Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

MILLIGEST BEVONT TABLETTA 3X21

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Richter Gedeon Vegyészeti Gyár Nyrt.
Hatástani csoport:
G03AB Progesztogén és ösztrogén szekvenciális kombinációi
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-09978/02
Hatóanyagok:
GestodenumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
25 °c alatt
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Májbetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
Gyerekre nincs adat
Epilepsia esetén alkalmazása megfontolandó
Alkalmazási elôirat

Hatóanyag

2. MINŐSÉGI ÉS MENNYISÉGI ÖSSZETÉTEL

1 db fakó narancsszínű, Fázis I bevont tabletta tartalma:
30 mikrogramm etinilösztradiolt és 50 mikrogramm gesztodént tartalmaz bevont tablettánként.
Ismert hatású segédanyagok: 37,18 mg laktóz-monohidrátot és 19,660 mg szacharózt tartalmaz bevont tablettánként.

1 db fehér színű, Fázis II bevont tabletta tartalma:
40 mikrogramm etinilösztradiolt és 70 mikrogramm gesztodént tartalmaz bevont tablettánként.
Ismert hatású segédanyagok: 37,15 mg laktóz-monohidrátot és 19,660 mg szacharózt tartalmaz bevont tablettánként.

1 db fakózöld színű, Fázis III bevont tabletta tartalma:
30 mikrogramm etinilösztradiolt és 100 mikrogramm gesztodént tartalmaz bevont tablettánként.
Ismert hatású segédanyagok: 37,13 mg laktóz-monohidrátot és 19,463 mg szacharózt tartalmaz bevont tablettánként.

A segédanyagok teljes listáját lásd a 6.1 pontban.





Segédanyag

6.1 Segédanyagok felsorolása

1 db fakó narancsszínű, Fázis I bevont tabletta:
Kalcium- nátrium-edetát, magnézium-sztearát, kolloid vízmentes szilícium-dioxid, povidon, kukoricakeményítő, laktóz-monohidrát (37,18 mg), sárga vas-oxid (E 172), titán-dioxid (E 171), makrogol 6000, talkum, kalcium-karbonát, szacharóz.

1 db fehér színű, Fázis II bevont tabletta:
Kalcium-nátrium-edetát, magnézium-sztearát, kolloid vízmentes szilícium-dioxid, povidon, kukoricakeményítő, laktóz-monohidrát (37,15 mg), titán-dioxid (E 171), makrogol 6000, talkum, kalcium-karbonát, szacharóz.

1 db fakózöld színű, Fázis III bevont tabletta:
Kalcium-nátrium-edetát, magnézium-sztearát, kolloid vízmentes szilícium-dioxid, povidon, kukoricakeményítő, laktóz-monohidrát (37,13 mg), Sepisperse AS3199 green (festékkomponensei: indigókármin (E 132), kinolinsárga (E 104), titán-dioxid (E 171)), titán-dioxid (E 171), makrogol 6000, talkum, kalcium-karbonát, szacharóz.




Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

A Milligest bevont tabletta szedése
A tablettát mindenképpen a csomagoláson feltüntetett sorrendben és minden nap körülbelül ugyanabban az időpontban kell bevenni. 21 egymást követő napon keresztül naponta 1 tablettát kell bevenni. Minden egyes csomagot 7 napos gyógyszerszünet után kell elkezdeni; a szünet ideje alatt vérzés jelentkezik. A vérzés általában az utolsó tabletta bevétele után 2-3 nappal kezdődik, és nem feltétlenül fejeződik be a következő csomag megkezdéséig.

A Milligest bevont tabletta szedésének elkezdése

Korábban (az utolsó hónapot megelőzően) hormonális fogamzásgátlót nem szedett nők
Mindenképpen a természetes menstruációs ciklus első (a menstruációs vérzés jelentkezésének) napján kell elkezdeni a tabletták szedését. Bár a tablettaszedés elkezdése a ciklus 2-7. napjain is engedélyezett, ebben az esetben a tabletták szedésének első 7 napján tanácsos nem hormonális fogamzásgátlást (pl. óvszert vagy spermicid anyagokat) is alkalmazni egyidejűleg.

Áttérés más fogamzásgátló tablettáról kombinált típusúra
Lehetőleg a korábbi fogamzásgátló tabletta alkalmazása során szokásos gyógyszerszünet, vagy a placebotabletta-szedés időszaka utáni napon kell elkezdeni a Milligest tabletta szedését.

Áttérés progesztogén ("minitabletta", injekció, implantátum, progesztogén-tartalmú intrauterin eszköz) alkalmazásáról
Minitablettáról bármelyik napon, implantátum, illetve progeszterontartalmú intrauterin eszköz alkalmazásáról az eszköz eltávolításának napján, injekcióról a következő injekció esedékessé válásának napján lehet áttérni. Mind a három esetben tanácsos azonban barrierelvű fogamzásgátló eszközt is használni egyidejűleg a tabletta szedésének első 7 napján.

A terhesség első trimeszterben történt megszakadása után
A tabletta szedése azonnal elkezdhető. Ennek megtétele esetén szükségtelen további fogamzásgátló módszerek alkalmazása.

Szülés, vagy második trimeszterben történt vetélés után
Szoptató nőkre vonatkozóan lásd a 4.6 pontot!
Nem szoptató nőknek tanácsolni kell, hogy a szülést vagy a második trimeszteri vetélést követő 28. nap előtt ne kezdjék el a fogamzásgátló tabletta szedését. Tanácsolni kell továbbá, hogy a tablettaszedés első 7 napján alkalmazzanak más terhességmegelőző eljárást is egyidejűleg. Mindazonáltal, ha ezt megelőzően már sor került nemi együttlétre, akkor ki kell zárni a terhesség lehetőségét, mielőtt az illető elkezdené szedni a tablettát, vagy pedig ki kell várni a következő menstruációt.

Teendők a tabletta bevételének elmulasztása esetén
A tabletta bevételének elmulasztása esetén csökkenhet a fogamzásgátló hatás - legfőképpen, ha ezáltal a gyógyszerszünet hosszabbodik meg.

Ha kevesebb mint 12 óra telt el azóta, hogy be kellett volna venni a tablettát, akkor azt feltétlenül be kell venni - amint ez az illetőnek eszébe jut. A következő tablettát mindenképpen a szokásos időpontban kell bevenni.

Ha több mint 12 óra telt el azóta, hogy be kellett volna venni a tablettát, csökkenhet a fogamzásgátló hatás.
- Az illetőnek be kell vennie az elmulasztott tablettát, amint ez eszébe jut - még abban az esetben is, ha 2 tablettát kell bevenni ugyanazon a napon. Ezt követően folytatólag, mindenképpen a szokásos időpontokban kell bevennie a tablettákat. A következő 7 napban feltétlenül alkalmaznia kell más terhességmegelőző eljárást is.
- Ha a jelenleg használt csomagban 7 napnál rövidebb időre elegendő gyógyszer maradt, akkor annak felhasználása után mindenképpen folytatni kell a tablettaszedést a következő csomagból - tilos szünetet tartani a csomagok között. Ez kiküszöböli a gyógyszerszünet meghosszabbodását, ami fokozná a nem megfelelő időpontban bekövetkező ovuláció kockázatát. Bár a második csomag befejezése előtt aligha jelentkezik menstruációszerű vérzés, a tabletta bevételének napjain pecsételő, vagy áttöréses vérzés jelentkezhet.
- Ha a második csomag befejezése után nem jelentkezik vérzés, akkor mindenképpen ki kell zárni a terhesség lehetőségét, mielőtt az illető a következő csomagból folytatná a tabletták szedését.

Óvintézkedések hányás esetére
Ha a tabletta bevételét követő 4 órán belül hányás jelentkezik, a fogamzásgátló tabletta teljes felszívódása nem feltétlenül következhetett be. Ennélfogva, a kimaradt tabletták pótlására érvényes (a "Teendők a tabletta bevételének elmulasztása esetén" című szakaszban ismertetett) óvintézkedéseket kell alkalmazni. A megfelelő színű - hatóanyagot tartalmazó - tablettá(ka)t egy másik csomagból kell bevenni.

A menstruáció siettetése/késleltetése
A menstruáció késleltetéséhez gyógyszerszünet nélkül, folytatólag be kell venni az utolsó fázisban szedendő aktív (zöld) tablettákat a Milligest tabletta egy másik csomagjából. A halasztás kívánság szerint folytatódhat, amíg el nem fogynak a zöld tabletták. A menstruáció késleltetésének ideje alatt áttöréses vagy pecsételő vérzés jelentkezhet. A Milligest tabletta rendszeres szedése a normál, 7 napos gyógyszerszünet után folytatható.

Különleges betegcsoportok

Idősek
Nem értelmezhető. A Milligest nem javallt a menopauza után.

Májkárosodás
A Milligest ellenjavallt azoknál a nőknél, akiknek májkárosodásuk van (lásd 4.3 pont).

Gyermekek és serdülők
A Milligest csak az első menstruáció után javallt. Nincsenek arra utaló adatok, hogy szükség lenne a dózis módosítására.

Az alkalmazás módja

Szájon át történő alkalmazásra.




Ellenjavallat

4.3 Ellenjavallatok

A kombinált hormonális fogamzásgátlók nem alkalmazhatók az alábbi állapotokban.
- Jelenleg fennálló vénás thromboembolia (VTE), illetve ennek kockázata
- Vénás thromboembolia - jelenleg fennálló (antikoaguláns mellett) vagy kórtörténetben szereplő (pl. mélyvénás thrombosis [MVT] vagy tüdőembólia [TE]).
- A vénás thromboembolia kialakulásával kapcsolatosan ismert öröklődő vagy szerzett hajlam, mint például APC-rezisztencia (ideértve az V. véralvadási faktor Leiden-mutációját), antithrombin III-hiány, protein C-hiány, protein S-hiány.
- Nagy műtéti beavatkozás, ami hosszú ideig tartó immobilizációval jár (lásd 4.4 pont).
- Magas kockázat a vénás thromboembolia kialakulásával kapcsolatban, több kockázati tényező fennállása miatt (lásd 4.4 pont).
- Jelenleg fennálló artériás thromboembolia (ATE), illetve ennek kockázata
- Artériás thromboembolia - jelenleg fennálló vagy a kórtörténetben szereplő artériás thromboembolia (pl. myocardialis infarctus), illetve prodromalis állapot (pl. angina pectoris).
- Cerebrovascularis betegség - jelenleg fennálló vagy a kórtörténetben szereplő stroke vagy prodromalis állapot (pl. tranziens ischaemiás attak, TIA)
- Ismert öröklődő vagy szerzett hajlam az artériás thromboembolia kialakulására, mint például a hyperhomocysteinaemia és antifoszfolipid antitestek (antikardiolipin antitestek, lupus anticoagulans).
- Fokális neurológiai tünetekkel járó migrén a kórtörténetben.
- Az artériás thromboembolia magas kockázata több kockázati tényező (lásd 4.4 pont) vagy egy súlyos kockázati tényező fennállása miatt, mint például:
- értünetekkel járó diabetes mellitus
- súlyos hypertonia
- súlyos dyslipoproteinaemia
- Ismert vagy feltételezett emlőrák.
- Endometrium carcinoma vagy bármely egyéb ismerten vagy feltételezetten ösztrogén-dependens tumor.
- Tisztázatlan eredetű hüvelyvérzés.
- Jó- vagy rosszindulatú májtumorok, vagy akut vagy krónikus májbetegség, mindaddig, amíg a májfunkciós értékek nem normalizálódnak.
- Meglévő, vagy kórelőzményben szereplő súlyos hypertriglyceridaemiával járó pancreatitis.
- Ismert vagy feltételezett terhesség.
- A készítmény hatóanyagaival vagy a 6.1 pontban felsorolt bármely segédanyagával szembeni túlérzékenység.

A Milligest egyidejű alkalmazása ellenjavallt ombitaszvir/paritaprevir/ritonavirt, dazabuvirt, glekaprevir/pibrentaszvirt vagy szofoszbuvir/velpataszvir/voxilaprevirt tartalmazó gyógyszerekkel (lásd 4.5 pont).




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Valamennyi ösztrogén/progesztogén kombináció esetében olyan adagolási sémát kell kiválasztani, hogy a szervezetbe a konkrét páciens szükségleteinek megfelelő, a fogamzásgátló hatás biztosításához elegendő legkisebb mennyiségű ösztrogén és progesztogén jusson be.

Figyelmeztetések
Ha az alábbiakban felsorolt állapotok vagy kockázati tényezők bármelyike fennáll, a Milligest alkalmazhatóságát meg kell beszélni a pácienssel.

Ha ezen állapotok vagy kockázati tényezők bármelyike súlyosbodik vagy először alakul ki, a nőnek azt kell tanácsolni, hogy keresse fel kezelőorvosát, aki a továbbiakban eldönti, hogy abba kell-e hagyni a Milligest alkalmazását.

A vénás thrombembolia (VTE) kockázata
Bármelyik kombinált hormonális fogamzásgátló alkalmazása növeli a vénás thromboembolia (VTE) kockázatát ahhoz képest, mint ha a készítményt nem alkalmaznák. A levonorgesztrelt, norgesztimátot vagy noretiszteront tartalmazó készítmények alkalmazása jár a VTE legalacsonyabb kockázatával. Más készítmények, mint például a Milligest alkalmazása esetén ez a kockázat akár kétszeres is lehet. A VTE legalacsonyabb kockázatával járó készítménytől eltérő bármely más készítmény alkalmazásával kapcsolatos döntést csak a pácienssel történő megbeszélést követően szabad meghozni, így gondoskodva arról, hogy a nő megértette a Milligest alkalmazásával járó VTE kockázatát, továbbá azt, hogy a fennálló kockázati tényezői miképpen befolyásolják ezt a kockázatot, illetve, hogy a VTE kockázata a legelső alkalmazás első évében a legmagasabb. Kevés bizonyíték rendelkezésre áll arra vonatkozóan is, hogy a kockázat fokozott, ha a kombinált hormonális fogamzásgátló alkalmazását 4 hétig vagy tovább tartó szünet után újrakezdik.

Kombinált hormonális fogamzásgátlót nem alkalmazó és nem terhes 10 000 nő közül 2 nőnél fog VTE kialakulni egy egyéves időszak alatt. Ugyanakkor a háttérben álló kockázati tényezők függvényében ez a kockázat egyénenként sokkal magasabb is lehet (lásd alább).
Becslések szerint1 gesztodént tartalmazó kombinált hormonális fogamzásgátlót alkalmazó 10 000 nő közül 9-12 nőnél alakul ki VTE egy egyéves időszak alatt; míg a levonorgesztrelt tartalmazó kombinált hormonális fogamzásgátlót szedő nők közül körülbelül 62 nőnél történik ilyen.

Mindkét esetben, a VTE évenkénti száma alacsonyabb a terhesség során illetve a postpartum időszakban vártnál.

A VTE az esetek 1-2%-ában halálos kimenetelű lehet.

A VTE-események 10 000 nőre vonatkoztatott száma, egy év alatt







Az epidemiológiai vizsgálatok kimutatták, hogy a VTE gyakorisága azoknál a nőknél, akik alacsony ösztrogén tartalmú (<0,05 mg etinilösztradiol) kombinált hormonális fogamzásgátlókat szednek, 20 eset 100 000 nő-évre számítva levonorgesztrelt tartalmazó kombinált hormonális fogamzásgátló (CHC) esetében, illetve 40 eset 100 000 nő-évre számítva dezogesztrelt/gesztodént tartalmazó kombinált hormonális fogamzásgátló esetében.

Azoknak a kombinált hormonális fogamzásgátló készítményeknek, melyek 0,030 mg etinilösztradiolt tartalmaznak dezogesztrellel vagy gesztodénnel kombinálva (mint a Milligest), összehasonlítva azokkal, melyek kevesebb mint 0,050 mg etinilösztradiolt tartalmaznak levonorgesztrellel, a VTE átfogó relatív kockázatának tartományát 1,5 és 2,0 közé becsülik. A VTE előfordulása a levonorgesztrel-tartalmú, kevesebb mint 0,050 mg etinilösztradiolt tartalmazó kombinált orális fogamzásgátlókat alkalmazóknál megközelítőleg 20 eset 100 000 nő-évre vonatkoztatva. Azoknak a kombinált hormonális fogamzásgátló készítményeknek, melyek 0,030 mg etinilösztradiolt tartalmaznak dezogesztrellel vagy gesztodénnel kombinálva az előfordulás megközelítőleg 30-40 eset 100 000 nő-évre vonatkoztatva: azaz további 10-20 eset 100 000 nő-évenként, az azt alkalmazóknál.

Kombinált hormonális fogamzásgátlókat alkalmazók körében rendkívül ritkán más ereket, pl. hepaticus, mesenterialis, renalis és retinalis vénákat és artériákat érintő thrombosisról számoltak be.

A VTE kockázati tényezői

A kombinált hormonális fogamzásgátlót alkalmazók körében a vénás thromboemboliás szövődmények kockázata jelentősen emelkedhet olyan nőknél, akiknek további kockázati tényezői vannak, különösen akkor, ha ezekből több is jelen van (lásd táblázat).

A Milligest alkalmazása ellenjavallt, ha a nőnek több olyan kockázati tényezője is van, amelynek következtében a vénás thrombosis kialakulásának kockázata magas (lásd 4.3 pont). Ha valamely nőnél egynél több kockázati tényező áll fenn, akkor lehetséges, hogy a kockázat emelkedése nagyobb, mint az egyedi tényezők összege, ezért ilyen esetben a VTE teljes kockázatát kell figyelembe venni. Ha az előny-kockázat mérleg kedvezőtlen, akkor a kombinált hormonális fogamzásgátlót nem szabad felírni (lásd 4.3 pont).

Táblázat: A VTE kockázati tényezői
Kockázati tényező
Megjegyzés
Elhízás [a testtömegindex ("body mass index", BMI) nagyobb mint 30 kg/m2].
A kockázat a BMI emelkedésével jelentősen nő.
Különösen fontos figyelembe venni akkor, ha más kockázati tényezők is jelen vannak.
Hosszú ideig tartó immobilizáció, nagy műtéti beavatkozás, az alsó végtagon vagy a medencén végzett bármilyen műtét, idegsebészeti beavatkozás vagy jelentős trauma.





Megjegyzés: ideiglenes immobilizáció, ideértve a >4 órás repülőutat is, szintén a VTE kockázati tényezője lehet, különösen más kockázati tényezőkkel rendelkező nőknél.
Ilyen helyzetekben javasolt a tapasz/tabletta/gyűrű alkalmazásának felfüggesztése (elektív műtétet megelőzően legalább 4 héttel), és az alkalmazást csak a teljes mobilizációt követő két hét elteltével javasolt folytatni. A nem kívánt terhesség elkerülésére másik fogamzásgátló módszert kell alkalmazni.

Thrombosis elleni kezelés alkalmazása mérlegelendő, ha a Milligest alkalmazását előzetesen nem függesztették fel.

Pozitív családi kórtörténet (testvérnél vagy szülőnél valaha előforduló vénás thromboembolia, különösen akkor, ha ez viszonylag korai életkorban pl. 50 éves kor előtt jelentkezett).
Ha öröklődő hajlam gyanúja merül fel, akkor specialista tanácsát kell kikérni, mielőtt bármilyen kombinált hormonális fogamzásgátló alkalmazásával kapcsolatban döntés születne.
VTE-vel összefüggő más egészségi probléma.
Rák, szisztémás lupus erythematosus, haemolyticus uraemiás szindróma, krónikus gyulladásos bélbetegség (Crohn-betegség vagy colitis ulcerosa) és sarlósejtes anaemia.
Előrehaladott életkor.
Különösen 35 éves kor felett.

A visszértágulatoknak (varicositas) és a felszínes thrombophlebitisnek a vénás thrombosisok kialakulásában vagy progressziójában betöltött szerepével kapcsolatban nincs egyetértés.
Tekintettel kell lenni a thromboembolia emelkedett kockázatára a terhesség és különösképpen a gyermekágy 6 hetes időszaka során (a "Termékenység, terhesség és szoptatás" kapcsolatos információkért lásd a 4.6 pontot).

A VTE (mélyvénás thrombosis és tüdőembólia) tünetei

Tünetek jelentkezése esetén a nőnek azt kell javasolni, hogy sürgősen forduljon orvoshoz, és tájékoztassa az egészségügyi szakembert arról, hogy kombinált hormonális fogamzásgátlót szed.

A mélyvénás thrombosis (MVT) tünetei közé tartozhatnak:
- egyoldali vagy valamely lábszárvéna mentén tapasztalható lábszár- és/vagy lábduzzanat,
- a lábszár fájdalma vagy érzékenysége, amit lehet, hogy csak állás vagy járás közben észlel a beteg,
- az érintett lábszár fokozott melegsége; a lábszár bőrének vörössége vagy elszíneződése.

A tüdőembólia (TE) tünetei közé tartozhatnak:
- hirtelen fellépő, megmagyarázhatatlan légszomj vagy szapora légzés;
- hirtelen fellépő köhögés, amihez vérköpés társulhat;
- éles mellkasi fájdalom;
- súlyos szédülékenység vagy szédülés;
- szapora vagy rendszertelen szívverés.

E tünetek némelyike (pl. "légszomj", "köhögés") nem specifikusak, és összekeverhetők gyakoribb vagy kevésbé súlyos események tüneteivel (pl. légúti fertőzés).

Az érelzáródás egyéb jelei közé tartozhatnak: hirtelen fájdalom, duzzanat és a végtag enyhén kékes elszíneződése.

Ha az elzáródás a szemben alakul ki, akkor a tünetek a fájdalmatlanul kialakuló homályos látástól a látásvesztésig súlyosbodó tünetekig terjedhetnek. Néha a látásvesztés szinte azonnal kialakul.

Az arteriás thromboembolia (ATE) kockázata
Az epidemiológiai vizsgálatok összefüggésbe hozták a kombinált hormonális fogamzásgátlók alkalmazását az artériás thromboembolia vagy a cerebrovascularis események (pl. átmeneti ischaemiás attak, stroke) emelkedett kockázatával. Az artériás thromboemboliás események akár halálos kimenetelűek is lehetnek.

Az ATE kockázati tényezői

Az arteriás thromboemboliás szövődmények vagy a cerebrovascularis események kockázata emelkedik a kockázati tényezőkkel rendelkező, kombinált hormonális fogamzásgátlókat alkalmazó nők körében (lásd táblázat). A Milligest alkalmazása ellenjavallt, ha a nőnek egy súlyos vagy több olyan kockázati tényezője is van, amelynek következtében magas az artériás thrombosis kialakulásának kockázata (lásd 4.3 pont). Ha valamely nőnél egynél több kockázati tényező áll fenn, akkor lehetséges, hogy a kockázat emelkedése nagyobb, mint az egyedi tényezők összege, ezért ilyen esetben a teljes kockázatot kell figyelembe venni. Ha az előny-kockázat mérleg kedvezőtlen, akkor a kombinált hormonális fogamzásgátlót nem szabad felírni (lásd 4.3 pont).

Táblázat: Az ATE kockázati tényezői
Kockázati tényező
Megjegyzés
Előrehaladott életkor.
Különösen 35 éves kor felett.
Dohányzás.
A nőket figyelmeztetni kell a dohányzás kerülésére, amennyiben kombinált hormonális fogamzásgátlót kívánnak alkalmazni. Nyomatékosan javasolni kell más fogamzásgátló módszer alkalmazását azon 35 év feletti nők számára, akik folytatják a dohányzást.

Hypertonia

Elhízás (a testtömegindex nagyobb mint 30 kg/m2).
A kockázat a BMI emelkedésével jelentősen emelkedik.
Ez különösen további kockázati tényezővel rendelkező nőknél fontos.
Pozitív családi kórtörténet (testvérnél vagy szülőnél valaha előforduló artériás thromboembolia, különösen akkor, ha ez viszonylag korai életkorban pl. 50 éves kor előtt jelentkezett).
Ha öröklődő hajlam gyanúja merül fel, akkor specialista tanácsát kell kikérni, mielőtt bármilyen kombinált hormonális fogamzásgátló alkalmazásával kapcsolatban döntés születne.
Migrén.
A kombinált hormonális fogamzásgátlók alkalmazása során a migrén gyakorisága és súlyossága fokozódhat (ami a cerebrovascularis esemény előrejelzője lehet), így ez indokolhatja a készítmény alkalmazásának azonnali abbahagyását.
Nemkívánatos vascularis eseményekkel járó más egészségi probléma.
Diabetes mellitus, hyperhomocysteinaemia, szívbillentyű-betegség és pitvarfibrilláció, dyslipoproteinaemia és szisztémás lupus erythematosus.

Az ATE tünetei
Tünetek jelentkezése esetén a nőnek azt kell javasolni, hogy sürgősen forduljon orvoshoz, és tájékoztassa az egészségügyi szakembert arról, hogy kombinált hormonális fogamzásgátlót szed.

A cerebrovascularis események tünetei közé tartozhatnak:
- az arc, kar vagy lábszár, különösen a test egyik felén hirtelen kialakuló zsibbadása vagy gyengesége;
- hirtelen kialakuló járásprobléma, szédülés, egyensúly- vagy koordinációs zavar;
- hirtelen kialakuló zavartság, beszéd- vagy beszédértési zavar;
- az egyik vagy mindkét szemet érintő hirtelen látászavar;
- hirtelen jelentkező, súlyos vagy elhúzódó, ismeretlen okból fennálló fejfájás;
- eszméletvesztés vagy ájulás, görcsrohammal vagy a nélkül.
Az ideiglenes tünetek tranziens ischaemiás attakra (TIA) utalnak.

A myocardiális infarctus tünetei közé tartozhatnak:
- mellkasi, kar- vagy a szegycsont alatti fájdalom, diszkomfort, nyomás, nehézségérzés, összenyomás érzése vagy teltségérzés;
- a hátba, állba, torokba, karba vagy hasba sugárzó diszkomfort;
- teltségérzés, emésztési zavarra utaló érzés vagy fulladásérzés;
- verejtékezés, émelygés, hányás vagy szédülés;
- rendkívüli gyengeség, nyugtalanság vagy légszomj;
- szapora vagy rendszertelen szívverés.

Daganatok

A méhnyakrák
A legfontosabb kockázati tényező a méhnyakrák szempontjából a fennálló HPV (humán papillomavírus)-fertőzés. Egyes vizsgálatok arra utalnak, hogy az orális fogamzásgátlók használata a nők egyes csoportjainál a cervicalis intraepithelialis neoplasia vagy az invazív méhnyakrák előfordulásának kockázatát fokozzák. De továbbra is ellentmondások vannak arra vonatkozóan, hogy ez az eredmény milyen mértékben tulajdonítható a szexuális magatartásnak és egyéb tényezőknek. Lásd 4.4 (A menstruációs ciklus zavarai).

Emlőrák
54 nemzetközi vizsgálat metaanalízise szerint az emlőrák relatív kockázata kismértékben fokozott a kombinált orális fogamzásgátló tablettát használó nők között (RR=1,24). Az emelkedett kockázati ráta fokozatosan mérséklődik a kombinált hormonális fogamzásgátló készítmény szedésének abbahagyását követő 10 évben. Mivel az emlőrák a 40 év alatti nőknél ritka, a jelenleg vagy korábban COC-t szedő nőknél diagnosztizált többletesetszám az emlőrák általános kockázatához viszonyítva csekély. Ezek a vizsgálatok nem szolgáltatnak ok-okozati bizonyítékot. A megfigyelt fokozott kockázatnak oka lehet a kombinált hormonális fogamzásgátlókat szedő nőknél korábban felállított emlőrák-diagnózis, a kombinált hormonális fogamzásgátlók biológiai hatása vagy a kettő együttesen. A fogamzásgátló tablettát életük során bármikor használók körében a diagnosztizált emlőrák rendszerint kevésbé előrehaladott állapotban van, mint az ilyen készítményt soha nem alkalmazott nők körében.

Májdaganat/Májbetegség
Kombinált hormonális fogamzásgátló készítményeket szedőknél szórványosan észlelték benignus, illetve még ritkábban malignus májdaganatok kialakulását. Úgy tűnik, hogy a kockázat az orális fogamzásgátlók használatának időtartamával nő. A májadenoma ruptura életveszélyes hasűri vérzést okozhat.

A vizsgálatok kimutatták, hogy az orális fogamzásgátló hosszú távú használta fokozza a hepatocellularis carcinoma kialakulásának kockázatát. Ezek azonban rendkívül ritkák.

Azon nők esetében, akiknél a kórelőzményben a kombinált hormonális fogamzásgátlóval összefüggően, illetve akiknél a terhesség alatt cholestasis jelentkezett, nagyobb a valószínűsége, hogy a kombinált hormonális fogamzásgátló alkalmazása során újra kialakul.
A kombinált hormonális fogamzásgátlót alkalmazó ilyen személyeket fokozottan monitorozni kell, és a kombinált hormonális fogamzásgátló szedését fel kell függeszteni, ha a cholestasis újra megjelenik.

Kombinált hormonális fogamzásgátló alkalmazása során hepatocelluláris károsodást jelentettek. A gyógyszerrel összefüggő hepatocelluláris károsodás korai azonosítása csökkentheti a hepatotoxicitás súlyosságát a gyógyszer abbahagyásakor. Ha májsejtkárosodást diagnosztizálnak, a kombinált hormonális fogamzásgátló szedését abba kell hagyni, nem hormonális fogamzásgátlást kell alkalmazni, és konzultálni kell az orvossal.

Akut vagy krónikus májműködési zavarok szükségessé tehetik a kombinált hormonális fogamzásgátló készítmény használatának felfüggesztését addig, míg a májfunkciós értékek visszatérnek a normál szintre. A szteroid hormonok a májkárosodásban szenvedő betegeknél nem megfelelően metabolizálódhatnak.

Egyéb betegségek

Pszichiátriai kórképek
A depresszív hangulat és a depresszió a hormonális fogamzásgátló alkalmazásának közismert, nemkívánatos hatásai (lásd 4.8 pont). A depresszió súlyos is lehet, és a szuicid viselkedés és az öngyilkosság szempontjából jól ismert kockázati tényezőt jelent. A nőknek tanácsolni kell, hogy hangulatváltozások és depresszív, akár közvetlenül a kezelés megkezdését követően jelentkező tünetek esetén vegyék fel a kapcsolatot kezelőorvosukkal.
Az orális fogamzásgátlók szedése során jelentkező súlyos depresszió esetén a készítmény szedését le kell állítani, és más alternatív fogamzásgátló módszert kell alkalmazni annak megállapítására, hogy a tünet a gyógyszerszedéssel összefügg-e. Amennyiben a kórelőzményben depresszió szerepel, a nőt gondosan monitorozni kell, és a tablettaszedést meg kell szakítani, ha a depresszió komolyabb mértékben visszatér.

Szembetegségek
Orális fogamzásgátlókat alkalmazók körében néhány esetben retinalis vénákat érintő thrombosisról számoltak be. Az orális fogamzásgátlók szedését abba kell hagyni, ha megmagyarázatlan részleges vagy teljes látásvesztés jelentkezik; proptosis vagy diplopia kialakulása esetén; papillooedema; vagy retinális vascularis léziók esetén.

Epehólyagbetegség
Néhány tanulmányban beszámoltak az epehólyag-megbetegedéseknek az orális fogamzásgátlók és ösztrogének fogyasztói körében tapasztalt fokozott relatív kockázatáról.

Szénhidrát- és zsíranyagcsere-hatások
Az orális fogamzásgátlót használók körében glükózintoleranciát jelentettek. Bizonyos progesztogénekről ismert, hogy növelik az inzulinszekréciót és inzulinrezisztenciát okoznak, míg az ösztrogének (> 0,075 mg) hiperinzulinizmust okozhatnak. Azon nőket, akiknél csökkent glükóztolerancia vagy cukorbetegség áll fenn, a fogamzásgátló szedése során szoros orvosi megfigyelés alatt kell tartani (lásd 4.5 pont).
A glükóztolerancia változása miatt szükséges lehet az inzulin vagy más antidiabetikumok dózisának változtatása.

Az orális fogamzásgátló tablettát szedő nők kis hányadánál kedvezőtlen lipidelváltozások jelentkeznek, például tartós hypertriglyceridaemia fordulhat elő. A plazma-trigliceridszint emelkedése pancreatitishez és egyéb komplikációkhoz vezethet. A hyperlipidaemia miatt kezelt nőket fokozottan kell monitorozni, ha úgy döntenek, hogy orális fogamzásgátlót használnak. Néhány progesztogén növelheti az alacsony denzitású lipoprotein (LDL) szintjét, ezzel megnehezítve a hiperlipidaemia szabályozását. Számos progesztogén hatóanyaggal kapcsolatban számoltak be a szérum nagydenzitásúlipoprotein- (HDL-koleszterin) szintjének csökkenéséről. Mérlegelni kell a nem hormonális fogamzásgátlás alkalmazását az ellenőrizetlen dyslipidaemiában szenvedő nőknél.

Magas vérnyomás
Orális fogamzásgátlót szedő nők esetében vérnyomás-emelkedésről számoltak be. A vérnyomás-emelkedés nagyobb valószínűséggel jelentkezik idősebb korú nők és a tablettát folyamatosan szedők esetében. A háziorvosoktól gyűjtött adatok és az azt követő randomizált vizsgálatok azt mutatták, hogy a hipertónia előfordulási gyakorisága növekszik a progesztogén mennyiségével.

Azoknál a nőknél, akiknek kórtörténetében hipertónia vagy magas vérnyomás okozta betegségek vagy vesebetegség van, javasolni kell, hogy más fogamzásgátló módszert használjanak. Ha egy magas vérnyomásban szenvedő nő a fogamzásgátló tabletta mellett dönt, akkor szorosan monitorozni kell, és ha a vérnyomása jelentősen megemelkedik, az orális fogamzásgátlók szedését abba kell hagyni.

Nem kontrollált magas vérnyomás esetében a kombinált hormonális fogamzásgátló használata ellenjavallt (lásd 4.3).

Migrén/Fejfájás
Migrén kialakulása vagy súlyosbodása esetén, továbbá korábban nem tapasztalt jellegű visszatérő, tartós vagy erős fejfájás jelentkezése esetén a fogamzásgátló alkalmazását fel kell függeszteni és a tünetek okát ki kell vizsgálni.

A menstruációs ciklus zavarai
Minden kombinált orális fogamzásgátló készítmény előidézhet rendszertelen (pecsételő vagy áttöréses) vérzést - különösen a szedés első három hónapjában. A progesztogén típusa és dózisa meghatározó lehet. A nem hormonális okokat figyelembe kell venni, és áttöréses vérzés vagy bármely rendellenes hüvelyi vérzés esetén - a rosszindulatú daganatos betegségek vagy a terhesség kizárása érekében - a megfelelő diagnosztikai eljárásokat el kell végezni.

Ha a patológiás ok kizárásra került, az orális fogamzásgátló további folyamatos alkalmazása vagy egy másik készítményre való átváltás megoldhatja a problémát. Egyes nők estében előfordulhat, hogy a megvonásos vérzés nem jelentkezik a szokásos tablettamentes időszakban. Ha a nő a kombinált hormonális fogamzásgátlót az utasításoknak megfelelően szedte, nem valószínű, hogy terhes. Azonban, ha a tablettát az első elmaradt megvonásos vérzés előtt nem az utasításoknak megfelelően szedték, illetve ha két egymást követő megvonásos vérzés maradt ki, a tabletta szedését fel kell függeszteni és nem hormonális fogamzásgátlást kell alkalmazni addig, amíg a terhesség kizárásra nem kerül.

Egyes nők esetében amenorrhoea (esetleg anovulációval) vagy oligomenorrhoea jelentkezhet a tablettaszedés abbahagyását követően, különösen akkor, ha ilyen állapot már korábban is előfordult.

Angiooedema
Az exogén ösztrogének az örökletes és nem örökletes (szerzett) angiooedema tüneteinek kialakulását vagy a meglévő tüneteinek exacerbatióját okozhatják.

Óvintézkedések

Orvosi vizsgálatok/konzultáció
A Milligest alkalmazásának megkezdése vagy újrakezdése előtt fel kell venni a teljes kórtörténetet (beleértve a családi kórtörténetet is), és ki kell zárni a terhességet. Meg kell mérni a vérnyomást, továbbá az ellenjavallatok (lásd 4.3 pont) és a figyelmeztetések (lásd 4.4 pont) szerinti fizikális vizsgálatot kell végezni. Fontos, hogy felhívják a nő figyelmét a vénás és arteriás thrombosissal kapcsolatos információkra, ideértve a Milligest más kombinált hormonális fogamzásgátlókhoz képesti kockázataira, a VTE és ATE tüneteire, az ismert kockázati tényezőkre és a teendőkre thrombosis gyanúja esetén.

A nőnek el kell mondani, hogy alaposan olvassa el a betegtájékoztatót, és tartsa be a kapott tanácsokat. A vizsgálatok gyakoriságának és típusának az elfogadott gyakorlati irányelvekben foglaltakon kell alapulnia, és ezeket egyedileg, személyre szabottan kell végezni.

A nők figyelmét fel kell hívni arra, hogy a hormonális fogamzásgátlók nem védenek a HIV-fertőzéssel (AIDS) és más nemi úton terjedő betegségekkel szemben.

Folátszint
A szérumfolátszintet a kombinált orális fogamzásgátlók csökkenthetik. Ennek akkor lehet klinikai jelentősége, ha a kombinált orális fogamzásgátló elhagyása után röviddel a nő teherbe esik.

Közönséges orbáncfű (Hypericum perforatum)
Kombinált orális fogamzásgátló és közönséges orbáncfű egyidejű alkalmazása esetén, nem hormonális fogamzásgátló módszert alkalmazása javasolt (lásd 4.5 pont).

Egyéb
Hasmenés és/vagy hányás csökkentheti a hormon felszívódását, ami csökkent szérumkoncentrációhoz vezet (lásd 4.5 pont).

A következő betegségekről/állapotokról számoltak be, amelyek romolhatnak a terhesség ideje alatt vagy a kombinált hormonális fogamzásgátló szedése ideje alatt, de az ok-okozati összefüggés a betegségek/állapotok és a kombinált hormonális fogamzásgátlók szedése között nem egyértelműen bizonyított: cholestasis okozta icterus és/vagy pruritus; porphyria; szisztémás lupus erythematosus; haemolyticus uraemias szindróma; Sydenham-chorea; herpes gestationis; otosclerosis okozta halláscsökkenés.

Segédanyagok
Ez a készítmény laktózt és szacharózt tartalmaz. Ritkán előforduló, örökletes galaktózintoleranciában, fruktózintoleranciában, teljes laktáz-hiányban, glükóz-galaktóz malabszorpcióban vagy szacharáz-izomaltáz hiányban a készítmény nem szedhető.

A készítmény kevesebb mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz bevont tablettánként, azaz gyakorlatilag "nátriummentes".


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A Milligest tabletta nem, vagy csak elhanyagolható mértékben befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.


4.9 Túladagolás

Felnőtteknél, valamint gyermekeknél és serdülőknél az orális fogamzásgátló túladagolásának tünetei lehetnek: hányinger, hányás, emlőérzékenység, szédülés, hasi fájdalom, álmosság/fáradtság. Nők esetében megvonásos vérzés jelentkezhet. Nincs specifikus antidotuma. Amennyiben szükséges, tüneti kezelés alkalmazandó.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Megjegyzés: Egyidejűleg alkalmazott gyógyszerelés esetén az esetleges interakciók felismerése érdekében meg kell nézni az egyidejűleg alkalmazott gyógyszer alkalmazási előírását.

Farmakodinámiás kölcsönhatások
A klinikai vizsgálatok során, az ombitaszvir/paritaprevir/ritonavirrel és dazabuvirrel (ribavirinnel együtt vagy a nélkül) kezelt hepatitis C-fertőzötteknél a normálérték ötszörösét meghaladó GPT- (ALAT) szint-emelkedés szignifikánsan gyakrabban fordult elő azoknál a nőknél, akik etinilösztradiol-tartalmú gyógyszereket, például kombinált hormonális fogamzásgátlókat szedtek. Ezenkívül a glekaprevir/pibrentaszvirrel vagy szofoszbuvir/velpataszvir/voxilaprevirrel kezelt betegeknél is a GPT-szint emelkedését figyelték meg azoknál a nőknél, akik etinilösztradiol-tartalmú gyógyszereket, például kombinált hormonális fogamzásgátlókat szedtek (lásd 4.3 pont).
Ezért a Milligest-et szedőknek a fogamzásgátlás más módjára kell váltaniuk (például csak progesztogént tartalmazó fogamzásgátlóra vagy nem hormonális módszerre) a gyógyszer-kombinációval történő kezelés kezdete előtt. A Milligest szedése a kezelés befejezése után két héttel újrakezdhető.

Farmakinetikai kölcsönhatások
Más gyógyszerek hatása a Milligestre
Interakciók léphetnek fel a mikroszómális enzimeket indukáló gyógyszerekkel, mely a nemi hormonok fokozott clearance-ét eredményezheti, és ami áttöréses vérzéshez és/vagy a fogamzásgátlás elégtelenségéhez vezethet.

Kezelés
Az enzimindukció már pár napig tartó kezelést követően észlelhető. A maximális enzimindukció általában pár héten belül megfigyelhető. A gyógyszeres kezelés befejezését követően az enzimindukció nagyjából 4 hétig még fennmaradhat.

Rövid távú kezelés
Enzimindukciót okozó gyógyszerrel kezelt nők átmenetileg barrierelvű fogamzásgátló módszert kell, hogy alkalmazzanak a COC mellett. A barrierelvű módszert az együttes gyógyszerszedés alatt, illetve a kezelés megszakítását követő 28 napban végig alkalmazni kell.

Amennyiben a gyógyszeres kezelés tovább tart, mint a tabletták a COC-t tartalmazó dobozban, a következő doboz COC-t közvetlenül az előző doboz tabletta után kell elkezdeni szedni, a szokásos tablettamentes időszak nélkül.

Hosszú távú kezelés
Májenzim-indukáló hatóanyagok hosszan tartó szedése esetén egyéb megbízható, nem hormonális fogamzásgátló módszer alkalmazása javasolt.

A szakirodalomban a következő interakciókat jelentették:

A COC-k clearance-értékét növelő hatóanyagok (a COC-k csökkent hatékonysága enzimindukció miatt), mint:
Barbiturátok, bozentán, karbamazepin, fenitoin, primidon, rifampicin és a HIV kezelésére szolgáló ritonavir, nevirapin és efavirenz, és esetlegesen a felbamát, grizeofulvin, oxkarbazepin, topiramát, valamint a közönséges orbáncfűvet (Hypericum perforatum-ot) tartalmzó gyógynövénykészítmények.

A COC-k clearance-értékét változó módon befolyásoló hatóanyagok:
COC-készítményekkel együtt alkalmazva, a HIV-proteáz-inhibitorok és a nem nukleozid reverztranszkriptáz-gátlók számos kombinációja, beleértve a HCV-inhibitorokat, csökkenthetik vagy növelhetik az ösztrogén vagy a progesztogének plazmakoncentrációját. Néhány esetben ezen változások nettó hatása klinikailag jelentős lehet.

Ezért az együttesen szedett HIV/HCV elleni készítmények alkalmazási előírását át kell tekinteni, a lehetséges interakciók és bármely vonatkozó ajánlás beazonosításához. Amennyiben kétség merül fel, kiegészítő barrierelvű fogamzásgátlási módszert kell alkalmazni a proteáz-inhibitorral vagy a nem nukleozid reverztranszkriptáz-gátlóval kezelt nők esetén.

A troleandomicin fokozhatja az intrahepaticus cholestasis kockázatát kombinált hormonális fogamzásgátlókkal történő együttes adás esetén.

A Milligest hatása más gyógyszerekre
Az orális fogamzásgátló tabletták befolyásolhatják más gyógyszerek metabolizmusát és ennek következtében a plazmaszintjüket és szöveti koncentrációjukat is.

Ciklosporin
Az orális fogamzásgátlók gátolhatják a ciklosporin májmetabolizmusát és ennek következtében sűrűbben jelentkezhetnek a ciklosporin nemkívánatos hatásai.

Lamotrigin
Kimutatták, hogy a kombinált fogamzásgátlók képesek indukálni a lamotrigin metabolizmusát és ez a terápiás szintnél alacsonyabb lamotrigin-plazmakoncentrációt eredményez.

Tizanidin
Az orális fogamzásgátlók fokozhatják a tizanidin vérnyomáscsökkentő hatását azáltal, hogy gátolják a tizanidin CYP1A2 általi metabolizmusát.
Szűk terápiás tartománya miatt a tizanidin alkalmazása fogamzásgátló tablettát szedőknél körültekintést igényel.

Levotiroxin
Az ösztrogénterápia a hypothyreosis miatt levotiroxinnal kezelt nőknél csökkentheti a szabad tiroxin, illetve növelheti a TSH szintjét.
Ez a kombináció a gyógyszeradag helyesbítésével alkalmazható.

Flunarizin
Flunarizinnel kezelt betegeknél a kombinált orális fogamzásgátlók alkalmazása a galactorrhoea kockázatának növekedését okozta.

Laboratóriumi vizsgálatok
A szteroid fogamzásgátlók alkalmazása befolyásolhatja bizonyos laboratóriumi vizsgálatok (pl. a máj-, pajzsmirigy-, mellékvese-, és vesefunkciós vizsgálatok) eredményeit; a vérplazma transzportfehérjéinek (pl. a kortikoszteroid-kötő globulin) és a lipid/lipoprotein frakciók szintjeit; valamint a szénhidrát-anyagcsere, a véralvadás, és a fibrinolízis paramétereit. A változás rendszerint a laboratóriumi normáltartományon belül marad.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A kezelési időszak első részében a nők nagy hányada (10-30%-a) számíthat mellékhatásokra (pl. fejfájásra, emlőfeszülésre, hányingerre, kisebb vérzésre). Ezek a mellékhatások általában mérsékeltek és 2-4 hónap múlva megszűnnek.

Egyes kiválasztott mellékhatások leírása
Az artériás és vénás thrombosisos és thromboemboliás események, beleértve a myocardialis infarctus, stroke, átmeneti ischaemiás attak, vénás thrombosis és tüdőembólia emelkedett kockázatát figyelték meg kombinált hormonális fogamzásgátlókat alkalmazó nőknél. Ezek részletesebb ismertetése a 4.4 pontban található.

A kombinált hormonális fogamzásgátlók használatát az alábbi kórképek fokozott kockázatával hozták összefüggésbe:
- cervicalis intraepithelialis neoplasia és méhnyakrák;
- emlőrák;
- jóindulatú májdaganatok kialakulása (pl. fokális nodularis hyperplasia, májadenoma).

A kombinált hormonális fogamzásgátlók szedése során jelentkező súlyos mellékhatásokat lásd a 4.4 pontban. A lipid-rendellenességekre, epehólyag-betegségekre és emlőrákra vonatkozó információkat lásd a 4.4 pontban is. A III. fázisú klinikai vizsgálatok és a forgalomba hozatal utáni megfigyelések során a leggyakrabban (több mint 10%-os arányban) jelentett mellékhatások a fejfájás, beleértve a migrént, és az áttöréses/pecsételő vérzés.

Egyéb mellékhatások, amit jelentettek:

Szervrendszer
Mellékhatás gyakoriság

Nagyon gyakori
(?1/10)

Gyakori
(?1/100 - <1/10)
Nem gyakori
(?1/1000 - <1/100)

Ritka
(?1/10 000 - <1/1000)

Nem ismert
(a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg)
Fertőző betegségek és parazitafertőzések

Vaginitis, beleértve a candidiasist.



Immunrendszeri betegségek és tünetek




Anafilaxiás/ anafilaktoid reakciók, pl. nagyon ritkán urticaria, angio-oedema, illetve súlyos reakciók keringési és légzőszervi tünetekkel.
Az örökletes és nem örökletes angiooedema tüneteinek exacerbatiója

Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek


Étvágy megváltozása (növekedése/ csökkenése)
Glükózintolerancia

Pszichiátriai kórképek


Kedélyállapot-változások, beleértve a depressziót,
Megváltozott libido.



Idegrendszeri betegségek és tünetek

Fejfájás, beleértve a migrént
Idegesség,
Szédülékenység

Stroke,
Tranziens ischaemiás attak (TIA)

Szembetegségek és szemészeti tünetek



Kontaktlencse-intolerancia.


Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek



Myocardialis infarctus

Érbetegségek és tünetek



Artériás thromboembolia (ATE),
Vénás thromboembolia (VTE)

Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek



Tüdőembólia

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek

Hányinger,
Hányás,
Gyomorfájás.

Hasi görcsök,
Puffadás


Máj- és epebetegségek, illetve tünetek



Sárgaság

A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei

Acne
Bőrkiütés,
Chloasma (melasma) ami maradandó lehet,
Hirsutismus,
Alopecia.
Erythema nodosum

A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek
Pecsételő/ áttöréses vérzés
Emlőfájdalom,
-érzékenység,
-duzzanat,
-váladékozás. Dysmenorrhoea, Menstruációs vérzés jellegének megváltozása,
Cervix ectropion és szekréció változásai,
Amenorrhoea.



Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók

Folyadékretenció/ oedema



Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei

Testtömegváltozás (növekedés vagy csökkenés)
Vérnyomás-növekedés,
Lipidszintváltozások, beleértve a hypertriglyceridaemiát.
A plazma-folsavszint csökkenése. (A kombinált hormonális fogamzásgátló csökkentheti a szérumfolátszintet)


A következő nemkívánatos eseményeket nagyon ritka mellékhatásokként (<0,01%) sorolták be:
- a szisztémás lupus erythematosus súlyosbodása;
- porfiria súlyosbodása;
- a chorea súlyosbodása;
- szemideggyulladás (a szemideggyulladás a látás részleges vagy teljes elvesztéséhez vezethet);
- a varicositasok súlyosbodása;
- retinális érrendszeri trombózis;
- pancreatitis;
- ischaemiás colitis;
- májadenomák;
- hepatocellularis carcinomák;
- jóindulatú májdaganatok, fokális nodularis hyperplasia;
- epehólyag-betegség, beleértve az epeköveket (a kombinált hormonális fogamzásgátlók rosszabbá tehetik az epehólyag-betegséget, és felgyorsíthatják a betegség kialakulását a korábban tünetmentes nőknél.);
- erythema multiforme;
- haemolyticus uraemiás szindróma.

A következő káros hatás gyakorisága nem ismert: hepatocelluláris károsodás (például hepatitis, kóros májműködés); gyulladásos bélbetegség (Crohn-betegség, colitis ulcerosa).

Interakciók
Áttöréses vérzés és/vagy a fogamzásgátló hatás megszűnése származhat más (enzimindukciót okozó) gyógyszerekkel való kölcsönhatás miatt (lásd 4.5 pont).

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Hormonális szisztémás fogamzásgátlók, progesztogének és ösztrogének szekvenciális kombinációi, ATC-kód: G03AB06

Ez az ösztrogén/progesztogén kombináció gátolja az ovulációt a középső luteális szakasz szupressziójával, a cervixnyák megvastagodásával megnehezíti a hímivarsejtek bejutását a méhbe, valamint az endometrium a megváltozott állaga miatt alkalmatlanná válik a petesejt beágyazódására.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Gesztodén

Felszívódás
A szájon át adott gesztodén gyorsan és teljesen felszívódik. Maximális szérumszintjét (kb. 2-4 ng/ml) kb. 1 órával a gyógyszer bevétele után mérik. Biohasznosulása kb. 99%-os.

Eloszlás
A gesztodén szérumalbuminhoz és nemihormon-megkötő globulinhoz (SHBG) kötődik. A teljes szérumszint csupán 1-2%-a szabadon keringő szteroid, 50-70% szelektíven SHBG-hoz kötött. Az SHBG-szint etinilösztradiol hatására bekövetkező emelkedése befolyásolja a szérumfehérjékhez kötött gesztodén mennyiségét - ez az SHBG-hez kötött frakció növekedéséhez és az albuminhoz kötött frakció csökkenéséhez vezet. A gesztodén látszólagos eloszlási térfogata 0,7-1,4 l/kg.

Biotranszformáció
A gesztodén teljes mértékben metabolizálódik az ismert szteroidanyagcsere-úton. A szérum metabolikus clearance-ének átlagos sebessége 0,8-1,0 ml/perc/kg. Gesztodén és etinilösztradiol akut, egyidejű alkalmazásakor nem észleltek közvetlen kölcsönhatást.

Elimináció
A gesztodén szérumszintje két fázisban csökken. A végső eliminációs fázist 12-20 órás felezési idő jellemzi. A gesztodénnek csupán a metabolitjai eliminálódnak, a vizeletben és az epében 6:4 arányban. A metabolitok eliminációs felezési ideje kb. 1 nap.

Egyensúlyi viszonyok
A gesztodén farmakokinetikáját befolyásolja az SHBG-szint, ami etinilösztradiol egyidejű adása esetén nagyjából a háromszorosára nő. A gyógyszert naponta szedve a szérumszint hozzávetőleg háromszorosára-négyszeresére nő, majd a terápiás ciklus második felében egyensúlyi szintet ér el.

Etinilösztradiol

Felszívódás
A szájon át adott etinilösztradiol rövid idő alatt és teljesen felszívódik. A kb. 30-80 ng/ml-es maximális szérumkoncentráció 1-2 óra alatt alakul ki. Az abszolút biohasznosulás - a preszisztémás konjugáció és a first-pass metabolizmus eredményeként - kb. 60%-os.

Eloszlás
Az etinilösztradiol erősen, azonban nem szelektíven (kb. 98,5%-ban) kötődik szérumalbuminhoz, továbbá megnöveli az SHBG szérumkoncentrációját. Eloszlási térfogata 5-18 l/kg.

Biotranszformáció
Az etinilösztradiol elsősorban aromás hidroxilezéssel metabolizálódik, azonban nagy mennyiségben keletkeznek hidroxilezett és metilezett metabolitok, melyek szabad metabolitokként, illetve glükuronid- és szulfátkonjugátumokként léteznek. A metabolikus clearance üteme kb. 5-13 ml/perc/kg.

Elimináció
Az etinilösztradiol szérumszintje két fázisban csökken. A végső eliminációs fázist 16-24 órás felezési idő jellemzi. Az etinilösztradiolnak csupán a metabolitjai eliminálódnak, a vizeletben és az epében 2:3 arányban. A metabolitok eliminációs felezési ideje kb. 1 nap.

Egyensúlyi viszonyok
Az egyensúlyi viszonyok 3-4 napos adagolás után alakulnak ki; ekkor az etinilösztradiol szérumszintje 20%-kal magasabb, mint egyszeri dózis adása után.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A humán kockázatbecslés céljából toxicitási vizsgálatokat végeztek állatokon, a készítmény mindkét összetevőjére (az etinilösztradiolra és a gesztodénre), továbbá kombinációjukra.

Az akut toxicitási vizsgálatok nem mutattak akut mellékhatásokat a napi fogamzásgátló-dózis többszörösének véletlen bevétele kapcsán.

Az ismételt adagolást követően végzett, a szisztémás toleranciát érintő vizsgálatokban nem tapasztaltak olyan hatást, amely váratlan humán kockázatot jelentene.

A hosszú távú, ismételt dózisú toxicitási vizsgálatokban, amelyekben az esetleges karcinogén hatást vizsgálták, a humán terápiás alkalmazás esetében nem jeleztek karcinogén potenciált. Ugyanakkor figyelembe kell venni, hogy a szteroid nemi hormonok serkenthetik bizonyos hormonfüggő szövetek és daganatok növekedését.

Az etinilösztradiol embryotoxicitási és teratogenitási vizsgálatai, valamint a kombinációnak a szülőállatok fertilitására, a magzati fejlődésére, a laktációjára és az utódgeneráció reproduktív teljesítményére gyakorolt hatásai az ajánlott használat esetében nem mutatták az emberre gyakorolt káros hatások kockázatát. A készítmény terhesség alatti véletlen alkalmazása esetében a szedés azonnali felfüggesztése szükséges.

In vitro és in vivo vizsgálatokban az etinilösztradiol és a gesztodén nem mutatott mutagén potenciált.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

21 db bevont tabletta (6 db Fázis I + 5 db Fázis II + 10 db Fázis III bevont tabletta) színtelen, átlátszó PVC/PVDC//Al buborékcsomagolásban, PET/Al/LDPE tasakban és dobozban, mely 1 db tárolótasakot is tartalmaz.
3×21 db bevont tabletta (6 db Fázis I + 5 db Fázis II + 10 db Fázis III bevont tabletta) színtelen, átlátszó PVC/PVDC//Al buborékcsomagolásban, egyenként PET/Al/LDPE tasakban és dobozban, mely 1 db tárolótasakot is tartalmaz.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy kereszt)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25 °C-on tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

2 év.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Richter Gedeon Nyrt.
H-1103 Budapest
Gyömrői út 19-21.
Magyarország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMAI

OGYI-T-9978/01 (1×21 db)
OGYI-T-9978/02 (3×21 db)


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2004. december 22.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2010. június 9.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2023. április 6.
1 Ezeket az incidenciaértékeket az összes epidemiológiai vizsgálati adat alapján becsülték, amelyhez a különböző készítményeknek a levonorgesztrelt tartalmazó kombinált hormonális fogamzásgátlókhoz hasonlított relatív kockázatát használták.
2 A tartomány középértéke 5-7 per 10 000 NÉ, a levonorgesztrelt tartalmazó kombinált hormonális fogamzásgátlók relatív kockázata alapján, az ilyen készítmények alkalmazása nélkül tapasztalható, körülbelül 2,3-3,6-os kockázatához viszonyítva.
---------------

------------------------------------------------------------

---------------

------------------------------------------------------------

2





OGYÉI/69430/2022




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
A Milligest tabletta a terhesség ideje alatt nem javallt. Ha terhesség következik be a kombinált hormonális fogamzásgátlók alkalmazása során, a további szedést fel kell függeszteni. Nincs meggyőző bizonyíték arra nézve, hogy a kombinált hormonális fogamzásgátlóban lévő ösztrogén és progesztogén károsítaná a fejlődő gyermeket, ha a kombinált hormonális fogamzásgátló alkalmazása során véletlen fogamzás következne be. Lásd a 4.3 pontot.

Postpartum időszakban a Milligest újrakezdése esetén számításba kell venni a VTE (vénás thromboembolia) fokozott kockázatát (lásd 4.2 és 4.4 pont).

Szoptatás
Kis mennyiségű fogamzásgátló szteroidokat és/vagy metabolitjaikat kimutatták az anyatejben, a csecsemőkön pedig megfigyeltek néhány mellékhatást, köztük sárgaságot és emlőmegnagyobbodást.
A kombinált hormonális fogamzásgátló alkalmazása általában nem javasolt, amíg a szoptató anya nem választotta el teljesen a gyermekét.