Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

NEO-FERRO FOLGAMMA 114MG/0,8MG GYNEDV-ELL TABL 100X BUB

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Wörwag Pharma Gmbh & Co. Kg
Hatástani csoport:
B03AD Vas és folsav kombinációi
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-20273/03
Hatóanyagok:
Ferrum sulfuricumDDD
Acidum folicum
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
2148 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Közgyógy2148,000,00
Üzemi baleset2148,000,00
Általános137,002011,00
Teljes0,002148,00
Egyedi engedélyes0,002148,00
Tárolás:
Különleges tárolást nem igényel
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása megfontolandó
12 éves kor alatt nem adható
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás
Felnőttek, az időseket is beleértve:
Egyidejű vas- és folsavhiányos anaemiák kezelésére:
3×1-2 gyomornedv-ellenálló tabletta naponta.
Terhes nők:
Egyidejű vas- és folsavhiányos anaemiák megelőzésére:
1 gyomornedv-ellenálló tabletta naponta egyszer.

Egyidejű vas- és folsavhiányos anaemiák kezelésére:
3×1 gyomornedv-ellenálló tabletta naponta.

Gyermekek és serdülők
Egyidejű vas- és folsavhiányos anaemiák kezelésére:
12 év alatti gyermekek kezelésére ez a gyógyszer nem ajánlott!
12 éves kor feletti gyermekeknek és serdülőknek: 3×1-2 gyomornedv-ellenálló tabletta naponta.

Az alkalmazás módja
A tablettákat nem szabad szopogatni, szétrágni vagy a szájban tartani, hanem egészben, vízzel kell azokat lenyelni.
A tablettákat a gastrointestinalis tolerancia függvényében étkezések előtt vagy közben kell bevenni.

A kezelés időtartamát egyénileg, a vasanyagcsere állapotának (rendszeres laboratóriumi vizsgálatokkal ellenőrizve) megfelelően kell meghatározni.
A gyógyszer adagolását nem szabad a hemoglobin-koncentráció normalizálódása után abbahagyni, hanem folytatni kell a vasraktárak telítődéséig (kb. három hónap).

A folsavhiányos anaemia kezelése körülbelül négy hónapot igényel.




Ellenjavallat

4.3 Ellenjavallatok

* A készítmény hatóanyagaival vagy a 6.1 pontban felsorolt bármely segédanyagával szembeni túlérzékenység.
* A készítmény adása kontraindikált azokban a ritka esetekben, amikor folsav-túlérzékenység áll fenn.
* Nem vashiány kiváltotta anaemiák, hacsak nem áll fenn vashiány is.
* Önmagában vagy nem megfelelő mennyiségű B12-vitamin alkalmazása nélkül tisztázatlan eredetű megaloblastos anaemia kezelésére (lásd 4.4 pont).
* Önmagában anaemia perniciosa és egyéb, B12-vitamin-hiány következtében kialakult megaloblastos anaemia esetén (lásd 4.4 pont).
* Vas adása ellenjavallt ismételt transzfúzióban részesült betegeknél.
* Orális vaskészítmények adása kontraindikált, ha egyidejűleg parenterális vasterápiát is alkalmaznak.
* Dimerkaprol (dimerkapto-propanol) kezelés (lásd 4.5 pont)




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A kezelés megkezdése előtt az anaemia típusát meg kell határozni. Az anaemia kezelése akkor kezdhető meg, ha a vashiány és folsavhiány igazolt. A hiányállapot hátterében álló okokat fel kell kutatni, és kezelni kell.

Megaloblastos anaemia esetében fontos annak tisztázása, hogy folsav- vagy B12-vitamin-hiány áll-e a hátterében, mivel a folsavhiányra jellemző hematológiai eltérések és klinikai tünetek megegyeznek a B12-vitamin-hiány jeleivel.

Vészes vérszegénység és egyéb B12-vitamin-hiány miatt kialakult megaloblastos anaemia esetében a folsav adagolása önmagában a hematológiai paraméterek ideiglenes rendeződéséhez vezethet, de a neurológiai tünetek súlyosbodását nem akadályozza meg. Így a valós hiányállapot elfedésével súlyos neurológiai károsodáshoz vezethet. Ennek megfelelően a készítmény tisztázatlan eredetű megaloblastos anaemia kezelésére nem alkalmazható önmagában, vagy megfelelő mennyiségű B12-vitamin alkalmazása nélkül. Továbbá nem alkalmazható önmagában anaemia perniciosában és egyéb okokra visszavezethető B12-vitamin-hiány miatt kialakult megaloblastos anaemiában, mivel e hiányállapotok neurológiai manifesztációját nem gátolja.

Ha az orális vaspótló kezelés 3 hét után eredménytelen, ez a gyógyszeres kezeléssel szembeni compliance hiányára, folytatódó vérveszteségre, malabsorptióra, helytelen diagnózisra vagy egyéb komplikáló tényezőkre utalhat; ezekben az esetekben a kezelést újra kell értékelni.

Vaskészítmények adása vastárolási vagy vasfelszívódási betegségekben, pl. haemosiderosisban, haemochromatosisban, haemoglobinopathiában szenvedő betegek esetén fokozott óvatosságot igényel.

A készítmény óvatosan alkalmazandó fennálló gastrointestinalis megbetegedésekben, pl. gyulladásos bélbetegségben, intestinalis diverticulosis vagy más intestinalis szűkület esetén (erózióveszély).

A halálos kimenetelű akut vasmérgezés felnőtteknél ritka, de kisgyermekeknél előfordulhat, ha nagy mennyiséget nyelnek le a készítményből. Ezért a készítmény kisgyermekektől elzárva tartandó (lásd még a 4.9 pont).

A szájüregi fekélyek és a fogelszíneződés kockázata miatt a tablettákat nem szabad szopogatni, szétrágni vagy a szájban tartani, hanem egészben, vízzel kell azokat lenyelni.

A vaskészítmények feketére festik a székletet, amely megzavarhatja az okkult vérzésekben alkalmazott széklettesztek eredményeit. A benzidin-próba álpozitív eredményt adhat. Habár az in vitro vizsgálatokban a vas (vas-szulfát) a guaiac-alapú tesztekben fals pozítiv eredményt okozott, ez a jelenség nem volt megfigyelhető in vivo, olyan személyek esetében, akik per os vasterápiában részesültek.

A készítmény laktóz-monohidrát- és szacharóztartalma miatt ritkán előforduló, örökletes fruktóz- vagy galaktózintoleranciában, teljes laktáz hiányban, glükóz-galaktóz malabszorpcióban, vagy szacharáz-izomaltáz-hiányban a készítmény nem szedhető.

A készítmény kevesebb mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz adagolási egységenként, azaz gyakorlatilag "nátriummentes".


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A készítménynek a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket befolyásoló hatásait nem vizsgálták.


4.9 Túladagolás

Akut vastúladagolás:
Már kis adagok okozhatnak toxikus tüneteket. 20 mg/ttkg és nagyobb adagok már toxikus tüneteket válthatnak ki; kisgyermekeknél a körülbelül 60 mg/ttkg-os adag különösen veszélyesnek tekintendő. Az akut letális dózist > 150 mg/ttkg adagnak becsülik. A legtöbb esetben az 5 mikrogramm/ml vagy ennél magasabb vas plazmacsúcskoncentráció súlyos mérgezéssel van összefüggésben. A vassók nagy adagokban toxikusak, de felnőttek esetében a halálos kimenetelű mérgezés ritka. A legtöbb haláleset kisgyermekkorban fordul elő.

1. fázis, a mérgezést követő 6 órán belül:
- A vastúladagolás kezdeti tünetei lehetnek: gastrointestinalis toxicitás pl. hányinger, hányás (sötét színű, vagy véres gyomortartalom ürül), hasmenés, hasi fájdalom, véres széklet.
- Egyéb tünetek: sápadtság vagy cyanosis, hypotensio, tachycardia és keringési collapsus, álmosság, fáradtság, központi idegrendszeri depresszió, amely a letargiától a comáig terjedhet. Hyperglycaemia, metabolikus acidosis és ennek következtében hyperventilatio szintén előfordulhat.
- Túladagolás gyanúja esetén azonnal el kell kezdeni a kezelést. Enyhe vagy középsúlyos mérgezés esetén általában a beteg nem jut tovább a következő fázisokba.

2. fázis, a mérgezést követő 6-24 órában:
Átmeneti javulás, klinikai stabilizáció jellemzi.

3. fázis, a mérgezést követő 24 óra után:
Súlyos esetekben a látens szakasz után relapsus következhet be 24-48 óra múlva, melyet a gastrointestinalis toxicitás visszatérése, shock, metabolikus acidosis, convulsiók, hypoglycaemia, véralvadási zavarok, coma, hepatocellularis necrosis és sárgaság, oliguria vagy veseelégtelenség és pulmonalis oedema jellemez.

4. fázis, néhány héttel a mérgezés után:
Gastrointestinalis obstructio és esetleg késői májkárosodás fordulhat elő.

Kezelés:
a következő fokozatok ajánlottak a gyógyszer további felszívódásának minimalizálása vagy megelőzése céljából:
Gyermekek:
1. Emetikus szer alkalmazása, mint pl.: ipekakuána.
2. A hánytatást gyomormosás követheti dezferrioxamin-oldattal (2 g/l). Ezt követően 5-10 g dezferrioxamint 50-100 ml vízben feloldva juttathatunk a gyomorba. Ezt az oldatot a gyomorban hagyhatjuk. Hasmenés forszírozása gyermekeknél veszélyes lehet és fiatal gyermekeknél nem végezhető. A beteg állandó megfigyelést igényel, a hányás következtében kialakuló esetleges aspiratio miatt - szívásra és oxigénre lehet szükség.
3. A gyomornedv-ellenálló tabletták röntgenárnyékot adnak, ezért hasi röntgenfelvétellel tisztázható a hánytatás és a gyomormosás után esetlegesen az emésztőtraktusban maradt tabletták mennyisége.
4. Súlyos mérgezés: magas szérum vasszinttel (szérum vas > 5,0 mikrogramm/ml, amely 90 mikromol/l) járó shock illetve coma azonnali szupportív intézkedéseket és iv. dezferrioxamin infúziót tesznek szükségessé. Maximum15 mg/kg/óra dezferrioxamint kell lassan iv. infundálni, 4-6 óra után csökkentve az adagot. Legfeljebb 80 mg/ttkg/24 óra adagban adható. Figyelem: hypotensio léphet fel, ha az infúzió túl gyors.
5. Kevésbé súlyos mérgezés: (szérum vas: 3,5-5 mikrogramm/ml, amely 63-90 mikromol/l) 1 g dezferrioxamin ajánlott im. Hypotensio az im. adagolás során is felléphet.
6. A szérum vasszintet folyamatosan ellenőrizni kell.

Felnőttek
1. Hánytatás
2. Gyomormosás válhat szükségessé a gyomorban maradt gyógyszer eltávolítása céljából. Ezt dezferrioxamin oldattal lehet végezni (2 g/l). 50-100 ml vízben feloldott 5-10 g dezferrioxamint kell a gyomorba juttatni és otthagyni a gyomor kiürítése után. A beteg állandó megfigyelést igényel, a hányás következtében kialakuló esetleges aspiratio miatt - szívásra és oxigénre lehet szükség.
3. Mannit vagy szorbit itatása segíti a vékonybelek kiürítését.
4. A gyomornedv-ellenálló tabletták röntgenárnyékot adnak, ezért hasi röntgenfelvétellel tisztázható a hánytatás és a gyomormosás után esetlegesen az emésztőtraktusban maradt tabletták mennyisége.
5. Súlyos mérgezés: magas szérum vasszinttel (szérum vas > 5,0 mikrogramm/ml, amely 90 mikromol/l) járó shock illetve coma azonnali szupportív intézkedéseket és iv. dezferrioxamin infúziót tesz szükségessé. A maximális dezferrioxamin dózis 15 mg/ttkg/óra lassú iv. infúzió formájában, az adagot 4-6 óra után csökkentve. Legfeljebb 80 mg/ttkg/24 óra adagban adható. Figyelem: hypotensio léphet fel, ha az infúzió túl gyors.
6. Kevésbé súlyos mérgezés: 2 g dezferrioxamin ajánlott im. Hypotensio az im. adagolás során is felléphet.
7. A szérum vasszintjét folyamatosan ellenőrizni kell.

Krónikus vastúladagolás
Fennálló vastárolási vagy -felszívódási betegségekben szenvedők is hajlamosak a krónikus vastúladagolás kialakulására.

Akut és krónikus folsav túladagolás
A folsav akut és krónikus túladagolásának nincsenek specifikus klinikai tünetei. A diagnózis a kikérdezésen és a körülmények vizsgálatán alapul. Túladagolással járó esetek nem ismertek a szakirodalomban.

Kezelés:
Súlyos túladagolás esetén a folsav haemodialysissel eltávolítható.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Vas
Vaskészítmény együttadása dimerkaprollal toxikus komplexek képződéséhez vezethet. Ezért dimerkaprol (arzén, arany, higany és ólom szervetlen és szerves aril-vegyületei által okozott akut és krónikus mérgezések antidotuma) kezelés alatt vas nem adható. (lásd 4.3 pont)

A vas felszívódását csökkentő kölcsönhatások:
* Az orálisan adagolt vassók felszívódása nem jó, és étkezéssel együtt történő alkalmazásuk tovább ronthatja a felszívódásukat.
* Kalcium- és magnéziumtartalmú vegyületek beleértve az antacidumokat és a kalcium- illetve magnéziumpótlásra szolgáló készítményeket (pl.: kalcium-karbonát vagy -fosztát), bikarbonát-, karbonát-, oxalát-, illetve foszfáttartalmú ételek vagy gyógyszerkészítmények szintén csökkenthetik a vas felszívódását, oldhatatlan komplexek képzése révén.
* Orális vaskészítmények együttes alkalmazása teával, kávéval, tojással vagy tejtermékekkel, teljes kiőrlésű lisztből készült kenyérrel, cereáliákkal, diétás rostokkal, csökkentheti a vas felszívódását, kevésbé oldékony, illetve oldhatatlan komplexek képzése révén.
Ezért a vaskészítmények és a fenti gyógyszerkészítmények illetve élelmiszerek bevitele között 2-3 órának el kell telnie.
* Cinksók, kolesztiramin csökkenthetik a vas felszívódását.
* Az orálisan alkalmazott vas gátolja az orálisan adott tetraciklinek felszívódását a gyomor-bélrendszerből és a tetraciklinek szintén gátolják a vas felszívódását. Ha mindkét gyógyszer alkalmazása szükséges, akkor a két készítmény bevétele között körülbelül 2-3 órának kell eltelnie.

A vas felszívódását növelő kölcsönhatások:
* Néhány vegyület, mint például az aszkorbinsav vagy a citromsav, fokozhatja a vas felszívódását.

A vas hatása egyéb gyógyszerekre:
* Trientin-kezelésben (Wilson-kór esetén) részesülő betegek esetében, ha vasterápia is szükséges, a két készítmény alkalmazása között 2-3 órának kell eltelnie, mivel az egyidejűleg alkalmazott vas csökkentheti a trientin terápiás hatásosságát.
* A vassók csökkenthetik más hatóanyagok felszívódását, így e gyógyszerek klinikai hatásosságát, ilyen vegyületek például a biszfoszfonátok, az entakapon, a fluorokinolonok, a levodopa, a metildopa, a mikofenolát mofetil és a penicillamin. A vassók csökkenthetik a levotiroxin hatásosságát is, a felszívódásának csökkentése révén.

Folsav:
A folsav hatása más gyógyszerekre
A folsav csökkentheti a fenitoin és az antiepileptikus barbiturátok szérumszintjét.

A folsavra ható gyógyszerek:
Folsavhiánnyal járó állapotot számos egyéb gyógyszer és vegyület kiválthat, pl.: antiepileptikumok, orális fogamzásgátlók, antituberkulotikumok, alkohol vagy folsav-antagonisták (metotrexát, pirimetamin, triamteren, trimetoprim és szulfonamidok).


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A mellékhatások gyakoriságát az alábbiak szerint osztályoztuk az összes észlelt esetre vonatkoztatva:
Nagyon gyakori: (? 1/10)
Gyakori: (? 1/100 - < 1/10)
Nem gyakori: (? 1/1000 - < 1/100)
Ritka: (? 1/10 000 - < 1/1000)
Nagyon ritka: (< 1/10 000)
Nem ismert: (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg)

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon gyakori: a széklet sötétebbé színeződik, amelynek nincs jelentősége.
Gyakori: étvágytalanság, teltségérzet, gastrointestinalis irritáció, gyomorégés, eructatio, hasi fájdalom vagy diszkomfortérzés a gyomorban, hányinger, hányás, diarrhoea vagy obstipatio.
Ritka: gastrointestinalis zavarok

Idegrendszeri betegségek és tünetek
Nem gyakori: alvászavarok, izgatottság, depresszió

A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Nem gyakori: allergiás bőrreakciók
Ritka: fényérzékenység a bőr kipirosodásával
Nagyon ritka: túlérzékenységi reakciók (reverzibilis bőrkiütések, a napnak kitett bőrfelületen erythema, lichenificatio), allergiás reakciók, mint erythema, pruritus

Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek:
Nagyon ritka: bronchospasmus

Immunrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon ritka: anaphylaxiás shock
Nem ismert: anaphylaxiás reakció

Forgalomba hozatalt követően: Az alábbi mellékhatásokról számoltak be a forgalomba hozatal utáni felügyelet során. Ezen mellékhatások gyakorisága nem ismert (a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek: szájüregi fekélyek*
* a helytelen alkalmazás kapcsán, a tabletták szétrágása, szopogatása vagy szájban tartása esetén. Az idős betegek és a nyelési zavarral küzdő betegek esetén a helytelen alkalmazási mód kapcsán fennállhat a nyelőcső-elváltozások, illetve a hörgőnekrózis kockázata.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Vas és folsav kombináció
ATC kód: B03A D03

* A vas jelentősége a szervezetben:
A haemoglobin protoporfirin prosztetikus csoportjában található vas az oxigén megkötésében, transzportjában és a széndioxid-transzportban játszik fontos szerepet. A citokróm enzimek protoporfirin csoportjában található vas az elektron-transzportfolyamatokban kulcsfontosságú. E folyamatok során az elektronleadást és -felvételt a Fe(II)-Fe(III) oda és visszaalakulás teszi lehetővé.
A vas az izmok myoglobinjában is nagy mennyiségben megtalálható.

* A folsav jelentősége a szervezetben:
A folsav a B-vitaminok családjába tartozó vegyület, melynek elsődleges szerepe van a DNS-szintézis alapvető biokémiai folyamatában, a purin- és pirimidinbázisok felépítésében. Szerepe van a homocisztein metioninná történő alakulásában és az aminosav-anyagcserében is.
Az emberi szervezet elsősorban a környezetéből származó folsavat használja fel, mely először dihidrofolsavvá redukálódik, majd a dihidrofolsav-reduktáz hatására tetrahidrofolsav képződik. A folsavhiányban létrejövő megaloblastos anaemia kialakulásáért valószínűleg a dezoxiuridin-monofoszfát (dUMP) - dezoxitimidin-monofoszfát (dTMP) átalakulás zavara a felelős. Terhességben megnövekszik a folsavigény.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Vas
A vas felszívódását befolyásolják a beteg szervezetének vas ellátottsága, valamint a bevétel körülményei. A vas a proximalis vékonybélben szívódik fel, a felszívódás fő helye a duodenum és a jejunum. A táplálékkal bevitt vasnak csak az 5-15%-a szívódik fel általában.
A felszívódást követően a vas nagy része transzferrinhez kötődik és a csontvelőbe jut, ahol beépül a hemoglobinba. A további vasmennyiség különböző formákban található: raktározódhat ferritin vagy hemosziderin formájában, illetve megtalálható a mioglobinban, kisebb mennyiségben fellelhető a hemtartalmú enzimekben vagy a vérplazmában transzferrinhez kötődve. A vas a szervezetben elsősorban hemoglobin formájában található. A májban, lépben, csontvelőben ferritin formájában raktározódik. A plazma vaskoncentrációja és teljes vaskötő kapacitása nagyon változatos a különböző fiziológiai állapotoknak és betegségeknek megfelelően.
Csak nagyon kis mennyiségű vas ürül ki a szervezetből (menstruációs vérzés, széklet, vizelet, bőr, izzadság útján), a vas nagy része a hemoglobin molekula destrukciója után újrahasznosul. A szervezet ezen vas tartalékolása és a nagy mennyiségű vas exkréciós mechanizmusainak hiánya az oka a nagy dózisú vasterápia vagy az ismételt transzfúziók miatt létrejövő vastúlterhelés kialakulásának.

Folsav
A folsav gyorsan szívódik fel a gyomor-bélrendszerből, főleg a duodenumból és a jejunumból. Az élelmi folátok biohasznosíthatósága körülbelül fele a kristályos folsavnak. A természetes előfordulású folát-poliglutamátok a bélben található pteroil-gamma-glutamil-karboxipeptidáz enzim hatására nagyrészt dekonjugálódnak és a dihidrofolát-reduktáz enzim hatására redukálódnak tetrahidrofolát formává, amely a portális keringésben megjelenve a májba kerül. A terápiásan adott folsav nagyrészt változatlan formában lép be a portális keringésbe. A metabolikusan aktív, 5-metil-tetrahidrofolát formába a vérplazmában és a májban alakul át, melynek fehérjekötődése nagymértékű.
A folsavraktározás fő helyszíne a máj, aktívan koncentrálódik a központi idegrendszerben is.
A folát enterohepatikus körforgásban vesz részt. A folát-metabolitok a vesén keresztül ürülnek, a szervezet igényeit meghaladó folátmennyiség változatlan formában a vizelettel ürül. A folát bejut az anyatejbe. A folsav hemodialízissel eltávolítható.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A készítménnyel nem végeztek speciális preklinikai vizsgálatokat.

Vas
Genotoxicitás: A vas-szulfát nem mutatott genotoxikus tulajdonságot az alkalmazott tesztekben.

Karciogenitási potenciál: Patkányokban a vastúlterhelés miatt kialakuló májcirrózis növelte a hepatocellularis carcinoma kialakulásának kockázatát. A táplálék magas vastartalma a 4-nitrokinolin-1-oxiddal és glicerollal kezelt egerekben a tüdőt érintő tumorok képződésére stimuláló hatással volt.

Folsav
Ismételt dózisú toxicitás: Patkányokkal végzett állatkísérletes adatok szerint, a különböző mennyiségű folsavat tartalmazó diéta csökkentette a pentilén-tetrazol által kiváltott rohamok görcsküszöb-értékét. Nincs megfelelő bizonyíték a folsav humán neurotoxikus hatásáról.

Genotoxicitás: A rendelkezésre álló adatok alapján a folsav nem rendelkezik genotoxikus tulajdonságokkal.

Karcinogenitási potenciál: Állatkísérletekben a nagy dózisú folsav elősegítette a karcinogenezist, de ez valószínűleg nem speciálisan a folsav esetleges tumorpromoter hatásának tulajdonítható, hanem a gyorsan növekvő tumorsejtekben fellépő folsavhiány visszatartó jellegére kifejtett hatásnak tudható be. Humán adatok alapján, a folsav és a különböző rákos megbetegedések incidenciájának összefüggése ellentmondásos.

Reproduktív toxicitás: Állatkísérletekben az orális folsavadagolás önmagában, általában, nem mutatott reproduktív vagy embriotoxikus hatást. Egyes adatok szerint a folsavkezelés elősegítette bizonyos gyógyszerek (pirimetamin, valproát) és a cinkhiány embriotoxikus hatását. A folsav átjut a placentán és kiválasztódik az anyatejbe.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

Tabletták fehér, átlátszatlan, gyermekbiztos PVC/PE/PVdC//Al/papír buborékcsomagolásban és dobozban.

20 db, 50 db és 100 db gyomornedv-ellenálló tabletta.

"Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.".

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Nincsenek különleges előírások.
Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés ? (egy kereszt)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Ez a gyógyszer nem igényel különleges tárolást.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

4 év


7. A FORGALOMBAHOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Wörwag Pharma GmbH & Co. KG
Flugfeld-Allee 24
71034 Böblingen
Németország