Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

EUTHYROX 75UG TABLETTA 50X BUB

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Merck Kft.
Hatástani csoport:
H03AA Pajzsmirigy-hormonok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-01936/02
Hatóanyagok:
Levothyroxinum natricum
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
25 °c alatt
Fénytől védve
Eredeti csomagolásban
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása megfontolandó
Terhesség esetén alkalmazása megfontolandó
Adagolható kortól függően
Alkalmazási elôirat

Hatóanyag

2. MENNYISÉGI ÉS MINŐSÉGI ÖSSZETÉTEL

Euthyrox 25 mikrogramm tabletta:
Hatóanyag: 25 mikrogramm levotiroxin-nátriumot tartalmaz (24,31 mikrogramm levotiroxinnak felel meg) tablettánként.

Euthyrox 50 mikrogramm tabletta:
Hatóanyag: 50 mikrogramm levotiroxin-nátriumot tartalmaz (48,62 mikrogramm levotiroxinnak felel meg) tablettánként.

Euthyrox 75 mikrogramm tabletta:
Hatóanyag: 75 mikrogramm levotiroxin-nátriumot tartalmaz (72,96 mikrogramm levotiroxinnak felel meg) tablettánként.

Euthyrox 100 mikrogramm tabletta:
Hatóanyag: 100 mikrogramm levotiroxin-nátriumot tartalmaz (97,28 mikrogramm levotiroxinnak felel meg) tablettánként.

Euthyrox 125 mikrogramm tabletta:
Hatóanyag: 125 mikrogramm levotiroxin-nátriumot tartalmaz (121,59 mikrogramm levotiroxinnak felel meg) tablettánként.

Euthyrox 150 mikrogramm tabletta:
Hatóanyag: 150 mikrogramm levotiroxin-nátriumot tartalmaz (145,9 mikrogramm levotiroxinnak felel meg) tablettánként.

Euthyrox 175 mikrogramm tabletta:
Hatóanyag: 175 mikrogramm levotiroxin-nátriumot tartalmaz (170,18 mikrogramm levotiroxinnak felel meg) tablettánként.


A segédanyagok teljes listáját lásd a 6.1 pontban.





Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

Minden beteg egyéni szükségleteinek megfelelően 25-175 mikrogramm levotiroxin-nátrium hatóanyag-tartalmú tabletták állnak rendelkezésre. Ezért a betegnek általában napi egy tablettát kell bevennie.

Az itt megadott adagolási javaslatok csak iránymutatásként szolgálnak.

Az egyes betegek napi dózisának meghatározása a laboratóriumi és klinikai vizsgálatok alapján történik. Tekintettel arra, hogy számos betegnél magasabb T4 és fT4-koncentráció tapasztalható, a thyreoidea-stimuláló hormon (TSH) szérumszintje reálisabb alapja lehet a kezelésnek.
A thyreoid-hormon kezelést alacsony dózissal kell kezdeni és fokozatosan kell az adagolást növelni 2, illetve 4 hetente mindaddig, amíg a szubsztitúciós szintet el nem éri.

Gyermekek és serdülők
Újszülötteknek és csecsemőknek veleszületett hypothyreosis esetén, ahol fontos a gyors szubsztitúció, az ajánlott kezdő dózis 10-15 mikrogramm/testtömegkilogramm naponta az első három hónapban. Ezt követően a dózist az egyéni szükséglethez kell igazítani, a klinikai tünetek és a thyreoid-hormon, TSH-szint alapján.

Idős betegeknél, koszorúér-betegségben szenvedő vagy súlyos, illetve hosszú ideje fennálló hypothyreosisban szenvedő betegeknél különleges óvatossággal kell elkezdeni a pajzsmirigy-hormonokkal való kezelést. Ilyen esetekben alacsony dózissal kell kezdeni (pl. 12,5 mikrogramm/nap), amelyet lassan és hosszú intervallumokban (pl. fokozatosan emelve 12,5 mikrogramm/nap dózissal kéthetente) a pajzsmirigy hormonszintjének gyakori ellenőrzése mellett. A komplett szubsztitúciós terápiához szükséges dózisnál alacsonyabb dózis értelemszerűen nem eredményezi a TSH-szint teljes korrekcióját, ezért ezt figyelembe kell venni.

Megfigyelések szerint kis testtömegű, valamint nagy göbös strumás betegeknél elegendőnek bizonyultak a kisebb dózisok is.

Javallat
Ajánlott dózis
(mikrogramm levotiroxin-nátrium /nap)
Jóindulatú euthyreoid struma kezelése
75-200
Euthyreoid struma műtét utáni recidíva profilaxisára
75-200
Hypothyreosis szubsztitúciós kezelése felnőtteknél
- kezdő dózis
- fenntartó dózis


25-50
100-200
Hypothyreosis szubsztitúciós kezelése gyermekeknél
- kezdő dózis
- fenntartó dózis


12,5-50
100-150 mikrogramm/testfelület m2
Pajzsmirigy-túlműködés thyreostaticus kezelése mellett kísérő gyógyszerként

50-100
Szuppressziós terápia pajzsmirigyráknál
150-300
Diagnosztikus céllal: pajzsmirigy szuppressziós teszt

4. hét
a teszt előtt
3. hét
a teszt előtt
2. hét
a teszt előtt
1 hét
a teszt előtt

Euthyrox
100 mikrogramm


2 tabletta/
nap
2
tabletta/
nap

Euthyrox
150 mikrogramm
1/2 tabletta/
nap
1/2 tabletta/
nap
1 tabletta/
nap
1
tabletta/
nap

Az alkalmazás módja

A szükséges adag napi egyszeri alkalommal beadható.

Adagolás: naponta egyszer, üres gyomorra, fél órával reggeli előtt, lehetőleg kevés folyadékkal (pl. fél pohár vízzel).

Csecsemők legalább 30 perccel a napi első étkezés előtt kapják meg a tablettát. A tablettát kevés vízben fel kell oldani, és az elkészített oldatot még egy kis víz hozzáadása után frissen kell beadni. Az oldatot minden alkalmazása előtt frissen kell készíteni.

A kezelés hossza a beteg egész életében tart hypothyreosis szubsztitúciós kezelésénél, valamint strumectomia és thyreoidectomia után, valamint euthyreoid golyva eltávolítás után a kiújulás megelőzésére. A hyperthyreosis kezelésénél kísérő gyógyszerként az euthyroid állapot elérése után addig, amíg a thyreostaticumot szedi a beteg.

A jóindulatú euthyroid struma kezelésénél a kezelés hosszúsága hat hónaptól két évig szükséges. Amennyiben ezen idő alatt a gyógyszeres kezelés nem volt kielégítő, a golyva műtéti vagy radioterápiás kezelése megfontolandó.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A pajzsmirigyhormonokkal való kezelés, vagy thyreoid szupressziós teszt megkezdése előtt az alábbi betegségeket, illetve egészségügyi állapotokat kell kizárni, illetve kezelni: koszorúér-elégtelenség, angina pectoris, arteriosclerosis, hypertonia, hypophysis-elégtelenség, mellékvese-elégtelenség. A pajzsmirigy-autonómiát szintén ki kell zárni, vagy kezelni a thyreoid-hormonnal való terápia megkezdése előtt.

Pszichotikus betegségek kockázata esetén a levotiroxin-terápiát alacsony dózissal javasolt elkezdeni, és a terápia elején a levotiroxin dózisát csak lassan ajánlott emelni. Tanácsolt a beteg monitorozása. Ha pszichotikus rendellenességek tünetei jelentkeznek, megfontolandó a levotiroxin adagolásának módosítása.

Még enyhe gyógyszer okozta hyperthyreosist is meg kell akadályozni azoknál a betegeknél, akiknek coronaria-elégtelensége, szívelégtelensége vagy tachycardiás arrhythmiája van. Ezért ezekben az esetekben a thyreoid-hormon szintjét gyakran kell ellenőrizni.

Másodlagosan kialakult hypothyreosis esetén a helyettesítő terápia adása előtt ki kell vizsgálni az okot és amennyiben szükséges a mellékvese-elégtelenség kompenzálására kiegészítő terápiát kell kezdeni.

Ha pajzsmirigy-autonómia gyanúja merül fel, a kezelés előtt TRH-vizsgálatot vagy szuppressziós szcintigráfiás vizsgálatot kell végezni.

Nagyon alacsony születési súlyú koraszülötteknél a levotiroxin-kezelés megkezdésekor monitorozni kell a hemodinamikai paramétereket, mivel az éretlen mellékvese-működés miatt összeomolhat a keringés.

Változás korán átesett hypothyreosisos nőknél, ahol fokozott az osteoporosis veszélye, kerülni kell a szokásosnál nagyobb levotiroxin-szérumszintet, ezért gyakran kell ellenőrizni a pajzsmirigyfunkciót.

A levotiroxin nem adható hyperthyreotikus állapotban, kivéve hyperthyreosisban antithyreoid szerrel történő kezelés mellett kiegészítő kezelésként.

Pajzsmirigyhormonokat nem szabad testtömegcsökkentésre adni. Euthyreoid betegek esetében a levotiroxin-kezelés nem eredményez testtömegcsökkenést. Jelentős mennyiségben történő alkalmazása súlyos vagy akár életet veszélyeztető nemkívánatos mellékhatásokat okozhat. A nagy dózisban alkalmazott levotiroxint nem szabad bizonyos, testtömegcsökkentés céljából szedett készítményekkel, például szimpatomimetikumokkal kombinálni (lásd 4.9 pont).

Más levotiroxin-tartalmú készítményre való váltás esetén, a pajzsmirigyműködés kiegyensúlyozatlanná válásának lehetősége miatt, az átmeneti időszakban szoros megfigyelés szükséges, beleértve a klinikai és laboratóriumi monitorozást, ezért néhány betegnél dózismódosításra lehet szükség.

Hypothyreosis és/vagy a hypothyreosis-kezelés hatásosságának csökkenése fordulhat elő az orlisztát és levotiroxin együttes alkalmazása esetén (lásd 4.5 pont). A levotiroxint szedő betegeket figyelmeztetni kell arra, hogy konzultáljanak kezelőorvosukkal az orlisztáttal való kezelés megkezdése, leállítása vagy változtatása előtt, mivel szükség lehet arra, hogy az orlisztátot és a levotiroxint eltérő időpontban vegyék be, és hogy a levotiroxin dózisát módosítsák. A továbbiakban javasolt a beteg szérumhormonszintjét figyelemmel kísérni.

Diabeteses, illetve véralvadásgátló kezelés alatt álló betegek kezelése esetén lásd a 4.5 pontot.

Laboratóriumi vizsgálatok során fellépő zavaró hatások:
A biotin megzavarhatja a biotin/sztreptavidin kölcsönhatáson alapuló pajzsmirigy immunvizsgálatokat, ami tévesen csökkent vagy tévesen emelkedett vizsgálati értékekhez vezethet. A zavaró hatások kockázata fokozottan fennáll a biotin nagyobb adagban történő alkalmazásakor.
A laboratóriumi vizsgálatok eredményeinek értelmezésekor figyelembe kell venni a biotin esetleges zavaró hatását, különösen, ha a klinikai képpel való koherencia hiánya figyelhető meg.
Biotintartalmú készítményt szedő betegek esetében tájékoztatni kell a laboratóriumi személyzetet, ha pajzsmirigyműködési vizsgálat elvégzésére van szükség. Lehetőség szerint olyan alternatív vizsgálatokat kell alkalmazni, amelyek nem érzékenyek a biotin okozta interferenciára (lásd 4.5. pont).

A készítmény kevesebb mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz tablettánként, azaz gyakorlatilag "nátriummentes".


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A készítménynek a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket befolyásoló hatásait nem vizsgálták. Ugyanakkor, mivel a levotiroxin azonos a természetben előforduló pajzsmirigyhormonnal, nem várható, hogy az Euthyrox befolyásolja a gépjárművezetéshez, illetve a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.


4.9 Túladagolás

A T3-szint emelkedése megbízhatóbb jele a túladagolásnak, mint az emelkedett T4- vagy szabad T4-szint.
Túladagolást követően az anyagcsere hirtelen felgyorsulásának tulajdonítható tünetek léphetnek fel (lásd 4.8 pont).
A túladagolás mértékétől függően ajánlott a kezelést megszakítani, és vizsgálatokat végezni.

Az intenzív béta-szimpatomimetikus hatás által okozott tünetek, mint például a tachycardia, szorongás, izgatottság és hyperkinesia béta-blokkolókkal csökkenthetők. Extrém túladagolás esetén a plasmapheresis segíthet.

Fogékony betegeknél, akiket az egyéni dózistolerancia szintjüket meghaladó dózissal kezeltek, epilepszia izolált eseteiről számoltak be.

A levotiroxin túladagolása hyperthyreosis tüneteit eredményezheti, és akut pszichózishoz vezethet, különösen pszichotikus zavarok kockázatának kitett betegeknél.

Számos esetet jelentettek, ahol a hosszú éveken át tartó levotiroxin túladagolás hirtelen szívhalálhoz vezetett.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Antidiabetikumok:
A levotiroxin csökkentheti a vércukorszintet csökkentő gyógyszerek hatását. Ezért a pajzsmirigyhormon-kezelés elején gyakran kell ellenőrizni a vércukorszintet, és ha szükséges, az antidiabetikumok adagolását módosítani kell.

Kumarin-származékok:
Az antikoaguláns kezelések hatása növekedhet, mert a levotiroxin leszorítja az antikoaguláns gyógyszereket a plazmafehérjékről, ez megnövelheti a vérzés előfordulásának veszélyét (pl. központi idegrendszeri-, vagy gyomor-bélrendszeri vérzésekét) különösen idős betegeknél. Ezért kezdetben és a kiegészítő terápia alatt gyakran kell ellenőrizni a véralvadási paramétereket. Ha szükséges, meg kell változtatni az antikoaguláns gyógyszer adagolását.

HIV- proteáz-gátlók:
A HIV-proteáz-gátlók (pl. ritonavir, indinavir, lopinavir) befolyásolhatják a levotiroxin hatását. A pajzsmirigyhormon értékének szoros ellenőrzése ajánlott. Szükség esetén a levotiroxin dózisát módosítani kell.

Fenitoin:
A fenitoin befolyásolhatja a levotiroxin hatását a levotiroxin plazmafehérjéről való leszorítása révén, ez a szabad T4 és T3 frakciók emelkedésével jár.
Másrészt a fenitoin növeli a levotiroxin májban történő metabolizációját. A thyreoid-hormon paraméterek szoros megfigyelése ajánlott.

Kolesztiramin, kolesztipol:
Az ioncserélő gyanták - például kolesztiramin és kolesztipol - alkalmazása gátolja a levotiroxin-nátrium felszívódását.
A levotiroxin-nátriumot az ilyen készítmények alkalmazása előtt 4-5 órával kell bevenni.

Alumínium-, vas- és kalcium-sók:
A vonatkozó irodalmi adatok szerint az alumínium-tartalmú gyógyszerek (antacidumok, szukralfát) csökkenthetik a levotiroxin hatását. Ezért a levotiroxin-tartalmú gyógyszereket legalább 2 órával az alumíniumot tartalmazó készítmény adása előtt kell bevenni.
Ugyanez érvényes a vas- és kalcium-sókat tartalmazó készítményekre.

Szalicilátok, dikumarol, furoszemid, klofibrát:
A szalicilátok, a dikumarol és a furoszemid nagy dózisban (250 mg), valamint a klofibrát és más anyagok leszoríthatják a levotiroxin-nátriumot a plazmafehérjékről és ez a szabad T4 frakció emelkedéséhez vezet.

Protonpumpa-gátlók (PPI):
A PPI-kkel történő egyidejű alkalmazás a pajzsmirigyhormonok felszívódásának csökkenését okozhatja, ami az intragastricus pH-értéknek a PPI-k által okozott növekedése miatt következik be.
Egyidejűleg alkalmazott kezelés során a pajzsmirigy működésének rendszeres és klinikai ellenőrzése javasolt. Előfordulhat, hogy a pajzsmirigyhormonok dózisának növelésére van szükség.
Körültekintően kell eljárni akkor is, amikor a PPI-kezelés véget ér.

Orlisztát:
Hypothyreosis és/vagy a hypothyreosis-kezelés hatásosságának csökkenése fordulhat elő, ha az orlisztátot és a levotiroxint ugyanabban az időben szedik. Ennek oka a jódsók és/vagy a levotiroxin felszívódásának csökkenése lehet.

Szevelamer:
A szevelamer csökkentheti a levotiroxin felszívódását. Ezért ajánlott a betegek pajzsmirigyfunkciójának változását az együttes kezelés elején vagy a végén ellenőrizni. Amennyiben szükséges meg kell változtatni a levotiroxin dózisát.

Tirozin-kináz-gátlók:
A tirozin-kináz-gátlók (pl. imatinib, szunitinib) csökkenthetik a levotiroxin hatásosságát. Ezért ajánlott a betegek pajzsmirigyfunkciójának változását az együttes kezelés elején vagy a végén ellenőrizni. Amennyiben szükséges, meg kell változtatni a levotiroxin dózist.

Propiltiouracil, glükokortikoidok, béta-szimpatolitikumok, amiodaron és jódtartalmú kontrasztanyagok:
Ezek az anyagok gátolják a T4-nek T3-má történő perifériás átalakulását.
Magas jódtartalmának köszönhetően az amiodaron hyperthyreosist vagy hypothyreosist válthat ki. Különös gondossággal kell eljárni az esetleges fel nem ismert pajzsmirigy-autonómiával társuló noduláris golyva esetében.

Szertralin, klorokin/proguanil:
Ezek az anyagok csökkentik a levotiroxin hatását, és növelik a szérum TSH-szintjét.

Enziminduktor hatású gyógyszerkészítmények:
Az enziminduktor gyógyszerek, például a barbiturátok, a karbamazepin, vagy az orbáncfüvet (Hypericum perforatum L.) tartalmazó készítmények fokozhatják a levotiroxin hepatikus clearance-ét, ami a pajzsmirigyhormon szérumkoncentrációjának csökkenését eredményezi.
Ezért a pajzsmirigyhormon-pótló kezelésben részesülő betegeknél az ilyen készítmények egyidejűleg történő alkalmazása esetén a pajzsmirigyhormon adagjának növelésére lehet szükség.

Ösztrogének:
Az ösztrogéntartalmú fogamzásgátlókat szedő vagy post-menopausában lévő, hormonpótló kezelésben részesülő nők levotiroxin-szükséglete magasabb lehet.

Szójatartalmú vegyületek:
A szóját tartalmazó vegyületek csökkenthetik a levotiroxin bélből való felszívódását. Ezért az Euthyrox dózisának módosítására lehet szükség, különösen a szójatartalmú élelmiszerekkel kiegészített étrend fogyasztásának kezdetén vagy befejezését követően.

Laboratóriumi vizsgálatok során fellépő zavaró hatások:
A biotin befolyásolhatja a biotin/sztreptavidin kölcsönhatáson alapuló pajzsmirigy immunvizsgálatokat, ami tévesen csökkent vagy tévesen emelkedett vizsgálati értékekhez vezet (lásd 4.4. pont).


6.2 Inkompatibilitás

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Amennyiben az alkalmazott adag a beteg egyéni levotiroxin-nátrium toleranciaszintjét meghaladja, vagy túladagolás történt, akkor a hyperthyreosisra jellemző alábbi klinikai tünetek léphetnek fel, különösen akkor, ha túl gyorsan növelték a dózist a kezelés elején: szívritmuszavarok (pl. pitvarfibrilláció és extraszisztolék), tachycardia, szívdobogásérzés, anginás panaszok, fejfájás, izomgyengeség és görcsök, kipirulás, láz, hányás, menstruációs zavarok, pseudotumor cerebri, remegés, nyugtalanság, álmatlanság, hyperhydrosis, fogyás, hasmenés.

Ilyen esetekben a napi dózist csökkenteni kell, vagy a gyógyszer szedését néhány napig fel kell függeszteni. A nemkívánatos hatások elmúltával a terápia óvatos adagolással visszaállítható.

Az Euthyrox bármely összetevőjével szembeni túlérzékenység esetén allergiás reakciók léphetnek fel, különösen bőr vagy a légzőszervi tünetek alakulhatnak ki. Angioödémás eseteket is jelentettek.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Pajzsmirigyhormonok ATC-kód: H03A A01

Az Euthyroxban található szintetikus levotiroxin hatása megegyezik a pajzsmirigy által termelt természetes hormon hatásával. A perifériás szervekben T3-má alakul, és az endogén hormonhoz hasonlóan a T3 receptorokon fejti ki specifikus hatását. A szervezet nem tud különbséget tenni a saját maga által termelt és a bevitt levotiroxin között.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

A szájon át adagolt levotiroxin szinte kizárólagosan a vékonybél felső szakaszából szívódik fel. A felszívódás a formulálástól függően akár 80%-os is lehet, tmax kb. 5-6 óra.

Szájon át történő alkalmazást követően a hatás 3-5 nap múlva jelentkezik. A levotiroxin fehérjekötése rendkívül magas, kb. 99,97%-ban kötődik a specifikus transzport-proteinekhez. Ez a fehérje-hormon kötődés nem kovalens, ezért folyamatos és igen gyors a cserélődés a kötött és a szabad hormonfrakció között.

A magas fehérjekötésnek köszönhetően a levotiroxin nem haemodializálható és haemoperfúzióval sem távolítható el a szervezetből.
A levotiroxin felezési ideje átlagosan 7 nap. Ez hyperthyreosis esetében rövidebb (3-4 nap), hypothyreosis esetén hosszabb (kb. 9-10 nap). Eloszlási térfogat kb. 10-12 liter. A májban a teljes extrathyreoideális levotiroxin-mennyiségnek 1/3 része található, amely gyorsan cserélődik a szérumban lévő levotiroxinnal. A pajzsmirigyhormonok főleg a májban, a vesében, az agyban és az izmokban metabolizálódnak. A metabolitok a vizelettel és a széklettel ürülnek ki. A levotiroxin teljes metabolikus kiválasztódása kb. 1,2 l plazma/nap.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Akut toxicitás:
A levotiroxin akut toxicitása igen csekély.

Krónikus toxicitás:
A levotiroxin krónikus toxicitását több állatfajnál vizsgálták (patkány, kutya). Patkányoknál magas dózis esetén hepatopathia jeleit, spontán nephrosis gyakoribb előfordulását, egyes szervek súlyváltozását észlelték.

Reprodukciós toxicitás:
Állatokkal nem végeztek reprodukciós toxicitási vizsgálatokat.

Mutagén hatás:
Nincsenek adatok erre vonatkozóan. Ez ideig nem vált ismertté arra vonatkozó adat, hogy a pajzsmirigyhormonok károsítanák az utódok génállományát.

Karcinogenitás:
A levotiroxinnal nem végeztek hosszú távú állatkísérleteket.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

Buborékcsomagolás:
50 db tabletta PVC//Al buborékcsomagolásban és dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy keresztes)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25 oC-on tárolandó.
A fénytől való védelem érdekében a buborékcsomagolást tartsa a dobozában.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Merck Kft.,
1117 Budapest,
Október huszonharmadika utca 6-10.
Magyarország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMAI

OGYI-T-1936/01 Euthyrox 50 mikrogramm tabletta
OGYI-T-1936/02 Euthyrox 75 mikrogramm tabletta
OGYI-T-1936/03 Euthyrox 100 mikrogramm tabletta
OGYI-T-1936/04 Euthyrox 125 mikrogramm tabletta
OGYI-T-1936/05 Euthyrox 150 mikrogramm tabletta
OGYI-T-1936/06 Euthyrox 175 mikrogramm tabletta
OGYI-T-1936/07 Euthyrox 25 mikrogramm tabletta

9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 1992. január 1.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2007.december 11.


10. SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2023. január 17.


OGYÉI/75729/2021
OGYÉI/51781/2023
OGYÉI/68543/2023
OGYÉI/68548/2023
OGYÉI/68551/2023
OGYÉI/68553/2023
OGYÉI/69624/2023
OGYÉI/68556/2023




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

A levotiroxin-kezelést a terhesség, de legfőképpen a szoptatás alatt megszakítás nélkül kell folytatni. A szükséges dózis terhesség alatt még növekedhet is. Mivel a szérum TSH szintjének emelkedése korán, már a terhesség első 4 hetében előfordulhat, a levotiroxint szedő terhes nőknek minden trimeszterben meg kell mérni a TSH értékét annak megerősítése érdekében, hogy az anyai szérum TSH-értékei a trimeszter-specifikus terhességi referenciatartományon belül legyenek. Az emelkedett szérum TSH-szintet a levotiroxin dózisának növelésével kell korrigálni. Mivel a szülés utáni TSH-értékek hasonlóak a fogantatás előtti értékhez, a szülés után azonnal vissza kell térni a levotiroxin szülés előtti dózisához. A szérum TSH-szintet 6-8 héttel a szülés után kell elérni.

Terhesség
A tapasztalatok szerint a javasolt terápiás dózisok mellett embereknél gyógyszer indukált teratogenitás, illetve fötotoxicitás nem bizonyított. A terhesség során nagyon nagy dózisban adott levotiroxin károsan befolyásolhatja a magzati és postnatalis fejlődést.

Hyperthyreosis kombinált levotiroxin és thyreostaticum kezelése terhességben nem javallt. Ezen szerek kombinálása nagyobb dózisú thyreostaticum adását igényelné, amelyről ismert, hogy átjut a placentán és a csecsemő hypothyreosisához vezet.

Pajzsmirigy szuppressziós diagnosztikus tesztek terhesség alatt nem végezhetők, mert terhes nőknél radioaktív anyagok alkalmazása ellenjavallt.

Szoptatás
A szoptatás időszakában a levotiroxin kiválasztódik az anyatejbe, de a javasolt terápiás dózisok mellett elért koncentrációk nem elegendőek ahhoz, hogy csecsemőknél hyperthyreosis kialakulásához vagy a TSH-kiválasztás szuppressziójához vezessenek.