Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

PROTHROMPLEX TOTAL 600NE POR ÉS OSZ OLD INJHOZ 1X20ML

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Baxalta Innovations Gmbh
Hatástani csoport:
B02BD Véralvadási faktorok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-04320/01
Hatóanyagok:
Heparin sodium
Antithrombin-iii.
Factor x
Factor vii
Factor ixDDD
Factor ii.
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
58551 Ft
Kiadhatóság:
SZ Szakorvosi/kórházi diagnózist követően folyamatos ellenőrzés mellett kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,0058551,00
Közgyógy58551,000,00
Teljes0,0058551,00
Egyedi engedélyes0,0058551,00
Tárolás:
+2 és +8 °c között
Fagymentes helyen
Fénytől védve
Eredeti csomagolásban
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Terhesség esetén alkalmazása megfontolandó
Adagolható kortól függően
Gyerekre nincs adat
Májbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Alkalmazási elôirat

Hatóanyag

2. MINŐSÉGI ÉS MENNYISÉGI ÖSSZETÉTEL

Hatóanyag: humán protrombinkomplex

Prothromplex Total 600 NE por intravénásan alkalmazandó oldathoz.
Minden egyes injekciós üveg az alábbi névleges mennyiségű humán koagulációs faktorokat tartalmazza (NE mértékegységben).


injekciós üvegenként
NE
20 ml injekcióhoz való steril vízben történő feloldás után
NE/ml
II. faktor
450-850
22,5-42,5
VII. faktor
500
25
IX. faktor
600
30
X. faktor
600
30

A teljes fehérjetartalom injekciós üvegenként 300-750 mg. A készítmény specifikus aktivitása legalább 0,6 NE/mg, a IX. faktor aktivitását tekintve.

Egy injekciós üveg legalább 400 NE protein C-t tartalmaz, amelyet a koagulációs faktorokkal együtt tisztítanak.

A IX. koagulációs faktor aktivitását (NE) az Európai Gyógyszerkönyvben leírt egylépcsős alvadási teszttel határozták meg, amelyet az Egészségügyi Világszervezet (WHO) IX. faktor-koncentrátumok nemzetközi standardjához kalibrálnak.

A II., a VII. és a X. faktor aktivitását (NE) az Európai Gyógyszerkönyvben leírt kromogén vizsgálattal határozták meg, amelyet az Egészségügyi Világszervezet (WHO) II., VII. és X. faktor-koncentrátumok nemzetközi standardjához kalibrálnak.

A protein C aktivitását (NE) az Európai Gyógyszerkönyvben leírt kromogén vizsgálattal határozták meg, amelyet az Egészségügyi Világszervezet (WHO) protein C-koncentrátumok nemzetközi standardjához kalibrálnak.

Ismert hatású segédanyagok:
A Prothromplex Total 600 NE injekciós üvegeként 81,7 mg nátriumot tartalmaz. Továbbá minden injekciós üveg heparin-nátriumot is tartalmaz (max. 0,5 NE/NE IX. faktor)

A segédanyagok teljes listáját lásd a 6.1 pontban.





Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

A K-vitamin-antagonista-kezelés közbeni vérzések kezelését és perioperatív profilaxisát leszámítva az alábbiakban csak általános adagolási útmutató található.
A kezelés bevezetését koagulációs rendellenességek kezelésében jártas szakorvos végezze.

Az adagolás és a szubsztitúciós kezelés tartama a véralvadási zavar súlyosságától, a vérzés helyétől és mértékétől, valamint a beteg klinikai állapotától függ.
A szükséges mennyiséget és az alkalmazás gyakoriságát egyénileg kell kiszámítani. Az alkalmazás gyakoriságának meghatározásához figyelembe kell venni a protrombinkomplex egyes komponenseinek eltérő felezési idejét is (lásd 5.2 pont).

A szükséges egyéni dózisok kiszámítása csak a kérdéses véralvadási faktorok plazmaszintjeinek rendszeres meghatározásával, vagy a teljes protrombinkomplex-szint mérésével (pl. Quick-idő, INR, protrombinidő), valamint a beteg klinikai állapotának folyamatos nyomon követésével lehetséges.

A nagy műtéti beavatkozások esetén nélkülözhetetlen a szubsztitúciós kezelés alvadási vizsgálatok segítségével végzett pontos nyomon követése (specifikus koagulációs faktoraktivitások és/vagy teljes protrombinkomplex-szintek meghatározása).

Vérzések kezelése és perioperatív profilaxisa K-vitamin-antagonistával végzett kezelés során:
Súlyos vérzések esetén vagy nagy vérzési kockázattal járó műtétek előtt a normál értékek (Quick-idő: 100%, INR: 1,0) elérése a cél.
A következő bevett gyakorlat alkalmazható: 1 NE IX. faktor/ttkg a Quick-idő értékét kb. 1%-kal növeli.
Ha a Prothromplex Total 600 NE adagolása az INR-mérések alapján történik, akkor a dózis a kezelés előtti INR-értéktől és a cél INR-értéktől függ.

Az alábbi táblázatban lévő dózisokat kell követni Makris és mtsai 2001-ben publikált ajánlása alapján1:

A Prothromplex Total 600 NE adagolása a kezdeti INR-mérések alapján
INR
Adag, NE/kg (az NE értékek a IX. faktorra vonatkoznak)
2,0-3,9
25
4,0-6,0
35
>6,0
50

A K-vitamin-antagonista által indukált csökkent véralvadás korrekciója hozzávetőlegesen 6-8 órán át tart. Mindamellett az egyidejűleg alkalmazott K-vitamin hatásai általában 4-6 órán belül kialakulnak. Ezért humán protrombinkomplex ismételt adására általában nincs szükség, amikor K-vitamint alkalmaznak.

Mivel ezek a javaslatok empirikusak és a hatás mértéke, illetve a hatás időtartama változhat, az INR monitorozása a kezelés ideje alatt kötelező.

Vérzések kezelése és perioperatív profilaxisa a K-vitamin-függő alvadási faktorok bármelyikének veleszületett hiányakor abban az esetben, ha nem áll rendelkezésre specifikus koagulációs faktorkészítmény.

A kezeléshez szükséges dózis kiszámítása azon a tapasztalati tényen alapul, hogy testtömeg-kilogrammonként 1 NE IX. faktor a plazma IX. faktor aktivitását körülbelül 0,015 NE/ml-rel emeli és testtömeg-kilogrammonként 1 NE VII. faktor a plazma VII. faktor aktivitását körülbelül 0,024 NE/ml-rel emeli. Testtömeg-kilogrammonként 1 NE II. faktor vagy X. faktor a plazma II. vagy X. faktor aktivitását 0,021 NE/ml-rel emeli2.

Az egyes faktorok szükséges mennyiségét Nemzetközi Egységben (NE) fejezik ki, amely minden egyes faktorra vonatkozóan a jelenlegi WHO standardtól függ. Az egyes faktorok plazmabeli aktivitását vagy százalékban (a normál humán vérplazmához viszonyítva), vagy pedig nemzetközi egységben (a specifikus faktorkoncentrátumok nemzetközi standardjához viszonyítva) fejezik ki.
1 nemzetközi egység (NE) koagulációs faktor aktivitása megegyezik azzal a koagulációs faktor mennyiséggel, ami 1 ml normál humán vérplazmában található.

Például a szükséges X. faktor dózis kiszámítása azon a tapasztalati tényen alapul, hogy testtömeg-kilogrammonként 1 nemzetközi egység (NE) X. faktor a plazma X. faktor aktivitását 0,017 NE/ml-rel emeli. A szükséges dózis a következő képlettel határozható meg:

Szükséges mennyiség = testtömeg (kg) × kívánt X. faktorszint-emelkedés (NE/ml) × 60
ahol 60 (ml/kg) a becsült emelkedés reciproka

Ha az egyéni emelkedés ismert, akkor ezt az értéket kell használni a számításhoz.

Maximális egyszeri adag:
Azért, hogy javítsunk az INR-értéken, nem szükséges az 50 NE/kg dózist meghaladni. Ha a vérzés súlyossága nagyobb dózist kíván, a kockázatot/előnyt a kezelőorvosnak értékelnie kell.

Gyermekek és serdülők
A Prothromplex Total 600 NE biztonságosságát és hatásosságát gyermekek és serdülők esetében klinikai vizsgálatokkal nem igazolták.

Az alkalmazás módja

Intravénás felhasználásra.
A Prothromplex Total 600 NE-t lassan, intravénásan kell beadni. Javasolt, hogy a beadás sebessége a 2 ml/percet (60 NE/perc) ne haladja meg.
A gyógyszer alkalmazása előtti feloldásra vonatkozó utasításokat lásd a 6.6 pontban.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Nyomonkövethetőség

A biológiai készítmények nyomonkövethetőségének javítása érdekében, az alkalmazott készítmény nevét és gyártási tételszámát egyértelműen kell feltüntetni.

Véralvadási zavarok kezelésében jártas szakorvos tanácsát kell kérni.

A K-vitamin-függő alvadási faktorok (pl. K-vitamin-antagonistákkal történő kezelés következtében kialakult) szerzett hiánya esetén a Prothromplex Total 600 NE-t csak akkor szabad alkalmazni, ha a protrombinkomplex-szint gyors korrekciójára van szükség, mint pl. nagyobb vérzés vagy sürgős műtét alkalmával. Más esetekben általában elegendő a K-vitamin-antagonista adagjának csökkentése, illetve K-vitamin adása.

A K-vitamin-antagonista-kezelésben részesülő betegeknél a protrombinkomplex-kezelés súlyosbíthatja az alapbetegségként fennálló hypercoagulatiós állapotot.

A K-vitamin-függő koagulációs faktorok bármelyikének veleszületett hiányakor - amennyiben rendelkezésre áll - elsősorban specifikus koagulációs faktorkészítményt kell alkalmazni.

Allergiás típusú túlérzékenységi reakciókat, beleértve az anaphylaxiás reakciókat és anaphylaxiás shockot, jelentettek a Prothromplex Total 600 NE alkalmazásával kapcsolatban.

Túlérzékenységi vagy anaphylaxiás típusú reakciók jelentkezése esetén az injekció/infúzió adását azonnal abba kell hagyni. Shock jelentkezése esetén a shock kezelésére vonatkozó, érvényben lévő irányelveket kell követni.

Thromboembolia, DIC, fibrinolysis
Humán plazmából származó protrombinkomplex-koncentrátum, beleértve a Prothromplex Total 600 NE-t, adásával összefüggésben thrombosis és disseminált intravascularis coagulatio (DIC) kockázata áll fenn mind veleszületett, mind szerzett hiány esetében, különösen ismételt adagolás esetén.
Artériás és vénás thromboemboliás eseteket, beleértve a myocardialis infarctust, cerebrovascularis eseményt (pl. stroke), tüdőembóliát, valamint DIC-et, jelentettek a Prothromplex Total 600 NE alkalmazásával kapcsolatban.

Ez a kockázat fokozott lehet az izolált VII. faktorhiány miatt kezelt betegeknél, mert a többi K-vitamin-függő alvadási faktornak hosszabb a felezési ideje, és ezért a normális szintet jelentősen meghaladó mértékben felhalmozódhatnak.
A humán plazmából származó protrombinkomplex-koncentrátummal kezelt betegeket szoros megfigyelés alatt kell tartani az intravascularis coagulatio vagy thrombosis jeleit keresve. A thromboemboliás szövődmények kockázata miatt különösen szoros monitorozás szükséges a protrombinkomplex-koncentrátummal való kezelés esetén, ha
* a beteg anamnézisében coronaria-betegség szerepel,
* a betegnek májbetegsége van,
* a beteg műtét előtt vagy után áll,
* a kezelést újszülöttnél alkalmazzák,
* egyéb betegek, akiknél thromboemboliás esemény vagy disseminált intravascularis coagulatio kockázata áll fenn.
Ezekben az esetekben mérlegelni kell a kezelés potenciális hasznát a szövődmények kockázatával szemben.

Vírusbiztonság
A humán vérből vagy vérplazmából előállított gyógyszerkészítmények alkalmazásából származó fertőzések megelőzésére standard módszereket alkalmaznak. Ilyen módszerek: a donorok megválasztása, az egyéni vérminták és a plazma pool-ok szűrővizsgálata bizonyos fertőzéses markerek szempontjából, valamint a gyártás során alkalmazott vírusinaktiváló/-eltávolító eljárások. Mindezek ellenére, ha humán vérből vagy plazmából készített gyógyszert alkalmaznak, a fertőző ágensek átvitele miatt kialakuló fertőző betegségek előfordulása nem zárható ki teljesen. Ez eddig még ismeretlen vagy most felbukkanó vírusokra és egyéb kórokozókra is vonatkozik.
Az alkalmazott módszerek hatékonynak bizonyultak egyes burokkal rendelkező vírusok ellen, mint pl. HIV, HBV és HCV, valamint a burokkal nem rendelkező HAV ellen.
Ezek az eljárások korlátozott értékűek lehetnek bizonyos burok nélküli vírusokkal szemben, mint amilyen a parvovírus B19. A parvovírus B19-fertőzés súlyos betegséget okozhat terhes nőknél (magzati fertőzés), és olyan egyéneknél, akiknek károsodott az immunrendszere vagy fokozott az erythropoesis-e (pl. haemolyticus anaemia).
Humán vérből vagy vérplazmából előállított gyógyszerkészítmények rendszeres/ismételt alkalmazása esetén meg kell fontolni a megfelelő védőoltások (hepatitis A és B) beadását.

Nátrium
Ez a gyógyszer 81,7 mg nátriumot tartalmaz injekciós üvegenként vagy 0,14 mg nátriumot tartalmaz nemzetközi egységenként, ami megfelel a WHO által ajánlott napi 2 g maximális nátriumbevitel 4,1%-ának felnőtteknél.

Heparin
A heparin allergiás reakciókat okozhat és csökkentheti a vérsejtek számát, ami hatással lehet a véralvadási rendszerre. Azoknál a betegeknél, akiknek a kórtörténetében heparin által kiváltott allergiás reakció szerepel, kerülni kell a heparin-tartalmú gyógyszerek adását.

Gyermekek és serdülők
Nincs elegendő adat a Prothromplex Total 600 NE gyermekeknél és serdülőknél történő alkalmazására vonatkozóan.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre kifejtett hatást nem vizsgálták.


4.9 Túladagolás

A humán plazma protrombinkomplex-készítmények nagy dózisainak alkalmazásához néhány esetben myocardialis infarctus, disseminált intravascularis coagulatio, vénás thrombosis és tüdőembólia társult. Ezért túladagolás esetén a thromboemboliás szövődmények, ill. a disseminált intravascularis coagulatio kialakulásának kockázata fokozott.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

A humán protrombinkomplex-készítmények semlegesítik a K-vitamin-antagonisták terápiás hatását.
Interakciós vizsgálatokat nem végeztek.

Kölcsönhatás biológiai vizsgálatokkal
A humán protrombinkomplex nagy dózisban történő alkalmazásakor, a heparinra érzékeny koagulációs tesztek végzésénél, a készítmény heparin tartalmát figyelembe kell venni.


6.2 Inkompatibilitások

Ez a gyógyszer kizárólag a 6.6 pontban felsorolt gyógyszerekkel keverhető. Az elkészítéshez csak a mellékelt feloldó készletet szabad használni és az injekcióhoz/infúzióhoz csak a rendelkezésre bocsátott injekciós/infúziós készletet szabad használni, mert a kezelés eredménytelensége fordulhat elő a véralvadási faktoroknak az injekciós/infúziós eszköz belső felületén történő abszorpciója következtében.

Mint minden véralvadási faktorkészítménynek, ennek a gyógyszernek a hatásosságát és tolerálhatóságát is ronthatja, ha más gyógyszerekkel keverik. Javasolt, hogy a vénás kanült a Prothromplex Total 600 NE beadása előtt és után fiziológiás sóoldattal mossák át.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A biztonságossági profil összefoglalása

A humán protrombinkomplex-koncentrátumokkal végzett helyettesítő terápia, beleértve a Prothromplex Total 600 NE készítménnyel végzett terápiát, keringő antitestek kialakulását eredményezheti, amelyek gátolnak egyet vagy többet a humán protrombinkomplex-faktorok közül. Ilyen antitestek megjelenése a kezelésre adott válasz elégtelenségében nyilvánul meg.

Humán protrombinkomplex alkalmazását követően fennáll a kockázata a thromboemboliás eseményeknek (lásd 4.4 pont).

A fertőző ágensek átvitelével szembeni biztonságossággal kapcsolatosan lásd a 4.4 pontot.

A mellékhatások felsorolása táblázatos formában

Az alábbi táblázatban szereplő akut myocardialis infarctusra, vénás thrombosisra és lázra vonatkozó adatok egy klinikai vizsgálatból származnak, amely során a Prothromplex Total 600 NE hatását vizsgálták orális antikoagulánsok semlegesítésére a protrombinkomplex alvadási faktorok (II., VII., IX., X.) szerzett hiányában szenvedő betegek körében (n= 61). A táblázatban szereplő többi mellékhatást csak a forgalomba hozatal utáni tapasztalatok során jelentették és gyakorisági kategóriájuk statisztikai alapon került meghatározásra, azzal a feltételezéssel, mintha minden egyes mellékhatás a 61 alanyt tartalmazó klinikai vizsgálat során történt volna.

A Prothromplex Total 600 NE kezelés során kialakult mellékhatásokat MedDRA szervrendszerek (15.1 verzió) szerint osztályozták. Az egyes gyakorisági kategóriákon belül a mellékhatások felsorolása csökkenő súlyosság szerint történt. A gyakorisági kategóriák meghatározása a következő: nagyon gyakori (? 1/10), gyakori (? 1/100 - < 1/10), nem gyakori (? 1/1000 - < 1/100), ritka (? 1/10 000 - < 1/1000), nagyon ritka (< 1/10 000) és nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).

Szervrendszeri kategória
Nemkívánatos hatás
Gyakoriság
Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek
disseminált intravascularis coagulatio
inhibitorok kialakulása egy vagy több protrombinkomplex faktorral szemben (II., VII., IX., X. faktor)
gyakori
Immunrendszeri betegségek és tünetek
anaphylaxiás shock
anaphylaxiás reakció
túlérzékenység
gyakori
Idegrendszeri betegségek és tünetek
cerebrovascularis esemény
fejfájás
gyakori
Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek
szívelégtelenség
akut myocardialis infarctus**
tachycardia
gyakori
Érbetegségek és tünetek
artériás thrombosis
vénás thrombosis**
hypotonia
kipirulás
gyakori
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
tüdőembólia
nehézlégzés
sípoló légzés
gyakori
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
hányás
hányinger
gyakori
A bőr és a bőralatti szövet betegségei és tünetei
csalánkiütés
erythematosus kiütés
viszketés
gyakori
Vese- és húgyúti betegségek és tünetek
nephroticus szindróma
gyakori
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
láz**
gyakori
veleszületett faktorhiányban szenvedő betegeknél alakult ki
** Klinikai vizsgálatokban jelentették.

A gyógyszercsoportra jellemző hatások
A bőr és a bőralatti szövet betegségei és tünetei: angiooedema, paraesthesia
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók: a beadás helyén fellépő reakciók
Idegrendszeri betegségek és tünetek: letargia
Pszichiátriai kórképek: nyugtalanság

Gyermekek és serdülők
A gyermekekre és serdülőkre vonatkozó információkat lásd a 4.2 pontban.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni. Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Vérzésellenes szerek, véralvadási faktorok, a IX., II., VII. és X. koagulációs faktorok kombinációi
ATC kód: B02B D01

A II., VII., IX. és X. koagulációs faktorok a májban képződnek, K-vitamin segítségével. Együtt képezik a protrombinkomplexet.

A VII. faktor az aktív VIIa szerin-proteáz faktor zimogén formája, a VIIa faktor a véralvadás extrinsic aktivációjának fontos tényezője. A szöveti faktor/VIIa faktor komplexe aktiválja a X. és IX. véralvadási faktort, amelyek IXa és Xa faktorrá alakulnak. Az alvadási kaszkád további aktivációja folyamán a protrombin (II. faktor) aktiválódik és trombinná alakul, amely a fibrinogént fibrinné alakítja, és ennek hatására beindul az alvadékképződés. A trombin normál termelődése is létfontosságú a thrombocyták működéséhez az elsődleges haemostasis részeként.

A VII. faktor súlyos izolált hiánya következtében csökken a trombinképződés és megnő a vérzési hajlam a csökkent fibrinképződés és károsodott elsődleges haemostasis miatt. A IX. faktor izolált hiánya jelenti az egyik klasszikus haemophiliát (haemophilia B). A II. és X. faktorok izolált hiánya nagyon ritka, de súlyos formában a klasszikus haemophiliához hasonló vérzési hajlamot okoznak.

K-vitamin-antagonista-kezelés során a K-vitamin-függő alvadási faktorok szerzett hiánya alakulhat ki. Amennyiben ez a hiány jelentőssé válik, súlyos vérzékenységet eredményezhet, amelyet nem annyira az izom vagy ízületi vérzés, hanem inkább a retroperitonealis vagy cerebralis vérzés jellemez. Súlyos májelégtelenség szintén a K-vitamin-függő alvadási faktorok jelentősen csökkent szintjét és klinikai tünetekkel járó vérzékenységet okozhat, amelynek oka azonban gyakran összetett, mivel egyidejűleg csökkent mértékű intravascularis coagulatio, csökkent vérlemezkeszám, az alvadásgátlók hiánya és károsodott fibrinolysis is jelen van.

Humán protrombinkomplex-koncentrátum adásával növekszik a K-vitamin-függő koagulációs faktorok plazmabeli szintje, így időlegesen korrigálni lehet a fenti faktorok hiányából eredő véralvadási zavart.

Gyermekek és serdülők
Nincs elegendő adat a Prothromplex Total 600 NE gyermekeknél és serdülőknél történő alkalmazására vonatkozóan.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Koagulációs faktor felezési idő
II. faktor 40-60 óra
VII. faktor 3-5 óra
IX. faktor 16-30 óra
X. faktor 30-60 óra

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A humán protrombinkomplex-koncentrátumban található faktorok az emberi plazma normál összetevői, és viselkedésük az endogén véralvadási faktorokéhoz mindenben hasonló.
Az egyszeri dózis toxicitási vizsgálatának nincs jelentősége, mert a nagyobb dózisok volumen-túlterhelést eredményeznek.
Az ismételt dózisú toxicitási vizsgálat állatokon nem kivitelezhető, mert a heterológ fehérjére kialakuló antitestek befolyásolják a vizsgálatot.
Mivel a klinikai tapasztalat nem utal a humán véralvadási faktorok karcinogén vagy mutagén potenciáljára, erre vonatkozó vizsgálatokat - különösen heterológ fajokkal - nem indokolt végezni.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

A por felületkezelt, színtelen injekciós üvegben (II-es hidrolitikai osztály), az oldószer felületkezelt, színtelen injekciós üvegben (I-es hidrolitikai osztály) kerül forgalomba. Mind a készítmény, mind az oldószer injekciós üvege butil gumidugóval van lezárva.

Csomagolás tartalma:
1 db injekciós üveg, tartalma: Prothromplex Total 600 NE por oldatos injekcióhoz
1 db injekciós üveg, tartalma: 20 ml steril injekcióhoz való víz

A készítmény csomagolása további eszközöket tartalmaz az adott ország címkéjének megfelelően:
1 db egyszer használatos fecskendő
1 db szűrő tű
1 db átvivő tű
1 db hármas szerelék (levegőztető tű, szárnyas tű/infúziós szerelék és egyszer használatos tű)

Kiszerelés: 1×600 NE

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Az elkészítéshez csak a mellékelt feloldó készletet szabad használni.
A Prothromplex Total 600 NE-t közvetlenül a felhasználás előtt kell feloldani. Az oldat tiszta vagy enyhén opálos. A zavaros, vagy üledéket tartalmazó oldatot ki kell dobni.

Az oldatos injekcióhoz való por feloldása:
Használjon aszeptikus technikát.
1. Az oldószert (injekcióhoz való steril víz) tartalmazó injekciós üveget felbontatlan állapotban melegítse szobahőmérsékletűre vagy testhőmérsékletűre (max. 37 °C).
2. Távolítsa el a védőkupakot, mind a port, mind az oldószert tartalmazó injekciós üvegről (A. ábra), és mindkét injekciós üveg gumidugóját tisztítsa meg.
3. Távolítsa el a védőkupakot a mellékelt átvivő tű egyik végéről csavaró és húzó mozdulattal, majd szúrja a tű szabad végét az oldószeres injekciós üveg gumidugójába (B. és C. ábra).
4. Távolítsa el a védőkupakot az átvivő tű másik végéről, vigyázva arra, hogy ne érjen a tűhöz.
5. Fordítsa az oldószeres injekciós üveget a koncentrátumot tartalmazó injekciós üveg fölé, és szúrja át az átvivő tű szabad végét a port tartalmazó injekciós üveg gumidugóján (D. ábra). Az oldószert a vákuum átszívja a port tartalmazó injekciós üvegbe.
6. Az átvivő tűt a port tartalmazó injekciós üvegből kihúzva, válassza szét a két injekciós üveget (E. ábra). Óvatosan rázogassa vagy forgassa a koncentrátumot tartalmazó injekciós üveget, hogy az oldódást felgyorsítsa.
7. A por teljes feloldódását követően szúrja bele a mellékelt levegőztető tűt (F. ábra), ezt követően az injekciós üvegben esetleg jelen lévő hab összeesik. Távolítsa el a levegőztető tűt.

Injekció/infúzió:
Használjon aszeptikus technikát.
Az elkészített oldatot felhasználás előtt szemrevételezéssel kell ellenőrizni, hogy nem tartalmaz-e lebegő részecskéket vagy nincs-e elszíneződés.
1. Távolítsa el a védőkupakot a mellékelt szűrő tűről csavaró és húzó mozdulattal, majd illessze a tűt egy steril, egyszer használatos fecskendőre. Szívja fel az oldatot a fecskendőbe (G. ábra).
2. Vegye le a szűrő tűt a fecskendőről, és lassan adja be az oldatot a vénába (az infúzió/injekció maximális sebessége 2 ml/perc).








A. ábra B. ábra C. ábra D. ábra E. ábra F. ábra G. ábra

Alkalmazás után dobjon ki minden felbontott tűt a dobozban található fecskendővel és/vagy az infúziós szerelékkel együtt, mások veszélyeztetésének elkerülése érdekében.

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladék anyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy kereszt)
Osztályozás: II./2 csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, szakorvosi/kórházi diagnózist követően folyamatos szakorvosi ellenőrzés mellett alkalmazható gyógyszer (Sz).



6.4 Különleges tárolási előírások

Hűtőszekrényben (2 °C-8 °C) tárolandó. Nem fagyasztható!
A fénytől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.
A gyógyszer feloldás utáni tárolására vonatkozó előírásokat lásd a 6.3 pontban.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év

A feltüntetett lejárati időn belül 6 hónapig szobahőmérsékleten (max. 25 °C) is tárolható. A szobahőmérsékleten történt tárolás kezdő és befejező dátumát rá kell írni a készítmény csomagolására. A szobahőmérsékleten való tárolás után a készítményt nem szabad visszatenni a hűtőszekrénybe (2 °C-8 °C), hanem fel kell használni a 6 hónapon belül, vagy meg kell semmisíteni.

Az elkészített oldat kémiai és fizikai stabilitása 20-25 °C-on 3 órán át igazolt.
Mikrobiológiai szempontból azonban a Prothromplex Total 600 NE-t elkészítés után azonnal fel kell használni, mert az elkészített oldat tartósítószert nem tartalmaz. Ha nem használják fel azonnal, a használat közbeni eltartási időért és tárolási körülményekért a felhasználó felelős. Az elkészített oldatot nem szabad visszatenni a hűtőszekrénybe.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Baxalta Innovations GmbH
Industriestrasse 67, 1221 Bécs
Ausztria


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA

OGYI-T-4320/01


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK / MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 1995. január 18.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2015. november 2.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2021. december 15.

1 Makris M, Watson HG: The Management of Coumarin-Induced Over-Anticoagulation. Br.J.Haematol. 2001; 114:271-280
2 Ostermann H, Haertel S, Knaub S, Kalina U, Jung K, Pabinger I. Pharmacokinetics of Beriplex P/N prothrombin complex concentrate in healthy volunteers. Thromb Haemost. 2007; 98(4):790-797
---------------

------------------------------------------------------------

---------------

------------------------------------------------------------

10




OGYÉI/52795/2021




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

A Prothromplex Total 600 NE termékenységre kifejtett hatását kontrollos klinikai vizsgálatokban nem vizsgálták.
A humán protrombinkomplex biztonságos alkalmazása terhes és szoptató nőknél nem bizonyított.
Nincs elegendő adat a Prothromplex Total 600 NE alkalmazására vonatkozóan terhes és szoptató nőknél.

Az állatkísérletek nem alkalmasak a terhességre, embryonalis/foetalis fejlődésre, szülésre vagy postnatalis fejlődésre vonatkozó biztonságosság meghatározására. Ennek megfelelően a Prothromplex Total 600 NE terhes vagy szoptató nőknek csak akkor adható, ha az egyértelműen indokolt.

A parvovírus B19-fertőzés terhes nőknél fennálló kockázatára vonatkozó tudnivalókat lásd a 4.4 pontban.