Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

VISKALDIX 5MG/10MG TABLETTA 20X (Törzskönyvből törölt)

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Egis Gyógyszergyár Zrt.
Hatástani csoport:
C07CA Nem szelektív béta-receptor blokkolók és más vizelethajtók
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-03620/01
Hatóanyagok:
Clopamidum
PindololumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
25 °c alatt
Fénytől védve
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Cukorbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Szoptatás során alkalmazása megfontolandó
Terhesség esetén alkalmazása megfontolandó
Gyerekre nincs adat
Vesebetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Májbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Dopping listán szereplő
Asztmás megbetegedés esetén ellenjavallt
Laktóz intolerancia
Alkalmazási elôirat

Ellenjavallat

4.3 Ellenjavallatok

Viskaldix tabletta:
- A készítmény hatóanyagaival vagy a 6.1 pontban felsorolt bármely segédanyagával, illetve szulfonamidokkal szembeni túlérzékenység.
- Súlyos veseműködési zavar.

Pindolol összetevő:
- A rutin terápiára rezisztens dekompenzált szívelégtelenség;
- Cor pulmonale;
- Klinikailag jelentős bradycardia;
- II. és III. fokú AV-blokk;
- Asthma bronchiale, obstruktív pulmonális betegség;
- Sick sinus szindróma;
- (Cardiogen) shock;
- Hypotensio;
- Prinzmetal-angina;
- MAO-bénítóval való egyidejű alkalmazás (lásd 4.5 pont);
- Parenterálisan adott fenilalkilamin-típusú (verapamil) és benzotiazepin-típusú (diltiazem) kalciumcsatorna-blokkolóval való egyidejű alkalmazás (lásd 4.5 pont).

Klopamid összetevő:
- Hypokalaemia, hyponatraemia, hypochloraemia, hypercalcaemia;
- Akut glomerulonephritis;
- Addison-kór;
- Súlyos vese- és májkárosodás;
- Porphyria;
- Akut köszvény;
- Terhesség, szoptató anyák (a csecsemőnél később esetleg szulfonamid-túlérzékenység jelentkezhet).




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Szívelégtelenségben szenvedő beteget a Viskaldix-szal való kezelés előtt megfelelően kompenzált állapotba kell hozni.

Myocardialis infarctus heveny szakaszában, valamint ha az anamnézisben szívinfarktus szerepel, a pindolol-terápia mellett a cardiovascularis paraméterek szigorú ellenőrzése szükséges.

A pindolol - ISA hatásának köszönhetően - általában nem befolyásolja számottevően a légzésfunkciót a bronchospasmusra hajlamos krónikus obstruktív tüdőbetegek esetében sem. Ennek ellenére, más béta-blokkolókhoz hasonlóan, ilyen hatása egyértelműen nem zárható ki, és adása ellenjavallt olyan betegeknek, akiknek kórelőzményében asthma bronchiale vagy más obstruktív pulmonális betegség szerepel.
Amennyiben bronchokonstrikció lépne fel, a Viskaldix adását azonnal fel kell függeszteni és megfelelő bronchodilatátor therápia (béta2-agonista, teofillin-származék) szükséges.

Sebészi beavatkozás előtt az aneszteziológust tájékoztatni kell a pindolol alkalmazásáról, mivel a kardiodepresszív anaesztetikumok (pl. halotán) kardiodepresszív hatása fokozódhat.

Ha a gyógyszer adását műtét, általános érzéstelenítés vagy egyéb okok miatt fel kell függeszteni, az adagot fokozatosan kell csökkenteni (ideális esetben 1-2 hét alatt), - amennyiben szükséges - kiváltó gyógykezelést javasolt elkezdeni, mert a kezelés hirtelen abbahagyása (elsősorban az ischaemiás szívbetegekben) - a béta-receptorok up-regulációja miatt - a klinikai állapot rosszabbodását, anginát, esetleg szívinfarktust válthat ki.

Bár a perifériás keringést ISA hatása révén kevésbé rontja, mint az ISA nélküli béta-blokkolók, súlyos perifériás obliteratív érbetegségben, Raynaud-szindrómában adása kerülendő. Korábban már fennálló (esetleg csak látens) perifériás érbetegség tüneteit fokozhatja (paraesthesia, végtagok lehűlése).

A vérnyomást, a vércukorszintet, a húgysavszintet és az elektrolitokat rendszeresen ellenőrizni kell. Káliumpótlásra szükség lehet. Figyelmeztető jelek: izomgörcs, gyengeség, kábultság, hypotonia, tachycardia, szomjúság, gastrointestinalis tünetek.

Diabeteses betegeknek és tartós éhezés esetén csak óvatosan adható, mivel a pindolol hypoglykaemiát okozhat és annak egyes tüneteit (pl. tachycardiát) elfedheti (csak az izzadás marad meg tünetként). Diabeteses betegek pindolol-kezelése során a szénhidrát-anyagcsere újbóli beállítása válhat szükségessé.

Phaeochromocytomában kizárólag alfa-blokkolóval együtt alkalmazható.

Nagyon ritkán a fennálló enyhe atrioventricularis ingerületvezetési zavar súlyosbodhat és AV-blokk alakulhat ki, ezért I. fokú AV-blokk esetén fokozott óvatosság szükséges a Viskaldix adagolásánál.

Olyan betegeknél, akiknél különféle allergének miatt gyakran alakul ki anaphylaxiás reakció, a Viskaldix szedése alatt az anaphylaxiás reakció súlyosabb formában jelentkezhet és kezelése során nagyobb dózisú presszoraminra lehet szükség.

Ha a nyugalmi szívfrekvencia tartósan 50-55/min alá csökken és ez klinikai tünetekkel jár, a gyógyszer adagját csökkenteni kell.

Béta-blokkoló szedése kapcsán a psoriasisos tünetek súlyosbodását írták le.

Arra érzékeny betegekben a klopamidnak szerepe lehet a szisztémás lupus erythematosus kiváltásában vagy súlyosbításában.

Sportolók figyelmét fel kell hívni arra a tényre, hogy ez a gyógyszer olyan hatóanyagot (pindolol) tartalmaz, ami bizonyos doppingvizsgálatokon pozitív eredményt adhat.

A béta-blokkolók elfedhetik a thyreotoxicosis tüneteit.

A készítmény tablettánként 96,8 mg laktózt (tejcukrot) tartalmaz, ezt laktóz-intolerancia esetén figyelembe kell venni. Ritkán előforduló, örökletes galaktóz-intoleranciában, laktóz-intoleranciában vagy glükóz-galaktóz malabszorpcióban a készítmény nem szedhető.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Fenti képességeket - különösen a kezelés elején, ill. alkohol egyidejű fogyasztásakor - hátrányosan befolyásolhatja, ezért a szükséges tilalom mértékét egyénileg kell meghatározni.


4.9 Túladagolás

Toxicitását tekintve a pindolol egyike a legkevésbé toxikus béta-blokkolóknak. Egy alkalommal 480 mg (!) per os bevételét követően sem észleltek mérgezésre utaló jeleket.

A mérgezés tünetei: émelygés, hányás, hasmenés, szomjúság, hypokalaemia, izomgyengeség, bradycardia vagy tachycardia, hypotensio, hypoglykaemia, szédülés, álmosság és zavartság.

A túladagolás kezelésének - többek között - magába kell foglalnia a beteg intenzív észlelését (keringési, légzési paraméterek, vesefunkció, vércukor és szérum elektrolitok), a szokásos aspecifikus kezelést (a gyógyszer mielőbbi eltávolítása gyomormosással, aktív szén adása), valamint a parenterális folyadék- és elektrolitpótlást.

Kifejezett bradycardia, vérnyomásesés esetében 0,5-1 mg (sz.e. nagyobb dózis) atropin iv., ennek hatástalansága esetén ideiglenes pacemaker javasolt.

Megkísérelhető a kompetitív béta-blokád áttörése izoprenalin (0,5-5 mikrogramm/min - max: 30 mikrogramm/min) vagy dobutamin (2,5-10 mikrogramm/ttkg/min - max: 40 mikrogramm /ttkg/min) infúzióval is.
Keringési elégtelenség esetén a béta-receptorokat megkerülő hatású, az intracelluláris cAMP-szintet emelő szer adása javasolt: glukagon 8-10 mg iv. bólusban, amit 1 óra múlva szükség esetén meg lehet ismételni. A kezelés ezután sz.e. 1-3 mg/óra sebességű glukagon infúzióval folytatható.
Bronchospasmusban aminofillin iv. vagy béta-receptor-izgató (pl. izoprenalin) adható lassan iv. vagy belélegezve.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Együttes alkalmazása ellenjavallt:
- Parenterálisan adott fenilalkilamin-típusú (verapamil) és benzotiazepin-típusú (diltiazem) kalciumcsatorna-blokkolókkal;
- MAO-inhibitorral (kifejezett vérnyomás-emelkedés lehetősége - elméletileg - a MAO-bénító abbahagyását követő 14. napig fennáll);
- Lítiumsókkal (a lítium kiválasztása a vesén keresztül csökkenhet).

Együttes alkalmazása óvatosságot igényel:
mindkét összetevő miatt:
- Egyéb antihipertenzívumokkal (hypotonia és/vagy bradycardia veszélye);
- Digitálisz glikozidokkal (bradycardia, ingerületvezetési zavar veszélye; a digitálisz pozitív inotrop hatását a pindolol nem befolyásolja, hypokalaemiában a digitálisz-glikozidok hatása fokozódik, arrhytmia kialakulásához vezethet)
- Orális antidiabetikumokkal, inzulinnal (bár a pindolol - ISA pozitív béta-blokkoló lévén - kisebb valószínűséggel ugyan, de hypoglykaemiás hatásukat fokozhatja, továbbá a hypoglykaemia okozta tachycardiát elfedheti, így csak az izzadás marad meg tünetként). A Viskaldix-ot szedő cukorbetegeknek ezért meg kell tanulniuk felismerni a hypoglykaemiás epizódot csupán a jelenséget kísérő fokozott verejtékezés révén. Az orális antidiabetikumok hatását a klopamid csökkentheti.
- Szisztémás hatású NSAID-okkal, kortikoszteroidokkal, tetrakozaktiddal - (a pindolol, ill. a klopamid antihipertenzív hatása mérséklődhet a só- és vízretenció miatt);
- Központi idegrendszerre ható szerekkel (pl. hipnotikumok, trankvillánsok, tri- és tetraciklikus antidepresszánsok, neuroleptikumok) és alkohollal (hypotonia veszélye);

Pindolol összetevő miatt:
- Nitrátokkal (hypotonia veszélye);
- Pindolollal kombinációban adott klonidin vagy guanfacin hirtelen elhagyásakor a rebound súlyosabb lehet, ezért a kombinációból előbb a Viskaldix-ot kell leépíteni;
- Antiaritmikumokkal, paraszimpatomimetikumokkal, per os fenilalkilamin-típusú (verapamil) és benzotiazepin-típusú (diltiazem) kalciumcsatorna-blokkolókkal, (hypotonia, bradycardia, AV-blokk veszélye);
- Egyéb negatív inotrop, kronotrop és dromotrop hatású szerekkel (a felsorolt hatások fokozódása);
- Ergot-alkaloidokkal (periferiás ischaemia alakulhat ki);
- Fenotiazinok és béta-blokkolók párhuzamos adagolása során kölcsönösen megemelhetik egymás plazmaszintjét.
- Narkotikumokkal (kardiodepresszív hatás);
- Alfa és béta-mimetikus hatással rendelkező szimpatomimetikumokkal (hypertonia, kifejezett bradycardia, esetleges szívmegállás veszélye);
- Xantin-származékokkal (kölcsönös hatásgyengülés, valamint a béta-blokkolók csökkenthetik a teofillin clearence-ét);
- Enzim-gátlók (pl.: cimetidin) a béta-blokkolók hepatikus metabolizmusának módosítása révén azok plazmaszintjét emelhetik, így hatásuk fokozódhat;
- Enzim-induktorok (pl.: rifampicin, barbiturátok) a béta-blokkolók plazmaszintjének csökkentése révén azok hatását csökkenthetik;
- Baklofennel (antihipertenzív hatás kifejezettebbé válhat);
- Lidokainnal (lidokain plazmakoncentrációja megnőhet és a kardiális, ill. neurológiai mellékhatások valószínűsége fokozódhat);
- Jód-tartalmú kontrasztanyagokkal (a kontrasztanyag által esetlegesen kiváltott shock vagy hypotensio során kialakuló kompenzáló cardiovascularis reakciókat gátolja a pindolol; amennyiben lehetséges, a beavatkozás előtt a pindolol-terápia felfüggesztése javasolt; ha a pindolol-terápia folytatása elkerülhetetlen, úgy a beavatkozáskor a reanimációhoz szükséges személyi/tárgyi feltételeknek rendelkezésre kell állniuk);
- Amifosztinnal (kifejezett hypotensio kialakulásának nő a valószínűsége);
- Meflokinnal (kifejezett bradycardia kialakulásának megnő a valószínűsége);
- Az alkohol potencírozhatja a béta-blokkolók szedatív hatását.

Klopamid összetevő miatt:
- Izomrelaxánsokkal (az esetleges hypokalaemia miatt a hatásuk fokozódhat);
- Orális antikoagulánsokkal (hatásukat a tiazid-típusú diuretikumok csökkenthetik);
- Kolesztiraminnal - a kolesztiramin hozzákötődik a klopamidhoz és csökkenti a felszívódását, a hatékonyságát;
- Epinefrinnel, norepinefrinnel - epinefrin és a norepinefrin hatása csökkenhet;
- Kinidinnel - kinidin kiválasztódása megnyúlhat;
- Furoszemiddel együttadva additív diuretikus hatás volt megfigyelhető.
- Allopurinollal - a tiazid diuretikumok fokozhatják az allopurinollal szembeni súlyos túlérzékenységi reakciók kialakulásának kockázatát, főleg vesekárosodásban szenvedő betegeknél.


6.2 Inkompatibilitások

Nem ismert.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Pindolol összetevőnek tulajdonítható mellékhatások:

Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek:
- Hypoglykaemia;
- Diabeteses betegek glukóz-toleranciája romolhat;
- A latens diabetes mellitus aktiválódhat;
- Gátolja a hypoglykaemia korrekcióját;

Pszichiátriai kórképek:
- Asthenia, fáradékonyság, ritkábban depresszió, hallucináció, rémálmok.

Idegrendszeri betegségek és tünetek:
- szédülés, fejfájás, alvászavar, szexuális funkciózavar, impotencia, álmosság, álmatlanság.

Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek:
- Bradycardia, hypotonia, szívelégtelenség, palpitatio, szívritmuszavarok, szívtáji fájdalom.
- Igen ritkán ingerületvezetési zavarok jelentkezhetnek.
- Korábban fennálló perifériás keringési zavarok súlyosbodása, végtagok hidegsége, Raynaud-szindróma.

Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek:
- Nagyon ritkán előfordulhat effort dyspnoe, még ritkábban bronchospasmus (obstruktív tüdőbetegség nélkül is!).

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek:
- Gyomor-bélpanaszok, főleg émelygés, hányás, hasi fájdalom, hasmenés székrekedés, szájszárazság.

A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei:
- Ritkán különböző allergiás bőrelváltozások: bőrpír, urticaria.
- Psoriasiform bőrelváltozások.
- Reverzibilis alopecia.

A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei:
- Izomgörcs, remegés.

Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei:
- Ritkán antinukleáris antitestek megjelenését írták le.

Klopamid összetevőnek tulajdonítható mellékhatások:

Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek:
- izolált eseteken thrombocytopenia, leukopenia fordult elő.

Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek:
- A latens diabetes mellitus aktiválódhat;
- Az orális antidiabetikumok hatását a klopamid csökkentheti.
- A HDL-koleszterinszintet csökkentheti, a trigliceridszintet növelheti;
- Hypokalaemia, hypomagneseaemia, hyponatraemia, hypokloraemia, hypercalcaemia, hyperuricaemia, valamint heveny köszvényes roham.

Idegrendszeri betegségek és tünetek:
- Szédülés, fejfájás, szexuális funkciózavar, impotencia.

Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek:
- (Posturalis) hypotonia, palpitatio.

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek:
- Ritkán émelygés, hányás, hasi fájdalom, hasmenés, székrekedés, szájszárazság.

A bőr és a bőralatti szövet betegségei és tünetei:
- Allergiás bőrelváltozások, urticaria.

A tiazidok használatával kapcsolatban túlérzékenységi reakció (beleértve a pneumonitist, pulmonalis oedemát, súlyos bőrreakciókat is), pancreatitis, intrahepaticus cholestasis, fotoszenzitivitás előfordulásáról is beszámoltak.

A Viskaldix szedését abba kell hagyni, amennyiben a fenti tünetek bármelyike tartósan fennáll, és annak oka nem tisztázható egyértelműen.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: béta-receptor-blokkolók és más diuretikumok, ATC kód: C07C A03

A pindolol lipofil, ISA hatással rendelkező, membránstabilizáló, nem-kardioszelektív béta-receptor-blokkoló vegyület. A pindolol az egyik legerősebb ISA hatású szer. Mind béta1, mind béta2 parciális agonista hatással rendelkezik, ezek közül a béta2 a kifejezettebb.

A klopamid egy szulfonamid-származék, szerkezetében eltér ugyan a tiazid diuretikumoktól, ám hatásmechanizmusát tekintve mégiscsak a tiazid-csoportba sorolható. Enyhe vízhajtó hatással rendelkezik.

Hatásmechanizmus:
A pindolol kompetitív antagonista hatást fejt ki a szív, a bronchusok és a simaizomzat béta-receptorain, de emellett kifejezett intrinsic szimpatomimetikus aktivitást (ISA) mutat. Membránstabilizáló hatásának nincs klinikai jelentősége. Szimpatikus túlsúly esetén csökkenti a szívfrekvenciát, a perctérfogatot. Csekély hatással van a nyugalmi szívfrekvenciára.
Viszonylag kismértékben gátolja a terhelésre jelentkező szívfrekvencia-növekedést, kismértékben csökkenti a szívizomzat kontraktilitását, és kevéssé nyújtja meg az AV-időt. Növeli a légutak ellenállását.
A pindolol - a többi béta-blokkolóhoz hasonlóan - a szisztémás artériás nyomás, a szívfrekvencia és a kontraktilitás csökkentése révén mérsékli a szív oxigénigényét. A szívfrekvencia csökkentése révén a myocardium károsodott vérellátású részeinek a perfúzióját, ill. oxigén-ellátását is javítja a diasztole idejének megnyújtásával. Ezért angina pectorisban csökkenti a rohamok számát és növeli a beteg fizikai teljesítőképességét.
A vascularis simaizomzat béta2-receptorain keresztül kifejtett parciális agonista aktivitásából fakadó vazodilatátor hatása klinikai szempontból fontos. Hypertonia esetén a pindolol csökkenti a fokozott perifériás ellenállást, ami révén fenntartja a különböző szervek, szövetek megfelelő vérellátását, sőt bizonyos esetekben még javítja is azt.
Általában hosszú távú adagolást követően sem befolyásolta kedvezőtlenül a lipoproteinek plazmaszintjét.

A klopamid gátolja a nátrium és a klór visszaszívódását a vese disztális tubulusaiban, és ilyen módon ezen ionok, valamint a víz kiválasztódását fokozza.

A tiazidokhoz hasonlóan a Henle-kacs felszálló szárának corticalis szegmentjében és a disztális vesetubulusokban gátolja a nátrium reabszorbciót, nem befolyásolja azonban a vese medulláris szakaszán, ezért hatása az ozmotikus grádienst és a vese koncentrálóképességét nem érinti. A csúcshatású diuretikumoknál (furoszemid, etakrinsav) jóval kevésbé fokozza a nátrium- és vízkiválasztást (a filtrált nátrium 3-5%-a ürül ezen a nephron-szakaszon), diuretikus hatása ezen gyógyszerekénél kisebb. Főleg kezdetben jelentős káliumvesztést hozhat létre, ami tartós adása mellett csökken. Ellentétben a csúcshatású diuretikumokkal, növeli a kalcium reabszorpcióját.

Diabetogén, a húgysav, a koleszterin és a trigliceridek szintjét is emeli a plazmában, ezen kedvezőtlen anyagcserehatásainak klinikai jelentősége egyéni eltérést mutat.

Antihipertenzív hatása a kezelés első 2-3 hetében elsősorban a nátriumürítés miatt bekövetkező extracelluláris folyadékvesztéssel függ össze, ami a vénás nyomás csökkenéséhez, csökkent perctérfogathoz, végső soron csökkent artériás vérnyomáshoz vezet. A későbbiekben - tartós adagolás során - a perctérfogat helyreáll, de fennmarad a csökkent perifériás ellenállás. Ennek oka egyfelől magának az érfalnak a folyadékvesztése lehet, ami vazodilatációhoz vezet, másfelől adatok vannak arra nézve, hogy az érfal simaizomsejtjeinek nátriumvesztése csökkenti azok noradrenalinra bekövetkező kontrakcióját. A klopamid teljes antihipertenzív hatásának kialakulásához 2-4 hét szükséges.

A két hatóanyagnak additív antihipertenzív hatása van.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Pindolol:
- A pindolol gyors, majdnem teljes felszívódása (> 95%), valamint elhanyagolható first-pass metabolizmusa (13%) magas biohasznosulást (87%) eredményez.
- A maximális plazmakoncentráció az adagolást követő 1 órán belül kialakul.
- Farmakokinetikája 5-15 mg között lineáris.
- A felszívódott hatóanyag 40%-a kötődik fehérjéhez. Megoszlási térfogata 2-3 l/ttkg. Lipofilitása miatt átjut a vér-agy gáton.
- Metabolizációja inaktív metabolitokká, a májban történik.
- Terminális felezési ideje 3-4 óra körül van. A hatóanyag 30-40%-a választódik ki változatlan formában a vizelettel, míg 60-70%-ban inaktiv metabolitok formájában ürül a vesén és a májon keresztül. A teljestest clearence-e 500 ml/perc.
- A placentán átjut és az anyatejjel kis mennyiségben kiválasztódik. A köldökzsinórvérben mért hatóanyag-koncentráció és az anya vérében mért koncentráció aránya 0,7.
- Az anyatejben mért hatóanyag-koncentráció és az anya plazmájában mért koncentráció aránya 1,6.

Klopamid:
- A per os alkalmazott klopamid 90%-a felszívódik. A maximális plazmakoncentráció 1,9-2,5 óra múlva alakul ki. A felszívódott klopamid 46%-a kötődik plazmafehérjéhez. Megoszlási térfogata 1,5 l/ttkg.
- A klopamid elsősorban (42,5%) hidroxiláció révén metabolizálódik, aminek eredményeképpen inaktív metabolit jön létre. Kiválasztása a vesén keresztül történik (20-30%-ban változatlan állapotban). Eliminációs féléletideje 10 óra körül van.
- A diurézis és a nátriurézis a bevételt követően 1-2 óra múlva megindul, maximális intenzitását 2-4 óra között éri el. A hatástartam a bevitt dózistól függ: 12-24 óra között változik.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

- A pindolol hosszú távú adagolása során klinikailag releváns toxicitást nem tapasztaltak.
- A mutagenitásra, karcinogenitásra, valamint teratogenitásra vonatkozó vizsgálatok negatív eredménnyel zárultak.
- Állatkísérletekben a klopamid alacsony toxicitásúnak bizonyult.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

20 db tabletta Alu/PVDC buborékfóliában és dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Megjegyzés: ? (egy keresztes)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25°C-on fénytől védve tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

5 év.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Egis Gyógyszergyár Zrt.
H-1106 Budapest,
Keresztúri út 30-38.


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA

OGYI-T-3620/01


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK / MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 1983. január 19.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2009. szeptember 21.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2015. április 22.

8



OGYI/4342/2015




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
- Állatkísérletekben a pindolol nem bizonyult magzatkárosító hatásúnak.
- A pindolol terhesség idején való alkalmazásával kapcsolatban nincs elegendő adat.
- Más béta-blokkolóval végzett klinikai vizsgálatok során nem igazolódott magzatkárosító hatás.
- A pindolol-terápiában részesülő terhes nők újszülöttjeinél tapasztalt - valószínűleg a béta-blokád következtében kialakult - bradycardia, ill. hypoglykaemia miatt az újszülöttek fokozott ellenőrzése szükséges a születést követően 2-5 napig.
- A klopamid átjut a placentán, aminek következtében a magzatvíz húgysav- és kreatinin-koncentrációja megnő. Az anya ionháztartásának változása is káros lehet a magzatra. A terhesség második felében bekövetkező klopamid-expozíció hatására újszülöttkori thrombocytopenia alakulhat ki.
- Fentiek miatt terhességben a Viskaldix szedése ellenjavallt.

Szoptatás
- A pindolol kis mennyiségben bejut az anyatejbe. Jóllehet az újszülött szervezetébe ily módon esetlegesen bejutó pindolol nem jelent veszélyt a csecsemőre, a szoptatás során ilyenkor fokozott óvatosság szükséges az esetleges béta-blokkoló mellékhatások (bradycardia, stb.) lehetősége miatt.
- Szoptató anyáknak sem javasolt a Viskaldix adása (a csecsemőnél később esetleg szulfonamid-túlérzékenység jelentkezhet).