Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

PROSOLIN / FLOSIN 0,4MG MÓD HAT KEMÉNY KAPSZULA 30X BUB

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Q Pharma Kft.
Hatástani csoport:
G04CA Alpha-adrenoreceptor antagonisták
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-20210/02
Hatóanyagok:
TamsulosinumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
2038 Ft
Kiadhatóság:
J Szakorvosi/kórházi diagnózist követő járóbeteg-ellátásban kiadható gyógyszerkészítmény.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános502,001536,00
Közgyógy2038,000,00
Üzemi baleset2038,000,00
Teljes0,002038,00
Egyedi engedélyes0,002038,00
Tárolás:
Gondosan elzárva
Eredeti csomagolásban
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Májbetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
Gyerekre nincs adat
Vesebetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Alkalmazási elôirat

Ellenjavallat

4.3 Ellenjavallatok).

Gyermekek és serdülők
A Prosolin módosított hatóanyagleadású kemény kapszulának ebben a korcsoportban nincs releváns alkalmazása.

A tamszulozin biztonságosságát és hatásosságát 18 év alatti gyermekeknél nem igazolták. A jelenleg elérhető adatok az 5.1 pontban találhatóak.

Az alkalmazás módja

Naponta egy kapszula a reggeli vagy a napi első étkezés után.

A kapszulát egészben kell lenyelni, nem szabad összetörni vagy szétnyitni, mivel az befolyásolhatja a nyújtott hatású hatóanyag felszabadulását.

4.3 Ellenjavallatok

* A készítmény hatóanyagával vagy a 6.1 pontban felsorolt bármely segédanyagával szembeni túlérzékenység, beleértve a gyógyszer okozta angio-oedemát is.
* Orthostaticus hypotonia az anamnézisben.
* Súlyos májkárosodás.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A többi ?1-adrenoreceptor antagonistához hasonlóan a tamszulozin hatására csökkenhet a vérnyomás, és emiatt ritka esetben ájulás következhet be. Orthostaticus hypotonia kialakulására figyelmeztető panaszok (szédülés, gyengeség-érzés) jelentkezésekor a betegnek ülő vagy fekvő helyzetben kell pihennie a tünetek megszűnéséig.

A tamszulozin kezelés elkezdése előtt kivizsgálás szükséges a BPH-hoz hasonló panaszokat okozó állapotok kizárása érdekében. A prostata állapotát rektális vizsgálattal, ill. szükség esetén a PSA (prostataspecifikus antigén) szérumszint meghatározásával kell ellenőrizni. Ezeket a vizsgálatokat a kezelés ideje alatt is el kell végezni rendszeres időközönként.

A tamszulozint súlyos vesekárosodásban (kreatinin-clearance < 10 ml/perc) körültekintően kell alkalmazni, mivel még nem tanulmányozták az ilyen betegeknél történő alkalmazást.

Intraoperatív Floppy Iris Szindrómát (IFIS, a szűk pupilla szindróma egyik változata) észleltek cataracta és glaucoma műtét során néhány betegnél, akik a műtét előtti időszakban tamszulozin kezelésben részesültek. Az IFIS növelheti a szemészeti komplikációk kockázatát a műtét alatt és után.

A tamszulozin terápia felfüggesztése a cataracta műtét előtt 1-2 héttel hasznos lehet, azonban eddig nem állapították meg a kezelés felfüggesztésének előnyeit. IFIS eseteiről azoknál a betegeknél is beszámoltak, akik cataracta műtét előtt hosszabb ideig nem szedték a tamszulozint. Nem ajánlott a tamszulozin terápia megkezdése olyan betegek esetében, akiknél cataracta vagy glaucoma műtétet terveznek.

A műtét előtti kivizsgálásnál a cataracta sebész és szemész csoportnak figyelembe kell venni, hogy a cataracta és glaucoma műtétre előjegyzett beteget kezelik vagy kezelték-e tamszulozinnal, hogy biztosítsák a megfelelő lépések megtételét az IFIS műtét alatti kezelése érdekében.

Gyengén metabolizáló CYP2D6 fenotípusú betegeknél a tamszulozin-hidroklorid nem alkalmazható együtt erős CYP3A4-inhibitorokkal.

A tamszulozin-hidroklorid csak kellő elővigyázatosság mellett adható együtt erős, illetve közepesen erős CYP3A4-inhibitorokkal (lásd 4.5 pont).

Segédanyagok
A készítmény kevesebb, mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz kapszulánként, azaz gyakorlatilag "nátriummentes".


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A készítménynek a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket befolyásoló hatásait nem vizsgálták. A betegeknek azonban ismerniük kell a tamszulozin szédülést kiváltó hatását.


4.9 Túladagolás

Tünetek
A tamszulozin-hidroklorid túladagolás potenciálisan súlyos hypotoniás hatásokhoz vezethet. Súlyos hypotoniás hatásokat különböző mértékű túladagolásokban is megfigyeltek.

Kezelés
Akut hypotonia előfordulásakor a beteget cardiovascularis támogató kezelésben kell részesíteni. A vérnyomást és a pulzust a beteg fektetésével lehet helyreállítani. Amennyiben ez nem elégséges, volumennövelőket, és - ha szükséges - érszűkítőket kell alkalmazni. A veseműködést ellenőrizni kell és általános tüneti kezelést kell alkalmazni. Tekintettel arra, hogy a tamszulozin nagymértékben kötődik a plazmafehérjékhez, a dialízis valószínűleg nem hatásos.

A felszívódás megakadályozására alkalmazhatók olyan beavatkozások, mint pl. a hánytatás. Amennyiben nagy mennyiségről van szó, gyomormosást lehet végezni, valamint aktív szenet és ozmotikus hashajtót, például nátrium-szulfátot lehet adni.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Gyermekek és serdülők
Interakciós vizsgálatokat csak felnőttek körében végeztek.

Nem figyeltek meg interakciót a tamszulozint atenolollal, enalaprillal, vagy teofillinnel együtt adva.

A cimetidin a tamszulozin plazmaszintjének emelkedését okozhatja, a furoszemid pedig annak csökkenését. Mivel a gyógyszerszintek a normális tartományban maradnak, nem szükséges megváltoztatni az adagolást.

In vitro a diazepám, propranolol, triklórmetiazid, klórmadinon, amitriptilin, diklofenák, glibenklamid, szimvasztatin és warfarin adásakor a humán plazmában mért tamszulozin szabad frakciójának mennyisége nem változik meg. A tamszulozin sem változtatja meg a diazepám, propranolol, triklórmetiazid és klórmadinon szabad frakcióit.

A diklofenák és a warfarin fokozhatja a tamszulozin eliminációjának sebességét.

Tamszulozin-hidroklorid és erős CYP3A4-inhibitorok egyidejű alkalmazása fokozott tamszulozin-hidroklorid expozíciót eredményezhet. Ketokonazollal (erős CYP3A4-inhibitor) együtt alkalmazva a tamszulozin-hidroklorid AUC és cmax értékei sorrendben 2,8-szeresre, illetve 2,2-szeresre emelkedtek.
Gyengén metabolizáló CYP2D6 fenotípusú betegeknél a tamszulozin-hidroklorid nem alkalmazható együtt erős CYP3A4-inhibitorokkal.
A tamszulozin-hidroklorid csak kellő elővigyázatosság mellett adható együtt erős, illetve közepesen erős CYP3A4-inhibitorokkal.
Tamszulozin-hidroklorid és az erős CYP3A4-inhibitor paroxetin egyidejű alkalmazása a tamszulozin-hidroklorid cmax és AUC értékeinek sorrendben 1,3-szeres, illetve 1,6-szeres emelkedését eredményezte, de ezeket az emelkedéseket nem tartják klinikailag jelentősnek.

Más ?1-adrenoreceptor antagonistákkal történő egyidejű alkalmazása hypotoniát okozhat.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Szervrendszer osztály
Gyakori
(?1/100, <1/10)
Nem gyakori
(?1/1000, <1/100)
Ritka
(?1/10 000, <1/1000)
Nagyon ritka (?1/10 000)
Nem ismert (a rendelkezésre álló adatok alapján nem becsülhető meg)
Idegrendszeri betegségek és tünetek
Szédülés
(1,3%)
Fejfájás
Ájulás


Szembetegségek és szemészeti tünetek




Homályos látás,
látászavar
Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek

Palpitatio



Érbetegségek és tünetek

Orthostaticus hypotonia



Légzőszervi, mellkasi és és mediastinalis betegségek és tünetek

Rhinitis


Epistaxis
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek

Székrekedés, hasmenés, hányinger, hányás


Szájszárazság
Bőr és bőralatti a bőralatti szövet betegségei és tünetei

Kiütés,
pruritus,
csalánkiütés
Angio-oedema
Stevens-Johnson szindróma
Erythema multiforme, exfoliativ dermatitis
A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek
Ejakulációs zavarok Retrográd ejakuláció
ejakulációs képtelenség


Priapismus

Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók

Asthenia




Az Intraoperatív Floppy Iris Szindróma (IFIS) néven ismert, cataracta és glaucoma műtét alatti szűk pupillával járó állapot összefüggésbe volt hozható a tamszulozin terápiával a forgalomba hozatal utáni megfigyeléses vizsgálatokban (lásd 4.4 pont).

Posztmarketing tapasztalatok: a fenti táblázatban felsorolt mellékhatásokon kívül előfordult még pitvarfibrilláció, arrhythmia, tachycardia és dyspnoe, amelyeket a tamszulozin kezeléssel kapcsolatba hozhatók voltak. Ezek spontán jelentett események voltak a világon jelentett forgalomba hozatal utáni tapasztalatokból, az események gyakorisága és a tamszulozin szerepe az okozott hatásban még nem meghatározott.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni. Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: ?1A adrenoreceptor antagonista ATC kód: G04CA02
Benignus prostata hypertrophia gyógyszerei;

Hatásmechanizmus
A tamszulozin szelektív és kompetitív módon kötődik a posztszinaptikus ?1-receptorokhoz, különösen az ?1A és az ?1D altípushoz. A húgycső és a prosztata simaizmainak ellazulását idézi elő.

Farmakodinámiás hatások
A tamszulozin fokozza a maximális vizeletáramlást. A húgycső és a prosztata simaizmainak ellazításával enyhíti az obstrukciót, és elősegíti a vizeletürítést.

Javítja a hólyag instabilitása következtében kialakult vizelettartási tüneteket.

Tartós kezelés során is érvényesül a vizelettartásra és ürítésre gyakorolt hatása. Jelentősen késlelteti a sebészi beavatkozások és a katéterezés szükségességének idejét.

Az ?1-gátlók csökkenthetik a vérnyomást a perifériás ellenállás csökkentése révén. A tamszulozinnal végzett vizsgálatok során klinikailag számottevő vérnyomásesést nem észleltek.

Gyermekek és serdülők
Egy kettős vak, randomizált, placebokontrollos, dózis tartomány vizsgálatot végeztek neuropathiás hólyag betegségben szenvedő gyermekeknél. Összesen 161 (2-16 éves) gyermeket randomizáltak és kezeltek a 3 tamszulozin dózis szint egyikével (alacsony [0,001-0,002 mg/ttkg], közepes [0,002-0,004 mg/ttkg] és magas [0,004-0,008 mg/ttkg] vagy placebóval. Az elsődleges végpont azoknak a betegeknek a száma volt, akiknek a detrusor szivárgási nyomáspontja <40 cm H2O-ra csökkent egy nap alatt végzett két értékelés alapján. A másodlagos végpontok a következők voltak: A kiindulási értékhez viszonyítva bekövetkezett tényleges és százalékos változás a detrusor szivárgási nyomáspontban, a hydronephrosis és a hydroureter javulásában vagy stabilizálódásában és a katéterezéssel kapott vizeletmennyiségben és a katéterezés időszakában a bevizelések számában bekövetkezett változásokban a katéterezési naplóban történt bejegyzések alapján. Nem volt statisztikailag szignifikáns különbség a placebocsoport és a 3 tamszulozin dózis bármelyikével kezelt csoport között sem az elsődleges, sem a másodlagos végpont tekintetében. Nem tapasztaltak terápiás választ egyik dózis szint esetében sem.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás

A tamszulozin felszívódik a belekből, és majdnem teljes a biohasznosulása. A tamszulozin abszorpcióját csökkenti az egyidőben bevitt táplálék. A felszívódás egyenletessé tehető, ha a beteg tamszulozint mindig valamilyenféle kis étkezés után veszi be.
A tamszulozin kinetikája lineáris.

Egyszeri adag tamszulozin éhgyomri orális bevitelét követően a tamszulozin plazma- csúcskoncentrációját átlagosan 6 óra múlva éri el, és az egyensúlyi állapot, amely elérhető 5 nap után többszöri adaggal, ezeknél a betegeknél a cmax kétszer magasabb, mint amelyet egyszeri adaggal érnek el. Ezt idősek esetében figyelték meg, de ugyanez az eredmény várható a fiatalkorúak esetében is.

A plazmaszintek interindividuális variabilitása kifejezett mind egyszeri, mind többszöri adagolás után is.

Eloszlás

Férfiaknál a tamszulozin körülbelül 99%-a plazmafehérjékhez kötődik. A megoszlási térfogata kicsi (körülbelül 0,2 l/kg).

Biotranszformáció

A tamszulozinnak first-pass hatása nem számottevő és metabolizációja lassú. A tamszulozin legnagyobb része változatlan aktív formában található a plazmában. A májban metabolizálódik.

Patkányokban a tamszulozin alig okoz mikroszomális májenzim indukciót.
Egyik metabolitja sem aktívabb az eredeti vegyületnél.

Elimináció

A tamszulozin és metabolitjai legnagyobbrészt a vizelettel kerülnek kiválasztásra, a dózis körülbelül 9%-a változatlanul aktív formában ürül.

A tamszulozin eliminációs felezési ideje a betegekben körülbelül 10 óra (ha az egyszeri adagot étkezés után veszik be) és 13 óra steady state állapotban.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Az egyszeri és ismételt dózisú toxicitási vizsgálatokat egereken, patkányokon és kutyákon végezték. A reproduktív toxicitást patkányokban, a karcinogenitást egerekben és patkányokban, valamint a genotoxicitást in vivo és in vitro vizsgálták.

A nagy dózisú tamszulozin esetén talált általános toxicitási profil megegyezik az alfa-adrenerg antagonistákhoz kapcsolódó farmakológiai hatással.

Igen nagy dózisok mellett kutyáknál az EKG eredményekben változásokat tapasztaltak, ennek azonban feltételezhetően nincs semmilyen klinikai jelentősége. A vizsgálatokban a tamszulozin nem mutatott semmilyen jelentős genotoxikus tulajdonságot.

Tamszulozin hatására nőstény patkányokban és egerekben az emlőmirigyekben nagyobb proliferativ változásokat figyeltek meg. Ezeket az eredményeket, melyek feltételezhetően közvetetten a hyperprolactinaemiához kapcsolódnak és csak nagyon nagy dózisok beadása után jelentkeznek, nem tekintik klinikailag relevánsnak.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

10, 14, 20, 28, 30, 50, 56, 60, 90, 100 vagy 200 módosított hatóanyagleadású kapszula PVC/PE/PVDC/alumínium buborékcsomagolásban és dobozban, vagy gyermekbiztos PP kupakkal lezárt HDPE tartályban és dobozban.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Nincsenek különleges előírások.

Megjegyzés: ? (egy keresztes)
Osztályozás: II./1. csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, szakorvosi kórházi diagnózist követő járóbeteg-ellátásban alkalmazható gyógyszer. (J)



6.4 Különleges tárolási előírások

A buborékcsomagolás az eredeti csomagolásban tárolandó.
A tartályt tartsa jól lezárva.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Q PHARMA Kft.
2142 Nagytarcsa
Naplás utca 24.


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-20210/01 10 × buborékcsomagolásban
OGYI-T-20210/02 30 × buborékcsomagolásban
OGYI-T-20210/03 100 × buborékcsomagolásban


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2005. május 4.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2006. december 12.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2021. január 6.



7

OGYÉI/62610/2020