Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

ELVEN 16MG TABLETTA 60X

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Actavis Group Ptc Ehf.
Hatástani csoport:
N07CA Szédülés elleni készitmények
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-20218/04
Hatóanyagok:
Lactosum
Betahistinium chloratum
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
25 °c alatt
Eredeti csomagolásban
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
18 éves kor alatt nem adható
Asztmás megbetegedés esetén megfontolandó
Laktóz intolerancia
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

Felnőttek (beleértve az időseket is)
A kezdő orális dózis naponta háromszor 8-16 mg.

A fenntartó dózis általában naponta 24-48 mg. Az adagolást a beteg kezelésre adott válaszának megfelelően lehet módosítani. Javulás esetenként csak több hetes kezelés után figyelhető meg.

Vesekárosodás esetén
Specifikus klinikai vizsgálati adatok nem állnak rendelkezésre ebben a betegcsoportban, de a posztmarketing adatok alapján nem tűnik szükségesnek az adagolás módosítása.

Májkárosodás esetén
Specifikus klinikai vizsgálati adatok nem állnak rendelkezésre ebben a betegcsoportban, de a posztmarketing adatok alapján nem tűnik szükségesnek az adagolás módosítása.

Idősek
Bár a klinikai vizsgálati adatok limitáltak ebben a betegcsoportban, a posztmarketing adatok alapján nem szükséges az adagolás módosítása.

Gyermekek és serdülők
A betahisztin alkalmazása a biztonságossági és hatásossági adatok hiányára való tekintettel 18 évnél fiatalabb gyermekeknél és serdülőknél nem javasolt.

Az alkalmazás módja
A tablettát összerágás nélkül, megfelelő mennyiségű folyadékkal kell bevenni étkezés közben vagy után.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A terápia során szoros monitorozás alatt kell tartani az asthma bronchialéban vagy peptikus fekélyben szenvedő betegeket, ill. azokat, akiknek anamnézisében pepticus ulceráció szerepel.

A betahisztin csak kellő körültekintés mellett adható olyan betegeknek, akiknél urticaria, kiütés vagy allergiás rhinitis áll fenn, mivel ezek a tünetek súlyosbodhatnak.

Óvatosság ajánlott súlyos hypotoniás betegek esetében.

Ritkán előforduló, örökletes galaktóz-intoleranciában, teljes laktáz-hiányban vagy glükóz-galaktóz malabszorpcióban a készítmény nem szedhető.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A betahisztin Méniere-szindróma és vertigo kezelésére javallott. Mindkét betegség negatív módon befolyásolhatja a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességeket. A betahisztin nem vagy csak elhanyagolható mértékű hatást fejtett ki azokban a klinikai vizsgálatokban, amelyeket specifikusan a a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességekre gyakorolt hatások megfigyelésére terveztek.


4.9 Túladagolás

Csak néhány túladagolási esetet jelentettek. Legfeljebb 640 mg-os dózis bevételekor mindössze néhány beteg észlelt enyhe, ill. közepesen súlyos tüneteket (pl. hányinger, aluszékonyság, hasi fájdalom). Súlyosabb szövődményeket (pl. konvulzió, pulmonalis vagy cardialis szövődmények) a betahisztin szándékos túladagolásakor figyeltek meg, különösen azokban az esetekben, amikor a beteg egyidejűleg más gyógyszereket is túladagolt. A túladagolás kezelése standard, támogató terápia.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

In vivo kölcsönhatás vizsgálatokat nem végeztek. Az in vitro adatok alapján nem várható a citokróm P 450 enzimek in vivo gátlása.

Az in vitro adatok arra utalnak, hogy a monoamino-oxidáz (MAO) gátlók - beleértve ebbe a B altípusú monoamino-oxidáz inhibitorokat (pl. szelegilin) is - gátolják a betahisztin metabolizmusát. Körültekintés szükséges, ha betahisztint és MAO-gátlókat (beleértve ebbe a B altípusú monoamino-oxidáz-inhibitorokat is) alkalmaznak együtt.

Egy publikált esetismertetésben etanollal és egy pirimetamint dapszonnal együtt tartalmazó vegyülettel létrejövő kölcsönhatásról számoltak be, míg egy másikban arról, hogy a betahisztin hatását a szalbutamol fokozta.

Mivel a betahisztin egy hisztamin analóg, a betahisztin és hisztaminok között létrejövő interakció elméletben befolyásolhatja ezeknek a gyógyszereknek a hatásosságát.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Placebokontrollos klinikai vizsgálatokban a betahisztinnel kezelt betegeknél a következő nemkívánatos hatásokat észlelték az alábbi gyakorisággal (nagyon gyakori [?1/10]; gyakori [?1/100 - <1/10]; nem gyakori [?1/1000 - 1/100], ritka [?1/10 000 - <1/1000]; nagyon ritka [<1/10 000]; nem ismert gyakoriságú [a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg]).

Idegrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori: fejfájás
Nem ismert gyakoriságú: esetenként jelentkező álmosság

Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek
Ritka: palpitációk

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori: hányinger és dyspepsia.

A klinikai vizsgálatokból származó mellékhatásokon kívül a forgalomba hozatalt követő spontán bejelentésekben, illetve a tudományos szakirodalomban a következő mellékhatásokról számoltak be. Mivel a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg, így ezen mellékhatások mindegyikét a "nem ismert gyakoriságú" kategóriába sorolták.

Immunrendszeri betegségek és tünetek
Túlérzékenységi reakciók, pl. anaphylaxis

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Enyhe gyomorpanaszok (pl. hányás, gastrointestinalis fájdalom, hasi puffadás). Ezek általában normalizálhatók, a gyógyszer étkezés közbeni bevételével, illetve dóziscsökkentéssel.

A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
A bőr és a bőr alatti szövet túlérzékenységi reakciói, elsősorban angioneuroticus oedema, urticaria, bőrkiütés és pruritus.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: vertigo elleni készítmények; ATC-kód: N07C A01

Embernél azzal bizonyították a betahisztin hisztamin receptorokon kifejtett H1-agonista hatását, hogy a perifériás erekben a betahisztinnel indukált vasodilatatiot a hisztamin-antagonista difenhidramin megszüntette. A betahisztin minimális hatást gyakorol a gyomorsav szekrécióra (H2-receptor által közvetített válaszra).

A betahisztin hatásmechanizmusa Méniere-szindrómában még nem tisztázott. A betahisztin vertigo kezelésében mutatott hatékonysága valószínűleg annak köszönhető, hogy módosítja a belsőfül keringését vagy közvetlen hatást gyakorol a vestibularis nucleus neuronjaira.
Egyszeri orális dózisban a betahisztin legfeljebb 32 mg dózisa egészséges egyéneknél a bevétel után 3-4 órával maximálisan gátolja az indukált vestibularis nystagmust. A nagyobb dózisok hatékonyabbak a nystagmus időtartamának csökkentésében.

Embernél a betahisztin fokozza a pulmonalis epithel permeabilitását. Erre abból lehet következtetni, hogy a radioaktív marker tüdőből vérbe irányuló clearance ideje csökken. Ez a hatás kivédhető az igazoltan H1-receptor antagonista terfenadin orális premedikációjával.

Míg a hisztamin pozitív inotrop hatást fejt ki a szívre, nem ismert, hogy a betahisztin fokozná a szív perctérfogatot, továbbá néhány betegnél az értágító hatás kismértékű vérnyomásesést eredményezhet.
Emberben a betahisztin csekély hatást fejt ki az exokrin mirigyekre.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
Per os alkalmazást követően a betahisztin teljes mértékben felszívódik, a 14C-nel jelölt betahisztin plazma csúcskoncentrációja éhomi bevétel után kb. 1 óra múlva alakul ki.

Eloszlás
A betahisztin csak nagyon kismértékben vagy egyáltalán nem kötődik humán plazmafehérjékhez.

Elimináció
A betahisztin eliminációja főleg metabolizmussal történik, a metabolitok végül főként a vesén keresztül választódnak ki. Egy 8 mg-os dózis radioaktivitásának 85-90%-a 56 órán keresztül mérhető a vizeletben, a maximális kiürülési sebességet a bevétel után 2 órával éri el. Per os alkalmazást követően a betahisztin plazmaszintje nagyon alacsony. Ezért a betahisztin farmakokinetikáját egyetlen metabolitja, a 2-piridilecetsav plazmakoncentrációja alapján vizsgálják.

Biotranszformáció
Nincs preszisztémás metabolizmusra utaló bizonyíték, és annak ellenére, hogy a betahisztin a májban metabolizálódik, az epén keresztüli kiválasztódás vélhetően nem jelentős sem a hatóanyag, sem bármely metabolitja tekintetében.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Krónikus toxicitás
Idegrendszeri mellékhatásokat észleltek kutyák és majmok esetében intravénásan alkalmazott 120 mg/ttkg és ennél nagyobb adagok után.
Az 500 mg/ttkg-os dózisban 18 hónapon keresztül patkányokon és 25 mg/ttkg-os dózisban 6 hónapon keresztül kutyákon végzett krónikus orális toxicitási vizsgálatok során a betahisztint jól tolerálták jelentős toxicitás nélkül.

Mutagén és karcinogén potenciál
A betahisztin nem mutagén hatású.
Egy patkányokon végzett 18 hónapos krónikus toxicitási vizsgálat során a betahisztin legfeljebb 500 mg/ttkg dózisban nem mutatott bizonyítékot a karcinogén potenciálra vonatkozóan.

Reprodukciós toxicitás
A reproduktív toxicitási vizsgálatokban hatásokat csak olyan expozíciók esetén észlelték, amelyek kellően meghaladják a maximális humán expozíciót, így azok a klinikai alkalmazás szempontjából csekély relevanciával rendelkeznek.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

PVC/PVDC//Al buborékcsomagolás. 20 db,30 db, 42 db,50 db, 60 db és 84 db tablettás kiszerelésben kerül forgalomba.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egykeresztes)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25 °C-on, az eredeti csomagolásban tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Actavis Group PTC ehf.
Dalshraun 1.
220 Hafnarfjordur
Izland


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-20218/03 50 db
OGYI-T-20218/04 60 db
OGYI-T-20218/05 84 db
OGYI-T-20218/06 100 db


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2006. szeptember 27.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2012. december 8.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2023. május 29.



6



OGYÉI/36741/2023




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
A betahisztin terhes nőknél történő alkalmazása tekintetében korlátozott mennyiségű információ áll rendelkezésre.
Az állatkísérletek nem mutatnak közvetlen vagy közvetett káros hatásokat a reproduktív toxicitás tekintetében a klinikailag releváns terápiás expozíció esetén (lásd 5.3 pont). Ezért elővigyázatosságból inkább kerülendő a betahisztin terhesség alatti alkalmazása.

Szoptatás
Nem ismert, hogy a betahisztin kiválasztódik-e az anyatejbe.
A betahisztin kiválasztódik a patkánytejbe. Az állatkísérletekben a születés után észlelt hatások nagyon nagy dózisokra koncentrálódtak (lásd 5.3 pont). Mérlegelni kell, hogy milyen fontos a gyógyszer az anya számára, és ezt kell összevetni az anyatejes táplálás előnyeivel, valamint a csecsemőre gyakorolt potenciális kockázatokkal.

Termékenység
Az állatkísérletek nem mutattak hatásokat a patkányok termékenységére.