Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

BETALOC 1MG/ML IV. INJEKCIÓ 5X5ML

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Recordati Ireland Ltd.
Hatástani csoport:
C07AB Egykomponensű szelektív béta-receptor blokkolók
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-01815/01
Hatóanyagok:
Metoprololum tartaricum
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
25 °c alatt
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása megfontolandó
Terhesség esetén alkalmazása megfontolandó
Gyerekre nincs adat
Dopping listán szereplő
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Alkalmazás
Kizárólag intravénásan adható. A parenterális készítmény a vérnyomás és EKG monitorozásra lehetőséget biztosító osztályon alkalmazható, ahol az újraélesztéshez szükséges személyi és tárgyi feltételek rendelkezésre állnak.

Szívritmuszavarok kezelése
Felnőttek:
Kezdetben, maximum 5 mg (5 ml) 1-2 mg/perc alatt beadva. Ez az adag megismételhető 5 perces időközönként mindaddig, amíg a megfelelő hatás létrejön. Ehhez rendszerint 10-15 mg szükséges. 20 mg vagy annál nagyobb adag nem valószínű, hogy további terápiás előnyt jelent.
Azoknál a betegeknél, akik jól tolerálják a teljes intravénás adagot (15 mg), a 4-szer 50 mg metoprolol-tartarát (Betaloc tabletta) vagy azzal megegyező metoprolol-szukcinát (Betaloc ZOK retard tabletta) adandó, mégpedig úgy, hogy az alkalmazást az utolsó intravénás injekció után 15 perccel kell megkezdeni és 48 órán keresztül folytatni.
A fenntartó adag napi kétszer (reggel és este) 100 mg metoprolol-tartarát (Betaloc tabletta) vagy napi egyszer 200 mg metoprolol-szukcinát (Betaloc ZOK retard tabletta).
Azoknál a betegeknél, akik a teljes intravénás metoprolol adagot (15 mg) nem tolerálják, az orális terápiát kellő odafigyelés mellett, alacsony dózissal ajánlott kezdeni.

Vesekárosodás
Nem szükséges dózismódosítás vesekárosodásban szenvedő betegeknél.

Májkárosodás
Általában nem szükséges az adagot módosítani májcirrhosisban szenvedő betegeknél, mivel a metoprolol fehérjekötő képessége gyenge (5-10%). Azonban súlyos májelégtelenség tüneteinek jelentkezésekor (pl. shunt-műtéten átesett betegnél) dózismódosítás válhat szükségessé.

Idősek
Nem szükséges dózismódosítás idős betegeknél.

Gyermekek
Kevés tapasztalat áll rendelkezésre a metoprolol gyermekekben való alkalmazásáról.




Ellenjavallat

4.3 Ellenjavallatok

* A készítmény hatóanyagával (metoprolol-tartarát), vagy a 6.1 pontban felsorolt bármely segédanyagával, illetve egyéb béta-blokkolókkal szembeni túlérzékenység.
* Másod- vagy harmadfokú AV-blokk, instabil dekompenzált szívelégtelenség (pulmonalis oedema, hypoperfusio vagy hypotensio), béta-receptor agonizmuson keresztül megvalósuló folyamatos vagy intermittáló inotrop-kezelés, klinikailag jelentős sinus bradycardia, sick-sinus szindróma (kivéve, ha állandó pacemaker került beültetésre), cardiogen shock, súlyos perifériás artériás keringési zavar.
* Akut myocardialis infarctus gyanúja esetén mindaddig, amíg a szívfrekvencia értéke 45/perc alatt van, a PQ-intervallum 0,24 másodpercnél hosszabb vagy a szisztolés vérnyomásérték kisebb, mint 100 Hgmm.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

* A verapamil-típusú iv. kalcium-antagonisták nem adhatók béta-blokkolóval kezelt betegeknek.
* Asztmás beteg kezelésekor általában egyidejűleg béta2-agonista (tabletta és/vagy inhalációs készítmény) adása is szükséges. A béta2-agonista dózis módosítására (emelésére) lehet szükség a metoprolol-kezelés megkezdésekor.
* Valószínű, hogy a metoprolol-kezelés kevésbé befolyásolja a szénhidrát-anyagcserét, és kevésbé fedi el a hypoglykaemia tüneteit, mint a nem-szelektív béta-blokkolók alkalmazása.
* Prinzmetal-anginában a szelektív béta1-receptor-blokkolók csak óvatosan alkalmazhatók.
* Szívelégtelenségben a metoprolollal kezelt betegeket a kezelés előtt és alatt kompenzálni kell.
* Igen ritkán a meglévő, enyhe fokú AV-vezetési rendellenesség esetleg kifejezettebbé válhat (ami esetleg AV-blokkhoz vezethet).
* Amennyiben a beteg bradycardiája fokozódik, a metoprololt alacsonyabb dózisban kell adni, vagy adását fokozatosan el kell hagyni.
* A metoprolol a perifériás artériás keringési betegség tüneteit súlyosbíthatja, elsősorban a vérnyomáscsökkentő hatás következtében.
* Ha phaeochromocytomában szenvedő beteg kapja a metoprololt, akkor egyidejűleg alfa-blokkoló adása szükséges.
* Műtét előtt az aneszteziológust tájékoztatni kell arról, hogy a beteg metoprolol-kezelés alatt áll. Nem ajánlott a sebészeti beavatkozás előtt álló beteg béta-blokkoló kezelését felfüggeszteni.
* A nagy dózisú metoprolol-terápia akut beállítása az általános sebészi beavatkozás előtt álló betegek esetében kerülendő, mivel bradycardiát, alacsony vérnyomást és végzetes kimenetelű agyvérzést okozhat azoknál a betegeknél, akiknél nagy a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázata.
* A metoprolol-kezelést nem szabad hirtelen megszakítani. Ha a kezelést mégis abba kell hagyni, úgy az, amennyiben lehetséges, fokozatosan történjen, minimum 10-14 napos időtartam alatt. Minden egyes lépésben felére csökkentjük az adagot, az utolsó hat napon 1-szer 25 mg-ot kapjon a beteg. Ebben az időszakban, főleg az ismert ischaemiás szívbetegségben szenvedő betegek szoros felügyelete szükséges. A béta-blokkoló-terápia leállításának időtartama alatt megnövekszik a coronania-elégtelenség - beleértve a hirtelen halált is - bekövetkeztének veszélye.
* Béta-blokkoló-kezelés alatt álló betegeknél az anaphylaxiás shock sokkal súlyosabb formában jelentkezhet.
* Azon esetekben, amikor a szisztolés vérnyomásérték 100 Hgmm alatt van, intravénás metoprololt csak különleges elővigyázatossággal lehet adni, mivel fennáll a veszély, hogy az intravénásan adott gyógyszer további vérnyomásesést okozhat (pl. arrhythmiák esetében).
* Diagnosztizált myocardialis infarctusban, illetve annak gyanújakor a beteg hemodinamikai státuszát gondosan ellenőrizni szükséges minden egyes (összesen három) 5 mg-os intravénás dózis beadása után. Nem szabad beadni a második, illetve a harmadik adagot amennyiben a szívösszehúzódások száma 40/perc-nél kevesebb, a szisztolés vérnyomás 90 Hgmm alatt van, a PQ-érték 0,26 másodpercnél nagyobb, illetve ha súlyosbodik a nehézlégzés, és fokozódik a hideg verítékezés.

A készítmény kevesebb mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz ampullánkét, azaz gyakorlatilag "nátriummentes".


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A metoprolol-kezelés alkalmanként szédülést, fáradtságot okozhat, ezért befolyásolhatja a gépjárművezetést és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.


4.9 Túladagolás

Tünetek
A túladagolás tüneteihez tartozhat a hypotensio, a szívelégtelenség, a bradycardia és a bradyarrhythmia, a szív ingerületvezetési zavarai és a bronchospasmus.

Kezelés
Az ellátást megfelelő támogató kezelésre, megfigyelésre és ellenőrzésre alkalmas létesítményben kell biztosítani.

A bradycardia és az ingerületvezetési zavarok kezelésére atropin, szimpatomimetikumok adhatók vagy pacemaker alkalmazható.

A hypotensiót, az akut szívelégtelenséget és a shock-ot a plazmatérfogat megfelelő növelésével, glukagon injekcióval (ha szükséges, ezt követően iv. glukagon infúzióval), iv. szimpatomimetikumok, mint pl. dobutamin adásával, a vasodilatatio fennállásakor alfa1-receptor-agonista szerekkel kiegészítve kell kezelni. Kalcium intravénás alkalmazása szintén megfontolható.

A bronchospasmus bronchodilatatorokkal általában oldható.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

A metoprolol a citokróm P450 CYP 2D6 izoenzim metabolikus szubsztrátja. Enzimindukáló és enzimgátló hatást kifejtő anyagok hatással lehetnek a metoprolol plazmaszintjére. A metoprolol plazmakoncentrációja megemelkedhet a CYP 2D6 izoenzim által metabolizált szerek, például egyes antiarrhythmiás szerek (amiodaron, kinidin), antihisztaminok (difenhidramin), cimetidin, antidepresszánsok (klomipramin, szelektív szerotonin-reuptake-gátlók pl. paroxetin, fluoxetin, szertralin), antipszichotikumok (haloperidol), gombaellenes szerek (pl. terbinafin) és COX-2-inhibitorok (pl. celekoxib) együttes alkalmazása során.
A rifampicin és a barbiturátok csökkenthetik, az alkohol és hidralazin pedig növelheti a metoprolol plazmakoncentrációját.
Gondos megfigyelés alatt kell tartani azokat a betegeket, akik egyidejűleg szimpatikus ganglion-blokkoló, egyéb béta-blokkoló (pl. szemcsepp) vagy monoaminooxidáz (MAO)-gátló szereket kapnak.
Amennyiben az egyidejű klonidin-terápiát fel kell függeszteni, a béta-blokkoló adását a klonidin-terápia felfüggesztése előtt jó néhány nappal abba kell hagyni.
Verapamil- vagy diltiazem-típusú kalcium-antagonisták és/vagy antiarrhythmiás szerek egyidejű alkalmazásakor a lehetséges negatív inotrop és kronotrop hatás veszélye miatt elővigyázatosság szükséges. Béta-blokkoló-kezelés alatt álló betegeknél nem szabad verapamil-típusú kalcium-antagonistát intravénásan alkalmazni.
A béta-blokkolók felerősíthetik az (amiodaron vagy kinidin-típusú - I. csoport) antiarrhythmiás szerek negatív inotrop és negatív dromotrop hatását (hypotensio, bradycardia, AV-blokk veszélye).
Digitálisz-glikozidok és béta-blokkolók együttadása növelheti az atrioventricularis vezetési időt és bradycardiát idézhet elő.
A béta-blokkoló-kezelés alatt álló betegeknél az inhalációs anesztetikumok fokozzák a cardiodepressiv hatást.
Indometacin vagy más prosztaglandinszintézist gátló gyógyszer egyidejű adása csökkentheti a béta-blokkolók antihypertensiv hatását. Bizonyos körülmények között, amikor a béta-blokkolók mellett adrenalint kap a beteg, a cardioselectiv béta-blokkolók kisebb mértékben befolyásolják a vérnyomást, mint a nem-szelektív béta-blokkolók.
Az orális antidiabetikum dózismódosítása válhat szükségessé béta-blokkoló-kezelés alatt álló betegeknél.
Perifériás keringésre ható szerekkel (pl. ergotamin) történő egyidejű alkalmazása óvatosságot igényel, mivel az érszűkítő hatás fokozódhat.


6.2 Inkompatibilitások

A Betaloc 1 mg/ml oldatos injekció nem adható együtt Macrodex-szel.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A metoprolol jól tolerálható, a mellékhatások általában enyhék és átmeneti jellegűek. Az alábbi mellékhatásokat jelentették a klinikai vizsgálatokban, vagy a mindennapi alkalmazás során, bár sok esetben nem állapítottak meg összefüggést a gyógyszeres kezelés és a mellékhatások között.

A következő meghatározások az alábbi előfordulási gyakoriságot jelentik:
Nagyon gyakori: ? 1/10
Gyakori: ? 1/100 - < 1/10
Nem gyakori: ? 1/1000 - < 1/100
Ritka: ? 1/10 000 - < 1/1000
Nagyon ritka: < 1/10 000, nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg)

Szívbetegségek és szívvel kapcsolatos tünetek
Gyakori: bradycardia, posturalis hypotensio (esetenként syncopéval), hideg végtagok és palpitatio.
Nem gyakori: a szívelégtelenség tüneteinek átmeneti súlyosbodása, cardiogen shock az akut myocardialis infarctusban szenvedő betegekben*, I. fokú AV-blokk, oedema, gyomortáji/mellkasi fájdalom.
Ritka: ingerületvezetési zavarok, arrhythmiák.
Nagyon ritka: korábban fennálló súlyos perifériás keringési zavarok esetén gangraena.

* Egy 46 000 fős, akut myocardialis infarctusban szenvedő, alacsony shock kockázatú betegcsoporton végzett vizsgálatban, placebóval történt összehasonlításban, 0,4% frekvenciatöbblet jelentkezett. A metoprololt szedő csoportban a cardiogen shock aránya 2,3%, míg a placebo-csoportban ez az érték 1,9% volt. A shock rizikó indexet a shock kialakulásának abszolút kockázata alapján egyénenként állapították meg az életkor, a nem, az eltelt idő, a Killip klasszifikáció, a vérnyomás, a szívfrekvencia, az EKG-eltérések és a korábbi magas vérnyomás-betegség meglétéből. Az alacsony shock rizikó index csoportba tartozó betegeknél akut myocardialis infarctus esetén ajánlott a metoprolol használata.

Idegrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon gyakori: fáradtság
Gyakori: szédülés, fejfájás.
Nem gyakori: paraesthesia, izomgörcsök.
Nagyon ritka: az ízérzés zavarai.

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori: hányinger, hasi fájdalom, hasmenés, székrekedés.
Nem gyakori: hányás.
Ritka: szájszárazság.

Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon ritka: thrombocytopenia.

Máj- és epebetegségek illetve tünetek
Ritka: májfunkció-eltérések.
Nagyon ritka: hepatitis.

Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek
Nem gyakori: testtömeg-növekedés.

A csont-izomrendszer és kötőszövet betegségei és tünetei
Nagyon ritka: arthralgia.

Pszichiátriai kórképek
Nem gyakori: depresszió, a koncentrálóképesség csökkenése, somnolentia vagy insomnia, rémálmok.
Ritka: idegesség, szorongás, impotencia/szexuális diszfunkció.
Nagyon ritka: amnesia/memóriazavarok, confusio, hallucinatio.

Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
Gyakori: effort dyspnoe.
Nem gyakori: bronchospasmus.
Ritka: rhinitis.

Szembetegségek és szemészeti tünetek
Ritka: látászavarok, szemszárazság és/vagy a szem irritációja, conjunctivitis.

A fül és az egyensúly-érzékelő szerv betegségei és tünetei
Nagyon ritka: tinnitus.

A bőr és a bőralatti szövet betegségei és tünetei
Nem gyakori: bőrkiütés (psoriasiform urticaria és dystrophiás bőrlaesiók formájában), fokozott izzadás.
Ritka: hajhullás.
Nagyon ritka: fényérzékenységi reakciók, psoriasis súlyosbodása.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakodinámiás csoport: szelektív béta-receptor-blokkolók önmagukban
ATC kód: C07A B02

A metoprolol egy szelektív béta1-blokkoló, így a béta1-receptorokat sokkal kisebb dózisban blokkolja, mint ami a béta2-receptorok blokkolásához szükséges.
A metoprolol membránstabilizáló hatása elhanyagolható, valamint részleges agonista hatása sincs.
A metoprolol csökkenti vagy gátolja a katekolaminok szívre kifejtett agonista hatását. Ez annyit jelent, hogy a metoprolol csökkenti a hirtelen felszaporodott katekolamin-mennyiség hatására megemelkedett szívösszehúzódások számát, a szív által kilökött megnövekedett vérmennyiséget, a megnövekedett összehúzódó képességét, és a megemelkedett vérnyomást.
Amíg az endogén adrenalin szintje magas, a metoprolol sokkal kevésbé hat a vérnyomás szabályozásra, mint a nem szelektív béta-blokkolók.
Szükség esetén a metoprolol adható béta2-agonistával kombinálva obstruktív tüneteket mutató tüdőbetegeknek. Béta2-agonistával történő együttadásakor a terápiás adagban alkalmazott metoprolol kevésbé befolyásolja a béta2-agonisták okozta bronchodilatatiót, mint a nem-szelektív béta-blokkolók.
A metoprolol kevésbé befolyásolja az inzulin-felszabadulást és a szénhidrát-anyagcserét, mint a nem-szelektív béta-blokkolók.
A metoprolol kevésbé befolyásolja a hypoglykaemiára kialakuló cardiovascularis válaszreakciót, mint a nem-szelektív béta1-blokkolók.
Rövidebb időtartamú vizsgálatok szerint a metoprolol a trigliceridszint emelkedését és a szabad zsírsavszint csökkenését okozhatja a vérben. Néhány esetben megfigyelték a magas denzitású lipoproteinszint (HDL) enyhe emelkedését, habár ez kisebb mértékű volt, mint nem-szelektív béta-blokkolók esetén. Ugyanakkor, egy több éven át végzett vizsgálat szerint a metoprolol-kezelést követően a teljes szérum koleszterinszint jelentősen csökkent.
Metoprolol-kezelés időtartama alatt az életminőség nem romlott, illetve javult.
Metoprolol-kezelés után az életminőség javulása volt megfigyelhető myocardialis infarctuson átesett betegeknél.
Enyhe és közepesen súlyos hypertensióban szenvedő betegekben a metoprolol főként a cardiovascularis eredetű hirtelen halál rizikójának csökkentésén keresztül csökkentette a cardiovascularis eredetű halálozás kockázatát, csökkentette a fatális és nem fatális myocardialis infarctusok esélyét és a stroke kialakulását.

A szívritmusra kifejtett hatása
Supraventricularis tachycardiában vagy pitvarfibrillációban, valamint ventricularis extrasystolék jelentkezésekor a metoprolol hatékonyan szabályozza a szívfrekvenciát.

Myocardialis infarctusra kifejtett hatása
Diagnosztizált myocardialis infarctus vagy annak gyanúja esetén a metoprolol csökkenti a halálozások számát, nagyrészt a hirtelen halál kockázatának csökkentésével. Ennek oka feltehetően részben a ventricularis fibrilláció kialakulásának megelőzése.
Az antifibrillációs hatásának kialakulásában két mechanizmusnak tulajdonítanak jelentőséget. Egyrészt a vér-agy gáton belül a vagus-hatás pozitívan befolyásolja a szív elektromos működését. Másrészt, a közvetlenül a szívre ható, szimpatikus, antiischaemiás hatás hatékonyan befolyásolja a szív összehúzódó képességét, az összehúzódások számát, és a vérnyomást.
Mind a korai mind a késői alkalmazás esetén, csökkent a mortalitás a magas rizikófaktorú, korábban már valamilyen cardiovascularis betegségen átesett betegeknél és a diabetes mellitusban szenvedőknél is.
A metoprolol bizonyítottan csökkenti a nem halálos kimenetelű myocardialis infarctus kialakulásának valószínűségét.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás és eloszlás
Az iv. injekció beadása után a metoprolol 5-10 percen belül gyorsan eloszlik.
Az 5-20 mg-os dózistartományban a plazmaszint és a beadott dózis között lineáris összefüggés figyelhető meg.
A plazmában a metoprolol fehérjekötő képessége kicsi, kb. 5-10%.

Metabolizmus és elimináció
A metoprolol oxidatív típusú metabolizmus útján, elsősorban a CYP 2D6 izoenzim működésén keresztül bomlik le a májban. Három fő metabolitját határozták meg, azonban egyiknek sincs klinikai szempontból jelentős béta-blokkoló hatása.
Általában az orális adag több mint 95%-a jelenik meg a vizeletben. A dózis 5%-a változatlan formában választódik ki a vizeletbe, bár egyes esetekben ez az érték 30%-ra is emelkedhet. A plazmában lévő metoprolol kiürülésének átlagos felezési ideje 3,5 óra (szélsőséges érték: 1 és 9 óra). A teljes clearance értéke megközelítőleg 1 liter/perc.
A fiatalabb betegekkel összehasonlítva, idősekben a metoprolol farmakokinetikája klinikai szempontból jelentősen nem változik. A metoprolol szisztémás biohasznosíthatósága és eliminációja csökkent vesefunkciójú betegekben sem változik, ugyanakkor a metabolitok kiválasztása csökken. Jelentős metabolit-akkumulációt figyeltek meg olyan betegekben, akiknél a glomerulus filtrációs ráta értéke (GFR) kevesebb volt, mint 5 ml/perc. A metabolitok akkumulációja azonban nem növeli a béta-blokkoló hatást.
Alacsony fehérjekötő képessége miatt a metoprolol farmakokinetikáját a csökkent májműködés kis mértékben befolyásolja. Ugyanakkor súlyos májcirrhosis és portocavalis-shunt esetében a metoprolol biohasznosthatósága növekedhet, és a teljes clearance értéke csökkenhet. Portocavalis-anastomosis fennállása esetén a beteg teljes clearance értéke megközelítőleg 0,3 liter/perc, és a plazmakoncentráció-idő görbe alatti terület (AUC) értéke hatszor nagyobb volt, mint egészséges egyénekben.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Nincsenek releváns adatok.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

5 ml oldat kék törőponttal, valamint egy fehér és egy kék kódgyűrűvel ellátott, színtelen, I-es típusú üvegampullába töltve.

5 ampulla műanyag tálcában és dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Maximum 40 mg metoprololnak megfelelő mennyiségű Betaloc l mg/ml oldatos injekció, az alább felsorolt infúziós oldatok 1000 ml-nyi mennyiségével keverhető:
0,9%-os NaCl oldat, 150 mg/ml mannit oldat, 100 mg/ml dextróz (glükóz) oldat, 50 mg/ml dextróz (glükóz) oldat, 200 mg/ml fruktóz oldat, 100 mg/ml invert cukor oldat, Ringer oldatok, Ringer+dextróz oldatok, és Ringer+acetát oldatok.

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés ? (egy keresztes)
Osztályozás: II csoport.
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25 C-on tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

5 év.
A hígítatlan Betaloc 1 mg/ml oldatos injekciót a felbontást követően, bólus injekcióként adva, azonnal fel kell használni.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Recordati Ireland Ltd.
Raheens East, Ringaskiddy, Cork, P43 KD30
Írország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-1815/01


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2002. november 07.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2009. február 16.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2021. június 25.
8







OGYÉI/33803/2021




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Hasonlóan a legtöbb gyógyszerkészítményhez, a metoprolol alkalmazása sem javasolt a terhesség, illetve a szoptatás időszaka alatt, kivéve, ha alkalmazása kellő megfontolás után is szükségszerű. Általánosságban, a béta-blokkolók csökkentik a placenta perfúzióját, amelyhez a magzati növekedés visszamaradása, méhen belüli elhalálozás, vetélés és koraszülés társul. Ezért, metoprolol-kezelésben részesülő terhes nőknél megfelelő materno-foetalis monitorozás javasolt. Mint más vérnyomáscsökkentő szerek, a béta-blokkolók is okozhatnak mellékhatásokat (pl. bradycardia) a magzatban, az újszülöttben és az anyatejjel táplált csecsemőben.
Amennyiben az anya a szokásos terápiás dózisban kapja a gyógyszert, az anyatejjel a csecsemő szervezetébe jutó metoprolol mennyisége, a béta-blokkoló hatás tekintetében, elhanyagolható.