Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

HUMALOG 100NE/ML OLDATOS INJ ÜVEGBEN 1X10 ML

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Eli Lilly Nederland B. V.
Hatástani csoport:
A10AB Gyors hatású inzulinok
Törzskönyvi szám:
EU/1/96/007/002
Hatóanyagok:
Lispro-insulinumDDD
Hatáserősség:
Nincs jelzése, nem erőshatású ()
Fogy. ár:
6543 Ft
Kiadhatóság:
J Szakorvosi/kórházi diagnózist követő járóbeteg-ellátásban kiadható gyógyszerkészítmény.
Eü. rendeletre felírhatja:
Belbetegségek
Belgyógyászat
Csecsemő- és gyermekbetegségek
Csecsemő-gyermekgyógyászat
Endokrinológia
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,006543,00
Közgyógy6543,000,00
Eü kiemelt6243,00300,00
Üzemi baleset6543,000,00
Eü emelt3272,003271,00
Közgyógy eü.emelt6543,000,00
Közgyógy eü.kiemelt6543,000,00
Teljes0,006543,00
Egyedi engedélyes0,006543,00
Tárolás:
+2 és +8 °c között
Alkalmazási elôirat

Hatóanyag

2. MINŐSÉGI ÉS MENNYISÉGI ÖSSZETÉTEL

Milliliterenként 100 egység (3,5 mg-mal egyenértékű) lispro inzulint* tartalmaz.

Injekciós üveg

Injekciós üvegenként 1000 egység lispro inzulint tartalmaz 10 ml oldatban.

Patron

Patrononként 300 egység lispro inzulint tartalmaz 3 ml oldatban.

KwikPen és Tempo Pen

Előretöltött injekciós tollanként 300 egység lispro inzulint tartalmaz 3 ml oldatban.
Minden előretöltött injekciós toll 1-60 egység beadására alkalmas, 1 egységenkénti lépésekben.

Junior KwikPen

Előretöltött injekciós tollanként 300 egység lispro inzulint tartalmaz 3 ml oldatban.
Minden Junior KwikPen 0,5-30 egység beadására alkalmas, 0,5 egységenkénti lépésekben.

*E. coli-ban rekombináns DNS technikával előállított

A segédanyagok teljes listáját lásd a 6.1 pontban.





Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

A gyógyszeradagot az orvos határozza meg a beteg inzulinszükséglete alapján.

Junior KwikPen

A Humalog 100 egység/ml Junior KwikPen olyan betegek számára alkalmas, akiknél a finomabb inzulinadag-beállítás előnyösebb lehet.

A Humalog röviddel az étkezést megelőzően adható. Szükség esetén a Humalog adható rövid idővel az étkezést követően.

A Humalog hatása gyorsan kialakul, és subcutan alkalmazás esetében hatástartama rövidebb (2-5 óra), mint az oldható inzuliné. A hatás gyors kialakulása lehetővé teszi, hogy a Humalog injekció (vagy folyamatos subcutan infúzió alkalmazásakor a Humalog bolus) beadására az étkezéshez nagyon közel kerüljön sor. Bármely inzulinkészítmény hatásának időbeli lefolyása jelentős egyéni változatosságot mutathat, és eltérő időpontokban ugyanannál a személynél is más és más lehet. Az oldható humán inzulinéhoz képest a gyorsabb hatás nem függ az injekció helyétől. A Humalog hatásának időbeli lefolyása a többi inzulinkészítményhez hasonlóan függ az adagtól, az injekció helyétől, a vérellátástól, a hőmérséklettől és a fizikai aktivitástól.

A Humalog-ot a kezelőorvos javaslatának megfelelően hosszabb hatástartalmú inzulinnal vagy orális szulfonilurea készítményekkel kombinálva lehet alkalmazni.

Különleges betegcsoportok

Vesekárosodás
Az inzulinszükséglet vesekárosodás fennállása esetén csökkenhet.

Májkárosodás
Májkárosodásban szenvedő betegek esetén a glükoneogenezis csökkent kapacitása és a kisebb mértékű inzulin lebontás miatt csökkenhet az inzulinszükséglet. Azonban krónikus májkárosodásban szenvedő betegek esetén az inzulinrezisztencia növekedése fokozhatja az inzulinszükségletet.

Gyermekek és serdülők
A Humalog alkalmazható gyermekeknél és serdülőknél (lásd 5.1 pont).

Az alkalmazás módja

Subcutan alkalmazás

A Humalog készítményeket subcutan injekcióként kell beadni.

A KwikPen, Junior KwikPen és Tempo Pen kizárólag subcutan injekció formájában történő beadásra alkalmas. A patronos Humalogok kizárólag subcutan injekció formájában, többször használatos Lilly injekciós toll vagy folyamatos subcutan inzulin infúzióhoz való kompatibilis pumparendszerek segítségével történő beadásra alkalmasak.

A subcutan alkalmazás a felkarok, a combok, a far vagy a has területén történjen. A lipodystrophia és a cutan amyloidosis (lásd 4.4 és 4.8 pont) kockázatának csökkentése érdekében az injekciós helyeket úgy kell váltogatni, hogy ugyanaz a hely havonta kb. egy alkalomnál gyakrabban ne kerüljön sorra.

A Humalog subcutan beadásánál gondosan el kell kerülni az érpályába való juttatást. Az injekció beadása után annak helyét nem szabad masszírozni. A betegeknek meg kell tanítani a helyes injekciós technikát.

Humalog KwikPenek
A Humalog KwikPen kétféle hatáserősségben érhető el. A Humalog 100 egység/ml KwikPen (és a
Humalog 200 egység/ml KwikPen, lásd a külön alkalmazási előírást) egyszeri injekcióként
1 - 60 egység beadására alkalmas, 1 egységenkénti lépésekben. A Humalog 100 egység/ml Junior
KwikPen egyszeri injekcióként 0,5 - 30 egység beadására alkalmas, 0,5 egységenkénti lépésekben. Az inzulin egységek száma az injekciós toll adagjelző ablakában látható, függetlenül a készítmény hatáserősségétől. Nincs szükség az adag átszámítására, ha a beteget egy új hatáserősségre vagy más adagolási egységet tartalmazó injekciós tollra állítják át.

Humalog Tempo Pen
A Humalog 100 egység/ml Tempo Pen egyszeri injekcióként 1 - 60 egység beadására alkalmas, 1 egységenkénti lépésekben. Az inzulin egységek száma az injekciós toll adagjelző ablakában látható, függetlenül a készítmény hatáserősségétől. Nincs szükség az adag átszámítására, ha a beteget egy új hatáserősségre vagy más adagolási egységet tartalmazó injekciós tollra állítják át. A Tempo Pen a Tempo Smart Button nevű opcionális átviteli modullal használható (lásd 6.6 pont).

Ahogy bármely inzulin injekciónál, a Tempo Pen, a Smart Button és a mobilapplikáció használata kapcsán is figyelmeztetni kell a beteget, hogy amennyiben nem biztos abban, hogy mekkora adagot adott be magának, ellenőrizze a vércukorszinjét, mielőtt újabb injekció beadását venné fontolóra.

A Humalog alkalmazása inzulin infúziós pumpa segítségével
A Humalog folyamatos adagolású infúziós pumpával való subcutan adagolásához a pumpatartály megtölthető a Humalog 100 egység/ml injekciós üvegből. Egyes pumpák olyan patronokkal kompatibilisek, melyek közvetlenül behelyezhetők a pumpába.

A lispro inzulint csak bizonyos CE jelzésű inzulin infúziós pumpával lehet adagolni. A lispro inzulin infúziója előtt tanulmányozza a pumpa gyártójának útmutatását a konkrét pumpa alkalmasságát illetően. Alkalmazzon megfelelő tartályt és katétert a pumpához. A pumpatartály megtöltésekor a tartály sérülésének elkerülése érdekében a megfelelő hosszúságú tűt alkalmazza a töltőrendszerhez. Az infúziós szereléket (a csövet és a kanült) az infúziós szerelékhez mellékelt használati utasítás szerint kell cserélni. Hypoglykaemia jelentkezésekor az infúziót le kell állítani, amíg a vércukorszint nem rendeződik. Ismétlődő vagy súlyosan alacsony vércukorszintek esetében megfontolandó az inzulinadag csökkentése vagy az infúzió leállítása. Ha a pumpa hibásan működik vagy az infúziós szerelék eltömődik, a vércukorszint gyorsan megemelkedhet. Amennyiben az inzulin áramlásának zavarát gyanítja, kövesse a pumpa használati útmutatóját. Az inzulin infúziós pumpában a Humalog-ot nem szabad másfajta inzulinnal keverni.

Az inzulin intravénás alkalmazása

Szükség esetén a Humalog alkalmazható intravénás injekcióként is, például ketoacidosis esetében, akut betegségek idején vagy műtéti beavatkozás alatt, illetve a posztoperativ időszakban a vércukorszint szabályozására.

Amennyiben intravénás injekció alkalmazására van szükség, injekciós üvegben is rendelkezésre áll a Humalog 100 egység/ml-es készítmény.

A lispro inzulin intravénás adagolását egyéb intravénás injekciók, például iv. bolus- vagy infúziós kezelés klinikai gyakorlatának megfelelően kell alkalmazni. A vércukorszint gyakori ellenőrzése szükséges.

0,1 - 1,0 egység/ml lispro inzulin 0,9%-os nátrium klorid vagy 5%-os dextróz oldatban szobahőmérsékleten 48 órán át eltartható. Az infúziós kezelés megkezdése előtt javasolt a rendszer előzetes feltöltése.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Nyomonkövethetőség

A biológiai készítmények nyomonkövethetőségének javítása érdekében, az alkalmazott készítmény nevét és gyártási tételszámát egyértelműen kell feltüntetni.

A beteg átállítása egy másik típusú inzulinra vagy más gyártó inzulinkészítményére

A beteg átállítására egy másik típusú inzulinra, vagy más gyártó inzulinkészítményére csak szigorú orvosi felügyelet mellett kerülhet sor. A hatóanyag mennyiségében, a gyártmányban, típusban (gyors hatású/oldható, NPH/isophan, stb.), fajtában (állati, humán, humán inzulinanalóg) és/vagy előállítási módban (rekombináns DNS, illetve állati eredetű inzulin) történő változás a dózis megváltoztatását teheti szükségessé. A gyors hatású inzulinok esetén a bazális inzulint is kapó betegeknél mindkét inzulin adagolását optimalizálni kell az egész napos vércukor kontroll eléréséhez, különösen az éjszakai/éhomi vércukor kontrolljához.

Injekciós üveg

A Humalog egy hosszabb hatású inzulinnal történő keverése esetén, a rövidebb hatású Humalog-ot kell felszívni a fecskendőbe elsőként, hogy az injekciós üveg ne szennyeződjön a hosszabb hatású inzulinnal. Az inzulinok előzetes keverését, illetve közvetlenül a beadás előtti keverését a kezelőorvos utasítása szerint kell végezni. Azonban a műveletet mindig azonos módon kell végezni.

Hypoglykaemia és hyperglykaemia

A hypoglykaemia korai figyelmeztető jeleit megváltoztathatja vagy kevésbé kifejezetté teheti a régóta fennálló diabetes, az intenzifikált inzulinkezelés, a diabeteses neuropathia, illetve egyes gyógyszerkészítmények, mint a béta-blokkolók alkalmazása.

Állati eredetű inzulinról humán inzulinra átállított betegek között előfordulhat, hogy a hypoglykaemia korai figyelmeztető jelei kevésbé határozottak, illetve eltérnek attól, amit az előzetesen használt inzulinfajta esetén észleltek. A kezeletlen hypoglykaemia vagy hyperglykaemia eszméletvesztést, kómát vagy halált okozhat.

Nem megfelelő adagolás alkalmazása vagy a kezelés kihagyása, különösen inzulindependens cukorbetegekben, hyperglykaemiához és diabeteses ketoacidosishoz vezethet; ezek az állapotok potenciálisan halálhoz vezethetnek.

Injekciózási technika

A betegeket fel kell szólítani, hogy folyamatosan váltogassák az injekció beadási helyét a lipodystrophia és a cutan amyloidosis kockázatának csökkentése érdekében. Ha ilyen reakciókat mutató helyekre adják be az inzulin-injekciókat, fennáll az inzulin késleltetett felszívódásának kockázata, ami ronthatja a glykaemiás kontrollt. Beszámoltak arról, hogy hypoglykaemiához vezetett, amikor a beteg hirtelen olyan injekciózási helyre váltott, amely nem volt érintett ilyen elváltozás által. Az injekciózási hely váltása után a vércukorszint monitorozása javasolt, és mérlegelhető az antidiabetikus gyógyszerek dózisának módosítása is.

Inzulinszükséglet és az adag módosítása

Az inzulinszükséglet megnövekedhet betegség vagy az érzelmi élet zavarai esetén.

Az adagolás módosítása válhat szükségessé akkor is, ha a beteg fokozott mértékben végez testmozgást, illetve változtat megszokott étrendjén. Közvetlenül az étkezés után végzett fizikai tevékenység növelheti a hypoglykaemia kockázatát. A gyors hatású inzulinanalógok farmakodinámiájának következtében hypoglykaemia esetében a vércukorszint csökkenése az injekciót követően korábban megtörténhet, mint az oldható humán inzulin adását követően.

Humalog együttes alkalmazása pioglitazonnal

Pioglitazon és inzulin kombinált alkalmazása esetén egyes esetekben szívelégtelenség kialakulását jelezték, különösen olyan betegeknél, akiknél fennálltak a szívelégtelenség kialakulásának kockázati tényezői. Ezt a pioglitazon és Humalog kombinált kezelés mérlegelésekor figyelembe kell venni. Amennyiben ezt a kombinációt alkalmazzák, a betegeknél figyelni kell a szívelégtelenség okozta panaszokat és tüneteket, a testtömeg-növekedést és az oedemát. A kardiális tünetek bármilyen romlása esetén a pioglitazon-kezelést fel kell függeszteni.

Gyógyszerelési hibák elkerülése

A betegeket tájékoztatni kell arról, hogy mindig ellenőrizzék az inzulin címkéjét minden egyes injekció előtt, hogy elkerüljék két különböző hatáserősségű Humalog KwikPen, illetve más inzulinkészítmény véletlen összecserélését.
A betegeknek szemrevételezéssel ellenőrizniük kell a beállított adagszámot az injekciós toll adagszámlálóján. Éppen ezért ahhoz, hogy a beteg önmagának adja be az injekciót, elvárás, hogy le tudja olvasni az adagszámlálót. A vak vagy gyengén látó betegek figyelmét fel kell hívni arra, hogy gondoskodjanak segítségről/asszisztenciáról egy jól látó, az inzulinadagoló eszköz kezelésére megtanított személyében.

Tempo Pen

A Tempo Pen mágnest tartalmaz (lásd 6.5 pont), amely megzavarhatja a beültethető elektronikus orvostechnikai eszközök - például pacemaker - működését. A mágneses mező körülbelül 1,5 cm-re terjed ki.

Segédanyagok

A készítmény kevesebb, mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz adagonként, azaz gyakorlatilag "nátriummentes".


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A hypoglykaemia eredményeként romolhat a beteg koncentráló- és reakcióképessége. Ez kockázatot jelenthet olyan helyzetekben, amikor ezek a képességek különösen fontosak (pl. gépjárművezetés vagy gépkezelés).

A betegeket figyelmeztetni kell arra, hogy legyenek felkészülve a hypoglykaemia kivédésére gépjárművezetés közben, ez különösen fontos azoknál, akiknél a hypoglykaemia figyelmeztető jeleinek felismerése csökkent vagy hiányzik, illetve akiknél gyakran fordulnak elő hypoglykaemiás epizódok. Ilyen körümények között mérlegelni kell, hogy tanácsos-e a gépjárművezetés.


4.9 Túladagolás

Az inzulinok esetében a túladagolás fogalma specifikusan nem határozható meg, mivel a szérum glükóz koncentrációja az inzulinszint, az elérhető glükóz mennyisége és az egyéb anyagcserefolyamatok összetett egymásrahatásának az eredménye. Hypoglykaemia a tápanyagbevitelhez és az energiafelhasználáshoz viszonyítottan feleslegben levő inzulin következtében alakulhat ki.

A hypoglykaemia kialakulását apathia, zavartság, palpitáció, fejfájás, verejtékezés és hányás kísérheti.

Az enyhe hypoglykaemiás rosszullétek orális glükóz vagy más cukortartalmú termék adagolásával kezelhetők.

A közepesen súlyos hypoglykaemia intramuscularisan vagy subcutan adott glükagonnal kezelhető.
Amikor a beteg állapota már kellő mértékben javult, a kezelést per os adott szénhidráttal kell folytatni. A glükagonra nem reagáló betegeknek intravénásan glükózoldatot kell adni.

Amennyiben a beteg komatózus állapotban van, intramuscularisan vagy subcutan glükagont kell a szervezetébe juttatni. Amennyiben glükagon nem elérhető, vagy ha a beteg glükagonra nem reagál, akkor intravénás glükózoldattal kell kezelni. Ahogy a beteg visszanyeri eszméletét, szájon át kell szénhidrátot fogyasztania.

Az állapot látszólagos rendeződése után ismét jelentkezhet a hypoglykaemia, ezért szükség lehet hosszan tartó szénhidrátbevitelre és a beteg megfigyelésére.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Az inzulinszükségletet a vércukorszintet emelő gyógyszerek, pl. az orális fogamzásgátlók, a kortikoszteroidok, vagy a pajzsmirigyhormon-pótló kezelés, a danazol és a béta2-mimetikumok (pl. ritodrin, szalbutamol, terbutalin) fokozhatják.

Az inzulinszükségletet a vércukorszintet csökkentő gyógyszerek, pl. orális antidiabetikumok, szalicilátok (pl. acetilszalicilsav), szulfonamidok, bizonyos antidepresszánsok (monoamin oxidáz gátlók, szelektív szerotonin reuptake gátlók), bizonyos ACE-gátlók (kaptopril, enalapril), angiotenzin II receptor-blokkolók, béta-receptor blokkolók, oktreotid vagy alkohol csökkenthetik.

A Humalog mellett más gyógyszer alkalmazása a kezelőorvos jóváhagyásával történjen (lásd 4.4 pont).


6.2 Inkompatibilitások

Injekciós üveg

Ez a gyógyszer kizárólag a 6.6 pontban felsorolt gyógyszerekkel keverhető.

Patron, KwikPen, Junior KwikPen és Tempo Pen

Ezek a gyógyszerek nem keverhetők semmilyen más inzulinkészítménnyel vagy más gyógyszerrel.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A biztonságossági profil összefoglalása

Diabeteses betegen az inzulinkezelés leggyakoribb nemkívánatos hatása a hypoglykaemia. A súlyos hypoglykaemia eszméletvesztést, szélsőséges esetekben halált okozhat. A hypoglykaemia specifikus gyakoriságáról nem áll rendelkezésre adat, mivel hypoglykaemiát eredményezhet mind az inzulin dózisa, mind egyéb tényezők pl. az étrend és testmozgás.

A mellékhatások táblázatos felsorolása

A következő, klinikai vizsgálatokból származó mellékhatások az alábbi MedDRA szervrendszer szerinti osztályozásban, preferált szakkifejezésekkel, gyakoriság szempontjából csökkenő sorrendben vannak feltüntetve (nagyon gyakori ?1/10; gyakori ?1/100 - <1/10; nem gyakori ?1/1000 - <1/100; ritka ?1/10 000 - <1/1000; nagyon ritka <1/10 000), nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).

Az egyes gyakorisági kategóriákon belül a mellékhatások csökkenő súlyosság szerint kerülnek megadásra.

MedDRA
szervrendszeri kategóriák
Nagyon gyakori
Gyakori
Nem
gyakori
Ritka
Nagyon
ritka
Nem
ismert
Immunrendszeri betegségek és tünetek




Lokális allergia

X




Általános allergiás reakció



X


A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei




Lipodystrophia


X



Cutan amyloidosis





X

Kiválasztott mellékhatások leírása

Lokális allergia

Lokális allergia előfordulása gyakori. Bőrpír, duzzanat és viszketés léphet fel az inzulin beadásának helyén. Ezen állapot rendszerint néhány nap vagy hét alatt megszűnik. Kialakulása egyes esetekben nem az inzulinnal áll összefüggésben, hanem egyéb tényezőkkel, pl. a bőr megtisztítására használt szerben levő ingerlő hatású anyagokkal vagy a hibás injekciós technikával.

Általános allergiás reakció

Az általános allergiás reakció ritka, de potenciálisan súlyosabb. Tünete lehet a testszerte fellépő bőrpír,
a légszomj, a nehézlégzés, a vérnyomáscsökkenés, a szapora szívverés vagy verejtékezés. A generalizált allergia súlyos esetei életveszélyes állapothoz vezethetnek.

A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei

Lipodystrophia és cutan amyloidosis alakulhat ki az injekció beadási helyén, késleltetve az inzulin helyi felszívódását. Az injekció beadási helyének folyamatos változtatása a megadott területen belül csökkentheti vagy megelőzheti ezeket a reakciókat (lásd 4.4 pont).

Oedema

Az inzulinkezelés kapcsán oedema eseteit jelentették, különösen olyankor, amikor a korábbi rossz anyagcsere-helyzet javult az intenzifikált inzunlinkezelés hatására.

Feltételezett mellékhatások bejelentése

A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Diabetesben alkalmazott gyógyszerek, injekcióban történő beadásra való inzulinok és inzulinanalógok, gyors hatású, ATC kód: A10AB04

A lispro inzulin elsődleges hatása a glükózanyagcsere szabályozása.

Az inzulinoknak a különböző szövetekben ezen kívül számos anabolikus és antikatabolikus hatásuk van. Az izomszövetben a glikogén-, a zsírsav-, a glicerin- és a fehérjeszintézist, valamint az aminosav felvételét fokozzák, a glikogenolízist, a glükoneogenezist, a ketogenezist, a lipolízist, a fehérje katabolizmust és az aminosav-felszabadulást viszont gátolják.

A lispro inzulin hatása gyorsan (kb. 15 percen belül) kialakul, ez teszi lehetővé, hogy beadására az étkezés idejéhez közelebb (az étkezést 0-15 perccel megelőzően) kerüljön sor, mint az oldható inzulin esetében (az étkezést 30-45 perccel megelőzően). A lispro inzulin hatása gyorsan kialakul, hatástartama pedig rövidebb (2 - 5 óra), mint az oldható inzuliné.

1-es és 2-es típusú diabetesben lispro inzulinnal végzett klinikai vizsgálatok a postprandialis hyperglykaemia csökkenését igazolták az oldható humán inzulinhoz képest.

A lispro inzulin hatásának időbeli lefolyása - a többi inzulinkészítményhez hasonlóan - jelentős egyéni változékonyságot mutathat és eltérő időpontokban ugyanannál a személynél is más és más lehet, továbbá függ az adagtól, az injekció helyétől, a vérellátástól, a hőmérséklettől és a fizikai aktivitástól. A subcutan injekciót követő jellemző hatásgörbét mutatja a lenti ábra.



A fenti hatásgörbe az egyén éhomihoz közeli teljes vérglükóz koncentrációjának fenntartásához szükséges glükóz relatív mennyisége alapján készült, és az inzulinnak a glükózanyagcserére gyakorolt hatásának időbeli lefolyását tükrözi.

A gyermekekben (61 beteg, életkoruk 2-11 év), valamint gyermekekben és serdülőkben (481 beteg, életkoruk 9-19 év) végzett klinikai vizsgálatok során összehasonlították a lispro inzulin és az oldható humán inzulin farmakodinamikáját. A lispro inzulin farmakodinamikája gyermekeknél hasonló a felnőttekben észlelthez.

A subcutan infúziós pumpával alkalmazott lispro inzulinkezelés alacsonyabb glikozilált haemoglobinszintet eredményez, mint az oldható inzulin. Egy kettős vak, keresztezett klinikai vizsgálat során 12 heti lispro inzulinkezelést követően a glikozilált haemoglobin 0,37 százalékkal, míg az oldható inzulinkezelést követően 0,03 százalékkal csökkent (p=0,004).

2-es típusú diabetesben maximális adagú szulfonilurea készítmények alkalmazása mellett a lispro inzulin hozzáadása a kezeléshez szignifikánsan csökkenti a HbA1c szintjét a szulfonilurea monoterápia során észlelt értékhez viszonyítva. A HbA1c szint csökkenése más inzulinkészítmények, például az oldható vagy izofán inzulinok alkalmazásakor is várható.

1-es és 2-es típusú diabetesben a lispro inzulinnal végzett klinikai vizsgálatok az éjszakai hypoglykaemiás epizódok csökkenését igazolták az oldható humán inzulinkezeléshez képest. Néhány vizsgálatban az éjszakai hypoglykaemia csökkenését a nappali hypoglykaemiás epizódok gyakoribbá válása kísérte.

A vese- vagy májműködés csökkenése nem befolyásolja a lispro inzulinkezelésre adott glukodinámiás választ. A lispro inzulin és az oldható inzulin közötti glukodinámiás különbségek glükóz "clamp" módszerrel meghatározva a veseműködés széles tartományában megtartottak.

A lispro inzulin a molaritást tekintve egyenértékű a humán inzulinnal, azonban hatáskezdete gyorsabban kialakul, hatástartama pedig rövidebb.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

A lispro inzulin gyorsan felszívódik és a subcutan injekciót követően 30-70 percen belül eléri a vérben maximális koncentrációját. Ezen kinetika klinikai jelentőségének mérlegelésekor a glükóz utilizációs görbét helyes figyelembe venni (az 5.1 pont szerint).

A lispro inzulinnak az oldható humán inzulinhoz viszonyított gyorsabb felszívódása csökkent veseműködés esetén is fenntartott. A farmakokinetikai eltérések függetlenek a veseműködéstől, és a veseműködés széles tartományában megtartottak a lispro inzulin és az oldható humán inzulin között 2-es típusú diabetesben. Csökkent májműködés esetén a lispro inzulin gyorsabban szívódik fel és bomlik le, mint az oldható humán inzulin.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Az in vitro vizsgálatokban, beleértve az inzulin receptorokhoz való kötődést és a növekedő sejtekre gyakorolt hatást is, a lispro inzulin a humán inzulinhoz nagyon hasonlóan viselkedett. A vizsgálatok szerint a lispro inzulinnak az inzulin receptorokról történő leválása is megegyezik a humán inzulinéval. Az egy hónapos és a 12 hónapos akut toxikológiai vizsgálatok nem mutattak értékelhető toxicitást.

A lispro inzulin az állatokon végzett vizsgálatok során nem okozott fertilitáscsökkenést, embriotoxicitást vagy teratogenitást.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

Injekciós üveg

Az oldat butil vagy halobutil dugóval lezárt és alumínium kupakkal megerősített, I-es típusú flintüvegből készült injekciós üvegben található. Az injekciós üveg dugóját dimetikon vagy szilikon emulzióval kezelhették.

10 ml-es injekciós üveg: 1 db vagy 2 db injekciós üveget tartalmazó csomagolás vagy 5 db injekciós üveget tartalmazó (5 × 1 db injekciós üveg) gyűjtőcsomagolás. Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

Patron

Az oldat butil vagy halobutil zárókoronggal és dugattyúfejjel lezárt és alumínium kupakkal megerősített, I-es típusú flintüvegből készült patronban található. A patron dugattyúját és/vagy az üvegpatront dimetikon vagy szilikon emulzióval kezelhették.

3 ml-es patron: 5 db vagy 10 db patront tartalmazó csomagolás. Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

KwikPen

Az oldat butil vagy halobutil zárókoronggal és dugattyúfejjel lezárt és alumínium kupakkal megerősített, I-es típusú flintüvegből készült patronban található. A patron dugattyúját és/vagy az üvegpatront dimetikon vagy szilikon emulzióval kezelhették. A 3 ml-es patronok "KwikPen" nevű eldobható injekciós tollba vannak beépítve. Tűket nem tartalmaz a csomagolás.

3 ml-es KwikPen: 5 db előretöltött injekciós tollat tartalmazó csomagolás vagy 10 db előretöltött injekciós tollat tartalmazó (2 × 5 db injekciós toll) gyűjtőcsomagolás. Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

Junior KwikPen

Halobutil zárókoronggal és brómbutil dugattyúfejjel lezárt és alumínium kupakkal megerősített, I-es típusú üvegpatron. A patron dugattyúját és/vagy az üvegpatront dimetikon vagy szilikon emulzióval kezelhették. A 3 ml-es patronok "Junior KwikPen" nevű, eldobható injekciós tollba vannak beépítve. Tűket nem tartalmaz a csomagolás

3 ml-es Junior KwikPen: 1 db előretöltött injekciós tollat, 5 db előretöltött injekciós tollat tartalmazó csomagolás vagy 10 db előretöltött injekciós tollat tartalmazó (2 × 5 db injekciós toll) gyűjtőcsomagolás. Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

Tempo Pen

Halobutil zárókoronggal és brómbutil dugattyúfejjel lezárt és alumínium kupakkal megerősített, I-es típusú üvegpatron. A patron dugattyúját és/vagy az üvegpatront dimetikon vagy szilikon emulzióval kezelhették. A 3 ml-es patronok "Tempo Pen" nevű, eldobható injekciós tollba vannak beépítve. A Tempo Pen mágnest tartalmaz (lásd 4.4 pont). Tűket nem tartalmaz a csomagolás.

3 ml-es Tempo Pen: 5 db előretöltött injekciós tollat tartalmazó csomagolás vagy 10 db előretöltött injekciós tollat tartalmazó (2 × 5 db injekciós toll) gyűjtőcsomagolás. Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Használati és kezelési utasítások

Egy esetleges betegség-transzmisszió megelőzése érdekében minden patront vagy az előretöltött injekciós tollat kizárólag egy beteg használhat, még akkor is, ha kicserélték a tűt az adagolóeszközön. Az injekciós üveget használó betegek nem használhatnak közös tűt vagy fecskendőt. A tűt minden injekció után ki kell dobni.

A Humalog oldatnak tisztának és színtelennek kell lennie. Nem szabad alkalmazni a Humalog-ot, ha zavaros, besűrűsödött vagy enyhén elszíneződött ,vagy szilárd részecskék láthatóak benne.

Ne keverje az injekciós üvegekben lévő inzulint a patronokban lévő inzulinnal. Lásd 6.2 pont.

Az adag elkészítése

Injekciós üveg
Az injekciós üveg csak megfelelő (100 egység jelzésű) fecskendővel együtt használható.

i) Humalog

1. Mosson kezet.

2. Ha új injekciós üveget használ, pattintsa le a műanyag védőkupakot, de ne távolítsa el a dugót.

3. Ha a terápiás előírás szerint a bazális inzulint és a Humalog-ot egyidejűleg kell alkalmazni, azok a fecskendőben keverhetők. Az inzulinok keverését illetően lásd a keverési útmutatást az (ii) és 6.2 pontoknál.

4. Szívjon levegőt a fecskendőbe, az előírt Humalog adagnak megfelelően. Törölje le az injekciós üveg tetejét vattával. Szúrja át a Humalog injekciós üveg gumidugóját, és fecskendezze be a levegőt az injekciós üvegbe.

5. Fordítsa fejjel lefelé az injekciós üveget és a fecskendőt. Tartsa az injekciós üveget és a fecskendőt szorosan az egyik kezében.

6. Bizonyosodjon meg róla, hogy a tű hegye a Humalog-ban van, és szívja vissza a helyes adagot a fecskendőbe.

7. Mielőtt kihúzza a tűt az injekciós üvegből, ellenőrizze a fecskendőt, hogy nincsenek-e benne légbuborékok, amelyek csökkentik a Humalog mennyiségét. Ha légbuborékok vannak jelen, tartsa a fecskendőt egyenesen felfelé, és ütögesse az oldalát, amíg a buborékok a tetejére nem kerülnek. Nyomja ki őket a dugattyúval, és szívja vissza a helyes adagot.

8. Húzza ki a tűt az injekciós üvegből és fektesse le úgy a fecskendőt, hogy a tű ne érjen hozzá semmihez.

ii) A Humalog keverése hosszabb hatástartamú humán inzulinokkal (lásd 6.2 pont)

1. A Humalog csak orvosi utasítás esetén keverhető hosszabb hatástartamú humán inzulinokkal.

2. Szívjon ugyanannyi levegőt a fecskendőbe, mint amennyi a hosszabb hatástartamú inzulin kívánt mennyisége. Szúrja a tűt a hosszabb hatástartamú inzulin injekciós üvegébe, és nyomja be a levegőt. Húzza vissza a tűt.

3. Most nyomjon levegőt a Humalog injekciós üvegbe az előbbi módon, de ne húzza ki a tűt.

4. Fordítsa fejjel lefelé az injekciós üveget és a fecskendőt.

5. Bizonyosodjon meg róla, hogy a tű hegye a Humalog-ban van, és szívja vissza a helyes Humalog adagot a fecskendőbe.

6. Mielőtt kihúzza a tűt az injekciós üvegből, ellenőrizze a fecskendőt, hogy nincsenek-e benne légbuborékok, amelyek csökkentik a Humalog mennyiségét. Ha légbuborékok vannak jelen, tartsa a fecskendőt egyenesen felfelé és ütögesse az oldalát, amíg a buborékok a tetejére nem kerülnek. Nyomja ki őket a dugattyúval és szívja vissza a helyes adagot.

7. Húzza ki a tűt a Humalog injekciós üvegből és szúrja be a hosszabb hatástartamú inzulin injekciós üvegébe. Fordítsa lefelé az injekciós üveget és a fecskendőt. Tartsa az injekciós üveget és a fecskendőt szorosan egyik kezében és óvatosan rázza meg. Bizonyosodjon meg róla, hogy a tű hegye a Humalog-ban van, és szívja vissza a hosszabb hatástartamú inzulinadagját.

8. Húzza ki a tűt az injekciós üvegből és fektesse le úgy a fecskendőt, hogy a tű ne érjen hozzá semmihez.

Patron
A Humalog patronokat a Lilly többször használatos inzulin injekciós tollal kell használni. Nem használhatók másféle többször használatos injekciós tollal, mert az adagolás pontossága más injekciós tollakkal nem biztosított.

A patron behelyezésekor, a tű felhelyezésekor és az inzulin injekció beadásakor az adagolóeszköz használati útmutatójában leírtakat kell követni.

KwikPen, Junior KwikPen és Tempo Pen
Az előretöltött injekciós toll használata előtt gondosan el kell olvasni a betegtájékoztatóban található használati útmutatót. Az előretöltött injekciós tollat a használati útmutató ajánlása szerint kell alkalmazni.

Az injekciós toll nem használható, ha úgy tűnik, hogy bármelyik része eltört vagy megsérült.

Az adag beadása

Előretöltött vagy többször használatos injekciós tollak használata esetén is el kell olvasni az injekciós toll előkészítéséről és az adag beadásáról szóló részletes tájékoztatót. Az alábbi egy általános leírás.

1. Mosson kezet.

2. Válassza ki az injekció helyét.

3. Tisztítsa meg a bőrt, ahogy azt megmutatták.

4. A bőrfelület kifeszítésével vagy egy nagyobb terület összecsípésével rögzítse a bőrt. Szúrja be a tűt, és adja be az injekciót, ahogy azt megmutatták.

5. Húzza ki a tűt, és néhány másodpercig gyengéden nyomja az injekció helyét. Ne dörzsölje az injekció helyét.

6. A fecskendőt és a tűt biztonságos módon dobja el. Az adagolóeszközhöz használja a külső tűvédő kupakot, annak segítségével csavarja le a tűt és biztonságos módon dobja el.

7. Úgy váltogassa az injekció helyét, hogy ugyanazt a helyet csak kb. havonta egyszer használja.

Humalog Tempo Pen

A Tempo Pen-t úgy tervezték, hogy azt együtt lehessen működtetni a Tempo Smart Button nevű eszközzel. A Tempo Smart Button egy, a Tempo Pen adagológombjához csatlakoztatható opcionális eszköz, amely segítségével a Tempo Pen a Humalog adagolásával kapcsolatos információkat küldhet egy kompatibilis mobilapplikációnak. A Tempo Pen attól függetlenül tud inzulint injektálni, hogy van-e csatlakoztatva hozzá Tempo Smart Button vagy sem. A mobilapplikáció részére történő adatküldéshez kövesse a Tempo Smart Button-hoz mellékelt használati útmutatót, illetve a mobilapplikációra vonatkozó használati útmutatót.

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.



6.4 Különleges tárolási előírások

Nem fagyasztható! Ne tegye ki nagy melegnek vagy közvetlen napsugárzásnak.

Felhasználás előtt

Hűtőszekrényben (2 °C - 8 °C) tárolandó.

Az első használat után / a patron behelyezése után

Injekciós üveg

Hűtőszekrényben (2 °C - 8 °C) vagy legfeljebb 30 °C-on tárolandó.

Patron

Legfeljebb 30 °C-on tárolandó. Hűtőszekrényben nem tárolható! A patron behelyezése után az injekciós tollat nem szabad felhelyezett tűvel együtt tárolni.

KwikPen, Junior KwikPen és Tempo Pen

Legfeljebb 30 °C-on tárolandó. Hűtőszekrényben nem tárolható! Az előretöltött injekciós tollat nem szabad felhelyezett tűvel együtt tárolni.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

Felhasználás előtt

3 év

Az első használat után / a patron behelyezése után

28 nap


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Eli Lilly Nederland B.V., Papendorpseweg 83, 3528 BJ Utrecht, Hollandia


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLYEK SZÁMAI

EU/1/96/007/002
EU/1/96/007/004
EU/1/96/007/020
EU/1/96/007/021
EU/1/96/007/023
EU/1/96/007/031
EU/1/96/007/032
EU/1/96/007/043
EU/1/96/007/044
EU/1/96/007/045
EU/1/96/007/046
EU/1/96/007/047


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 1996. április 30.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2006. április 30.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA


A gyógyszerről részletes információ az Európai Gyógyszerügynökség internetes honlapján (http://www.ema.europa.eu) található.

1. A GYÓGYSZER NEVE

Humalog Mix25 100 egység/ml szuszpenziós injekció üvegben
Humalog Mix25 100 egység/ml szuszpenziós injekció patronban
Humalog Mix25 100 egység/ml KwikPen szuszpenziós injekció előretöltött injekciós tollban


2. MINŐSÉGI ÉS MENNYISÉGI ÖSSZETÉTEL

Milliliterenként 100 egység (3,5 mg-mal egyenértékű) lispro inzulint* tartalmaz.

A Humalog Mix25 25% lispro inzulin oldatot és 75% lispro inzulin protamin szuszpenziót tartalmaz.

Injekciós üveg

Injekciós üvegenként 1000 egység lispro inzulint tartalmaz 10 ml szuszpenzióban.

Patron

Patrononként 300 egység lispro inzulint tartalmaz 3 ml szuszpenzióban.

KwikPen

Előretöltött injekciós tollanként 300 egység lispro inzulint tartalmaz 3 ml szuszpenzióban. Minden KwikPen 1-60 egység beadására alkalmas, 1 egységenkénti lépésekben.

*E. coli-ban rekombináns DNS technikával előállított

A segédanyagok teljes listáját lásd a 6.1 pontban.


3. GYÓGYSZERFORMA

Szuszpenziós injekció.

Fehér szuszpenzió.


4. KLINIKAI JELLEMZŐK

4.1 Terápiás javallatok

A Humalog Mix25 diabetes mellitusban szenvedő olyan betegek kezelésére javallott, akik normális glükóz homeosztázisuk fenntartásához inzulinra szorulnak.

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

A gyógyszeradagot az orvos határozza meg a beteg inzulinszükséglete alapján.

A Humalog Mix25 röviddel az étkezést megelőzően adható. Szükség esetén a Humalog Mix25 rövid idővel az étkezést követően adható. A Humalog Mix25 készítményeket kizárólag subcutan injekcióként lehet beadni. A Humalog Mix25 készítményeket semmilyen körülmények között nem szabad intravénásan beadni.

A Humalog Mix25 subcutan beadását követően a Humalog hatásának gyors kialakulása és a csúcskoncentráció korai elérése észlelhető. Ez teszi lehetővé, hogy a Humalog Mix25 beadására az étkezéshez nagyon közel kerüljön sor. A Humalog Mix25 lispro inzulin protamin szuszpenzió összetevőjének hatástartama hasonló a bazális (NPH) inzulinéhoz.

Bármely inzulinkészítmény hatásának időbeli lefolyása jelentős egyéni változatosságot mutathat, és eltérő időpontokban ugyanannál a személynél is más és más lehet. A Humalog Mix25 hatásának időbeli lefolyása a többi inzulinkészítményhez hasonlóan függ az adagtól, az injekció beadásának helyétől, a vérellátástól, a hőmérséklettől és a fizikai aktivitástól.

Különleges betegcsoportok

Vesekárosodás
Az inzulinszükséglet vesekárosodás fennállása esetén csökkenhet.

Májkárosodás
Májkárosodásban szenvedő betegek esetén a glükoneogenezis csökkent kapacitása és a kisebb mértékű inzulin lebontás miatt csökkenhet az inzulinszükséglet. Azonban krónikus májkárosodásban szenvedő betegek esetén az inzulinrezisztencia növekedése fokozhatja az inzulinszükségletet.

Gyermekek és serdülők
A Humalog Mix25 adása 12 évesnél fiatalabb gyermekeknek csak akkor javasolt, ha alkalmazása az oldható inzulinhoz képest várhatóan előnnyel jár.

Az alkalmazás módja

A subcutan alkalmazás a felkarok, a combok, a far vagy a has területén történjen. A lipodystrophia és a cutan amyloidosis (lásd 4.4 és 4.8 pont) kockázatának csökkentése érdekében az injekciós helyeket úgy kell váltogatni, hogy ugyanaz a hely havonta kb. egy alkalomnál gyakrabban ne kerüljön sorra.

A Humalog Mix25 subcutan beadásánál gondosan el kell kerülni az érpályába való juttatást. Az injekció beadása után annak helyét nem szabad masszírozni. A betegeknek meg kell tanítani a helyes injekciós technikát.

KwikPen

A KwikPen egyszeri injekcióként 1-60 egység beadására alkalmas, 1 egységenkénti lépésekben. A szükséges adagot egységekben lehet beállítani. Az egységek száma az injekciós toll adagjelző ablakában látható.

4.3 Ellenjavallatok

A készítmény hatóanyagával vagy a 6.1 pontban felsorolt bármely segédanyagával szembeni túlérzékenység.

Hypoglykaemia.

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Nyomonkövethetőség

A biológiai készítmények nyomonkövethetőségének javítása érdekében, az alkalmazott készítmény nevét és gyártási tételszámát egyértelműen kell feltüntetni.

A Humalog Mix25-öt semmilyen körülmények között nem szabad intravénásan beadni.

A beteg átállítása egy másik típusú inzulinra vagy más gyártó inzulinkészítményére

A beteg átállítására egy másik típusú inzulinra, vagy más gyártó inzulinkészítményére csak szigorú orvosi felügyelet mellett kerülhet sor. A hatóanyag mennyiségében, a gyártmányban, típusban (gyors hatású/oldható, NPH/ isophan, stb.), fajtában (állati, humán, humán inzulinanalóg) és/vagy előállítási módban (rekombináns DNS, illetve állati eredetű inzulin) történő változás a dózis megváltoztatását teheti szükségessé.

Hypoglykaemia és hyperglykaemia

A hypoglykaemia korai figyelmeztető jeleit megváltoztathatja vagy kevésbé kifejezetté teheti a régóta fennálló diabetes, az intenzifikált inzulinkezelés, a diabeteses neuropathia, illetve egyes gyógyszerkészítmények, mint a béta-blokkolók alkalmazása.

Állati eredetű inzulinról humán inzulinra átállított betegek között előfordulhat, hogy a hypoglykaemia korai figyelmeztető jelei kevésbé határozottak, illetve eltérnek attól, amit az előzetesen használt inzulinfajta esetén észleltek. A kezeletlen hypoglykaemia vagy hyperglykaemia eszméletvesztést, kómát vagy halált okozhat.

Nem megfelelő adagolás alkalmazása vagy a kezelés kihagyása, különösen inzulindependens cukorbetegekben, hyperglykaemiához és diabeteses ketoacidosishoz vezethet; ezek az állapotok potenciálisan halálhoz vezethetnek.

Injekciózási technika

A betegeket fel kell szólítani, hogy folyamatosan váltogassák az injekció beadási helyét a lipodystrophia és a cutan amyloidosis kockázatának csökkentése érdekében. Ha ilyen reakciókat mutató helyekre adják be az inzulin-injekciókat, fennáll az inzulin késleltetett felszívódásának kockázata, ami ronthatja a glykaemiás kontrollt. Beszámoltak arról, hogy hypoglykaemiához vezetett, amikor a beteg hirtelen olyan injekciózási helyre váltott, amely nem volt érintett ilyen elváltozás által. Az injekciózási hely váltása után a vércukorszint monitorozása javasolt, és mérlegelhető az antidiabetikus gyógyszerek dózisának módosítása is.

Inzulinszükséglet és az adag módosítása

Az inzulinszükséglet megnövekedhet betegség és az érzelmi élet zavarai esetén.

Az adag módosítása válhat szükségessé akkor is, ha a beteg fokozott mértékben végez testmozgást, illetve változtat megszokott étrendjén. Közvetlenül az étkezés után végzett fizikai tevékenység növelheti a hypoglykaemia kockázatát.

Humalog Mix25 együttes alkalmazása pioglitazonnal

Pioglitazon és inzulin kombinált alkalmazása esetén egyes esetekben szívelégtelenség kialakulását jelezték, különösen olyan betegeknél, akiknél fennálltak a szívelégtelenség kialakulásának kockázati tényezői. Ezt a pioglitazon és Humalog Mix25 kombinált kezelés mérlegelésekor figyelembe kell venni. Amennyiben ezt a kombinációt alkalmazzák, a betegeknél figyelni kell a szívelégtelenség okozta panaszokat és tüneteket, a testtömeg-növekedést és az oedemát. A kardiális tünetek bármilyen romlása esetén a pioglitazon-kezelést fel kell függeszteni.

Gyógyszerelési hibák elkerülése

A betegeket tájékoztatni kell arról, hogy mindig ellenőrizzék az inzulin címkéjét minden egyes injekció előtt, hogy elkerüljék két különböző hatáserősségű Humalog KwikPen, illetve más inzulinkészítmény véletlen összecserélését.
A betegeknek szemrevételezéssel ellenőrizniük kell a beállított adagszámot az injekciós toll adagszámlálóján. Éppen ezért ahhoz, hogy a beteg önmagának adja be az injekciót, elvárás, hogy le tudja olvasni az adagszámlálót. A vak vagy gyengén látó betegek figyelmét fel kell hívni arra, hogy gondoskodjanak segítségről/asszisztenciáról egy jól látó, az inzulinadagoló eszköz kezelésére megtanított személyében.

Segédanyagok

A készítmény kevesebb, mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz adagonként, azaz gyakorlatilag "nátriummentes".

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Az inzulinszükségletet a vércukorszintet emelő gyógyszerek, pl. az orális fogamzásgátlók, a kortikoszteroidok, vagy a pajzsmirigyhormon-pótló kezelés, a danazol és a béta2-mimetikumok (pl. ritodrin, szalbutamol, terbutalin) fokozhatják.

Az inzulinszükségletet a vércukorszintet csökkentő gyógyszerek, pl. orális antidiabetikumok, szalicilátok (pl. acetilszalicilsav), szulfonamidok, bizonyos antidepresszánsok (monoamin oxidáz gátlók, szelektív szerotonin reuptake gátlók), bizonyos ACE-gátlók (kaptopril, enalapril), angiotenzin II receptor-blokkolók, béta-receptor blokkolók, oktreotid vagy alkohol csökkenthetik.

A Humalog Mix25 együttes alkalmazását egyéb inzulinokkal nem vizsgálták.

A Humalog Mix25 mellett más gyógyszer alkalmazása a kezelőorvos jóváhagyásával történjen (lásd 4.4 pont).

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség

A lispro inzulin terhesség alatti alkalmazásakor szerzett nagy számú adat nem utal a terhességre, illetve a magzat/újszülött egészségére gyakorolt nemkívánatos hatásra.

Elengedhetetlen, hogy az inzulinnal kezelt (inzulindependens vagy gesztációs diabetesben szenvedő) beteg vércukorszintje a terhesség egész ideje alatt jól legyen beállítva. Az inzulinszükséglet az első trimeszterben rendszerint csökken, majd a második és a harmadik trimeszterben növekszik. A diabeteses betegek figyelmét fel kell hívni arra, hogy terhesség, illetve annak tervezése esetén forduljanak orvoshoz. Diabetesben szenvedő terhes betegeknél elengedhetetlen a vércukorszint és az általános állapot gondos ellenőrzése.

Szoptatás

A szoptatás során a diabeteses betegek inzulinadagjában, étrendjében vagy mindkettőben változtatás válhat szükségessé.

Termékenység

A lispro inzulin nem okozott termékenység csökkenést az állatkísérletek során (lásd 5.3 pont).

4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A hypoglykaemia eredményeként romolhat a beteg koncentráló- és reakcióképessége. Ez kockázatot jelenthet olyan helyzetekben, amikor ezek a képességek különösen fontosak (pl. gépjárművezetés vagy gépkezelés).

A betegeket figyelmeztetni kell arra, hogy legyenek felkészülve a hypoglykaemia kivédésére gépjárművezetés közben, ez különösen fontos azoknál, akiknél a hypoglykaemia figyelmeztető jeleinek felismerése csökkent vagy hiányzik, illetve akiknél gyakran fordulnak elő hypoglykaemiás epizódok. Ilyen körümények között mérlegelni kell, hogy tanácsos-e a gépjárművezetés.

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A biztonságossági profil összefoglalása

Diabeteses betegen az inzulinkezelés leggyakoribb nemkívánatos hatása a hypoglykaemia. A súlyos hypoglykaemia eszméletvesztést, szélsőséges esetekben halált okozhat. A hypoglykaemia specifikus gyakoriságáról nem áll rendelkezésre adat, mivel hypoglykaemiát eredményezhet mind az inzulin dózisa, mind egyéb tényezők pl. az étrend és testmozgás.

A mellékhatások táblázatos felsorolása

A következő, klinikai vizsgálatokból származó mellékhatások az alábbi MedDRA szervrendszer szerinti osztályozásban, preferált szakkifejezésekkel, gyakoriság szempontjából csökkenő sorrendben vannak feltüntetve (nagyon gyakori ?1/10; gyakori ?1/100 - <1/10; nem gyakori ?1/1000 - <1/100; ritka ?1/10 000 - <1/1000; nagyon ritka <1/10 000), nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).

Az egyes gyakorisági kategóriákon belül a mellékhatások csökkenő súlyosság szerint kerülnek megadásra.

MedDRA
szervrendszeri kategóriák
Nagyon gyakori
Gyakori
Nem
gyakori
Ritka
Nagyon
ritka
Nem
ismert
Immunrendszeri betegségek és tünetek




Lokális allergia

X




Általános allergiás reakció



X


A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei




Lipodystrophia


X



Cutan amyloidosis





X

Kiválasztott mellékhatások leírása

Lokális allergia

Lokális allergia előfordulása gyakori. Bőrpír, duzzanat és viszketés léphet fel az inzulin beadásának helyén. Ezen állapot rendszerint néhány nap vagy hét alatt megszűnik. Kialakulása egyes esetekben nem az inzulinnal áll összefüggésben, hanem egyéb tényezőkkel, pl. a bőr megtisztítására használt szerben levő ingerlő hatású anyagokkal vagy a hibás injekciós technikával.

Általános allergiás reakció

Az általános allergiás reakció ritka, de potenciálisan súlyosabb. Tünete lehet a testszerte fellépő bőrpír,
a légszomj, a nehézlégzés, a vérnyomáscsökkenés, a szapora szívverés vagy verejtékezés. A generalizált allergia súlyos esetei életveszélyes állapothoz vezethetnek.

A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei

Lipodystrophia és cutan amyloidosis alakulhat ki az injekció beadási helyén, késleltetve az inzulin helyi felszívódását. Az injekció beadási helyének folyamatos változtatása a megadott területen belül csökkentheti vagy megelőzheti ezeket a reakciókat (lásd 4.4 pont).

Oedema

Az inzulinkezelés kapcsán oedema eseteit jelentették, különösen olyankor, amikor a korábbi rossz anyagcsere-helyzet javult az intenzifikált inzunlinkezelés hatására.

Feltételezett mellékhatások bejelentése

A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.

4.9 Túladagolás

Az inzulinok esetében a túladagolás fogalma specifikusan nem határozható meg, mivel a szérum glükózkoncentrációja az inzulinszint, az elérhető glükóz mennyisége és az egyéb anyagcserefolyamatok összetett egymásrahatásának az eredménye. Hypoglykaemia a tápanyagbevitelhez és az energiafelhasználáshoz viszonyítottan feleslegben levő inzulin következtében alakulhat ki.

A hypoglykaemia kialakulását apathia, zavartság, palpitáció, fejfájás, verejtékezés és hányás kísérheti.

Az enyhe hypoglykaemiás rosszullétek orális glükóz vagy más cukortartalmú termék adagolásával kezelhetők.

A közepesen súlyos hypoglykaemia intramuscularisan vagy subcutan adott glükagonnal kezelhető.
Amikor a beteg állapota már kellő mértékben javult, a kezelést per os adott szénhidráttal kell folytatni. A glükagonra nem reagáló betegeknek intravénásan glükózoldatot kell adni.

Amennyiben a beteg komatózus állapotban van, intramuscularisan vagy subcutan glükagont kell a szervezetébe juttatni. Amennyiben glükagon nem elérhető, vagy ha a beteg glükagonra nem reagál, akkor intravénás glükózoldattal kell kezelni. Ahogy a beteg visszanyeri eszméletét, szájon át kell szénhidrátot fogyasztania.

Az állapot látszólagos rendeződése után ismét jelentkezhet a hypoglykaemia, ezért szükség lehet hosszan tartó szénhidrátbevitelre és a beteg megfigyelésére.


5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Diabetesben alkalmazott gyógyszerek, injekcióban történő beadásra való inzulinok és inzulinanalógok, intermedier vagy hosszú hatástartamú és gyors hatású kombinációja, ATC kód: A10AD04

A lispro inzulin elsődleges hatása a glükózanyagcsere szabályozása.

Az inzulinoknak a különböző szövetekben ezen kívül számos anabolikus és antikatabolikus hatásuk van. Az izomszövetben a glikogén-, a zsírsav-, a glicerin- és a fehérjeszintézist, valamint az aminosav felvételét fokozzák, a glikogenolízist, a glükoneogenezist, a ketogenezist, a lipolízist, a fehérje katabolizmust és az aminosav felszabadulást viszont gátolják.

A lispro inzulin hatása gyorsan (kb. 15 percen belül) kialakul, ez teszi lehetővé, hogy beadására az étkezés idejéhez közelebb (az étkezést 0-15 perccel megelőzően) kerüljön sor, mint az oldható inzulin esetében (az étkezést 30-45 perccel megelőzően). A Humalog Mix25 subcutan beadását követően a lispro inzulin hatásának gyors kialakulása és a csúcskoncentráció korai elérése észlelhető. A Humalog BASAL hatásgörbéje kb. 15 órán keresztül nagyon hasonló a bazális (NPH) típusú inzulinéhoz.

1-es és 2-es típusú diabetesben Humalog Mix25-tel végzett klinikai vizsgálatok a postprandiális hyperglykaemia csökkenését igazolták a humán 30/70 inzulin keverékhez képest. Egy klinikai vizsgálat során a vércukorszint kis mértékben (0,38 mmol/l) megemelkedett éjszaka (hajnali 3 órakor).

A Humalog Mix25 és a BASAL inzulin farmakodinamikáját az alábbi ábra mutatja.


Hypoglycaemiás aktivitás
Idő, óra

A fenti hatásgörbe az egyén éhomihoz közeli teljes vérglükóz koncentrációjának fenntartásához szükséges glükóz relatív mennyisége alapján készült, az inzulinnak a glükózanyagcserére gyakorolt hatásának időbeli lefolyását tükrözi.

A vese- vagy májműködés csökkenése nem befolyásolja a lispro inzulinkezelésre adott glukodinámiás választ. A lispro inzulin és az oldható humán inzulin közötti glukodinámiás különbségek glükóz "clamp" módszerrel meghatározva a veseműködés széles tartományában megtartottak.

A lispro inzulin a molaritást tekintve egyenértékű a humán inzulinnal, azonban hatáskezdete gyorsabban kialakul, hatástartama pedig rövidebb.

Két 8 hónapos, nyílt, keresztezett elrendezésű vizsgálat készült, melybe olyan 2-es típusú diabeteses betegeket vontak be, akiknél vagy először alkalmaztak inzulin kezelést vagy akik már egy ill. két inzulin injekciót használtak. A randomizált betegeket 4 hónapig kezelték Humalog Mix25-tel (naponta kétszer metforminnal együttesen alkalmazva) vagy glargin inzulinnal (naponta egyszer metforminnal együttesen alkalmazva). Részletes információ az alábbi táblázatban található.


Inzulin kezelésben korábban nem részesült betegek
n=78
Inzulin kezelésben már részesült betegek n=97
Az átlagos teljes napi inzulinadag a vizsgálat végpontjában
0,63 egység/kg
0,42 egység/kg
1
Haemoglobin A1c -csökkenés
1,30%
(átlagérték a vizsgálat kezdetén = 8,7%)
1,00%
(átlagérték a vizsgálat kezdetén = 8,5%)
A kombinált reggeli/esti két órás postprandiális vércukorszint átlagának
1 csökkenése
3,46 mmol/l

2,48 mmol/l

Az éhomi vércukorszint átlagos
1 csökkenése
0,55 mmol/l

0,65 mmol/l

Hypoglykaemia előfordulása a végpontban
25%
25%
Testtömeg gyarapodás2
2,33 kg
0,96 kg
1
a vizsgálat kezdetétől a Humalog Mix25-kezelés végéig 2
a Humalog Mix25-kezelésben részesülő betegeknél az első crossover időszakban (a keresztezett
vizsgálat első kezelési időszakában)

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

A lispro inzulin gyorsan felszívódik és a subcutan injekciót követően 30-70 percen belül eléri a vérben maximális koncentrációját. A lispro inzulin protamin szuszpenzió farmakokinetikája megegyezik az intermedier hatású inzulinéval, mint pl. az NPH. A Humalog Mix25 farmakokinetikája a két összetevő farmakokinetikai tulajdonságait képviseli. Ezen kinetika klinikai jelentőségének mérlegelésekor a glükóz utilizációs görbét helyes figyelembe venni (az 5.1 pont szerint).

A lispro inzulinnak az oldható humán inzulinhoz viszonyított gyorsabb felszívódása csökkent veseműködés esetén is fenntartott. A farmakokinetikai eltérések függetlenek a veseműködéstől, és a veseműködés széles tartományában megtartottak a lispro inzulin és az oldható humán inzulin között 2-es típusú diabetesben. Csökkent májműködés esetén a lispro inzulin gyorsabban szívódik fel és bomlik le, mint az oldható humán inzulin.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Az in vitro vizsgálatokban, beleértve az inzulin receptorokhoz való kötődést és a növekedő sejtekre gyakorolt hatást is, a lispro inzulin a humán inzulinhoz nagyon hasonlóan viselkedett. A vizsgálatok szerint a lispro inzulinnak az inzulin receptorokról történő leválása is megegyezik a humán inzulinéval. Az egy hónapos és a 12 hónapos akut toxikológiai vizsgálatok nem mutattak értékelhető toxicitást.

A lispro inzulin az állatokon végzett vizsgálatok során nem okozott fertilitáscsökkenést, embriotoxicitást vagy teratogenitást.


6. GYÓGYSZERÉSZETI JELLEMZŐK

6.1 Segédanyagok felsorolása

protamin-szulfát m-krezol fenol glicerin
dinátrium-hidrogén-foszfát 7H2O cink-oxid
injekcióhoz való víz
Sósavat és nátrium-hidroxidot használhatnak a pH beállításához.

6.2 Inkompatibilitások

A Humalog Mix25 keverését egyéb inzulinokkal nem vizsgálták. Kompatibilitási vizsgálatok hiányában ez a gyógyszer nem keverhető más gyógyszerekkel.

6.3 Felhasználhatósági időtartam

Felhasználás előtt

3 év

Az első használat után / a patron behelyezése után

28 nap

6.4 Különleges tárolási előírások

Nem fagyasztható! Ne tegye ki nagy melegnek vagy közvetlen napsugárzásnak.

Felhasználás előtt

Hűtőszekrényben (2 °C - 8 °C) tárolandó.

Az első használat után / a patron behelyezése után

Injekciós üveg

Hűtőszekrényben (2 °C - 8 °C) vagy legfeljebb 30 °C-on tárolandó.

Patron

Legfeljebb 30 °C-on tárolandó. Hűtőszekrényben nem tárolható!
A patron behelyezése után az injekciós tollat nem szabad felhelyezett tűvel együtt tárolni.

KwikPen

Legfeljebb 30 °C-on tárolandó. Hűtőszekrényben nem tárolható!
Az előretöltött injekciós tollat nem szabad felhelyezett tűvel együtt tárolni.

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

Injekciós üveg

A szuszpenzió butil vagy halobutil dugóval lezárt és alumínium kupakkal megerősített, I-es típusú flintüvegből készült injekciós üvegben található. Az injekciós üveg dugóját dimetikon vagy szilikon emulzióval kezelhették.

10 ml-es injekciós üveg: 1 db injekciós üveget tartalmazó csomagolás. Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

Patron

A szuszpenzió butil vagy halobutil zárókoronggal és dugattyúfejjel lezárt és alumínium kupakkal megerősített, I-es típusú flintüvegből készült patronban található. A patron dugattyúját és/vagy az üvegpatront dimetikon vagy szilikon emulzióval kezelhették.

3 ml-es patron: 5 db vagy 10 db patront tartalmazó csomagolás. Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

KwikPen

A szuszpenzió butil vagy halobutil zárókoronggal és dugattyúfejjel lezárt és alumínium kupakkal megerősített, I-es típusú flintüvegből készült patronban található. A patron dugattyúját és/vagy az üvegpatront dimetikon vagy szilikon emulzióval kezelhették. A 3 ml-es patronok "KwikPen" nevű eldobható injekciós tollba vannak beépítve. Tűket nem tartalmaz a csomagolás.

3 ml-es KwikPen: 5 db előretöltött injekciós tollat tartalmazó csomagolás vagy 10 db előretöltött injekciós tollat tartalmazó (2 × 5 db injekciós toll) gyűjtőcsomagolás. Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Használati és kezelési utasítások

Egy esetleges betegség-transzmisszió megelőzése érdekében minden patront vagy injekciós tollat kizárólag egy beteg használhat, még akkor is, ha kicserélték a tűt az adagolóeszközön. Az injekciós üveget használó betegek nem használhatnak közös tűt vagy fecskendőt. A tűt minden injekció után el kell dobni.

A Humalog Mix 25-öt gyakran kell ellenőrizni, és nem szabad használni, ha csomók láthatók benne vagy szilárd fehér részecskék tapadnak az injekciós üveg aljára vagy falára, amitől az deresnek látszik.

Az adag elkészítése

A Humalog Mix25 injekciós üveget a használat előtt a két tenyér között görgetve fel kell keverni, amíg egyenletesen opálos vagy tejszerű nem lesz. A Humalog Mix25 patront vagy KwikPen-t használat előtt közvetlenül a két tenyér között tízszer görgetve fel kell keverni, és tízszer 180 fokban el kell fordítani, hogy a tartalma elkeveredjen, amíg egyenletesen opálos vagy tejszerű nem lesz.

Szükség esetén a fentieket meg kell ismételni, amíg a patron tartalma el nem keveredik. A patronok belsejében egy kicsi üveggyöngy segíti a keveredést.

Az erőteljes rázást kerülni kell, mert az injekció habos lesz, ami megnehezíti a pontos adagolást.

Injekciós üveg
Az injekciós üveg csak a megfelelő (100 egység jelzésű) fecskendővel együtt használható.

1. Mosson kezet.

2. Ha új injekciós üveget használ, pattintsa le a műanyag védőkupakot, de ne távolítsa el a dugót.

3. Szívjon ugyanannyi levegőt a fecskendőbe, mint amennyi a Humalog Mix25 kívánt mennyisége. Törölje le az injekciós üveg tetejét vattával. Szúrja át a Humalog Mix25 injekciós üveg gumidugóját és fecskendezze be a levegőt az injekciós üvegbe.

4. Fordítsa fejjel lefelé az injekciós üveget és a fecskendőt. Tartsa az injekciós üveget és a fecskendőt szorosan az egyik kezében.

5. Bizonyosodjon meg róla, hogy a tű hegye a Humalog Mix25-ben van, és szívja vissza a helyes adagot a fecskendőbe.

6. Mielőtt kihúzza a tűt az injekciós üvegből, ellenőrizze a fecskendőt, hogy nincsenek-e benne légbuborékok, amelyek csökkentik a Humalog Mix25 mennyiségét. Ha légbuborékok vannak jelen, tartsa a fecskendőt egyenesen felfelé és ütögesse az oldalát, amíg a buborékok a tetejére nem kerülnek. Nyomja ki őket a dugattyúval és szívja vissza a helyes adagot.

7. Húzza ki a tűt az injekciós üvegből és fektesse le úgy a fecskendőt, hogy a tű ne érjen hozzá semmihez.

Patron
A Humalog Mix25 patronokat a Lilly többször használatos inzulin injekciós tollal kell használni. Nem használhatók másféle többször használatos injekciós tollal, mert az adagolás pontossága más injekciós tollakkal nem biztosított.

A patron behelyezésekor, a tű felhelyezésekor és az inzulin injekció beadásakor az adagolóeszköz használati útmutatójában leírtakat kell követni.

KwikPen
A KwikPen használata előtt gondosan el kell olvasni a betegtájékoztatóban található használati útmutatót. A KwikPen-t a használati útmutató ajánlása szerint kell alkalmazni.

Az injekciós toll nem használható, ha úgy tűnik, hogy bármelyik része eltört vagy megsérült.

Az adag beadása

Előretöltött vagy többször használatos injekciós tollak használata esetén olvassa el az injekciós toll előkészítéséről és az adag beadásáról sz