Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

ATHEROVIT FILMTABLETTA 60X

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Béres Gyógyszergyár Zrt.
Hatástani csoport:
A11EX B-vitamin komplex egyéb kombinációi
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-10461/02
Hatóanyagok:
Pyridoxinium chloratum
Acidum folicumDDD
Cyanocobalaminum
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
VN Orvosi rendelvény nélkül is kiadható gyógyszerkészítmények.
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Recept nélkül0,000,00
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Nedvességtől védve
Fénytől védve
25 °c alatt
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Gyerekre nincs adat
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

Felnőttek
Szokásos adagja felnőtteknek és 12 évnél idősebb gyermekeknek naponta 1 filmtabletta folsav-, B6-vitamin- és B12-vitamin hiányos állapotok megelőzése és kiegészítő kezelése esetén. A beteget figyelmeztetni kell, hogy orvosi utasítás és felügyelet nélkül a készítmény - a szokásos dózisban - csak rövid ideig alkalmazható.

Megaloblasztos anémia kezelésére napi 3 filmtabletta javasolt 3-4 hónapig, malabszorpciós esetekben akár napi 7 filmtabletta adagolására is szükség lehet. Krónikus hemolitikus állapotokban, mint pl. thalassaemia, sarlósejtes anémia fennállásakor a táplálkozástól vagy a hemolízis mértékétől függően szükség lehet 1-7 naponta 3 filmtabletta adagolására is. Egyes esetekben vesedializált betegek számára is szükség lehet a hiányállapot megelőzése érdekében hasonló dózisú adagolásra.

Gyermekpopuláció
12 éven aluli gyermekeknek nem adható.

Az alkalmazás módja
A filmtablettát célszerű étkezést követően egy-másfél órán belül, egy pohárnyi vízzel, gyümölcslével egészben bevenni.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Alkalmazása nem javasolt 12 évnél fiatalabb gyermekeknek, mivel a készítmény biztonságosságát gyermekek esetében nem igazolták.

A színezékként használt azo-festékek (narancssárga FCF, ponceau 4R vörös) allergiás reakciókat okozhatnak.


4.7. A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre nem ismeretesek.


4.9. Túladagolás

Nagy dózisú B6-vitamin hosszú időn át történő alkalmazásakor súlyos peripheriás neuropathia alakulhat ki. Túladagolás kezelése: a készítmény azonnali leállítása, tüneti kezelés. Túladagolásnál a túlzott mennyiségben jelenlevő folsav és B-vitaminok hemodialízissel távolíthatók el.









Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

A B6-vitamin adása az L-dopa hatáscsökkenéséhez vezethet. Az etionamid, hidralazin, izoniazid, D-penicillamin, cikloszerin, ösztrogén-tartalmú fogamzásgátlók, immunszuppresszív gyógyszerek: azatioprin, klorambucil, kortikoszteroidok, ACTH, cilofosfamid, ciklosporin, merkaptopirin a B6-vitamin-igényt megnövelhetik.
Folsav: Analgetikumok, antikonvulzánsok, mint a hidantoin, karbamazepin, ösztrogének, orális antikoncipiensek, fenobarbitál, pirimidon csökkentik a folsav szintjét. Alumínium- vagy magnéziumtartalmú antacidumok, kolesztiramin hosszantartó alkalmazása, valamint a szulfonamidok csökkentik a folsav felszívódását. A folsav-antagonista készítmények, pl. a metotrexát, a pirimetamin, a triamteren és a trimetoprim gátolják a dihidro-folsav-tetrahidro-folsav átalakulást, ezért a vér folsav szintjét csökkentik.
Az aminoglikozidok, aminoszalicilsav, antikonvulzánsok, biguanidok, kloramfenikol, kolesztiramin, cimetidin, kolkicin, káliumsók és a metildopa csökkenthetik a B12-vitamin felszívódását a gastrointestinális rendszerből.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: B-vitamin komplex, egyéb kombinációk, ATC kód: A11EX

A B12-vitaminnak mint koenzimnek alapvető szerepe van a DNS szintézis folyamatában, így számos szövetben a megfelelő differenciáció és proliferáció fenntartásában, pl. csontvelői sejtek, idegszövet, hámszövet stb. vesz részt. Szerepe van továbbá számos folsav-dependens biokémiai folyamatban is, mint pl. a metionin anyagcserében, és így a metilációval járó biokémiai folyamatok fenntartásában. Primer B12-vitamin hiányt okoz a szigorú vegetáriánus étrend, másodlagos hiányt malabsorptio (intrinsic faktor hiánya, gastrectomia, vékonybél betegségek), metabolikus zavarok (homocystinuria). A B12-vitamin hiány következtében megaloblastos anaemia és neurológiai tünetek (perifériás idegek, gerincvelő degeneratív elváltozása, ún. funiculáris myelosis) alakulnak ki. Fokozott B12-vitamin szükséglet jellemző alkoholizmus, hyperthyroidismus, csecsemőkor, parazitás fertőzés, ?-thalassaemia és krónikus láz esetében.

A folsav a szervezetben mint tetrahidrofolsav számos enzim működésében mint koenzim elengedhetetlen szerepet játszik, különösképpen a purin és pirimidin nukleotidok, így a DNS szintézisében, és néhány aminosav metabolizmusában. A folsav, mint koenzim vesz részt a metilációval járó biokémiai folyamatok fenntartásában, pl. a homocisztein remetilációjában (a metildonor S-adenozil-metionin képzésében). A folsav elsősorban a májban raktározódik, azonban ez a raktár rendkívül kicsiny, a folsav felvétel szüneteltetése után néhány héttel a raktár kiürül.
A folsavhiány tünetei lehetnek megaloblasztos anemia, macrocyter anemia (terhesekben), glossitis, diarrhoea, növekedésben való visszamaradás, depresszió, gyengeség, polyneuropathya. A folsavhiány okai lehetnek elégtelen bevitel (étrendből hiányoznak a friss, enyhén főzött ételek; krónikus alkoholizmus), malabszorpciós szindrómák, fokozott szükséglet (terhesség, szoptatás, csecsemőkor, malignitások, fokozott haemopoesis).

A B6-vitamin számos enzim koenzimeként részt vesz az aminosavak metabolizmusában, illetve a zsír-, és a szénhidrát anyagcsere szabályozásában, illetve a hemoglobin képződéséhez is szükséges.
A primer piridoxin hiány ritka. Szekunder hiánya leggyakrabban malabsorptio, gyógyszer okozta inaktiváció, kifejezett veszteség és fokozott metabolizmus következtében lép fel. A hiány csecsemőkön convulsiókhoz, felnőtteken anaemiához, seborrhoeás dermatitishez, glossitishez, cheilosishoz, perifériás neuropathiához vezethet. Fokozott piridoxinhiány mutatható ki alkoholizmus, veleszületett metabolikus diszfunkció (cystathioninuria, homocystinuria, hyperoxaluria, xanthurénsav uria), veleszületett szívelégtelenség, krónikus láz, gastrectomia, hosszú idejű hemodialízis, hyperthyroidismus, fertőzések, bélbetegségek esetében.

A folsav, a B6- és a B12-vitaminok mindegyike kiemelt szerepet játszik a homocisztein ciszteinné és metioninná alakulásában, és így a normál homocisztein szint fenntartásában.

A készítmény alkalmazása indokolt lehet malabszorpció esetén, megaloblasztos anémiában, krónikus hemolitikus állapotokban, illetve vesedializált betegeknél.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

B12-vitamin:
Felszívódás:
A B12-vitamin formák (cianokobalamin és hidroxikobalamin) a gyomor mucosa által secretált glikoproteinhez, az intrinszik faktorhoz kötődnek és aktív módon szívódnak fel a gyomor-béltraktusból. Az abszorpció csökken, ha malabszorpciós szindróma, valamilyen bélbetegség, vagy gastrectomia áll fenn. A gyomor-béltraktusból való felszívódás intrinszik faktor hiányában passzív diffúzió révén is végbemegy. Ilyen módon az orálisan bevitt B12-vitamin kb. 1%-a szívódhat fel. A táplálékban előforduló kis mennyiség így kerül felvételre, sőt a terápiásan bevitt nagyobb mennyiség éppen ennek révén kerülhet a szervezetbe.



Eloszlás:
A B12-vitamin plazmaproteinekhez, a transzkobalaminokhoz kötődik. A transzkobalamin II felelős a kobalaminoknak a szövetekhez történő gyors transzportjáért.

Biotranszformáció:
Az intranasalis beadás után a cianokobalamin plazmaszintje 1-2 órán belül éri el a csúcsértéket. A biohasznosulás az intramuscularis bejuttatás 7-11%-a.
Tárolás:
A B12-vitamin a májban tárolódik, az epével választódik ki és enterohepatikus visszajutást mutat. A szervezet 3000 µg mennyiséget tárol, amely 3-4 évre elegendő. Ha havonta 1000 µg-ot adunk injekció formájában, akkor a visszamaradó 150 µg kb. egy hónapra elegendő.

Elimináció:
Az alkalmazott dózis a vizelettel ürül az első nyolc óra folyamán, bár a renális excréció a táplálékkal bevitt mennyiség csökkenését csak jelentéktelen mértékben magyarázza. A cianokobalamin injekciója után annak nagy része a vizelettel kiürül (24 órán belül), a 100 µg-os adag 55%-a, míg az 1000 µg-os dózis 15%-a marad a szervezetben. A B12-vitamin átjut a placentán és megjelenik az anyatejben is.

Folsav:
Felszívódás:
A folsav gyorsan szívódik fel a gyomor-béltraktusból, elsősorban a duodenum és a jejunum területéről.

Eloszlás:
Plazmában fehérjékhez kötötten fordul elő.

Biotranszformáció:
A táplálékban lévő folsav biohasznosulása a kristályos forma fele. A természetben lévő folát polyglutamátok nagyobb részét a bélben lévő dihidrofolát reduktáz dekonjugálja és 5-metiltetrahidrofolát-tá redukálja, amely a portális rendszerbe kerül és jelentős mértékben plazmafehérjékhez kötődik. A gyógyszerformában bevitt folát a portális rendszert nagyobbrészt változatlan formában éri el, mivel a dihidrofolát reduktáz ezt a formát kevésbé képes redukálni. Az aktív formává történő átalakulás így majd a májban és a plazmában történik.

Tárolás:
A folsav elsősorban a májban tárolódik és szintén aktív módon koncentrálódik az epében, majd az enterohepatikus körfogásban vesz részt.

Elimináció:
A folsav metabolitjai a vizelet révén kerülnek kiválasztásra és a szervezet számára felesleges folsav változatlan formában szintén a vizelet révén ürül ki. A folsav átjut az anyatejbe.

B6-vitamin:
Felszívódás:
A B6-vitaminok (piridoxin, piridoxal és piridoxamin) az orális adagolás során könnyedén szívódnak fel a gyomorbéltraktusból és alakulnak át a foszfatált aktív formává.

Eloszlás:
Az albuminokhoz kötődnek.

Biotranszformáció:
A B6-vitaminok a májban 4-piridoxál savvá és egyéb inaktív metabolitokká oxidálódnak.

Tárolás
Tárolásuk döntően a májban történik.




Elimináció:
Az inaktív metabolitok a vizelettel 2-5 óra alatt távoznak. A bevitt dózisok nagyságának emelése során arányosan egyre több lesz a változatlanul kiürülő hányad. A B6-vitamin átjut a placentán és az anyatejbe is bekerül.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A folsav LD50 értéke magas, 600 mg/kg egerekben. Nagy dózisú folsav adagolásánál patkányokban toxikus tünetek jelentkeztek, azonban a javasolt dózisokban ezeket a tüneteket emberben nem figyelték meg. A B6-vitamin orális adásánál 50 mg/kg/nap dózis felett neurotoxikus hatások léptek fel különböző kísérleti állatfajokban, ami emberben csak 200 mg/nap (a javasolt adag többszöröse) tartós adagolásnál jelentkezhet. A B12-vitamin orális adagolását 5 g/kg adag felett az egerek jól tolerálták. Emberben a B12-vitamin orális adagolásának toxikus hatásai nem ismertek 2 mg/nap dózis egy évig történő alkalmazásánál sem.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

30 db, 60 db filmtabletta fehér, HDPE tartályban, mely Alu/PE biztonsági zárófóliával és fehér, átlátszatlan csavaros PP kupakkal van lezárva. 1 tartály dobozban.
Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

A megsemmisítésre vonatkozóan nincsenek különleges előírások. A gyógyszerek megsemmisítésére vonatkozó általános szabályokat kell alkalmazni.
Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy keresztes)
Kiadhatóság: I. csoport
Orvosi rendelvény nélkül is kiadható gyógyszer (VN).





6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25oC-on tárolandó. A nedvességtől és fénytől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

2 év.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Béres Gyógyszergyár Zrt.
1037 Budapest, Mikoviny u. 2-4.
Tel: +36-1-430-5500
Fax: +36-1-250-7251
E-mail: info@beres.hu

8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-10461/01 (30 x)
OGYI-T-10461/02 (60 x)


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2005. szeptember 29.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2011. november 3.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2011. november 3.




OGYI/33869/2010