Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

METFORMIN 1A PHARMA 850MG FILMTABLETTA 30X (Törzskönyvből törölt)

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
1 A Pharma Gmbh
Hatástani csoport:
A10BA Biguanidok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-10593/01
Hatóanyagok:
Metforminum chloratum
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Különleges tárolást nem igényel
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Májbetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
Vesebetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
Gyerekeknek nem adható
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
I. típusú diabetes mellitus esetén ellenjavallt (inzulin dependens)
Asztmás megbetegedés esetén ellenjavallt
Laktóz intolerancia
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás
A Metformin 1A Pharma 850 mg filmtablettával az 500 mg-os dózis nem oldható meg. Más, megfelelő hatáserősségű tablettát kell alkalmazni az 500 mg-os dózishoz.

Normál veseműködésű felnőttek (GFR ? 90 ml/perc)
Monoterápiában vagy kombinációban egyéb orális antidiabetikumokkal:
* A szokásos kezdő adag felnőtteknek naponta 2-3-szor 500 mg vagy 850 mg metformin-hidroklorid, étkezés közben vagy az után bevéve.
* 10 - 15 nap után az adagot a vércukorszint alapján kell módosítani. Az adagok lassú emelése javíthatja a gasztrointesztinális toleranciát.
* A metformin-hidroklorid maximálisan javasolt napi adagja naponta 3 gramm,
3 részre osztva.
* Ha egy másik oralis antidiabetikumról történő átállítást terveznek, akkor a másik gyógyszert el kell hagyni és el kell kezdeni a metformin-hidroklorid adását a fent leírt adagban.

Kombináció inzulinnal:
A metformin-hidroklorid és az inzulin alkalmazható kombinációban, a jobb vércukorszint-kontroll elérése céljából.
A metformin-hidroklorid szokásos kezdő adagja naponta 2-3-szor 500 vagy 850 mg, míg az inzulin dózisát a vércukorszint mérések alapján módosítják.

Vesekárosodás
A GFR értékét a metformintartalmú készítménnyel folytatott kezelés megkezdése előtt és a kezelés során legalább évente ellenőrizni kell. A vesekárosodás további romlása szempontjából fokozott kockázatnak kitett betegeknél és időseknél a veseműködés gyakoribb, például 3-6 havonta történő ellenőrzése szükséges.


GFR ml/perc
Maximális napi összdózis
(2-3 részre elosztva)
További megfontolások
60-89

3000 mg

A csökkenő veseműködéshez mérten megfontolandó az adagolás csökkentése.
45-59

2000 mg

A laktátacidózis kockázatát esetlegesen növelő tényezőket (lásd 4.4 pont) számba kell venni, mielőtt a metforminkezelés megkezdése felmerül.
A kezdő dózis legfeljebb a maximális adag fele.
30-44

1000 mg

< 30
-
A metformin ellenjavallt.

Idősek
Az idős betegek esetén - a csökkent vesefunkció lehetősége miatt - a metformin-hidroklorid adagolását a vesefunkció alapján kell módosítani. A vesefunkció rendszeres ellenőrzése szükséges (lásd 4.4 pont).

Gyermekek és serdülők
Monoterápiaként vagy inzulinnal kombinálva
* A Metformin 1 A Pharma 10 éves vagy annál idősebb gyermekeknek, illetve serdülőkorúaknak adható.
* A szokásos kezdő adag 500 mg vagy 850 mg metformin-hidroklorid naponta egyszer, étkezés közben vagy után.
10-15 nap után a dózist a vércukorszint mérések alapján kell módosítani. Az adagok lassú emelése javíthatja a gasztrointesztinális toleranciát. A javasolt maximális adag naponta 2 g metformin-hidroklorid, 2-3 részre elosztva.

Az alkalmazás módja
Orális alkalmazásra.




Ellenjavallat

4.3 Ellenjavallatok

* A készítmény hatóanyagával vagy a 6.1 pontban felsorolt bármely segédanyagával szembeni
túlérzékenység.
* Akut metabolikus acidózis bármely formája (például laktátacidózis, diabéteszes ketoacidózis).
* Diabéteszes prekóma.
* Súlyos vesekárosodás (GFR < 30 ml/perc).
* Veseelégtelenség vagy veseműködési zavar (a szérum kreatinin szint > 135 mikromol/L férfiak esetében és > 100 mikromol/L nők esetében; és / vagy kreatinin-clearance <60 ml/perc),
* Akut állapotok, melyek a veseműködést potenciálisan megváltoztathatják, mint például:
- dehidráció,
- súlyos infekció,
- sokk,
- olyan betegségek, melyek szöveti hipoxiát eredményezhetnek (különösen akut betegség,
vagy krónikus betegség rosszabbodása), mint pl.:dekompenzált szívelégtelenség, légzési
elégtelenség, közelmúltban lezajlott miokardiális infarktus, sokk.
* Májelégtelenség, akut alkohol intoxikáció, alkoholizmus.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Laktátacidózis
A laktátacidózis, amely egy nagyon ritka, de súlyos metabolikus szövődmény, leggyakrabban a veseműködés akut rosszabbodásakor, szív- és légzőszervi megbetegedésben vagy szepszisben lép fel. A veseműködés akut rosszabbodásakor a metformin felhalmozódása következik be, ami növeli a laktátacidózis kockázatát.

Dehidráció (súlyos hasmenés vagy hányás, láz vagy csökkent folyadékbevitel) esetén a metformin adagolását átmenetileg fel kell függeszteni, és ajánlott felvenni a kapcsolatot egészségügyi szakemberrel.

Metforminnal kezelt betegeknél a veseműködést esetlegesen akutan károsító gyógyszerek (például vérnyomáscsökkentők, vízhajtók és nem-szteroid gyulladáscsökkentők [non steroidal anti-inflammatory drugs, NSAIDs]) adásának megkezdésekor elővigyázatosság szükséges. A laktátacidózis egyéb kockázati tényezői a túlzott alkoholfogyasztás, a májelégtelenség, a rosszul beállított diabétesz, a ketózis, a tartós éhezés és bármilyen, hipoxiával társuló állapot, valamint laktátacidózist kiváltani képes gyógyszerek együttadása (lásd 4.3 és 4.5 pont).

A betegeket és/vagy gondozóikat tájékoztatni kell a laktátacidózis kockázatáról. A laktátacidózisra jellemző az acidotikus diszpnoe, a hasi fájdalom, az izomgörcsök, az aszténia és a hipotermia, amit kóma követ. Feltételezett tünetek esetén a betegnek abba kell hagynia a metformin szedését, és azonnal orvoshoz kell fordulnia. Diagnosztikai laboratóriumi eredmény a csökkent vér pH (< 7,35), az emelkedett plazma laktátszint (> 5 mmol/l), valamint az emelkedett anionrés és laktát/piruvát arány.

Jódtartalmú kontrasztanyagok alkalmazása
Jódtartalmú kontrasztanyagok intravaszkuláris alkalmazása kontrasztanyag-indukált nephropathiához vezethet, ami a metformin felhalmozódásával és a laktátacidózis kockázatának növekedésével jár. A metformin adását fel kell függeszteni a vizsgálatot megelőzően vagy a vizsgálat idejére, és csak legalább 48 óra elteltével állítható vissza, akkor is csak abban az esetben, ha a veseműködést újra ellenőrizték, és az stabilnak bizonyult (lásd 4.2 és 4.5 pont).

Veseműködés
A GFR értéket a kezelés megkezdése előtt és a kezelés során rendszeresen ellenőrizni kell (lásd 4.2 pont). A metformin ellenjavallt azon betegeknél, akiknél a GFR < 30 ml/perc, és adását átmenetileg fel kell függeszteni olyan állapotokban, amelyek a veseműködést módosítják (lásd 4.3 pont).

A csökkent veseműködés az idősek között gyakori és tünetmentes. Különleges óvatosság szükséges akkor, ha a veseműködés károsodott lehet, mint például vérnyomáscsökkentő-, vagy vízhajtó-, illetve nem-szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerrel végzett kezelés indításakor.

Szívműködés
Szívelégtelenségben szenvedő betegek a hipoxia és az elégtelen veseműködés fokozott kockázatának vannak kitéve. Stabil, krónikus szívelégtelenségben szenvedő betegeknek a metformin rendszeres szív- és vesefunkció ellenőrzés mellett adható.

Akut és instabil szívelégtelenségben szenvedő betegeknek a metformin adása ellenjavallt (lásd 4.3 pont).

Sebészeti beavatkozások
A metformin adását az általános, spinális vagy epidurális anesztéziával járó műtét idejére fel kell függeszteni. A készítmény leghamarabb 48 órával a műtét, illetve az orális táplálásra való visszatérés után adható újra, akkor is csak abban az esetben, ha a veseműködést újra ellenőrizték, és az stabilnak bizonyult.

Gyermekek és serdülők
A II-es típusú cukorbetegség diagnózisát megfelelően alá kell támasztani a metformin-hidroklorid kezelés megkezdése előtt. Gyermekek és serdülőkorúak bevonásával végzett, 1 éven tartó kontrollált klinikai vizsgálatok során nem mutattak ki metformin-hidrokloriddal kapcsolatos, a növekedésre vagy pubertásra kifejtett hatást. Ugyanakkor hosszú távú kezeléssel kapcsolatos adatok ezzel kapcsolatban még nem állnak rendelkezésre. Ezért gyermekek, különösen pubertás előtt álló gyermekek kezelése esetén a növekedés és a pubertás folyamatának folyamatos figyelemmel követése javasolt.

10 - 12 év közötti gyermekek
Ebből a korcsoportból mindössze 15, 10 és 12 év közötti alany vett részt kontrollált klinikai vizsgálatokban. Bár a metformin-hidroklorid hatásossága és biztonságossága nem különbözött az idősebb serdülőkorúakban tapasztaltakétól, különös odafigyelés javasolt, ha a metformin-hidroklorid ilyen korú gyermekeknek kerül felírásra.

Egyéb óvintézkedések
* Minden betegnek folytatnia kell a nap során szabályosan elosztott szénhidráttartalmú diétáját. A túlsúlyos betegeknek továbbra is energiaszegény diétát kell tartaniuk.
* A diabétesz monitorozására szolgáló szokásos laboratóriumi vizsgálatokat rendszeresen el kell végezni.
* A metformin-hidroklorid önmagában soha nem okoz hipoglikémiát; azonban óvatosság javasolt, ha a gyógyszert inzulinnal vagy más orális antidiabetikumokkal (pl.szulfonilureával vagy meglitinidekkel) kombinációban adják.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A metformin-hidroklorid monoterápiában alkalmazva nem okoz hipoglikémiát, ezért a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre nincs hatással.
Ugyanakkor, a betegeket figyelmeztetni kell a hipoglikémia veszélyére, ha a metformin-hidrokloridot más antidiabetikummal (szulfonilureával, inzulinnal, meglitiniddel) kombinációban alkalmazzák.


4.9 Túladagolás

Hipoglikémia nem volt észlelhető a metformin-hidroklorid 85 g-os adagjáig, bár néhány ilyen esetben laktátacidózis előfordult. A metformin-hidroklorid jelentős túladagolása vagy az egyidejűleg fennálló kockázati tényezők laktátacidózishoz vezethetnek. A laktátacidózis sürgősségi állapot és kórházban kell kezelni. A laktát és a metformin-hidroklorid eltávolítására a leghatékonyabb mód a hemodialízis.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Együttadása nem ajánlott

Alkohol
Az alkoholintoxikáció fokozza a laktátacidózis kockázatát, különösen éhezés, alultápláltság vagy májkárosodás fennállásakor.
Kerülni kell az alkohol fogyasztását és az alkohol tartalmú gyógyszerek szedését.

Jódtartalmú kontrasztanyagok
A metformin adását fel kell függeszteni a vizsgálatot megelőzően vagy a vizsgálat idejére, és csak legalább 48 óra elteltével állítható vissza, akkor is csak abban az esetben, ha a veseműködést újra ellenőrizték, és az stabilnak bizonyult (lásd 4.2 és 4.4 pont).

Óvatossággal adható kombinációk
Egyes gyógyszerek, például az NSAID-ok, köztük a szelektív ciklooxigenáz (COX)-2-inhibitorok, az ACE-gátlók, az angiotenzin-II-receptor-blokkolók, valamint a vízhajtók, különösen a kacsdiuretikumok károsan befolyásolhatják a veseműködést, és ezáltal növelhetik a laktátacidózis kockázatát. Ezen készítmények metforminnal együttes adásának megkezdésekor, illetve a kombinációs kezelés során a veseműködés szoros ellenőrzése szükséges.

Intrinszik hiperglikémiás aktivitással rendelkező gyógyszerek [például glükokortikoidok (szisztémás vagy lokális alkalmazás mellett) és szimpatomimetikumok]
A beteget tájékoztatni kell és gyakoribb vércukor ellenőrzésre van szükség, különösen a kezelés kezdetekor. Ha szükséges, a metformin adagját módosítani kell ezen gyógyszerrel történő terápia alatt és annak abbahagyása esetén.

Organikus kation transzporterek (OCT)
A metformin az OCT1 és OCT2 transzporternek is szubsztrátja.

Együttadása metforminnal:
* Az OCT1 inhibitorok (mint például a verapamil) csökkenthetik a metformin hatékonyságát.
* Az OCT1 induktorok (mint például a rifampicin) fokozhatják a metformin tápcsatornából történő felszívódását és hatékonyságát.
* Az OCT2 inhibitorok (mint például a cimetidin, dolutegravir, ranolazin, trimethoprim, vandetanib, izavukonazol) csökkenthetik a metformin vesén keresztül történő kiválasztását és ez a metformin plazmakoncentrációjának emelkedéséhez vezethet.
* Az OCT1 és OCT2 inhibitorok (mint például a crizotinib és olaparib) megváltoztathatják a metformin hatásosságát és vesén keresztüli eliminációját.
Ezért óvatossággal kell eljárni, különösen vesekárosodásban szenvedő betegeknél, ha ezeket a gyógyszereket metforminnal együtt adják, mivel a metformin plazmakoncentrációja megemelkedhet. Ha szükséges, megfontolandó a metformin dózismódosítása, mivel az OCT inhibitorok/induktorok megváltoztathatják a metformin hatékonyságát.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A kezelés kezdetekor a leggyakoribb mellékhatások a hányinger, hányás, hasmenés, hasi fájdalom és étvágytalanság, amelyek később a legtöbb esetben maguktól elmúlnak. Ennek elkerülésére ajánlatos a metformin napi adagját 2-3 részre elosztani, és lassan emelni az adagokat.

A következő mellékhatások jelentkezhetnek metformin-hidroklorid terápia mellett. Az előfordulási gyakoriságot a következőképpen határozták meg:
nagyon gyakori ?1/10
gyakori ?1/100, és <1/10
nem gyakori ?1/1000, és <1/100
ritka ?1/10 000, és <1/1000
nagyon ritka <1/10 000
nem ismert (a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).

Az egyes gyakorisági kategóriákon belül a mellékhatások csökkenő súlyosság szerint kerülnek megadásra.

Immunrendszeri betegségek és tünetek:
Nem ismert: leukocitoblasztikus vaszkulitisz, pneumonitisz

Idegrendszeri betegségek és tünetek:
Gyakori: megváltozott ízérzés

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek:
Nagyon gyakori: gyomor-bélrendszeri zavarok, mint a hányinger, hányás, hasmenés, hasi fájdalom, puffadás és étvágytalanság. Ezek a mellékhatások a leggyakrabban a terápia megkezdésekor jelentkeznek és a legtöbb esetben spontán megszűnnek. Megelőzésükhöz a metformint napi 2-3 részre elosztott adagokban, étkezés közben vagy után javasolt bevenni. Az adag lassú emelése szintén javíthatja a gasztrointesztinális toleranciát.

A bőr és a bőralatti szövet betegségei és tünetei:
Nagyon ritka: bőrreakciók, mint eritéma, pruritusz, csalánkiütés.

Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek:
Nagyon ritka:
Laktát acidosis (lásd 4.4 pont), a B12-vitamin felszívódása a szérumban mért szinttel együtt csökken metformin hosszan tartó alkalmazása során. Ennek a kóroktannak a lehetőségét a megaloblasztos anémiában szenvedő betegeknél mérlegelni kell.

Máj- és epebetegségek, illetve tünetek
Nagyon ritka: májfunkciós eltérések, valamint hepatitisz izolált esetei, amelyek a metformin elhagyását követően megszűnnek.

Gyermekek és serdülők
A szakirodalmi és a forgalomba hozatalt követő adatok, valamint a kontrollált klinikai vizsgálatok alapján, amelyek a 10-16 év közötti, 1 évig kezelt gyermekekre korlátozódtak, a mellékhatások természetükben és súlyosságukban hasonlóak voltak a felnőtteknél leírtakéhoz.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: orális antidiabetikumok, ATC kód: A10B A02

Hatásmechanizmus
A metformin-hidroklorid egy antihiperglikémiás hatású biguanid, ami egyaránt csökkenti a bazális és posztprandiális vércukorszintet. Nem serkenti az inzulinszekréciót, ezért önmagában nem okoz hipoglikémiát.

A metformin-hidroklorid három módon fejtheti ki a hatását:
* csökkenti a máj glükóztermelését a glükoneogenezis és a glükogenolízis gátlásán keresztül,
* az izomban fokozza az inzulinérzékenységet, elősegítve a perifériás glükózfelvételt és
felhasználást,
* és késlelteti az intesztinális glükózfelszívódását.

A metformin-hidroklorid serkenti az intracelluláris glikogénszintézist a glikogénszintázra kifejtett hatásán keresztül.
A metformin-hidroklorid az eddig ismert összes típusú glükóztranszporter (GLUT) szállító kapacitását fokozza.

Farmakodinámiás hatások
Klinikai vizsgálatokban a metformin adását testsúly stabilizálódás vagy kismértékű testsúlyvesztés kísérte.

Emberekben, a vércukorszintet befolyásoló hatástól függetlenül, a metformin-hidrokloridnak kedvező hatása van a lipidanyagcserére. Ezt terápiás adaggal végzett kontrollos, közép és hosszútávú klinikai vizsgálatok során mutatták ki: metformin-hidroklorid csökkenti az összkoleszterin-, az LDL-koleszterin és a triglicerid szinteket.

Klinikai hatásosság
Egy prospektív, randomizált vizsgálat (UKPDS) alapján a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő felnőtt betegeknél az intenzív vércukorkontroll hosszútávon kedvező hatású.
Az eredmények elemzése olyan túlsúlyos betegeknél, akiket metformin-hidrokloriddal kezeltek a diéta eredménytelensége esetén, a következőket mutatta:
o Bármilyen, diabétesszel összefüggő szövődmény abszolút rizikója szignifikánsan csökkent a metformin-hidrokloriddal kezelt csoportban (29,8 eset/1000 betegév), összevetve a csak diétát tartó csoporttal (43,3 eset/ 1000 betegév), p=0,0023; összehasonlítva a szulfonilurea monoterápiás és az inzulin monoterápiás csoport kombinált adataival (40,1 eset/1000 betegév), p=0,0034;
o Szignifikánsan csökkent a diabétesszel összefüggő mortalitás abszolút kockázata: metformin-hidrokloriddal kezelt csoportban 7,5 eset/1000 betegév, a csak diétát tartó csoportban 12,7 eset/1000 betegév, p=0,017;
o Szignifikánsan csökkent az összmortalitás abszolút kockázata: metformin-hidrokloriddal kezelt csoportban 13,5 eset/1000 betegév, a csak diétát tartó csoporttal szemben, 20,6 eset/1000 betegév, és a szulfonilurea monoterápiás és az inzulin monoterápiás csoportban együttesen ez az arány 18,9 eset/1000 betegév volt (p=0,021);
o Szignifikánsan csökkent a miokardiális infarktus abszolút kockázata: a metformin-hidrokloriddal kezelt csoportban 11 eset/1000 betegév, a csak diétát tartó csoportban 18 eset/1000 betegév volt (p=0,01).

A szulfonilureához második vonalbeli terápiaként kombinációban adott metformin-hidroklorid esetén nem volt kimutatható előnyös hatás.

Az 1-es típusú diabéteszben a metformin-hidrokorid és az inzulin kombinációját alkalmazták egyes erre kiválasztott betegeknél, de a kombináció klinikai előnyeit hivatalosan nem igazolták.

Gyermekek és serdülők
Korlátozott létszámú, 10-16 év közötti gyermekeknél végzett kontrollált klinikai vizsgálatok, egyéves kezelés után a felnőttekéhez hasonló szénhidrát anyagcsereválaszt mutattak.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
A metformin-hidroklorid orális adagjának bevételét követően a Tmax érték 2,5 órán belül alakul ki. Az abszolút biológiai hasznosulás egészségesekben 500 mg vagy 850 mg metformin tablettánál körülbelül 50-60%. Egyszeri orális adag után a székletben kimutatott, nem abszorbeálódott hányad
20-30%.

Orális alkalmazást követően a metformin-hidroklorid felszívódása telíthető és nem teljes. Feltételezik, hogy a metformin-hidroklorid felszívódásának farmakokinetikája nem lineáris.
A metformin-hidroklorid ajánlott adagjai és adagolási protokolljai mellett a plazma koncentrációk egyensúlyi állapotát 24-48 órán belül lehet elérni, és ez általában kevesebb 1 µg/ml-nél. Kontrollos klinikai vizsgálatokban a maximális metformin-hidroklorid plazma szintek (Cmax) nem haladták meg a 5 mikrogramm/ml értéket, még maximális dózisnál sem.
A táplálék csökkenti és enyhén elnyújtja a metformin-hidroklorid felszívódását.
A 850 mg adag bevételét követően 40%-kal alacsonyabb plazma csúcskoncentrációt, az AUC (görbe alatti terület) 25%-os csökkenését és a csúcs plazmakoncentráció 35 perces meghosszabbodását figyelték meg. Ezen eredmények klinikai jelentősége nem ismert.

Eloszlás
A plazmafehérjékhez való kötődés elhanyagolható. A metformin-hidroklorid bejut az eritrocitákba. A vérben észlelt csúcskoncentráció kisebb, mint a plazmacsúcs és úgy tűnik, körülbelül ugyanabban az időpontban jelentkezik. A vörösvértestek leginkább másodlagos megoszlási teret jelentenek. Az átlagos térfogati megoszlás (Vd) 63-276 l között változik.

Biotranszformáció
A metformin-hidroklorid változatlan formában ürül a vizelettel. Emberben metabolit nem volt kimutatható.

Elimináció
A metformin-hidroklorid vese-clearance értéke > 400 ml/perc, ami arra utal, hogy a metformin-hidroklorid a glomeruláris filtrációval és tubuláris szekrécióval választódik ki. Egyszeri orális adagot követően, a megjelenő végső eliminációs felezési idő körülbelül 6,5 óra.
Ha a vesefunkció károsodott, a vese-clearance a kreatinin-clearance-szel arányosan csökken, így a felezési idő megnyúlik, ami magasabb metformin-hidroklorid szintekhez vezet a plazmában.

Különleges betegcsoportokra vonatkozóan

Vesekárosodás
A rendelkezésre álló adatok közepesen súlyos vesekárosodásra vonatkozóan ritkák, és nem adnak megbízható becslést a metformin szisztémás expozíciójára ezen betegcsoport esetében, összehasonlítva a normál veseműködéssel. Ezért a dózismódosítást a klinikai hatásossági/tolerabilitási szempontok alapján kell megtenni (lásd 4.2 pont).

Gyermekek és serdülők
Egyszeri dózisú vizsgálat: egyszeri dózisú 500 mg metformin-hidroklorid adását követően gyermekkorú betegeknél hasonló farmakokinetikai profil észlelhető, mint egészséges felnőtteknél.

Többszöri dózisokkal végzett vizsgálat: Az adatok egy vizsgálatra korlátozódnak. 7 napon át, naponta kétszer 500 mg-os adagok alkalmazása beteg gyermekeknél 33%-kal, illetve 40%-kal kisebb plazmakoncentrációt (Cmax) és szisztémás felszívódást (AUC0-t) eredményezett, a 14 napig, napi kétszer 500 mg-os adagot szedő diabéteszes felnőtteknél észlelt értékekhez viszonyítva. Tekintettel arra, hogy az adagokat egyedileg, a vércukorszint alakulásához kell igazítani, a fentiek klinikai jelentősége korlátozott.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A hagyományos - farmakológiai biztonságossági, ismételt adagolású dózistoxicitási, genotoxicitási, karcinogenitási, reprodukcióra-, és fejlődésre kifejtett toxicitási - vizsgálatokból származó nem klinikai jellegű adatok azt igazolták, hogy a készítmény alkalmazásakor humán vonatkozásban különleges kockázat nem várható..





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

30 db, 120 db filmtabletta átlátszó PVC//Al buborékcsomagolásban és dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

A megsemmisítésre vonatkozóan nincsenek különleges előírások. A gyógyszerek megsemmisítésére vonatkozó általános szabályokat kell alkalmazni.

Megjegyzés: ? (egy keresztes)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Ez a gyógyszer nem igényel különleges tárolást.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

1 A Pharma GmbH
Industriestraße 18,
83607 Holzkirchen,
Németország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-10593/01 30x buborékcsomagolásban
OGYI-T-10593/02 120x buborékcsomagolásban

9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK / MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2005. december 5.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2011. február 7.

10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2022. január 28.
2

2



OGYÉI/4504/2022




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
A terhesség alatt fennálló, nem kontrollált cukorbetegség (terhességi vagy állandó) a veleszületett rendellenességek és a perinatális halálozás magasabb kockázatával jár.

Korlátozott számú adat áll rendelkezésre a metformin-hidroklorid terhesség alatti szedését illetően, de ezek nem utalnak a veleszületett rendellenességek magasabb kockázatára. Az állatkísérletek nem igazoltak károsító hatást a terhességre, az embrionális-, vagy magzati fejlődésre, szülésre, vagy a posztnatális fejlődésre (lásd 5.3 pont).
Ha a beteg terhességet tervez vagy terhes, a javasolt kezelési mód nem a metformin-hidrokloriddal, hanem az inzulinnal történő kezelés oly módon, hogy a vércukorszint minél közelebb legyen a normális értékhez annak érdekében, hogy csökkentsék a kóros vércukorszintekhez társuló magzati fejlődési rendellenességek kockázatát.

Szoptatás
A metformin-hidroklorid kiválasztódik az anyatejbe. Nem figyeltek meg nemkívánatos hatásokat szoptatott újszülöttek illetve csecsemők esetében. Mindemellett, mivel csak korlátozott számú adat áll rendelkezésre, a metformin-hidroklorid kezelés alatt a szoptatás nem ajánlott. A kezelés szoptatás alatti folytatásának mérlegelésekor figyelembe kell venni a szoptatással járó előnyöket, illetve a gyermekre gyakorolt nemkívánatos hatások kockázatát.

Termékenység
A hím és nőstény patkányok termékenyítő képességét nem befolyásolta a napi 600 mg/ttkg-os metformin dózis, amely hozzávetőlegesen a testfelszínre számított javasolt maximális humán dózis háromszorosa.