Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

ALFUZOSIN PHARMACENTER 10MG RETARD TABLETTA 30X

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Pharmacenter Europe Kft.
Hatástani csoport:
G04CA Alpha-adrenoreceptor antagonisták
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-20752/02
Hatóanyagok:
AlfuzosiniumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
2801 Ft
Kiadhatóság:
J Szakorvosi/kórházi diagnózist követő járóbeteg-ellátásban kiadható gyógyszerkészítmény.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános700,002101,00
Közgyógy2801,000,00
Üzemi baleset2801,000,00
Teljes0,002801,00
Egyedi engedélyes0,002801,00
Tárolás:
Gyermekektől elzárva
Legfeljebb 30 °c-on tárolandó
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Májbetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
Vesebetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
Gyerekre nincs adat
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Laktóz intolerancia
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

Az Alfuzosin Pharmacenter 10 mg retard tablettát szájon át kell alkalmazni és egészben kell lenyelni.

Felnőttek:
Benignus prostata hyperplasia (BPH): naponta egy 10 mg-os tabletta az esti étkezés után.

Akut vizeletretenció (AUR): a katéterezés napjától és folyamatosan a katéter eltávolítását követően naponta egy 10 mg-os tabletta az esti étkezés után, hacsak újabb akut vizeletretenció vagy a betegség progressziója nem következik be.

Speciális betegcsoportok

Idős és vesekárosodásban szenvedő betegek:
A farmakokinetikai és klinikai biztonságossági adatok alapján, idős és vesekárosodásban szenvedő betegekben (kreatinin-clearance: ??30 ml/perc) a szokásos adagot kell alkalmazni. Klinikai biztonságossági adatok hiányában súlyos vesekárosodás esetén (kreatinin-clearance: < 30 ml/perc) az Alfuzosin Pharmacenter tabletta nem alkalmazható (lásd a 4.3 pontot).

Májelégtelenség:
Májelégtelenségben alkalmazása ellenjavallt (lásd a 4.3 pontot).

Gyermekek
Az alfuzozin hatékonyságát nem bizonyították 2-16 éves korú gyermekeknél (lásd 5.1 pont), ezért az Alfuzosin Pharmacenter gyermekgyógyászati alkalmazása nem javasolt.



Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Egyéb alfa-1-blokkolókhoz hasonlóan, különösen azokban a betegekben, akik más antihipertenzív gyógyszert vagy nitrátot is szednek, tünetekkel járó (szédülés, gyengeség, izzadás), vagy tünet nélkül jelentkező orthostaticus hypotensio előfordulhat a gyógyszer alkalmazása utáni órákban.
Ezek a jelenségek átmenetiek, a kezelés kezdetén jelentkeznek és annak folytatását általában nem gátolják. Ilyen esetben a beteget le kell fektetni, amíg a tünetek teljesen el nem múlnak.
A betegeket figyelmeztetni kell ezen tünetek esetleges előfordulására

Fokozott óvatosság ajánlott azoknál a betegeknél, akik más alfa-1-blokkoló alkalmazásakor hipotóniás reakcióval reagáltak.

Coronaria betegség fennállása esetén a coronaria elégtelenség specifikus kezelését folytatni kell. Ha az angina pectoris újra jelentkezik vagy súlyosbodik, az alfuzozin kezelést abba kell hagyni.

Más alfa-1-blokkolókhoz hasonlóan az alfuzozin is fokozott óvatossággal adható akut szívelégtelenségben szenvedő betegeknek.

Veleszületett, vagy szerzett QT-megnyúlás esetén, vagy a QT szakasz megnyúlását okozó gyógyszer szedése estén az alfuzozin adását alaposan át kell gondolni.

Szürkehályog vagy glaucoma műtét alatt "Intraoperatív Floppy Iris Szindrómát" (IFIS, a szűk pupilla szindróma egyik típusa) figyeltek meg néhány tamszulozinnal jelenleg, vagy korábban kezelt betegnél. Egyedi esetekben más alfa-1-blokkolókkal kapcsolatban is ugyanezt jelentették és nem zárható ki egy ezzel a csoporttal összefüggő hatás lehetősége. Mivel az IFIS nagyobb mértékben okozhat szürkehályog vagy glaucoma műtét során komplikációkat, a jelenleg vagy korábban használt alfa-1-blokkolók szedéséről tájékoztatni kell a szemészeti műtétet végző orvost a műtét előtt.

Nem áll rendelkezésre elegendő tapasztalat súlyos veseelégtelenségben (kreatinin-clearance < 30 ml/perc) szenvedő betegekkel kapcsolatban, ezért a 10 mg-os retard tabletta alkalmazása nem ajánlott e betegcsoportban.

A készítmény laktózt tartalmaz. Ritkán előforduló örökletes galaktóz-intoleranciában, laktóz-intoleranciában és glükóz-galaktóz felszívódási zavarban szenvedő betegek nem szedhetik ezt a gyógyszert.

A betegek figyelmét fel kell hívni, hogy a készítményt egészben kell lenyelni, összerágni, összetörni, morzsolni vagy porítani nem szabad, mert ez a hatóanyag rendellenes felszívódásához vezethet, amely fokozhatja a mellékhatások kialakulásának veszélyét.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Nincs arra vonatkozó adat, hogy az alfuzozin-hidroklorid befolyásolná a gépjárművezetéshez és gépkezeléshez szükséges képességeket, de mivel alkalmazásakor vertigo, asthenia léphet fel, különös elővigyázatosság javasolt járművezetésnél és baleseti veszéllyel járó munkavégzés esetén.


4.9 Túladagolás

Túladagolás esetén a beteget azonnal le kell fektetni és kórházban a hypotoniában szokásos kezelést kell biztosítani (volumenpótlás, vazopresszor adása). Jelentős hypotonia esetén a megfelelő korrekciós kezelés lehet vasoconstrictor adása, amely közvetlenül hat az erek izomrostjaira.

Az alfuzozin nehezen dializálható erős fehérjekötődése miatt.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Együttadása kontraindikált:
* más antihipertenzív alfa-1-blokkolóval (lásd 4.3 pont)

Fokozott óvatossággal adható együtt:
* más vérnyomáscsökkentőkkel (lásd 4.4 pont)
* nitrátokkal (lásd a 4.4 pontot)
* CYP3A4 inhibitorokkal, mint pl. ketokonazol, itrakonazol és ritonavir: az alfuzozin plazmaszintjét emelik (lásd 5.2 pont)

Együttadásukat más alfa-1-receptor blokkolókkal ajánlott elkerülni, vérnyomáscsökkentő szerekkel történő együttes alkalmazásuk esetén pedig óvatosan kell eljárni az orthostaticus hypotensio kockázata miatt.

Általános anesztetikumok alkalmazása alfuzozinnal kezelt betegen vérnyomás-instabilitás kialakulásához vezethet, ezért a tabletták szedését ajánlatos felfüggeszteni a műtét előtt 24 órával.


6.2 Inkompatibilitások

Nem ismertek.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Az egyes gyakorisági kategóriákon belül a mellékhatások csökkenő súlyosság szerint kerülnek megadásra.

A mellékhatások az alábbi gyakorisági kategóriák szerint kerültek osztályozásra: nagyon gyakori (?1/10), gyakori (?1/100 - <1/10), nem gyakori (?1/1000 - <1/100), ritka (?1/10 0000 - <1/1000), nagyon ritka (<1/10 000), nem ismert (a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).

Szervrendszer
Gyakoriság
Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek
Nem ismert: neutropenia, thrombocytopenia
Idegrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori: gyengeség/szédülés, fejfájás

Nem gyakori: syncope, vertigo
Szembetegségek és szemészeti tünetek
Nem ismert: "Intraoperatív Floppy Iris Szindróma"
Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek
Nem gyakori: tachycardia

Nagyon ritka: angina pectoris olyan betegek esetén, akiknél régebb óta coronaria-betegség áll fenn

Nem ismert: pitvarfibrilláció
Érbetegségek és tünetek
Nem gyakori: kipirulás, hypotensio (orthostaticus)
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
Nem gyakori: rhinitis
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori: hányinger, hasi fájdalom

Nem gyakori: hasmenés

Nem ismert: hányás
Máj- és epebetegségek illetve tünetek
Nem ismert: hepatocellularis májkárosodás, cholestaticus májbetegség
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Nem gyakori: bőrkiütés, viszketés

Nagyon ritka: urticaria, angioedema
A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek
Nem ismert: priapismus
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Gyakori: asthenia

Nem gyakori: oedema, mellkasi fájdalom

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Jóindulatú prosztata hipertrófia gyógyszerei ATC- kód: G04C A01

Az alfuzozin orálisan ható kinazolon-származék, mely szelektíven antagonizálja a posztszinaptikus alfa-1 adrenoreceptorokat.
In vitro farmakológiai vizsgálatokban dokumentálták az alfuzozin szelektivitását a prosztatában, a hólyag bázisában és a prostaticus urethrában található alfa-1 adrenoreceptorokra. A jóindulatú prostata hipertrófia klinikai manifesztációihoz kapcsolódik az infravesicalis obstrukció, amelyet kiválthatnak mind anatómiai (statikus) mind funkcionális (dinamikus) faktorok. Az obstrukció funkcionális összetevője a prosztata simaizom tenziójából fakad amely alfa-1-adrenoreceptor-mediált. Az alfa-1-adrenoreceptorok aktivációja stimulálja a simaizom kontrakciót, ezáltal növeli a prostata, a prostata kapszula, a prostata urethra és a hólyagbázis tónusát és következményesen növeli a hólyagszivárgás rezisztenciáját. Ez pedig a szivárgás gátlásához és valószínűleg a hólyag másodlagos instabilitásához vezet.
Az alfa-blokád csökkenti az infravesicalis obstrukciót a prosztata simaizomra való direkt behatás útján.
In vivo állatvizsgálatokban kimutatták, hogy az alfuzozin csökkenti az urethralis nyomást és ezáltal a vizeletáramlással szembeni ellenállást vizeletürítés közben. Emellett az alfuzozin sokkal jobban gátolja az urethra mint a vascularis izom hipertóniás válaszát és funkcionális uroszelektivitást mutat éber állapotú, normál vérnyomású patkányoknál mivel az urethralis nyomást csökkentő dózisban nincs hatással a vérnyomásra.
Férfiaknál az alfuzozin az urethra tónusának és a hólyagnyak ellenállásának csökkentésén keresztül javítja a vizeletürítési paramétereket és felgyorsítja a hólyag kiürülését.

BPH-ban szenvedő betegeken végzett placebo-kontrollált tanulmányok alapján:
* Azoknál a betegeknél, akiknél a Qmax ? 15 ml/sec, szignifikánsan növeli a Qmax értéket (30%-kal). Ez a hatás már az első adag bevé?ele után jelentkezik;
* Szignifikánsan csökkenti a detrusor nyomást, ezáltal növelve a vizelési inger megjelenését provokáló vizelet mennyiséget a hólyagban.
* Szignifikánsan csökkenti a reziduális volument.

Ezenfelül, az áramlási csúcsértékre gyakorolt hatása az alkalmazástól számítva akár 24 órán keresztül fenntartható.
Ezek a hatások mind az irritatív, mind az obstruktív alsó húgyúti tünetek javulását eredményezik.

Az alfuzozin közepesen súlyos antihipertenziós hatásokat okozhat.

Az akut urinalis retenció alacsonyabb gyakorisággal fordult elő az alfuzozinnal kezelt betegeknél mint a kezelésben nem részesülteknél. Emellett az alfuzozin szignifikánsan megnöveli a spontán vizeletürítés sikerességét a katéter eltávolítását követően az AUR egy a BHP-vel összefüggő epizódja során férfiaknál.

Gyermekek
Az alfuzozin gyermekgyógyászati alkalmazása nem javasolt (lásd 4.1 pont).

Az alfuzozin-hidroklorid hatékonyságát nem bizonyították a két klinikai vizsgálatban, amelyekben 197, 2 és 16 év közötti neurogén eredetű emelkedett húgycsőzárási nyomásban szenvedő beteg vett részt (LPP?40 cm H2O). A betegeket az alfuzozin- hidroklorid gyermekgyógyászatra alkalmas gyógyszerformáival, 0,1 mg/kg/ nap, ill. 0,2 mg/kg/nap adaggal kezelték.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

10 mg elhúzódó hatóanyag-felszabadulású (retard) tabletta:
A biohasznosulás átlagéletkorú egészséges önkénteseken mért átlagértéke, a tabletta bevétele után, az azonnal felszívódó forma 7,5 mg-hoz (3-szor 2,5 mg) viszonyítva 104,4%. A csúcskoncentrációt a bevétel után 9 óra múlva éri el. Az eliminációs felezési idő 9,1 óra.
A vizsgálatok alapján a tabletta étkezés utáni bevétele esetén a biohasznosulás fokozódik.
Táplálékfelvétel mellett, az átlagos Cmax és Cmin értéke 13,6 ng/ml (SD=5,6) illetve 3,2 ng/ml (SD=1,6). Az átlagos AUC 0-24 értéke 194 ng/óra/ml (SD=75). A koncentráció értékeknél 3 és 14 óra között egy plató érték figyelhető meg 11 óránál 8,1 ng/ml feletti koncentráció (Cav) mellett.
A farmakokinetikai paraméterek (Cmax és AUC) idős korban az egészséges középkorú önkéntesekhez viszonyítva nem emelkednek.
A normális vesefunkcióval rendelkező betegekhez viszonyítva, megromlott vesefunkció (kreatinin-clearance > 30 ml/perc) esetén a Cmax és AUC átlagértéke mérsékelten emelkedhet, anélkül, hogy ez hatással lenne az eliminációs felezési időre. A farmakokinetikai profil ezen változásának nem tulajdonítanak klinikai jelentőséget, ezért ebben az esetben a dózis módosítása nem szükséges.

Az alfuzozin kötődése a plazmaproteinekhez 90%.
Az alfuzozin elsősorban a májban metabolizálódik, a hatóanyagnak csak 11%-a ürül változatlan formában a vesén keresztül. A legtöbb metabolit (melyeknek farmakodinámiás hatásuk nincs) a székleten keresztül ürül (75-91%).
Krónikus szívelégtelenség az alfuzozin farmakokinetikáját nem módosítja.

A CYP3A4 az alfuzozin metabolizmusában résztvevő legfontosabb izoenzim a májban. A ketokonazol erős inhibitora a CYP3A4 izoenzimnek. Hét napon át napi 200 mg ketokonazolt egyidejűleg napi 10 mg alfuzozinnal együtt adagolva az alfuzozin emelkedett Cmax (2,11-szeres) és AUCutolsó (2,46-szoros) értékeket eredményezett. Az egyéb farmakokinetikai paraméterek (tmax és t1/2) nem változtak. Ha 8 napon keresztül napi 400 mg ketokonazollal adták együtt az alfuzozint, akkor az alfuzozin Cmax értéke a 2,3-szorosára, az AUCutolsó, ill. az AUC értékek pedig 3,2, ill. 3-szorosára emelkedtek (lásd 4.5 pont).

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Preklinikai vizsgálatokban nem találtak különleges veszélyt a férfiakra nézve.




Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

10 db, 30 db, 60 db retard tabletta PVC/PVDC/alumínium buborékcsomagolásban és dobozban.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Nincs különleges előírás.

Megjegyzés: ? (egy kereszt)
Osztályozás: II/1. csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, szakorvosi kórházi diagnózist követő járóbeteg-ellátásban alkalmazható gyógyszer (J).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 30 ?C-on tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

5 év


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Pharmacenter Europe Kft.
2089 Telki, Zápor utca 1.


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA

OGYI-T-20752/02 (30x)


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/
MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2009. 02. 13.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2014. 05. 26.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2014. 05. 26.
6



OGYI/31783/2013