Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

BETASERC 24MG TABLETTA 50X

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Viatris Ltd.
Hatástani csoport:
N07CA Szédülés elleni készitmények
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-10004/01
Hatóanyagok:
Betahistinium chloratum
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Különleges tárolást nem igényel
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Asztmás megbetegedés esetén megfontolandó
Alkalmazási elôirat

Gyógyszerforma

3. GYÓGYSZERFORMA

Tabletta.

Betaserc 8 mg tabletta:
125 mg tömegű, kerek, lapos, fehér, illetve csaknem fehér, metszett élű tabletta, egyik oldalán 256 kódjelzéssel ellátva. A tabletta átmérője 7 mm, magassága 2,0 mm..

Betaserc 16 mg tabletta:
250 mg tömegű, kerek, mindkét oldalán domború, fehér, illetve csaknem fehér, metszett élű tabletta, egyik oldalán bemetszéssel és a bemetszés mindkét oldalán 267 kódjelzéssel ellátva. A tabletta átmérője 8,5 mm, magassága 4,0 mm.

Betaserc 24 mg tabletta:
375 mg tömegű, fehér vagy csaknem fehér, kerek, mindkét oldalán domború, metszett élű tabletta, egyik oldalán bemetszéssel és a bemetszés mindkét oldalán "289" jelzéssel ellátva. A tabletta átmérője 10 mm.
A tablettán lévő bemetszés csak a széttörés elősegítésére és a lenyelés megkönnyítésére szolgál, nem arra, hogy a készítményt egyenlő adagokra ossza.


4. KLINIKAI JELLEMZŐK




Adagolás

4.2 Adagolás

Betaserc 8 mg tabletta és Betaserc 16 mg tabletta:
Felnőttek adagja: 24-48 mg betahisztin a nap folyamán egyenletesen elosztva.

Betaserc 8 mg tabletta
Betaserc 16 mg tabletta
1-2 tabletta naponta 3-szor
1/2-1 tabletta naponta 3-szor

Betaserc 24 mg tabletta:
Felnőttek adagja: 48 mg betahisztin a nap folyamán egyenletesen elosztva.
Betaserc 24 mg tabletta
1 tabletta naponta 2-szer

Az adagolást egyénileg kell megállapítani, a beteg kezelésre adott válaszának megfelelően. A javulás esetenként csak többhetes kezelés után jelentkezik. A legjobb eredmény egyes esetekben csak többhónapos kezeléssel érhető el. A betegség jelentkezésekor megkezdett kezelés megakadályozza a betegség progresszióját és/vagy a hallásvesztést a betegség későbbi stádiumában.

Speciális betegpopulációk:
Gyermekek:
A Betaserc tabletták alkalmazása nem javasolt 18 év alatti gyermekek számára a biztonságosságra és a hatásosságra vonatkozó adatok elégtelensége miatt.

Idősek:
A klinikai vizsgálati adatok limitáltak ebben a betegcsoportban, posztmarketing adatok alapján nem látszik szükségesnek az adagolás módosítása.

Adagolás károsodott veseműködés esetén: klinikai vizsgálati adatok nem állnak rendelkezésre ebben a betegcsoportban, de posztmarketing adatok alapján nem látszik szükségesnek az adagolás módosítása.

Adagolás májbetegségben: klinikai vizsgálati adatok nem állnak rendelkezésre ebben a betegcsoportban, de posztmarketing adatok alapján nem látszik szükségesnek az adagolás módosítása.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Asthma bronchialéban szenvedő betegeket, valamint azokat a betegeket, akiknek az anamnézisében gyomorfekély szerepel, a kezelés során gondosan meg kell figyelni.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A betahisztin indikációi a Méniere-szindróma, valamint a vestibularis vertigo tüneti kezelése. Mindkét betegség negatívan befolyásolhatja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket. A betahisztinnek specifikusan ezen képességekre való hatását tanulmányozó klinikai vizsgálatok szerint a betahisztin nem vagy csak elhanyagolható mértékben befolyásolja a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges fenti képességeket.


4.9 Túladagolás

Csak kisszámú túladagolási esetet jelentettek. Mindössze néhány beteg észlelt 640 mg-os adagig terjedő túladagolás esetén enyhe, ill. középsúlyos tüneteket (pl. hányinger, aluszékonyság, hasi fájdalom). Súlyosabb szövődmények (pl. konvulzió, pulmonális vagy kardiális szövődmények) a betahisztin szándékos túladagolását követték, különösen olyan esetben, ha ez egyéb gyógyszerek túladagolásával együtt történt. A túladagolás kezelése standard támogató beavatkozásokkal történik.





Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A betahisztinnel kezelt betegeknél placebo-kontrollált vizsgálatok során a következő mellékhatásokat figyelték meg az alábbi előfordulási gyakoriságokkal: nagyon gyakori (?1/10), gyakori (?1/100 - <1/10), nem gyakori (?1/1000 - <1/100), ritka (?1/10 000 - <1/1000), nagyon ritka (<1/10000).

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori: hányinger és dyspepsia.

Idegrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori: fejfájás

A klinikai vizsgálatok során jelentett eseteken túl a következő mellékhatások fordultak elő a posztmarketing használat során kapott spontán jelentésekben, illetve a szakirodalomban. A rendelkezésre álló adatokból az előfordulás gyakorisága nem becsülhető meg, így annak besorolása: nem ismert.

Immunrendszeri betegségek és tünetek
Túlérzékenységi reakciókat, pl. anafilaxiát jelentettek.

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Enyhe gyomorpanaszokat (például hányás, gasztrointesztinális fájdalom, alhasi feszülés, puffadás) is észleltek. Ezek általában kezelhetők a gyógyszer étkezés közben történő bevételével vagy az adag csökkentésével.

A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Beszámoltak a bőr és a bőr alatti szövet túlérzékenységi reakcióiról is, főként angioneurotikus ödémát, csalánkiütést, bőrkiütést és pruritust észleltek.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Szédülés elleni készítmények, ATC kód: N07C A01

A betahisztin hatásmechanizmusa csak részben tisztázott. Létezik több valószínű hipotézis is, amelyet mind az állatkísérletek, mind a humán adatok alátámasztanak.

A betahisztin hatással van a hisztaminerg rendszerre:
A betahisztin részleges hisztamin-H1-receptor-agonistaként és hisztamin-H3-receptor-antagonistaként működik az idegszövetben is, H2-receptor-aktivitása elhanyagolható. A betahisztin a preszinaptikus H3-receptorok gátlása és a H3-receptorok downregulációjának indukálása révén növeli a hisztaminforgalmat és a hisztaminfelszabadulást.

A betahisztin valószínűleg fokozza a cochlearis területek felé történő véráramlást, valamint az egész agy véráramlását:
Farmakológiai állatkísérletek kimutatták, hogy javítja a belső fülben a stria vascularis keringését, valószínűleg a belső fül mikrocirkulációjában részt vevő praecapillaris sphincterek ellazítása révén.
Kimutatták továbbá, hogy a betahisztin fokozza emberben a cerebrális vérkeringést.

A betahisztin elősegíti a vestibularis kompenzációt:
A betahisztin állatokban egyoldali neurectomia után gyorsítja a vestibularis regenerálódást a centrális vestibularis kompenzáció elősegítése révén; ezt a hatást a hisztaminforgalom és a hisztaminfelszabadulás upregulációja jellemzi és a H3-receptor-antagonizmus közvetíti. Vestibularis neurectomia után emberben is csökkent a regenerálódáshoz szükséges idő betahisztinnel történő kezelés mellett.

A betahisztin megváltoztatja a vestibularis magvakban a neuronok tüzelését:
A betahisztin adagfüggően gátolja a neuronok spike-generáló aktivitását a lateralis és medialis vestibularis magvakban.
Az állatkísérletekben igazolt farmakodinámiás jellemzők válthatják ki a betahisztinnek a vestibularis rendszerre gyakorolt pozitív terápiás hatását.

A betahisztin hatásosságát bizonyították vestibularis vertigóban, valamint Méniere-betegségben szenvedő betegek bevonásával végzett vizsgálatokban: javulás következett be a vertigórohamok súlyosságában és gyakoriságában egyaránt.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
A per os alkalmazott betahisztin csaknem teljes mértékben felszívódik a gasztrointesztinális traktus bármely részéből. Felszívódás után a gyógyszer gyorsan és csaknem teljes mértékben 2-PAA-vá (2-piridil-ecetsavvá) metabolizálódik. A betahisztin plazmaszintje nagyon alacsony. Éppen ezért minden farmakokinetikai vizsgálat alapja a 2-PAA szintjének mérése a plazmában és a vizeletben.
Étkezés utáni bevétel esetén a Cmax alacsonyabb, mint éhgyomorra történő alkalmazáskor. A betahisztin teljes felszívódása azonban hasonló a két esetben. Ez azt mutatja, hogy a táplálékbevitel csupán lelassítja a betahisztin felszívódását.

Eloszlás
A betahisztinnek kevesebb, mint 5%-a kötődik a plazmafehérjékhez.

Biotranszformáció
Felszívódás után a betahisztin gyorsan és csaknem teljes mértékben 2-PAA-vá metabolizálódik, (amelynek nincs farmakológiai hatása).
A betahisztin per os alkalmazását követően a 2-PAA plazmakoncentrációja (és vizeletben mért koncentrációja) a maximumot egy órával a bevétel után éri el, majd csökken, féléletideje körübelül 3,5 óra.

Elimináció
A 2-PAA rögtön ki is ürül a vizelettel. 8 és 48 mg közötti dózistartományban az eredeti adagnak mintegy 85%-a fellelhető a vizeletben. Magának a betahisztinnek a vesén át vagy széklettel történő kiürülése csekély jelentőségű.

Linearitás
Orális alkalmazás során 8 és 48 mg közötti dózistartományban a kiürülési arány állandó, ami azt jelzi, hogy a betahisztin farmakokinetikája lineáris, továbbá hogy a metabolizmusában részt vevő útvonal nem telített.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Krónikus toxicitás
Idegrendszeri mellékhatásokat észleltek kutyák és majmok esetében intravénásan alkalmazott 120 mg/ttkg és ennél nagyobb adagok után.
Patkányokon 18 hónapon át 500 mg/ttkg dózissal, illetve kutyákon 6 hónapon át 25 mg/ttkg dózissal folytatott krónikus toxicitási vizsgálatok azt mutatták, hogy a betahisztin jól tolerálható, határozott toxicitást nem mutató hatóanyag.

Mutagén és karcinogén potenciál
A betahisztin nem mutagén hatású.
Egy patkányokon 18 hónapon át, legfeljebb 500 mg/ttkg betahisztin dózissal végzett krónikus toxicitási vizsgálat nem mutatott bizonyítékot a karcinogén potenciálra.

Reprodukciós toxicitás
A reprodukciós toxicitási vizsgálatokban hatásokat csak olyan expozíciók esetén észleltek, amelyek kellően meghaladják a legnagyobb humán expocíciót, így azok a klinikai alkalmazás szempontjából csekély relevanciával rendelkeznek.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

Betaserc 8 mg tabletta: 100 db tabletta átlátszó PVC/PVDC//Al buborékcsomagolásban és dobozban.
Betaserc 16 mg tabletta: 60 db tabletta átlátszó PVC/PVDC//Al buborékcsomagolásban és dobozban.
Betaserc 24 mg tabletta: 50 db tabletta átlátszó PVC/PVDC//Al buborékcsomagolásban és dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt készítmény, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy keresztes)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Ez a gyógyszer nem igényel különleges tárolást.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Viatris Healthcare Limited
Damastown Industrial Park
Mulhuddart
Dublin 15
DUBLIN
Írország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMAI

OGYI-T-10004/04 Betaserc 8 mg tabletta (100 db)
OGYI-T-10004/05 Betaserc 16 mg tabletta (60 db)
OGYI-T-10004/01 Betaserc 24 mg tabletta (50 db)


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK / MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 1987.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2009. február 25.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2023. június 19.
4


6

4




OGYÉI/40240/2023
OGYÉI/40242/2023
OGYÉI/40243/2023




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
Terhes nőkön történő alkalmazásra nincs megfelelő adat a betahisztin tekintetében. Állatkísérletekben nem észleltek közvetlen vagy közvetett káros hatást a reproduktív toxicitás vonatkozásában a klinikailag releváns terápiás expozíció alkalmával. Elővigyázatossági intézkedésként célszerű kerülni a betahisztin alkalmazását a terhesség során.

Szoptatás
Nem ismert, hogy a betahisztin kiválasztódik-e az anyatejbe. A betahisztin kiválasztódott a patkánytejbe. Állatkísérletekben az ellést követően csak nagyon nagy dózisok esetén észleltek hatásokat. Szoptatás esetén a gyógyszernek az anya számára való fontosságát kell összevetni a szoptatás előnyeivel és a csecsemőre nézve jelentkező potenciális kockázattal.

Termékenység
Állatkísérletek során nem észleltek hatásokat a patkányok termékenységére vonatkozóan.