Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

VIREGYT 100MG KEMÉNY KAPSZULA 30X

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Egis Gyógyszergyár Zrt.
Hatástani csoport:
N04BB Adamantán-származékok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-03447/01
Hatóanyagok:
Amantadinium chloratum
Hatáserősség:
++ (kétkeresztes), igen erős hatású (++)
Fogy. ár:
1100 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Eü. rendeletre felírhatja:
Neurológia
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Közgyógy1100,000,00
Üzemi baleset1100,000,00
Eü emelt990,00110,00
Általános275,00 (25%)825,00
Közgyógy eü.emelt1100,000,00
Teljes0,001100,00
Egyedi engedélyes0,001100,00
Tárolás:
25 °c alatt
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Alkohol fogyasztása a készítmény szedése mellett ellenjavallt
Májbetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
Vesebetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
Gyerekre nincs adat
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Epilepsia esetén alkalmazása ellenjavallt
Laktóz intolerancia
Alkalmazási elôirat

Javallat

4.1 Terápiás javallatok

* Parkinson-kór és különböző etiológiájú Parkinson-szindróma mint postencephalitises parkinsonismus,
* szén-monoxid mérgezést követő szimptomatikus parkinsonismus,
* időskori cerebrális arteriosclerosissal összefüggő parkinsonismus,
* valamint gyógyszer indukálta extrapiramidális reakciók kezelése.
* Influenza A vírus okozta légzőszervi megbetegedések profilaxisa, valamint kezelése a korai stádiumban kezdve (az 1-2. napon).
* Profilaxis céljára, a betegség szempontjából különösen veszélyeztetett populáció - idősek, pulmonalis vagy cardiovascularis betegségben szenvedők, legyengült immunrendszerűek, a fertőzésnek kitett közösségek lakói, dolgozói - esetében, amikor a védőoltás nem elérhető vagy kontraindikált. Aktív védőoltással együtt adva nem befolyásolja a szervezet immunvédekezésének kialakulását.




Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

Parkinson-kór és Parkinson-szindróma

Felnőttek
Kezdő dózisa az első héten 100 mg naponta, majd növelendő napi 2 × 100 mg-ra.
A dózis a kórjeleknek és tüneteknek megfelelően titrálható. Napi 200 mg fölött az esetleg fokozódó kedvező hatásokkal együtt a mellékhatások is intenzívebbé válhatnak.
A napi dózis a 400 mg-ot nem haladhatja meg. A dózis csak lépcsőzetesen, legalább 1 hetes időközökkel emelhető.

Idősek
65 éves kor felett a csökkent vesefunkció és következésképp magasabb plazmakoncentráció miatt a legkisebb hatékony dózist kell alkalmazni.
Az amantadin néhány napon belül hat, de néhány hónapos folyamatos kezelést követően előfordulhat a hatékonyság csökkenése. A kezelés átmeneti, 3-4 hetes szüneteltetése után újraindított kezelés visszaállíthatja a hatékonyságot. Az amantadin-kezelés átmeneti megszüntetésekor az együtt adott többi antiparkinson gyógyszer szünet nélkül tovább adandó vagy kis dózisú L-dopa terápia kezdhető, ha ez klinikailag indokolt.

Az amantadin terápia felfüggesztése fokozatosan történjék, például a dózis heti felezésével. Az adagolás hirtelen megszakítása a parkinsonos tünetek kiújulását vonhatja maga után, függetlenül az amantadinra adott terápiás választól (lásd 4.4 pont).

Kombinált terápiában: amantadin terápia megkezdésekor az addigi antiparkinson terápia tovább folytatandó, majd fokozatosan csökkenthető. Erőteljes mellékhatások esetén a szer adását gyorsabban fel kell függeszteni. Azoknál a betegeknél, akik nagy dózisban kapnak antikolinerg szereket vagy L-dopát, az amantadin terápia bevezetése 15 napig is eltarthat.

Influenza A vírus fertőzés
Kezelés
Tanácsos az influenza kezelését a lehető legkorábban elkezdeni és 4-5 napig folytatni. A tünetek jelentkezését követően 48 órán belül elkezdett amantadin-kezelés mellett a láz és egyéb tünetek 1-2 napon belül enyhülnek, hamarabb gyógyul az influenzához társuló hörgőgyulladás.

Profilaxis
Addig kell folytatni a naponta alkalmazott kezelést, ameddig szükséges a fertőzéstől való védelem. Legtöbb esetben ez 6 hét. Védőoltással (inaktivált influenza A vakcina) egyidejűleg alkalmazva az amantadint az oltást követő 2-3 hétig célszerű adagolni.

Felnőttek
Napi 100 mg a javasolt időszakra.

Idősek (65 éves kor felett)
Az amantadin plazmakoncentrációját a veseműködés befolyásolja. A fiatalokhoz képest az idősekben csökkent a vegyület vese clearance-e és hosszabb az eliminációs fél-életideje. A megfelelő dózis 100 mg-nál kisebb napi dózis (a Viregyt 100 mg kemény kapszulával nem biztosítható) vagy napi 100 mg egy napnál nagyobb időközönként adva.

Gyermekek és serdülők
Influenza A vírus fertőzés esetén:
10-18 éves gyermekek és serdülők: napi 100 mg a javasolt időszakra.
10 éves kor alatti gyermekek: a dozírozása nem megállapított.

Vesekárosodás
Vesefunkció-károsodásban szenvedő betegek esetén az amantadin dózisát csökkenteni kell. Ez vagy a napi összdózis csökkentésével vagy az egyes dózisok közti időszak kreatinin-clearance-nek megfelelő növelésével érhető el. Például:

Kreatinin-clearance ml/perc
Dózis
< 15
kontraindikált
15 - 35
100 mg két vagy három naponta
> 35
100 mg naponta

Az alkalmazás módja

Szájon át történő alkalmazásra.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A Viregytet óvatossággal szabad alkalmazni zavartsággal, hallucinációkkal járó állapotokban, illetve olyan pszichiátriai kórképekben, amelyekben ezek az állapotok kialakulhatnak.

Óvatosság szükséges máj-, illetve vesebetegség esetén, valamint azoknál a betegeknél, akik cardiovascularis betegségben szenvednek vagy szenvedtek korábban.

Elővigyázatosság szükséges az amantadin és a központi idegrendszerre ható gyógyszerek együttes felírásakor (lásd 4.5 pont).

Impulzuskontroll-zavarok
A betegeknél rendszeresen figyelni kell, nem alakulnak-e ki impulzuskontroll-zavarok. A betegek és gondozóik figyelmét fel kell hívni arra, hogy az impulzuskontroll-zavarok viselkedési tünetei, például kóros játékszenvedély, fokozott libidó, hiperszexualitás, kényszeres költekezés vagy vásárlás, falási zavar és kényszeres evés előfordulhatnak a dopaminerg hatású készítményekkel - köztük a Viregyttel - kezelt betegeknél. A fenti tünetek jelentkezésekor megfontolandó a dózis csökkentése vagy az amantadin-kezelés fokozatos elhagyása.

Az amantadin-kezelés hirtelen felfüggesztése a parkinsonismus romlásához vagy malignus neuroleptikus szindrómához hasonló tünetek kialakulásához, csakúgy, mint kognitív megnyilvánulási formákhoz (például katatónia, zavartság, dezorientáció, a mentális állapot romlása, delírium) vezethet.

Egyidejűleg neuroleptikumokat szedő betegeknél nem szabad hirtelen felfüggeszteni a Viregyt adagolását. Izolált esetekben beszámoltak az amantadin adásának hirtelen megszakítását követően malignus neuroleptikus szindróma vagy neuroleptikum okozta katatónia felléptéről, illetve súlyosbodásáról olyan betegeknél, akik egyidejűleg neuroleptikumot kaptak.
Az amantadin és más parkinson-ellenes gyógyszer adásának hirtelen megszakítását követően ritkán hasonló tünetegyüttesről számoltak be olyan betegeknél is, akik nem kaptak egyidejűleg pszichoaktív gyógyszert.

Az influenza vírus törzsek amantadinnal történő sorozatos in vitro vagy in vivo érintkezésekor rezisztencia alakul ki a gyógyszerre. A gyógyszerrezisztens vírusok nyilvánvaló továbbadása lehet az oka a megelőzés és kezelés sikertelenségének közös háztartásban élő kontakt személyeknél, illetve ápolási otthonokban gondozottaknál. Egyelőre azonban nem bizonyított, hogy a rezisztens vírus bármiféleképp eltérő betegséget okozna, mint az érzékeny vírus.

Mivel néhányan öngyilkossági kísérletet követtek el amantadinnal, a beteg megfelelő ellátását szolgáló legkisebb mennyiséget szabad csak felírni.

Krónikus (általában legalább 4 hetes) Viregyt-kezelés alatt néhány betegnél perifériás oedema fordulhat elő, melyet a perifériás erek megváltozott reaktivitásának tulajdonítanak. Congestiv szívelégtelenségben szenvedőknél ezt figyelembe kell venni.

Túladagolás esetén kardiotoxiticást jelentettek (lásd 4.9 pont), ezért a QT-szakasz megnyúlására hajlamosító állapotokban elővigyázatosság szükséges.

Amennyiben homályos látás vagy egyéb látásproblémák jelentkeznek, a szaruhártya oedema kizárása céljából szemész szakorvos véleményét kell kérni. Ha a szakorvos szaruhártya oedemát állapít meg, az amantadin-kezelést le kell állítani.

Az amantadin antikolinerg hatással bír, nem adható kezeletlen zártzugú glaucomában.

Gyermekeknél, elsősorban 5 évesnél fiatalabb korban hypothermiát figyeltek meg. Gyermekek infuenza A vírus fertőzésének kezelésére Viregyt elővigyázatossággal írható fel (lásd 4.2 és 4.8 pontok).

A Viregyt 100 mg kemény kapszula laktózt (laktóz-monohidrátot) tartalmaz
Ritkán előforduló, örökletes galaktózintoleranciában, teljes laktáz-hiányban vagy glükóz-galaktóz-malabszorpcióban a készítmény nem szedhető.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A betegeket figyelmeztetni kell, hogy a gépjárművezetés, illetve gépek kezelése veszélyes lehet, ha mellékhatásként szédülést vagy homályos látást tapasztalnak.


4.9 Túladagolás

A Viregyt túladagolása halálos lehet.

Tünetek
Neuromuszkuláris zavarok és az akut pszichózis tünetei szembetűnőek.
Központi idegrendszer: élénk reflexek, motoros nyugtalanság, convulsiók, extrapyramidalis tünetek, torziós spasmus, dystoniás tartás, pupillatágulat, dysphagia, zavartság, dezorientáltság, delírium, vizuális hallucinációk, myoclonus.
Légzőrendszer: hiperventilláció, tüdő-oedema, respiratórikus distressz, beleértve a felnőttkori respiratórikus distressz szindrómát.
Szív-és érrendszer: szívmegállásról és hirtelen szívhalálról számoltak be. Sinus tachycardia, szívritmuszavar, magas vérnyomás.
Emésztőrendszer: hányinger, hányás, szájszárazság.
Veseműködés: vizeletretenció, veseműködési zavar, beleértve a BUN megnövekedését és a kreatinin-clearance csökkenését.
Kombinált kezelésből származó túladagolás: az amantadin fokozza az antikolinerg gyógyszerek hatásait. Antikolinerg szerek nagy dózisainak használatakor akut pszichotikus reakciók léphetnek fel, amelyek olyanok lehetnek, mint az atropinmérgezés okozta reakciók. Alkohol, illetve a központi idegrendszert serkentő szerek egyidejű bevételekor az akut amantadin-mérgezés kórjelei és tünetei súlyosbodhatnak és/vagy megváltozhatnak.

Kezelés
Specifikus antidotuma nincs. Hánytatás és/vagy a gyomortartalom leszívása (és eszméletén lévő betegnél gyomormosás), elbírálás alapján alkalmazható aktív szén vagy hashajtó. Mivel az amantadin főként a vizelettel ürül változatlan formában, a veseműködés fenntartása és bőséges diurézis (szükség esetén forszírozott diurézis) hatékonyak a keringésből történő eltávolításában. A vizelet savanyításával eliminációja gyorsítható. Hemodialízissel nem távolítható el számottevő amantadin mennyiség a keringésből.
A beteg vérnyomását, szívfrekvenciáját, EKG-ját, légzését és testhőmérsékletét monitorozni kell, az esetleges alacsony vérnyomást, illetve szívritmuszavarokat pedig kezelni szükséges.
Convulsiók és nagyfokú motoros nyugtalanság: convulsio-ellenes gyógyszerek alkalmazandók, úgy, mint intravénás diazepám, intramuszkuláris vagy rektális paraldehid vagy intramuszkuláris fenobarbitál.
Akut pszichotikus tünetek, delírium, dystoniás tartás, myoclonusos manifesztációk: fizosztigmin lassú infúzióban adagolt (1 mg felnőtteknél, gyermekeknél 0,5 mg), a kezdeti válasz és későbbi igény szerint ismételt alkalmazásáról számoltak be.
Vizeletretenció: a húgyhólyagot katéterezni kell, tartós katéterrel, ami a szükséges ideig bent hagyható.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Antikolinerg szerek, illetve levodopa amantadinnal való kombinálása során zavartság, hallucinációk, rémálmok, gastrointestinalis zavarok vagy egyéb atropin-szerű mellékhatások fordulhatnak elő (lásd 4.9 pont).

Pszichotikus reakciók előfordulását figyelték meg amantadin- és levodopa-kezelésben részesülő betegeknél.

Antidepresszánsok, antidiszkinetikus készítmények, antihisztaminok, fenotiazinok, opioid tartalmú készítmények és egyes simaizom görcsoldók, mint például a hioszcin az antikolinerg-szerű mellékhatások jelentkezését potenciálhatják.

Ziprazidon és amantadin túladagolását követően QT-megnyúlást és Torsades de Pointes-t jelentettek.
Az amantadin és ismerten QT-megnyúlást okozó szerek együttes adását kerülni kell.

Izolált esetekben a pszichotikus tünetek romlásáról számoltak be amantadint és neuroleptikumot együtt szedő betegeknél.

Az amantadin együttadása központi idegrendszerre ható gyógyszerekkel vagy anyagokkal (például alkohol) fokozhatja a központi idegrendszeri toxicitást. Szoros megfigyelés javasolt (lásd 4.9 pont).
A Viregyt alkalmazásának ideje alatt nem szabad alkoholt fogyasztani (lásd 4.9 pont).

Izoláltan beszámoltak amantadin és kombinációs diuretikumok (hidroklorotiazid + káliumspóroló diuretikumok) közti kölcsönhatásról. A kombináció egyik vagy mindkét komponense csökkenti az amantadin clearance-ét, ami magasabb plazmakoncentrációhoz és toxikus hatásokhoz (zavartság, hallucinációk, ataxia, myoclonus) vezet.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Az amantadin mellékhatásai általában enyhék és átmenetiek, a kezelés 2.-4. napján jelentkeznek és a kezelés felfüggesztését követő 24-48 órában azonnal megszűnnek. A mellékhatások előfordulása és a dózis közt ugyan nem mutattak ki direkt összefüggést, de úgy tűnik, hogy a dózis növelésével a mellékhatások (különösen a központi idegrendszert érintőek) gyakoribbá válnak.

A több mint 1200, napi 100 mg amantadinnal kezelt betegnél végzett, influenzával kapcsolatos kulcsfontosságú klinikai vizsgálatok után jelentett mellékhatások többnyire enyhék, átmeneti jellegűek és a placebóval egyenértékűek voltak. A vizsgálati alanyok mindössze 7%-a számolt be mellékhatásokról, amelyek közül sok hasonló volt magának az influenzának a hatásaihoz.
A leggyakrabban jelentett hatások gyomor-bélrendszeri zavarok (étvágytalanság, hányinger), központi idegrendszeri hatások (koncentrációzavarok, szédülés, izgatottság, idegesség, depresszió, álmatlanság, fáradtság, gyengeség) vagy izomláz voltak.

A nemkívánatos hatásokat előfordulási gyakoriságuk szerint (elsőként a leggyakoribbakat), az alábbi kategóriáknak megfelelően tüntettük fel (1. táblázat): nagyon gyakori (? 1/10), gyakori (? 1/100 - < 1/10) nem gyakori (? 1/1000 - < 1/100) ritka (? 1/10 000 - < 1/1000), nagyon ritka (< 1/10 000), nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).
Megjegyzés: az alábbi mellékhatások előfordulási gyakorisága és súlyossága a dózisnak és a betegség természetének megfelelően változik a kezelés alatt.

1. táblázat
Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon ritka:
leukopenia
Pszichiátriai kórképek
Gyakori
szorongás, felfokozott hangulat, letargia, hallucinációk, rémálmok, idegesség, depresszió, alvászavarok.
Hallucinációk, zavartság és rémálmok1
Nem gyakori
zavartság, dezorientáltság
Ritka
pszichózis
Nem ismert
delírium, hypománia és mániás állapot2
impulzuskontroll-zavarok [kóros játékszenvedély, fokozott libidó, hiperszexualitás, kényszeres költekezés vagy vásárlás, falási zavar és kényszeres evés előfordulhatnak dopaminerg hatású készítményekkel - köztük a Viregyttel - kezelt betegeknél (lásd 4.4 pont)]
Idegrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori
szédülés/bizonytalanságérzés fejfájás, ataxia, elkent beszéd, figyelem összpontosítás romlása
Nem gyakori
tremor, dyskinesia, malignus neuroleptikus szindróma-szerű állapot
Ritka
convulsiók
Szembetegségek és szemészeti tünetek
Nem gyakori
homályos látás
Ritka
szaruhártya-lézió, például pontszerű subepithelialis homályok, melyek összefüggésben állhatnak felületes pontszerű keratitisszel, cornealis epithelialis oedemával és jelentősen csökkent látásélességgel.
Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek
Nagyon gyakori
boka oedema3
Gyakori
palpitatio
Nagyon ritka
szívelégtelenség
Érbetegségek és tünetek
Gyakori
orthostaticus hypotonia
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori
szájszárazság, anorexia, hányinger, hányás, székrekedés
Ritka
hasmenés
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Nagyon gyakori
livedo reticularis/cutis marmorata3
Gyakori
diaphoresis
Ritka
exanthema
Nagyon ritka
photosensitisatio
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei
Gyakori
izomfájdalmak
Vese- és húgyúti betegségek és tünetek
Ritka
vizelet retentio, vizelet incontinencia.
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Nem ismert
hypothermia4
Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei
Nagyon ritka
átmeneti májenzim-emelkedések
1 gyakrabban jelentkeznek, ha a beteg egyidejűleg antikolinerg gyógyszert kap, vagy pszichiátriai alapbetegsége van.
2 beszámoltak róla, de gyakorisága nem állapítható meg az irodalomból
3 általában nagy dózisban alkalmazva, hosszú hónapok után
4 A forgalomba hozatalt követően hypothermiát jelentettek gyermekeknél, elsősorban 5 évnél fiatalabbaknál (lásd 4.4 pontot). A gyakoriság nem állapítható meg.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Antiparkinson szerek, dopaminerg szerek, adamantán-származékok
ATC kód: N04B B01

Parkinson-kór: az amantadinról kimutatták, hogy a glutamát receprotok N-metil-D-aszpartát (NMDA) altípusának alacsony affinitású antagonistája. A glutamáterg neurotranszmisszió túlműködése szerepet játszik a parkinsonos tünetek kialakulásában. Az amantadin a klinikai hatását vélhetőleg a glutamát receptorok NMDA altípusának antagonizálásán keresztül fejti ki. Az amantadin ráadásul némi antikolinerg aktivitást is kifejt.

Inluenza A vírus fertőzés: alacsony koncentrációkban az amantadin specifikusan az influenza A vírusok sokszorozódását gátolja. Szenzitív plakk-gátlási tesztben az amantadin legfeljebb 0,4 mikrog/ml-es koncentrációban gátolta a humán influenzavírusokat, beleértve a H1N1, H2N2 és H3N2 altípusokat. Az amantadin a vírusreplikáció korai stádiumát gátolja a vírusban lévő M2 fehérje protonpumpájának blokkolásával. Ennek két támadási pontja van: megállítja a vírus fehérjeburkának eltávolítását és inaktiválja az újonnan szintetizált virális hemagglutinint.
Jellegzetes madárinfluenza vírusoknál észlelték a késői replikációs lépésekre gyakorolt hatásait.
Tipikus influenza A vírustörzsekkel végzett vizsgálatokból származó eredmények azt jelezték, hogy az amantadin valószínűleg azelőtt ismeretlen törzsekkel szemben aktív, és egy esetleges járvány korai szakaszában lenne használatos, még mielőtt a kórokozó törzs elleni vakcina általánosan elérhetővé válna.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
Lassan, de majdnem teljes mértékben felszívódik. Egyszeri 100 mg-os, illetve 200 mg-os dózis per os alkalmazását követően kb. 250 ng/ml, illetve 500 ng/ml plazma csúcskoncentráció mérhető 3-4 óra múlva. Napi 200 mg ismételt adása után 300 ng/ml-es steady-state plazmakoncentráció alakul ki 3 napon belül.

Eloszlás
Az amantadin néhány óra után felhalmozódik az orrváladékban és átjut a vér-agy gáton (mennyiségi meghatározás nem történt). In vitro fehérjekötődésének mértéke kb. 67%, jelentős mértékben kötődik a vörösvértestekhez. Egészséges önkéntesekben a vörösvértestekben mért koncentráció a plazmakoncentráció 2,66-szorosa. Látszólagos megoszlási tere 5-10 l/ttkg, ez kifejezett szöveti kötődésre utal, ami csökken a dózis növelésével. A tüdőben, szívben, vesékben, májban és lépben magasabb koncentrációban található, mint a vérben.

Biotranszformáció
Metabolizmusa minimális, ez főként N-acetilizációval történik.

Elimináció
A hatóanyag eliminációs féléletideje egészséges fiatal felnőttekben 15 óra (10-31 óra). A teljes plazma clearance kb. ugyanakkora, mint a vese clearance (250 ml/perc). Az amantadin vese clearance-e sokkal magasabb, mint a kreatinin-clearance, ez tubuláris szekrécióra utal. 4-5 nap múlva a dózis 90%-a változatlan formában megjelenik a vizeletben. Ennek mértékét a vizelet pH-ja jelentősen befolyásolja: a pH emelkedése a kiválasztás csökkenéséhez vezet.

Különleges betegcsoportok

Vesekárosodás
Veseelégtelenségben az amantadin súlyos mellékhatásokat okozó mértékben felhalmozódhat. A plazmából való elimináció mértéke a kreatinin-clearance és teljes testfelület hányadosával korrelál, jóllehet a vesén át történő teljes kiválasztás meghaladja ezt az értéket (feltehetően a tubuláris szekréció miatt). A beszűkült veseműködésnek drámai hatása van: a kreatinin- clearance ? 40 ml/perc-re csökkenése az eliminációs féléletidő ötszörös növekedését eredményezheti. A vizelet a kiválasztás csaknem kizárólagos útja, még veseelégtelenségben is, az amantadin napokig a plazmában maradhat. Valószínűleg a kifejezett szöveti kötődésnek köszönhető, hogy hemodialízissel nem távolítható el számottevő amantadin mennyiség.

Idősek
Az egészséges fiatal felnőttekéhez képest a féléletidő megkétszereződik a vese clearance pedig csökken. Idősekben a tubuláris szekréció jobban csökken, mint a glomeruláris filtráció. Vesekárosodással bíró idős betegeknél napi 100 mg amantadin 14 napon történő ismételt adása a plazmakoncentrációt a toxikus tartományba emelte.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Reproduktiv toxicitási vizsgálatokat patkányokon és nyulakon végeztek. A patkányoknál 50-100 mg/kg per os dózisban bizonyult teratogénnek (ez az influenza esetén ajánlott 100 mg-os dózis 33-szorosa). Az ajánlott humán dózismaximum (400 mg) kevesebb, mint 6 mg/kg. Az alkalmazási előírás egyéb fejezeteiben már szereplőkön kívül nincs a gyógyszert felíró orvos számára lényeges preklinikai adat.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

30 darab kapszula fehér, FG-7 típusú PE kupakkal lezárt, PE mozgásgátló betétet tartalmazó barna üvegben, betegtájékoztatóval ellátva. Egy doboz 1 üveget tartalmaz.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Megjegyzés: ???(két keresztes, erős hatású)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25 oC-on tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Egis Gyógyszergyár Zrt.
1106 Budapest, Keresztúri út 30-38.
Magyarország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA

OGYI-T-03447/01


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 1973. 01. 01.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2009. 10. 08.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2023. május 23.
9





OGYÉI/70052/2022