Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

EPIPEN JUNIOR 150UG OLDATOS INJEKCIÓ ET 1X

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Viatris Ltd.
Hatástani csoport:
C01CA Adrenerg és dopaminerg készítmények
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-20039/02
Hatóanyagok:
EpinephrinumDDD
Hatáserősség:
++ (kétkeresztes), igen erős hatású (++)
Fogy. ár:
16934 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Eü. rendeletre felírhatja:
Allergológia és klinikai immunológia
Gyermektüdőgyógyászat
Tüdőgyógyászat
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,0016934,00
Közgyógy16934,000,00
Eü kiemelt16634,00300,00
Üzemi baleset16934,000,00
Eü emelt11854,005080,00
Közgyógy eü.emelt16934,000,00
Közgyógy eü.kiemelt16934,000,00
Teljes0,0016934,00
Egyedi engedélyes0,0016934,00
Tárolás:
25 °c alatt
Fagymentes helyen
Fénytől védve
Eredeti csomagolásban
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Terhesség esetén alkalmazása megfontolandó
Súlytól függő adagolás
Dopping listán szereplő
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás
Gyermekek és serdülők
A gyermekek és serdülők szokásos adagja 0,01 mg/testtömegkilogramm. A gyógyszert felíró orvos azonban ennél kisebb vagy nagyobb dózist is rendelhet, minden egyes beteg számára egyénileg meghatározva, alapos kivizsgálás után, és figyelembe véve azt, hogy az allergiás reakció a beteg életét veszélyezteti. A 150 mikrogrammnál kisebb dózis nem adható be EpiPen autonjektorral. A kezelőorvosnak meg kell fontolnia másik injektálható adrenalin-tartalmú készítmény alkalmazását, ha kisgyermek kezelésére csökkentett dózist tart szükségesnek.

30 kg-nál nagyobb testtömegű gyermekek és serdülők:*
A szokásos dózis 300 mikrogramm intramuscularisan beadva.
*Ezeknél a betegeknél az EpiPen 300 mikrogramm oldatos injekció előretöltött tollban alkalmazható, amely adagonként 300 mikrogramm adrenalint tartalmaz.

15 kg és 30 kg közötti testtömegű gyermekek:
A szokásos dózis 150 mikrogramm intramuscularisan beadva.

15 kg-nál kisebb testtömegű gyermekek:
Az Epipen Junior alkalmazhatóságát egyénileg kell meghatározni. Alkalmazása 7,5 kg-nál kisebb testtömegű gyermekeknek nem ajánlott, kivéve életveszély esetén orvosi felügyelet mellett.

Felnőttek
A szokásos dózis 300 mikrogramm adrenalin, intramuscularisan beadva.

Az első dózist az anafilaxiás tünetek megjelenését követően azonnal be kell adni.
Amennyiben az első alkalmazást követően nem következik be klinikai javulás vagy a beteg állapota romlik, 5-15 perccel az első injekció beadása után egy második EpiPen Junior is alkalmazható. Javasolt két EpiPen Junior autoinjektor felírása, amiket a betegnek mindig magánál kell tartania.

Az EpiPen Junior autoinjektort felíró orvosnak meg kell bizonyosodnia arról, hogy a beteg megértette milyen esetben és hogyan kell használnia az autoinjektort.
A kezelőorvosnak alaposan ismertetnie kell a beteggel a betegtájékoztatóban leírt tudnivalókat, az autoinjektor helyes alkalmazására valamint az anafilaxiás sokk lehetséges tüneteire vonatkozóan.

Az alkalmazás módja
Az EpiPen Junior autoinjektor azonnali alkalmazásra szolgál olyan betegek számára, akiknél igazoltan magasabb az anafilaxia kialakulásának a kockázata, ideértve azokat a betegeket is, akiknek az anamnézisében anafilaxiás reakció szerepel.

Intramuscularis alkalmazásra. Az injekciót a comb anterolaterális részébe és nem a farba kell beadni. Az autoinjektor ruházaton keresztül vagy közvetlenül a bőrön is alkalmazható.
A gyógyszer alkalmazására vonatkozó utasításokat lásd a 6.6 pontban.

A betegnek/gondozójának el kell mondani, hogy az EpiPen Junior alkalmazását követően:
* Azonnal kérjen orvosi segítséget, hívjon mentőt és jelezze, hogy anafilaxiás reakció történt. Ezt akkor is tegye meg, ha tünetek javulni kezdtek (lásd 4.4 pont).
* Az eszméleténél levő beteg lehetőleg felemelt lábakkal feküdjön a hátára, de üljön fel, ha légzési nehézségei vannak. Az eszméletlen betegeket stabil oldalfekvő helyzetbe kell helyezni.
* A beteget lehetőség szerint ne hagyják magára az orvosi segítség kiérkezéséig.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Minden betegnek, akinek EpiPen Junior autoinjektort írtak fel, részletesen és érthetően el kell magyarázni, hogy milyen esetekben és hogyan kell helyesen alkalmazni az autoinjektort (lásd 6.6 pont). Erősen ajánlott a beteg közvetlen környezetét (pl. szülők, gondozók, pedagógusok) is megtanítani az EpiPen Junior helyes használatára, hogy vészhelyzet esetén segíteni tudjanak.

A beteg figyelmét fel kell hívni arra, hogy az anafilaxiás epizód monitorozása és a további kezelés szükségessége miatt az alkalmazást követően azonnal sürgősségi orvosi segítséget kell kérnie, és hívja a 112 telefonszámot, kérjen mentőt, és jelezze, hogy anafilaxiás reakció történt.

Az autoinjektort a comb anterolaterális részébe kell injektálni. A betegeket tájékoztatni kell, hogy az injekciót nem szabad a farba adni.

Amennyiben az injekciót gondozó adja be, biztosítania kell a beteg lábának mozdulatlanságát az injekció beadása során, hogy minimalizálni lehessen a lábbőr felszakításának, a tű elgörbülésének és más sérüléseknek a kockázatát.
A készítmény kizárólag egyszeri beadásra szolgál és az egyszer már alkalmazott toll semmiképpen sem használható újra.

Az adrenalin alkalmazása szívbetegségben szenvedő betegek esetén általában csak rendkívül óvatosan történhet. Ezeknek a betegeknek, illetve a diabetesben, hyperthyreosisban és hypertoniában szenvedőknek, és az időseknek is, az adrenalin csak akkor rendelhető, ha a várható előny meghaladja a lehetséges kockázatot. Az adrenalin adását követő nemkívánatos hatások kialakulásának kockázata fennáll egyidejűleg fennálló magas szembelnyomás, súlyos vesekárosodás, vizeletretencióhoz vezető prostata adenoma, hypercalcaemia és hypokalaemia esetén.
Parkinson-kórban szenvedő betegeknél átmenetileg rosszabodhatnak a parkinzonizmus tünetei (például merevség és tremor).

A beteget/gondozót tájékoztatni kell arról, hogy az anafilaxia bifázisos is lehet, azaz hogy a kezdeti javulás után néhány órával a tünetek újból jelentkezhetnek.

Asthmás betegeknél megnövekedhet a súlyos anafilaxiás reakciók kockázata.

A kézbe és lábba történő véletlen beadás esetén perifériás ischaemiáról számoltak be. A véletlen beadás után a betegek kezelésre szorulhatnak.

Azoknál a betegeknél, akiknél a bőr alatti zsírréteg vastagabb, fennáll annak a kockázata, hogy az adrenalin nem éri el az izomszövetet, ami hatáscsökkenést okozhat. (lásd 5.2 pont). Szükség lehet egy második injekcióra, egy másik EpiPen Junior-ral (lásd 4.2 pont).

Az EpiPen Junior nátrium-diszulfitot tartalmaz, mely ritkán súlyos túlérzékenységi reakciókat okozhat, beleértve az anafilaxiás tüneteket és bronchospazmust is az arra érzékeny egyéneknél, különösen azoknál, akiknek anamnézisében asthma szerepel. Ezeket a betegeket különös gondossággal kell felvilágosítani az EpiPen Junior alkalmazásának körülményeiről.

A gyógyszer kevesebb mint 1 mmol nátriumot (23 mg) tartalmaz adagonként, azaz gyakorlatilag "nátriummentes".

A betegeket figyelmeztetni kell a lehetséges allergénekre, és amennyiben lehetséges, kivizsgálással meg kell határozni a beteg számára releváns allergéneket.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Nem értelmezhető.


4.9 Túladagolás

A túladagolás vagy a nem szándékos intravascularis adrenalin injekció a hirtelen vérnyomáskiugrás miatt sztrókot okozhat. A szívstimulációval együttesen fellépő perifériás vasoconstrictio tüdőödémát okozhat, mely szintén halálhoz vezethet.
A tüdőödémát alfa-blokkolókkal lehet kezelni, mint például fentolaminnal. Arrhythmia esetén béta-blokkolókat lehet alkalmazni.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Óvatossággal kell eljárni azoknál a betegeknél, akik szívritmuszavarra hajlamosító gyógyszereket kapnak, például digitáliszt és kinidint. Az adrenalin hatását a triciklusos antidepresszánsok, a monoamin-oxidáz-gátlók (MAO-inhibitorok) és a katekol-O-metiltranszferáz gátlók (COMT-inhibitorok), a thyroid hormonok, a teofillin, az oxitocin, a paraszimpatolitikumok, egyes antihisztaminok (difenhidramin, klórfeniramin), a levodopa és az alkohol felerősíthetik.

Az adrenalin gátolja az inzulinszekréciót, ennek következtében a vér glükózszintje emelkedik. Amennyiben cukorbeteg személy kap adrenalint, úgy az inzulin vagy az orális antidiabetikumok dózisát esetleg emelni kell.

Megjegyzés: A béta-mimetikus hatást béta-blokkolók egyidejű adagolásával lehet gátolni.


6.2 Inkompatibilitások

Az adrenalin és annak sói oxidálószereket tartalmazó oldatban gyorsan lebomlanak. Az oxidációt antioxidánsok adagolásával lehet gátolni. Levegőnek vagy fénynek kitéve az oldat színe sötétté válik.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Az adrenalin alfa- és béta-receptor aktivitásával kapcsolatos mellékhatásai lehetnek olyan tünetek, mint a tachycardia és a hypertonia, de nemkívánatos hatások léphetnek fel a központi idegrendszerben is.

A mellékhatások az alábbi gyakorisági kategóriák alkalmazásával kerültek felsorolásra:
Nagyon gyakori: ?1/10;
Gyakori: ?1/100 - <1/10;
Nem gyakori: ?1/1000 - <1/100;
Ritka: ?1/10 000 - <1/1000;
Nagyon ritka: <1/10 000;
Nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem határozható meg).

Szervrendszer
Gyakoriság
Mellékhatás

Fertőző betegségek és parazitafertőzések
Nem ismert
fertőzés az injekció beadásának helyén*
Pszichiátriai kórképek
Nem ismert
szorongás
Idegrendszeri betegségek és tünetek
Nem ismert
fejfájás, szédülés, tremor
Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek
Ritka
stressz cardiomyopathia

Nem ismert
tachycardia, arrhythmia, palpitáció, angina pectoris, kamrafibrilláció
Érbetegségek és tünetek
Nem ismert
hypertonia, sápadtság,
kézbe vagy lábba történő véletlen beadást követően perifériás ischaemia
Légzőszervi, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
Nem ismert
légzési nehézségek
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Nem ismert
émelygés, hányás
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Nem ismert
hyperhidrosis
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Nem ismert
asthenia
Sérülés, mérgezés és a beavatkozással kapcsolatos szövődmények
Nem ismert
tű által okozott véletlen sérülés#M
#M A készítmény véletlen befecskendezése vagy helytelen használata sérüléshez vezethet az alkalmazás helyén. Véraláfutás, vérzés, elszíneződés, erythema, valamint csontsérülés fordulhat elő.
*súlyos bőr- és lágyszöveti fertőzéses esetek - köztük Clostridia által okozott nekrotizáló fasciitis és myonecrosis (gázgangréna) - ismertek a forgalomba hozatalt követő időszakból.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Cardialis stimulánsok, kivéve szívglikozidok, adrenerg és dopaminerg készítmények
ATC kód: C01C A24

Az adrenalin egy katekolamin, amely a szimpatikus idegrendszert stimulálja (mind az alfa-, mind a béta-receptorokat), következésképpen fokozódik a szívfrekvencia, a perctérfogat és a koronária-keringés. Az adrenalinnak a hörgők simaizomzatában lévő béta-receptorokra kifejtett hatása következtében a hörgők simaizomzata ellazul, ami enyhíti a sípoló légzést és a dyspnoét.
Az adrenalin gyorsan inaktiválódik és az adrenalin adagjának nagy része metabolitok formájában a vizelettel kiürül.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Az adrenalin egy természetesen is előforduló anyag, amit a mellékvesevelő termel, és megerőltetésre vagy stresszhelyzetekre adott válaszként kerül a keringésbe. A szervezetben gyorsan inaktiválódik, elsősorban a COMT- és MAO-enzimek révén. A máj gazdag ezen enzimekben, így a lebontási folyamatban fontos, azonban nem nélkülözhetetlen a szerepe. Az adrenalin adagjának nagy része metabolitok formájában a vizelettel ürül ki.

Az adrenalin plazma felezési ideje 2,5 perc körül van. Azonban subcutan vagy intramuscularisan adva a helyi vasoconstrictio miatt a felszívódása lelassul, ezért az adrenalin hatása később alakul ki és sokkal hosszabb időtartamú, mint azt a felezési idő alapján várni lehetne. Az injekció helyét tanácsos finoman masszírozni.

Egy 35 egészséges személynél végzett farmakokinetikai vizsgálatban a résztvevőket a comb bőr alatti zsírrétegének vastagsága, illetve nemük szerint csoportosították. A comb középső részének anterolateralis oldalába egyetlen 0,3 mg adrenalint tartalmazó 0,3 ml-es injekciót adtak be EpiPen autoinjekorral és keresztezett elrendezésben összehasonlították egy manuális fecskendővel beadott dózissal, amely esetben a tű méretét egyénileg határozták meg az izomrétegbe történő beadáshoz. Az eredmények azt mutatják, hogy a vastag bőralatti zsírréteggel (>20 mm bőr-izom távolság maximális kompresszió mellett) rendelkező nők esetében kisebb volt az adrenalin felszívódási sebessége, amelyet az ezeknél a résztvevőknél észlelt trendszerűen alacsonyabb plazma expozíció tükrözött az injekció beadását követő első tíz percben (lásd 4.4 pont). Azonban a teljes adrenalin-expozíció 0-30 perc között (AUC0-30 min) minden EpiPen-t kapó csoportban meghaladta a fecskendővel történt adagolásnál megfigyelt értéket. Fontos, hogy a jó vérkeringésű bőralatti szövettel rendelkező, egészséges személyeknél a manuális intramuscularis injekcióhoz képest az EpiPen alkalmazását követően megfigyelt trendszerűen magasabb adrenalin plazmakoncentráció nem feltétlenül extrapolálható a diagnosztizált anafilaxiás sokkban szenvedő betegekre, akiknél a vérellátás elterelődhet a bőr felől a lábizmok felé. Ezért a bőrben kialakuló vazokonstrikció fennállásának lehetőségét az injekció beadása során figyelembe kell venni.
Azonban mind az inter-, mind az intra-individuális variabilitás nagy volt ebben a vizsgálatban, így egyértelmű következtetések nem vonhatók le.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Nincsenek olyan preklinikai adatok, amelyek fontosak a gyógyszert felíró orvosnak.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

A közvetlen tartály/zárószerkezet egy üvegpatronból áll, melynek egyik végét egy gumidugattyú, másik végét egy gumimembrán zárja le, amely egy rozsdamentes acél tűvel ellátott alumínium szárba illeszkedik. A készítmény az üvegpatronban van.

Az autoinjektor adagolóeszköz részei:

Üvegpatron tartály:
I-es típusú, boroszilikát üveg

Membrán - Zárókupak:
PH 701/50/Black (butilgumi dugattyú)

Tű - Szár - Hüvely:
Tű: Szilikonos, 304-es típusú rozsdamentes acél tű, védőkupakkal fedett és az aktiválás után szabaddá váló tű hossza kb.13 mm
Szár: Anódozott, 3003-as típusú alumínium ötvözet
Hüvely: Szintetikus poliizoprén

Az autoinjektor 2 ml oldatos injekciót tartalmaz. Egy autoinjektor egy adag (0,3 ml) 150 mikrogramm adrenalint fecskendez be.

Kiszerelés:
Egyadagos: 1 autoinjektor.
Kétadagos: 2 × 1 autoinjektor
Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Csak egyszeri használatra. Használat után az autoinjektort a lehető leghamarabb vigye vissza a gyógyszertárba.

Az EpiPen Juniort felíró orvos "EpiPen(r) TRAINER-t" alkalmazhat, amikor a betegnek az EpiPen Junior helyes használatát betanítja. (A "trainer" sem injekciós oldatot, sem tűt nem tartalmaz.)

Az EpiPen Junior autoinjektor 2 ml, 500 mikrogramm/ml koncentrációjú adrenalin oldatot tartalmaz, és úgy tervezték, hogy aktiváláskor egyszerre (0,3 ml) 150 mikrogramm adrenalint fecskendez be. Az autoinjektor aktiválása után 1,7 ml oldat marad az autoinjektorban.

A kék biztonsági kupakot CSAK KÖZVETLENÜL használat előtt távolítsa el.

Semmilyen körülmények között ne helyezze hüvelykujját, ujját vagy kezét az EpiPen Junior autoinjektor narancsszínű végére vagy annak közelébe. Kézbe vagy ujjakba történt véletlen beadás esetén perifériás ischaemiáról számoltak be. Lásd 4.4 pont. Az EpiPen Junior autoinjektort a comb külső oldalán kell alkalmazni. Az injekció azonnal aktiválódik, amint az EpiPen Junior autoinjektor narancsszínű vége kapcsolatba kerül a bőrrel vagy bármilyen felülettel.

Az EpiPen Junior autoinjektorokat úgy tervezték, hogy a laikusok is könnyen tudják használni, és elsősorban elsősegélynyújtásra alkalmazható. Az autoinjektor végét egyszerűen, egy határozott mozdulattal oda kell nyomni a comb külső részéhez, hozzávetőlegesen 10 cm távolságról. Különösebben pontos célzásra nincs szükség. Az EpiPen Junior autoinjektor combhoz nyomásakor elindul a rugó által aktivált dugattyú, ami a süllyesztett tűt a combizomba lövi és oda egy adag adrenalint fecskendez be:

1. Fogja az EpiPen Junior autoinjektort a domináns kezébe, hüvelykujjával minél közelebb a kék biztonsági kupakhoz.
2. Távolítsa el a kék biztonsági kupakot, úgy, hogy azt a másik kezével egyenesen felfelé húzza.
3. Tartsa az EpiPen Junior autoinjektort a combja külső oldalától körülbelül 10 cm távolságra. Az autoinjektor narancsszínű vége nézzen a combja külső oldala felé.
4. Határozott mozdulattal nyomja az EpiPen Juniort a combja külső oldalához, úgy hogy az EpiPen Junior autoinjektor a comb külső részére merőleges legyen (90°-ban).
5. 3 másodpercig tartsa szorosan, mozdulatlanul a combjához. Az injekció ezalatt teljesen bejut és az autoinjektor ellenőrző ablaka elsötétül.Távolítsa el az EpiPen Junior autoinjektort, (a narancsszínű vége visszahúzódik az injekciós tűre) és vigye vissza a gyógyszertárba, hogy biztonságosan megsemmisítsék.
6. Finoman masszírozza az injekció helyét 10 másodpercig.

Az EpiPen Junior autoinjektorban képződhet egy kis buborék. Ez azonban nincs hatással sem a készítmény használatára, sem annak hatékonyságára.

A használati útmutató a csomagolásban található.

Az EpiPen Junior autoinjektor használatát követő, beteget/gondozót érintő teendőkről lásd 4.2-es pontot.

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés:?? (két keresztes)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

A fénytől való védelem érdekében a gyógyszert a dobozában kell tartani. Legfeljebb 25 °C-on tárolandó. Hűtőszekrényben nem tárolható! Nem fagyasztható!
Ellenőrizze az oldatot időnént az injektor ellenőrző ablakán keresztül, hogy meggyőződjön róla, hogy az oldat tiszta és színtelen. Vigye vissza a gyógyszertárba és cserélje ki az autoinjektort, ha az oldat elszíneződött vagy csapadékot tartalmaz, de legkésőbb a lejárati idő leteltéig. A lejárati idő a címkén található és az autoinjektort ezután a dátum után nem lehet felhasználni.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

19 hónap.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Viatris Healthcare Limited
Damastown Industrial Park
Mulhuddart
Dublin 15
DUBLIN
Írország

8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-20039/02 Egyadagos 1 autoinjektor
OGYI-T-20039/04 Kétadagos: 2 × 1 autoinjektor


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hazatali engedély első kiadásának dátuma: 2006. január 30.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi kiadásának dátuma: 2013. február 5.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2023. április 17.



8





OGYÉI/26601/2023