Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

ROCALTROL 0,5MIKROG LÁGY KAPSZULA 100XBLISZ

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Atnahs Pharma Netherlands B.V.
Hatástani csoport:
A11CC D-vitamin és analógjai
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-01214/04
Hatóanyagok:
CalcitriolumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
7301 Ft
Kiadhatóság:
SZ Szakorvosi/kórházi diagnózist követően folyamatos ellenőrzés mellett kiadható gyógyszerkészítmények.
Eü. rendeletre felírhatja:
Nephrológia
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,007301,00
Közgyógy7301,000,00
Üzemi baleset7301,000,00
Eü emelt6571,00730,00
Közgyógy eü.emelt7301,000,00
Teljes0,007301,00
Egyedi engedélyes0,007301,00
Tárolás:
Eredeti csomagolásban
25 °c alatt
Fénytől védve
Nedvességtől védve
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása megfontolandó
Gyerekre nincs adat
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

Általános irányelvek
Az optimális napi dózist a szérumkalciumszinttől függően kell meghatározni.
A terápiát mindig a lehető legkisebb dózissal kell kezdeni, a dózis csak a szérumkalciumszint gondos monitorozása mellett emelhető (lásd "Betegmonitorozás").
A készítmény optimális hatékonyságának előfeltétele a megfelelő mennyiségű kalciumbevitel a terápia kezdetekor. Ha ezt a mennyiséget a táplálkozás nem biztosítja, a kalciumpótlásáról gondoskodni kell a helyi irányelvek előírásainak megfelelően.
A készítmény alkalmazása következtében a kalciumfelszívódás a gastrointestinalis traktusból javul, így a kalciumbevitel néhány beteg esetében csökkenthető. Hypercalcaemiára hajlamos betegek alacsonyabb kalciumadagokat igényelhetnek, vagy nem is szükséges náluk kalciumpótlás.

Betegmonitorozás
A Rocaltrol-kezelés stabilizációs fázisa folyamán a szérumkalciumszintet legalább hetente kétszer ellenőrizni kell. Az optimális dózis elérése után a szérumkalciumszintet havonta kell ellenőrizni (vagy az egyes indikációknál megadott gyakorisággal). A szérumkalciumszint meghatározásához szükséges mintákat mandzsetta nélkül kell levenni).
Ha a szérumkalciumszint a normál értéket (9-11 mg/100 ml, 2250-2750 µmol/l) 1 mg/100 ml (250 µmol/l) értékkel meghaladja, vagy a szérumkreatinin 120 µmol/l-nél magasabb szintet ér el, a kezelést azonnal abba kell hagyni a kalciumszint rendeződéséig.
Szükség esetén a táplálékkal bevitt kalcium mennyiségét is mérsékelni kell. A hypercalcaemiás periódusok során a szérumkalcium- és foszfátszintet naponta kell ellenőrizni. A szérumszint normalizálódása után a kezelés 0,25 µg-mal csökkentett napi dózissal folytatható. Meg kell becsülni a napi diétás kalciumbevitelt, és ha kell, a mennyiséget változtatni kell.

Különleges betegcsoportok

Postmenopausás osteoporosis: naponta 2-szer 0,25 mikrogramm. A szérumkalcium- és kreatininszintet 4 hét, 3 és 6 hónap múlva, ezután 6 hónaponként meg kell határozni.

Renalis osteodystrophiában szenvedő dializált betegek napi dózisa a kezelés kezdetén 0,25 mikrogramm. Normocalcaemiás, vagy kis mértékben hypocalcaemiában szenvedő betegek esetében elegendő másnaponta 0,25 mikrogramm. Ha a klinikai és biokémiai paraméterek 2-4 héten belül nem változnak kielégítően a kezdő adaggal, akkor a napi dózis 2-4 hetenként 0,25 mikrogrammal emelhető a szérumkalciumszint legalább heti két alkalommal történő ellenőrzése mellett általában napi 0,5 - 1,0 mikrogramm dózisokig.
Per os, intermittáló terápia heti 2-3-szor, esténként adagolt 0,1 mikrogramm/ttkg Rocaltrol-lal hatékonynak bizonyult a folyamatos kezelésre nem reagáló osteodystrophiában szenvedő betegek esetében. A maximális kumulatív dózis ne haladja meg a heti 12 mikrogramm adagot.

Hypoparathyreosis és rachitis: szokásos kezdő dózis naponta 0,25 mikrogramm, reggel alkalmazva. Szükség esetén az adag emelése a fentiek szerint (2-4 hetente) történik. E periódus folyamán a szérumkalciumszintet legalább hetente kétszer meg kell határozni. Amennyiben hypercalcaemia lép fel, a kezelést azonnal abba kell hagyni a kalciumszint rendeződéséig. A betegeket figyelmeztetni kell a táplálékkal bevitt kalcium csökkentésére.
Ha a hypoparathyreosis felszívódási zavarral jár együtt, nagyobb dózisok alkalmazása válhat szükségessé.
Hypoparathyroidismusban szenvedő terhes nő nagyobb dózist igényelhet a gestatio második felében, amit postpartum vagy lactatio során csökkenteni kell. (Lásd 4.4 pont.)

Idősek
Nem szükséges dózismódosítás. A szérumkalcium- és kreatininszint monitorozása az általános irányelvek szerint történik.

Gyermekek
A Rocaltrol biztonságosságát és hatásosságát gyermekek esetében nem igazolták, ezért nincs az adagolásra vonatkozó javaslat. Gyermekeknél a kalcitriol (Rocaltrol) kapszula alkalmazásával szerzett tapasztalat korlátozott.

Az alkalmazás módja
A kapszulákat egészben, egy kevés vízzel kell bevenni.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Szoros összefüggés van a kalcitriol-kezelés és a hypercalcaemia kifejlődése között.
A kalciumpótlásra vonatkozó diétás előírásokat szigorúan be kell tartani, és kalcium-tartalmú készítményeket nem szabad ellenőrzés nélkül szedni, mert a kalciumbevitel hirtelen fokozása (pl. tejtermékfogyasztás nagymértékű emelkedése) hypercalcaemiát válthat ki. A betegeket és családtagjaikat figyelmeztetni kell, hogy az előírt diétát szigorúan be kell tartani, és fel kell világosítani őket a hypercalcaemia tüneteiről.
Ha a szérumkalciumszint a normál értéket (9-11 mg/100 ml, 2250-2750 ?mol/l) 1 mg/100 ml (250 ?mol/l) értékkel, meghaladja, vagy a szérumkreatinin 120 ?mol/l-nél nagyobb szintet ér el, a kezelést azonnal abba kell hagyni a kalciumszint rendeződéséig (lásd 4.2 pont).

A kalcitriol-kezelés különösen indokolt krónikus veseelégtelenségben, ill. haemodialysis kezelés alatt álló betegeknél, akiknél az 1-alfa-hidroxiláció zavart szenved.

Postmenopausás osteoporosisban a Rocaltrol-kezelés akkor javasolt, ha a 7-dehidrokoleszterin D3-vitaminná történő átalakulása a bőrben nem kielégítő (elégtelen napfény-hatás), ha a Ca++ felszívódás valamely okból zavart szenved, ill. ha a konvencionális hormon szubsztitúciós terápia kontraindikált vagy a beteg a hormonkezelést nem tolerálja.

A kalcitriol emeli a szérum szervetlen foszfátszintjét. Míg ez kívánatos hypophosphataemiás betegeknél, a veseelégtelenségben fennáll az ectopiás kalcifikáció veszélye. Ilyen esetekben a plazma foszfátszintet a normál szinten kell tartani (2-5 mg/100 ml, 0,65-1,61 mmol/l) megfelelő foszfátkötő anyagok alkalmazásával és alacsony foszfáttartalmú diétával.
A szérumkalcium és -foszfát szorzata (Ca×P) nem lehet nagyobb, mint 70 mg2/dl2.

D-vitamin-rezisztens rachitis (familiaris hypophosphataemia) esetén per os foszfát-terápia folytatandó, de a fokozott intestinális foszfát felszívódás csökkentheti a foszfát igényt.
Rendszeresen elvégzendő laboratóriumi vizsgálatok: szérumkalcium-, foszfor-, magnézium- és alkalikus foszfatáz meghatározás, illetve a kalcium- és foszfáttartalom-meghatározása a 24 órás vizeletben. A kezelés stabilizációs fázisában a szérumkalciumszintet legalább hetente kétszer meg kell határozni (lásd 4.2 pont).

Immobilizált betegek, pl. műtét után lévő betegek, különösen hajlamosak hypercalcaemiára.

Minthogy a kalcitriol a leghatásosabb D-vitamin metabolit, más D-vitamin-készítmény nem adható együtt Rocaltrollal, mert D-hipervitaminózis fejlődhet ki.
Ha a beteget ergokalciferol (D2 vitamin)-kezelésről kalcitriolra állítják át, hónapokba telhet, míg a vér ergokalciferol szintje normalizálódik (lásd 4.9 pont).

Normál veseműködésű betegeknek a kezelés ideje alatt kerülniük kell a dehidrációt, megfelelő folyadékbevitel szükséges.

Normál veseműködésű betegeken a krónikus hypercalcaemia emelkedett kreatininszinttel járhat együtt.



4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A jelentett nemkívánatos események farmakodinámiás profilja alapján a Rocaltrol feltételezhetően biztonságos, vagy nem valószínű, hogy károsan befolyásolja ezeket a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.


4.9 Túladagolás

Tünetek
Tünetek nélküli hypercalcaemia kezelését lásd a 4.2 pontban.
Mivel a kalcitriol egy D-vitamin-származék, a túladagolás tünetei ugyanazok, mint a D-vitamin-túladagolásé. Rocaltrollal egyidejűleg történő nagy dózisú kalcium- és foszfátbevitel esetén, hasonló tünetek jelentkezhetnek. A szérumkalcium és -foszfát szorzata (Ca×P) nem lehet nagyobb, mint 70 mg2/dl2. A dializáló oldatban lévő magas kalciumszint elősegítheti a hypercalcaemia kifejlődését.
A D-vitamin-intoxicatio akut tünetei: étvágytalanság, fejfájás, hányinger, hányás, hasi fájdalom, gyomortájéki fájdalom, székrekedés.
Krónikus tünetek: dystrophia (gyengeség, testtömegcsökkenés), érzészavarok, láz és szomjúságérzés, polyuria, dehidratio, apátia, csökkent növekedés és húgyúti fertőzések.
A hypercalcaemia következménye a vesekéreg, a szívizom, a tüdők és a hasnyálmirigy metasztatikus meszesedése.

Kezelés
Véletlen túladagolás terápiája: Azonnal gyomormosás vagy hánytatás a további felszívódás meggátlására. Folyékony paraffin adagolása a székletürítés meggyorsítására. A szérumkalciumszint többszöri ellenőrzése. Ha tartósan fennáll a magas szérumkalciumszint, foszfátokat és kortikoszteroidokat lehet adagolni, és megfelelő vizeletürítésről kell gondoskodni.
Magasabb szintű hypercalcaemia (>3,2 mmol/l) vesekárosodáshoz vezethet, különösen, ha a vér foszfátszintje normál vagy emelkedett vesekárosodás következtében.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Minthogy a kalcitriol a leghatásosabb D-vitamin-metabolit, más D-vitamin-készítmény nem adható együtt Rocaltrollal, mert D-hipervitaminózis fejlődhet ki.
Ha a beteget ergokalciferol (D2-vitamin)-kezelésről kalcitriolra állítják át, hónapokba telhet, míg a vér ergokalciferol szintje normalizálódik.

A kalciumpótló diéta előírásait szigorúan be kell tartani és további kalcium-tartalmú készítményeket ellenőrzés nélkül nem szabad szedni.

Tiazid diuretikumok egyidejű bevétele a hypercalcaemia kockázatát növelheti.

Digitáliszt szedő betegekben a kalcitriol helytelen adagolása esetén a hypercalcaemia arrhythmiát válthat ki (lásd 4.4 pont).

Funkcionális antagonizmus áll fenn a kalcium felszívódást elősegítő D-vitamin-analógok és az ezt gátló kortikoszteroidok között.

Magnézium-tartalmú gyógyszerek (pl. antacidok) hypermagnesaemiát idézhetnek elő krónikus dialízis alatt álló betegekben, ők nem szedhetnek ilyen gyógyszereket Rocaltrol terápia folyamán.

Minthogy a Rocaltrol befolyásolja a foszfát transzportot a bélben, a vesékben és a csontokban, a foszfátkötő anyagok dózisát a szérumfoszfát-koncentrációjának megfelelően kell beállítani (normál értékek: 2 - 5 mg/100 ml, vagy 0,65 - 1,62 mmol/l).

D-vitamin-rezisztens rachitisben (familiaris hypophosphataemia) a betegeknek folytatniuk kell a per os foszfát terápiát. Figyelembe kell azonban venni, hogy a kalcitriol fokozhatja a bélből a foszfát felszívódást, ezért szükséges lehet a foszfát-pótlás módosítása.

Az epesav-megkötők, úgymint kolesztiramin és szevelamer csökkenthetik a zsírban oldódó vitaminok bélből történő felszívódását, így gátolhatják a kalcitriol felszívódását is.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Klinikai vizsgálatok
Az alábbiakban felsorolt mellékhatások a Rocaltrol-lal végzett klinikai vizsgálatokból szerzett adatokat és a forgalomba hozatal utáni tapasztalatokat összegzik.
A leggyakrabban jelentett mellékhatás a hypercalcaemia volt.

A mellékhatások táblázatos összefoglalása
A mellékhatásokat az 1. táblázat mutatja be szervrendszerek és abszolút gyakoriság szerint csoportosítva. A gyakorisági kategóriák a következők: nagyon gyakori (?1/10); gyakori (?1/100 - <1/10); nem gyakori (?1/1000 - <1/100); ritka (?1/10 000 - <1/1000); nagyon ritka (<1/10 000); nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).
Az egyes gyakorisági kategóriákon belül a mellékhatások csökkenő súlyosság szerint kerülnek megadásra.

1. táblázat: A Rocaltrol (kalcitriol) kezelésben részesülő betegeknél jelentkező mellékhatások összefoglalása
Szervrendszer
Nagyon gyakori

Gyakori

Nem gyakori

Nem ismert

Immunrendszeri betegségek és tünetek



túlérzékenységi reakciók,
urticaria

Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek
hypercalcaemia

étvágy-csökkenés
polydipsia,
dehydratio,
testtömeg-csökkenés
Pszichiátriai kórképek



apathia
Idegrendszeri betegségek és tünetek

fejfájás

izomgyengeség, érzészavarok
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek

hasi fájdalom,
hányinger

hányás
constipatio,
gyomortájéki fájdalom
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei

bőrkiütés

erythema,
pruritus

A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei



késleltetett növekedés
Vese- és húgyúti betegségek és tünetek

húgyúti fertőzések

polyuria
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók




calcinosis,
láz,
szomjúság
Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei


vér kreatininszint növekedés


Minthogy a kalcitriol D-vitamin-hatásokat/aktivitást fejt ki, a D-vitamin-túladagolással megegyező tünetek jelentkezhetnek, pl. hypercalcaemia-szindróma vagy kalcium intoxicatio (a hypercalcaemia súlyosságától és időtartamától függően) (lásd 4.2 és 4.4 pontok). Esetenként az akut tünetek közé tartozik az étvágytalanság, fejfájás, hányinger, hányás, hasi fájdalom, gyomortájéki fájdalom és székrekedés.
A kalcitriol rövid biológiai felezési ideje miatt a farmakokinetikai vizsgálatok azt mutatták, hogy a kezelés abbahagyása után az emelkedett szérumkalcium-szintek normalizálódása néhány napon belül bekövetkezik, sokkal gyorsabban, mint a D3-vitamin-készítményekkel történő kezelés esetén.
A krónikus hatások közé tartozhat az izomgyengeség, testtömegcsökkenés, érzészavarok, láz, szomjúság, polydipsia, polyuria, dehydratio, apathia, késleltetett növekedés és húgyúti fertőzések.
Hypercalcaemia és hyperphosphataemia (> 6 mg/100 ml-es értékű vagy > 1,9 mmol/l-es értékű) egyidejű fennállása esetén röntgenfelvétellel kimutatható lágyrész meszesedés (calcinosis) fordulhat elő.
Érzékeny egyéneknél túlérzékenységi reakciók alakulhatnak ki, úgymint: bőrkiütés, erythema, pruritus és urticaria.

Laboratóriumi eltérések
Egészséges veseműködésű betegeknél a krónikus hypercalcaemia a szérumkreatinin-szint emelkedésével járhat.

Forgalomba hozatal utáni tapasztalatok
A Rocaltrol minden indikációban történő klinikai alkalmazása során 15 év alatt nagyon kevés mellékhatást jelentettek és az egyes mellékhatások, még a hypercalcaemia is, 0,001%-ban, vagy annál ritkábban fordultak elő.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: A- és D-vitamin, beleértve a kettő kombinációját, D-vitamin és analógjai
ATC kód: A11CC04

Hatásmechanizmus
A kalcitriol (1,25-dihidroxi-kolekalciferol) a D3-vitamin (kolekalciferol) legaktívabb formája, amely stimulálja a kalciumtranszportot a bélben.
A kalcitriol biológiai hatását a D-vitamin receptoron keresztül fejti ki, amely több sejttípusban is megtalálható nukleáris hormonreceptor és ligandum által aktivált transzkripciós faktorként működve bizonyos DNS-részekhez kötődik megváltoztatva a cél-gének expresszióját.

A kalcitriol hatásának két ismert helye a belek és a csontok.

A kalcitriol-kötő fehérje az emberi bélnyálkahártyában található. További bizonyítékok utalnak arra, hogy a kalcitriol a vesékben és a mellékpajzsmirigyben is kifejti hatását.
Akut uraemiás patkányoknál kimutatták, hogy a kalcitriol stimulálja a kalcium bélből való felszívódását.
Uraemiás betegeknél a vese nem képes megfelelően kalcitriolt, a D-vitamin előanyagából átalakuló aktív hormont előállítani. A veseelégtelenség következményeként kialakuló hypocalcaemia és másodlagos hyperparathyreosis a metabolikus csontbetegség kifejlődésének fő okai. Mindezek mellett, az uraemiában felhalmozódó más, csontokra toxikus vegyületek (pl. alumínium) is szerepet játszhatnak a folyamat kialakulásában.
A Rocaltrol jótékony hatása a renális osteodystrophiában úgy tűnik, hogy a hypocalcaemia és másodlagos hyperparathyteosis korrekciójából adódik. Nem bizonyított, hogy a Rocaltrol ettől függetlenül más jótékony hatással is rendelkezik.

Klinikai hatásosság és biztonságosság
A kalcitriol (1,25-dihidroxi-kolekalciferol) a D3 -vitamin (kolekalciferol) egyik legfontosabb aktív metabolitja. A D3-vitaminból a vesékben 25-hidroxi-kolekalciferol képződik, amely a vesében alakul át az 1-alfa-hidroxiláz enzim segítségével kalcitriollá. Normál esetben fiziológiásan naponta 0,5-1,0 mikrogramm kalcitriol termelődik, megnövekedett csonttermelődés időszakában (pl. növekedés) ennél valamivel magasabb ez az érték. A kalcitriol elősegíti a bélben a kalcium felszívódását és szabályozza a csontszövet mineralizációját. A kalcitriol farmakológiai hatása kb. 3-5 napig tart.

Veseelégtelenségben, ill. krónikus hemodialízisben részesülő betegeknél az endogén kalcitriol képződés csökken vagy meg is szűnhet, és ez elősegíti a renális osteodystrophia kialakulását. Ezekben az esetekben a kalcitriol adása normalizálja a csökkent intestinális kalciumfelszívódást, a hypocalcaemiát, enyhíti a csont- és izomfájdalmakat, elősegíti a megemelkedett parathormon koncentráció normalizálódását.
Posztoperatív hypoparathyreosisban, idiopathiás hypoparathyreosisban és pseudohypoparathyreosisban alkalmazva enyhíti a hypocalcaemiát, ill. annak klinikai tüneteit.
Postmenopausás osteoporosisban a vertebrális frakturák számát csökkenti a csonttömegre gyakorolt pozitív hatás révén (az osteoblastok aktivitását serkenti).
"D-vitamin-dependens" (más néven pseudo-D-vitamin-hiányos) rachitis esetén a szérum kalcitriol tartalma alacsony, ilyenkor szubsztituciós terápiaként alkalmazható.
Hypophosphataemiával járó D-vitamin-rezisztens rachitis esetén csökkenti a foszfátok tubuláris eliminációját, és egyidejű foszfát-kezeléssel normalizálja a csontfejlődést.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
A Rocaltrol plazma csúcskoncentrációja egyszeri 0,25 mikrogramm-1,0 mikrogramm orális dózis beadása után 2-6 órával alakul ki.

Eloszlás
A kalcitriol és más D-vitamin-metabolitok a vérben specifikus fehérjékhez kötődve transzportálódnak.

Biotranszformáció
A kalcitriol a vesékben és a májban hidroxilálódik és oxidálódik egy speciális fehérje a citokróm P450 izoenzim (CYP24A1) által. Több különböző metabolitot azonosítottak, különböző D- vitamin aktivitásokkal.

Elimináció
A szérum eliminációs felezési idő 5-8 óra. Az elimináció és felszívódás kinetikája különböző orális dózisok esetén is (165 mikrogramm szájon át bevett egyszeri adagig) lineáris maradt. Egyetlen adag kalcitriol hatása azonban legalább 4 napig tart. Kiválasztódik az epébe és keresztül megy az enterohepatikus körforgáson.

Különleges betegcsoportok farmakokinetikája
Nephrosis-szindrómában szenvedő vagy hemodialysisben részesülő betegek esetén a kalcitriol szérum szintje alacsonyabb volt, és a plazma csúcskoncentráció kialakulásának ideje megnyúlt.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Szubkrónikus toxicitási vizsgálatok patkányoknál és kutyáknál azt mutatták, hogy a per os 20 ng/ttkg/nap dózis (a humán dózis kétszerese) 6 hónapon át nem, vagy csak minimálisan eredményezett mellékhatásokat. 80 ng/ttkg/nap dózis (a humán dózis nyolcszorosa) 6 hónapon át enyhe mellékhatásokat eredményezett, az észlelt változások elsősorban a megnyúlt hypercalcaemia eredményei voltak.
Reproduktív toxicitási vizsgálatok patkányoknál azt mutatták, hogy per os 300 ng/ttkg/nap dózis (a humán dózis harmincszorosa) nem befolyásolta hátrányosan a reproduktivitást. Nyulaknál többszörös magzati rendellenességeket figyeltek meg két alomban 300 ng/ttkg/nap, és egy alomban 80 ng/ttkg/nap toxikus orális maternális dózis adagolása után, de ez nem volt megfigyelhető a 20 ng/ttkg/nap dózis adása után (a humán dózis kétszerese). Mindezek ellenére nem volt statisztikailag szignifikáns eltérés a kezelt és kontrollcsoportok között az almok és a rendellenes magzatok számában, így az a lehetőség, hogy ez a kalcitriol adagolás miatt következett be, nem vehető számításba.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

Rocaltrol 0,25 mikrogramm lágy kapszula: 30 db kapszula PVC//Al buborékcsomagolásban és dobozban.
Rocaltrol 0,5 mikrogramm lágy kapszula: 100 db kapszula PVC//Al buborékcsomagolásban és dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy keresztes)
Osztályozás: II./2 csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, szakorvosi kórházi diagnózist követően folyamatos szakorvosi ellenőrzés mellett alkalmazható gyógyszer (Sz).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25 ?C-on tárolandó.
A fénytől és a nedvességtől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Atnahs Pharma Netherlands B.V.
Copenhagen Towers
Orestads Boulevard 108, 5.tv
DK-2300 Kobenhavn S
Dánia


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA

OGYI-T-1214/03 (Rocaltrol 0,25 mikrogramm lágy kapszula) 30 db buborékcsomagolásban

OGYI-T-1214/04 (Rocaltrol 0,5 mikrogramm lágy kapszula) 100 db buborékcsomagolásban


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 1986. február 4.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2010. március 24.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2021. március 01.
9


2


OGYÉI/13808/2021
OGYÉI/13811/2021