Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

GRANDAXIN 50MG TABLETTA 20X

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Egis Gyógyszergyár Zrt.
Hatástani csoport:
N05BA Benzodiazepin-származékok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-03475/01
Hatóanyagok:
TofisopamumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
25 °c alatt
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Gyerekre nincs adat
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Epilepsia esetén alkalmazása megfontolandó
Laktóz intolerancia
Alkalmazási elôirat

Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A készítmény alkalmazása a terhesség I. trimeszterében és szoptatás ideje alatt nem ajánlott (lásd 4.6 pont).

Csak fokozott óvatossággal adható nem dekompenzált krónikus légzési elégtelenség fennállása, vagy az anamnézisben szereplő akut légzési elégtelenség esetén.
Óvatosan adható időseknek, vagy szellemileg leépült betegeknek, vese- vagy májműködési-zavarban szenvedőknek, akiknél sokkal gyakoribbak a mellékhatások.
Központi idegrendszeri depresszánsokkal (alkohol, antidepresszívumok, antihisztaminok, szedato-hipnotikumok, antipszichotikumok, opioid analgetikumok, általános anesztetikumok) együtt adva azok hatását potencírozhatja (lásd 4.5 pont).

Opioidok együttes alkalmazásának kockázata:
A Grandaxin és opoidok együttes alkalmazása szedációhoz, légzésdepresszióhoz, kómához és halálhoz vezethet. Ezen kockázatok miatt szedatív gyógyszerek, például benzodiazepinek vagy benzodiazepinekkel rokon gyógyszerek, mint a Grandaxin együttes felírása opioidokkal olyan betegek számára korlátozódik, akiknél alternatív kezelési lehetőségek nem alkalmazhatóak.
Amennyiben az orvos úgy dönt, hogy a Grandaxint opioid tartalmú gyógyszerrel együtt rendeli, a legkisebb hatásos dózist kell adni és a kezelést a lehető legrövidebb ideig alkalmazni (lásd az általános adagolásnál is a 4.2 pontban). A betegek szoros megfigyelése szükséges a légzésdepresszió és szedáció jeleinek és tüneteinek kialakulása szempontjából. Feltétlenül tájékoztatni kell a betegeket és gondozóikat annak érdekében, hogy tisztában legyenek ezekkel a tünetekkel (lásd 4.5 pont).

Alkalmazása nem ajánlott krónikus pszichózisokban, fóbiás vagy kényszeres állapotokban. A gátlások oldása révén fokozhatja a szuicidium, illetve az agresszív magatartás veszélyét. Ezért nem javasolt monoterápiában való használata depresszióban vagy szorongással szövődött depresszióban. Fokozott óvatosság ajánlott személyiségzavarban szenvedőknél.
Organikus agyi károsodások (pl. arterioszklerózis) esetén csak fokozott óvatossággal adható.
Epilepsziás betegeknél rohamot provokálhat.
Alkalmazása nem javasolt szűkzugú glaukómában.

Mivel a Grandaxin tabletta laktóz-monohidrátot tartalmaz, ezért ritkán előforduló, örökletes galaktózintoleranciában, teljes laktáz-hiányban vagy glükóz-galaktóz malabszorpcióban a készítmény nem szedhető.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Bár álmosító, szedatív hatással nem rendelkezik, alkalmazásának kezdeti időszakában - egyénileg meghatározandó ideig - gépjárművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni tilos.
A későbbiekben az orvosnak egyedileg kell előírnia a szükséges tilalom mértékét és időtartamát.


4.9 Túladagolás

Tünetei:
Központi idegrendszeri depresszáns hatása csak nagy (50-120 mg/ttkg) dózisoknál jelentkezik. Ekkora dózisoknál hányás, konfúzió, kóma, légzésdepresszió, epilepsziás rohamok alakulhatnak ki.

Kezelése:
A gyomortartalom kiürítése hánytatással a központi idegrendszeri depresszió miatt nem javasolt, gyomormosás alkalmazható. A felszívódás megakadályozására aktív szén és hashajtás alkalmazható.
Az alapvető fiziológiai paraméterek monitorozása és ennek megfelelő tüneti terápia alkalmazása javasolt. Súlyos légzésdepresszió esetén asszisztált lélegeztetés alkalmazható. Központi idegrendszeri stimulánsok alkalmazása nem javasolt. Hipotenzió esetén i.v. folyadékpótlás, Trendelenburg-helyzet alkalmazása, ezek elégtelensége esetén dopamin, ill. noradrenalin adható. Nem dializálható, forszírozott diurézis sem hatásos.

Tofizopám mérgezés esetében flumazenil antidotumként való alkalmazását klinikai vizsgálatokban nem tesztelték.






Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

A CYP 3A4 által metabolizált szerek plazmakoncentrációja megemelkedhet ezek kombinált alkalmazása esetén. Ezért a tofizopám és takrolimusz, szirolimusz, ciklosporin együttes adása ellenjavallt.

Központi idegrendszeri depresszánsokkal (analgetikumok, általános anesztetikumok, antidepresszívumok, H1 antihisztaminok, szedato-hipnotikumok, antipszichotikumok) együtt adva egymás hatását erősíthetik (szedatív hatás, légzésdepresszió).

Opioidok:
Szedatív gyógyszerek, például benzodiazepinek vagy rokon gyógyszerek, mint a Grandaxin és opioidok együttadása az additív központi idegrendszeri depresszív hatás miatt növeli a szedáció, légzésdepresszió, kóma és halál kockázatát. Az adagolást és az egyidejű alkalmazás időtartamát korlátozni kell (lásd 4.4 pont).

Májenzim-induktorok (alkohol, nikotin, barbiturátok, antiepileptikumok stb.) fokozzák a tofizopám metabolizmusát, a plazmakoncentráció és a terápiás hatás csökkenhet.
Egyes gombaellenes szerek (ketokonazol, itrakonazol) gátolhatják a tofizopám lebontását a májban, emelve ezzel a plazmaszintjét.

Egyes antihipertenzívumok (klonidin, Ca-csatorna blokkolók) erősíthetik a tofizopám hatásait. A béta-blokkolók gátolhatják a tofizopám metabolizmusát, ezen hatásuk azonban nem mutat szignifikanciát.
A tofizopám emelheti a digoxin plazmaszintjét.
A benzodiazepinek megváltoztathatják a warfarin antikoaguláns aktivitását.
Krónikus diszulfirám adagolás gátolhatja a tofizopám metabolizmusát.
Antacidumok különbözően befolyásolják a tofizopám felszívódását. A cimetidin és az omeprazol gátolják a tofizopám metabolizmusát.
Orális kontraceptívumok gátolhatják a tofizopám metabolizmusát.
Az alkohol percepcióra gyakorolt negatív hatását a tofizopám csökkenti.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A mellékhatások gyakoriság szerinti beosztása az alábbi konvención alapul: nagyon gyakori (3 1/10), gyakori (31/100 - 1/10), nem gyakori (31/1000 - 1/100), ritka (31/10 000 - 1/1000), nagyon ritka (1/10 000), gyakorisága nem ismert (a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).

Az egyes gyakorisági kategóriákon belül a mellékhatások csökkenő súlyosság szerint kerülnek megadásra. A legtöbb mellékhatásról nincsenek megfelelő adatok a gyakoriság megválaszolásához.

Pszichiátriai kórképek:
agitáció, irritabilitás, feszültség, étvágytalanság, nagyon ritkán zavartság;

Idegrendszeri betegségek és tünetek:
inszomnia, nagyon ritkán epilepsziásoknál rohamot provokálhat.

Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek:
légzésdepresszió.

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek:
hányás, hányinger, obstipáció, meteorizmus, szájszárazság.

Máj- és epebetegségek, illetve tünetek:
nagyon ritkán cholestatikus ikterusz.

A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei:
exantéma, skarlatiform exantéma.

A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei:
izomfeszülés, izomfájdalmak.

Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók:
fejfájás, viszketés.



Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Psycholepticumok, anxioliticumok, benzodiazepin-származékok, ATC: N05B A23

Hatásmechanizmus
A tofizopám rövid hatástartamú, széles terápiás indexű, gyenge anxiolitikum. Pontos hatásmechanizmusa nem ismert. Nemcsak kémiai felépítésében, hanem farmakológiai és klinikai- farmakológiai tulajdonságaiban is különbözik az 1,4-benzodiazepinektől.

Farmakodinámiás hatások
Hatásos vegetatív tünetekkel, fáradtsággal, apátiával járó szorongásos állapotok kezelésére. Egyéb benzodiazepinekkel ellentétben nem rendelkezik, szedato-hipnotikus, izomrelaxáns és antikonvulzív hatásokkal, nem befolyásolja károsan a pszichomotoros-, kognitív- és memóriafunkciókat, azonban enyhe stimuláns aktivitása van. A miorelaxáns hatás hiánya következtében olyan kórképekben is alkalmazható, amelyben az izomrelaxáció ellenjavallt vagy nemkívánatos (myasthenia gravis, miopátiák, neurogén izomatrófiák).
Hosszú távú alkalmazása sem vezet szomatikus vagy pszichés dependencia kialakulásához.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
A bélcsatornából gyorsan felszívódik, a plazmában csúcskoncentrációját 1-1,5 óra alatt éri el.

Eloszlás
Kb. 50%-ban kötődik fehérjékhez.

Biotranszformáció
Felszívódása után intenzív "first-pass" metabolizmuson megy át a májban. Fő metabolizációs útja a demetiláció.

Elimináció
Kb. 60%-ban a vizelettel, 40%-ban a széklettel ürül metabolitok formájában. Biológiai felezési ideje 6-8 óra.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Állatkísérletekben a vegyület teratogén hatást nem mutatott.
A rendelkezésre álló adatok alapján a készítmény nem befolyásolja a fogamzóképességet, nincs mutagenitást és karcinogenitást okozó hatása.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

20 db tabletta, (2×10 db) PVC/PVDC//Al buborékcsomagolásban és dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Nincsenek különleges előírások.

Megjegyzés ? (egy keresztes)
Osztályozás: II. csoport
Orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25 oC-on tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

5 év.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Egis Gyógyszergyár Zrt.
1106 Budapest, Keresztúri út 30-38.
Magyarország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA

OGYI-T-3475/01


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 1974. július 10.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2010. november 24.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2018. július 12.


OGYÉI/30372/2018