Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

GONAL-F 75NE POR ÉS OLDSZ OLDAT INJ/PORA+OLDSZ 3X+3A

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Merck Serono Europe Ltd.
Hatástani csoport:
G03GA Gonadotropinok
Törzskönyvi szám:
EU/1/95/001/002
Hatóanyagok:
Follitropin alfaDDD
Hatáserősség:
Nincs jelzése, nem erőshatású ()
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
SZ Szakorvosi/kórházi diagnózist követően folyamatos ellenőrzés mellett kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
25 °c alatt
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Gyerekre nincs adat
Dopping listán szereplő
Alkalmazási elôirat

Javallat

4.1 Terápiás javallatok

ˇClomiphen citrát kezelésre nem reagáló (pl. polycystás ovarium betegség - PCOD okozta) anovulatio kezelése.
ˇGONAL-f alkalmazásával egyszerre több tüsző (és ezáltal petesejt) érése támogatható asszisztált reprodukciós terápia (ART), pl. in vitro fertilizáció (IVF), továbbá gameta vagy zygota méhkürti beültetése (GIFT vagy ZIFT) után.
ˇSúlyos LH és FSH hiányban szenvedő nők esetében GONAL-f és luteinizáló hormon (LH) kombináció alkalmazása javasolt a tüszőérés serkentésére. A klinikai vizsgálatok során ezeket a betegeket 1,2 NE/l-nél alacsonyabb szérum-LH szintjük alapján definiálták.
ˇA spermiogenezis serkentése céljából GONAL-f és humán choriongonadotropin (hCG) egyidejű alkalmazása javasolt veleszületett vagy szerzett hypogonadotrop hypogonadismusban szenvedő férfiakban.




Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

A GONAL-f injekcióval végzett kezelést a meddőségi problémák kezelésében jártas orvos felügyeletével kell elkezdeni.
A GONAL-f subcutan injekcióban adható. A liofilezett port közvetlenül felhasználás előtt, a mellékelt oldószerben kell feloldani. Nagy térfogatú injekció beadásának elkerülése érdekében 1 ml oldószerben legfeljebb 3 porampulla tartalma oldható fel.
A GONAL-f javasolt adagolása megegyezik a vizeletből kivont FSH készítményével. A klinikai vizsgálatok eredményei alapján ugyanis GONAL-f injekciót a vizeletből kivont FSH-t tartalmazó készítményekre érvényes napi adagban és azonos alkalmazási séma szerint kell adagolni, ill. ugyanazokkal a módszerekkel kell ellenőrizni a kezelés hatékonyságát. Mindazonáltal, az e megfontolásoknak megfelelően adagolt GONAL-f, ill. vizeletből kivont FSH-t tartalmazó készítmény összehasonlító értékelése során a GONAL-f hatékonyabbnak bizonyult. Nevezetesen, GONAL-f alkalmazása esetén kisebb adag és rövidebb időtartamú kezelés is elegendőnek bizonyult a preovulációs élettani viszonyok megteremtéséhez. A kezelést a következőkben javasolt kezdő adagokkal célszerű elkezdeni.
Anovulatiós (többek között PCOD-s) nőbetegek kezelése:
A GONAL-f kezelés célja egyetlen érett Graaf-tüsző kifejlődésének előidézése; hCG alkalmazását követően a tüsző megreped és szabaddá válik a benne kifejlődött petesejt.
A GONAL-f készítményt naponta adott injekciók formájában kell alkalmazni. Menstruáló nőbetegek esetében a kezelést a menstruációs ciklus első 7 napos időszakában kell elkezdeni.
A kezelést egyedileg, a beteg reakciói alapján kell meghatározni, az ultrahangvizsgálattal meghatározott tüszőátmérő és/vagy az oestrogen-elválasztás mértéke alapján. Az egyik, gyakran alkalmazott terápiás protokoll során naponta 75-150 NE FSH adásával kezdik a kezelést, majd 7 vagy inkább 14 napos időközönként 37,5-75 NE-vel növelik a napi adagot a megfelelő, azonban semmiképpen sem túlzott mértékű terápiás hatás elérése érdekében.
Az FSH maximális napi adagja általában nem haladja meg a 225 NE-t. Abban az esetben, ha 4 hetes kezelés után sem mutatkozik eredmény, a folyamatban lévő ciklus idejére fel kell függeszteni a készítmény adását, és a későbbiekben magasabb dózissal kell újrakezdeni a kezelést.
Az optimális hatás észlelésekor - 24-48 órával a legutolsó GONAL-f injekció beadása után - legfeljebb 5000-10000 NE hCG-t kell adni egyszeri alkalommal. A fogamzás érdekében a hCG beadásának napján és az azt követő napon a betegnek célszerű nemi életet élnie. Alternatív megoldásként intrauterin inseminatio (IUI) végezhető.
Túlzott mértékű hatás észlelésekor abba kell hagyni a kezelést és a hCG injekciót sem szabad beadni (lásd "Figyelmeztetések" címmel). A kezelést a következő menstruációs ciklusban újra kell kezdeni, a korábbinál kisebb adag FSH-t alkalmazva.
A petefészek-működés serkentése in vitro fertilizáció vagy más asszisztált reprodukciós eljárás előkészítéséhez szükséges, többszörös tüszőérés kiváltása érdekében:
Az egyik, gyakran alkalmazott "superovulatios" módszer szerint a menstruációs ciklus 2-3. napjától kezdve naponta 150-225 NE GONAL-f -et adnak. A kezelést a megfelelő tüszőérés eléréséig folytatni kell (ennek bekövetkeztéről a szérum ösztrogén-koncentráció ellenőrzésével és/vagy ultrahangvizsgálatokkal lehet meggyőződni). A GONAL-f adagját a beteg reakcióihoz kell igazítani; rendszerint elegendő legfeljebb napi 450 NE FSH-t adni.
A tüszők általában a kezelés 10. (5-20.) napjára érik el a megfelelő fejlettségi szintet.
Az utolsó GONAL-f injekció beadását követően, 24-48 óra múlva legfeljebb 10000 NE hCG-t kell adni a tüszőérés végső fázisának serkentése érdekében.
A hormonérzékenység gonadotropin-releasing hormon (GnRH) agonista adásával végzett csökkentését manapság gyakran alkalmazzák az endogén LH-csúcs elnyomása és az LH-szint emelkedésének mérséklése érdekében. Az egyik, elterjedt kezelési séma alkalmazásakor kb. 2 hetes GnRH-agonista kezelés után kezdik el a GONAL-f adását, majd a tüszők beéréséig kombinációban adják a két gyógyszert. Ennek megfelelően, pl. kéthetes GnRH-agonista kezelést követően, 7 napon keresztül 150-225 NE/nap GONAL-f-et adnak; ezután a petefészekre kifejtett hatás függvényében kell módosítani a gyógyszeradagot.
Az IVF alkalmazásával szerzett tapasztalatok szerint az első 4 kezelés nagyjából azonos gyakorisággal bizonyul sikeresnek, ezt követően azonban fokozatosan csökken a sikeres kezelés esélye.

Súlyos LH és FSH hiány okozta anovulatios nők kezelése
Az LH és az FSH egyidejű hiánya (hypogonadotroph hypogonadismus) következtében anovulatios nőbetegek esetében a GONAL-f és a-lutropin kombinációjával végzett kezelés célja egyetlen Graaf-tüsző beérésének előidézése; hCG alkalmazását követően a tüsző megreped és szabaddá válik a benne kifejlődött petesejt. A GONAL-f injekciókat naponta, a-lutropinnal egyidejűleg kell beadni. Mivel ezek a nőbetegek amenorrhoeásak és endogén oestrogen-elválasztásuk csekély mértékű, a kezelés bármikor elkezdhető.
A kezelést egyedileg, a beteg reakciói alapján kell meghatározni az ultrahangvizsgálattal meghatározott tüszőátmérő és az oestrogen-elválasztás mértéke alapján. A javasolt adagolás 75 NE a-lutropin és 75-150 NE FSH kombinált adásával kezdődik.
Ha növelni kell az FSH adagját, ezt lehetőleg 7-14 napos időközönként és 37,5-75 NE növekménnyel célszerű elvégezni. Esetenként elfogadható (bármely ciklusban) legfeljebb 5 hétre növelni az ovarium-stimulációs kezelés időtartamát.
Optimális hatás észlelésekor 24-48 órával a legutolsó GONAL-f és a-lutropin injekció beadása után legfeljebb 5000-10000 NE hCG-t kell adni egyszeri alkalommal. A fogamzás érdekében a hCG beadásának napján és az azt követő napon a betegnek célszerű nemi életet élnie. Alternatív megoldásként intrauterin inseminatio (IUI) végezhető.
Megfontolandó a luteális fázis hormonális támogatása, hiszen az ovuláció bekövetkezése után az endogén luteotrop aktivitású hormonok (LH/hCG) hiánya a corpus luteum idő előtti elsorvadásához vezethet.
Túlzott mértékű hatás észlelésekor abba kell hagyni a kezelést és a hCG injekciót sem szabad beadni. A kezelést a következő menstruációs ciklusban újra kell kezdeni, a korábbinál kisebb adag FSH-t alkalmazva.
Hypogonadotrop hypogonadismusban szenvedő férfibetegek kezelése
A GONAL-f injekciót hetente 3×150 NE dózisban, hCG-vel együtt kell adagolni legalább 4 hónapon keresztül. Ha ez nem bizonyul hatásosnak, folytatható a kezelés, mert a jelenlegi klinikai tapasztalatok szerint egyes esetekben legalább 18 hónapos kezelés szükséges a spermiogenezis megindulásához.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A GONAL-f erős gonadotropin-hatású anyag, mely enyhe, de akár súlyos mellékhatásokat is előidézhet. Ennek megfelelően, kizárólag a meddőséget okozó kórfolyamatokat jól ismerő és a kezelésükben is jártas orvosok alkalmazhatják.
A gonadotropin-kezelés bizonyos időáldozatot követel az orvosoktól és a munkájukat segítő egészségügyi dolgozóktól, továbbá megfelelő feltételeket a kezelés hatásainak ellenőrzésére. Nőbetegek kezelésekor a petefészek reakciójának monitorozásához rendszeres időközönként ultrahangvizsgálatot kell végezni és ezen kívül lehetőleg a szérum oestradiol szintjét is meg kell határozni. Az exogén FSH hatása betegenként különbözhet valamelyest - egyesekben elégtelennek bizonyulhat. A kezelést - férfiak és nők esetében egyaránt - mindig a terápiás célkitűzésnek megfelelő, legalacsonyabb hatásos dózissal kell végezni.
A GONAL-f öninjekciózással történő alkalmazását kizárólag motivált, megfelelően kioktatott, ill. szakértő segítséget igénybe venni képes betegek végezhetik.
Az öninjekciózást elsajátított betegeknek orvos felügyelete mellett kell beadniuk maguknak az első GONAL-f injekciót.
Nők kezelése
A kezelés elkezdése előtt meg kell vizsgálni a beteg fogamzóképességét és férfi partner termékenyítőképességét, továbbá értékelni kell a terhesség esetleges ellenjavallatait. Elsősorban a hypothyreosis, a mellékvesekéreg-elégtelenség, a hyperprolactinaemia, valamint a hypophysis vagy a hypothalamus daganatának lehetőségét kell kizárni, ill. megfelelő kezelést kell alkalmazni.
A tüszőérés - anovulációs meddőség kezelése vagy ART részeként végzett - hormonális serkentése a petefészek megnagyobbodásához és túlstimulálódásához vezethet.
A GONAL-f-et a javasolt adagban, az adagolási rendnek megfelelően alkalmazva és a kezelést gondosan monitorizálva, ezeknek a mellékhatásoknak a gyakorisága minimálisra csökkenthető. A tüszőfejlődés és -érés mutatóinak gondos nyomon követése az erre a célra alkalmas vizsgálatok eredményeinek értelmezésében jártas orvost igényel.
A klinikai vizsgálatok tapasztalatai alapján az egyidejűleg adott a-lutropin fokozza a petefészek GONAL-f iránti érzékenységét. Ha növelni kell az FSH adagját, ezt lehetőleg 7-14 napos időközönként és 37,5-75 NE növekménnyel célszerű megtenni.
A GONAL-f/LH kombináció, ill. a humán menopauzás gonadotropin (hMG) hatásainak közvetlen összehasonlítása érdekében nem végeztek vizsgálatokat. A klinikai tapasztalatok összevetése alapján feltételezhető, hogy kombinált GONAL-f/LH, ill. hMG kezeléssel hasonló gyakorisággal idézhető elő ovuláció.

Ovarium hyperstimulatios syndroma (OHSS)
Az OHSS a petefészek szövődménymentes megnagyobbodásától eltérő, önállÓ kórkép. Kórlefolyására alkalmasint a progresszivitás jellemző. A petefészek jelentős megnagyobbodásán kívül a szérum szexuálszteroid hormon szintjei is magasak; ezen kívül a capillaris-permeabilitás fokozódása következtében has- és mellüregi, ill. ritkán pericardiális folyadékgyülem alakulhat ki.
OHSS súlyos eseteiben a következő tünetek észlelhetők: hasi fájdalom és puffadás, a petefészek jelentős megnagyobbodása, súlygyarapodás, dyspnoe, oliguria, gyomor-bélrendszeri panaszok (émelygés-hányás, hasmenés). A kivizsgálás hypovolaemiára, haemoconcentratióra, és elektrolit-zavarra deríthet fényt. Ascites, haemoperitoneum, pleurális folyadékgyülem vagy hydrothorax, heveny légzési elégtelenség, ill. thromboemboliás szövődmények alakulhatnak ki.
A petefészek-működés gonadotropin kezelés hatására bekövetkező, túlzott mértékű fokozódása önmagában ritkán vezet OHSS kialakulásához, ez a veszély csak az ovuláció előidézése érdekében adott hCG adása után fenyeget. Ennek megfelelően, ovarium-hyperstimulatio észlelésekor célszerű mellőzni a hCG beadását és tanácsolni a betegnek, hogy legalább 4 napon keresztül tartózkodjék a nemi élettől vagy használjon barrier-elvű fogamzásgátló eszközt. Az OHSS olykor gyorsan (24 óra - néhány nap alatt) progrediálhat és súlyos szövődménnyé válhat, ezért a hCG beadása után legalább
2 hétig figyelemmel kell kísérni a beteg állapotának alakulását.
Az OHSS vagy a többes terhesség kockázatának csökkentése érdekében ajánlatos ismételten ultrahangvizsgálatot végezni, ill. meghatározni a szérum oestradiol szintjét. Anovulatio esetén 900 pg/ml (3300 pmol/l) szérum oestradiol szint felett, ill. ha háromnál több, legalább 14 mm átmérőjű tüsző látható, fokozott az OHSS vagy a többes terhesség kialakulásának veszélye. ART alkalmazásakor ezek a veszélyek 3000 pg/ml (11000 pmol/l) oestradiol szint felett, ill. legalább 20, 12 mm vagy nagyobb átmérőjű tüsző esetén fenyegetnek. Ha az oestradiol szint 5500 pg/ml (20200 pmol/l) fölé emelkedik és legalább 40 tüsző látható, megfontolandó a hCG beadásának mellőzése.
A GONAL-f injekciót a javasolt adagban és adagolási rendnek megfelelően alkalmazva és a kezelés hatásainak gondos monitorozásával minimálisra csökkenthető az ovarium hyperstimulatio és a többes terhesség előfordulási gyakorisága (lásd "4.2 Adagolás és alkalmazás", valamint "4.8 Mellékhatások" címmel).

ART során valamennyi tüsző aspirációja ovuláció előtt csökkentheti a hyperstimulatio előfordulását.
Fogamzás esetén súlyosabbá és elhúzódóbbá válhat az OHSS kórlefolyása. Az OHSS rendszerint a hormonkezelés befejezése után alakul ki, mintegy 7-10 nap múlva teljesedik ki, majd a következő havi vérzés kezdetekor általában spontán megszűnik.
Súlyos OHSS kialakulásakor abba kell hagyni a GONAL-f adását (ha ez még nem történt meg), a beteget kórházba kell utalni, és el kell kezdeni az OHSS szakszerű kezelését.
Ez a tünetcsoport polycystás ovarium-betegségben szenvedő nőkön gyakrabban fordul elő.

Többes terhesség
Többes terhességben - különösen, ha nagy számú magzat fejlődik - fokozott az anyai és a perinatális szövődmények kockázata.
GONAL-f alkalmazásával végzett ovulatio-indukciós kezelésben részesülő betegeken a természetes fogamzáshoz képest gyakoribb a többes terhesség - az esetek zömében ikerterhesség. A többes terhesség kockázatának csökkentése érdekében ajánlatos gondosan monitorozni a kezelés petefészekre kifejtett hatásait.
ART alkalmazása esetén a többes terhesség kockázata elsősorban a replantált embriók számától, minőségétől és a beteg életkorától függ.
A betegeket a kezelés elkezdése előtt figyelmeztetni kell a többes terhesség kialakulásának kockázatára.

A terhesség megszakadása
A tüszőérés művi serkentése, ovulatio indukció, ill. ART alkalmazása esetén a terhesség az általános népességben észlelhetőnél gyakrabban ér véget spontán vetéléssel.

Méhenkívüli terhesség
A kórelőzményben szereplő méhkürt-betegség esetén fokozott a méhenkívüli terhesség kockázata - akár spontán, akár a meddőség kezelése során következik be a fogamzás.
Az általános népességben 1-1,5 %, IVF után azonban - irodalmi adatok szerint - 2-5 % az ectopiás terhesség prevalenciája.

A szaporodási szervek daganatai
A meddőség kezelése érdekében több gyógyszer kombinációjával végzett kezelésben részesült nőbetegeken a petefészek és más szaporodási szervek jó-, ill. rosszindulatú daganatainak kialakulásáról egyaránt beszámoltak. Egyelőre nem ismert, hogy a gonadotropin-kezelés fokozza-e az említett daganatok kialakulásának a meddő nőbetegek csoportjában is eleve fennálló kockázatát.

Veleszületett rendellenességek
ART alkalmazása után valamivel magasabb a veleszületett rendellenességek prevalenciája, mint spontán fogamzást követően. Feltételezik, hogy ez a különbség a szülők tulajdonságaira (pl. az anya életkorára, a hímivarsejtek jellemzőire) és a többes terhességekre vezethető vissza.

Thromboemboliás szövődmények
A thromboemboliás szövődmények veszélyét közismerten fokozó rizikófaktorok fennállása esetén, (pl. ha ezek a szövődmények előfordulnak az egyéni vagy a családi kórelőzményben) a gonadotropin kezelés tovább fokozhatja a kockázatot. Ebben az esetben a gonadotropin kezelés várható előnyeit a lehetséges veszélyekkel együtt kell mérlegelni. Megjegyzendő azonban, hogy terhességben eleve fokozott a thromboemboliás szövődmények kialakulásának veszélye.

Férfiak kezelése
A normálisnál magasabb endogén FSH szint primer testicularis elégtelenség mellett szól; ebben az állapotban hatástalan a GONAL-f/hCG kombinációval végzett kezelés.
Négy-hat havi kezelés után a terápiás hatás felmérése érdekében ajánlatos ondóvizsgálatot végezni.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és gépek üzemeltetéséhez szükséges képességekre

A gépjárművezetéshez és gépek üzemeltetéséhez szükséges képességekre kifejtett hatásait nem tanulmányozták.


4.9 Túladagolás

A GONAL-f túladagolásának következményei nem ismertek, valószínű azonban, hogy ovarium hyperstimulatiós syndroma kialakulása várható. (lásd 4.4).












Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Nőbetegek kezelése során észlelt reakciók:
Rendkívül gyakori mellékhatások (>10%)
ˇpetefészek cysták;
ˇenyhe-súlyos lokális reakció (fájdalom, bőrvörösség, suffusio, duzzanat és/vagy irritáció az injekció beadásának helyén);
ˇfejfájás.
Gyakori mellékhatások (1-10%)
ˇenyhe-középsúlyos OHSS (lásd a 4.4 pontban);
ˇhasi fájdalom, gyomor-bélrendszeri panaszok (pl. émelygés-hányás, hasmenés, hasi görcsök, puffadás).
Nem gyakori mellékhatások (0,1-1%)
ˇsúlyos OHSS (lásd a 4.4 pontban).
Ritka mellékhatások (0,01-0,1%)
ˇa petefészek kocsánycsavarodása (OHSS szövődményeként)
Esetenként előforduló mellékhatások (<0,01%)
ˇthromboembolia, általában súlyos OHSS kíséretében;
ˇenyhe szisztémás allergiás reakciók (erythema, bőrkiütés, arcduzzanat).

Férfiak kezelése során észlelt reakciók
Gyakori mellékhatások (1-10%)
ˇGynaecomastia, acne, testsúly-gyarapodás.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás besorolás: gonadotropinok; ATC-kód: G03G A05.

A GONAL-f géntechnológiai eljárásokkal módosított kínai hörcsög ovarium (CHO) sejtvonalban termeltetett folliculus stimuláló hormon (FSH).
A parenterálisan adott FSH legfontosabb élettani hatása a női szervezetre az érett Graaf-tüszők fejlődésének kiváltása.
A klinikai vizsgálatok során 1,2 NE/l-nél alacsonyabb endogén LH-szint esetén kórisméztek súlyos FSH és LH hiányt. Számításba kell venni azonban, hogy a különböző laboratóriumokban végzett LH-szint meghatározások eredményei eltérhetnek.
FSH hiányos férfiakban a GONAL-f és a hCG kombinációja legalább 4 hónapon keresztül alkalmazva spermiogenezist indít el.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Az intravénásan adott GONAL-f az extracelluláris térben oszlik el; iniciális felezési ideje kb. 2 óra; eliminációs felezési ideje kb. 24 óra. A steady-state farmakokinetikai viszonyok kialakulása után eloszlási térfogata 10 liter, egésztest-clearance-e 0,6 liter/óra. Az alkalmazott GONAL-f dózis kb. nyolcada a vizelettel ürül ki a szervezetből.
A subcutAn adott GONAL-f abszolút biohasznosulása kb. 70%-os. Ismételt alkalmazás után háromszoros dúsulás észlelhető; a steady-state farmakokinetikai viszonyok kialakulásához 3-4 nap szükséges. Nőkben az endogén gonadotropin-elválasztás elégtelensége esetén a GONAL-f a mérhetőség küszöbénél alacsonyabb LH szint esetén is hatékonyan serkenti a tüszőérést és a steroidogenezist.

5.3 A preklinikai biztonsági vizsgálatok eredményei

Számos különböző állatkísérletes (kutyán, patkányon, majmon elvégzett), akut és krónikus (legfeljebb 13, ill. 52 hét időtartamú) vizsgálat során nem észleltek toxikus vagy mutagén hatást.
Hosszú időn keresztül farmakológiai dózisban (ł40 NE/kg/nap) adott a-follitropinnal kezelt patkányokon a fogamzóképesség csökkenésére visszavezethető infertilitás alakult ki.
Nagy (ł5 NE/kg/nap) adagban - teratogen hatás nélkül - csökkentette az életképes magzatok számát, ill. a vizeletből kivont hMG-hez hasonlóan dystociát idézett elő. Mindazonáltal, mindennek csekély a klinikai jelentősége, hiszen terhességben nem javallt a GONAL-f alkalmazása.





Csomagolás

6.5 Csomagolás (jellege, anyaga, kiszerelési egységek)

Port tartalmazó injekciós üveg:
32 mg por brómbutil gumidugóval, rollnizott alumínium kupakkal és szürke PP védőlappal lezárt, átlátszó, színtelen, injekciós üvegben.
Porampulla:
32 mg por színtelen fehér törőpont jelzéssel ellátott ampullában.
Oldószer előretöltött fecskendőben:
1 ml víz gumidugattyúval ellátott és gumi-, valamint fehér garanciazárást biztosító műanyag védőkupakkal lezárt, előretöltött üvegfecskendőben.
Oldószerampulla:
1 ml víz zöld színű kódgyűrűvel és törőponttal ellátott színtelen ampullában.
Oldószert tartalmazó injekciós üveg:
1 ml víz brómbutil gumidugóval, rollnizott alumínium kupakkal és fehér védőlappal lezárt, átlátszó, színtelen, injekciós üvegben.

6.6 A készítmény felhasználására, kezelésére vonatkozó útmutatások

Kizárólag egyszeri alkalmazásra.
Beadás előtt a mellékelt oldószerben kell feloldani a liofilezett GONAL-f port.
A GONAL-f por a-lutropin oldat hozzáadásával is feloldható és a két hormon egyazon injekcióban beadható. Ebben az esetben előbb az a-lutropin oldatot kell elkészíteni, majd ezzel feloldani a GONAL-f port.
Elszíneződött vagy lebegő részecskéket tartalmazó oldatot nem szabad beadni.
A gyógyszermaradékokat és a feleslegessé vált gyógyszert a helyi előírásoknak megfelelően kell megsemmisíteni.
Megjegyzés X (egy kereszt)
Kiadhatóság: Vényre "SZ" jelzéssel kiadható gyógyszer (II. csoport).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25°C-on, fénytől védve, az eredeti csomagolásban tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

2 év.

A csomagolás felnyitása és az oldat elkészítése után azonnali és egyszeri felhasználásra!


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

SERONO EUROPE LIMITED
56 MARSH WALL
LONDON E14 9TP
NAGY-BRITANNIA

8. AZ EURÓPAI UNIÓ FORGALOMBAHOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA
EU/1/95/001/001 (1 porampulla + 1 oldószeres ampulla)
EU/1/95/001/002 (3 porampulla + 3 oldószeres ampulla)
EU/1/95/001/003 (5 porampulla + 5 oldószeres ampulla)
EU/1/95/001/004 (10 porampulla + 10 oldószeres ampulla)
EU/1/95/001/005 (1 porüveg + 1 oldószeres üveg)
EU/1/95/001/005 (1 porüveg + 1 oldószeres üveg)
EU/1/95/001/006 (3 porüveg + 3 oldószeres üveg)
EU/1/95/001/007 (5 porüveg + 5 oldószeres üveg)
EU/1/95/001/008 (10 porüveg + 10 oldószeres üveg)
EU/1/95/001/025 (1 porüveg + 1 előretöltött fecskendő)
EU/1/95/001/026 (5 porüveg + 5 előretöltött fecskendő)
EU/1/95/001/027 (10 porüveg + 10 előretöltött fecskendő)

9. EU ENGEDÉLYEZÉS DÁTUMA

Porampulla + oldószer ampulla: 1995. 10. 20.
Porüveg + oldószer üveg: 2002. 06. 07.
Porüveg + előretöltött fecskendő: 1002. 06. 07.

10. SZÖVEGREVÍZIÓK AZ EU-BAN

11. A FORGALOMBAHOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA MAGYARORSZÁGON

SERONO EUROPE LIMITED
56 MARSH WALL
LONDON E14 9TP
NAGY-BRITANNIA

12. OGYI-T-8861/01-11
Alkalmazási előírás OGYI-eng. száma: 5650/40/2003