Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

PIRACETAM SOPHARMA 200MG/ML OLDATOS INJ 10X5ML

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Sopharma Plc
Hatástani csoport:
N06BX Egyéb pszichostimulánsok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-01174/02
Hatóanyagok:
PiracetamumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Eredeti csomagolásban
25 °c alatt
Fagymentes helyen
Fénytől védve
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
8 éves kor alatt nem adható
Vesebetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és az alkalmazás módja

Amennyiben parenteralis alkalmazásra van szükség (pl. nyelési nehézség, eszméletlenség), a Piracetam Sopharma intravénásan adandó.
A Piracetam Sopharma injekciót intravénásan, néhány perc alatt kell beadni.
A Piracetam Sopharma infúziót az ajánlott napi dózisban lassú, folyamatos infúzió formájában kell beadni.
Amennyiben per os adagolás szükséges, egyéb piracetám készítményt kell választani.

Adagolás
Szokásos napi adagok az egyes javallatoknak megfelelően:

Organikus eredetű kognitív zavarok tüneti kezelése
Az ajánlott napi adag 2,4 - 4,8 g, 2 vagy 3 részre elosztva.

Corticalis myoclonus kezelése:
A napi adag 7,2 g-nál kezdődik, majd 3 - 4 naponta 4,8 g-onként növekszik legfeljebb 24 g-ig, melyet 2 - 3 részre elosztva kell adni. A myoclonus corticalis kezelésére alkalmazott egyéb gyógyszereket a megszokott dózisban kell alkalmazni. A későbbiekben a klinikai állapotban elért javulástól függően lehetőség szerint csökkenteni kell az egyéb ilyen jellegű gyógyszerek adagjait.
A piracetám terápiát mindaddig célszerű folytatni, amíg az eredeti cerebralis megbetegedés fennáll.
Akut epizód esetében a betegek egy részénél az idő előrehaladtával spontán javulás állhat be, ezért 6 hónapos időközönként meg kell kísérelni a piracetám dózisának csökkentését vagy a kezelés abbahagyását. Ez a piracetám dózisának 2 naponként 1,2 grammal való csökkentésével végzendő (Lance és Adams szindróma esetében 3 vagy 4 naponta kell csökkenteni az adagot a hirtelen visszaesés lehetőségének, illetve az elvonási görcsrohamok fellépésének kivédése érdekében).

Vertigo kezelése
Az ajánlott napi adag 2,4 - 4,8 g, 2 vagy 3 részre elosztva.

Dyslexia kezelése logopédiai módszerekkel kombinálva
8 éven felüli gyermekek és serdülők esetében az ajánlott napi adag 3,2 g, két részre elosztva.

A dózis módosítása idős korban
A szokásos dózis módosítása ajánlott károsodott vesefunkciójú idős betegeknél (lásd "A dózis módosítása veseelégtelenségben szenvedő betegeknél" című bekezdést). Idős betegek hosszan tartó kezelése esetén a kreatinin clearance értékét rendszeresen ellenőrizni kell annak érdekében, hogy az esetleg szükségessé váló dózisváltoztatás elvégezhető legyen.

A dózis módosítása veseelégtelenségben szenvedő betegeknél
A napi dózist minden betegnél egyénileg kell megállapítani a vesefunkció függvényében. Az alábbi táblázat segítséget nyújt a dózis megállapításához. A táblázat használatához szükség van a beteg kreatinin clearance-ének (CLcr) becsült értékére (ml/percben kifejezve). A CLcr (ml/perc) értéke a szérum kreatinin (mg/dl) meghatározását követően az alábbi képlettel becsülhető:

CLcr = [140-életkor(évek)] x testsúly(kg) (x 0,85 nők esetében)
72 x szérum kreatinin (mg/dl)

Csoport
Kreatinin clearance (ml/min)
Adagolás
Normál
? 80
a szokásos napi adag, 2-4 részre elosztva
Enyhe veseelégtelenség
50-79
a szokásos napi adag 2/3-a, 2-3 részre elosztva
Közepes veseelégtelenség
30-49
a szokásos napi adag 1/3-a, 2 részre elosztva
Súlyos veseelégtelenség
< 30
a szokásos napi adag 1/6-a, naponta
Vesebetegség végstádiuma
--
ellenjavallt

A dózis módosítása májelégtelenségben szenvedő betegeknél
Veseelégtelenséggel nem társuló májelégtelenségben nem szükséges a dózis módosítása. Olyan betegeknél, akik májelégtelenségben és veseelégtelenségben is szenvednek, ajánlott az alkalmazott dózis módosítása (lásd "A dózis módosítása veseelégtelenségben" című bekezdést).




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A piracetámnak a thrombocyta-aggregációra gyakorolt hatása miatt (lásd 5.1 pont) ajánlott az óvatosság olyan betegek esetében, akik valamilyen véralvadási zavarban vagy súlyos vérzésben szenvednek.
A piracetám a vesén keresztül ürül ki a szervezetből, így veseelégtelenség esetén fokozott gonddal kell eljárni (lásd 4.2. pont).
Idős betegek hosszan tartó kezelése esetén a kreatinin clearance értékét rendszeresen ellenőrizni kell annak érdekében, hogy az esetleg szükségessé váló dózisváltoztatás elvégezhető legyen.
Myoclonus corticalisban szenvedő betegeknél el kell kerülni a kezelés hirtelen megszakítását, mivel ez hirtelen visszaesést, illetve elvonási görcsrohamok fellépését válthatja ki.

Segédanyagokkal kapcsolatos figyelmeztetések
A gyógykészítmény 24 grammnyi piracetám mellett kevesebb, mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz, azaz gyakorlatilag nátriummentes.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Tekintettel a piracetám megfigyelt mellékhatásaira, nem zárható ki a szernek a gépjárművezetéshez és gépek üzemeltetéséhez szükséges képességekre gyakorolt esetleges hatása, így ezt célszerű megfontolni.


4.9 Túladagolás

Tünetek
Nem számoltak be olyan további nemkívánatos mellékhatásokról, amelyek kifejezetten a piracetám túladagolásának lettek volna tulajdoníthatók.
A túladagolás kezelése
Akut, jelentős mértékű túladagoláskor gyomormosás vagy hánytatás szükséges. A piracetámnak nincs specifikus antidotuma. Emiatt a túladagolás kezelése tüneti jellegű, és beletartozhat a haemodialysis is. Dialysis során az extrakciós hatékonyság piracetám esetében 50-60 %-os.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Pajzsmirigy-hormonokkal (T3 + T4) egyidejűleg alkalmazva zavartság, irritabilitás és alvászavar fordult elő.
Egy szimpla vak vizsgálat - amiben súlyos, visszatérő vénás thrombosisban szenvedő betegek vettek részt - közzétett eredményeiből kiderült, hogy a piracetám 9,6 g/nap dózisban nem befolyásolta az acenokumarol azon dózisait, amelyek a 2,5-3,5-es INR-érték (nemzetközi normalizált arány) eléréséhez szükségesek, de az önmagában adott acenokumarollal összehasonlítva a 9,6 g/nap dózisú piracetám hozzáadása szignifikánsan csökkentette a thrombocyta aggregációt, a ß-thromboglobulin release-t, a fibrinogén és a von Willebrand-faktorok (VIII : C; VIII : vW : Ag; VIII : vW : RCo) szintjét, valamint a vér és a plazma viszkozitását.
A piracetám farmakokinetikájának esetleges változásait eredményező gyógyszerkölcsönhatások esélye igen alacsony, mivel a piracetám dózisának körülbelül 90 %-a változatlan formában ürül a vizelettel.
In vitro körülmények között a piracetám 142, 426 és 1422 µg/ml koncentrációban nem gátolja a humán citokróm P450 máj-izoenzimeket (CYP 1A2, 2B6, 2C8, 2C9, 2C19, 2D6, 2E1 és 4A9/11).
1,422 µg/ml koncentrációnál csekély gátlást figyeltek meg a CYP 2A6 (21%) és 3A4/5 (11%) enzimeknél. Mindazonáltal a gátló hatáshoz tartozó Ki-értékek ennél a két CYP izoenzimnél valószínűleg jóval magasabb 1422 µg/ml-nél. Emiatt valószínűtlen, hogy a piracetám és egyéb gyógyszerek között metabolikus interakció lépne fel.
Négy héten keresztül napi 20 g-os dózisban adott piracetám nem változtatta meg az alkalmazott antiepileptikumok (karbamazepin, fenitoin, fenobarbitál és valproát) "peak and trough" szérumszintjeit olyan epilepsziás betegeknél, akik a fenti szereket folyamatosan kapták.
Egyidejű alkoholfogyasztás nem befolyásolta a piracetám szérumszintjét, és az 1,6 g-os per os dózisban alkalmazott piracetám sem módosította az alkohol szérumszintjét.


6.2 Inkompatibilitások

Nem ismertek.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Klinikai vizsgálatok
A feldolgozott gyógyszer-biztonságossági adatok olyan kettős-vak, placebo-kontrollos klinikai és klinikai-farmakológiai vizsgálatokból származnak, amelyekben több, mint 3000 piracetámmal kezelt személy vett részt javallattól, adagolási formától, napi adagtól és populációs jellemzőktől függetlenül.
Az alábbi nemkívánatos mellékhatásokról számoltak be piracetám esetén, melyek előfordulása szignifikánsan magasabb volt, mint a placebónál. A megadott előfordulási gyakoriság piracetámmal kezelt betegekre (n=3017) vonatkozik, placebóval kezeltekkel (n=2850) összehasonlítva.

WHO szervrendszer ("System Organ Class")
Gyakori
(> 1% - ? 10%)
Ritka
(> 0.1% - ?1%)
Központi és perifériás idegrendszeri zavarok
Hyperkinesis
(1,72% vs. 0,42%)

Anyagcsere- és táplálkozási zavarok
Testsúlygyarapodás
(1,29% vs. 0,39%)

Pszichiátriai zavarok
Idegesség
(1,13% vs. 0,25%)
Aluszékonyság
(0,96% vs. 0,25%)
Depresszió
(0,83% vs. 0,21%)
Az egész testet érintő zavarok

Erőtlenség
(0,23% vs. 0,00%)

Forgalomba hozatalt követően szerzett tapasztalatok
Forgalomba hozatalt követően szerzett tapasztalatok során az alábbi nemkívánatos reakciókat írták le (a MedDra szervrendszerek (System Organ Classes) szerinti csoportosításban). Ennek alapján nem áll rendelkezésre elegendő adat a tüneteknek a kezelt populációban észlelhető előfordulási gyakoriságának becslésére.
Immunrendszeri betegségek és tünetek: anafilaktoid reakció, túlérzékenység
Pszichiátriai kórképek: nyugtalanság, szorongás, zavartság, hallucináció
Idegrendszeri betegségek és tünetek: ataxia, egyensúlyzavar, epilepszia súlyosbodása, fejfájás, álmatlanság, aluszékonyság
A fül és az egyensúly-érzékelő szerv betegségei és tünetei: vertigo
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek: hasi fájdalom, felső hasi fájdalom, hasmenés, émelygés, hányás
A bőr és a bőralatti szövet betegségei és tünetei: angiooedema, dermatitis, pruritus, urticaria
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók: ritka hatások: intravénás alkalmazás esetén fájdalom az injekció helyén, thrombophlebitis, láz és hypotensio.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: pszichoanaleptikumok - egyéb pszihostimulánsok és nootropikumok, ATC: N06BX03.

A hatóanyag, a piracetám egy pirrolidon vegyület (2-oxo-1-pirrolidin-acetamid), a gamma-aminovajsav (GABA) ciklikus származéka.
A rendelkezésre álló adatok azt mutatják, hogy a piracetam alapvető hatásmechanizmusa sem nem sejt-, sem nem szervspecifikus. A piracetám dózis-függő módon, fizikailag kötődik a membrán foszfolipid molekuláinak poláris végéhez, mobilis gyógyszer-foszfolipid komplexek képződnek, miáltal a piracetám helyreállítja a membrán lamelláris szerkezetét. Ez valószínűleg javítja a membrán-fluiditást, lehetővé téve, hogy a membrán- és transzmembrán fehérjék fenntartsák, illetve visszanyerjék eredeti szerkezetüket, ami alapvetően szükséges ahhoz, hogy funkciójukat kifejthessék.

Neuronalis hatás
Neuronalis szinten a piracetám különböző módon fejti ki membrán-aktivitását.
Állatokban a piracetám a neurotranszmisszió számos típusát befolyásolja, elsősorban a receptor-denzitás és aktivitás posztszinaptikus módosítása révén. Mind állatok, mind emberek esetében javítja a kognitív funkciókat - tanulás, memória, figyelem és tudatosság -, mind normál személyeken, mind funkcionális deficitben szenvedőkön anélkül, hogy szedatív vagy pszichostimuláns hatást fejtene ki. A piracetám védi és helyreállítja a kognitív képességeket állatokban és emberben egyaránt, különböző cerebralis károsodásokat követően (pl. hypoxia, mérgezések és elektrokonvulzív terápia). Védelmet biztosít az agyi funkciók és teljesítmény hypoxia hatására bekövetkező változásaival szemben, amint azt az elektroencefalográfiás (EEG) és pszichometriás vizsgálatok bizonyítják.


5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

A piracetáam farmakokinetikai profilja lineáris, az egyének közötti variabilitása széles dózistartományban alacsony. Ez összhangban áll a piracetám jó oldékonyságával és minimális metabolizmusával. A piracetám felezési ideje a plazmában 5 óra. A felezési idő értéke felnőtt önkéntesekben és betegekben hasonló. Idős korban (elsősorban a renalis clearance csökkenése miatt) és veseelégtelenségben emelkedik. A steady-state plazmakoncentrációk az adagolást követő 3 napon belül mérhetők.

Felszívódás
A piracetám parenterális adagolást követően gyorsan és csaknem teljes mértékben felszívódik. A abszolút biohasznosulása közel 100 %-os. Egészséges önkéntesekben a plazma csúcskoncentráció 1 órával a beadás után mérhető. Az étkezés nem befolyásolja a piracetám felszívódásának mértékét, de 17 %-kal csökkenti a Cmax értékét, a tmax értékét pedig 1 óráról 1,5 órára növeli. Egyetlen 3,2 g-os parenterálisan alkalmazott dózis, illetve naponta 3 x 3,2 g adagolását követően a plazma csúcskoncentráció értéke 84 µg/ml, illetve 115 µg/ml volt.

Megoszlás:
A piracetám nem kötődik plazmafehérjékhez, és megoszlási térfogata körülbelül 0,6 l/kg. A piracetám átjut a vér-agy gáton, és intravénás adást követően mérhető a cerebrospinalis folyadékban. A cerebrospinalis folyadékban a tmax körülbelül 5 órával az adagolás után volt mérhető, és a felezési idő körülbelül 8,5 óra volt. Állatok agyában a piracetám a legmagasabb koncentrációt az agykéregben (frontalis, parietalis és occipitalis lebenyekben), a kisagykéregben és a basalis ganglionokban érte el. A piracetám valamennyi szövetbe bediffundál a zsírszövet kivételével, átjut a placentán, és az izolált vörösvértestek membránján is áthatol.

Metabolizmus
A piracetám nem metabolizálódik az emberi szervezetben. A metabolizmus hiánya nyújt magyarázatot az anuriás betegeknél megfigyelhető hosszú plazmafelezési időre, valamint az eredeti vegyület nagyarányú visszanyerhetőségére a vizeletből.

Kiválasztás
A piracetám felezési ideje a plazmában felnőtteknél körülbelül 5 óra mind intravénás, mind per os alkalmazást követően. A teljes test clearance 80-90 ml/perc. A kiválasztás legnagyobb mértékben a vizelettel történik, ami a dózis 80-100%-ának felel meg. A piracetám glomerularis filtrációval választódik ki a vesében.

Linearitás
A piracetám farmakokinetikája a 0,8 és 12 g közötti dózistartományban lineáris. A felezési idő és a clearance nem változik a dózis és a kezelési időtartam függvényében.

Speciális populációk

Nemek
Egy olyan bioegyenértékűségi vizsgálatban, amiben 2,4 g dózist tartalmazó készítményeket hasonlítottak össze, nőknél (N=6) kb. 30 %-kal magasabb Cmax és AUC értékeket mértek a férfiak (N=6) megfelelő értékeihez képest. A testtömegre számított clearance-értékek azonban hasonlóak voltak.

Rasszok
Speciális farmakokinetikai vizsgálatokat nem végeztek a különböző rasszok tekintetében. Kaukázusi és ázsiai egyének bevonásával végzett, keresztezett vizsgálatokban történt összehasonlítások alapján azonban a piracetám farmakokinetikai paraméterei hasonlóak voltak a két rassz esetében. Mivel a piracetám elsődlegesen a vesén keresztül ürül, és a kreatinin clearance tekintetében nincsenek döntő rasszok szerinti különbségek, nem várható rasszbeli különbségeknek tulajdonítható farmakokinetikai eltérések előfordulása.

Idősebb betegek
Idős korban a piracetám felezési ideje hosszabb a vesefunkció e populációra jellemző romlása következtében (lásd 4.2 fejezet).

Gyermekek
Gyermekek esetében nem végeztek farmakokinetikai vizsgálatot.

Vesekárosodás
A piracetám clearance korrelál a kreatinin clearance-szel. Ezért veseelégtelenségben ajánlott a piracetám napi dózisának módosítása a kreatinin clearance alapján (lásd 4.2 pont). Anuriás, vesebetegség végstádiumában lévő betegekben a piracetám felezési ideje akár 59 órára is emelkedhet. A szokásos 4 órás dialízis időtartama alatt a piracetam eltávolítása 50-60 %-os volt.

Májkárosodás
Májelégtelenség hatását a piracetám farmakokinetikájára még nem vizsgálták. Mivel a szer dózisának 80-100 %-a változatlan formában ürül a vizelettel, a májelégtelenség önmagában valószínűleg nem befolyásolja szignifikáns mértékben a piracetám kiválasztását.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A preklinikai adatak azt mutatják, hogy a piracetám toxicitása csekély mértékű. Egyetlen dózissal végzett vizsgálatokban nem észleltek irreverzibilis toxicitást 10 g/kg per os dózis beadása után egérben, patkányban és kutyában. Ismételt adagolás esetén - egerekben 4,8 g/ttkg/nap dózisszintig és patkányokban 2,4 g/kg/nap dózisszintig végzett krónikus toxicitási vizsgálatokban - nem találtak külön szervi toxicitást. Kutyákban 1 éven át tartó, 1-10 g/kg/nap tartományba eső, emelkedő piracetám dózisok per os adásakor enyhe gastrointestinalis hatásokat (hányás, a széklet konzisztenciájának változása, fokozott vízfogyasztás) figyeltek meg. Hasonló módon, a patkányoknak és kutyáknak 4-5 héten át adott, legfeljebb 1 g/kg/nap dózisú piracetam intravénás alkalmazása sem váltott ki toxicitást.
Az in vitro és in vivo vizsgálatok nem utaltak a szer genotoxicitására és karcinogenitására.





Csomagolás

6.5 Csomagolás jellege és tartalma, és speciális eszközök a használathoz, alkalmazáshoz

5 ml oldat színtelen, átlátszó I-es típusú üvegampullába töltve.
10 x 5 ml vagy 50 x 5 ml ampullák műanyag tálcában, dobozban.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

A megsemmisítésre vonatkozóan nincsenek különleges előírások. A gyógyszerek megsemmisítésére vonatkozó általános szabályokat kell alkalmazni.
Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy kereszt)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási óvintézkedések

Legfeljebb 25° C-on, a fénytől való védelem érdekben az eredeti csomagolásban tárolandó.
Nem fagyasztható!


6.3 Eltarthatóság:

3 év.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Sopharma PLC
16, Iliensko Shosse Street
1220 Sofia,
Bulgaria

8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-1174/02 (10 x5 ml)
OGYI-T-1174/03 (50 x5 ml)


9. A A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2007. január 1.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2012. február 8.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2012. június 29.
2

OGYI/19988/2012