Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

ALFUZOSIN SANDOZ SR 5MG RETARD TABLETTA 60X

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Sandoz Hungária Kereskedelmi Kft.
Hatástani csoport:
G04CA Alpha-adrenoreceptor antagonisták
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-20227/02
Hatóanyagok:
AlfuzosiniumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
3777 Ft
Kiadhatóság:
J Szakorvosi/kórházi diagnózist követő járóbeteg-ellátásban kiadható gyógyszerkészítmény.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános944,002833,00
Közgyógy3777,000,00
Üzemi baleset3777,000,00
Teljes0,003777,00
Egyedi engedélyes0,003777,00
Tárolás:
25 °c alatt
Gyermekektől elzárva
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Májbetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
Vesebetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
Gyerekre nincs adat
Laktóz intolerancia
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

A retard tablettát elegendő mennyiségű folyadékkal, szétrágás nélkül kell lenyelni.
A tabletta étellel és anélkül is bevehető.

Felnőttek
1 db 5 mg-os retard tabletta naponta kétszer (reggel és este), a napi 10 mg adagot nem szabad túllépni.
Az első adagot lefekvéskor kell bevenni.

Idősebb betegek (65 év fölött)
Napi egy 5 mg-os retard tabletta. Az első adagot lefekvéskor kell bevenni. A dózis napi 10 mg-ra emelhető 1 db 5 mg-os tabletta napi kétszeri adásával, ha a beteg jól tolerálja és, ha további hatás szükséges. A farmakokinetikai és klinikai biztonságossági adatok szerint idősek esetében nincs szükség az adag csökkentésére.

Csökkent vesefunkció
Enyhe és közepes mértékű veseelégtelenség:
Napi 1 db 5 mg-os retard tabletta. Az első adagot lefekvéskor kell bevenni. A dózist a klinikai válasz függvényében kell módosítani.

Súlyos veseelégtelenség:
Az Alfuzosin Sandoz SR 5 mg retard tabletta nem adható súlyos veseelégtelenségben szenvedő (kreatinin-clearance < 30 ml/perc) betegeknek, mivel ezen betegcsoportra vonatkozóan nincs klinikai biztonságossági adat.

Májelégtelenség
Az Alfuzosin Sandoz SR 5 mg retard tabletta alkalmazása súlyos májelégtelenségben szenvedő betegeknél ellenjavallt.

Gyermekek
Az alfuzozin biztonságosságát és hatásosságát 2 és 16 éves kor közötti gyermekek esetében nem igazolták (lásd 5.1 pont). Ezért az alfuzozin alkalmazása nem javallt gyermekeknél.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések, az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Azoknál a betegeknél, akik antihipertenzív gyógyszereket vagy nitrátokat szednek, az Alfuzosin Sandoz SR 5 mg retard tablettát körültekintően kell alkalmazni. A vérnyomást rendszeresen kell ellenőrizni, különösen a terápia kezdetén.

Egyes betegeknél az adagolást követő néhány órában tünetekkel járó (szédülés, fáradtság, izzadás) vagy tünet nélkül jelentkező posturalis hypotonia alakulhat ki. Ez a hypotonia átmeneti, a kezelés elején jelentkezik, és kezelés folytatását általában nem gátolja. A beteg figyelmét fel kell hívni az ilyen események esetleges előfordulására. Ilyen esetekben a beteget a tünetek teljes megszűnéséig le kell fektetni.

Forgalomba hozatal utáni felmérések során erőteljes vérnyomásesést jelentettek olyan fennálló kockázati tényezőkkel rendelkező betegek esetében, mint pl. szívbetegségek és/vagy vérnyomáscsökkentővel egyidejűleg alkalmazott kezelés.

A hypotonia és a kapcsolódó mellékhatások kialakulásának kockázata magasabb lehet idősebb betegek esetében.

Tüneteket okozó vagy tünetek nélküli meglévő agyi keringési zavarokban szenvedő betegek esetében fennáll az agyi ischaemiás rendellenességek kockázata, annak következtében, hogy az alfuzozin alkalmazása hypotonia kialakulásához vezethet (lásd 4.8 pont).

Körültekintően kell eljárni azon betegeknél, akiknél más ??-blokkolók hatására kifejezett hypotonia jelentkezett.

Az olyan betegek kezelését fokozatosan kell megkezdeni, akik túlérzékenyek más ??-blokkolóra.

Más ??-blokkolókhoz hasonlóan, az alfuzozin csak óvatosan adható akut szívelégtelenségben szenvedő betegeknek.

Szívbetegeknél a koszorúér-elégtelenség elleni gyógyszereket tovább kell adni, annak figyelembe vételével, hogy nitrátok és az alfuzozin együttes adása fokozhatja a hypotonia előfordulásának a kockázatát. Ha az angina pectoris újra jelentkezik vagy súlyosbodik, az alfuzozin kezelést abba kell hagyni.

Az alfuzozin terápia megkezdése előtt a betegeket ki kell vizsgálni, hogy az egyéb, BPH-hoz hasonló tüneteket mutató állapotok jelenlétét ki lehessen zárni.

A beteg figyelmét fel kell hívni a tabletta egészben való lenyelésére. Más bevételi módok, mint a tabletta széttörése, porítása vagy szétrágása kerülendők. A nem megfelelő gyógyszerbevétel a hatóanyag nemkívánatos felszabadulásához és felszívódásához vezethet, mely a korai mellékhatások kockázatával járhat.


Szürkehályog műtét alatt "műtét alatti petyhüdt-írisz szindrómát" (Intraoperative Floppy Iris Syndrome IFIS, a szűk-pupilla szindróma egyik típusa) figyeltek meg néhány ??-blokkolóval jelenleg, vagy korábban kezelt betegnél. Bár ennek az eseménynek a kockázata alfuzozin esetében nagyon alacsonynak tűnik, a szemsebészeket a szürkehályog-műtét előtt tájékoztatni kell az ??-blokkolók aktuális vagy korábbi alkalmazásáról, mivel az IFIS fokozott műtéti szövődményekhez vezethet.

Az alfuzozin kezelés megkezdése előtt és alkalmazása időszakában gondosan kell értékelni azoknak a betegeknek az állapotát, akiknél veleszületetten nagy a QTc távolság, akiknek az anamnézisében szerzett QTc megnyúlás szerepel, vagy akik a QTc szakaszt ismerten növelő gyógyszereket szednek.

A készítmény laktózt tartalmaz. Ritkán előforduló, örökletes galaktóz-intoleranciában, laktóz-intoleranciában vagy glükóz-galaktóz malabszorpcióban szenvedő betegek nem szedhetik ezt a gyógyszerkészítményt.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A gépjárművezetésre gyakorolt hatásra vonatkozóan nem állnak adatok rendelkezésre.

Mellékhatások, például vertigo, szédülés és gyengeség jelentkezhetnek, különösen a kezelés megkezdésekor. Ezt gépjárművezetéskor és a gépek kezelésekor figyelembe kell venni.


4.9 Túladagolás

Túladagolás esetén a beteget kórházban kell ápolni; le kell fektetni és a hypotoniát hagyományos módon kell kezelni, mint például a folyadékpótlás és vazopresszor gyógyszerek alkalmazása.
Kifejezett hypotonia esetén az érfal simaizomzatára közvetlenül ható vazokonstriktor adása lehet a megfelelő korrekciós kezelés.
Az alfuzozin nagymértékben kötődik fehérjékhez, ezért valószínű, hogy a dialízisnek nincs számottevő hatása.
Orvosi szén alkalmazható az esetleges gyomormosást követően.


5. FARMAKOLOGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Benignus prostata hypertrophia gyógyszerei, alfa-adrenoreceptor antagonisták
ATC kód: G04C A01

Hatásmechanizmus
Az alfuzozin egy orálisan ható racém kinazolin-származék, mely szelektíven gátolja a posztszinaptikus alfa-1 receptorokat. A hatóanyag szelektivitását a vesicalis trigonum, az urethra és a prostata mirigy alfa-1 receptoraira in vitro tanulmányok igazolják. A benignus prosztata hyperplasia klinikai tünetei nem kizárólag a prosztata méretével vannak összefüggésben, hanem a szimpatomimetikus idegimpulzusokkal is, melyek a posztszinaptikus alfa receptorok stimulálásával növelik a húgycső simaizmának tenzióját. Az alfuzozin kezelés lazítja ezt a simaizmot, ezáltal elősegíti a vizeletáramlást.

Klinikai hatásosság és biztonságosság
Az uroszelektivitás klinikai bizonyítéka az alfuzozinnal kezelt betegeknél (időseknél és hypertoniás betegeknél is) tapasztalt klinikai hatékonyság és megfelelő biztonsági profil. Az alfuzozin mérsékelt vérnyomáscsökkentő hatást fejthet ki.

Férfiaknál az alfuzozin az urethra tónusának és a hólyagnyak ellenállásának csökkentésén keresztül javítja a vizeletürítési paramétereket, ezáltal könnyebbé teszi a hólyagürítést.

Az alfuzozinnal kezelt betegeknél ritkábban tapasztaltak akut vizelet-visszatartást, mint a kezeletlen betegek esetében.

BPH-ban szenvedő betegeken végzett placebo kontrollos vizsgálatokban az alfuzozin:
* azoknál a betegeknél, akiknél a maximális vizeletürítés (Qmax) <15 ml/sec, szignifikánsan, átlagosan 30%-kal növelte a Qmax értéket. Ezt a hatást már az első adag bevétele után megfigyelték;
* szignifikánsan csökkentette a detrusor nyomást és növelte a kifejezett vizelési inger megjelenését kiváltó vizeletmennyiséget,
* szignifikánsan csökkentette a reziduális vizeletvolument.

Egyértelműen bizonyították, hogy ezek az urodinamikai hatások a húgyutak alsó szakaszán jelentkező panaszok és tünetek (LUTS - Lower Urinary Tracy Symptoms), azaz a hólyagtelődéskor fellépő irritációs, valamint a vizeletürítéskor fellépő obstrukciós tünetek enyhüléséhez vezettek.

Gyermekek
Az alfuzozin alkalmazása nem javallt a gyermekeknél (lásd 4.2 pont).

Az alfuzozin-hidroklorid hatásosságát nem támasztotta alá az a két vizsgálat, melyben 197, 2 és 16 éves kor közötti gyermeket vizsgáltak neuropathiás eredetű, emelkedett DLPP (detrusor leak point pressure) LPP? 40 cm H2O hólyagbetegségben. A kezelés során gyermekekre adaptált gyógyszerformát alkalmaztak 0,1 mg/ttkg illetve 0,2 mg/ttkg napi dózissal.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Az alfuzozin a terápiás dózistartományban lineáris farmakokinetikát mutat. A kinetikai profilt a plazmakoncentráció nagyfokú interindividuális fluktuációja jellemzi.

Felszívódás
Retard hatású készítmény:
Egy adag alkalmazása után az átlagos maximális plazmakoncentráció 8,71 ng/ml, az (éhomi) AUCinf 93,5 ng-h/ml, az (éhomi) tmax pedig 5,46 óra volt. Az átlagos terminális felezési idő 5,23 óra volt.
Egyensúlyi állapotban az átlagos (éhomi) Cmax 17,0 ng/ml és a Cmin 7,90 ng/ml volt.
A farmakokinetikai profilt nem változik meg, amikor az alfuzozint étellel veszik be.

Eloszlás
Kötődése a plazmafehérjéhez körülbelül 90%-os. Egészséges önkéntesekben az alfuzozin megoszlási térfogata 2,5 l/ttkg. Kimutatták, hogy az alfuzozin eloszlása a prosztatában bizonyítottan preferáltabb, mint a plazmában.

Elimináció
Az alfuzozin plazma felezési idejének átlagértéke körülbelül


Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Ellenjavallt kombinációk:
Alfa-1-receptor blokkolók (lásd 4.3 pont).

Fokozott óvatosságot igénylő kombinációk:
- Az erős CYP3A4 inhibitorok, mint a ketokonazol, itrakonazol és a ritonavir emelik az alfuzozin vérszintjét.
- Antihipertenzív szerek (lásd 4.4 pont).
- Nitrátok (lásd 4.4 pont).

Antihipertenzív szerekkel vagy nitrátokkal való együttadása fokozza a hypotonia veszélyét. Lásd még 4.4 pontot.

Az általános anesztetikumok adása alfuzozinnal kezelt betegnél vérnyomás-ingadozáshoz vezethet.

Egészséges önkénteseken végzett tanulmányokban nem észleltek farmakodinámiás vagy farmakokinetikai kölcsönhatást az alfuzozin és a következő hatóanyagok között: warfarin, digoxin hidroklorotiazid és atenolol.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A leggyakrabban jelentett mellékhatás a szédülés volt, ami megközelítőleg a kezelt betegek 5%-ánál fordult elő.

A gyakorisági fogalmakat az alábbiak szerint határozták meg: Nagyon gyakori (?1/10), gyakori (?1/100 - <1/10), nem gyakori (?1/1 000 - ?1/100), ritka ?1/10 000 - ?1/1 000), nagyon ritka (?1/10 000), nem ismert (a rendelkezésre álló adatok alapján a gyakoriság nem állapítható meg).

Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek
Nem ismert: neutropenia, thrombocytopenia

Idegrendszeri betegségek és tünetek:
Gyakori: fejfájás, ájulás/szédülés, vertigo
Nem gyakori: álmosság
Nem ismert: agyi ischaemiás betegségek, ismert agyi keringési zavarokkal rendelkező betegeknél

Szembetegségek és szemészeti tünetek:
Nem gyakori: látászavarok
Nem ismert: Intraoperative Floppy Iris Syndrome (lásd 4.4 pont)

Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek:
Gyakori: posturalis hypotonia (kezdetben mindenekelőtt túl nagy adagok alkalmazásakor, vagy amikor a kezelést rövid megszakítás után újrakezdik) (lásd 4.4 pont)
Nem gyakori: syncope (kezdetben mindenek előtt túl nagy adagok alkalmazásakor, vagy amikor a kezelést rövid megszakítás után újrakezdik), tachycardia, palpitatiok
Nagyon ritka: angina pectoris, elsősorban koszorúér-betegségben szenvedőknél (lásd 4.4 pont)
Nem ismert: pitvarfibrilláció.

Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek:
Nem gyakori: rhinitis.

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek:
Gyakori: émelygés, szájszárazság, hasmenés, hasi fájdalom.
Nem gyakori: hányás, dyspepsia

Máj- és epebetegségek illetve tünetek:
Nem ismert: hepatocelluláris károsodás, cholestaticus májbetegség

A bőr és a bőralatti szövet betegségei és tünetei:
Nem gyakori: kiütés (urticaria, exanthema), viszketés.
Nagyon ritka: angiooedema.

Vese- és húgyúti betegségek és tünetek:
Nem gyakori: vizelet inkontinencia

A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek
Nem ismert: priapismus

Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók:
Gyakori: asthenia, rossz közérzet
Nem gyakori: hőhullámok, oedema, mellkasi fájdalom.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni. Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5 óra. Az alfuzozin nagymértékben metabolizálódik a májban (több metabolikus útvonalon), a metabolitok a vesén keresztül és feltehetőleg az epén keresztül is ürülnek. Az orális dózis 75-91%-a a széklettel ürül; 35%-a ürül változatlan formában, a többi metabolitként, ami bizonyos mértékű epén keresztüli kiválasztódást jelez. A dózis körülbelül 10%-a ürül változatlan formában vizelettel. Egyetlen metabolitnak sincs farmakológiai aktivitása.

Vese- vagy májkárosodás
Feltehetően a proteinekhez való kötődés csökkent mértéke miatt a megoszlási térfogat és a clearance növekszik. A felezési idő azonban nem változik. Súlyos májelégtelenségben szenvedő betegeknél a felezési idő meghosszabbodik. A plazma csúcskoncentráció megkétszereződik, és a biológiai hasznosulás a fiatal egészséges önkéntesekhez képest megnő.

Idős betegek
Idő betegeknél (> 75 év) a per os adott alfuzozin felszívódása gyorsabb, az AUC értékek pedig nagyobbak, mint a fiatalabb egyéneknél. A plazmakoncentráció növekedése az idősek metabolikus kapacitásának csökkenésével magyarázható. Az orális biológiai hasznosulás valamivel nagyobb, mint fiatalabb egyének esetében. Az eliminációs felezési idő változatlan marad.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A hagyományos - farmakológiai biztonságossági, ismételt dózistoxicitási, genotoxicitási, karcinogenitási, reprodukciós toxicitási -vizsgálatokból származó nem klinikai jellegű adatok azt igazolták, hogy a készítmény alkalmazásakor humán vonatkozásban különleges kockázat nem várható.

A cardiovascularis gyógyszerbiztonsággal kapcsolatosan közölt nem klinikai vizsgálatok alapján az alfuzozin klinikai alkalmazás szempontjából fontos koncentrációban növeli a plató potenciált és megnyújtja az akciós potenciál időtartamát (nyulak Purkinje rostjain), valamint a QT-szakasz hosszát (izolált nyúl szíven). A szív elektrofiziológiájában bekövetkezett változások magyarázatára a nátrium áram (hNa?1.5) fokozódásának szerepét vetették fel.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

20, 28, 30, 50, 56, 60 db vagy 60x1 db vagy 100 db vagy 180 db tabletta PVC/PVDC-alumínium buborékcsomagolásban és dobozban.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések

Megjegyzés ? (egy keresztes)
Osztályozás: II./1 csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, szakorvosi kórházi diagnózist követő járóbeteg-ellátásban alkalmazható gyógyszer (J).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25°C-on tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

2 év.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Sandoz Hungária Kft.,
Budapest 1114, Bartók Béla út 43-47.


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-20227/01 30x
OGYI-T-20227/02 60x


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA / MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2006. október 5.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2009. december 7.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2016. május 10.
2






OGYÉI/15392/2016