Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

PROPOFOL 1% MCT/LCT FRESENIUS EMULZ INJ 10X50 ML

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Fresenius Kabi Deutschland Gmbh
Hatástani csoport:
N01AX Egyéb általános érzéstelenítők
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-10105/02
Hatóanyagok:
PropofolumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
I Az egészségügyi szolgáltatást nyújtók számára rendelhető
illetve kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
25 °c alatt
Fagymentes helyen
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Májbetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
16 éves kor alatt nem adható
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Vesebetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Epilepsia esetén alkalmazása megfontolandó
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

A Propofol 1% MCT/LCT Fresenius kizárólag aneszteziológiában, vagy intenzív betegellátásban megfelelő gyakorlattal rendelkező orvos által, kórházban, vagy megfelelően felszerelt ambulancián adható.
Szükség van a keringési és légzési funkciók folyamatos monitorozására (mint pl. EKG, pulzoximéter) és a beteg légutainak biztosításához, mesterséges lélegeztetéséhez szükséges eszközöknek és más, az újraélesztéshez szükséges felszereléseknek állandóan, azonnal rendelkezésre kell állniuk.

A Propofol 1% MCT/LCT Fresenius-t diagnosztikai és sebészeti beavatkozás során nem adhatja be az a személy, aki a sebészeti, vagy a diagnosztikaibeavatkozást végzi.

A Propofol 1% MCT/LCT Freseniusdózisát egyénileg kell meghatározni, a beteg reakciójának és a premedikáció gyógyszerelésének a figyelembevételével.
A Propofol 1% MCT/LCT Fresenius alkalmazása során általában szükséges valamilyen analgetikummal történő kiegészítés is.


Adagolás

Általános anesztézia felnőtteknél

Anesztézia bevezetése:

Az anesztézia bevezetéséhez a Propofol 1% MCT/LCT Fresenius titrálása szükséges (kb. 20-40 mg propofol alkalmazandó 10 másodpercenként), miközben a beteg reakcióit az anesztéziás állapot klinikai jelei megjelenéséig gondosan figyelni kell.

A legtöbb 55 év alatti felnőtt esetében hozzávetőleg 1,5-2,5 mg/ttkgpropofol alkalmazása szükséges.

Ennél idősebb korban és a III. és IV. ASA fokozatba sorolható, különösen a gyenge szívműködésű betegek által igényelt mennyiség rendszerint kisebb, és a Propofol 1% MCT/LCT Freseniusösszdózisát csökkenteni lehet a minimális 1 mg propofol/ttkg adagra. A Propofol 1% MCT/LCT Fresenius beadásának sebessége csökkentendő [kb. 2 ml (20 mgpropofol) 10 mg/ml emulzió adása javasolható 10 másodpercenként].

Az anesztézia fenntartása:

Az anesztézia fenntartása a Propofol 1% MCT/LCT Fresenius folyamatos infúzió adásával, vagy ismételt bolus injekcióval érhető el.

Az anesztézia fenntartásához szükséges dózis általában 4-12 mg propofol/ttkg/óra szokott lenni. Kb. 4 mg propofol/ttkg/óra csökkentett fenntartó dózis is elegendő lehet kisebb stresszt okozó, pl. minimális invazív sebészeti beavatkozások esetén.

Időseknél, instabil általános állapotú, illetve károsodott szívműködésű vagy hypovolaemiás betegeknél, továbbá III. és IV. ASA fokozatba sorolható betegek esetén a Propofol 1% MCT/LCT Fresenius adagja tovább csökkenthető a beteg állapotának súlyosságától és az alkalmazott aneszteziológiai technikától függően.

Az anesztézia fenntartása érdekében ismételt bolus injekciók alkalmazandók 25-50 mg-ospropofol adagokban (= 2,5-5 ml Propofol 1% MCT/LCT Fresenius), a klinikai követelményeknek megfelelően.

Időseknek Propofol1% MCT/LCTFreseniusrapid bolus injekció (egyszeri, vagy ismételt) nem adható, mivel cardiopulmonalisdepresszióhoz vezethet.

Általános anesztézia 1 hónaposnál idősebb gyermekeknél

Anesztézia bevezetése:

Amennyiben anesztézia bevezetésére alkalmazzák, ajánlott a Propofol 1% MCT/LCT Fresenius lassú titrálása, az anesztéziás állapot klinikai jeleinek megjelenéséig.

Az adagot az életkor és/vagy a testtömeg alapján kell megállapítani.
8 évesnél idősebb gyermekek esetében az anesztézia bevezetésére általában hozzávetőlegesen 2,5 mg propofol/ttkg szükséges. Kisebb gyermekeknél, különösen 1 hónapos és 3 éves kor között az igényelt mennyiség nagyobb (2,5-4 mg/ttkg) is lehet.

Az általános anesztézia fenntartása:

Az anesztéziaPropofol 1% MCT/LCT Fresenius infúzióban vagy ismételt bolus injekcióban történő adásával tartható fenn. A szükséges sebesség egyénenként eltérő, de az anesztéziarendszerint 9-15 mg propofol/ttkg/óra adásával biztonságosan fenntartható. Fiatalabb gyermekeknél, 1 hónapos és 3 éves kor között magasabb dózis adása lehet szükséges.

A III. és IV. ASA fokozatba sorolt betegeknek alacsonyabb dózisú adagolásjavasolt (lásd 4.4 pont).

Felnőttek szedálásadiagnosztikai és sebészeti beavatkozásokhoz

A szedálás biztosításához sebészeti és diagnosztikai beavatkozások során a dózisokat és a beviteli sebességet a klinikai reakciókhoz kell igazítani. A szedáció bekövetkeztéhez a legtöbb betegnek 0,5-1 mg propofol szükséges ttkg-onként 1-5 perces időtartamon belül. A szedáció fenntartásához a Propofol 1% MCT/LCT Fresenius infúziót a kívánt szedáltsági szint eléréséig kell titrálni. A betegek többségének 1,5-4,5 mg propofol/ttkg/óra szükséges. Az infúzió kiegészíthető 10-20 mg (1-2 ml Propofol 1% MCT/LCT Fresenius)bolusban történő adásával, amennyiben a szedáció mélységének gyors növelése szükséges.

Az 55 évesnél idősebb és a III. és IV. ASA fokozatba sorolható betegeknek alacsonyabb Propofol 1% MCT/LCT Freseniusdózisokra lehet szükségük, és lehetséges, hogy a beviteli sebességet csökkenteni kell.

1 hónaposnál idősebb gyermekek szedálása diagnosztikai és sebészeti beavatkozásokhoz

A szedáció szükséges mélységének eléréséhez a dózisokat és a beviteli sebességet a klinikai reakciókhoz kell igazítani. A legtöbb gyermeknél 1-2mg/ttkgpropofol szükséges a szedálás kiváltásához. Az anesztézia fenntartásához ajánlott a Propofol 1% MCT/LCT Fresenius titrálása, a kívánt anesztéziás állapot klinikai jeleinek megjelenéséig. A legtöbb betegnek 1,5-9 mg/ttkg/óra propofolra van szüksége. Az infúzió kiegészíthető legfeljebb 1 mg/ttkgPropofol1% MCT/LCTFreseniusbolusban történő adásával, amennyiben a szedáció mélységének gyors növelése szükséges.

A III. és IV. ASA fokozatba sorolt betegek számára alacsonyabb dózisú adagolásra lehet szükség.

16 évesnél idősebb betegek szedálásaintenzív ellátás idején

Intenzív ellátásban részesülő, lélegeztetett betegek szedálásához a Propofol 1% MCT/LCT Fresenius-t folyamatos infúzióban javasolt adni. Az anesztézia kívánt mélységének eléréséhez a Propofol 1% MCT/LCT Fresenius titrálása szükséges. Rendszerint megbízható szedáltság érhető el 0,3-4 mg/ttkg/óra beadási sebesség mellett. Óránként 4 mg/ttkg-nál több propofol beadása nem javasolt (lásd 4.4 pont).

Propofol adása célkontrollált infúziós (TCI) rendszeren keresztül intenzív osztályokon nem javasolt.

Az alkalmazás időtartama

Az alkalmazás időtartama a 7 napot nem haladhatja meg.

Az alkalmazás módja

Intravénás alkalmazásra.
Csak egyszeri alkalmazásra. A fel nem használt emulziót meg kell semmisíteni.

Az injekciós üveget használat előtt fel kell rázni.
Ha a felrázás után két fázis látható, akkor az emulziót nem szabad felhasználni.
Csak homogén készítményt és sérülésmentes injekciós üveget szabad felhasználni.

APropofol 1% MCT/LCT Fresenius-tinfúzióban hígítás nélkül vagy hígítva szabad beadni (a hígításra vonatkozó utasítást lásd a 6.6 pontban).

A Propofol 1% MCT/LCT Freseniusinfundálása esetén az infúziós ráta kontrollálására minden esetben a megfelelő felszerelések alkalmazása szükséges, mint pl. büretta, cseppszámláló, pumpás fecskendő (beleértve a célkontrollált infúziós rendszert), vagy volumetriás infúziós pumpa.

Felhasználás előtt a gumi membránt alkohol spray-vel, vagy alkoholba mártott vattával meg kell tisztítani. Használat után a megkezdett injekciós üvegeketmeg kell semmisíteni.

A Propofol 1% MCT/LCT Freseniuslipidtartalmú emulzió, mely nem tartalmaz mikrobaölő tartósítókat, és elősegítheti a mikroorganizmusok gyors növekedését.

Az emulziót aszeptikus körülmények között kell a steril fecskendőbe és az infúziós szerelékbe juttatni, közvetlenül az üveg plombájának feltörése után. A készítmény beadását ezután haladéktalanul meg kell kezdeni.

Az infúzió teljes időtartama alatt aszeptikus feltételeket kell biztosítani mind a Propofol 1% MCT/LCT Fresenius, mind az infúziós szerelék vonatkozásában. Egyéb gyógyszernek, vagy folyadéknak aPropofol 1% MCT/LCT Fresenius-szal egyidejűleg történő alkalmazása esetén azt az infúziós szerelék kanülhöz közeli részébe kell befecskendezni Y-csatlakozó, vagy háromágú csap beiktatásával. Az egyidejű alkalmazásra vonatkozó utasítást lásd a 6.6 pontban.

A Propofol 1% MCT/LCT Fresenius-t tilos baktériumszűrőn keresztül beadni.

A Propofol 1% MCT/LCT Fresenius és minden propofolt tartalmazó infúziós szerelék csak egyszeri alkalommal és csak egy ugyanazon betegnél kerülhet felhasználásra. Használat után a megmaradt Propofol 1% MCT/LCT Fresenius oldatot meg kell semmisíteni.

Hígítatlan Propofol 1% MCT/LCT Freseniusinfundálása:

A zsíremulziókra jellemző módon, hígítatlan Propofol 1% MCT/LCT Freseniusinfundálásaegy infúziós rendszeren keresztül nem haladhatja meg a 12 órát. 12 óra múltán az infúziós rendszert és a Propofol 1% MCT/LCT Fresenius-t meg kell semmisíteni, vagy szükség esetén le kell cserélni.

Hígított Propofol 1% MCT/LCT Freseniusinfundálása:

Hígított Propofol 1% MCT/LCT Freseniusinfundálásakor mindig bürettát, cseppszámlálót, vagy infúziós pumpát kell alkalmazni az infúziós ráta kontrollálására és annak elkerülésére, hogy nagy mennyiségű hígított Propofol 1% MCT/LCT Freseniuskerüljön véletlenül infundálásra. Ezt a kockázatot mérlegelni kell, amikor úgy döntenek, hogy a bürettába a maximális hígítás kerüljön.

Az injektálás helyén jelentkező fájdalom csökkentése érdekében lehet lidokaint injektálni, közvetlenül a Propofol 1% MCT/LCT Freseniusalkalmazása előtt (lásd 4.4 pont), vagy a Propofol 1% MCT/LCT Fresenius-t közvetlenül az alkalmazás előtt lehet tartósítószer nélkülilidokain injekcióval keverni (20 rész Propofol 1% MCT/LCT Fresenius legfeljebb 1 rész 1%-oslidokain injekciós oldattal), kontrollált és validált aszeptikus körülmények között.
A keveréket az elkészítésétől számított 6 órán belül fel kell használni.

Izomrelaxánsok, mint az atrakurium és mivakurium ugyanabba a kanülbe csak a Propofol 1% MCT/LCT Fresenius készítményhez használt infúziós hely átmosása után adhatók.

Ha a Propofol1% MCT/LCTFresenius beadása vénába elektromos pumpával történik, megfelelő kompatibilitást kell biztosítani.

Célkontrollált infúzió - a propofol beadása pumpával (kizárólag a 20 ml-es és az 50 ml-es műanyag fecskendő esetében):

A Propofol 1% MCT/LCT Fresenius célkontrollált infúziós rendszeren keresztül történő beadása felnőttek általános anesztéziájának bevezetésére és fenntartására korlátozódik. Nem javasolt szedálásraintenzív ellátás, sebészeti és diagnosztikai beavatkozások során.

A Propofol 1% MCT/LCT Fresenius beadható a megfelelő software-t alkalmazó célkontrollált infúziós rendszeren keresztül. A beadást végző szakember az infúziós pumpa kezelésében és a propofol célkontrollált infúzióként történő beadásában legyen járatos.

A rendszer az aneszteziológusnak vagy az intenzív ellátást végző szakembernek lehetővé teszi a beadás sebességének és az anesztézia mélységének szükséges mértékű elérését és szinten tartását azáltal, hogy a propofol koncentrációja a plazmában és/vagy a hatás helyén a kívánt értékre beállítható és módosítható.

Az egyes pumparendszerek, pl. a célkontrollált infúziós rendszer jellemzői alapján a propofolnak a betegben mért kezdeti vérkoncentrációját nullának kell tekinteni. Ezért a korábban propofollal már kezelt betegek esetében a célkontrollált infúzió során alacsonyabb kezdeti célkoncentrációt kell meghatározni. Hasonlóképpen, nem javasolt a célkontrollált infúziót a pumpa kikapcsolása után azonnal újrakezdeni.

A propofol célkoncentrációira vonatkozó útmutatást lásd alább. A propofol egyénre jellemző farmakokinetikai és farmakodinámiás különbözősége miatt a propofol célkoncentrációját a beteg válaszreakciójának kiváltásáig mind az előzetesen gyógyszert kapott és nem kapott betegeknél titrálni kell annak érdekében, hogy a kívánt mértékű anesztézia alakuljon ki.

Az általános anesztézia kiváltása és fenntartása a célkontrollált infúzió során

55 éven aluli betegeknél az anesztézia 4-8 µg/ml propofol koncentrációval rendszerint kiváltható. Előzetesen gyógyszeresen kezelt betegeknél 4 µg/ml, gyógyszeresen nem kezelt betegeknél 6 µg/ml kezdeti célkoncentráció javasolt. A hatáskiváltás ideje ezen értékek mellett rendszerint 60-120 másodperc. Nagyobb mennyiségek beadásakor az anesztézia sokkal gyorsabban bekövetkezik, de sokkal kifejezettebbhemodinamikai és keringési depresszióval járhat együtt.

55 éven felüli betegeknél, valamint 3. és 4. fokú ASA-blokk esetén kisebb kezdeti koncentrációt kell használni. Az anesztézia fokozatos elérése érdekében a célkoncentrációt 0,5-1,0 µg/ml mennyiségek beadásával lépésenként kell elérni.

A fájdalomcsillapítás az anesztézia során általános követelmény, az anesztézia fenntartásához szükséges propofol mennyiségéhez kell igazítani, amelyet az együttadott fájdalomcsillapító mennyisége is befolyásol. 3-6 µg/ml propofolkoncentrációk általában megbízható anesztéziát biztosítanak.

A propofolkoncentrációja ébredéskor általában 1,0-2,0 µg/ml és befolyásolja az anesztézia során adott mennyiség.

Szedálásintenzív ellátás során (célkontrollált infúzió nem javasolt)

Rendszerint 0,2-2,0 µg/ml propofol vérkoncentráció szükséges. A beadást lassan, titrálva kell megkezdeni, amíg a kívánt mélységű szedáció ki nem alakul.





Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A propofoltanesztéziában gyakorlott szakember (ha lehetséges, intenzív ellátásban gyakorlott orvos) adhatja be.

A betegeket folyamatosan ellenőrizni kell, és az átjárható légutak biztosításához, a mesterséges lélegeztetéshez, oxigénnel való ellátáshoz és az újraélesztéshez szükséges egyéb felszereléseknek folyamatosan rendelkezésre kell állniuk. A propofolt nem adhatja be az a személy, aki a diagnosztikai vagy műtéti beavatkozást végzi.

Beszámoltak a propofol - főként egészségügyi szakemberek általi - abúzusáról és függőségéről. Az egyéb általános anesztetikumokhoz hasonlóan, a propofol légútbiztosítás nélküli beadása halálos respiratorikus szövődményekhez vezethet.

Amikor a propofolt éber szedálásra alkalmazzák műtéti vagy diagnosztikai beavatkozásokhoz, a betegeknél folyamatosan ellenőrizni kell a hypotonia, a légúti elzáródás és az oxigén-deszaturáció korai jeleit.

Az egyéb szedatív szerekhez hasonlóan a propofol esetében is előfordulhat a beteg akaratlan mozgása, amikor műtéti eljárások során szedáció céljából alkalmazzák. Mozdulatlanságot igénylő beavatkozások során ezen mozgások veszélyesek lehetnek a műtéti területre nézve.

A beteg elbocsátása előtt elegendő időnek kell eltelnie, hogy a beteg biztosan teljesen magához térjen a propofol alkalmazása után. Nagyon ritkán a propofol alkalmazása járhat posztoperatív eszméletvesztési fázis kialakulásával, melyet fokozott izomtónus kísérhet. Ezt megelőzheti ébrenléti időszak, de bekövetkezhet anélkül is. Bár a beteg spontán módon magához tér, az eszméletlen betegeket megfelelő ellátásban kell részesíteni.

A propofol okozta károsodás 12 óránál hosszabb idő elteltével általában nem mutatható ki. Figyelembe kell venni a propofol hatásait, az eljárást, az egyidejűleg alkalmazott gyógyszereket, az életkort és a beteg állapotát, amikor a beteget tanácsokkal látják el az alábbiakra vonatkozóan:
* Javasolt-e kísérő, amikor a beteg elhagyja a gyógyszer beadásának helyszínét.
* A jártasságot igénylő vagy veszélyes feladatok, például a gépjárművezetés újrakezdésének ideje.
* Egyéb olyan szerek alkalmazása, amelyek szedációt okozhatnak (például benzodiazepinek, opiátok, alkohol).

Nem epilepsziás betegeknél is kialakulhatnak késői epilepsziás görcsök, akár néhány órával vagy néhány nappal később is.

Különleges betegcsoportok

Szív-, keringési vagy tüdőelégtelenség és hypovolaemia
Szív-, légzési, vese- vagy májkárosodásban szenvedő, hypovolaemiás vagy tudatzavaros betegek esetében egyéb intravénás anesztetikumokhoz hasonlóan a Propofol1% MCT/LCTFresenius alkalmazása figyelmet igényel.

A propofolclearance-e függ a vérkeringéstől, ezért a szívteljesítményt csökkentő gyógyszerek egyidejű adása a propofolclearance-ét is csökkenteni fogja.

A szív-, keringési és légzési elégtelenséget, valamint a hypovolaemiát a propofolbeadása előtt rendezni kell.

Propofol adása nem javasolható előrehaladott szívelégtelenségben, vagy egyéb súlyos myocardialis betegségben szenvedőknek, kivéve, ha a készítmény alkalmazása különleges óvatossággal, intenzív megfigyelés mellett történik.

A jelentősen túlsúlyos betegeknek történő nagyobb adagok alkalmazása esetén a cardiovascularis rendszerre gyakorolt hemodinamikai hatások kockázatát mindig mérlegelni kell.

Esetenként súlyos bradycardiáról és asystoliáról számoltak be, mivel a propofolnak nincs vagolitikus hatása. Antikolinerg gyógyszer intravénás alkalmazása azanesztézia megkezdése előtt vagy fenntartása alatt megfontolandó, különösen olyan helyzetekben, amikor a vagus tónus fokozódása valószínűsíthető, vagy amikor a propofoltolyan szerekkel együtt alkalmazzák, melyek valószínűleg bradycardiát váltanak ki.

Epilepszia
Propofol adása epilepsziás betegeknek növelheti a roham kockázatát.

Epilepsziás betegeknél kialakulhatnak késői epilepsziás görcsök, akár néhány órával vagy néhány nappal később is.

Epilepsziás beteganesztéziája előtt ellenőrizni kell, hogy a beteg megkapta-e az antiepilepsziás kezelést. Bár több vizsgálat kimutatta a hatékonyságot status epileptikus kezelésében,
propofol alkalmazása nem ajánlott epilepsziás betegeknél, mivel növelheti a roham kockázatát.

Propofol használata nem ajánlott elektrokonvulzív terápia alkalmazásakor.

Zsíranyagcsere-zavar
Különös óvatosság indokolt a zsíranyagcsere zavaraiban szenvedő betegek esetében és azokban az állapotokban, amikor lipidemulziók csak óvatossággal adhatók.

Magas intracranialis nyomás
Magas intracranialis nyomás és alacsony átlagos artériás nyomás esetén a készítményt különös gondossággal kell beadni, mert számolni kell az agyi perfúziós nyomás jelentős csökkenésének veszélyével.

Gyermekek és serdülők

Propofol adása nem javasolt újszülötteknél, mivel ebben a populációban még nem áll rendelkezésre elegendő vizsgálati eredmény. Farmakokinetikai adatok (lásd 5.2 pont) azt mutatják, hogy a clearance rendkívül nagy egyénenkénti eltérést mutat, de újszülötteknél sokkal kisebb. A relatív túladagolás nagyobb gyermekeknek javasolt adagok alkalmazásakor fordul elő és súlyos cardiovascularis depressziót okozhat.

APropofol1% MCT/LCTFresenius adása 1 hónaposnál fiatalabb gyermekek általános érzéstelenítésére nem javasolt.

Célkontrollált infúzióban történő alkalmazása 2 évesnél fiatalabb gyermeknél nem javasolt, mivel adatok korlátozottan állnak rendelkezésre.

Apropofol biztonságossága intenzív ellátás során nem bizonyított a 16 évesnél fiatalabb serdülők és gyermekek körében, mivela szedáció vonatkozásában a biztonságosság és hatékonyság ebben a korcsoportban nem bizonyított (lásd 4.3 pont).

Intenzív osztályos kezelésre vonatkozó tanácsok

Amennyiben a propofolintenzív osztályon szedálásra való alkalmazása a metabolikus zavarok és szervrendszeri elégtelenségek együttes fellépésével társul, ez halálhoz vezethet. Az alábbiak kombinációiról szóló jelentések érkeztek: metabolikus acidózis, rhabdomyolysis, hyperkalaemia, hepatomegalia, veseelégtelenség, hyperlipidaemia, arrhythmia, Brugada-típusú EKG-görbe (ST-szakasz eleváció, és inverz T-hullám) és gyors progressziójú, inotróp támogató kezelésre általában nem reagáló szívelégtelenség előfordulásáról felnőttek esetében.Ezen események együttesét nevezzük propofol infúziós szindrómának. Ezek leginkább olyan súlyos fejsérülést szenvedett betegek és légúti fertőzésben szenvedő gyermekek esetében jelentkeztek, akik a felnőttek intenzív betegellátása során javasolt adag feletti dózist kaptak.

Ezen események kialakulásában a következők tűnnek a legjelentősebb kockázati tényezőknek: a szövetek csökkent oxigénellátása; súlyos neurológiai sérülés és/vagy sepsis; a következő gyógyszerek közül egy vagy több nagy dózisban való alkalmazása - vazokonstriktor szerek, szteroidok, inotróp szerek és/vagy propofol (általában 48 órán túli 4 mg/ttkg/órás adagolási sebességet meghaladó adagolás után).

A kezelést rendelő orvosoknak szem előtt kell tartaniuk ezeket az eseményeket a fenti rizikófaktorú betegek esetében, és azonnal le kell állítaniuk a propofoladását a fenti tünetek kialakulásakor. Az intenzív terápiás osztályon (ITO) alkalmazott összes szedatív és terápiás szert addig kell titrálni, amíg az optimális oxigénellátás és hemodinamikai paraméterek fenntartása biztosított. Koponyaűri nyomásfokozódás esetén, a kezelés módosítása során a beteget megfelelő kiegészítő kezelésben kell részesíteni az agyi perfúziós nyomás fenntartására.

A kezelőorvosokat figyelmeztetni kell arra, hogy lehetőség szerint nem szabad túllépni a 4 mg/ttkg/óra adagolást.

Megfelelő figyelmet kell fordítani zsíranyagcsere betegségekben és egyéb olyan állapotokban szenvedő betegekre, akiknél lipidemulziók csak óvatosan alkalmazhatók.

Javasolt a vér lipidszintjének ellenőrzése, ha a propofolt olyan betegeknél alkalmazzák, akik vélhetően a zsírterhelés különösen nagy kockázatának vannak kitéve. A propofol adagolásán szükség szerint változtatni kell, ha az ellenőrzés arra utal, hogy a zsír nem megfelelően ürül ki a szervezetből. Ha a beteg egyidejűleg más intravénás lipidet is kap, a beadott mennyiséget csökkenteni kell a propofol készítménnyel beadott lipid mennyiségének figyelembe vételével. 1,0 ml Propofol1% MCT/LCTFresenius0,1 g zsírt tartalmaz.

Egyéb óvintézkedések

Mitokondriális betegségben szenvedők kezelése körültekintést igényel. Ezeknek a betegeknek az állapota súlyosbodhat anesztézia, sebészeti vagy intenzív terápiás ellátás során. Esetükben a normothermia fenntartása, a szénhidrátszükséglet biztosítása és megfelelő hidrálás javasolt. A mitokondriális betegség romlása és a "propofol infúziós szindróma" korai jelei mutathatnak egyezést.

A Propofol1% MCT/LCTFresenius nem tartalmaz antimicrobialis tartósítószert és elősegíti mikroorganizmusok fejlődését.

A propofolt belélegeztetéskor közvetlenül az ampulla vagy az injekciós üveg felnyitása után kell steril fecskendőbe és infúziós szerelékbe juttatni. Alkalmazását késlekedés nélkül meg kell kezdeni. Az aszeptikus körülményeket az infúzió során mind a propofolra, mind a szerelékre nézve fenn kell tartani. A propofolhoz adott bármely infúziós folyadékot a kanülhöz közeli helyre kell adni. Propofol nem adható mikrobiológiai szűrőn keresztül.

Propofol és propofolt tartalmazó bármely fecskendő egyszeri használatra és egyazon beteg kezelésére szolgál. Egyéb lipidemulziókra vonatkozó irányelvekkel összhangban, propofol egyszeri infúziója a 12 órát nem haladhatja meg. A beadás végén vagy 12 óra elteltével, amelyik időtartam rövidebb, mind a megmaradt propofolt, mind az infúziós szereléket meg kell semmisíteni, és szükség esetén pótolni.

Fájdalom a beadás helyén

A beadás helyén aPropofol1% MCT/LCTFresenius-szal történő anesztézia bevezetésekor jelentkező fájdalom csökkentése érdekében a propofol emulzió adása előtt lidokain injekció adható (lásd 4.2 pont).
Öröklött akutporfiriában szenvedő betegeknek nem adható intravénásan lidokain.

Ez a gyógyszer 100 milliliterenként kevesebb mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz, azaz gyakorlatilag "nátriummentes".


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A betegeket fel kell világosítani arról, hogy az ügyességet igénylő feladatokhoz, például a gépjárművezetéshez vagy a gépek kezeléséhez szükséges képességek a propofol alkalmazása után egy ideig károsodottak lehetnek.

A Propofol 1% MCT/LCT Fresenius alkalmazása után a beteget megfelelő időn keresztül meg kell figyelni. A beteg figyelmét fel kell hívni arra, hogy ne vezessen járművet, ne irányítson gépeket, és ne dolgozzon olyan körülmények között, melyek veszély lehetőségével járhatnak számára. A beteget nem szabad kísérő nélkül hazaengedni és figyelmeztetni kell arra, hogy ne fogyasszon alkoholt.

A propofol okozta károsodás 12 óránál hosszabb idő elteltével általában nem mutatható ki (lásd 4.4 pont).


4.9 Túladagolás

A véletlen túladagolás valószínűleg kardiorespiratorikusdepressziót okoz.
A légzésdepressziót oxigén mesterséges lélegeztetésével kell kezelni. A kardiovaszkuláris depresszió kezeléséhez szükséges lehet a beteg fejének lejjebb engedése, és amennyiben súlyos, plazmaexpanderek, valamint presszor ágensek alkalmazása.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

A propofolt alkalmazzák spinális és epidurálisanesztézia és a gyakran alkalmazott premedikációs szerek, neuromuszkuláris blokkoló gyógyszerek, inhalációs szerek és fájdalomcsillapítók mellett, és az együttes alkalmazás során farmakológiai inkompatibilitás nem fordult elő. Ha a regionális anesztéziás módszerek kiegészítéseként általános anesztéziát vagy szedálást alkalmaznak, akkor alacsonyabb propofol dózisra lehet szükség.

Jelentős hypotoniárólszámoltak be rifampicinnel kezelt betegek altatása során.

A készítmény benzodiazepinekkel, paraszimpatolitikumokkal és inhalációs anesztetikumokkal egyidejűleg alkalmazva - a beszámolók szerint - az anesztézia időtartamát megnyújtja, és a légzésfrekvenciát csökkenti.

Megfigyelések alapján a midazolámot szedő betegeknél apropofolalacsonyabb dózisáravolt szükség. Propofol és midazolám egyidejű alkalmazásakor a szedatív hatás erősödése és légzési depresszió kialakulása valószínű. Együttes alkalmazásuk esetén megfontolandó a propofoldózisának csökkentése.

Opioidokkal kiegészített premedikációt követően a propofolszedatív hatása erősödhet és elhúzódhat, valamint gyakoribbak lehetnek, és hosszabb ideig tarthatnak az apnoés epizódok.

Figyelembe kell venni, hogy a propofol egyidejű alkalmazása egyéb premedikációra használatos gyógyszerkészítményekkel, inhalációs narkotikumokkal vagy fájdalomcsillapítókkal potenciálhatja az anesztéziát és a szív-érrendszeri mellékhatásokat.
A központi idegrendszeri depresszánsok egyidejű használata (pl. alkohol, általános anesztetikumok, kábító fájdalomcsillapítók) e gyógyszerek szedatív hatásának erősödéséhez vezet. Amennyiben a Propofol 1% MCT/LCT Fresenius adagolása központi idegrendszeri gátlószerek parenterális adásával kombináltan történik, súlyos légzési-, valamint szív-érrendszeri depressziós hatás alakulhat ki.

Fentanil adását követően a propofol vérszintje átmenetileg megemelkedhet és fokozódhat az apnoe előfordulási gyakorisága.

Szuxametoniummal vagy neosztigminnel történő kezelést követően előfordulhat bradycardia és szívmegállás.

Ciklosporinnal kezelt betegeknél beszámoltak leukoencephalopathia kialakulásáról olyan esetekben, ahol a Propofol1% MCT/LCTFresenius-hoz hasonló zsíremulziókat alkalmaztak.

Megfigyelések alapján a valproátot szedő betegeknél alacsonyabb propofol adagokra volt szükség. Együttes alkalmazás esetén mérlegelhető a propofol adagjának csökkentése.


6.2 Inkompatibilitások

A Propofol 1% MCT/LCT Fresenius-t tilos más gyógyszerkészítményekkel keverni, kivéve a 6.6 pontban felsoroltakat.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Az anesztézia vagy szedációpropofollal történő bevezetése és fenntartása általában zökkenőmentes, minimális excitációs jelekkel. A leggyakrabban jelentett gyógyszermellékhatások az anesztetikumok/szedatív szerek farmakológiailag előre látható mellékhatásai, például a hypotonia.
A propofollal kezelt betegeknél észlelt mellékhatások természete, súlyossága és gyakorisága a beteg állapotával és a műtéti, illetve terápiás eljárás elvégzésének körülményeivel hozhatók összefüggésbe.

Gyógyszermellékhatások táblázata

Szervrendszeri kategória
Gyakoriság
Nemkívánatos hatások
Immunrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon ritka (< 1/10 000)
Anafilaxia - többek között lehetséges angioödéma, bronchospasmus, erythema és hypotonia.
Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek
Nem ismert gyakoriságú (9)
Metabolikus acidózis (5), hyperkalaemia(5), hyperlipidaemia(5)
Pszichiátriai kórképek
Nem ismert gyakoriságú (9)
Eufóriás hangulat, szexuális gátlástalanság. Gyógyszer-abúzus és gyógyszerfüggőség (8)
Idegrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori (> 1/100 -< 1/10)
Fejfájás az ébredési fázis során

Ritka (> 1/10 000 -< 1/1000)
Epileptiform mozgások, beleértve a görcsrohamot és az opisthotonust is az anesztézia bevezetése és fenntartása, valamint az ébredés során.
Szédülés, hidegrázás és hidegérzet a gyógyszerhatás megszűnésének szakaszában.

Nagyon ritka (< 1/10 000)
Posztoperatív eszméletvesztés

Nem ismert gyakoriságú (9)
Akaratlan mozgások
Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek
Gyakori (? 1/100 - < 1/10)
Bradycardia(1) és tachycardiaaz anesztézia bevezetése során

Nagyon ritka (< 1/10 000)
Tüdőödéma

Nem ismert gyakoriságú (9)
Arrhythmia(5), szívelégtelenség (5), (7)
Érbetegségek és tünetek
Gyakori (? 1/100 - < 1/10)
Hypotonia(2)

Nem gyakori (> 1/1000 -< 1/100)
Thrombosis és phlebitis
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
Gyakori (> 1/100 -< 1/10)
Átmeneti apnoe, köhögés és csuklás az anesztézia bevezetése során

Nem ismert gyakoriságú (9)
Légzőrendszeri depresszió (dózisfüggő)
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori (> 1/100 -< 1/10)
Hányinger és hányás az ébredési fázis során

Nagyon ritka (< 1/10 000)
Pancreatitis
Máj- és epebetegségek, illetve tünetek
Nem ismert gyakoriságú (9)
Hepatomegalia(5)

A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei
Nem ismert gyakoriságú (9)
Rhabdomyolysis(3), (5)
Vese- és húgyúti betegségek és tünetek
Nagyon ritka (< 1/10 000)
A vizelet elszíneződése hosszan tartó alkalmazást követően

Nem ismert gyakoriságú (9)
Veseelégtelenség (5)
A reproduktív rendszer és az emlő betegségei
Nem ismert gyakoriságú
Priapismus
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Nagyon gyakori(> 1/10)
Lokális fájdalom az injekció beadásának kezdetén (4)

Nagyon ritka (1/10 000)
Szövetelhalás (10) véletlen extravascularis adagolást követően

Nem ismert gyakoriságú (9)
Lokális fájdalom, duzzanat véletlen extravascularis adagolást követően
Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei
Nem ismert gyakoriságú (9)
Brugada-típusú EKG (5), (6)
Sérülés, mérgezés és a beavatkozással kapcsolatos szövődmények
Nagyon ritka (< 1/10 000)
Posztoperatív láz

(1) A súlyos bradycardia ritka. Elszigetelt esetekben asystoliáig történő progressziót jelentettek.
(2) A hypotoniaesetenként intravénás folyadékbevitelt és a propofol adagolási sebességének csökkentését igényelheti.
(3) Nagyon ritkán jelentések érkeztek rhabdomyolysis eseteiről, melyek során 4 mg/ttkg/óránál nagyobb dózisokban adták a propofolt intenzív osztályos szedáció céljából.
(4) Csökkenthető az alkar és az antecubitalisfossa nagyobb vénáiba történő beadással. vénáinak használatával. A Propofol 10 mg/mlFresenius beadása során érzett lokális fájdalom csökkenthető lidokain egyidejű adásával is.
(5) Ezen események együttese a "propofol infúziós szindróma", amely súlyos betegeknél jelentkezhet, akiknél gyakran több, ezen események kialakulására hajlamosító kockázati tényező is fennáll, lásd. 4.4 pont.
(6) Brugada-típusú EKG - ST-szakasz eleváció és inverz T-hullám az EKG-görbén.
(7) Gyorsan progrediáló (egyes esetekben halálos kimenetelű) szívelégtelenség felnőttek esetében. A szívelégtelenség ezekben az esetekben általában nem reagáltinotróp támogató kezelésre.
(8) Propofol-abúzus és -függőség, elsősorban egészségügyi szakembereknél.
(9) Nemismert, mert a rendelkezésreállóklinikaivizsgálatiadatokbólnemállapíthatómeg.
(10) Elhalásrólszámoltak be, ha a szövetéletképességeromlott.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport:Anesztetikumok, egyéb általános anesztetikumok, ATCkód: N01AX10

Hatásmechanizmus / Farmakodinámiás hatások
A propofol (2,6-diizopropil-fenol) intravénás injektálása után a hipnotikus hatás gyorsan fellép. Az intravénás injekció adagolásától függően az anesztézia bevezetése kb. 30-40 mp között van. Egyszeri bolus injekció után a hatás időtartama rövid a gyors metabolizmus és kiválasztódás miatt (4-6 perc).

Klinikai hatásosság és biztonságosság
A javallott adagolás mellett a propofolklinikailag jelentős akkumulációja sem ismételt bolus injekció, sem infundálás esetén nem volt észlelhető. A betegek gyorsan visszanyerték eszméletüket.

Az anesztézia bevezetése során néha előfordul bradycardia és hypotonia, amit valószínűleg a vagolitikus aktivitás hiánya okoz. A szív- és érrendszer állapota az anesztézia fenntartása közben azonban általában rendeződik.

Gyermekek és serdülők
A gyermekeknél propofollal előidézett anesztézia időtartamát illetően csak korlátozottan állnak rendelkezésre vizsgálatok. Az adatok szerint a propofol biztonságossága és hatásossága akár 4 órán át is megmarad. Irodalmi adatok alapján gyermekeknél történő alkalmazásakor a biztonságosságban és hatékonyságban hosszú beavatkozások alatt sincs változás.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
Intravénás alkalmazás során a propofol 98%-ban kötődik a plazma proteinhez. A propofolfarmakokinetikája 3-rekeszes modellel írható le.

Eloszlás / Biotranszformáció / Elimináció
A propofol eloszlása a szervezetben nagyon jó és gyorsan kiürül (a teljes clearance: 1,5-2 liter/perc).
A kiürülés főleg a májban zajló metabolikus folyamatokon keresztül történik, - függ a máj vérátáramlásától - melyek során a propofolbólés a megfelelő kinolból inaktív konjugátumokképződnek, és a vizelettel ürülnek.

Intravénásan beadott egyszeri 3 mg/ttkg dózis esetében a propofolclearance/ttkg értéke az életkorral a következőképpen növekszik: az átlagos clearance 1 hónaposnál fiatalabb újszülötteknél (n=25) (20 ml/kg/perc) idősebb gyermekekkel (n=36, életkor 4 hónap és 7 év között) összehasonlítva sokkal kisebb. Ezenkívül, újszülötteknél jóval nagyobb az egyénenkénti eltérés (3,7-78 ml/kg/perc között változik). Mivel a korlátozottan rendelkezésre álló adatok nagy eltéréseket mutatnak, erre az életkori csoportra nem lehet dózisjavaslatot tenni.

Míg nagyobb gyermekeknél egyszeri 3 mg/ttkgbolus beadása után a propofol átlagos clearance-e 37,5 ml/perc/kg (4-24 hónap) (n=8), 38,7 ml/perc/kg (11-43 hónap) (n=6), 48 ml/perc/kg (1-3 év) (n=12), valamint 28,2 ml/perc/kg (4-7 év) (n=10), addig felnőtteknél 23,6 ml/perc/kg (n=6).

Célkontrollált infúzióban történő alkalmazása 2 évesnél fiatalabb gyermeknél nem javasolt, mivel adatok korlátozottan állnak rendelkezésre.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A szokásos, ismételt adagolásra elvégzett toxicitási és genotoxicitási vizsgálatok alapján kapott preklinikai adatok szerint nincs speciális kockázata a humán alkalmazásnak. Karcinogenitásra vonatkozó vizsgálatokat nem végeztek. Teratogén hatást nem figyeltek meg. Lokális tolerancia vizsgálatokban az intramuscularis injekció szövetkárosodást okozott az injektálási terület körül. A paravénás és subcutaninjekció gyulladás és fokálisfibrosis formájában szöveti reakciókat idézett elő.

Állatokon(beleértve a főemlősöket is) enyhe vagy közepes anesztéziát előidéző dózisokkal végzett vizsgálatok eredményei azt mutatják, hogy anesztetikumok alkalmazása az agy gyors növekedési szakaszában vagy a szinaptogenezis során a fejlődő agyban sejtvesztést eredményez, ami hosszú távon kognitív hiányosságokkal lehet összefüggésben. Ezeknek a nemklinikai eredményeknek a klinikai jelentősége nem ismert.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

Propofol 1% MCT/LCT Fresenius emulzió injekcióhoz vagy infúzióhoz 20 ml
20 ml töltettérfogatú átlátszó, I-es típusú üvegampulla. 5 db vagy 10 db üvegampulla dobozban.
20 ml töltettérfogatú, műanyag védőlappal, rolnizottalumínium kupakkal és brómbutil gumidugóval lezárt színtelen, átlátszó II-es típusú injekciós üveg. 1 db vagy 5 db vagy 10 db injekciós üveg dobozban.

Propofol 1% MCT/LCT Fresenius emulzió injekcióhoz vagy infúzióhoz 50 ml
50 ml töltettérfogatú, műanyag védőlappal, rolnizottalumínium kupakkal és brómbutil gumidugóval lezárt színtelen, átlátszó II-es típusú injekciós üveg. 1 db vagy 10 db vagy 15 db injekciós üveg dobozban.

Propofol 1% MCT/LCT Fresenius emulzió injekcióhoz vagy infúzióhoz 100 ml
100 ml töltettérfogatú, műanyag védőlappal, rolnizottalumínium kupakkal és brómbutil gumidugóval lezárt színtelen, átlátszó II-es típusú injekciós üveg. 1 db vagy 10 db vagy 15 db injekciós üveg dobozban.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

A Propofol1% MCT/LCTFresenius beadás előtt kizárólag glükóz 5% m/v oldattal vagy nátrium-klorid 0,9% m/v oldattal és tartósítószer-mentes lidokain 1% injekciós oldattal keverhető. A maximális hígítás 1 rész Propofol1% MCT/LCTFresenius és 4 rész glükóz 5% m/v oldat, vagy nátrium-klorid 0,9% m/v oldat (a minimális propofol koncentráció 2 mg/ml). Az elegyet aszeptikus körülmények között közvetlenül a beadás előtt kell elkészíteni (ellenőrzött és validált feltételek biztosításával) és az elkészítéstől számított 6 órán belül be kell adni (lásd 4.2 pont).
A végleges propofolkoncentráció nem lehet alacsonyabb, mint 2 mg/ml.

A Propofol1% MCT/LCTFresenius beadása glükóz 50 mg/ml (5%) injekciós oldattal vagy nátrium-klorid 9 mg/ml (0,9%) injekciós oldattal vagy nátrium-klorid 1,8 mg/ml (0,18%) injekciós oldattal vagy glükóz 40 mg/ml (4%) injekciós oldattal együtt az infúzió beadásának helyéhez közel Y-csatlakozón keresztül megengedett.

Felhasználás előtt az ampulla nyakát vagy a gumi membránt alkohol spray-vel, vagy alkoholba mártott vattával meg kell tisztítani. Használat után a megkezdett injekciós üvegetmeg kell semmisíteni.

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ?(egy kereszt)
Osztályozás: II./3 csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. Törvény 3. §-ánakga) pontja szerinti rendelőintézeti járóbeteg-szakellátást vagy fekvőbeteg-szakellátást nyújtó szolgáltatók által biztosított körülmények között alkalmazható gyógyszer (I).


6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25 °C-on tárolandó. Nem fagyasztható!


6.3 Felhasználhatósági időtartam

Felhasználhatósági időtartam az eredeti csomagolásban 3 év.
Felhasználhatósági időtartam felnyitás után: azonnal fel kell használni.
A hígítatlan Propofol 1% MCT/LCT Freseniusinfundálásához használt infúziós rendszert 12 óra elteltével cserélni kell.

Felhasználhatóság hígítás után: A készítményt hígítás után azonnal fel kell használni.A beadást a hígítás után 6 órán belül be kell fejezni.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

FreseniusKabiDeutschland GmbH
61346 BadHomburgv.d.H.
Németország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMAI

OGYI-T- 10105/01 Propofol 1% MCT/LCT Fresenius emulzió injekcióhoz vagy infúzióhoz 20 ml (5×, üvegampullában)

OGYI-T- 10105/02 Propofol 1% MCT/LCT Fresenius emulzió injekcióhoz vagy infúzióhoz 50 ml (10×, injekciós üvegben)

OGYI-T- 10105/03 Propofol 1% MCT/LCT Fresenius emulzió injekcióhoz vagy infúzióhoz 50 ml (15×, injekciós üvegben)

OGYI-T- 10105/12 Propofol 1% MCT/LCT Fresenius emulzió injekcióhoz vagy infúzióhoz 20 ml (10×, üvegampullában)


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/
MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2005. március 17.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2011. december 27.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2022. május 06.
3






OGYÉI/52005/2021




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
A propofol biztonságossága terhesség alatt nem bizonyított. Propofolcsak akkor adható terhes nőknek, ha egyértelműen szükséges. A propofol áthatol a placentán és magzati depressziót okozhat. Indukált abortusz esetén azonban alkalmazható a propofol.
A magas dózisokat (több mint 2,5 mg propofol/ttkg bevezető dózis vagy 6 mg propofol/ttkg/óra fenntartó dózis) kerülni kell.

Szoptatás
Szoptató anyákkal végzett klinikai tanulmányok kimutatták, hogy a propofol kis mennyiségben kiválasztódik az anyatejjel. Ezért a propofol alkalmazását követően a nők 24 órán át nem szoptathatnak. Az ez idő alatt termelődött anyatejet ki kell önteni.

Termékenység
Állatvizsgálatok reproduktív toxicitást mutattak (lásd 5.3 pont).