpumpa vagy az infúziós szerelék hibás működése vagy a kezelés hibái gyorsan hyperglykaemiához, ketosishoz és diabeteses ketoacidosishoz vezethetnek. A hypeglykaemia vagy ketosis vagy diabteses ketoacidosis okának gyors azonosítása és korrekciója szükséges. Diabeteses ketoacidosis eseteiről számoltak be, amikor az Apidra-t pumparendszereken keresztül folyamatos subcutan infúzióban adták. A legtöbb eset kezelési hibákkal vagy a pumparendszer hibájával volt kapcsolatos.
Ideiglenes subcutan Apidra injekciókra is szükség lehet. A folyamatos subcutan inzulin infúzióspumpa kezelést alkalmazó betegeket meg kell tanítani az inzulin injekció beadására és arra, hogy a pumparendszer hibája esetére tartsanak maguknál egy másik, inzulin beadására alkalmas eszközt (lásd 4.2 és 4.8 pont).

Segédanyagok
A készítmény adagonként kevesebb mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz, azaz gyakorlatilag "nátriummentes".
Az Apidra metakrezolt tartalmaz, ami allergiás reakciókat okozhat.

Apidra és pioglitazon kombináció
Szívelégtelenség eseteit jelentették pioglitazon és inzulin együttes alkalmazása esetén, főként olyan betegeknél, akiknél a szívelégtelenség kialakulásának rizikó faktorai fennálltak. Erre gondolni kell a pioglitazon és az Apidra kombinációs kezelésének mérlegelésekor. A kombinációs kezelés alkalmazásakor figyelni kell a betegeket a szívelégtelenség jelei és tünetei, súlygyarapodás és oedema kialakulása miatt. A szívpanaszok bármilyen romlása esetén a pioglitazont le kell állítani.

Apidra SoloStar100 Egység/ml oldatos injekció előretöltött injekciós tollban
A SoloStar előretöltött injekciós toll használata
Az Apidra SoloStar 100 Egység/ml előretöltött injekciós tollban kizárólag szubkután injekció formájában történő beadásra alkalmas. Amennyiben fecskendőben, intravénás injekcióban vagy infúziós pumpában kell alkalmazni, injekciós üveg használata szükséges.
A SoloStar használata előtt gondosan el kell olvasni a Betegtájékoztatóban lévő Használati útmutatót. A SoloStar-t a Használati Útmutatóban javasoltak szerint kell használni (lásd 6.6 pont).


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A hypoglykaemia vagy a hyperglykaemia következtében, továbbá pl. látászavar miatt csökkenhet a koncentráló- és a reakcióképesség, ami veszélyt jelenthet azokban az esetekben, amikor ezek a képességek különösen fontosak (pl. autóvezetés vagy gépek kezelése).

A betegeket figyelmeztetni kell, hogy igyekezzenek megelőzni a hypoglykaemiát, amikor autót vezetnek. Ez elsősorban azoknál a betegeknél fontos, akik kevésbé vagy egyáltalán nem észlelik a hypoglykaemiás állapot figyelmeztető tüneteit, vagy esetükben gyakran fordul elő hypoglykaemia. Az említett körülmények mellett megfontolandó, hogy tanácsos-e a járművezetés.


4.9 Túladagolás

Tünetek
Hypoglykaemia fordulhat elő, ha a táplálékbevitelhez és az energiafelhasználáshoz képest túl nagy az inzulinhatás.
A glulizin inzulin túladagolására vonatkozó specifikus adatok nem állnak rendelkezésre. Mindamellett a hypoglykaemia a következő, egymás utáni fokozatokon keresztül fejlődhet ki:

Kezelés
Az enyhe hypoglykaemiás epizód szájon át adott glükózzal vagy cukortartalmú élelmiszerekkel kezelhető. Ezért javasolt, hogy a beteg állandóan hordjon magával szőlőcukor tablettát, édességet, kekszet vagy cukros gyümölcslevet.
A súlyos hypoglykaemiás epizódok, amikor a beteg elveszíti az eszméletét, kezelhetők intramuscularisan vagy subcutan adott (0,5 mg -1 mg) glükagonnal, amelyet megfelelő útmutatásban részesült személy ad be, vagy intravénásan adott glükózzal, amit egészségügyi szakember ad be. Akkor is glükóz intravénás alkalmazására van szükség, ha a beteg 10-15 percen belül nem reagál a glükagonra.
Miután a beteg visszanyerte az eszméletét, ajánlatos per os szénhidrát alkalmazása, a visszaesés megelőzésére.
Glükagon injekció után a beteg kórházi megfigyelése szükséges, a súlyos hypoglykaemia okának kiderítése és a hasonló epizódok megelőzése érdekében.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

A farmakokinetikai kölcsönhatásokkal kapcsolatban nem végeztek vizsgálatokat. A hasonló gyógyszerkészítményekkel tapasztalati úton szerzett ismeretek alapján a klinikai jelentőséggel bíró farmakokinetikai kölcsönhatások előfordulása nem valószínű.
Számos vegyület befolyásolja a glükóz metabolizmusát, és a glulizin inzulin adag módosítását, valamint különösen szigorú ellenőrzést tehetnek szükségessé.
A következő vegyületek fokozhatják a vércukorszint-csökkentő hatást és a hypoglykaemiára való hajlamot: orális antidiabetikus gyógyszerek, angiotenzin konvertáló enzim (ACE) gátlók, dizopiramid, fibrátok, fluoxetin, monoamin-oxidáz (MAO) gátlók, pentoxifillin, propoxifen, szalicilátok és szulfonamid antibiotikumok.
A vércukorszint-csökkentő hatást gátolhatják a következő hatóanyagok: a kortikoszteroidok, danazol, diazoxid, diuretikumok, glukagon, izoniazid, fenotiazin származékok, szomatotropin, szimpatomimetikus gyógyszerek (pl. epinefrin ?adrenalin?, szalbutamol, terbutalin), pajzsmirigy hormonok, ösztrogének, progesztogének (pl. az orális fogamzásgátlókban), proteázgátlók és atípusos antipszichotikus gyógyszerek (pl. olanzapin és klozapin).
A béta-blokkolók, a klonidin, a lítium sók és az alkohol fokozhatják, de akár gátolhatják is az inzulin vércukorszint-csökkentő hatását. A pentamidin hypoglykaemiát válthat ki, melyet esetenként hyperglykaemia követhet.
Ezenkívül a szimpatolítikus gyógyszerek, így a béta-blokkolók, a klonidin, a guanetidin és a reszerpin alkalmazása során az adrenerg ellenreguláció jelei gyengülhetnek vagy hiányozhatnak.


6.2 Inkompatibilitások

Apidra 100 Egység/ml oldatos injekció injekciós üvegben
Subcutan alkalmazás
Kompatibilitási vizsgálatok hiányában ez a gyógyszer nem keverhető más gyógyszerekkel, csak az NPH humán inzulinnal.
Inzulin infúziós pumpában történő beadáskor az Apidra nem keverhető más gyógyszerkészítményekkel.

Intravénás alkalmazás
Az Apidra 5%-os glükózoldattal és Ringer-oldattal inkompatibilis volt, ezért tilos ezekkel az oldatokkal együtt használni. Egyéb oldatok alkalmazását nem vizsgálták.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A biztonsági profil összefoglalása
A hypoglykaemia, amely a leggyakoribb mellékhatás az inzulinterápia során, akkor fordulhat elő, ha az inzulinadag meghaladja a szükségletet.


gyakori: ?1/100 ?<1/10; nem gyakori: ?1/1000 ?<1/100; ritka: ?1/10 000 ?<1/1000? nagyon ritka:
<1/10 000), nem ismert (a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).
Az egyes gyakorisági kategóriákon belül a mellékhatások csökkenő súlyosság szerint kerülnek megadásra.

MedDRA
Szervrendszeri kategóriák
Nagyon gyakori
Gyakori
Nem gyakori
Ritka
Nem ismert
Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek
Hypoglykaemia



Hyperglykaemia (diabeteses ketoacidosishoz(1) vezethet)
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei

Az injekció beadási helyén fellépő reakciók és helyi túlérzékenységi reakciók

Lipodystrophia
Cutan amyloidosis
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók


Szisztémás túlérzékenységi reakciók


1) Apidra 100 Egység/ml oldatos injekció injekciós üvegben: A legtöbb eset kezelési hibákkal vagy a pumparendszer hibájával volt kapcsolatos, amikor az Apidra-t CSII-ben alkalmazták.

Kiválasztott mellékhatások leírása
? Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek
A hypoglykaemia tünetei általában hirtelen jelentkeznek. A következő tünetek fordulhatnak elő: hideg verejtékezés, hűvös, sápadt bőr, fáradtság, idegesség vagy tremor, nyugtalanság, szokatlan fáradékonyság vagy gyengeség, confusio, koncentrálási nehézség, álmosság, megnőtt étvágy, látási zavarok, fejfájás, nausea, palpitacio.
A hypoglykaemia súlyosbodhat és eszméletvesztéshez és/vagy görcsökhöz vezethet, és átmeneti vagy tartós agyi funkció zavart vagy akár halált eredményezhet.

Apidra 100 Egység/ml oldatos injekció injekciós üvegben
Amikor az Apidra-t CSII-ben alkalmazták (lásd 4.4 pont), hyperglykaemia eseteiről számoltak be, ami diabeteses ketoacidosishoz (DKA) vezetett. A legtöbb eset kezelési hibákkal vagy a pumparendszer hibájával volt kapcsolatos. A betegnek mindig követnie kell az Apidrára vonatkozó konkrét utasításokat, és a pumparendszer hibája esetére mindig férjen hozzá egy másik inzulinadagoló eszközhöz.

• A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Helyi túlérzékenységi reakciók (pír, duzzanat és viszketés a beadás helyén) jelentkezhetnek az inzulinkezelés alatt. Ezek a reakciók általában átmenetiek és a kezelés folytatása során rendszerint elmúlnak.
Lipodystrophia és cutan amyloidosis alakulhat ki az injekció beadási helyén, késleltetve az inzulin helyi felszívódását. Az injekció beadási helyének folyamatos változtatása a megadott területen belül csökkentheti vagy megelőzheti ezeket a reakciókat (lásd 4.4 pont).

• Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
A szisztémás túlérzékenységi reakciók közé sorolhatók ; csalánkiütés, mellkasi feszülés, légszomj, allergiás dermatitis és viszketés. A súlyos, generalizált allergiás reakció, beleértve az anafilaxiás reakciót is, életveszélyes lehet.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni. Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Diabetesben alkalmazott gyógyszerek, gyors hatású inzulinok és analógjaik, injekció formájában történő beadásra. ATC kód: A10AB06

Hatásmechanizmus
A glulizin inzulin rekombináns humán inzulinanalóg, amely a reguláris humán inzulinnal megegyező hatású. A glulizin inzulin hatása hamarabb kezdődik és rövidebb ideig tart, mint a reguláris humán inzuliné.
Az inzulinok és az inzulinanalógok, köztük a glulizin inzulin elsődleges hatása a glükóz anyagcseréjének szabályozása. Az inzulinok a perifériás, főleg a vázizomzatban és a zsírszövetben végbemenő glükózfelvétel serkentése, valamint a máj glükóztermelésének csökkentése révén csökkentik a vércukorszintet. Az inzulin gátolja a zsírsejtekben zajló lipolízist, gátolja a fehérjék lebontását, és fokozza a fehérjeszintézist.
Az egészséges önkénteseken és diabetes mellitusban szenvedő betegeken végzett vizsgálatok során kimutatták, hogy a subcutan adott glulizin inzulin hatása hamarabb bekövetkezik, hatástartama pedig rövidebb, mint a subcutan adott reguláris humán inzuliné. A glulizin inzulin subcutan alkalmazása után 10-20 percen belül alakul ki a vércukorcsökkentő hatás. A subcutan alkalmazással összehasonlítva, az intravénás alkalmazást követően a hatás hamarabb következett be, a hatástartam rövidebb ideig tartott és a csúcshatás is nagyobb volt. Intravénásan alkalmazva a glulizin inzulin és a reguláris humán inzulin vércukorcsökkentő hatása egyforma. 1 egység glulizin inzulinnak ugyanolyan vércukorcsökkentő hatása van, mint 1 egység reguláris humán inzulinnak.

Dózis arányosság
Tizennyolc, 1-es típusú diabetes mellitusban szenvedő 21-50 éves férfival végzett vizsgálatban, a glulizin inzulin, dózisarányos vércukorcsökkentő hatást mutatott a terápiás szempontból mértékadó 0,075-0,15 Egység/ttkg dózistartományban, és a humán inzulinhoz hasonlóan, a 0,3 Egység/ttkg vagy nagyobb dózisoknál a vércukorcsökkentő hatás tekintetében az arányosnál kisebb emelkedést mutatott. A glulizin inzulin kétszer olyan gyorsan hat, és vércukorcsökkentő hatása mintegy 2 órával korábban befejeződik, mint a normál humán inzuliné.

Egy 1-es típusú diabetes mellitusban szenvedő betegeken végzett I. fázisú vizsgálatban a glulizin inzulin és a reguláris humán inzulin vércukorcsökkentő hatásprofilját vizsgálták 0,15 Egység/ttkg adagban egy 15 perces szabványos étkezéshez viszonyítva különböző időpontokban történő subcutan alkalmazásuk után. Az adatok azt mutatták, hogy az étkezés előtt 2 perccel alkalmazott glulizin inzulin ugyanolyan mértékű postprandialis vércukorszint-kontrollt biztosít, mint az étkezés előtt 30 perccel adott reguláris humán inzulin. Az étkezés előtt 2 perccel adott glulizin inzulin jobb postprandialis vércukorszint-kontrollt biztosított, mint az étkezés előtt 2 perccel adott reguláris humán inzulin. Az étkezés megkezdése után 15 perccel alkalmazott glulizin inzulin ugyanolyan anyagcserekontrollt biztosít, mint a 2 perccel az étkezés előtt adott reguláris humán inzulin (lásd 1. ábra).

1A ábra 1B ábra 1C ábra

1. ábra: Az átlagos vércukorcsökkentő hatás 6 órán keresztül, 20 fő 1-es típusú diabetes mellitusban szenvedő beteg esetében. Az étkezés megkezdése előtt 2 perccel adott glulizin inzulint (GLULIZIN étk. előtt) az étkezés megkezdése előtt 30 perccel adott reguláris humán inzulinnal (REGULARIS 30 perc) (1A ábra), valamint az étkezés megkezdése előtt 2 perccel adott reguláris humán inzulinnal (REGULÁRIS étk. előtt) (1B ábra) hasonlították össze. Az étkezés megkezdése után 15 perccel adott glulizin inzulint (GLULIZIN étk. után) az étkezés megkezdése előtt 2 perccel adott reguláris humán inzulinnal (REGULÁRIS étk. előtt) hasonlították össze (1C ábra). Az x tengelyen a nulla (nyíl) jelzi a szabványos 15 perces étkezés kezdetét.

Elhízás
Egy I. fázisú vizsgálat során, amelyet elhízottakon végeztek glulizin, lizpro és reguláris humán inzulinnal, kimutatták, hogy a glulizin inzulin megőrizte a gyors hatású tulajdonságát. Ebben a vizsgálatban a teljes AUC 20%-áig eltelt idő és az AUC (0-2 ó.) - ami a korai vércukorcsökkentő hatást képviseli - a glulizin inzulin esetében 114 perc, illetve 427 mg/ttkg, a lizpro esetében 121 perc, illetve 354 mg/ttkg, a reguláris humán inzulin esetében pedig 150 perc, illetve 197 mg/ttkg volt (lásd 2. ábra).

2. ábra: A glükózinfúziók sebessége (GIR) 0,3 Egység/ttkg glulizin inzulin (GLULISIN), illetve lizpro inzulin (LISPRO) vagy reguláris humán inzulin (REGULAR) subcutan injekciója után elhízottak esetében.

Egy másik fázis I vizsgálat, melyet glulizin inzulinnal és lizpro inzulinnal, széles tartományban változó testtömeg-indexszel rendelkező (18-46 kg/m2), nem diabeteses populációban, 80 egyénnel végeztek, azt mutatta, hogy a gyors hatás a széles testtömeg-index (BMI) tartományban általában megtartott, miközben a teljes vércukorcsökkentő hatás az elhízottság mértékének növekedésével csökken.
Az átlagos teljes GIR ("glucose to insulin ratio"?glükóz-inzulin arány) AUC 0-1 óra között
102±75 mg/ttkg és 158±100 mg/ttkg volt 0,2 és 0,4 Egység/ttkg glulizin inzulin, és 83,1±72,8 mg/ttkg és 112,3±70,8 mg/ttkg volt 0,2 és 0,4 Egység/ttkg lizpro inzulin esetén.
Egy fázis I vizsgálat, melyet 18 elhízott, 2-es típusú diabetesben szenvedő betegen (BMI 35-40 kg/m2) glulizin inzulinnal és lizpro inzulinnal végeztek, ?90% CI: 0,81, 0,95 (p=?0,01)? azt mutatta, hogy a glulizin inzulin hatékonyan szabályozza a napszakos poszt-prandiális vércukorszint kitéréseket.

Klinikai hatásosság és biztonságosság

1-es típusú diabetes mellitus - Felnőttek
Egy 26 hetes, III. fázisú klinikai vizsgálat során, amelyet bázisként glargin inzulint használó 1-es típusú diabetes mellitusban szenvedő betegeken végeztek, s amelyben az egyaránt röviddel (0-15 perccel) étkezés előtt subcutan adott glulizin inzulint és lizpro inzulint hasonlították össze, a glulizin inzulin és a lizpro inzulin anyagcserére kifejtett hatását hasonlónak találták. Az anyagcserekontroll mértékéül a glikált hemoglobin (HbA1C ekvivalensként kifejezett) változása szolgált a kezdet és a végpont között. Az önellenőrzéssel mért vércukor értékek is hasonlóak voltak. A glulizin inzulin esetén - a lizpro inzulinnal ellentétben - nem volt szükség a bázisinzulin adagjának emelésére. Egy 12 hetes III. fázisú klinikai vizsgálatban, melyet bázisként glargin inzulint használó 1-es típusú diabetes mellitusban szenvedő betegeken végeztek, kimutatták, hogy a közvetlenül étkezés után alkalmazott glulizin inzulin hatékonysága a közvetlenül (0-15 perccel) étkezés előtt beadott glulizin inzulin, illetve az étkezés előtt 30-45 perccel adott reguláris inzulin hatásosságához hasonló. A protokoll szerinti populációban a glikált hemoglobin jelentősen nagyobb csökkenését figyelték meg az étkezés előtt glulizint kapó csoportban, mint a reguláris inzulint kapó csoportban.

1-es típusú diabetes mellitus - Gyermekek
Egy 26 hetes, III. fázisú klinikai vizsgálatban, a röviddel (0-15 perccel) étkezés előtt subcutan alkalmazott glulizin inzulint és lizpro inzulint hasonlították össze, bázisként glargin inzulint vagy NPH inzulint használó 1-es típusú diabetes mellitusban szenvedő gyermekeknél (4-5 évesek: n=9, 6-7 évesek: n=32 és 8-11 évesek: n=149) és serdülőknél (12-17 évesek: n=382). A glulizin inzulin és a lizpro inzulin anyagcserére kifejtett hatását hasonlónak találták. A glulizin inzulin és a lizpro inzulin anyagcserére kifejtett hatását hasonlónak találták. Ennek mértékéül a glikált hemoglobinnak (HbA1C ekvivalensként kifejezett) a vizsgálat megkezdése és végpontja közötti változása, és a beteg által mért vércukorértékek szolgáltak.
Nem áll rendelkezésre elégséges klinikai információ az Apidra 6 évesnél fiatalabb gyermekeknél történő alkalmazásáról.

2-es típusú diabetes mellitus - Felnőttek
Egy 26 hetes, III. fázisú klinikai vizsgálat és az azt követő 26 hetes kiterjesztéses vizsgálat során bázisként NPH inzulint használó, 2-es típusú diabetes mellitusban szenvedő betegek esetében a (0-15 perccel étkezés előtt adott) glulizin inzulint és a (30-45 perccel étkezés előtt adott) reguláris humán inzulint - mindkettőt subcutan alkalmazva - hasonlították össze. A betegek átlagos testtömegindexe (BMI) 34,55 ttkg/m2 volt. Kimutatták, hogy a glulizin inzulin a glikált hemoglobinnak (HbA1c ekvivalenseként) a kezdettől a 6 hónapos végpontig (-0,46% a glulizin inzulin és -0,30% a reguláris humán inzulin esetében, p=0,0029) valamint a kezdettől a 12 hónapos végpontig (-0,23% a glulizin inzulin és -0,13% a reguláris humán inzulin esetében, a különbség nem szignifikáns) bekövetkező változását tekintve összehasonlítható a reguláris humán inzulinnal. Ebben a vizsgálatban a betegek többsége (79%) közvetlenül az injekció beadása előtt keverte össze a rövid hatású inzulinját az NPH inzulinnal, és a vizsgálati személyek 58%-a használt a randomizáláskor orális vércukorcsökkentőket. Az utóbbiak arra kaptak utasítást, hogy változatlan adagban folytassák a gyógyszereik alkalmazását.

Rassz és nem
A felnőtteken végzett kontrollos klinikai vizsgálatok rassz és nem szerinti alcsoport-elemzése során a glulizin inzulin hatásosságában és relatív ártalmatlanságában nem voltak különbségek.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

A glulizin inzulin gyorsabb felszívódását a humán inzulin B3 pozícióban lévő aszparagin aminosavjának lizinnel, valamint a B29 pozícióban lévő lizinnek a glutaminsavval történő helyettesítése teszi lehetővé.
Tizennyolc, 1-es típusú diabetes mellitusban szenvedő 21-50 éves férfival végzett vizsgálatban, a glulizin inzulin dózis arányosságot mutatott a korai, a maximum és a teljes expozíció tekintetében a 0,075-0,4 Egység/ttkg dózistartományban.

Felszívódás és biohasznosulás
Az egészséges önkéntesek és a (mind 1-es, mind 2-es típusú) diabetes mellitusban szenvedő betegek farmakokinetikai profiljai azt mutatták, hogy a glulizin inzulin felszívódása mintegy kétszer olyan gyors, a csúcskoncentrációja pedig megközelítőleg kétszer akkora, mint a reguláris humán inzuliné. Egy 1-es típusú diabetes mellitusban szenvedő betegeken 0,15 Egység/ttkg subcutan alkalmazásával végzett vizsgálatban a glulizin inzulin beadása után a Tmax 55 perc, a Cmax pedig 82 + 1,3 ?Egység/ml, míg a reguláris humán inzulin esetében a Tmax 82 perc, a Cmax pedig 46 + 1,3 ?Egység/ml volt. A glulizin inzulin átlagos tartózkodási ideje rövidebb (98 perc) volt, mint a reguláris humán inzuliné (161 perc) (lásd 3. ábra).



3. ábra: A glulizin inzulin és a reguláris humán inzulin farmakokinetikai profilja 1-es típusú diabetes mellitusban szenvedő betegek esetében 0,15 Egység/ttkg adag után.

Egy 2-es típusú diabetes mellitusban szenvedő betegeken subcutan 0,2 Egység/ttkg alkalmazásával végzett vizsgálatban a glulizin inzulin beadása után a Cmax 91 ?Egység/ml volt, ahol az interkvartilis tartomány 78-104 µEgység/ml volt.
A glulizin inzulint a has, a felkar és a comb bőre alá adva a koncentráció-idő görbe hasonló volt, és a has esetén a felszívódás kissé gyorsabb volt a combhoz képest. A felkar bőre alól történő felszívódás a kettő között volt (lásd 4.2 pont). A glulizin inzulin abszolút biohasznosulása (70%) hasonló volt a különböző beadási helyeken, csekély (11%CV) intraperszonális variabilitással. A subcutan alkalmazással összehasonlítva, az inzulin glulizin intravénás bolus injekcióban alkalmazva magasabb szisztémás expozíciót eredményezett, körülbelül 40-szer magasabb Cmax-értékkel.

Elhízás
Egy másik fázis I vizsgálat, melyet glulizin inzulinnal és lizpro inzulinnal, széles tartományban változó testtömeg-indexszel rendelkező (18-46 kg/m2) nem diabeteses populációban, 80 egyénnel végeztek, azt mutatta, hogy a gyors felszívódás és a teljes hatás általában megtartott a széles testtömeg-index tartományban.
A teljes inzulinhatás 10%-át glulizin inzulinnal körülbelül 5-6 perccel rövidebb idő alatt érték el.

Eloszlás és kiürülés
Intravénás alkalmazást követően a glulizin inzulin és a reguláris humán inzulin eloszlása és kiürülése hasonló, 13, illetve 22 literes megoszlási térrel, valamint 13, illetve 18 perces felezési idővel. Subcutan alkalmazás után a glulizin inzulin gyorsabban kiürül, mint a reguláris humán inzulin, a látszólagos felezési idő 42 perc, illetve 86 perc. Egészségeseken illetve 1-es vagy 2-es típusú diabetes mellitusban szenvedő betegeken glulizin inzulinnal végzett vizsgálatok elemzése alapján a látszólagos felezési idő 37-75 perc volt (interquartilis tartomány).
A glulizin inzulin a humán inzulinhoz hasonlóan alacsony plazmafehérje kötődést mutat.

Különleges betegcsoportok

Károsodott veseműködésű betegek
Egy klinikai vizsgálatban, amelyet olyan, nem diabéteszes önkéntesekben végeztek, akiknek a vesefunkciója széles határok között változott (creatinin clearance >80 ml/perc, 30-50 ml/perc, <30 ml/perc), a glulizin inzulin általában megtartotta a gyors hatású tulajdonságát. Mindazonáltal, az inzulin szükséglet csökkenhet károsodott veseműködésű betegeknél.

Károsodott májműködésű betegek
A farmakokinetikai tulajdonságokat károsodott májműködésű betegek esetében nem tanulmányozták.

Idős betegek
Nagyon kevés farmakokinetikai adat áll rendelkezésre diabetes mellitusban szenvedő időskorú betegekről.

Gyermekek és serdülők
A glulizin inzulin farmakokinetikai és farmakodinamikai tulajdonságait 1-es típusú diabetes mellitusban szenvedő 7-11 éves gyermekek és 12-16 éves serdülők esetében tanulmányozták. A glulizin inzulin mindkét korcsoportban gyorsan felszívódott, és a Tmax és Cmax értékek a felnőttekéihez hasonlóak voltak (lásd 4.2 pont). Közvetlenül egy próbaétkezés előtt alkalmazva, a glulizin inzulin jobb postprandialis kontrollt biztosított, mint a reguláris humán inzulin, ahogy felnőttekben is (lásd 5.1 pont). A glükóz kitérés (AUC0-6h) 641 mg·h·dl-1 volt a glulizin inzulin esetében, és 801 mg·h·dl-1 a reguláris humán inzulin esetében.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A nem klinikai adatok által kimutatott toxicitás a vércukorcsökkentő farmakodinámiás hatással volt kapcsolatos (hypoglykaemia), nem volt a reguláris humán inzulinétól eltérő, illetve emberre vonatkozóan nem volt klinikai jelentősége.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

Apidra 100 Egység/ml oldatos injekció injekciós üvegben
10 ml oldat (I. típusú, színtelen) injekciós üvegben, dugóval (peremes alumínium kupakkal, klórbutil elasztomer gumidugóval) és polipropilén lepattintható védőlappal. Csomagolás 1, 2, 4 és 5 db injekciós üveg.
Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

Apidra 100 Egység/ml oldatos injekció patronban
3 ml oldat (I. típusú színtelen üveg) patronban, dugattyúval (brómbutil elasztomer gumi), peremes kupakkal (alumínium) és dugóval (brómbutil elasztomer gumi). Csomagolás: 1, 3, 4, 5, 6, 8, 9 és 10 db patron.
Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

Apidra SoloStar100 Egység/ml oldatos injekció előretöltött injekciós tollban
3 ml oldat (színtelen üveg) patronban, dugattyúval (brómbutil elasztomer gumi) és peremes kupakkal (alumínium), dugóval (brómbutil elasztomer gumi). A patront előretöltött, eldobható injekciós toll zárja magába. Csomagolás: 1, 3, 4, 5, 6, 8, 9 és 10 db injekciós toll. Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Apidra 100 Egység/ml oldatos injekció injekciós üvegben
Subcutan alkalmazás
Az Apidra injekciós üvegeket megfelelő egységbeosztású inzulinfecskendőkkel, ill. inzulinpumpával kell alkalmazni (lásd 4.2 pont).
Alkalmazás előtt az injekciós üveget ellenőrizni kell. Csak akkor használható fel, ha az oldat tiszta, színtelen, és nincsenek benne látható részecskék. Mivel az Apidra egy oldat, alkalmazás előtt nem kell reszuszpendálni.
Mindig, minden injekcióbeadás előtt ellenőrizni kell az inzulin címkéjét a glulizin inzulin és más inzulinok közötti gyógyszerelési hibák elkerülése érdekében, (lásd 4.4 pont).

Keverés más inzulinokkal
NPH humán inzulinnal történő keverés esetén először az Apidra-t kell felszívni a fecskendőbe. Az injekciót az összekeverés után azonnal be kell adni, mivel a beadás előtt jelentős idővel elkészült keverékekkel kapcsolatban nincsenek adatok.

Folyamatos subcutan infúziós pumpa Lásd a tanácsot a 4.2 és 4.4 pontban.

Intravénás alkalmazás
Az Apidra-t 1 Egység/ml koncentrációban, 40 mmol/l káliummal vagy anélkül, 9 mg/ml-es (0,9%-os) NaCl infúziós oldatban, saját infúziós szerelékkel ellátott poliolefin/poliamid összepréselt infúziós zsákokból álló infúziós rendszeren keresztül kell alkalmazni. Az intravénás alkalmazásra szánt inzulin glulizin 1 Egység/ml koncentrációban szobahőmérsékleten 48 órán át stabil.
Az intravénás alkalmazáshoz történő higítás után, beadás előtt az oldatot meg kell nézni, hogy tartalmaz-e szemcséket. Csak akkor használható, ha az oldat tiszta, színtelen, nem pedig ha zavaros vagy látható részecskék vannak benne.
Az Apidra 5%-os glükózoldattal és Ringer-oldattal inkompatibilis volt, ezért tilos ezekkel az oldatokkal együtt használni. Egyéb oldatok alkalmazását nem vizsgálták.

Apidra 100 Egység/ml oldatos injekció patronban
Az Apidra 100 Egység/ml patronban kizárólag szubkután injekció formájában, újrahasználható toll segítségével történő beadásra alkalmas. Amennyiben fecskendőben, intravénás injekcióban vagy infúziós pumpában kell alkalmazni, injekciós üveg használata szükséges.
Az Apidra patronok kizárólag a ClikSTAR, Autopen 24, Tactipen, AllStar, AllStar PRO vagy JuniorSTAR injekciós tollakkal alkalmazhatók (lásd 4.2 és 4.4 pont). Nem feltétlenül mindegyik injekciós toll kerül kereskedelmi forgalomba az Ön országában.
Az injekciós tollat az eszköz gyártója által rendelkezésre bocsátott tájékoztató ajánlásainak megfelelően kell használni.
A patron betöltése, a tű felhelyezése és az inzulin injekció beadása során gondosan követni kell a gyártó utasításait az injekciós toll használatára vonatkozóan. Alkalmazás előtt a patront ellenőrizni kell. Csak akkor használható fel, ha az oldat tiszta, színtelen, és nincsenek benne látható részecskék. A patront a többször használatos injekciós tollba történő behelyezés előtt 1-2 órán át szobahőmérsékleten kell tartani. A beadás előtt el kell távolítani a patronból a légbuborékokat (lásd az injekciós toll használati útmutatóját). Az üres patronokat nem szabad újratölteni.
Ha az inzulin injekciós toll sérült vagy nem megfelelően működik (mechanikai sérülés miatt) ki kell dobni, és egy új injekciós tollat kell használni
A fertőzést megelőzendő, az újra használható injekciós tollat csak egy beteg használhatja.Mindig, minden injekcióbeadás előtt ellenőrizni kell az inzulin címkéjét a glulizin inzulin és más inzulinok közötti gyógyszerelési hibák elkerülése érdekében (lásd 4.4 pont).

Apidra SoloStar100 Egység/ml oldatos injekció előretöltött injekciós tollban
Az Apidra SoloStar 100 Egység/ml előretöltött injekciós tollban kizárólag szubkután injekció formájában történő beadásra alkalmas. Amennyiben fecskendőben, intravénás injekcióban vagy infúziós pumpában kell alkalmazni, injekciós üveg használata szükséges.
Az első használat előtt az injekciós tollat 1-2 óráig szobahőmérsékleten kell tárolni.
Alkalmazás előtt a patront ellenőrizni kell. Csak akkor használható fel, ha az oldat tiszta, színtelen, nincsenek benne látható részecskék és vízszerű a sűrűsége. Mivel az Apidra oldat, alkalmazás előtt nem kell reszuszpendálni.
Az üres injekciós tollakat soha nem szabad újra használni, és megfelelően kell eldobni. Bármilyen szennyeződés elkerülése érdekében az injekciós tollat szigorúan csak egy beteg használhatja.
Mindig, minden injekcióbeadás előtt ellenőrizni kell az inzulin címkéjét a glulizin inzulin és más inzulinok közötti gyógyszerelési hibák elkerülése érdekében (lásd 4.4 pont).

Az injekciós toll használata

Javasolni kell a betegnek, hogy a SoloStar használata előtt figyelmesen olvassa el a betegtájékoztatóban található Használati Útmutatót.


Az injekciós toll egyszerűsített rajza

A SoloStar használatára vonatkozó fontos információ:

• Mindig, minden használat előtt egy új tűt kell óvatosan felhelyezni és biztonsági próbát kell végezni. Felhelyezett tű nélkül nem szabad adagot beállítani és/vagy az adagoló gombot megnyomni. Csak a SoloStar-ral kompatibilis tűket használjon.
• Különös figyelmet kell fordítani arra, hogy elkerülje a véletlenszerű tűszúrást és a fertőzés átvitelét.
• Soha nem szabad használni a SoloStar-t, ha az sérült vagy ha a beteg nem biztos abban, hogy megfelelően működik.
• Mindig legyen a betegnek egy tartalék SoloStar injekciós tolla, arra az esetre, ha a SoloStar elveszik vagy megsérül.

Tárolási útmutató

Kérjük ellenőrizze az Alkalmazási előírás 6.4 pontjában a SoloStar tárolására vonatkozó előírásokat Ha a SoloStar-t hideg helyen tárolják, az injekció beadása előtt 1-2 órával ki kell venni, hogy felmelegedhessen. A hideg inzulin beadása fájdalmasabb.

Az elhasznált SoloStar-t a helyi hatósági követelményeknek megfelelően kell kidobni.

Karbantartás

A SoloStar-t a portól és szennyeződéstől védeni kell.

A SoloStar injekciós tollát kívülről nedves ruhával letörölheti.

Az injekciós tollat tilos beáztatni, elmosni vagy beolajozni, mert ez kárt okozhat benne.

A SoloStar-t úgy tervezték, hogy pontosan és biztonságosan működjön. Gondosan kell bánni vele. A betegnek kerülnie kell azokat a helyzeteket, amikor a SoloStar megsérülhet. Ha a beteg attól tart, hogy a SoloStar injekciós tolla megsérült, használjon egy újat.

1. lépés Ellenőrizze az inzulint

Az injekciós tollon ellenőrizni kell a címkét, hogy a megfelelő inzulint tartalmazza-e. Az Apidra SoloStar kék színű, sötétkék adagoló gombbal egy kiemelkedő gyűrűvel a tetején. A toll kupakjának levétele után az inzulin küllemét szintén ellenőrizni kell: az inzulin oldatnak tisztának, színtelennek kell lennie, nem lehetnek benne látható részecskék és a sűrűségének vízszerűnek kell lennie.

2. lépés Helyezze fel a tűt

Csak olyan tűket szabad használni, amelyek kompatibilisek a SoloStar-ral. Minden egyes injekcióhoz új steril tűt kell használni. Az injekciós toll kupakjának levétele után a tűt gondosan, egyenes helyzetben kell az injekciós tollra felhelyezni.

3. lépés Végezze el a biztonsági próbát

Minden injekcióbeadás előtt el kell végezni a biztonsági próbát, annak érdekében, hogy a toll és a tű rendben működjön és eltávolítsa a légbuborékokat.

Két egységnyi inzulin adagot kell beállítani.
A külső és belső tűvédő sapkát el kell távolítani.

Az injekciós tollat tűvel felfelé tartva, az inzulintartályt ujjal finoman meg kell ütögetni, hogy a légbuborékok felszálljanak a tű irányába.

Ezután az adagoló gombot teljesen be kell nyomni.

Ha az inzulin megjelenik a tű hegyén, az injekciós toll és a tű rendben működik.
Ha az inzulin nem jelenik meg a tű hegyén, a 3. lépést addig kell ismételni, amíg az inzulin meg nem jelenik.

4. lépés Állítsa be az adagot

Az adagot egységenként lehet beállítani a legkisebb 1 egységnyi adagtól a legnagyobb 80 egységnyi adagig. Ha 80 egységnél nagyobb adagra van szükség, azt két vagy több injekcióban kell beadni.

Az adagkijelző ablaknak "0" -t kell mutatnia a biztonsági teszt elvégzése után. Ezután lehet az adagot beállítani.

5. lépés Adja be az adagot

Az egészségügyi szakembereknek meg kell tanítania a beteget az injekciózási technikára.

A tűt be kell szúrni a bőrbe.
Az adagoló gombot teljesen be kell nyomni. Ezután az adagoló gombot 10 másodpercig benyomva kell tartani a tű kihúzása előtt. Ez biztosítja, hogy a teljes inzulin adag beadásra került.

6. lépés Távolítsa el és dobja ki a tűt

A tűt minden injekció után le kell venni, és a hulladékba kell dobni. Ez segít megelőzni a szennyeződést és//vagy a fertőzést, a légbuborékok bejutását az inzulintartályba és az inzulin szivárgását. A tűket nem szabad újra használni.

Különösen körültekintőnek kell lenni a tű eltávolításakor és megsemmisítésekor. Követni kell a tűk eltávolítására és megsemmisítésére vonatkozó utasításokat (pl. egykezes zárási technika), hogy csökkenjen a tűvel történő esetleges sérülés és a fertőző betegségek átvitelének kockázata.

Az injekciós toll kupakját vissza kell helyezni az injekciós tollra.


6.4 Különleges tárolási előírások

Apidra 100 Egység/ml oldatos injekció injekciós üvegben
Bontatlan injekciós üveg
Hűtőszekrényben (2°C - 8°C) tárolandó.
Nem fagyasztható!
Ne helyezze az Apidra-t közvetlenül fagyasztórekesz vagy jégakku mellé. A fénytől való védelem érdekében az injekciós üveget tartsa a dobozában.

Felbontott injekciós üveg
A gyógyszer első felbontás utáni tárolására vonatkozó előírásokat lásd a 6.3 pontban.

Apidra 100 Egység/ml oldatos injekció patronban
Bontatlan patron
Hűtőszekrényben (2°C - 8°C) tárolandó.
Nem fagyasztható!
Ne helyezze az Apidra-t közvetlenül fagyasztórekesz vagy jégakku mellé. A fénytől való védelem érdekében a patront tartsa a dobozában.

Használatban lévő patron:
A gyógyszer első felbontás utáni tárolására vonatkozó előírásokat lásd a 6.3 pontban.

Apidra SoloStar100 Egység/ml oldatos injekció előretöltött injekciós tollban
Használatban nem lévő injekciós toll Hűtőszekrényben (2°C - 8°C) tárolandó.
Nem fagyasztható!
Ne helyezze az Apidra-t közvetlenül fagyasztórekesz vagy jégakku mellé.
A fénytől való védelem érdekében az előretöltött injekciós tollat tartsa a dobozában.

Használatban lévő injekciós toll
A gyógyszer első felbontás utáni tárolására vonatkozó előírásokat lásd a 6.3 pontban.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

2 év.

Apidra 100 Egység/ml oldatos injekció injekciós üvegben
Felhasználhatósági időtartam az injekciós üveg első használata után
A készítményt maximum 4 hétig, legfeljebb 25°C-on, közvetlen hőtől és fénytől távol lehet tárolni.
A fénytől való védelem érdekében az injekciós üveget tartsa a dobozában.
Az injekciós üveg címkéjére ajánlatos feljegyezni az első adag alkalmazásának a dátumát.

Felhasználhatósági időtartam intravénás alkalmazáskor
Az intravénás alkalmazásra szánt inzulin glulizin 1 Egység/ml koncentrációban 15°C és 25°C között 48 órán át stabil (lásd 6.6 pont)

Apidra 100 Egység/ml oldatos injekció patronban
Felhasználhatósági időtartam a patron első használata után
A készítményt maximum 4 hétig, legfeljebb 25°C-on, közvetlen hőtől és fénytől távol lehet tárolni.
A patront tartalmazó injekciós tollat nem szabad hűtőszekrényben tárolni.
A kupakot minden injekcióbeadás után vissza kell helyezni a tollra, hogy védje a fénytől.

Apidra SoloStar100 Egység/ml oldatos injekció előretöltött injekciós tollban
Felhasználhatósági időtartam az injekciós toll első használata után
A készítményt maximum 4 hétig, legfeljebb 25°C-on, közvetlen hőtől és fénytől távol lehet tárolni. A használatban lévő injekciós tollat nem szabad hűtőszekrényben tárolni. A kupakot minden injekcióbeadás után vissza kell helyezni a tollra, hogy védje a fénytől.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Sanofi-Aventis Deutschland GmbH D-65926 Frankfurt am Main Németország.


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

Apidra 100 Egység/ml oldatos injekció injekciós üvegben
EU/1/04/285/001-004

Apidra 100 Egység/ml oldatos injekció patronban
EU/1/04/285/005-012

Apidra SoloStar100 Egység/ml oldatos injekció előretöltött injekciós tollban EU/1/04/285/029-036


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/
MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2004. szeptember 27.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2009. augusztus 20.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

A gyógyszerről részletes információ az Európai Gyógyszerügynökség internetes honlapján (http://www.ema.europa.eu/) található.


























Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
A glulizin inzulin terhes nőknél történő alkalmazása tekintetében nincs, illetve korlátozott mennyiségű információ (kevesebb, mint 300 terhességi vizsgálati eredmény) áll rendelkezésre.
Az állatokon végzett reprodukciós vizsgálatokban nem találtak különbséget a glulizin inzulin és a humán inzulin között a terhességet, az embrionális/magzati fejlődést, a szülést vagy a szülés utáni fejlődést tekintve (lásd 5.3 pont).
Terhes nőknek csak gondos mérlegelést követően rendelhető. Elengedhetetlen a glükózszint gondos ellenőrzése.
Már a terhességet megelőzően diabetesben szenvedő vagy terhességi diabetesben szenvedő betegek esetén elengedhetetlen a jó anyagcsere-kontroll fenntartása a terhesség egész ideje alatt. Az inzulinszükséglet csökkenhet az első trimeszterben, és általában emelkedik a második és a harmadik trimeszter alatt. Közvetlenül a szülés után az inzulinigény gyorsan csökken

Szoptatás
Nem ismert, hogy a glulizin inzulin kiválasztódik-e az emberi anyatejben, de általánosságban az inzulin nem jut át a női tejbe, és szájon keresztül adva nem szívódik fel. Szoptatás idején szükségessé válhat az inzulinadag és a diéta módosítása.

Termékenység
Az inzulin glulizinnel végzett állatkísérletek nem igazoltak direkt káros hatásokat a termékenység tekintetében.