Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

CERVARIX SZUSZP INJEKCIÓ 1X

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Glaxosmithkline Biologicals S.A.
Hatástani csoport:
J07BM Papillomavírus-vakcinák
Törzskönyvi szám:
EU/1/07/419/001
Hatóanyagok:
Human papillomavirusDDD
Hatáserősség:
Nincs jelzése, nem erőshatású ()
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
+2 és +8 °c között
Fagymentes helyen
Fénytől védve
Eredeti csomagolásban
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása megfontolandó
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
10 éves kor alatt nem adható
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

Az oltási rend az oltandó személy életkorától függ.

Életkor az első oltás beadásának idején
Oltás és oltási rend
9 éves kortól betöltött 14 éves korig*
Két 0,5 ml-es adag. A második adag 5-13 hónappal az első adag után.
15 éves kortól és afölött
Három 0,5 ml-es adag a 0., az 1. és a 6. hónapban**.
*Ha a második adag vakcinát az első adag beadását követő 5. hónap előtt adják be, minden esetben be kell adni egy harmadik adagot is.
**Ha az oltási sorozatban rugalmasságra van szükség, a második adagot be lehet adni 1-2,5 hónappal az első adag után, a harmadik adagot pedig 5-12 hónappal az első adag után.

Az emlékeztető oltás szükségessége nem bizonyított (lásd 5.1 pont).

Azon személyeknél, akik első adagként Cervarix-ot kaptak, ajánlott az oltási sorozatot Cervarix-szal befejezni (lásd 4.4 pont).

Gyermekek és serdülők (< 9 éves gyermekek)

A Cervarix alkalmazása nem ajánlott 9 éves életkor alatti gyermekek számára, tekintettel arra, hogy ebben a korcsoportban korlátozott biztonságossági és immunogenicitási adatok állnak rendelkezésre.

Az alkalmazás módja

A Cervarix-ot intramuscularis injekció formájában kell beadni a deltoid régióba (lásd 4.4 és 4.5 pont).

A Cervarix semmilyen körülmények között sem alkalmazható intravascularisan vagy intradermalisan. A Cervarix subcutan alkalmazásáról nem állnak rendelkezésre adatok (lásd 4.4 pont).

Ha a Cervarix-ot más, injekcióban beadandó vakcinával egyidőben adják be, a vakcinákat mindig különböző beadási helyre kell beadni (lásd 4.5 pont).




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Mint minden injekciós védőoltás esetében, megfelelő orvosi ellátásnak és felügyeletnek mindig rendelkezésre kell állnia a védőoltás beadását követően ritkán jelentkező anafilaxiás reakció kezelésére.

A tűszúrásra adott pszichés válaszként ájulás fordulhat elő bármilyen oltás után vagy akár az oltás előtt is, különösen serdülőknél. Az eszmélet visszanyerése alatt ezt több neurológiai tünet is kísérheti, mint például átmeneti látászavar, paraesthesia és tonusos-clonusos végtagmozgások. Fontos, hogy az ájuláskor esetlegesen előforduló sérülés elkerülése érdekében a beavatkozások megfelelő helyen történjenek.

A Cervarix beadását el kell halasztani, ha az oltandó akut, magas lázzal járó betegségben szenved. Enyhe fertőzések, például a megfázás esetén azonban az immunizáció nem kontraindikált.

A vakcina semmilyen körülmények között nem adható intravasculárisan vagy intradermálisan. Nem állnak rendelkezésre adatok a Cervarix subcutan alkalmazásáról.

Más, intramuscularisan alkalmazandó oltásokhoz hasonlóan a Cervarix is körültekintéssel alkalmazandó thrombocytopeniában vagy bármilyen véralvadási zavarban szenvedő egyéneknél, mivel intramuscularis alkalmazást követően vérzés léphet fel náluk.

Hasonlóan a többi védőoltáshoz, nem feltétlenül minden oltottnál alakul ki védettséget jelentő immunválasz.

A Cervarix csak a HPV-16 és -18 által okozott betegségekkel, és bizonyos mértékig egyéb onkogén, rokon HPV-típusokkal (lásd 5.1 pont) szemben nyújt védelmet. Ezért a nemi úton terjedő betegségekkel szembeni megfelelő óvintézkedéseket továbbra is alkalmazni kell.

A vakcina csak profilaxis céljára alkalmazható és nincs hatással az aktív HPV-fertőzésekre, illetve a kialakult klinikai betegségre. A vakcina terápiás hatását nem mutatták ki. A vakcina ezért nem javallt méhnyakrák vagy cervicális epitheliális neoplasia kezelésére. Nem javallott továbbá az egyéb HPVokozta elváltozások, valamint a vakcina által lefedett és le nem fedett típusok okozta fennálló HPVfertőzések progressziójának megelőzésére (lásd 5.1 pont: "HPV-16/18-fertőzés elleni hatásosság a vizsgálat kezdetén igazoltan HPV-16-os vagy -18-as típussal fertőzött nők körében".)

Az oltás nem pótolja a méhnyak rutinszerű szűrővizsgálatát. Mivel egyetlen vakcina sem 100%-ban hatásos és a Cervarix nem nyújt védelmet minden HPV-típussal, illetve a már fennálló
HPV-fertőzésekkel szemben, a méhnyak rutin szűrővizsgálata továbbra is kritikus fontosságú marad és követnie kell a helyi ajánlásokat.

A védettség időtartama jelenleg nem teljesen ismert. Az emlékeztető oltás(ok) megfelelő időzítését, illetve szükségességét még nem állapították meg.

A tünetmentes, humán immundeficiencia vírussal (HIV) fertőzött személyek kivételével, akiknél immunogenitási adatok rendelkezésre állnak (lásd 5.1 pont), nincsenek adatok a Cervarix alkalmazásáról károsodott immunitású egyéneknél, pl. immunszuppresszív kezelés alatt álló betegeknél. Más vakcinákhoz hasonlóan előfordulhat, hogy ezen egyénekben nem alakul ki megfelelő immunválasz.

Ez a vakcina kevesebb mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz adagonként, azaz gyakorlatilag "nátriummentes".

Nem állnak rendelkezésre olyan biztonságossági, immunogenitási és hatékonysági adatok, amelyek alátámasztanák a Cervarix más HPV vakcinával történő kicserélhetőségét.

Nyomonkövethetőség
A biológiai készítmények nyomonkövethetőségének javítása érdekében, az alkalmazott készítmény nevét és gyártási tételszámát egyértelműen kell feltüntetni.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A készítménynek a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket befolyásoló hatásait nem vizsgálták. A
4.9 Túladagolás

Túladagolásról nem számoltak be.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Az összes klinikai vizsgálatból kizárták azokat az egyéneket, akik az első oltás beadását megelőző 3 hónapban immunoglobulint vagy véreredetű készítményt kaptak.

Más védőoltásokkal történő alkalmazás

A Cervarix együtt adható olyan kombinált emlékeztető oltással, amely diphtheriát (d), tetanust (T) és pertussist (acelluláris) (pa) tartalmaz, inaktivált poliomyelitisszel (IPV) együtt vagy anélkül (dTpa, dTpa-IPV vakcinák). Együttadás esetén nem mutattak ki klinikailag jelentős kölcsönhatást a szervezetnek a vakcinák bármely összetevőjére adott antitest válaszában. Kombinált dTpa-IPV vakcinasorozat után egy hónappal adott Cervarix tendenciájában alacsonyabb HPV-16 és HPV-18 ellenes geometrikus átlag titert mutatott az önmagában adott Cervarix-szal szemben. Ennek a megfigyelésnek a klinikai jelentősége nem ismert.
A Cervarix adható egyidejűleg A, C, W-135, Y szerocsoportú meningococcus tetanus toxoid konjugált vakcinával (MenACWY-TT); kombinált hepatitis A (inaktivált) és hepatitis B (rDNS) oltással (Twinrix) vagy hepatitis B (rDNS) oltással (Engerix-B) is.
A Cervarix Twinrix-szel történt együttes adásakor nem volt klinikailag releváns interferencia a HPVre adott antitestválasz és a hepatitis A-antigének között. Az anti-HB-antitest-koncentráció geometriai átlaga együttadáskor lényegesen alacsonyabb volt, de ennek a megfigyelésnek a klinikai jelentősége nem ismert, mivel a szeroprotekciós ráta változatlan maradt. Az együttes oltásban részesültek 93,3%-ánál, a csak Twinrix oltást kapók pedig 100%-ánál mértek anti-HB ? 10 mNE/ml értéket. Hasonló eredményt kaptak amikor a Cervarix-ot Engerix-B-vel adták együtt, az oltottak 97,7%-ánál anti-HB-szint ? 10 mNE/ml alakult ki, míg a csak Engerix-B-vel oltottaknál ez az érték 100% volt.

Amennyiben a Cervarix-ot más oltással egyidőben akarják beadni, az oltásokat mindig eltérő oltási helyre szabad csak beadni.

Hormonális fogamzásgátlókkal történő alkalmazás

A klinikai vizsgálatokban a Cervarix-ot kapó nők megközelítőleg 60%-a alkalmazott hormonális fogamzásgátlót. Nincs bizonyíték arra, hogy a hormonális fogamzásgátlók alkalmazása befolyásolná a Cervarix hatékonyságát.

Szisztémásan ható immunszuppresszív szerekkel történő alkalmazás

Lásd 4.4 pont.


6.2 Inkompatibilitások

Kompatibilitási vizsgálatok hiányában ez a gyógyszer nem keverhető más gyógyszerekkel.




Mellékhatás

4.8 pont, "Nemkívánatos hatások, mellékhatások" alatt említett néhány hatás azonban ideiglenesen befolyásolhatja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A biztonságossági profil összefoglalása

Klinikai vizsgálatokba 10 és 72 év közötti lányokat és nőket vontak be (79,2%-uk életkora 10 és 25 év közötti volt a vizsgálatba való belépéskor), ezek közül 16 142 részesült Cervarix oltásban, míg 13 811 kontroll anyagot kapott. Ezen egyéneknél a vizsgálat teljes időtartama alatt követték a súlyos nemkívánatos események előfordulását. Az oltottak egy előre meghatározott alcsoportjánál (Cervarix = 8130 vs kontroll = 5786) a nemkívánatos eseményeket minden injekció beadását követően 30 napig követték. Két klinikai vizsgálatba 10 és 18 év közötti férfiakat vontak be, ezek közül 2617 férfi részesült Cervarix oltásban, és aktív biztonságossági surveillance-szel követték őket.
A vakcina beadását követően észlelt leggyakoribb mellékhatás az oltás helyén fellépő fájdalom volt, ami az összes adag 78%-ának beadása után fordult elő. Ezen reakciók többsége enyhe vagy közepes súlyosságú volt és nem voltak tartósak.

A mellékhatások táblázatos felsorolása

Gyakoriság szerint osztályozták azokat a nemkívánatos hatásokat, amelyeknél felmerült annak a lehetősége, hogy kapcsolatban állhatnak a védőoltással.

Az előfordulási gyakoriságok:
Nagyon gyakori (?1/10)
Gyakori (?1/100 - <1/10)
Nem gyakori (?1/1000 - <1/100)

Szervrendszer
Gyakoriság
Mellékhatások
Klinikai vizsgálatok


Fertőző betegségek és parazitafertőzések
Nem gyakori
Felső légúti fertőzések
Idegrendszeri betegségek és tünetek

Nagyon gyakori
Fejfájás

Nem gyakori
Szédülés
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori
Emésztőrendszeri tünetek, így hányinger, hányás, hasmenés és hasi fájdalom
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Gyakori
Viszketés/pruritus, bőrkiütés, urticaria
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei
Nagyon gyakori
Izomfájdalom

Gyakori
Ízületi fájdalom
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Nagyon gyakori
Az injekció beadásának helyén fellépő reakciók, így fájdalom, bőrpír, duzzanat, fáradékonyság

Gyakori
Láz (?38°C)

Nem gyakori
Az injekció beadásának helyén fellépő egyéb reakciók, pl. induratio, helyi paraesthesia
Posztmarketing tapasztalat
Vérképzőszervi és
nyirokrendszeri betegségek és tünetek
Nem ismert*
Lymphadenopathia

Immunrendszeri betegségek és tünetek
Nem ismert*
Allergiás reakciók (anaphylaxiás és
anaphylactoid reakciókat is beleértve), angiooedema
Idegrendszeri betegségek és tünetek
Nem ismert*
Az injekció kiváltotta ájulás vagy vasovagalis válasz, néha tonusos-clonusos mozgások kíséretében (lásd 4.4 pont).
*Mivel ezeket az eseményeket spontán jelentették, gyakoriságukat nem lehet megbízható módon megbecsülni.

Klinikai vizsgálatok során hasonló biztonságossági profilt figyeltek meg azoknál az egyéneknél, akiknek korábban vagy a vizsgálat idején HPV-fertőzésük volt, összehasonlítva az onkogén HPV DNS-negatív vagy HPV-16 és HPV-18 antitestre szeronegatív egyénekkel.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni. Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Vakcinák, Papillomavírus vakcinák, ATC kód: J07BM02

Hatásmechanizmus

A Cervarix adjuvált, nem fertőző, rekombináns vakcina, amelyet az onkogén HPV-16-os és HPV-18-as típusok jellemző L1 kapszid-proteinjeiből álló, nagymértékben tisztított vírusszerű részecskékből (VLP) állítanak elő. Mivel a VLP-k nem tartalmaznak virális DNS-t, nem képesek megfertőzni a sejteket, szaporodni vagy betegséget okozni. Állatkísérletekben kimutatták, hogy az L1 VLP vakcinák elsősorban egy humorális immunválasz kialakulása révén fejtik ki hatásukat.

Becslések szerint a HPV-16-os és -18-as típus felelős a méhnyakrák esetek kb. 70%-áért; az analis carcinoma esetek 90%-áért; a HPV-vel összefüggő magas gradusú vulvaris és vaginalis intraepithelialis neoplasiák 70%-áért és a HPV-vel összefüggő magas gradusú analis (AIN 2/3) intraepithelialis neoplasiás esetek 78%-áért.
Egyéb onkogén HPV-típusok szintén okozhatnak anogenitalis rákokat (kb. 30% arányban). A HPV45, -31 és -33 a három leggyakoribb, vakcina által le nem fedett típus, amelyeket a laphám eredetű méhnyakrákokban (12,1%) és az adenocarcinomákban (8,5%) kimutattak.

A 4.1 pontban szereplő "premalignus anogenitalis laesiók" kifejezés a magas gradusú Cervicalis
Intraepithelialis Neoplasiának (CIN2/3), a magas gradusú vulvaris intraepitheliális neoplasiának (VIN2/3), a magas gradusú vaginalis intraepithelialis neoplasiának (VaIN2/3) és a magas gradusú analis intraepithelialis neoplasiának (AIN 2/3) felel meg.

Klinikai vizsgálatok

Klinikai hatásosság 15-25 éves nőknél

A Cervarix hatékonyságát két kontrollos, kettős vak, randomizált, II. és III. fázisú klinikai vizsgálatban értékelték, amelyekbe összesen 19 778, 15 és 25 év közötti életkorú nőt vontak be.

A fázis II vizsgálatba (001/007 jelzésű vizsgálat) kizárólag olyan nőket vontak be,
- akiknél az onkogén HPV DNS-tesztek a 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66 és 68 típusokra vonatkozóan negatívak voltak,
- akik HPV-16 és -18-ra nézve szeronegatívak voltak, - akik citológiai lelete negatív volt.
Az elsődleges hatékonysági végpont a HPV-16 és/vagy HPV-18 fertőzés incidenciája volt. A 12 hónapig tartó perzisztens fertőzést hatékonysági kiegészítő végpontként értékelték.

A III. fázisú vizsgálatba (008 jelzésű vizsgálat) a nőket a HPV-fertőzés jelenlétére vonatkozó előzetes szűrés nélkül, azaz a kiindulási citológiai és HPV szerológiai vizsgálat, valamint a DNSstátusz eredményére való tekintet nélkül vonták be.
Az elsődleges hatékonysági végpont a HPV-16 és/vagy HPV-18 (HPV-16/18) függő CIN2+ képezte. Klinikai vizsgálatokban a méhnyakrák pótmarkereként a 2. és 3. fokozatú (CIN 2/3) Cervicalis Intraepithelialis Neoplasiát (CIN) és az in situ adenocarcinomát (AIS) használták.
A másodlagos végpontok közé tartozott a 6, illetve 12 hónapja perzisztáló fertőzés.

A legalább 6 hónapja perzisztáló fertőzésről szintén kimutatták, hogy a méhnyakrák releváns pótmarkere a 15-25 éves nőknél.

HPV-16/18 fertőzés elleni profilaktikus hatékonyság egy onkogén HPV-típusoknak korábban ki nem tett populációban

A 001 jelzésű vizsgálatban a nőket (N=1113) védőoltásban részesítették, majd a hatásosságot legfeljebb 27 hónapon keresztül értékelték. A 001 jelzésű vizsgálatban vakcinált nők egy alcsoportját
(N=776) a 007 jelzésű vizsgálatban az első vakcina-adagtól számított 6,4 éven át (körülbelül 77 hónap) követték (az átlagos követési idő 5,9 év volt). A 001 jelzésű vizsgálatban öt esetben észleltek 12 hónapja fennálló HPV-16/18 fertőzést a kontrollcsoportban (ebből 4 HPV-16; 1 pedig HPV-18 volt), és egy HPV-16 esetet a vakcinált csoportban. A 007 jelzésű vizsgálatban a Cervarix hatékonysága 100%-os volt (95%-os CI: 80,5; 100) a 12 hónapon át fennálló HPV-16/18 fertőzéssel szemben. Tizenhat esetben észleltek perzisztáló HPV-16 infekciót, öt esetben pedig perzisztáló HPV-18 infekciót - mindegyik eset a kontrollcsoportban fordult elő.

A HPV-023 vizsgálatban az első adagot követően a 001/007 vizsgálat brazíliai kohorszának résztvevőit (N = 437) követték átlagosan 8,9 éven át (szórás: 0,4 év). A vizsgálat befejezésekor a HPV-023 vizsgálatban, a vakcinált csoportban nem észleltek HPV-16-tal, illetve HPV-18-cal összefüggő fertőzést vagy hisztopatológiai elváltozást. A placebocsoportban négy, 6 hónapon át tartó és egy, 12 hónapon át tartó fertőzéses eset fordult elő. A vizsgálat nem rendelkezett megfelelő statisztikai erővel ahhoz, hogy ezekben a végpontokban igazolja a különbséget a vakcinált és a placebocsoport között.

Profilaktikus hatékonyság HPV-16/18 ellen HPV-16 és/vagy HPV-18 fertőzésnek ki nem tett nőknél A HPV-008 jelzésű vizsgálatban elsődleges hatásossági elemzést végeztek a protokoll szerint kezelt kohorszban (According to Protocol avagy ATP kohorsz: olyan nőkből áll, akik 3 vakcina dózist kaptak és az elemzésben vizsgált HPV-típusra nézve DNS-negatívak, valamint szeronegatívak voltak a 0. hónapban és DNS-negatívak maradtak a 6. hónapban). Ebben a kohorszban a kiindulási időpontban normális és alacsony fokú (low-grade) citológiájú nők szerepeltek. Csak a nagyfokú citológiájú nők kerültek kizárásra (a teljes populáció 0,5%-a). Az ATP kohorszban az esetszámlálás a harmadik vakcina dózis beadását követő 1. napon kezdődött.

Összességében a beválogatott nők 74%-a volt HPV-16- és HPV-18-negatív (vagyis DNS-negatív és szeronegatív a vizsgálatba való belépésnél).
A HPV-008 vizsgálat két analízisét végezték el: egy esemény-vezérelt analízist végeztek akkor, amikor legalább 36 HPV-16/18 fertőzéshez kapcsolható CIN2+ eset halmozódott fel az ATP kohorszban, továbbá elvégezték a vizsgálatot záró analízist is.

A vakcina hatásosságát a CIN 2+ elsődleges végpontban a vizsgálat zárásakor az 1. táblázat mutatja. Egy kiegészítő elemzésben értékelték a Cervarix hatásosságát a HPV-16/18 által okozott CIN3+ végpontban.

1. táblázat: A vakcina HPV-16/18 fertőzéssel kapcsolatos magas gradusú cervicalis laesiók elleni hatékonysága (ATP kohorsz)
HPV-16/18 végpont
ATP kohorsz(1)

Vizsgálatot záró analízis(3)

Cervarix (N = 7338)
Kontrollcsoport (N = 7305)
% Hatásosság (95%-os CI)

n(2)
n

CIN2+
5
97
94,9% (87,7;98,4)
CIN3+
2
24
91,7% (66,6;99,1)
N = az egyes vizsgálati csoportokba bevont személyek száma n = esetszám
(1) ATP: olyan nők csoportja, akik 3 oltást kaptak, és akik a releváns HPV-típusokkal (HPV-16 és HPV-18) szemben a 0. hónapban DNS-negatívak és szeronegatívak, illetve a 6. hónapban DNS-negatívak voltak.
(2) 4 CIN 2+, valamint 2 CIN 3+ esetet foglal magában, amelynél a laesióban egy másik onkogén HPV-típust azonosítottak az egyidejűleg kimutatott HPV-16 és HPV-18 mellett. Ezeket az eseteket kizárták a HPV-hozzárendelési elemzésből (lásd a táblázat alatt).
(3) átlagban 40 hónapos követési idő a 3. dózis után

Az esemény-vezérelt analízisben a CIN2+ elleni hatásosság 92,9% (96,1%-os CI:79,9;98,3), míg CIN3+ ellen 80% (96,1%-os CI: 0,3;98,1) volt. Ezen felül a vakcina HPV-16 és HPV-18 CIN2+ elleni statisztikailag szignifikáns hatásosságát egyenként is igazolták.

A többféle HPV-típussal fertőzött esetek további vizsgálatában a laesio kialakulásáért
legvalószínűbben felelőssé tehető HPV-típusok megállapítása (HPV-hozzárendelés) céljából azokat a HPV-típusokat vették figyelembe, amelyeket a két korábbi citológiai minta legalább egyikében polimeráz láncreakcióval (PCR) azonosítottak azon típusokon felül, amelyeket a laesióban mutattak ki. Ez a post hoc analízis kizárta azokat az eseteket (mind az oltásban részesült, mind a placebocsoportban), amelyeket nem tekintettek ok-okozati kapcsolatban állónak a vizsgálat idején bekövetkezett HPV-16 vagy HPV-18 fertőzéssel.
A HPV-típus hozzárendelési post hoc analízisben 1 CIN2+ eset volt a vakcinált csoportban, szemben a kontrollcsoportban észlelt 92 esettel (hatásosság 98,9% (95%-os CI: 93,8;100)), míg CIN3+ eset nem volt a vakcinált csoportban, szemben a kontrollcsoport 22 esetével (hatásosság 100% (95%-os CI: 81,8:100)) a vizsgálatot záró analízisben.

Az esemény-vezérelt analízisben a vakcina ATP kohorszban megfigyelt hatásossága a HPV-16/18 fertőzéssel összefüggő CIN1 ellen 94,1% (96,1%-os CI: 83,4;98,5) volt. A vakcina ATP kohorszban megfigyelt hatásossága a HPV-16/18 fertőzéssel összefüggő CIN1+ ellen 91,7% (96,1%-os CI: 82,4;96,7) volt. A vizsgálatot záró analízisben a vakcina ATP kohorszban megfigyelt hatásossága a HPV-16/18 fertőzéssel összefüggő CIN1 ellen 92,8% (95%-os CI: 87,1;96,4) volt.

A vizsgálati elemzés végén a vakcina-csoportban 2, míg a kontrollcsoportban 7 HPV-16-tal vagy HPV-18-cal összefüggő VIN2+ vagy VaIN2+ esetet figyeltek meg az ATP-kohorszban. A vizsgálat nem rendelkezett olyan statisztikai erővel, hogy ezekben a végpontokban bizonyítsa a különbséget a vakcina- és a kontollcsoport között.

A vakcina HPV-16/18-cal kapcsolatos virológiai végpontokban (6, illetve 12 hónapos perzisztáló fertőzés) az ATP kohorszban megfigyelt hatásosságát a vizsgálat zárásakor a 2. táblázat mutatja.

2. táblázat: A vakcina hatásossága HPV-16/18 fertőzéssel kapcsolatos virológiai végpontokban (ATP kohorsz)
HPV-16/18 végpont
ATP kohorsz(1)

Vizsgálatot záró analízis(2)

Cervarix (N = 7338)
Kontrollcsoport (N = 7305)
% Hatásosság (95%-os CI)

n/N
n/N

6 hónapja perzisztáló fertőzés
35/7182
588/7137
94,3% (92,0;96,1)
12 hónapja perzisztáló fertőzés
26/7082
354/7038
92,9% (89,4;95,4)
N = az egyes vizsgálati csoportokba bevont személyek száma n = esetszám
(1) ATP: olyan nők csoportja, akik 3 oltást kaptak, és akik a releváns HPV-típusokkal (HPV-16 és HPV-18) szemben a 0. hónapban DNS-negatívak és szeronegatívak, illetve a 6. hónapban DNS-negatívak voltak.
(2) átlagban 40 hónapos követési idő a 3. dózis után

Az esemény-vezérelt analízisben a hatásosság a 6 hónapja perzisztáló fertőzés ellen 94,3% (96,1%-os CI:91,5;96,3), a 12 hónapja perzisztáló fertőzés ellen 91,4% volt (96,1%-os CI: 89,4;95,4).

HPV-16/18-fertőzés elleni hatásosság a vizsgálat kezdetén igazoltan HPV-16-os vagy -18-as típussal fertőzött nők körében

Nem volt a HPV-típusok által okozott betegség elleni védelemre utaló bizonyíték azon személyeknél, akik már a vizsgálatba való belépéskor HPV-pozitívak voltak. Ugyanakkor az egyik, vakcina által lefedett HPV-típussal már fertőzött (HPV DNS-pozitív) személyek védettekké váltak a másik, vakcinával lefedett HPV-típus által okozott klinikai betegséggel szemben.

Hatásosság a HPV-16 és -18 típus ellen, ha korábban bekövetkezett vagy nem következett be fertőzés vagy betegség

A Teljes Beoltott Kohorsz (TVC, Total Vaccinated Cohort) minden résztvevőt magában foglalt, aki legalább egy vakcina dózisban részesült, függetlenül a kiindulási időpontban megállapított HPVDNS-státuszától, citológiai eredményétől és szerológiai státuszától. Ez a kohorsz jelenleg/korábban bekövetkezett HPV-fertőzött, illetve nem fertőzött nőket foglalt magában. A TVC-ben az esetszámlálás az első dózis beadását követő 1. napon kezdődött.

A vakcina HPV-16/HPV-18-cal összefüggő magas gradusú cervicalis laesiók TVC kohorszban megfigyelt hatásosságát a vizsgálat zárásakor a 3. táblázat mutatja.

3. táblázat: A vakcina hatásossága a HPV-16/HPV-18-cal összefüggő magas gradusú cervicalis laesiók ellen (TVC)

TVC(1)
HPV-16/18 végpont
Vizsgálatot záró analízis(2)

Cervarix (N = 8694)
Kontrollcsoport (N = 8708)
% Hatásosság (95%-os CI)

n
n

CIN2+
90
228
60,7% (49,6;69,5)
CIN3+
51
94
45,7% (22,9;62,2)
N = az egyes vizsgálati csoportokba bevont személyek száma n = esetszám
(1) TVC: magában foglal minden beoltott vizsgálati alanyt (aki legalább egy vakcina dózist kapott), a kiindulási HPV DNS státusztól, citológiától és szerostátusztól függetlenül. Ebbe a kohorszba tartoznak azok a nők, akiknél korábbról fennálló fertőzések/laesiók álltak fenn.
(2) átlagban 44 hónapos követési idő az 1. dózis után

A vakcina HPV-16/18-cal összefüggő virológiai végpontokban (6 hónapja, ill. 12 hónapja perzisztáló fertőzés) megfigyelt hatásosságát a vizsgálat zárásakor a 4. táblázat mutatja.

4. táblázat: A vakcina hatásossága a HPV-16/18-cal összefüggő virológiai végpontokban (TVC)
HPV-16/18 végpont
TVC(1)

Vizsgálatot záró analízis (2)

Cervarix

Kontrollcsoport
% Hatásosság (95%-os CI)

n/N
n/N

6 hónapja perzisztáló fertőzés
504/8863
1227/8870
60,9% (56,6;64,8)
12 hónapja perzisztáló fertőzés
335/8648
767/8671
57,5% (51,7;62,8)
N = az egyes vizsgálati csoportokba bevont személyek száma n = esetszám
(1) TVC: magában foglal minden beoltott vizsgálati alanyt (aki legalább egy vakcina dózist kapott), a kiindulási HPV DNS státusztól, citológiától és szerostátusztól függetlenül.
(2) átlagban 44 hónapos követési idő az 1. dózis után

A vakcina általános hatása a cervicalis HPV betegség okozta teherre

A HPV-008 vizsgálatban a magas gradusú cervicalis laesiók incidenciáját hasonlították össze a placebóval és a vakcinával kezelt csoportban, függetlenül a laesióban kimutatott HPV DNS típustól. A TVC és a TVC-naív kohorszokban igazolták a vakcina hatásosságát a vizsgálat zárásakor a magas gradusú cervicalis laesiók ellen (5. táblázat).
A TVC-naív kohorsz a TVC egyik alcsoportja, amely olyan nőket foglal magában, akiknek negatív a citológiája, és akik a kiindulási időpontban HPV-negatívak voltak 14 onkogén típusra és szeronegatívak HPV-16-ra, illetve HPV-18-ra.

5. táblázat. A vakcina hatásossága magas gradusú cervicalis laesiók ellen, függetlenül a laesióban kimutatott HPV DNS típustól


Vizsgálatot záró analízis (3)


Cervarix
Kontrollcsoport
% Hatásosság (95%-os CI)

N
Esetszám
N
Esetszám

CIN2+



TVC-naív(1)
5466
61
5452
172
64,9% (52,7;74,2)
TVC(2)
8694
287
8708
428
33,1% (22,2;42,6)
CIN3+



TVC-naív(1)
5466
3
5452
44
93,2% (78,9;98,7)
TVC(2)
8694
86
8708
158
45,6% (28,8;58,7)
N = az egyes vizsgálati csoportokba bevont személyek száma
(1) TVC-naív kohorsz: magában foglal minden beoltott vizsgálati alanyt (aki legalább egy vakcina dózist kapott), akinek normális a citológiája, akik a kiindulási időpontban negatívak a 14 onkogén HPV-típusra és szeronegatívak voltak HPV-16-ra és HPV-18-ra
(2) TVC: magában foglal minden beoltott vizsgálati alanyt (aki legalább egy vakcina dózist kapott), a kiindulási HPV DNS státusztól, citológiától és szerostátusztól függetlenül. (3) átlagban 44 hónapos követési idő az 1. dózis után

A vizsgálatot záró analízisben a Cervarix a TVC-naív kohorszban 70,2%-kal (95%-os CI: 57,8; 79,3), míg a TVC kohorszban 33,2%-kal (95%-os CI: 20,8; 43,7) csökkentette meghatározott cervicalis terápiás eljárások elvégzését (amelyek közé az elektromos-kaccsal végzett excisio (LEEP), a szikével végzett konizáció és a lézeres eljárások tartoznak).

A keresztvédelemben mutatott hatásosság

A Cervarix keresztvédelemben való hatásosságát a hisztopatológiai és virológiai végpontokban (perzisztáló fertőzés) a HPV-008 vizsgálatban 12, vakcina által le nem fedett onkogén HPV-típusban értékelték. A vizsgálatot nem az egyes HPV-típusok által okozott betegségek elleni hatásosság értékelésére tervezték. A primer végponttal kapcsolatos analízisben zavaró tényezőt jelentettek a CIN2+ laesiókban bekövetkező többszörös egyidejű fertőzések. A hisztopatológiai végpontoktól eltérően a virológiai végpontokat kevésbé zavarják a többszörös fertőzések.

A HPV-31, -33 és -45 esetében konzisztens keresztvédelem mutatkozott a 6 hónapos perzisztáló fertőzés és a CIN2+ végpontokban, az összes vizsgálati kohorszban.

A vakcina vizsgálatot záró hatásosságát az általa le nem fedett egyes onkogén HPV-típusok ellen a 6 hónapos perzisztáló fertőzés és CIN2+,végpontokban a 6. táblázat mutatja (ATP kohorsz).

6. táblázat: A vakcina hatásossága az általa le nem fedett onkogén HPV-típusok ellen
ATP(1)



HPV-
típus
6 hónapja perzisztáló fertőzés

CIN2+


Cervari x

Kontrollcsopo
rt

%
Hatásosság (95%-os
CI)
Cervari x

Kontrollc soport

%
Hatásosság
(95%-os CI)

n
n

n
n

HPV-16-tal rokon típusok (A9 fajok)



HPV-31
58
247
76,8% (69,0; 82,9)
5
40
87,5%
(68,3; 96,1)
HPV-33
65
117
44,8% (24,6; 59,9)
13
41
68,3% (39,7; 84,4)
HPV-35
67
56
-19,8% (<0,0; 17,2)
3
8
62,5% (<0,0;93,6)
HPV-52
346
374
8,3% (<0,0; 21,0)
24
33
27,6% (<0,0; 59,1)
HPV-58
144
122
-18,3% (<0,0; 7,7)
15
21
28,5% (<0,0; 65,7)
HPV-18-cal rokon típusok (A7 species)



HPV-39
175
184
4,8% (<0,0; 23,1)
4
16
74,9% (22,3; 93,9)
HPV-45
24
90
73,6% (58,1; 83,9)
2
11
81,9% (17,0; 98,1)
HPV-59
73
68
-7,5%
(<0,0;23,8)
1
5
80,0% (<0,0; 99,6)
HPV-68
165
169
2,6% (<0,0; 21,9)
11
15
26,8% (<0,0; 69,6)
Egyéb típusok



HPV-51
349
416
16,6% (3,6; 27,9)
21
46
54,4% (22,0; 74,2)
HPV-56
226
215
-5,3%
(<0,0; 13,1)
7
13
46,1% (<0,0; 81,8)
HPV-66
211
215
2,3% (<0,0; 19,6)
7
16
56,4% (<0,0; 84,8)
n = esetszám
(1) ATP: olyan nők, akik 3 oltást kaptak, és akik a 0. és a 6. hónapban DNS-negatívak voltak a releváns HPV-típusokkal szemben
Kiszámolták a vakcina hatásosság konfidencia intervallum határértékeit. Ha nulla érték szerepel, pl. ha az alsó CI határérték <0, a hatásosságot nem tekintették statisztikailag szignifikánsnak.

A CIN3 elleni hatásosságot csak a HPV-31 esetében igazolták, és nem volt bizonyíték az AIS elleni védelemre egyik HPV-típus esetében sem.

Klinikai hatásosság 26 éves és idősebb nőknél

A Cervarix hatásosságát egy kettős vak, randomizált, III. fázisú klinikai vizsgálatban (HPV-015) értékelték, amelyben összesen 5778, 26-72 éves nő (medián életkor: 37,0 év) vett részt. A vizsgálatot Észak-Amerikában, Latin-Amerikában, az ázsiai csendes óceáni térségben, valamint Európában végezték. A végső elemzést a vizsgálat befejezésekor végeztek el, 7 évvel az 1. oltást követően. Az elsődleges végpont a virológiai és a kórszövettani végpont kombinációja volt: HPV-16/18-cal összefüggő, 6 hónapja perzisztáló fertőzés és/vagy CIN1+. Az elsődleges hatásossági elemzést az ATP hatásossági kohorszban és a TVC-ben végezték el, amely magába foglalt egy olyan alcsoportot is, amelyben a nők legfeljebb 15%-ának kórtörténetében HPV-vel összefüggő fertőzés vagy betegség szerepelt (amit egymás után két vagy annál több kóros kenettel, kóros kolposzkópos vizsgálati eredménnyel, vagy a kóros kenet vagy kolposzkópos vizsgálati eredmény után a cervix biopsziájával vagy kezelésével definiáltak). Ennek az alcsoportnak a bevonása lehetővé tette olyan populáció profilaktikus hatásosságának értékelését, amiről úgy vélik, hogy megfelelően tükrözi a valós körülményeket, mivel a felnőtt nők az a korcsoport, akiket általában érint a méhnyakrákszűrés.

A vakcinának a vizsgálat befejezésekor kapott hatásosságát az alábbi táblázat összegzi.

Nincs bizonyíték arra, hogy a legalább 6 hónapig tartó, perzisztáló fertőzés megelőzése megfelelő pótmarkere-e a méhnyakrák megelőzésének a 26 éves és annál idősebb nőknél.

7. táblázat: A vakcina hatásossága vizsgálat befejezésekor a HPV-015 vizsgálatban
Végpont

ATP(1)


TVC(2)


Cervari x
Kontrollcs oport
%
Hatásosság (96,2%-os
CI)
Cervarix
Kontrollcso port
% Hatásosság (96,2%-os CI)

n/N

n/N


n/N
n/N




HPV-16/18


6M PI és/vagy
CIN1+
7/1852
71/1818
90,5% (78,6; 96,5)
93/2768
209/2778
56,8% (43,8; 67,0)
6M PI
6/1815
67/1786
91,4% (79,4; 97,1)
74/2762
180/2775
60% (46,4; 70,4)
CIN2+
1/1852
6/1818
83,7% (<0,0; 99,7)
33/2733
51/2735
35,8% (<0,0; 61,0)
ASC-US+
3/1852
47/1818
93,8% (79,9; 98,9)
38/2727
114/2732
67,3% (51,4; 78,5)
6M PI csak a kiindulási
3/851
13/837
78% (15,0; 96,4)
42/1211
65/1192
38,7% (6,3; 60,4)
időpontban
szeropozití v
személyekn
él






A keresztvédelem hatásossága
HPV-31 6M PI
10/2073
29/2090
65,8% (24,9; 85,8)
51/2762
71/2775
29% (<0,0; 52,5)
HPV-45 6M PI
9/2106
30/2088
70,7% (34,2; 88,4)
22/2762
60/2775
63,9% (38,6; 79,6)
HPV-31 ASC-US+
5/2117
23/2127
78,4% (39,1; 94,1)
34/2727
55/2732
38,7% (2,0; 62,3)
HPV-45 ASC-US+
5/2150
23/2125
78,7% (40,1; 94,1)
13/2727
38/2732
66,1%
(32,7; 84,1)
N = a résztvevők csoportonkénti száma
n = azon résztvevők csoportonkénti száma, akik legalább egy eseményt jelentettek 6M PI = 6 hónapja perzisztáló fertőzés CI = konfidencia intervallum
ASC-US = Nem meghatározott fontosságú atípusos sejtek (kóros citológia)
(1) olyan nők, akik 3 oltást kaptak, és akik a 0. hónapban DNS-negatívak és szeronegatívak (ellenkező rendelkezés hiányában), míg a 6. hónapban DNS-negatívak voltak a releváns HPV-típussal (HPV-16 és/vagy HPV-18) szemben
(2) olyan nők, akik legalább 1 oltást kaptak, tekintet nélkül a 0. havi HPV DNS- és szerostátuszra (ellenkező rendelkezés hiányában). Közéjük tartozik a résztvevők azon 15%-a, akiknél a kórtörténetben HPV betegség/fertőzés szerepel.

A vakcina által le nem fedett onkogén típusok ?ASC-US elleni hatásossága (kóros citológia) 37,2% volt (96,2%-os CI [21,3; 50,1]) (ATP).

A laesiokban azonosított HPV-típustól független CIN1+ elleni hatásosság 22,9% volt (96,2%-os CI [4,8; 37,7]) (TVC).

Nem volt bizonyíték a HPV által okozott megbetegedések elleni védelemre a 25 éves és annál idősebb, olyan alanyoknál, akik DNS-pozitívak voltak, és/vagy a vizsgálatba való belépéskor kóros citológiával rendelkeztek.

Immunogenitás

A Cervarix-ra adott immunválasz a primer oltási sorozat után

A 2 vagy 3 stádiumú CIN elleni, illetve a HPV vakcinában lévő típusokkal megegyező vírusok okozta perzisztáló infekció elleni védettségre utaló minimális antitest szintet nem tudtak kimutatni a HPV vakcinákra vonatkozóan.

A HPV-16 és HPV-18 típusokra adott antitest-választ típus-specifikus direkt ELISA módszerrel (2. verzió, MedImmune módszertan a GSK által módosítva) mérték, mely korrelációt mutatott a pseudovirion-alapú neutralizációs tesztek eredményeivel (pseudovirion-based neutralisation assay (PBNA)).

A Cervarix három adagja által indukált immunogenitást 5465, 9 és 55 év közötti nőnél, és több mint 800, 10 és 18 év közötti férfinál értékelték.

A klinikai vizsgálatokban a kiinduláskor szeronegatív alanyok több, mint 99%-ánál figyeltek meg szerokonverziót mind a HPV-16 és a HPV-18 tekintetében a harmadik vakcina adag után egy hónappal. A vakcina által indukált IgG geometriai átlagtitere (GMT) jelentősen meghaladta az azon nőknél mért ellenanyagszinteket, akiknek korábban HPV-fertőzésük volt, de megszűnt (természetes fertőzés utáni állapot). A kiinduláskor szeropozitív és szeronegatív alanyoknál egyaránt hasonló mértékű ellenanyagszintek képződtek az oltás után.

A Cervarix-ra adott immunválasz perzisztenciája

A 001/007 jelzésű vizsgálatban - az oltás idején 15 és 25 év közötti nők esetében - a HPV-16 és
HPV-18 elleni immunválaszt az első vakcina adag beadása után legfeljebb 76 hónapig értékelték. A 023 jelzésű vizsgálatban (001/007-es vizsgálat alcsoportja) az immunválasz értékelését 113 hónapig folytatták. Az első vakcina adag beadása után az oltott csoport 92 résztvevőjének vannak a 107-113. hónap közötti időtartamra eső immunogenitási adatai, 8,9 éves átlagos követési idővel. Ezen alanyok 100%-a (95%-os CI: 96,1;100) ELISA-vizsgálattal értékelve HPV-16 és HPV-18 szeropozitív maradt.
A vakcina által indukált IgG GMT-k mind a HPV-16, mind a HPV-18 tekintetében a 7. hónapban érte el a csúcsértéket, majd csökkenést követően a 18. hónaptól kezdve a 107-113. hónap közötti időtartam alatt állandósult (plató szakasz), és ELISA-val mérve a GMT értéke mind a HPV-16, mind a HPV-18 tekintetében legalább 10-szer magasabb volt, mint az ELISA-val mért GMT, amely a korábban természetes HPV-fertőzésből kigyógyult nőknél volt megfigyelhető.
A 008 jelzésű vizsgálatban az immunogenitás a 48. hónapig hasonló volt, mint a 001 jelzésű vizsgálatban megfigyelt immunválasz. Hasonló kinetikai profilt figyeltek meg a neutralizáló antitestekkel kapcsolatban.

Egy másik (014 jelzésű), 15-55 éves nők bevonásával végzett klinikai vizsgálatban minden nőnél szerokonverziót tudtak kimutatni a HPV-16 és HPV-18 vonatkozásában a harmadik vakcinaadagot követően (a 7. hónapban). A GMT értékek azonban alacsonyabbak voltak a 25 év feletti nőknél. 470 személyt (142 személy 15-25 év közötti, 172 személy 26-45 év közötti és 156 személy 46-55 év közötti), akik részt vettek a HPV-014 vizsgálatban, és megkapták a 3 adagos oltási sorozatot, legfeljebb 10 évig követtek a HPV-060-as kiterjesztett vizsgálatban. 10 évvel az első adag beadása után a 15-25 éves korcsoportban az alanyok 100%-a, a 26-45 éves korcsoportban az alanyok 99,2%-a és a 46-55 éves korcsoportban az alanyok 96,3%-a még mindig HPV-16-szeropozitív, és sorrendben 99,2%-a, 93,7%-a és 83,8%-a pedig a HPV-18-szeropozitív volt. A GMT-értékek legalább 5-32-szeres értéken maradtak a HPV-16 és 3-14-szeres értéken a HPV-18 tekintetében az összes korcsoportban, azoknál a nőknél mértekhez képest, akik mind a két antigénre természetes fertőzésen estek át.

Bizonyíték az anamnesztikus (immunmemória) válaszra

A 024-es vizsgálatban (a 001/007 vizsgálat egy alvizsgálata) az első oltás után átlagban 6,8 évvel 65 személynek adtak egy adagnyi Cervarix próbaoltást. Egy héttel és egy hónappal a próbaoltás után anamnesztikus immunválaszt figyeltek meg (ELISA-val) a HPV-16 és a HPV-18 vonatkozásában. A próbaoltás utáni egy hónapos GMT értékek meghaladták azokat, amelyeket egy hónappal a primer, 3 oltásos oltási sorozatot követően mértek.

A Cervarix fiatal felnőtt nőknél tapasztalt hatékonyságának vonatkoztatása serdülőkorúakra

Egy összesített analízisben (HPV-029, -30 és -48) a 9 éves lánygyermekek 99,7%-ánál következett be szerokonverzió a HPV-16 és 100%-ánál a HPV-18 vonatkozásában a harmadik adag után (a 7. hónapban). A GMT a 10-14 éves lánygyermekekkel összehasonlítva legalább 1,4-szer, míg a 15- 25 éves lányokkal/nőkkel összehasonlítva legalább 2,4-szer magasabb volt.

Két klinikai vizsgálatba (HPV-012 és -013) 10-14 éves leánygyermekeket vontak be. A harmadik vakcina adag után (a 7. hónapban) minden alanynál szerokonverziót figyeltek meg a HPV-16 és a HPV-18 tekintetében is. A GMT értékek legalább kétszer magasabbak voltak, mint a 15-25 éves nőknél mértek.

Olyan klinikai vizsgálatokban (HPV-070 és HPV-048), amelyeket 2 adagos oltási rend alapján (0. és
6. hónap vagy 0. és 12. hónap) oltott 9-14 éves lányokkal, valamint a Cervarix-ot a szokásos rend szerint a 0., 1., és 6. hónapban kapó 15-25 éves fiatal nőkkel végeztek, minden résztvevőnél szerokonverzió alakult ki mind a HPV-16 és a HPV-18 típusra is egy hónappal a második adagot követően. A 2 adagot követő immunválasz a 9-14 éves lányoknál nem volt gyengébb, mint a 15-25 éves fiatal nőknél 3 adagot követően.

A fenti immunogenitási adatok alapján a Cervarix hatásossága a 9-14 éves életkorban bizonyított.

Az immunválasz időtartama a 26 éves és idősebb nőknél

A 26 éves és idősebb nők bevonásával végzett III. fázisú vizsgálatban (HPV-015), minden személy szerokonverziót mutatott egy hónappal a harmadik adagot követően. A 84. havi időpontban (azaz 78 hónappal a teljes oltási sor befejezését követően) a kezdetben szeronegatív nők 99,3%-a maradt szeropozitív az anti-HPV-16 antitestekre, míg 95,9%-a az anti-HPV-18 antitestekre. Minden, kezdetben szeropozitív nő szeropozitív maradt mind a HPV-16, mind a HPV-18 antitestekre nézve. Az antitest-titerek legmagasabb értékeit a 7. hónapban mérték, majd a 18. hónapig fokozatos csökkenést figyeltek meg, ami stabilizálódással a 84. hónapig terjedő plató-értéket ért el.

Immunogenitás a 10 és 18 év közötti férfiaknál

A férfiak immunogenitását 2 klinikai vizsgálatban értékeltek, a HPV-011 (N=173) és a HPV-040 (N=556) vizsgálatban. Az adatok összehasonlítható mértékű immunogenitást mutattak férfiaknál és nőknél. A HPV-011 vizsgálatban, minden személy egyaránt HPV-16 és -18 szerokonverziót mutatott, és a GMT-szintek nem voltak rosszabbak a HPV-012 vizsgálatban a 15 és 25 év közötti nőknél megfigyelteknél.

A klinikai hatásosság extrapolálása az analis laesiókra és a rákra gyakorolt hatásra

A Cervarix analis premalignus laesiókra kifejtett hatására nem végeztek hatásossági vizsgálatot. A 9 és 14 év közötti lányoknál (HPV-071 vizsgálat), valamint a 18 és 45 év közötti nőknél (HPV-010 vizsgálat) végzett vizsgálat azonban konzisztensen magasabb immunválaszt mutatott Cervarix-szal mint a komparatorral, amelyre a hatásossági adatok az analis premalignus laesiókra egyértelműek voltak és védelmet mutattak.

Immunogenitás HIV-fertőzött nőknél

Két klinikai vizsgálatban értékelték a Cervarix biztonságosságát és immunogenitását:
1. A Dél-Afrikában végzett HPV-020 vizsgálatban, 22 HIV-vel nem fertőzött és 42 HIV-fertőzött személyt (WHO 1. klinikai stádium: ATP immunogenitási kohorsz) oltottak be Cervarix vakcinával.
2. A HPV-019 vizsgálatot, a Cervarix-szal és a quadrivalens HPV-oltással végzett összehasonlító vizsgálatot 289 (ATP kohorsz = 157) HIV-vel nem fertőzött és 257 HIV-fertőzött (ATP kohorsz = 166), 15-25 éves nőnél végezték el Brazíliában, Észtországban. Indiában és Thaiföldön.
A vizsgálat kezdetén a HIV-fertőzött alanyoknak mindkét vizsgálatban: tünetmentesnek kellett lenniük, függetlenül korábbi klinikai stádiumuktól; ha antiretrovirális terápiában (ART) részesültek (HPV-020), legalább hat hónapig a kimutathatósági határ alatt (azaz a vírusterhelés <400 kópia/ml) kellett, hogy legyen a vírusmennyiségük; vagy ha erősen aktív antiretrovirális terápiában (HAART) részesültek (HPV-019), legalább egy évig a kimutathatósági határ alatt (azaz a vírusterhelés <400 kópia/ml) kellett, hogy legyen a vírusmennyiségük; nem diagnosztizálták aktív tuberkulózissal (tbc) vagy nem részesültek tbc-kezelésben; csak a HPV-019 esetén - rendelkezzen >350 sejt/mm3 CD4-sejtszámmal.
Mindkét vizsgálatban az ATP kohorszban a Cervarix-ot kapó HIV-fertőzött betegeknél a 7. hónapban
100% volt a szerokonverzió mindkét antigén esetében. A HPV-019 esetében a Cervarix oltást követő 24. hónapban 100%-os volt a szeropozitivitás a HPV-16 antitestekre és >96%-os a HPV-18 antitestekre, a geometriai átlagkoncentráció (GMC) szintje több mint 12-szer magasabb volt, mint a természetes HPV-fertőzésre adott válasz.
Mindkét vizsgálatban az antitestek GMC-i alacsonyabbak voltak a HIV-fertőzött alanyoknál, mint a
HIV-negatív alanyok esetében (nem átfedő 95%-os konfidencia intervallum). A HPV-019-ben a HIV-fertőzött alanyok esetében a 7. hónapban az immunválaszok szuperioritását mind a HPV-16, mind a HPV-18 antigénekkel szemben bizonyították (semlegesítik az antitestek GMT-arányát) Cervarix alkalmazása esetén, a quadrivalens HPV-oltással összehasonlítva. Ezeknek a megfigyeléseknek a klinikai relevanciája nem ismert. Nincsenek klinikai hatékonysági adatok a perzisztens fertőzés és a HIV-fertőzött nők prekancerózus elváltozásai elleni védő hatásról.

A Cervarix megfigyelt reaktogenitása és biztonságossági profilja HIV-fertőzött nőknél összhangban volt az egészséges alanyok ismert biztonságossági profiljával (lásd 4.8 pont).

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Nem értelmezhető.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A hagyományos - farmakológiai biztonságossági, akut és ismételt dózistoxicitási, a lokális toleranciára vonatkozó, fertilitási, embryo-foetalis és posztnatális (a szoptatás végéig terjedő időszakra vonatkozó) - toxicitási vizsgálatokból származó nem klinikai jellegű adatok azt igazolták, hogy a készítmény alkalmazásakor humán vonatkozásban különleges kockázat nem várható.
A szerológiai adatok arra utalnak, hogy patkányokban a laktációs periódusban az anti-HPV-16 és anti-HPV-18 antitestek bejutnak az anyatejbe. Nem ismert azonban, hogy az emberi anyatejbe is kiválasztódnak-e a vakcina által indukált antitestek.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

Előretöltött fecskendő
0,5 ml szuszpenzió előretöltött fecskendőben (I-es típusú üveg), butilgumiból készült dugattyúval és gumi védőkupakkal. Kiszerelések: 1, illetve 10 db, tűvel vagy tű nélkül.

Injekciós üveg
1 adag, 0,5 ml szuszpenzió injekciós üvegben (I-es típusú üveg), dugóval (butilgumi). Kiszerelések:
1, 10, illetve 100 db.

Többadagos injekciós üveg
2 adag, 1 ml szuszpenzió injekciós üvegben (I-es típusú üveg), dugóval (butilgumi). Kiszerelések: 1, 10, illetve 100 db.

Az előretöltött fecskendő védőkupakja és gumidugattyúja, valamint az injekciós üveg gumidugója szintetikus gumiból készült.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Előretöltött fecskendő
A fecskendő tárolása során finom fehér üledék és áttetsző, színtelen felülúszó réteg figyelhető meg. Ez nem jelenti azt, hogy a vakcina nem megfelelő.

A fecskendő tartalmát beadás előtt fel kell rázni, és a felrázás előtt és után szabad szemmel meg kell vizsgálni, hogy nem láthatók-e idegen részecskék és/vagy rendellenes fizikai elváltozások. Amennyiben ezek bármelyike megfigyelhető, a vakcina nem használható fel.

Beadás előtt a vakcinát alaposan fel kell rázni.

Az előretöltött fecskendő használata

A fecskendőt a hengerénél és ne a dugattyújánál fogva vegye kézbe.
Csavarja le a fecskendő védőkupakját az óramutató járásával ellentétes irányban.
A tű felhelyezése: csatlakoztassa a tű talpát a Luer-záras adapterhez, és forgassa el negyedfordulattal az óramutató járásával egyező irányba, amíg azt nem érzi, hogy rögzült.
Ne húzza ki a dugattyút a fecskendő hengeréből. Ha ez véletlenül mégis megtörténne, ne adja be a vakcinát.



Injekciós üveg
Az injekciós üveg tárolása során finom fehér üledék és áttetsző, színtelen felülúszó réteg figyelhető meg. Ez nem jelenti azt, hogy a vakcina nem megfelelő.

Az injekciós üveg tartalmát beadás előtt fel kell rázni, és a felrázás előtt és után szabad szemmel meg kell vizsgálni, hogy nem láthatók-e a készítményben idegen részecskék és/vagy rendellenes fizikai elváltozások.
Ha bármelyik előfordul, a vakcina nem használható fel.

Beadás előtt a vakcinát alaposan fel kell rázni.

Többadagos injekciós üveg
Az injekciós üveg tárolása során finom fehér üledék és áttetsző, színtelen felülúszó réteg figyelhető meg. Ez nem jelenti azt, hogy a vakcina nem megfelelő.

Az injekciós üveg tartalmát beadás előtt fel kell rázni, és a felrázás előtt és után szabad szemmel meg kell vizsgálni, hogy nem láthatók-e idegen részecskék és/vagy rendellenes fizikai elváltozások. Amennyiben ezek bármelyike megfigyelhető, a vakcina nem használható fel.

Beadás előtt a vakcinát alaposan fel kell rázni.

Többadagos injekciós üveg használatakor a tartalma befertőződésének elkerülése érdekében minden 0,5 ml-es adagot steril tűvel és fecskendővel kell kivenni.

Megsemmisítés
Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.



6.4 Különleges tárolási előírások

Hűtőszekrényben (2°C - 8°C) tárolandó.
Nem fagyasztható!
A fénytől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.

Többadagos injekciós üveg
Az első felbontást követő tárolást lásd a 6.3 pontban.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

5 év.

A Cervarix-ot a hűtőszekrényből történő kivételt követően a lehető legrövidebb időn belül be kell adni.

A stabilitási vizsgálatok adatai azonban igazolták, hogy hűtőszekrényen kívül 8°C és 25°C közötti hőmérsékleten tárolva legfeljebb 3 napig, illetve 25°C és 37°C közötti hőmérsékleten tárolva legfeljebb 1 napig stabil marad. Ha ez alatt az idő alatt nem kerül felhasználásra, a vakcinát meg kell semmisíteni.

Többadagos injekciós üveg
Az első felbontás után javasolt az azonnali felhasználása. Amennyiben nem kerül azonnal felhasználásra, a vakcinát hűtőszekrényben (2°C - 8°C) kell tárolni. Ha 6 órán belül nem kerül felhasználásra, a vakcinát meg kell semmisíteni.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

GlaxoSmithKline Biologicals SA.
Rue de l'Institut 89
B-1330 Rixensart, Belgium


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

Előretöltött fecskendő
EU/1/07/419/004
EU/1/07/419/005
EU/1/07/419/006
EU/1/07/419/007
EU/1/07/419/008
EU/1/07/419/009

Injekciós üveg
EU/1/07/419/001
EU/1/07/419/002
EU/1/07/419/003

Többadagos injekciós üveg
EU/1/07/419/010
EU/1/07/419/011
EU/1/07/419/012


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2007. szeptember 20.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2012. szeptember 17.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

A gyógyszerről részletes információ az Európai Gyógyszerügynökség internetes honlapján (http://www.ema.europa.eu) található.


























Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség

A védőoltással nem végeztek specifikus vizsgálatokat terhes nők bevonásával. A terhes nőkre vonatkozóan a terhességi regiszterekből, epidemiológiai vizsgálatokból és a klinikai vizsgálatok alatti véletlen expozíció kapcsán összegyűjtött adatok nem elégségesek annak eldöntésére, hogy a Cervarix-szal való oltás befolyásolja-e a terhesség nemkívánatos kimenetelének a kockázatát, beleértve a spontán vetélést is.
Mindazonáltal az engedélyezés előtti klinikai fejlesztési program során összesen 10 476 terhességet jelentettek, beleértve azt az 5387 nőt is, akik Cervarix oltásokat kaptak. Általánosságban elmondható, hogy azon terhesek aránya, akiknél a terhesség specifikus kimenetelét tapasztalták (pl. egészséges újszülött, rendellenes újszülött - beleértve a veleszületett fejlődési rendellenességeket, koraszülést, spontán abortuszt) hasonló volt a kezelési csoportokban.

Az állatkísérletek nem jeleztek a fertilitásra, a terhességre, az embrionális/foetális fejlődésre, a szülésre vagy a posztnatális fejlődésre gyakorolt, közvetlen vagy közvetett károsító hatásokat (lásd 5.3 pont).

Elővigyázatosságból a Cervarix alkalmazását ajánlatos kerülni a terhesség alatt. Terhes vagy terhességet tervező nőknél javasolt az oltást elhalasztani vagy megszakítani az oltási sorozatot a terhesség végéig.

Szoptatás

Klinikai vizsgálatokban nem tanulmányozták a szoptatós anyáknak adott Cervarix hatását a szoptatott csecsemőkre.

Szoptatás idején a Cervarix csak akkor alkalmazandó, ha a lehetséges előnyök meghaladják a potenciális kockázatokat.

Termékenység

Termékenységi adatok nem állnak rendelkezésre.