Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

ALFETIM SR 5MG RETARD FILMTABLETTA 56X

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Sanofi-aventis Zrt.
Hatástani csoport:
G04CA Alpha-adrenoreceptor antagonisták
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-08022/03
Hatóanyagok:
AlfuzosiniumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
3842 Ft
Kiadhatóság:
J Szakorvosi/kórházi diagnózist követő járóbeteg-ellátásban kiadható gyógyszerkészítmény.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános881,002961,00
Közgyógy3842,000,00
Üzemi baleset3842,000,00
Teljes0,003842,00
Egyedi engedélyes0,003842,00
Tárolás:
Különleges tárolást nem igényel
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Gyerekre nincs adat
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Laktóz intolerancia
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

A szokásos adag 2-szer 1 db 5 mg-os filmtabletta naponta.

Speciális betegcsoportok

Májelégtlenség
Az Alfetim SR 5 mg retard filmtabletta súlyos májelégtelenségben szenvedő betegeknél ellenjavalt.

Idősek és hypertoniával kezelt betegek
75 évesnél idősebb vagy hypertoniával kezelt betegeknek a kezdő adag 1 db 5 mg-os filmtabletta este. Ez az adag növelhető, a terápiás választól függően legfeljebb napi 2 filmtablettára (napi 10 mg) 75 év felett az alkalmazható legnagyobb napi adag 10 mg.

Gyermekek és serdülők
Az Alfetim hatékonyságát nem bizonyították 2-16 éves korú gyermekekben (lásd 5.1 pont), ezért az Alfetim gyermekgyógyászati alkalmazása nem javasolt.

Az alkalmazás módja
A tablettát szétrágás nélkül kell lenyelni!




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Fokozott óvatosság ajánlott antihipertenzív gyógyszert vagy nitrátot szedő betegek esetén.
Ahogy más?alfa-1-blokkoló-kezelésben részesülő betegeknél, egyes esetekben tünetekkel járó vagy tünet nélküli orthostaticus hypotonia alakulhat ki (szédülés, fáradtság, izzadás), a gyógyszer alkalmazását követő órákban. Ilyen esetben a beteget le kell fektetni, amíg a tünetek teljesen el nem múlnak. Ezek a jelenségek átmenetiek, és általában nem gátolják a kezelés folytatását.
Forgalomba hozatal utáni felmérések során erőteljes vérnyomásesést jelentettek olyan fennálló kockázati tényezőkkel rendelkező betegek esetében, mint pl. szívbetegségek és/vagy vérnyomáscsökkentővel egyidejűleg alkalmazott kezelés.
Az alacsony vérnyomás, és az ezzel összefüggő mellékhatások kialakulásának kockázata magasabb lehet időskorú betegek esetében, ezért fokozott óvatosság ajánlott ennél a betegcsoportnál.

A betegeket figyelmeztetni kell ezen tünetek esetleges előfordulására.

Fokozott óvatosság ajánlott azoknál a betegeknél, akik más alfa-1-blokkoló alkalmazásakor hipotóniás reakcióval reagáltak.

Coronaria betegség fennállása esetén a coronaria elégtelenség specifikus kezelését folytatni kell. Ha az angina újra jelentkezik vagy súlyosbodik, az alfuzozin-kezelést abba kell hagyni.

Ahogy más?alfa-1-blokkoló-kezelésben részesülő betegeknél, az alfuzozin fokozott óvatossággal adható akut szívelégtelenségben szenvedő betegek esetén.

Veleszületett, vagy szerzett QTc-megnyúlás esetén, vagy a QTc szakasz megnyúlását okozó gyógyszer szedése estén az alfuzozin adását alaposan át kell gondolni.

Alfuzozin és erős CYP3A4-gátlók (mint pl. itrakonazol, ketokonazol, proteázgátlók, klaritromicin, telitromicin és nefazodon) együttes alkalmazását el kell kerülni (lásd 4.5 pont). Alfuzozint nem szabad olyan CYP3A4-gátlókkal együtt alkalmazni, amelyek ismerten növelik a QTc intervallumot (pl. itrakonazol és klaritromicin). Ha javasolt ilyen gyógyszerekkel kezelést kezdeni, az alfuzozin-kezelés átmeneti felfüggesztése javasolt.

Korábban alfa-1-blokkolóval kezelt betegek esetén, szürkehályogműtét közben un "Intraoperative Floppy Iris Syndrome (IFIS)", - renyhe iris stroma mellett pupillatágítás ellenére jelentkező pupillaszűkülettel is járó tünetegyüttes -, jelentkezett. Annak ellenére, hogy az alfuzozin-kezelésben részesülők esetén ezen tünetegyüttes jelentkezésének valószínűsége igen kicsi, a szemészorvost a szürkehályogműtétet megelőzően tájékoztatni kell a jelenlegi vagy korábbi alfa-1-blokkoló szedéséről, mivel az IFIS a szemészeti beavatkozás során további komplikációkat eredményezhet.

Tünetmentes, vagy tünetekkel járó agyi keringési zavarokkal rendelkező betegek esetén az alfuzozin-kezelés során esetlegesen fellépő hypotonia agyi ischaemiás betegségek kialakulását okozhatja.
Az alfuzozin szerepet játszhat agyi ischaemiás betegségek kialakulásában, elsősorban hemodinamikai változások révén, különösen agyi keringési zavarokkal rendelkező idős betegekben.

Más alfa-adrenerg blokkolókhoz hasonlóan az alfuzozin alkalmazását is összefüggésbe hozták priapismus kialakulásával (a hímvessző folyamatos és fájdalmas erekciója, ami szexuális tevékenységgel nem függ össze). Mivel ez az állapot megfelelő kezelés hiányában állandósult impotenciához vezethet, a betegeket tájékoztatni kell ennek az állapotnak a súlyosságáról.

Az 5 mg-os retard tabletták hidrogénezett ricinusolajat tartalmaznak, mely esetlegesen gyomorirritációt és hasmenést okozhat.

A betegek figyelmét fel kell hívni, hogy a készítményt egészben kell lenyelni, összerágni, összetörni, morzsolni vagy porítani nem szabad, mert ez a hatóanyag rendellenes felszívódásához vezethet, amely fokozhatja a mellékhatások kialakulásának veszélyét.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Nincs arra vonatkozó adat, hogy az alfuzozin-hidroklorid befolyásolná a gépjárművezetéshez és gépkezeléshez szükséges képességeket. Azonban a kezelés kezdetén szédülés és asthenia léphet fel, ezért különös elővigyázatosság javasolt járművezetésnél és baleseti veszéllyel járó munkavégzés esetén.


4.9 Túladagolás

Túladagolás esetén a beteget azonnal le kell fektetni és kórházban a hypotoniában egyébként szokásos kezelést kell alkalmazni (volumenpótlás, vazopresszor adása). Kifejezett hypotonia esetén az érfal izomzatára közvetlenül ható érszűkítők alkalmazása lehet szükséges.
Az alfuzozin nehezen dializálható erős fehérjekötődése miatt.





Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Az egyes gyakorisági kategóriákon belül a mellékhatások csökkenő súlyosság szerint kerülnek megadásra.
Nagyon gyakori (?1/10) gyakori (?1/100 és <1/10 között); nem gyakori (?1/1000 és <1/100 között); ritka (?1/10 000 és <1/1000 között); nagyon ritka (<1/10 000); nem ismert (a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg)

Szervrendszer

Vérképző-szervi és nyirok-rendszeri betegségek és tünetek
Nem ismert: neutropenia, thrombocytopenia

Idegrendszeri betegségek és tünetek

Gyakori: gyengeség/szédülés, fejfájás, vertigo
Nem gyakori: syncope, álmosság
Nem ismert: agyi ischaemiás betegségek, ismert agyi keringési zavarokkal rendelkező betegeknél

Szembetegségek és szemészeti tünetek

Nem gyakori: látásproblémák
Nem ismert: szürkehályogműtét során jelentkező Floppy Iris Syndrome

Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek

Nem gyakori: tachycardia, palpitáció
Nagyon ritka: angina pectoris olyan betegek esetén, akiknél régebb óta coronaria-betegség áll fenn (lásd 4.4 pont)
Nem ismert: pitvarfibrilláció
Érbetegségek és tünetek
Gyakori: orthostaticus hypotonia (lásd 4.4 pont)
Nem gyakori: kipirulás

Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
Nem gyakori: rhinitis

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori: hányinger, hasi fájdalom, hasmenés, szájszárazság
Nem gyakori: hányás
Máj- és epebetegségek illetve tünetek
Nem ismert: hepatocelluláris májkárosodás, kolesztatikus májbetegség

A bőr és a bőralatti szövet betegségei és tünetei
Nem gyakori: kiütés, viszketés
Nagyon ritka: urticaria, angioödéma

A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek
Nem ismert: priapismus

Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Gyakori: asthenia, rossz közérzet
Nem gyakori: ödéma, mellkasi fájdalom.


Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni. Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Jóindulatú prosztata hipertrófia gyógyszerei ATC kód: G04C A01

Hatóanyaga, az alfuzozin orálisan ható quinazolon-származék, mely szelektíven gátolja a posztszinaptikus alfa-1 adrenoreceptorokat, specifikusan a vesicalis trigonum, urethra és a prosztata alfa-1 adrenoreceptorait. Az urethra tónusának és a hólyagnyak ellenállásának csökkentésén keresztül javítja a vizeletürítési paramétereket. A prosztata simaizomzatára való közvetlen hatásán keresztül csökkenti az infravesicalis obstrukciót. Vizsgálatok alapján az urethralis nyomásra gyakorolt hatása lényegesen nagyobb, mint az erekre gyakorolt hatás.

BPH-ban szenvedő betegeken végzett placebo-kontrollált tanulmányok alapján:
* Azokban a betegekben, akikben a Qmax ? 15 ml/sec, szignifikánsan növeli a Qmax értéket (30%-kal). Ez a hatás már az első adag bevétele után jelentkezik.
* Szignifikánsan csökkenti a detrusor nyomást, ezáltal növelve a vizelési inger megjelenését provokáló vizelet mennyiséget a hólyagban.
* Szignifikánsan csökkenti a reziduális volument. Csökkenti az akut vizeletretenció gyakoriságát.

Ezek a hatások mind az irritatív, mind az obstruktív alsó húgyúti tünetek javulását eredményezik.
A szexuális funkciókra káros hatása nincs.

Gyermekek
Az Alfetim gyermekgyógyászati alkalmazása nem javasolt (lásd 4.2 pont).

Az alfuzozin-hidroklorid hatásosságát nem bizonyították a két klinikai vizsgálatban, amelyben 197, 2-16 éves, neurogén eredetű, emelkedett húgycsőzárási nyomásban szenvedő beteg vett részt (LPP?40 cm H2O). A betegeket az alfuzozin-hidroklorid gyermekgyógyászatra alkalmas gyógyszerformáival, 0,1 mg/kg/ nap, ill. 0,2 mg/kg/nap adaggal kezelték.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok


Az 5 mg-os retard filmtabletta nyújtott hatású, a hatóanyag maximális plazmaszintjét a bevétel után kb. 3 óra múlva éri el, eliminációs felezési ideje 8 óra.
Az alfuzozin kötődése a plazmaproteinekhez 90%, a humán szérumalbuminhoz 68,2% és a humán szérum-alfa-glikoproteinhez 52%.
Az alfuzozin elsősorban a májban metabolizálódik, a hatóanyagnak csak 11%-a ürül változatlan formában a vesén keresztül. A legtöbb metabolit (melyeknek farmakodinámiás hatásuk nincs) a székleten keresztül ürül (75-90%).

A CYP3A4 az alfuzozin metabolizmusában résztvevő legfontosabb izoenzim a májban. A ketokonazol erős inhibitora a CYP3A4 izoenzimnek. Hét napon át napi 200 mg ketokonazolt egyidejűleg napi 10 mg alfuzozinnal együtt adagolva az alfuzozin emelkedett Cmax (2,11-szeres) és AUCutolsó (2,46-szoros) értékeket eredményezett. Az egyéb farmakokinetikai paraméterek (tmax és t1/2) nem változtak. Ha 8 napon keresztül napi 400 mg ketokonazollal adták együtt az alfuzozint, akkor az alfuzozin Cmax értéke a 2,3-szorosára, az AUCutolsó illetve az AUC értékek pedig 3,2, illetve 3-szorosára emelkedett (lásd 4.5 pont).

A kinetikát a táplálék nem befolyásolja.

75 év feletti egyéneknél a felszívódás gyorsabb, és a plazmaszint csúcsértéke magasabb. A biohasznosulás fokozódhat és egyes betegekben a megoszlási térfogat csökkenhet. Az eliminációs felezési idő változatlan marad.
Az eliminációs felezési idő súlyos májkárosodás esetén megnyúlik. A biohasznosulás egészséges egyénekhez képest fokozódhat.
Dialízist nem igénylő veseelégtelenségben szenvedő betegekben az emelkedett szabad frakció miatt a megoszlási térfogat és a clearance növekszik. Az alfuzozin a krónikus, vagy súlyos vesekárosodást (kreatinin-clearance 15-40 ml/perc) nem rontja.
Krónikus szívelégtelenség az alfuzozin farmakokinetikáját nem módosítja.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A hagyományos - farmakológiai biztonságossági, ismételt adagolású dózistoxicitási, genotoxicitási, karcinogenitási, reprodukcióra-, és fejlődésre kifejtett toxicitási - vizsgálatokból származó nem klinikai jellegű adatok azt igazolták, hogy a készítmény alkalmazásakor humán vonatkozásban különleges kockázat nem várható.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

Alfetim SR 5 mg retard filmtabletta: 28 db, ill. 56 db PVC/Alu buborékcsomagolásban és dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy keresztes)
Osztályozás: II./1 csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, a szakorvosi/kórházi diagnózist követő járóbetegellátásban alkalmazható gyógyszer (J).



6.4 Különleges tárolási előírások

Alfetim SR 5 mg retard filmtabletta: Ez a gyógyszer nem igényel különleges tárolást.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

SANOFI-AVENTIS Zrt.
1138 Budapest, Váci út 133. E épület 3. emelet
8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMAI

OGYI-T-8022/02 Alfetim SR 5 mg retard filmtabletta (28 x)
OGYI-T-8022/03 Alfetim SR 5 mg retard filmtabletta (56 x)

9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 1995. február 23.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2009. október 9.

10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2022. június 1.


OGYÉI/38078/2022