Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

PROPRANOLOL AKADIMPEX 40MG TABLETTA 50X BUB

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Arena Group S.A.
Hatástani csoport:
C07AA Egykomponensű nem szelektív béta-receptor blokkolók
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-00979/01
Hatóanyagok:
Propranololum chloratum
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
579 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Közgyógy579,000,00
Üzemi baleset579,000,00
Általános145,00 (25%)434,00
Teljes0,00579,00
Egyedi engedélyes0,00579,00
Tárolás:
25 °c alatt
Hőtől védve
Fénytől védve
Nedvességtől védve
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Cukorbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
2 éves kor alatt nem adható
Vesebetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Májbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Dopping listán szereplő
Asztmás megbetegedés esetén ellenjavallt
Laktóz intolerancia
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

Felnőttek

Hypertonia
Szokásos kezdő adagja napi 2-szer 40 mg, ami a válaszreakciótól függően, fokozatosan, 1 hetes időközönként növelhető. Szokásos fenntartó adagja napi 160-240 mg. A maximális napi adag nem haladhatja meg a 640 mg-ot. Diuretikummal vagy egyéb antihypertensiv gyógyszerrel együtt adva további vérnyomáscsökkenés érhető el.

Angina, szorongás, migrén és essentialis tremor
A napi 2-3-szor 40 mg kezdő adag egy hetes intervallumokban növelhető a beteg reakciójától függően. Szorongás, migrén és essentialis tremor kezelésekor a megfelelő válaszreakció általában 80-160 mg-os napi adagnál, angina esetén 120-240 mg-os napi adagnál jelentkezik. A maximális napi adag szorongás, essentialis tremor kezelésekor a napi 160 mg-ot, migrén kezelésekor a 240 mg-ot, angina kezelésekor a 480 mg-ot nem haladhatja meg.

Szívritmuszavarok, szorongásos tachycardia, hypertrophiás obstructiv cardiomyopathia és thyreotoxicosis
Napi 3-4-szer 10-40 mg-os adaggal általában elérhető a kívánt hatás. Arrhythmiák kezelésekor a maximális napi adag nem haladhatja meg a 240 mg-ot. Szorongásos tachycardia, hypertrophiás obstructiv cardiomyopathia, thyreotoxicosis esetén a napi összadag nem haladhatja meg a 160 mg-ot.

Myocardialis infarctus utáni kezelés
A kezelést a myocardialis infarctust követő 5-21. nap között kell megkezdeni, a kezdő adag naponta 4-szer 40 mg, 2 vagy 3 napig. A jobb compliance céljából ezután a teljes napi adag 2 részre osztva is adható (napi 2-szer 80 mg).

Phaeochromocytoma
Csak alfa-adrenoreceptor blokkoló gyógyszerrel együtt alkalmazható! Műtét előtt 3 napon át napi 60 mg javallt. Nem operálható malignus esetekben napi 30 mg.

Az alkalmazás módja
Szájon át történő alkalmazásra.

A tablettákat lehetőleg étkezéskor kell bevenni. Alkohol fogyasztását a kezelés alatt kerülni kell.

Speciális betegcsoportok

Idősek
Időskorban a vérszint és életkor közötti összefüggésre vonatkozó bizonyítékok ellentmondásosak. Időskorban az optimális adagolás a klinikai válaszreakciónak megfelelően - egyénileg állítandó be.

Gyermekkor
Szívritmuszavarok, phaeochromocytoma, thyreotoxicosis
Az adagolást egyedileg kell meghatározni.
A szokásos adagok:0,25-0,5 mg/ttkg, szükség szerint 3-4-szer naponta.
A Propranolol Akadimpex 40 mg tabletta nem ajánlott 6 év alatti gyerekeknek.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

- Adásakor különleges óvatosságra van szükség, ha a szív tartalékereje csökkent.
- Szívelégtelenség esetén kerülni kell a béta-adrenoreceptor blokkolók alkalmazását (lásd 4.3), illetve csak olyan betegnek adható, akiknek szívműködése kompenzált állapotban van.
- A béta-adrenoreceptor blokkolók farmakológiai hatásukból adódóan csökkentik a szívfrekvenciát. Az adagot csökkenti kell azon ritka esetekben, amikor a klinikai tüneteket a lassú szívritmus okozza.
- Az ischaemiás szívbetegségekben szenvedők kezelését nem szabad hirtelen megszakítani, ilyenkor vagy egyéb béta-adrenoreceptor blokkolóval kell helyettesíteni a Propranolol Akadimpex 40 mg tablettát, vagy fokozatosan kell csökkenteni az adagját.
- Az AV vezetésre gyakorolt negatív hatása miatt I. fokú AV blokk esetén csak fokozott óvatossággal szabad alkalmazni.
- Arteriás keringési zavarok esetén a Propranolol Akadimpex 40 mg tabletta súlyosbíthatja a tüneteket (lásd 4.3).
- A Propranolol Akadimpex 40 mg tabletta óvatosan alkalmazandó dekompenzált májcirrhosisban. Portalis hypertensioban szenvedő betegek májfunkciója romolhat, s hepatikus encephalopathia alakulhat ki. Egyes adatok szerint a propranolol növelheti a hepatikus encephalopathia kialakulásának veszélyét.
- A hypoglykaemia okozta tachycardiás reakciót módosíthatja (lásd 4.5).
- Elfedheti a thyreotoxicosis tüneteit.

Hypoglykaemia
A propranolol meggátolja a hypoglykaemiát korrigáló endogén katecholaminválaszt. Elfedi a hypoglykaemia adrenerg figyelmeztető jeleit, különösen a tachycardiát, remegést, nyugtalanságot és éhségérzetet. Ezek a propranolol alkalmazással társuló hypoglykaemiás epizódok kivételes esetben görcsrohamok és/vagy kóma formájában jelenhetnek meg. Ha a hypoglykaemia klinikai tünetei fellépnek, akkor a betegekkel cukortartalmú folyadékot kell itatni, és átmenetileg le kell állítani a kezelést. A beteg megfelelő monitorozása a tünetek megszűnéséig szükséges. Cukorbetegeknél fokozni kell a vércukorszint monitorozását.

Máj-vagy vesekárosodás
Mivel a felezési idő jelentősen növekedik máj- vagy vesefunkció zavarban, e betegeknél a készítmény alkalmazása nem ajánlott.

Túlérzékenység
A súlyos anafilaxiás reakcióra hajlamos betegeknél, tekintet nélkül az eredetre, a béta-blokkolóval folytatott kezelés különösen jódozott kontrasztanyagokkal együtt a reakció súlyosbodásához, valamint normál dózisoknál az adrenalinnal végzett kezeléssel szembeni rezisztenciához vezethet.

Légzőrendszeri betegségek és tünetek
Dyspnoével és sípoló légzéssel társult alsó légúti fertőzés esetén a kezelést átmenetileg meg kell szakítani. A béta-2-agonisták és az inhalációs kortikoszteroidok alkalmazása elfogadható. A propranolol újbóli alkalmazását akkor lehet megfontolni, amikor a beteg teljesen felépült. Ismételt megjelenés esetén a kezelést véglegesen abba kell hagyni.
Izolált bronchospasmus esetén a kezelést végleg abba kell hagyni.

Általános anaesthesia
A béta-blokkolók a reflex tachycardia gyengítését és a hypotonia megnövekedett kockázatát eredményezik. Az aneszteziológust tájékoztatni kell arról, hogy a beteg béta-blokkoló kezelésben részesül.
Amikor egy betegnél műtétet terveznek, a béta-blokkolókkal folytatott kezelést a beavatkozás előtt minimum 48 órával meg kell szakítani.

Psoriasis
A psoriasistól szenvedő betegeknél, akik a béta-blokkolót kaptak, a betegség súlyosbodását jelentették. Emiatt a kezelés szükségességét alaposan mérlegelni kell.

A Propranolol Akadimpex 40 mg tabletta laktózt tartalmaz.
Ritkán előforduló, örökletes galaktózintoleranciában, teljes laktáz-hiányban vagy glükóz-galaktóz malabszorpcióban a készítmény nem szedhető.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A Propranolol Akadimpex 40 mg tabletta befolyásolhatja a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességeket.
Az orvos az észlelt mellékhatások alapján egyedileg határozza meg az esetleges korlátozás, ill. tilalom mértékét.


4.9 Túladagolás

A túladagolás tünetei között előfordulhat bradycardia, hypotensio, akut szívelégtelenség és bronchospasmus.
A kezelés általában intenzív osztályon való szoros observatio, gyomormosás, carbo activatus és hashajtó adása a gyomor-béltraktusban még jelenlevő gyógyszer felszívódásának megelőzésére, valamint a hypotensio és shock ellátása plazma- vagy plazmapótló szerekkel.
Extrém bradycardia esetén 1-2 mg iv. atropin adható és/vagy pacemaker alkalmazható, majd ezt követően - ha szükséges - iv. bolusban adott 10 mg glükagon. A választól függően szükség esetén a glükagon iv. injekcióban megismételhető vagy infúzió formájában (1-10 mg/óra) adandó. Ha a glükagonra a válasz elmarad, vagy glükagon nem áll rendelkezésre, béta-adrenoreceptor-stimuláns adása javallt, mint pl. dobutamin.
2,5-10 µg/ttkg/perc intravénás infúzió formájában. A dobutamin pozitív inotrop hatása révén alkalmas a hypotensio és az akut szívelégtelenség kezelésére. Valószínű, hogy ezek az adagok nem lesznek megfelelőek a béta-blokkolók nagyméretű túladagolása által előidézett cardialis hatások visszafordítására, ezért a dobutamin adagja szükség esetén a beteg klinikai állapotának megfelelő kívánt válasz eléréséig emelhető.
A bronchospasmus általában béta-2-agonista bronchodilatatorokkal pl. szalbutamollal megszüntethető. Nagy adagok válhatnak szükségessé és a dózist a klinikai válasznak megfelelően kell beállítani. Egyes esetekben oxigén adása vagy mesterséges lélegeztetés válhat szükségessé.
Tünetei: bőr jelentős mértékű kipirulása, viszketés, hányás, hasmenés, syncope, súlyos hasi görcsök.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Egyidejű alkalmazás nem ajánlott

Bradycardiát kiváltó kalciumcsatorna-blokkolók (diltiazem, verapamil, bepridil)
A propranolollal történő együttadás megváltozott automatizmust (excesszív bradycardia, sinusmegállás), sionatrialis és atrioventricularis vezetési zavarokat, valamint szívelégtelenséggel együtt jelentkező kamrai arrhythmiák (torsades de pointes) fokozott kockázatát okozhatja.
Ezt a kombinációt szoros klinikai és EKG monitorozás mellett kell alkalmazni, különösen a kezelés kezdetén.

Egyéb kölcsönhatások

Cardiovascularis hatású gyógyszerek

Antiaritmiás szerek
- A propafenon negatív inotrop és béta-blokkoló tulajdonságokkal rendelkezik, amelyek - egy egészséges önkéntesekkel végzett, megnyugtató eredményekkel végződő vizsgálat ellenére - a propranololéval összeadódhatnak.
- Kinidinnel történő együttadás csökkenti a propranolol metabolizmusát, ami két-háromszoros vérkoncentrációkhoz és a klinikai béta-blokád magasabb fokozataihoz vezet.
- Az amiodaron egy antiaritmiás szer, amely negatív kronotrop tulajdonságokkal rendelkezik, amelyek összeadódhatnak a béta-blokkolóknál, például a propranololnál megfigyelhető ilyen hatásokkal. Az automatizmust és a vezetést érintő zavarok a szimpatikus kompenzáló mechanizmusok elnyomása miatt várhatók.
- Propranolollal történő együttadás gátolja az intravénás lidokain metabolizmusát, ami a lidokainkoncentrációk 25%-os növekedését eredményezi. Propranolollal történő együttadást követően lidokaintoxicitásról (neurológiai és cardialis mellékhatások) számoltak be.

Digitálisz glikozidok
Mind a digitálisz glikozidok, mind a béta-blokkolók lassítják az atrioventricularis átvezetést, és csökkentik a szívfrekvenciát. Együttadásuk növelheti a bradycardia kockázatát.

Dihidropiridinek
Béta-blokkolót kapó betegeknél a dihidropiridin adásakor elővigyázatosság szükséges. Mindkét szer hypotoniát és/vagy szívelégtelenséget okozhat azoknál a betegeknél, akiknek a cardialis funkcióját részben az additív inotrop hatások szabályozzák. Egyidejű alkalmazás a fokozott distalis vasodilatatio esetén fellépő reflexes szimpatikus választ csökkentheti.

Vérnyomáscsökkentők (ACE-gátlók, angiotenzin-II-receptor-antagonisták, diuretikumok, alfa-blokkolók indikációtól függetlenül, centrálisan ható vérnyomáscsökkentő-szerek, reszerpin stb.) Béta-blokkolókkal történő együttadáskor az artériás vérnyomást csökkentő gyógyszerek erőteljes hypotoniát, különösen orthostaticus hypotoniát okozhatnak vagy azt fokozhatják. A centrálisan ható vérnyomáscsökkentő-szerek tekintetében a béta-blokkolók súlyosbíthatják rebound-hypertoniát, amely a klonidin elvonását követheti, és a propranololt napokkal a klonidin adásának befejezése előtt abba kell hagyni.

Nem cardiovascularis hatású gyógyszerek

Kortikoszteroidok
Az infantilis haemangiomás betegek fokozott kockázatnak lehetnek kitéve, ha egyidejűleg kortikoszteroid-kezelésben részesültek vagy részesülnek, mivel a mellékveseszuppresszió az ellenregulációs kortizolválasz elvesztéséhez és a hypoglykaemia fokozott kockázatához vezethet. Ez vonatkozik arra az esetre is, amikor az anyatejjel táplált gyermek anyja részesül nagy dózisú vagy hosszan tartó kortikoszteroid kezelésben.

Nem-szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerek
A nem-szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerekről (NSAID) jelentették, hogy tompítják a béta-blokkoló szerek vérnyomáscsökkentő hatását.

Orthostaticus hypotoniát kiváltó gyógyszerek
A posturalis hypotoniát kiváltó gyógyszerek (nitrátszármazékok, 5-ös típusú foszfodiészterázgátlók, triciklusos antidepresszánsok, antipszichotikumok, dopaminerg agonisták, levodopa, amifosztin, baklofén, stb.) hatásai hozzáadódhatnak a béta-blokkolók hatásaihoz.

Enziminduktorok
A propranolol vérszintje csökkenhet az olyan enziminduktorokkal történő együttes alkalmazásakor, mint a rifampicin vagy a fenobarbitál.

Hypoglykaemiás szerek
Valamennyi béta-blokkoló szer elfedheti a hypoglykaemia bizonyos tüneteit: a palpitációt és a tachycardiát.
A propranololnak hypoglykaemiás kezeléssel együtt történő alkalmazása cukorbetegek esetén óvatosan végzendő, mivel a vegyület megnyújthatja az inzulinra adott hypoglykaemiás választ. Ebben az esetben az ellátást végző szakembert tájékoztatni kell, és a vércukorszint monitorozását gyakoribbá kell tenni, különösen a kezelés kezdetén.

Lipidszintcsökkentő gyógyszerek
A kolesztiramin vagy a kolesztipol propranolollal történő együttadása a propranolol-koncentrációk akár 50%-os csökkenését is eredményezhette.

Halogénezett érzéstelenítőszerek
E szerek a propranolollal együttesen alkalmazva csökkenthetik a myocardiális kontraktilitást. A béta-serkentőszerek alkalmazhatók a béta-blokád ellensúlyozására.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

MedDRA szerinti gyakorisági kategóriák:
­ Nagyon gyakori (?1/10)
­ Gyakori (?1/100 - <1/10)
­ Nem gyakori (?1/1000 - <1/100)
­ Ritka (?1/10000 - <1/1000)
­ Nagyon ritka (<1/10000)
­ Nem ismert (a rendelkezésre álló adatokból a gyakoriság nem állapítható meg)
Az egyes gyakorisági kategóriákon belül a mellékhatások csökkenő súlyosság szerint kerülnek megadásra.

A készítmény általában jól tolerálható. A klinikai vizsgálatokban általában a mellékhatások a propranolol farmakológiai hatásának tulajdoníthatóak.

Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek:
Nem gyakori: thrombocytopeniás purpura.

Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek:
Gyakori: csökkent étvágy
Nem ismert: hypoglycaemia, ehhez kapcsolódóan görcsök.

Pszichiátriai kórképek:
Nagyon gyakori: álmatlanság
Gyakori: zavartság, alvászavarok, rémálmok, depresszió, hallucinációk.
Nem ismert: pszichózis, hangulatváltozás.

Idegrendszeri betegségek és tünetek:
Gyakori: szédülés, paresthesia.
Nem gyakori: myasthenia gravis-szerű szindróma.
Nagyon ritka: myasthenia gravis kiújulása.

Szembetegségek és szemészeti tünetek:
Nem gyakori: látászavarok, szemszárazság.

A fül és az egyensúly-érzékelő szerv betegségei és tünetei:
Ritka: tinnitus, halláscsökkenés.

Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek:
Gyakori: bradycardia, syncope, AV blokk, szívelégtelenség további romlása.

Érbetegségek és tünetek:
Gyakori: agyi vérellátási zavar
Nem gyakori: posturalis hypotonia.
Nagyon ritka: claudicatio intermittens, Raynaud-jelenség.

Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek:
Nagyon gyakori: hörghurut
Nem ismert: bronchospasmus*.
*Bronchospasmus (néha végzetes kimenetelű) előfordulhat olyan betegekben, akiknek anamnézisében bronchialis asthma vagy asthmás rosszullét szerepelhet (lásd 4.3 pont).

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek:
Gyakori: gastrointestinalis zavarok, hányás, hányinger, hasmenés, székrekedés, hasi görcsök.

A bőr és a bőralatti szövet betegségei és tünetei:
Gyakori: bőrkiütés, alopecia, bőrvörösség.
Nagyon ritka: psoriasis fellángolása, psoriasis súlyosbodása.

A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei:
Ritka: ízületi gyulladás súlyosbodása

A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek:
Ritka: csökkent libido, impotencia

Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók:
Gyakori: hideg végtagok, fáradtságérzés.

Laboratóriumi vizsgálatok eredményei:
Nem gyakori: fehérvérsejt szám csökkenés
Nem ismert: ANA (antinukleáris antitest) titer emelkedése, hyperkalaemia.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni. Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: nem szelektív béta-blokkoló szerek
ATC kód: C07A A05

A Propranolol Akadimpex 40 mg tabletta hatóanyaga, a propranolol kompetitív béta-1-- és béta-2-adrenoreceptor antagonista. Béta-adrenoreceptor agonista hatása nincs. Az 1-3 mg/liter feletti szérumkoncentráció esetén membránstabilizáló hatású, bár per os terápia során ilyen magas vérszint igen ritkán fordul elő.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás és eloszlás:

Szájon át történő alkalmazást követően a propranolol szinte teljes mértékben felszívódik. Ugyanakkor kiterjedt first-pass metabolizmuson esik át a májban, és átlagban a propranololdózis csak körülbelül 25%-a éri el a szisztémás keringést. A plazma csúcskoncentrációk a per os dózis alkalmazása után körülbelül 1-4 órával alakulnak ki. A fehérjében gazdag ételek fogyasztása körülbelül 50%-kal növeli a propranolol biohasznosulását, nem változtatva meg a csúcskoncentráció kialakulásának idejét.
A propranolol a bél efflux transzporterének, a P-glikoproteinnek (P-gp) szubsztrátja. Ugyanakkor a vizsgálatok arra utalnak, hogy a szokásos terápiás dózistartományban a P-gp a propranolol bélből történő felszívódása tekintetében nem dóziskorlátozó.

A keringő propranolol körülbelül 90%-a kötődik plazmafehérjékhez (albumin és alfa-1 savas glikoprotein).
A propranolol megoszlási térfogata körülbelül 4 l/kg. A propranolol átjut a vér-agy gáton és a placentán, és bejut az anyatejbe is.

Biotraszformáció és elimináció:

A propranolol három fő úton metabolizálódik: aromás hidroxilezés (főképp 4-hidroxiláció), N-dealkilezés, amelyet oldalláncon történő oxidáció követ, valamint direkt glükuronidképződés. Ezen utak százalékos részesedése a teljes metabolizmusból az előbbi felsorolás sorrendjében 42%, 41% és 17%, de ezek az egyének között számottevő variabilitást mutatnak. A négy legfontosabb végső metabolit a propranolol-glükuronid, a naftiloxil- és glükuronsav, valamint a 4-hidroxipropranolol szulfátkonjugátumai.
In vitro vizsgálatok azt mutatták, hogy a CYP2D6 (aromás hidroxilezés), a CYP1A2 (oldallánc-oxidáció) és kisebb mértékben a CYP2C19 izoenzimek vesznek részt a propranolol metabolizmusában.

Egészséges vizsgálati alanyoknál az orális clearance vagy az eliminációs felezési idő tekintetében nem figyeltek meg különbséget a CYP2D6 izoenzimen erőteljesen és gyengén metabolizáló egyének között.
A propranolol plazma felezési ideje 3-6 óra között változik. A dózis kevesebb mint 1%-a ürül változatlan formában a vizelettel.

A propranolol haemodialízissel nem távolítható el.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Állatok esetén akut adagolást követően a propranololt közepes mértékben találták toxikusnak kb. 600 mg/kg orális LD50 értékkel. A propranolol fő hatásait felnőtt és juvenilis patkányoknál ismételt alkalmazást követően a testsúly átmeneti csökkenéseként és a szervtömegek átmeneti csökkenésével társuló testsúlynövekedésként jelentették. E hatások teljes mértékben reverzibilisek voltak, amikor a kezelést abbahagyták.

Étrendi adagolási vizsgálatokban, amelyekben egereket és patkányokat egészen 18 hónapig kezeltek
propranolol-hidrokloriddal, akár 150 mg/kg/nap dózisig nem volt gyógyszerrel kapcsolatos tumorgenezisre utaló bizonyíték.
Noha bizonyos adatok többféleképpen is magyarázhatók, a rendelkezésre álló valamennyi in vitro és in vivo adat alapján arra lehet következtetni, hogy a propranololnak nincs genotoxikus potenciálja.

Kifejlett nőstény patkányoknál az uterusba adott vagy intravaginálisan alkalmazott propranolol erőteljes beágyazódást gátló szernek bizonyult ? 4 mg per állat dózisban, amely hatás reverzibilis volt.
Kifejlett hím patkányoknál a nagy dózisszinteken (? 7,5 mg/kg) végzett ismételt adagolás kórszövettani elváltozásokat indukált a herékben, a mellékherékben és az ondóvezetékekben, csökkentette a spermiumok motilitását, a spermiumkoncentrációt, a plazma tesztoszteronszinteket és szignifikáns mértékű növekedést okozott a spermiumsejtek feji és farki abnormitásaiban. A hatások a kezelés befejezést követően általában reverzibilisek voltak. Hasonló eredményeket kaptak a propranolol intratesticularis alkalmazását követően, illetve az in vitro modellek alkalmazásával is. Ugyanakkor, a csecsemőkornak, gyermekkornak és serdülőkornak megfelelő fejlődési időszak teljes időtartama alatt kezelt juvenilis állatokkal folytatott vizsgálatban nem figyeltek meg a hím- és nőstény fertilitásra gyakorolt hatást (lásd 4.6 pont).

A születést követő 4. naptól a 21. napig 0, 10, 20 vagy 40 mg/kg/nap dózisokban adott napi orális adagolását követően értékelték a propranolol potenciális hatásait a juvenilis patkányok fejlődésére.
Ismeretlen, jóllehet a kezeléssel valószínűleg nem összefüggő mortalitást figyeltek meg 40 mg/kg/nap dózisnál, ami miatt a juvenilis toxicitásra vonatkozó NOAEL-t 20 mg/kg/nap dózisban határozták meg.

Nem figyeltek meg propranolollal összefüggő hatásokat vagy toxikológiailag jelentős leleteket a reprodukciós fejlődés, a növekedés és a neurológiai fejlődés tekintetében 40 mg/kg/nap dózisnál, ami az átlagos propranolol expozíció alapján a születést követő 21. napon a nőstényeknél a 1,2-es, a hímeknél 2,9-es biztonságossági határnak felelt meg.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

50 db tabletta színtelen, átlátszó PVC/Alu buborékfóliában és dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy keresztes)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25oC-on, hőtől, fénytől, nedvességtől védve, az eredeti csomagolásban tárolandó.

A gyógyszer gyermekektől elzárva tartandó!

A buborékfólián és a dobozon feltüntetett lejárati idő (EXP) után ne szedje a Propranolol Akadimpex 40 mg tablettát.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Arena Group S. A.
Str. Stefan Mihaileánu 31.
Sector 2.
024022 Bukarest,
Románia


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA

OGYI-T-979/01


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK /MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

1978. / 2004.05.12. / 2008. december 12.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2019. január 31.



10

OGYÉI/35845/2018




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
A Propranolol Akadimpex 40 mg tabletta adása kerülendő, ill. csak az előny/kockázat alapos mérlegelése alapján végezhető. A Propranolol Akadimpex 40 mg tabletta alkalmazása során teratogén hatást nem tapasztaltak. A béta-blokkolók azonban csökkentik a placenta-perfúziót és ezért intrauterin elhalás, ill. alulfejlettség és koraszülés előfordulhat. A magzatokban, ill. újszülöttekben egyéb mellékhatások is előfordulhatnak (különösen az újszülött hypoglykaemiája és bradycardiája, ill. a foetus bradycardiája). A postnatalis időszakban fokozott az újszülött szív- és tüdőszövődményének a rizikója.

Szoptatás
A propranolol átjut az anyatejbe. A béta-blokkolók többsége (különösen a lipofil sajátságokkal rendelkező készítmények) különböző mértékben átjut az anyatejbe. Ezért ilyen gyógyszerek adásakor a szoptatás nem ajánlott.