Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

PALIXID 5MG FILMTABLETTA 28X

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Richter Gedeon Vegyészeti Gyár Nyrt.
Hatástani csoport:
N06DA Anticholinesterases
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-20542/01
Hatóanyagok:
Donepezilium chloratum
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
5199 Ft
Kiadhatóság:
SZ Szakorvosi/kórházi diagnózist követően folyamatos ellenőrzés mellett kiadható gyógyszerkészítmények.
Eü. rendeletre felírhatja:
Neurológia
Pszichiátria
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,005199,00
Üzemi baleset5199,000,00
Eü emelt1301,003898,00
Teljes0,005199,00
Egyedi engedélyes0,005199,00
Tárolás:
Különleges tárolást nem igényel
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Gyerekeknek nem adható
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

Felnőttek és idősek:
Az adagolást naponta egyszer 5 mg-mal kell kezdeni. A napi 5 mg-os adagot legalább egy hónapon keresztül kell alkalmazni, hogy a kezelésre adott legkorábbi klinikai válasz értékelhető legyen és a donepezil-hidroklorid elérje a dinamikus egyensúlyi (steady-state) koncentrációt. A napi 5 mg-os adaggal történő kezelés egy hónapos klinikai értékelését követően, az adag napi egyszer 10 mg-ra emelhető. Az ajánlott maximális napi adag 10 mg. Napi 10 mg-nál nagyobb adagok hatását klinikai vizsgálatokban nem vizsgálták.

A kezelést az Alzheimer típusú demencia diagnosztikájában és kezelésében jártas szakorvosnak kell elindítania és felügyelnie. A diagnózist az elfogadott irányelvek alapján (pl. DSM IV, BNO-10) kell felállítani. A donepezil-kezelés csak akkor kezdhető meg, ha a beteg rendszeres gyógyszerbevételének felügyelete megoldott. Fenntartó kezelés addig alkalmazható, amíg az a beteg számára terápiás előnyt jelent. Ezért a donepezil terápiás előnyét rendszeresen újra kell értékelni. A terápia megszakítása megfontolandó, amikor a terápiás hatás már nem igazolható. A donepezil-kezelésre adott egyéni válasz nem jósolható meg.

A kezelés megszakításakor a Palixid előnyös hatásainak fokozatos csökkenése észlelhető.

Vese- és májkárosodás:
Vesekárosodásban szenvedő betegeknél a szokásos adagok adhatók, mivel a donepezil-hidroklorid clearance-e ebben az állapotban nem változik.

A fokozott expozíció lehetősége miatt enyhe- és közepesen súlyos májkárosodás esetén (lásd. 5.2 pont) a dózist az egyéni toleranciát figyelembe véve kell emelni. Súlyos májkárosodásban szenvedő betegekről nincsenek adatok.

Gyermekek és serdülők
A Palixid gyermekek és 18 év alatti serdülők kezelésére nem ajánlott.

Az alkalmazás módja

A Palixid-et szájon át, este, lefekvés előtt kell bevenni.

Alvászavarok esetén, beleértve a kóros álmokat, a rémálmokat vagy az insomniát (lásd 4.8 pont) meg kell fontolni a Palixid reggeli bevételét.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A Palixid hatását súlyos Alzheimer típusú demencia, illetve más típusú demenciák vagy memóriacsökkenés (pl. korral járó kognitív hanyatlás) esetén eddig nem vizsgálták.

Anaesthesia
Mivel a Palixid kolinészteráz-gátló, a szukcinilkolin-típusú izomrelaxánsok hatását valószínűleg fokozza anaesthesia során.

Cardiovascularis állapotok
Farmakológiai hatásuk miatt a kolinészteráz-gátlók vagotoniás hatással lehetnek a szívritmusra (pl. bradycardia). Ennek a hatásnak különösen pl. "sick sinus" szindrómában vagy egyéb supraventricularis ingerületvezetési zavarokban lehet jelentősége, mint pl. sinoatrialis vagy atrioventricularis blokk esetében.

Syncopét és görcsrohamokat jelentettek. Ezen betegek vizsgálatakor gondolni kell az ingerületvezetési blokk, valamint a hosszú, sinuscsomó eredetű szünetek előfordulásának lehetőségére.

A forgalomba hozatalt követően QTc-megnyúlásról és torsade de pointes-ról számoltak be (lásd 4.5 és 4.8 pont). Körültekintő alkalmazás javasolt azoknál a betegeknél, akiknek saját vagy családi anamnézisében QTc-megnyúlás szerepel, akiket a QTc-intervallumot befolyásoló gyógyszerrel kezelnek, illetve akik már fennálló releváns szívbetegségben (pl. dekompenzált szívelégtelenség, nemrég lezajlott myocardialis infarctus, bradyarrhythmia) szenvednek vagy akiknél releváns elektrolitzavar (hypokalaemia, hypomagnesaemia) áll fenn. Előfordulhat, hogy klinikai (EKG) monitorozásra van szükség.

Gastrointestinalis állapotok
Fekélyképződés szempontjából fokozott kockázatnak kitett betegeknél (pl. ha a betegek anamnézisében fekélybetegség szerepel, vagy egyidejűleg nem szteroid gyulladáscsökkentőt szed), a fekély tüneteit rendszeresen ellenőrizni kell. Ugyanakkor a Palixid-del végzett klinikai vizsgálatok során a placebóhoz képest sem a peptikus fekély, sem a gastrointestinális vérzések előfordulása nem volt gyakoribb.

Urogenitalis állapotok
Bár a donepezil-hidrokloriddal végzett klinikai vizsgálatok során nem volt megfigyelhető, a kolinomimetikumok hólyagürülési zavarokat okozhatnak.

Neurológiai állapotok
Görcsrohamok: feltételezhetően a kolinomimetikumok generalizált convulsiokat okozhatnak, bár a fokozott görcskészség az Alzheimer-kór manifesztációja is lehet.

A kolinomimetikumok extrapyramidális tüneteket válthatnak ki, vagy súlyosbíthatják azokat.

Neuroleptikus malignus szindróma (NMS)
A donepezil alkalmazásakor nagyon ritkán neuroleptikus malignus szindróma kialakulásáról számoltak be, főként olyan betegeknél, akik egyidejűleg antipszichotikumot is szedtek.
A neuroleptikus malignus szindróma egy potenciálisan életet veszélyeztető állapot, amelyre a hyperthermia, izommerevség, vegetatív instabilitás, módosult tudatállapot és emelkedett szérum kreatin-foszfokináz szint jellemző. További tünetek lehetnek a myoglobinuria (rhabdomyolysis) és az akut veseelégtelenség.

A kezelést meg kell szakítani, amennyiben a betegnél az NMS jelei és tünetei jelentkeznek, vagy megmagyarázhatatlan magas láz alakul ki, NMS-re jellemző további klinikai tünetek nélkül.

Tüdőbetegségek
Kolinomimetikus hatásuk miatt, a kolinészteráz-gátlókat csak körültekintéssel szabad felírni olyan betegeknek, akik anamnézisében asthma vagy krónikus obstruktív légúti betegség szerepel.

A Palixid együttadását egyéb acetilkolinészteráz-gátlókkal, vagy a kolinerg rendszer egyéb agonistáival, illetve antagonistáival el kell kerülni.

Súlyos májkárosodás
Súlyos májkárosodásban szenvedő betegekre vonatkozóan nincs adat.

A vasculáris demencia indikációban végzett klinikai vizsgálatok mortalitási eredményei
Három, 6 hónapig tartó vizsgálatot végeztek a valószínű vagy lehetséges vasculáris demencia (VaD) NINDS-AIREN kritériumainak megfelelő egyének bevonásával. A NINDS-AIREN kritériumokat arra tervezték, hogy azonosítsa azokat a betegeket, akiknél a demencia kizárólag vasculáris eredetűnek tulajdonítható, valamint hogy kizárja azokat, akik Alzheimer-betegségben szenvednek. Az első vizsgálatban 5 mg-os donepezil-hidroklorid adagnál 2/198 (1,0%), 10 mg-os donepezil-hidroklorid adagnál 5/206 (2,4%) és placebónál 7/199 (3,5%) volt a mortalitási arány. A második vizsgálatban 5 mg-os donepezil-hidroklorid adagnál 4/208 (1,9%), 10 mg-os donepezil-hidroklorid adagnál 3/215 (1,4%) és placebónál 1/193 (0,5%) volt a mortalitási arány. A harmadik vizsgálatban a mortalitási arány 5 mg-os donepezil-hidroklorid adagnál 11/648 (1,7%) és placebónál 0/326 (0%) volt. A mortalitási arány a három VaD vizsgálatot összesítve, számszerűleg magasabb volt a donepezil-hidroklorid csoportban (1,7%), mint a placebo csoportban (1,1%), bár a különbség nem volt statisztikailag szignifikáns. A halálesetek nagy része mind a donepezil-hidrokloridot, mind a placebót szedő csoportban különféle vasculáris eredetű okokból következett be, amire ebben a vasculáris alapbetegségekben szenvedő, időskorú populációban várható volt. Az összes végzetes és nem végzetes kimenetelű, súlyos vasculáris esemény analízise nem mutatott különbséget ezek előfordulási gyakoriságában a donepezil-hidroklorid csoportban a placebóhoz képest.

Az Alzheimer-betegségben végzett összevont vizsgálatok (n=4146), és mikor ezen Alzheimer-betegségben végzett vizsgálatokat egyéb demenciában, köztük vasculáris demenciában végzett vizsgálatokkal összevonták (n=6888 összesen), a kapott mortalitási arány a placebo csoportokban számszerűleg meghaladta a donepezil-hidroklorid csoportoknál kapott értéket.

Segédanyagok
Ez a gyógyszer laktózt tartalmaz. Ritkán előforduló, örökletes galaktóz intoleranciában, teljes laktáz-hiányban vagy glükóz-galaktóz malabszorpcióban a készítmény nem szedhető.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A donepezil csak kismértékben vagy közepes mértékben befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.

A demencia ronthatja a gépjárművezetéshez, illetve gépek kezeléséhez szükséges képességeket. Ezen túlmenően, a donepezil fáradtságot, szédülést és izomgörcsöket okozhat, leginkább a kezelés megkezdésekor vagy a dózis emelésekor.

A kezelőorvosnak rendszeresen újra kell értékelnie a donepezilt szedő betegek gépjárművezetéshez, illetve bonyolult működésű gépek kezeléséhez szükséges képességeit


4.9 Túladagolás

Egyszeri per os adagot alkalmazva egerekben 45 mg/ttkg, patkányokban 32 mg/ttkg volt a donepezil-hidroklorid becsült halálos adagjának mediánja, ami a 10 mg-os ajánlott napi maximális humán terápiás adag 225-szörösének, illetve 160-szorosának felel meg. Állatokban dózisfüggő kolinerg stimuláció jeleit észlelték, köztük spontán mozgás csökkenése, hanyatt fekvő helyzet, járásbizonytalanság, könnyezés, clonusos görcsök, légzés gyengeség, nyáladzás, myosis, fasciculatio és alacsonyabb bőrhőmérséklet.

Kolinészteráz-inhibitorok túladagolása kolinerg krízist okozhat, ami súlyos hányingerrel, hányással, nyálfolyással, verítékezéssel, bradycardiával, hypotoniával, légzésdepresszióval, collapsussal és konvulziókkal jellemezhető.
Fokozódó izomgyengeség előfordulhat, ami a légzőizmok érintettsége esetén halált okozhat.

Mint bármilyen túladagolás esetén, általános szupportív kezelés alkalmazandó. A Palixid túladagolása esetén antidotumként tercier antikolinerg szerek, például atropin adható. Intravénás atropin-szulfátot hatás eléréséig titrálva ajánlott beadni: iv. 1,0-2,0 mg-os adaggal kezdve, majd a további adagokat a klinikai válasz alapján adva. A vérnyomás és szívfrekvencia atípusos változásait jelentették egyéb kolinomimetikumok és quaterner antikolinerg szerek, mint glikopirrolát együttadásakor.
Nem ismert, hogy a donepezil-hidroklorid és/vagy metabolitjai dialízissel (hemodialízissel, peritonealis dialízissel vagy hemofiltrációval) eltávolíthatók-e a szervezetből.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Embernél a donepezil-hidroklorid és/vagy metabolitjai nem gátolják a teofillin, a warfarin, a cimetidin vagy a digoxin metabolizmusát. A donepezil metabolizmusát nem befolyásolja a digoxinnal vagy cimetidinnel történő egyidejű alkalmazása. In vitro vizsgálatok szerint a donepezil metabolizmusában a citokróm P450 3A4, és kisebb mértékben 2D6 izoenzimjei vesznek részt. In vitro gyógyszerinterakciós vizsgálatok szerint a CYP 3A4-et gátló ketokonazol és a 2D6-ot gátló kinidin gátolják a donepezil metabolizmusát. Így ezek, illetve más CYP3A4-gátlók, mint az itrakonazol és az eritromicin és CYP2D6 gátlók, mint a fluoxetin, gátolhatják a donepezil metabolizmusát. Egy egészséges önkéntesekkel végzett vizsgálat során a ketokonazol körülbelül 30%-kal emelte az átlagos donepezil koncentrációkat. Enzim-induktorok, mint a rifampicin, fenitoin, karbamazepin és alkohol, csökkenthetik a donepezil-szinteket. Mivel a gátló vagy indukáló hatás mértéke ismeretlen, ezeket a gyógyszerkombinációkat fokozott körültekintéssel kell alkalmazni. Fennáll annak a lehetősége, hogy a donepezil antikolinerg hatású gyógyszerekkel kölcsönhatásba lépjen. Szintén fennáll a szinergizmus lehetősége szukcinilkolinnal, egyéb neuromusculáris blokkolókkal, vagy kolinerg agonistákkal vagy béta-blokkolókkal, melyek hatással vannak a szív ingerületvezetésére.
QTc-megnyúlásról és torsade de pointes-ról számoltak be a donepezil alkalmazásakor. Körültekintően kell eljárni, ha a donepezilt egyéb, a QTc-intervallumot megnyújtó gyógyszerekkel együtt alkalmazzák, és klinikai (EKG) monitorozásra lehet szükség. Ide tartoznak többek között:
* az I/A osztályba tartozó antiarrhythmiás szerek (pl. kinidin)
* a III. osztályba tartozó antiarrhythmiás szerek (pl. amiodaron, szotalol)
* bizonyos antidepresszánsok (pl. citaloprám, eszcitaloprám, amitriptilin)
* egyéb antipszichotikumok (pl. fenotiazin-származékok, szertindol, pimozid, ziprazidon)
* bizonyos antibiotikumok (pl. klaritromicin, eritromicin, levofloxacin, moxifloxacin).


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A leggyakoribb mellékhatások a hasmenés, izomgörcsök, fáradtság, hányinger, hányás és álmatlanság.

Az egyedi izolált eseteket kivéve a jelentett nemkívánatos eseményeket az alábbi táblázat tartalmazza szervrendszerek és gyakoriság szerint bontva. A gyakoriság meghatározásai: nagyon gyakori (? 1/10), gyakori (? 1/100 - < 1/10), nem gyakori (? 1/1000 - < 1/100), ritka (? 1/10 000 - < 1/1 000), nagyon ritka (< 1/10000) és nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatok alapján nem állapítható meg).

Szervrendszer
Nagyon gyakori
Gyakori
Nem gyakori
Ritka
Nagyon ritka
Nem ismert
Fertőző betegségek és parazitafertőzések

nátha




Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek

anorexia




Pszichiátriai kórképek

hallucinációk**, agitáció**, agresszív viselkedés** rendellenes álmok, rémálmok**



libido fokozódása, hiperszexualitás
Idegrendszeri betegségek és tünetek

syncope*,
szédülés,
insomnia
görcsök*
extrapirami-dális tünetek
neuroleptikus malignus szindróma
pleurothotonus (Pisa-szindróma)
Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek


bradycardia
sinoatrialis blokk, atrioventricu-laris blokk

polimorf kamrai tachycardia, beleértve a torsade de pointes-ot; QT-szakasz megnyúlása az elektrokardiogramon
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
hasmenés, hányinger
hányás,
hasi panaszok
gastrointestinalis vérzés,
gyomor- és nyombélfekély, fokozott nyálelválasztás



Máj-, és epebetegségek illetve tünetek



máj működés zavara (beleértve a hepatitist)***


A bőr és a bőralatti szövet betegségei és tünetei

kiütés,
viszketés




A csont-izomrendszer és a kötőszövet betegségei és tünetei

izomgörcsök


rhabdomyolysis****

Vese- és húgyúti betegségek és tünetek

vizeletinkontinencia




Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
fejfájás
fáradtság, fájdalom




Laboratóriumi vizsgálatok eredményei


az izom kreatin-kináz szérumkoncentráció enyhe emelkedése



Sérülés, mérgezés és a beavatkozással kapcsolatos szövődmények

balesetek, beleértve az elesést





*A beteg syncope és görcsroham irányú kivizsgálásánál gondolni kell az ingerületvezetési blokk és a hosszú, sinuscsomó eredetű szünetek előfordulásának lehetőségére (lásd. 4.4 pont).
**A jelentett hallucináció, rendellenes álmok, rémálmok, agitáció és agresszív viselkedés az adag csökkentésével vagy a kezelés leállításával megoldódtak.
***Tisztázatlan eredetű májműködési zavar esetén fontolóra kell venni a Palixid-kezelés felfüggesztését.
****Rhabdomyolysis előfordulását jelentették a neuroleptikus malignus szindrómától függetlenül és szoros időbeli kapcsolatban a donepezil kezelés elkezdésével, vagy a dózis növelésével.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Antidementia gyógyszerek, Kolinészteráz gátlók, ATC kód: N06DA02

Hatásmechanizmus
A donepezil-hidroklorid specifikus és reverzibilis inhibitora az acetilkolinészteráznak, az agyban legnagyobb mennyiségben jelenlévő kolinészteráznak. A donepezil-hidroklorid in vitro több mint ezerszer hatásosabb inhibitora ennek az enzimnek, mint a butirilkolinészteráznak, ami elsősorban a központi idegrendszeren kívül fordul elő.

Farmakodinámiás hatások
A klinikai vizsgálatokban részt vevő, Alzheimer típusú demenciában szenvedő betegeknél napi egyszeri 5 mg-os, adagban adott Palixid 63,6%-os, vagy 10 mg-os, adagban adott Palixid 77,3%-os steady-state gátlását idézte elő az acetilkolinészteráz-aktivitásnak, adagolás után mérve (vörösvértest membránon mérve). Kimutatták, hogy az acetilkolinészteráz donepezil-hidrokloriddal való gátlása a vörösvértestben az ADAS-cog-ban - ami a kognitiv funkciók egyes aspektusait értékelő szenzitív skála - észlelt változásokkal korrelál. Nem vizsgálták, hogy a donepezil-hidroklorid képes-e befolyásolni a fennálló neuropatológiai folyamatot, így a Palixid-ről nem állapítható meg, hogy van-e bármilyen hatása a betegség progressziójára.

Klinikai hatásosság és biztonságosság
A Palixid-del történő kezelés hatásosságát 2 hathónapos és 2 egyéves időtartamú placebokontrollos vizsgálatban értékelték.

A hathónapos klinikai vizsgálat során a donepezil-kezelés értékelésére három hatásossági kritérium kombinációját alkalmazták: az ADAS-cog (a kognitív teljesítmény mérésére), a CIBIC-plus (Clinical Interview Based Impression of Change with Caregiver Input -a globális funkcióképesség mérésére) és az ADL-CDR (Activities of Daily Living Subscale of the Dementia Rating Scale -a szociális funkcióképesség, az otthoni feladatok, hobbik, illetve az önmagáról való gondoskodás képességének mérésére).

A kezelés szempontjából reszpondernek az alábbi kritériumoknak megfelelő betegeket tekintették:
* legalább 4 pontos javulás az ADAS-Cog skála szerint;
* a CIBIC-plus skála nem mutat romlást;
* az ADL-CDR skála nem mutat romlást.



% válaszarány


Kezelendő betegcsoport
(Intent to Treat Population)
n=365
Értékelhető betegcsoport
n=352
Placebocsoport
10%
10%
Palixid 5 mg csoport
18%*
18%*
Palixid 10 mg csoport
21%*
22%**

*p<0,05
**p<0,01

A donepezil-hidroklorid statisztikailag szignifikáns, dózisfüggő növekedést okozott a reszpondereknek tekintett betegek százalékos arányában.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
A maximális plazma-szinteket 3-4 órával a bevétel után érték el. A plazmakoncentráció és a görbe alatti terület (AUC) az alkalmazott adaggal arányosan nő. Terminális felezési idő körülbelül 70 óra, így a napi egyszeri adagok ismételt bevételét követően a dinamikus egyensúly (steady-state) fokozatosan alakul ki. A hozzávetőleges dinamikus egyensúly a kezelés megkezdését követő három héten belül jön létre. A dinamikus egyensúlyi állapot elérésével a donepezil-hidroklorid plazmakoncentrációja és ezzel összefüggő farmakodinámiás hatása a nap folyamán csak kis változékonyságot mutat.

Az étkezés nem befolyásolta a donepezil-hidroklorid felszívódását.

Eloszlás
A donepezil-hidroklorid megközelítőleg 95%-ban kötődik a plazmafehérjékhez. Aktív metabolitjának, a 6-O-dezmetil-donepezilnek a plazmaprotein kötődése nem ismert. A donepezil-hidroklorid különféle szövetekben történő megoszlását döntően nem vizsgálták. Ugyanakkor, egy egészséges férfi önkénteseknél végzett, tömeg-egyensúly (mass balance) vizsgálatban, 240 órával a beadást követően, az egyszeri 5 mg-os adagban beadott 14C-gyel jelzett donepezil-hidrokloridból, a megjelölt molekulák megközelítőleg 28%-a maradt kimutathatatlan. Ez arra utal, hogy a donepezil-hidroklorid és/vagy metabolitjai 10 napon túl is visszamaradhatnak a szervezetben.

Biotranszformáció, elimináció
A donepezil-hidroklorid mind változatlan formában, mind pedig a citokróm P450 rendszeren keresztül metabolizálódva többféle metabolit - melyeknek csak egy részét sikerült még azonosítani - formájában ürül a vizelettel. 14C -gyel jelzett donepezil-hidroklorid egyszeri 5 mg-os adagját követően a beadott adag százalékában kifejezve a plazma radioaktivitás egyrészt változatlan donepezil-hidroklorid (30%), valamint 6-O-dezmetil-donepezil (11% - az egyetlen, donepezilhez hasonló aktivitást mutató metabolit), donepezil-cis-N-oxid (9%), 5-O-dezmetil-donepezil (7%) és az 5-O-dezmetil-donepezil glükuronid konjugátuma (3%) formájában jelent meg. A teljes beadott radioaktív mennyiség megközelítőleg 57%-a a vizeletben (17% változatlan donepezil formájában), 14,5%-a a székletben volt kimutatható, ami arra utal, hogy az elimináció elsődleges útja a biotranszformáció és a renális excretio. A donepezil-hidroklorid, illetve metabolitjainak az enterohepatikus körforgásban való részvételre utaló jel nincs.
A plazma donepezil-koncentrációjának felezési ideje körülbelül 70 óra.
A nem, a rassz vagy az anamnézisben szereplő dohányzás a donepezil-hidroklorid plazmakoncentrációit klinikailag jelentős mértékben nem befolyásolja.
A donepezil farmakokinetikáját formálisan egészséges időseknél vagy Alzheimer vagy vasculáris típusú demenciában szenvedőknél még nem tanulmányozták. Ugyanakkor, a betegek átlagos plazmaszintjei a fiatal egészséges önkéntesekével gyakorlatilag megegyeztek.
Enyhe és közepesen súlyos májkárosodásban szenvedő betegeknél a donepezil dinamikus egyensúlyi (steady state) koncentrációja emelkedett; az átlagos AUC 48%-kal, az átlagos Cmax 39%-kal (lásd 4.2 pont).

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Kísérleti állatoknál végzett tesztek szerint a hatóanyag a kolinerg stimuláción kívül, ami a kívánt farmakológiai hatás, csupán kevés egyéb hatása van (lásd 4.9 pont). A donepezil nem bizonyult mutagénnek a bakteriális és emlőssejt mutációs tesztekben. Bizonyos clastogen hatást in vitro megfigyeltek, de csak kifejezetten sejttoxikus adagok mellett, ami a steady-state plazmakoncentrációnál 3000-szer magasabb szintet jelent. Genotoxikus vagy clastogén hatást az egér micronucleus modellben in vivo nem figyeltek meg. Patkányokkal és egerekkel folytatott hosszútávú karcinogenitási vizsgálatok során a donepezil nem bizonyult onkogén hatásúnak.
A donepezil-hidrokloridnak patkányok fertilitására nem volt hatása, és sem patkányokban, sem nyulakban nem bizonyult teratogénnek, de a humán adagok 50-szeresének adása vemhes patkányoknak kismértékben befolyásolta a halvaszületéseket és az újszülöttek túlélését (lásd 4.6 pont).





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

28, 56, 98 db filmtabletta színtelen, átlátszó PVC//Al buborékcsomagolásban és dobozban.
Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy kereszt)
Osztályozás: II./2 csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, szakorvosi/kórházi diagnózist követően folyamatos szakorvosi ellenőrzés mellett alkalmazható gyógyszer (Sz).



6.4 Különleges tárolási előírások

Ez a gyógyszer nem igényel különleges tárolást.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Richter Gedeon Nyrt.
Budapest, 1103
Gyömrői út 19-21.
Magyarország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-20542/01 Palixid 5 mg filmtabletta (28×)
OGYI-T-20542/02 Palixid 10 mg filmtabletta (28×)
OGYI-T-20542/03 Palixid 5 mg filmtabletta (56×)
OGYI-T-20542/04 Palixid 5 mg filmtabletta (98×)
OGYI-T-20542/05 Palixid 10 mg filmtabletta (56×)
OGYI-T-20542/06 Palixid 10 mg filmtabletta (98×)


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2008. április 23.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2012. október 10.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2024. április 15.



10






NNGYK/GYSZ/13913/2024
NNGYK/GYSZ/13915/2024