Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

AETHOXYSKLEROL OESO OLD INJEKCIÓ 30ML

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Kreussler Chemische Fabrik Gmbh
Hatástani csoport:
C05BB Szklerotizáló anyag helyi injekcióhoz
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-07079/01
Hatóanyagok:
PolidocanolumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
I Az egészségügyi szolgáltatást nyújtók számára rendelhető
illetve kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Különleges tárolást nem igényel
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Gyerekre nincs adat
Asztmás megbetegedés esetén ellenjavallt
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás
Az alkalmazott lauromakrogol 400 teljes mennyisége csak kivételesen indokolt esetben és csak kismértékben haladhatja meg naponta a 4 mg/ttkg mennyiséget (Ez 28 ml-nek felel meg, egy 70 kg-os embernél.)

A következő adagolás javasolt: 5-15 ml 1 ml-es adagokban a vérzés megállásáig.

Az alkalmazás módja
Az Aethoxysklerol oeso oldatos injekció beadható intravénásan, hámréteg alá vagy nyálkahártya alá.
Az injekciókat legelőnyösebb paravasalisan (a nyálkahártya alá, a hámréteg alá) a nyelőcső alsó harmadába, a cardia felől kezdve beadni. A terápiát végző orvos tapasztalata alapján az intravasalis, illetve a kombinált intra- és paravasalis endoszkópiás injekció beadása is lehetséges. A kombinált módszernél először a paravasalis, a nyálkahártya alatti infiltrációkat kell elvégezni, nagy varixoknál alkalmanként max. 5 ml Aethoxysklerol oeso oldatos injekcióval, azért, hogy a véredények legyenek összenyomva. Az ezt követő intravasalis injekciók, alkalmanként 1-2 ml Aethoxysklerol oeso oldatos injekció, a terápia szempontjából szükséges intima-felsértésre szolgálnak, hogy egy korai thrombosis jöjjön létre.

Általában közvetlenül a cardiánál végzett körkörös szklerotizálás elegendő arra, hogy a vérzéssel fenyegető oesophagus varixokat megszüntessük.

A második kezelésre általában 7 nap múlva kerül sor. Lehetőség van azonban ezt az időintervallumot 1-2 nappal lerövidíteni vagy meghosszabbítani (a beteg mindenkori állapotától és a terápiát végző orvos tapasztalatától függően).
Ajánlatos flexibilis, nagylumenű kanüllel felszerelt endoszkóp használata. A nyelőcső - perzisztáló vérzés esetén - a készülék biopsziás csatornáján keresztüli öblítéssel mentesíthető a vértől.
A szer intravasalis injekciója esetén a szklerotizáló szer bejutását a centrális keringésbe az eszközre szerelt ballon segítségével lehet csökkenteni vagy megakadályozni.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Semmi esetre sem szabad az oesophagus varixokat magasabb lauromakrogol 400 koncentrációkkal (pl.: Aethoxysklerol 20 mg/ml) kezelni. Magasabb koncentrációk adása súlyos necrosis kialakulásához, ill. a necrosis komplikációjához vezethet, ideértve a rupturákat is.

Sürgősségi teendők, szimptómák és ellenszerek
Nagyon ritkán súlyos komplikációként anaphylaxiás shock léphet fel. Ilyen esetre felkészülve, az alkalmazás helyén rendelkezni kell a sürgősségi eszközökkel, hogy az azonnali segítségnyújtás megkezdhető legyen.

Az Aethoxysklerol oeso oldatos injekciót felbontás után nem lehet több napig, többször felhasználni, mivel nem tartalmaz konzerváló anyagot. Ilyen esetben fennáll a mikrobiológiai kontamináció veszélye.

Az Aethoxysklerol oeso oldatos injekció 5% alkoholt tartalmaz.
Az Aethoxysklerol oeso oldatos injekció káliumot tartalmaz, injekciós üvegenként kevesebbet mint 1 mmol-t (39 mg), azaz gyakorlatilag káliummentes.
Az Aethoxysklerol oeso oldatos injekció nátriumot tartalmaz, injekciós üvegenként kevesebbet mint 1 mmol-t (23 mg), azaz gyakorlatilag nátriummentes.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Az Aethoxysklerol oeso oldatos injekciónak semmilyen negatív hatása nincs a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre.


4.9 Túladagolás

A helyi és szisztémás reakciók felerősödésével kell számolni (lásd a 4.4. és 4.5).





Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Az Aethoxysklerol oeso oldatos injekcióval végzett nyelőcső-varix szklerotizációnál nagyon gyakran lépnek fel mellékhatások. A mellékhatások súlyossága és gyakorisága az alapkórkép és a terápiás szituáció súlyosságától függ. (pl.: tartós vagy szakaszos vérzés áll fenn). Annak eldöntése, hogy egy mellékhatás az alkalmazott módszer (az eszközzel való manipuláció) vagy a szklerotizáló szer alkalmazásának következménye, sok esetben szinte lehetetlen.

Az Aethoxysklerol oeso oldatos injekció alkalmazása során a következő gyakorisággal előforduló, alábbi mellékhatásokat figyelték meg ( az információ a MedDRA (Medical Dictionary for Regulatory Activities) szerint lett összeállítva
A mellékhatások gyakoriságának fokozatai: nagyon gyakori (? 1/10) gyakori (? 1/100 - < 1/10), nem gyakori (? 1/1000 - < 1/100), ritka (? 1/10000 - < 1/1000), nagyon ritka (? 1/10000, nem ismert (a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg))

Fertőző betegségek és parazitafertőzések:
Nem gyakori: bacteraemia

Immunrendszeri betegségek :
Nagyon ritka: anaphylaxiás reakció; asthma (asztmás roham), angiooedema, generalizált urticaria

Idegrendszeri betegségek::
Nagyon ritka: szédülés, paraesthesia

Szembetegségek:
Nagyon ritka: látásromlás (látászavarok)

Szívbetegségek:
Nagyon ritka: bradycardia, szívmegállás

Érbetegségek:
Ritka: tüdőembólia
Nagyon ritka: keringési collapsus, shock

Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek:
Nagyon gyakori: mellkasi fájdalom
Gyakori: pleuralis effusio, mediastinitis, pneumonia, dyspnoe
Nem gyakori: pneumothorax
Nagyon ritka: akut respiratoricus distress szindroma; chylothorax, tüdőödéma

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek:
Nagyon gyakori: nyelőcsővérzés; dysphagia; nyelőcső-stenosis
Gyakori: nyelőcső-perforáció
Ritka: bronchooesophagealis fistula; oesophagus dyskinesia
Nagyon ritka: ízérzési zavarok; hányinger; pseudodiverticularis betegség

Jó-, rosszindulatú és nem meghatározott daganatok (beleértve a cisztákat és polipokat is):
Nagyon ritka: a nyelőcső planocellularis carcinoma (oka ismeretlen, esetleg az alapbetegséggel függ össze)

Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók:
Nagyon gyakori: az injekció helyén kialakuló ulceratio, necrosis, láz

Laboratóriumi vizsgálatok eredményei:
Nagyon ritka: abnormális vérnyomás-értékek

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.





Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Visszérkezelés, szklerotizáló anyagok helyi injekcióhoz
ATC kód: C05B B02

A lauromakrogol 400, a koncentrációtól és a mennyiségtől függően a véredények intimáját roncsolja, ami a fibrózus szövetek kialakulásához vezet. A lauromakrogol 400 paravasalis alkalmazása esetén a lokális ödémaképződés a varixok kompressziójához és a nyelőcsőfal heges megkeményedéséhez vezet.

Helyi érzéstelenítő hatással rendelkezik és in vitro bizonyított, hogy véralvadásgátló hatása is van.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Hat egészséges önkéntesnek 37 mg 14C-lauromakrogol 400-at adtak a vena saphena magnába, nagy hígítású oldatban. A plazmakoncentrációk az idő függvényében bifázisosak voltak. A lauromakrogol 400 és a jelzett metabolitjainak terminális felezési ideje 4,9 óra volt. Az AUC? 3,16 mikrogramm×óra/ml, az összclearance 11,68 l/óra. A beadott adag 89%-a az első 12 óra után már nem volt a vérből kimutatható.

Egy másik tanulmányban 6 visszeres betegben (> 3 mm átmérőjű varixokkal) a 3%-os Aethoxysklerol-terápia után határozták meg a plazmában, változatlan formában jelenlevő lauromakrogol 400 molekulákat. A változatlan komponens plazma felezési ideje 0,94-1,27 óra, az AUC? 6,19-10,90 mikrogramm×óra/ml volt. Az átlagos teljes clearance 12,41 l/óra volt, a megoszlási térfogat 17,9 l.


5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Az Aethoxysklerol az állatkísérletekben igen alacsony akut toxicitást mutatott. Farmakológiai gyógyszerbiztonsági vizsgálatban negatív kronotróp, inotróp és dromotróp hatást mutatott, amely vérnyomáseséshez vezetett. Az egyidőben adagolt más helyi érzéstelenítők még proaritmiás hatást is kiváltottak. Az Aethoxysklerol ismételt adásakor néhány állatnál szövettani változások voltak megfigyelhetőek a beleknél, a mellékvesénél és a májnál minden vizsgált állatfajon, nyulaknál még a vesékben is.

A lauromakrogol 400 minden vizsgált fajnál haematuriát okozott. 4 mg/ttkg/nap adagnál hím patkányokon, 7 napon keresztül adagolva, májmegnagyobbodás volt észlelhető és 14 mg/ttkg/nap adagnál pedig az ALAT/GPT- és az ASAT/GOT-aktivitás emelkedett.

Mutagenitás
A lauromakrogol 400 mutagén hatását in vitro és in vivo vizsgálták. Minden teszt negatív volt, csak egyetlen in vitro tesztben indukált a lauromakrogol 400 poliploidiát az emlős sejtekben. Rendeltetésszerű használat esetén nem kell számolni klinikailag releváns genotoxikus potenciállal.

Reprodukciós toxicitás

A több héten keresztül vagy az organogenesis alatt naponként iv. adagolt lauromakrogol 400 nem befolyásolta a férfi és női fertilitást vagy a korai embrionális fejlődést patkányokban, és nem indukált teratogén hatást patkányokban vagy nyulakban. Ugyanakkor az anyára már toxikus adagokban megfigyelhető volt az embryo- és foetotoxicus hatás (az embryonalis vagy magzati mortalitás növekedése, a magzati súly csökkenése). Kifejezetten az organogenesis időszakára időzített, 4 egymást követő napi adagolás nyulaknál sem anyai, sem embryo-/foetotoxicitást nem okozott. A minden második nap iv. adagolt lauromakrogol 400 nem befolyásolta a peri - és postnatalis fejlődést, a magatartást, valamint a reprodukciót patkányoknál, sem az anyánál a késői gestatiós sem a szoptatási periódusban.
A lauromakrogol 400 patkányokban átjut a placentán.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

30 ml oldat sárga színű védőlappal, rollnizott alumíniumkupakkal és szürke brómbutil gumidugóval lezárt színtelen injekciós üvegbe töltve. Egy db injekciós üveg egy dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Nincsenek különleges előírások

Megjegyzés: ? (egy kereszt)
Osztályozás: II./3 csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. Törvény 3. §-ának ga) pontja szerinti rendelőintézeti járóbeteg-szakellátást vagy fekvőbeteg-szakellátást nyújtó szolgáltatók által biztosított körülmények között alkalmazható gyógyszer (I).



6.4 Különleges tárolási előírások

Ez a gyógyszer nem igényel különleges tárolást.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év.
A gyógyszer tartalma egyszerre felhasználandó. A maradék mennyiséget el kell önteni.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Chemische Fabrik Kreussler & Co. GmbH
Rheingaustraße 87-93
D-65203 Wiesbaden, Németország
Telefon: +49 611-9271-0
Telefax: +49 611-9271-111
www.kreussler.com
E-mail: info@kreussler.com


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA

OGYI-T-7079/01 (1×30 ml)


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK / MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 1999.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2004. december 7.


10 A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2016. május 23.



6





OGYI/36837/2015