Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

CAPD/DPCA 2 PERITONEÁLIS DIALIZÁLÓ OLDAT 4X2000ML

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Fresenius Medical Care Deutschland Gmbh
Hatástani csoport:
B05DB Hipertóniás oldatok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-07025/01
Hatóanyagok:
Periton.dializáló oldatDDD
Natrium lacticum
Calcium chloratum dihydricum
Magnesium chloratum hexahydr.
Natrium chloridum
Glucosum monohydricum
Hatáserősség:
Nincs jelzése, nem erőshatású ()
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
SZ Szakorvosi/kórházi diagnózist követően folyamatos ellenőrzés mellett kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
4-25 °c között
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Cukorbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Súlytól függő adagolás
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás
A CAPD/DPCA 2 kizárólag intraperitoneális alkalmazásra szolgál.
A kezelés módját, az adagolás gyakoriságát és a szükséges benntartási időt a kezelőorvos határozza meg.

Folyamatos ambuláns peritoneális dialízis (Continuous ambulatory peritoneal dialysis, CAPD)
Felnőttek:
Ha az orvos másképp nem rendelkezik, a betegnek 2000 ml oldatot kell beadni kezelésenként naponta négyszer. 2-10 órás benntartási idő után az oldatot leengedik.
Az adagot, a térfogatot és a cserék számát minden betegnek egyedileg kell megállapítani.
Amennyiben a kezelés elején a beteg az oldat által okozott feszülés miatti fájdalomról panaszkodik, az adagot ideiglenesen 500-1500 ml-re kell csökkenteni.

Nagyobb testtömegű betegeknél, és ha a reziduális vesefunkció már megszűnt, emelt térfogatú dializáló oldat adása szükséges. Ezeknek a betegeknek, vagy olyan betegeknek, akik jól tűrik a nagyobb térfogatokat, kezelésenként 2500-3000 ml oldat adható.

Gyermekek és serdülők:
Gyermekeknek az egy kezelés alkalmával beadandó oldat térfogatát a kor és a testfelszín (Body surface area, BSA) alapján kell előírni.

Első rendelésnél a kezelésenként alkalmazott térfogat 600-800 ml/testfelszín-m2 4 (néha 3 vagy 5) alkalommal naponta. Ez megemelhető 1000-1200 ml/testfelszín-m2-ig, a tűrőképességtől, a kortól és a reziduális vesefunkciótól függően.

Automatikus peritoneális dialízis (APD):
Ha gépet (PD-NIGHT cycler) alkalmaznak a szakaszos vagy folyamatos ciklikus peritoneális dialízishez, nagyobb térfogatokat (pl. 5000 ml) alkalmaznak egynél több oldatcserével. A zsák cseréjét a gép automatikusan végzi a cyclerben tárolt orvosi előírás alapján.

Felnőttek:
A betegek jellemzően 8-10 órát töltenek egy éjszakai ciklussal. A benntartási térfogat 1500-3000 ml közötti és a cserék száma általában 3-10 között változik éjszakánként. A felhasznált folyadék jellemzően 10-18 l között van, de változhat 6 litertől 30 literig. Az éjszakai cycler-kezelést általában kombinálják 1 vagy 2 nappali cserével.

Gyermekek és serdülők:
A térfogat cserénként 800-1000 ml/testfelszín-m2, 5-10 cserével éjszakánként. Emelhető maximum1400 ml/testfelszín-m2-ig, a tűrőképességtől, az életkortól és a reziduális vesefunkciótól függően.

Idős betegek kezelésére nem vonatkozik eltérő adagolási ajánlás.

A peritoneális dialízis egy hosszú távú terápiás eljárás, mely egyes oldatok ismételt beadásával jár.

Az alkalmazás módja és időtartama:

Az otthon történő peritoneális dialízis megkezdése előtt a betegnek meg kell tanítani a technikát, azt gyakorolnia kell és gyakorlottá kell válnia benne. Az oktatást szakképzett személyzetnek kell végeznie. A kezelőorvosnak biztosnak kell lennie, hogy a beteg megfelelően elsajátította a kezelési technikákat, mielőtt a peritoneális dialízist otthon végezné. Bármely probléma vagy bizonytalanság esetén a kezelőorvoshoz kell fordulni.

Az előírt adagokkal történő dializálást naponta el kell végezni és mindaddig folytatni kell, amíg a vesefunkciót helyettesítő pótló kezelésre szükség van.

Folyamatos ambuláns peritoneális dialízis (CAPD): stay•safe zsák
Az oldatot először testhőmérsékletűre kell felmelegíteni. Részleteket lásd a 6.6. pontban.
Az oldat befolyatása a hasüregbe egy állandó peritoneális dialízis-katéteren keresztül történik, kb. 5-20 perc alatt. A kezelőorvos döntésétől függően a benntartási idő a hasüregben 2-10 óra (kiegyenlítési idő), majd ezután a folyadékot leengedik.

Automatizált peritoneális dialízis (APD): Safe•Lock zsák
A felírt Safe•Lock oldatos zsákok csatlakozóit kézzel kell csatlakoztatni a PD-NIGHT cycler csőrendszeréhez. Egy Safe•Lock oldatos zsákot rá kell helyezni a cycler melegítő tálcájára, hogy felmelegedjen a teljes oldat, ami a beteg hasüregébe beadásra kerül. A benntartási idő és a glükóz-koncentráció kiválasztása a cyclerben tárolt orvosi előírások alapján történik (részletesebben lásd a PD-NIGHT cycler használati utasításában.

A szükséges ozmotikus nyomástól függően a CAPD/DPCA 2 oldat egyéb, magasabb glükóz-koncentrációjú (azaz nagyobb ozmolaritású) peritoneális dializáló oldattal kombinálható, egymás után adagolható.




Ellenjavallat

4.3 Ellenjavallatok

Erre a bizonyos peritonealis dializáló oldatra vonatkozóan:
A CAPD/DPCA 2 nem alkalmazható:
- laktacidózis,
- súlyos hypokalaemia és
- súlyos hyperkalcaemia esetén,
- (öröklött) fruktóz-intolerancia fennállása esetén a fruktóztartalma miatt. Újszülötteknek vagy csecsemőknek történő adagolás előtt az eddig fel nem ismert öröklött fruktóz-intoleranciát ki kell zárni.

Peritoneális dialíziskezeléseknél általában:
Ne kezdjünk peritoneális dialíziskezelést az alábbi esetekben:
- a kórelőzményben friss hasműtét vagy hasi sérülés, illetve fibrózus összenövésekkel járó hasműtétek, súlyos hasi égési felületek, bélperforáció szerepel,
- a hasi bőrfelület kiterjedt gyulladásos állapota (dermatitis),
- gyulladásos bélmegbetegedések (Crohn-betegség, colitis ulcerosa, diverticulitis),
- peritonitis,
- belső vagy külső abdominalis fistula,
- köldök-, lágyék- vagy más hasi sérv,
- intraabdominális tumorok,
- bélelzáródás,
- tüdőbetegségek (elsősorban pneumonia),
- sepsis,
- extrém hyperlipidaemia,
- ritka esetekben uraemia, mely peritoneális dialízissel nem kezelhető,
- cachexia és nagymértékű testsúlyvesztés, különösen olyan esetekben, ahol a megfelelő fehérjebevitel nem biztosított,
- olyan betegek esetében, akik fizikailag vagy mentálisan alkalmatlanok a peritoneális dialíziskezelés végrehajtására a kezelőorvos utasításai alapján.

Ha a fent leírt állapotok valamelyike a peritoneális dialíziskezelés során alakul ki, a kezelőorvos dönt a további kezelésről.





Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A peritoneális dializáló oldat nem alkalmazható intravénás infúzió céljára.

Az alábbi állapotokban a CAPD/DPCA 2 csak a terápiás előny/kockázat alapos mérlegelése után adható:
- elektrolitvesztés, hányás és/vagy hasmenés miatt (ilyen esetben káliumtartalmú dializáló oldatra történő ideiglenes átállításra lehet szükség).
- hypercalcaemia, amely létrejöhet például nagydózisú kalciumtartalmú foszfátkötők és/vagy D-vitamin következtében. Ilyen esetben indokolt lehet alacsony kalciumtartalmú oldatokra való ideiglenes vagy végleges átállás.
- digitálisz-terápiában részesülő betegek: a szérum káliumszint rendszeres monitorozása kötelező. Súlyos hypokalaemia káliumtartalmú dializáló oldat használatát teheti szükségessé, az ajánlott étrendi változtatásokkal együtt.

Magas glükóz-koncentrációjú (2,3% vagy 4,25%) dializáló oldat csak óvatosan adagolható a peritoneális membrán védelme, a kiszáradás megelőzése és a glükózterhelés csökkentése érdekében.

Peritoneális dialízis során a protein-, aminosav- és vízben oldódó vitaminok vesztése történik. Ennek elkerülésére megfelelő diéta vagy pótlás szükséges.

A peritoneális membrán áteresztőképessége hosszú távú peritoneális dialíziskezelés folyamán változhat, amit elsősorban az ultrafiltráció csökkenése jelez. Súlyos esetekben a peritoneális dialízist le kell állítani és el kell kezdeni a hemodialízist.

Az alábbi paraméterek monitorozása ajánlott rendszeresen:
- testtömeg, a hypervolaemia vagy dehidráció korai felismerése céljából,
- szérum nátrium-, kálium-, kalcium-, magnézium-, foszfátszint, sav-bázis-egyensúly és a szérumfehérjék mennyisége,
- szérum kreatinin- és ureaszint,
- vércukor,
- parathormon és a csontmetabolizmus egyéb mutatói,
- reziduális vesefunkció, a peritoneális dialíziskezelés beállításához.

A CAPD/DPCA 2 15 g glükózt tartalmaz 1000 ml oldatban. Az adagolási utasítástól és a kiszerelési mérettől függően minden zsákkal bekerül a szervezetbe max. 38 g glükóz (CAPD 2500 ml stay•safe) vagy max. 75 g glükóz (5000 ml Safe•Lock). Ezt figyelembe kell venni a cukorbetegek kezelésekor.

Az elvezetett folyadék tisztaságát és térfogatát ellenőrizni kell. A zavarosság és/vagy hasi fájdalom peritonitisre utalhatnak.

A betokosodó szklerotizáló peritonitis a peritoneális dialízis egyik ismert, ritka szövődménye, ami esetenként végzetes kimenetelű is lehet.

Idősek kezelése
A peritoneális dialíziskezelés megkezdése előtt idős betegek esetén a sérvkialakulás megnövekedett incidenciáját figyelembe kell venni.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A CAPD/DPCA 2 nem, vagy csak elhanyagolható mértékben befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.


4.9 Túladagolás

Túladagolással kapcsolatosan nem jelentettek sürgősségi ellátást igénylő eseteket.

A hasüregbe juttatott bármennyi többlet dializáló oldat könnyen az ürítőzsákba vezethető. Túlságosan gyakori cserék esetén a kialakuló dehidráció és/vagy az elektrolit-háztartás zavara azonnali sürgősségi beavatkozást igényel. Ha egy alkalommal kimarad a folyadékcsere, a következő adagok ekvilibrációs idejét kell csökkenteni olyan módon, hogy az egy napra előírt peritoneális dializáló oldat összmennyisége (pl. 4×2000 ml) megmaradjon.

A nem megfelelő egyensúly hiperhidrációhoz vagy dehidrációhoz és az elektrolit-háztartás zavarához vezethet.
A CAPD/DPCA 2 peritoneális dializáló oldat túladagolásának legvalószínűbb következménye a dehidráció.
Az aluladagolás vagy a kezelés megszakítása életveszélyes hypervolaemiához vezethet, mely perifériás ödémával, cardialis decompensatióval és/vagy az uraemia más tüneteivel társulhat, melyek veszélyeztethetik az életet.

Ilyen esetekben a sürgősségi ellátás és intenzív kezelés alapelvei szerint kell kezelni a beteget. Szükség esetén a sürgős hemodialízis indokolt lehet.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Ennek a peritoneális dializáló oldatnak a használata egyéb gyógyszerek hatékonyságának csökkenését okozhatja, ha azok dializálhatók a peritoneális membránon keresztül. Ezért dózismódosításra lehet szükség.
A szérum káliumszint határozott csökkenése a digitálisz-kezeléshez kapcsolódó mellékhatások gyakoriságát növelheti. Egyidejű digitálisz-terápia esetén a káliumszintek még szigorúbb ellenőrzése szükséges.
Kalciumtartalmú gyógyszerek vagy D-vitamin egyidejű alkalmazása hypercalcaemiát okozhat.
Diuretikum egyidejű adása segítheti a megmaradt vesefunkció fenntartását, de okozhatja a víz- és elektrolit-háztartás felborulását is.
Cukorbetegeknél a napi inzulinadagot vagy az orális antidiabetikumok adagját a megnövekedett glükózbevitelhez kell igazítani.


6.2 Inkompatibilitások

Ez a gyógyszer kizárólag a 6.6 pontban felsorolt gyógyszerekkel keverhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Esetleges mellékhatásokat maga a peritoneális dialíziskezelés vagy a dializáló oldat idézhet elő.

A mellékhatások a jelentési gyakoriság szerint kerülnek felsorolásra, az alábbi megállapodás szerint:
nagyon gyakori
? 1/10
gyakori
?1/ 100 - < 1/10
nem gyakori
?1/ 1000 - < 1/100
ritka
?1/ 10 000 - < 1/1 000
nagyon ritka
<1/ 10 000
nem ismert
a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg

A peritoneális dializáló oldat lehetséges mellékhatásai:

Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek
* Magasabb vércukorszint (gyakori)
* Testsúlynövekedés a peritoneális dializáló oldatból történő folyamatos glükózfelvétel miatt (gyakori)
* Hyperlipidaemia kialakulása, vagy előzőleg fennálló hyperlipidaemia rosszabbodása (gyakori)

Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek
* Hypotensio (nem gyakori)
* Tachycardia (nem gyakori)
* Hypertensio (nem gyakori)

Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
* Dyspnoea (nem gyakori)

Vese- és húgyúti betegségek és tünetek
* Az elektrolitháztartás zavarai, pl. hypokalaemia (nagyon gyakori)
* Hypercalcaemia fordulhat elő (gyakori), ha a növekszik a kalciumbevitel, pl. kalciumtartalmú foszfátkötők egyidejű alkalmazásával.

Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
* Szédülés (nem gyakori)
* Ödéma (nem gyakori)
* A folyadékegyensúly zavarai (nem gyakori), amit jelezhet a testsúly gyors csökkenése (dehidráció) vagy növekedése (túlhidrálás). Súlyos dehidráció léphet fel magasabb glükóz-koncentrációjú oldatok alkalmazásakor.

A kezelési mód lehetséges mellékhatásai:

Fertőző betegségek és parazitafertőzések
* Peritonitis (nagyon gyakori), amit a dializátum zavaros színe jelez. Később hasi fájdalom, láz és általános rossz közérzet alakulhat ki; nagyon ritka esetekben sepsis. A beteget figyelmeztetni kell, hogy ilyen esetben azonnal kérjen orvosi ellátást.
* A zavaros dializátumot tartalmazó zsákot steril kupakkal le kell zárni és mikrobiológiai tisztaságot és fehérvérsejtszámot kell vizsgálni benne.
* A katéter kimenő helyének és a kanülnek a fertőződése (nagyon gyakori), amit bőrpír, duzzadás, nedvedzés, varasodás és fájdalom jelez.
* A beteg figyelmét fel kell hívni, hogy a katéter kimenő helyének és a kanülnek a fertőződése esetén azonnal a kezelőorvoshoz kell fordulni.

Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
* Dyspnoea a megemelkedett diaphragma miatt (nem ismert)

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
* Sérv (nagyon gyakori)
* Hasi puffadás és teltségérzet (gyakori)
* Diarrhoea (nem gyakori)
* Székrekedés (nem gyakori)
* Betokosodó szklerotizáló peritonitis (nem ismert)

Sérülés, mérgezés és a beavatkozással kapcsolatos szövődmények
* Zavarok a dializáló oldat be- és kiáramlásában (gyakori)
* Vállfájdalom (gyakori)

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Peritoneális dializáló oldatok, hipertóniás oldatok, ATC kód: B05D B

A CAPD/DPCA 2 egy laktát-pufferált, glükóztartalmú elektrolitoldat, mely a különböző eredetű, végstádiumban lévő veseelégtelenség kezelésére indikált, folyamatos ambuláns peritoneális dialízissel (CAPD).

A folyamatos ambuláns peritoneális dialízis (CAPD) jellemzője a hasüregben folyamatosan jelenlévő, általában 2 liter dializáló oldat, melyet napi 3-5 alkalommal új oldattal kell lecserélni.

Minden peritoneális dializáló eljárás alapelve a peritoneumnak, mint szemipermeábilis membránnak a felhasználása, amely lehetővé teszi az oldott anyagok és a víz - fizikokémiai tulajdonságoktól függő - diffúzióval vagy áramlással történő cseréjét a vér és a dializáló oldat között.

Az oldat elektrolitprofilja alapvetően megegyezik a fiziológiás széruméval, ugyanakkor azonban uraemiás betegeknél történő alkalmazásra lett adaptálva (pl. káliumtartalom), lehetővé téve a vesepótló kezelést az intraperitoneális anyag- és folyadékcsere révén. Azok az anyagok, amelyek normál körülmények között a vizelettel távoznak a szervezetből, pl. urea, kreatinin, szervetlen foszfátok, húgysav, egyéb oldott anyagok és a víz, a testből a dializáló oldatba jutnak át. Nem szabad szem elől téveszteni, hogy a dialízis folyamán gyógyszerek is távozhatnak a szervezetből és emiatt az adagolás módosítására lehet szükség.

A betegek egyéni paramétereit (úgymint a beteg testmagassága, testsúlya, labor paraméterei, reziduális vesefunkciója, ultrafiltráció) figyelembe kell venni a bejuttatandó adag és a szükséges, eltérő ozmolaritású (glükóztartalmú) kálium-, nátrium- és kalciumkoncentrációjú oldat kiválasztásakor. A terápia hatékonyságának megítélése ezeknek a paramétereknek a meghatározása alapján lehetséges.

A magas glükóztartalmú (2,3% vagy 4,25%) peritoneális dializáló oldatokat akkor alkalmazzák, ha a testsúly meghaladja a kívánt száraz súlyt. A peritoneális dializáló oldat glükózkoncentrációjának arányában nő a folyadék visszaáramlása a testből.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Az uraemiás bomlástermékek, így a karbamid, kreatinin, húgysav, szervetlen foszfátok és elektrolitok, mint a nátrium, kálium, kalcium és magnézium, diffúzióval és/vagy áramlással választódnak ki a dializáló oldatba.
A CAPD/DPCA 2-ben jelenlévő glükóz, mint ozmotikus ágens lassan abszorbeálódik, csökkentve a diffúziós grádienst a dializáló oldat és az extracelluláris folyadék között. Az ultrafiltráció a benntartási idő elején a legnagyobb, csúcsát kb. 2-3 óra múltán éri el. Az abszorpció később indul és az ultrafiltráció fokozatosan csökken. A dializátum glükóztartalmának 60-80%-a abszorbeálódik.
A pufferként szereplő S-laktát 6 órás benntartási idő után majdnem teljesen abszorbeálódik. Normál májfunkcióval rendelkező betegeknél az S-laktát gyorsan metabolizálódik, amit a köztes bomlástermékek normálértékei mutatnak.

A kalcium-átáramlás függ a dializáló oldat glükózkoncentrációjától, a kifolyó oldat térfogatától, a szérum kalciumion-koncentrációjától és a dializáló oldat kalciumkoncentrációjától. Minél nagyobb a glükózkoncentráció, a kivezetett folyadék térfogata és a szérum kalciumion-koncentrációja, valamint minél kisebb a dializáló oldat kalciumkoncentrációja, annál több a betegből a dializátumba átáramló kalcium mennyisége.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A CAPD/DPCA 2-vel nem végeztek toxikológiai vizsgálatokat, de hasonló összetételű peritoneális dializáló oldatok klinikai alkalmazása nem mutatta a toxicitás kockázatát.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

stay•safe:
A stay•safe rendszer két zsákos rendszerben kerül kiszerelésre, amely tartalmaz egy többrétegű, poliolefinalapú fóliából gyártott, nem-PVC oldatos zsákot, egy szintén poliolefin csőrendszert, egy órakapcsolót (polipropilén "DISC"), egy ürítő zsákot és egy külső zsákot, szintén poliolefin, többrétegű fóliából.

Safe•Lock:
A Safe•Lock rendszer egy nem-PVC oldatos zsákban kerül kiszerelésre, amely többrétegű, poliolefinalapú fóliából van gyártva, tartalmaz egy szintén poliolefin csőrendszert poliolefin és szintetikus gumi alapanyagú injekciós csatlakozóval és egy polikarbonát- és szilikon összetevőkből gyártott zsákcsatlakozót.

Kiszerelések:
stay•safe:
4×2000 ml-es zsák
4×2500 ml-es zsák
Safe•Lock:
2×5000 ml-es zsák


Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

A megsemmisítésre vonatkozóan nincsenek különleges előírások.

stay•safe rendszer:
Először az oldatot fel kell melegíteni testhőmérsékletűre. Ezt 3000 ml alatti térfogat esetén az erre alkalmas zsákmelegítő segítségével kell elvégezni. Egy 2000 ml-es zsák 22 oC-ról való felmelegítéséhez szükséges idő kb. 120 perc. A hőmérséklet ellenőrzése automatikus és 39 oC ± 1 oC-ra van beállítva. További részletes információ a zsákmelegítő készülék kezelési útmutatójában található. Mikrohullámú sütő használata nem ajánlott a lokális túlmelegedés veszélye miatt.

1. Ellenőrizze le az oldatot tartalmazó zsákot (címke, lejárati idő és bizonyosodjon meg róla, hogy az oldat tiszta) - Nyissa ki a védőburkolatot és a fertőtlenítő záródugó csomagolását.
2. Mosson kezet fertőtlenítő hatású kézmosóval.
3. Helyezze az órakapcsolót a központi elosztóba (akassza fel az oldatot tartalmazó zsákot az infúziós állvány felső részére -tekerje szét az oldatot tartalmazó zsákhoz tartozó szereléket - helyezze az órakapcsolót a központi elosztóba - ezután helyezze az ürítő zsákot az infúziós állvány alsó részére).
4. Helyezze a katéter összekötőt a központi elosztóban lévő 2 hely egyikébe. Tegye az új fertőtlenítő záródugót a másik szabad helyre.
5. Fertőtlenítse a kezét és távolítsa el az órakapcsoló védősapkáját.
6. Csatlakoztassa a katéter összekötőt az órakapcsolóhoz:
7. Az összekötő körmös szorítójának kinyitása - "(" pozíció - elkezdődik az ürítési folyamat.

8. Az ürítés befejése után: Öblítési-pozíció "((" - friss oldat folyik az ürítő zsákba (kb. 5 másodpercig).
9. Befolyatás -"(((" pozíció - az oldatot tartalmazó zsák és a katéter csatlakoztatása.
10. Biztonsági lépés - "((((" pozíció - tűszelep katéter-összekötőbe történő juttatásával a katéter automatikusan lezáródik.
11. Szétkapcsolás -· Vegye le az új fertőtlenítőszeres dugó védőkupakját és csavarja rá a régire. Csavarja le a katéter-összekötőt az órakapcsolóról és csavarja az új fertőtlenítőszeres sapkára.
12. Zárja le az órakapcsolót a fertőtlenítőszeres záródugó szabad végével (amely a központi elosztó jobb oldali mélyedésében van).
13. Ellenőrizze a kiürített oldat tisztaságát és súlyát és ha a dializátum tiszta, dobja ki.


Safe•Lock rendszer az automatikus peritoneális dialízishez (APD):
(A Safe•Lock rendszer felépítéséhez kérjük, kövesse a használati utasítását):

1. Az oldat előkészítése:
* Ellenőrizze az oldatot tartalmazó zsákot (címke, lejárati idő, az oldat tisztasága, a zsák és a külső borítás sértetlen-e).
* Helyezze a zsákot egy szilárd felületre.
* Nyissa ki a zsák külső borítását.
* Mosson kezet fertőtlenítő hatású tisztítószerrel.
* Ellenőrizze, tiszta-e az oldat és nem szivárog-e a zsák.
* Helyezze a zsákot a zsákmelegítőre vagy akassza a cycleren az infúziós állvány akasztójára.
2. Vegye le az csőrendszer összekötő szerelékének csatlakozójáról a védőkupakot.
3. Vegye le a zsákcsatlakozóról a védőkupakot és csatlakoztassa a csőrendszer szerelékét a zsákhoz.
4. Törje fel a belső zárat a szerelék és a tű több mint 90°-os elhajlításával mindkét oldalra.
5. A zsák most alkalmazásra kész.

Az injekciós porton keresztül külön injekció beadható.

Lásd még a 4.2 pontot.

Kezelés
A műanyag zsákok a szállítás és tárolás folyamán esetenként megsérülhetnek. Ez fertőzéssel járhat, ami az oldatban mikroorganizmusok elterjedéséhez vezethet. Ezért a zsákhoz történő csatlakoztatás és felhasználás előtt az esetleges sérülést gondosan ellenőrizni kell. A csatlakozóknál, zárókupaknál, hegesztéseknél és sarkoknál talált legkisebb sérülést sem szabad figyelmen kívül hagyni az esetleges fertőzésveszély miatt.

Sérült vagy zavaros oldatot tartalmazó zsákot soha nem szabad felhasználni! Ha kétség merül fel, a kezelőorvosnak kell dönteni a felhasználásról.

A peritoneális dializáló oldatot csak akkor használja fel, ha a zsák és a hegesztés sértetlen.

A külső védőfólia csak a használat előtt távolítható el.

A dializáló oldat cseréje folyamán aszeptikus körülményeket kell biztosítani a fertőzésveszély csökkentése érdekében.

Gyógyszerek adagolása a peritoneális dializáló oldathoz
Általában nem ajánlott a gyógyszerek peritoneális dializáló oldathoz adagolása a fertőzésveszély, valamint az oldat és a gyógyszer közötti inkompatibilitás kockázata miatt.
Gyógyszerrel való összekeverés esetén aszeptikus körülményeket kell biztosítani, alaposan össze kell keverni és ellenőrizni kell, hogy zavarosság egyáltalán nem látható, ezután a beadást azonnal meg kell kezdeni.

Megjegyzés (keresztjelzés nélkül)
Osztályozás: II./2 csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, szakorvosi kórházi diagnózist követően folyamatos szakorvosi ellenőrzés mellett alkalmazható gyógyszer (Sz).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25 °C-on tárolandó. Hűtőszekrényben nem tárolható és nem fagyasztható.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

2 év

Lejárati idő az első felbontás után: azonnal felhasználandó.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Fresenius Medical Care Deutschland GmbH,
Else-Kröner-Straße 1, 61352 Bad Homburg v.d.H., Németország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-7025/01 (CAPD/DPCA 2 peritoneális dializáló oldat 2000 ml stay•safe)
OGYI-T-7025/02 (CAPD/DPCA 2 peritoneális dializáló oldat 2500 ml stay•safe)
OGYI-T-7025/10 (CAPD/DPCA 2 peritoneális dializáló oldat 5000 ml Safe•Lock)


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK / MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 1999. július 27.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2010. április 7.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2019. november 30.




10


OGYÉI/32753/2019