Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

FORCID SOLUTAB 250MG/62,5MG DISZP TABL 20X (Törzskönyvből törölt)

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Astellas Pharma Kft.
Hatástani csoport:
J01CR Penicillinek kombinációi
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-09020/01
Hatóanyagok:
Amoxicillinum trihydricum
Acidum clavulanicum
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
25 °c alatt
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Terhesség esetén alkalmazása megfontolandó
2 éves kor alatt nem adható
Májbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

A dózisok mindig az amoxicillin/klavulánsav-tartalomra vonatkoznak, kivéve, amikor az adag csak az egyik összetevőre van megadva.

Egy adott fertőzés kezelésére kiválasztott amoxicillin/klavulánsav dózis meghatározásakor a következőket kell figyelembe venni:
* A feltételezett kórokozókat és azok antibakteriális szerekkel szembeni feltételezett érzékenységét (lásd 4.4 pont)
* A fertőzés súlyosságát és helyét
* A beteg életkorát, testtömegét és vesefunkcióját, az alábbiak szerint.

Szükség szerint mérlegelni kell az alternatív amoxicillin/klavulánsav készítmények alkalmazását (pl. azokat, amelyek nagyobb amoxicillin dózist tartalmaznak, és/vagy amelyekben más az amoxicillin és klavulánsav aránya) (lásd 4.4 és 5.1 pont).

Felnőtteknél és 40 kg-os vagy nagyobb testtömegű gyermekeknél a Forcid Solutab 500/125 tablettával 1500 mg amoxicillin/375 mg klavulánsav teljes napi adag érhető el az alábbiakban javasolt adagolás esetén. 40 kg-nál kisebb testtömegű gyermekeknél a Forcid Solutab 250 mg/62,5 mg tablettával 2400 mg amoxicillin/600 mg klavulánsav teljes napi adag érhető el az alábbiakban javasolt adagolás esetén. Amennyiben az amoxicillin magasabb napi adagjára van szükség, ajánlatos egy másik amoxicillin/klavulánsav készítményt választani, elkerülve a klavulánsav szükségtelenül magas napi adagban történő alkalmazását (lásd 4.4 és 5.1 pont).

A terápia időtartamát a beteg válaszától függően kell meghatározni. Egyes fertőzések (pl. osteomyelitis) hosszabb kezelést igényelnek. A kezelés a beteg újabb felülvizsgálata nélkül legfeljebb 14 napig folytatható (a tartós kezelésre vonatkozóan lásd 4.4 pont).

Felnőttek és 40 kg-os vagy nagyobb testtömegű gyermekek
Egy 500 mg/125 mg-os adag naponta háromszor.

40 kg-nál kisebb testtömegű gyermekek
20 mg/5 mg/ttkg - 60 mg/15 mg/ttkg naponta, három egyenlő adagban beadva.

Gyermekeknek adható tabletta, szuszpenzió vagy pediátriai tasak.7 - 12 éves gyermekeknek a Forcid Solutab 250 mg/62,5 mg tabletta különösen megfelelő.

Két évesnél fiatalabb gyermekek esetében nincs klinikai adat a 4:1 arányú amoxicillin/klavulánsav készítmények napi 40 mg/10 mg/ttkg-ot meghaladó adagjaira vonatkozóan.

Idősek
Az adagolás módosítása nem szükséges.

Vesekárosodás
A dózismódosítás a legnagyobb ajánlott amoxicillinszinttől függ.

Nem szükséges dózismódosítás 30 ml/perc feletti kreatinin-clearance (CrCl) esetén.

Felnőttek és 40 kg-os vagy nagyobb testtömegű gyermekek
CrCl: 10-30 ml/perc
500 mg/125 mg naponta kétszer
CrCl: < 10 ml/perc
500 mg/125 mg naponta egyszer
Hemodialízis
500 mg/125 mg 24 óránként, továbbá egy 500 mg/125 mg-os adag a dialízis alatt, a dialízis végén megismételve (mivel mind az amoxicillin, mind pedig a klavulánsav szérumkoncentrációja csökken)

40 kg-nál kisebb testtömegű gyermekek
CrCl: 10-30 ml/perc
15 mg/3,75 mg/ttkg naponta kétszer (maximum 500 mg/125 mg naponta kétszer)
CrCl: < 10 ml/perc
15 mg/3,75 mg/ttkg naponta egy adagban beadva (maximum 500 mg/125 mg)
Hemodialízis
15 mg/3,75 mg/ttkg naponta egyszer.
A hemodialízis előtt 15 mg/3,75 mg/ttkg. A keringő gyógyszerszint fenntartása érdekében 15 mg/3,75 mg/ttkg beadása szükséges a hemodialízis után.

Májkárosodás
Fokozott elővigyázatossággal adható a májfunkció rendszeres ellenőrzése mellett (lásd 4.3 és 4.4 pont).

Az alkalmazás módja

Az Forcid Solutab diszpergálódó tabletta szájon át történő alkalmazásra szolgál.

A gyógyszert az étkezés közben kell bevenni az esetleges gastrointestinalis intolerancia csökkentése érdekében.

A kezelés elkezdhető parenteralisan, az iv. készítmény alkalmazási előírása szerint, majd egy per os készítménnyel folytatható.

A diszpergálódó tablettát bevétel előtt kevés vízben el kell keverni.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Az amoxicillin/klavulánsav-terápia megkezdése előtt alaposan tájékozódni kell, hogy az anamnézisben előfordult-e túlérzékenységi reakció penicillinekre, cefalosporinokra vagy más béta-laktám hatóanyagokra (lásd 4.3 és 4.8 pont).

Súlyos és néha halálos túlérzékenységi reakciókat (beleértve az anaphylactoid és a bőrt érintő súlyos mellékhatásokat is) jelentettek penicillin terápiával kezelt betegeknél. Ezek a reakciók nagyobb valószínűséggel fordulnak elő olyan egyéneknél, akiknek az anamnézisében penicillin-túlérzékenység szerepel, illetve akik atopiásak. Ha allergiás reakció jelentkezik, az amoxicillin/klavulánsav-kezelést azonnal be kell fejezni, és megfelelő alternatív terápiát kell indítani.

Amennyiben egy fertőzésről bebizonyosodik, hogy amoxicillin-érzékeny mikroorganizmus(ok) okozta/okozták, meg kell fontolni az átállást amoxicillin/klavulánsavról amoxicillinre, a hivatalos ajánlások szerint.

Ez az amoxicillin/klavulánsav készítmény nem alkalmazható olyan esetekben, amikor nagy a kockázata annak, hogy a feltételezett kórokozóknak csökkent a béta-laktám szerekkel szembeni fogékonysága vagy rezisztensek, amelyet nem a klavulánsav gátló hatására érzékeny béta-laktamázok közvetítettek. Ez a készítmény nem használható penicillin-rezisztens S. pneumoniae kezelésére.

Túlérzékenységgel összefüggő akut koronária szindróma

Ritkán túlérzékenységi reakciókat jelentettek az amoxicillin kezelés során (túlérzékenységgel összefüggő akut koronária szindróma, lásd 4.8 pont), a megfelelő kezelést mérlegelni kell.

Convulsiók előfordulhatnak olyan betegeknél, akiknek vesekárosodása van, vagy akik nagy adagokat kapnak (lásd 4.8 pont).

Mononucleosis infectiosa gyanúja esetén az amoxicillin/klavulánsav alkalmazását kerülni kell, mivel ilyen betegekben az amoxicillin adása után morbilliform bőrkiütések jelentkezhetnek.

Amoxicillin/klavulánsav és allopurinol egyidejű alkalmazása fokozhatja az allergiás bőrreakciók gyakoriságát.

A készítmény tartós alkalmazása, esetenként a nem-érzékeny kórokozók elszaporodását okozhatja.

A kezelés elején előforduló, lázzal járó, pusztulákkal kísért generalizált erythema az akut generalizált exanthemás pustulosis (AGEP) tünete lehet (lásd 4.8 pont). Ha ilyen reakció előfordul, az amoxicillin/klavulánsav-kezelést le kell állítani, és minden további amoxicillin adagolás ellenjavallt.

Az amoxicillin/klavulánsav bizonyítottan májkárosodásban szenvedő betegeknek csak óvatosan adható (lásd 4.2 pont).

A májat érintő események túlnyomórészt férfiaknál és időskorúaknál fordultak elő, és az elhúzódó kezeléssel lehetnek összefüggésben. Ilyen eseteket nagyon ritkán észleltek gyermekeknél. A jelek és tünetek minden betegcsoportban általában röviddel a kezelés megkezdése után jelentkeznek, de egyes esetekben hetekkel a kezelés befejezése után lépnek csak fel. Általában reverzíbilisek. A májat érintő események súlyosak is lehetnek, és rendkívül ritka esetben halálesetek is előfordultak. Ezekben az esetekben majdnem mindig súlyos alapbetegség állt a háttérben, vagy a beteg egyéb, potenciálisan májkárosító gyógyszert is szedett (lásd 4.8 pont).

Szinte mindegyik antibakteriális szer esetében leírtak az antibiotikum-kezeléssel kapcsolatos colitist, melynek súlyossága az enyhétől az életveszélyesig terjedhet (lásd 4.8 pont). Ezért fontos az antibiotikum-kezelés alatt vagy után jelentkező hasmenés esetén erre a diagnózisra is gondolni. Antibiotikum-kezeléssel kapcsolatos colitis előfordulása esetén az amoxicillin/klavulánsav alkalmazását azonnal le kell állítani, orvos tanácsát kell kérni, és megfelelő kezelést kell indítani.
Antiperisztaltikus gyógyszerek alkalmazása ebben az esetben ellenjavallt.

Hosszan tartó kezelés esetén ajánlott időszakosan ellenőrizni a vese, a máj és a vérképzőrendszer működését.

Amoxicillin/klavulánsavval kezelt betegnél ritkán a protrombinidő megnyúlását észlelték.
Antikoagulánsok egyidejű alkalmazása esetén megfelelő monitorozás szükséges. Az orális antikoagulánsok adagjának módosítására lehet szükség a kívánt véralvadási szint fenntartásához (lásd 4.5 és 4.8 pontok).

Vesekárosodásban szenvedő betegeknél az adagolást a károsodás mértékének megfelelően kell módosítani (lásd 4.2 pont).

Kevés vizeletet ürítő betegeknél, főleg parenteralis adagolás esetén, nagyon ritkán előfordult crystalluria. Nagy amoxicillin adagok alkalmazása esetén tanácsos a megfelelő folyadékbevitelt és a vizeletürítést folyamatosan biztosítani az amoxicillin-crystalluria elkerülése érdekében. A hólyagkatéterezett betegeknél a katéterek átjárhatóságát szabályos időközönként ellenőrizni kell (lásd 4.9 pont).

Amoxicillin-terápia során a cukor kimutatásához a vizeletből minden esetben enzimatikus glükóz-oxidáz módszereket kell használni, mivel a nem-enzimatikus módszerek álpozitív eredményt adhatnak.

A klavulánsav jelenléte a Forcid Solutab-ban az IgG és az albumin vörösvértest-membránhoz való nem specifikus kötődését okozhatja, ami álpozitív eredményt ad Coombs-teszt alkalmazása esetén.

Beszámoltak arról, hogy a Bio-Rad Laboratories Platelia Aspergillus EIA tesztje egyes amoxicillin/klavulánsavval kezelt betegeknél pozitív eredményt adott, bár a betegeknél később nem igazolódott az Aspergillus fertőzés. Megfigyeltek keresztreakciókat a nem-Aspergillus poliszacharidok és polifuranózok között a Bio-Rad Laboratories Platelia Aspergillus EIA tesztjével.
Ezért az amoxicillin/klavulánsavval kezelt betegek pozitív teszteredményeit óvatosan kell értelmezni, és más diagnosztikai módszerrel kell igazolni.

A Forcid Solutab diszpergálódó tabletta az alábbiakban megadott kálium mennyiséget tartalmazza tablettánként:
Forcid Solutab 250 mg/62,5 mg diszpergálódó tabletta: 0,32 mmol (12,3 mg)
Forcid Solutab 500 mg/125 mg diszpergálódó tabletta: 0,64 mmol (24,53 mg)

A napi 1 mmol-nál nagyobb kálium mennyiségeket figyelembe kell venni csökkent veseműködésű vagy káliumszegény diétát tartó betegek esetében.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A készítménynek a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket befolyásoló hatásait nem vizsgálták. Nemkívánatos hatások (pl. allergiás reakciók, szédülés, convulsiók) azonban előfordulhatnak, melyek befolyásolhatják a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket (lásd 4.8 pont).


4.9 Túladagolás

A túladagolás jelei és tünetei
Gastrointestinalis tünetek, valamint a víz- és elektrolit-háztartás zavarai jelentkezhetnek. Megfigyeltek amoxicillin-crystalluriát, amely néhány esetben veseelégtelenséghez vezetett (lásd 4.4 pont).

Convulsiók előfordulhatnak beszűkült vesefunkciójú vagy nagy adagokkal kezelt betegekben.

Az amoxicillin hólyagkatéterben való lerakódását észlelték, elsősorban nagy adagok intravénás alkalmazása után. A katéterek átjárhatóságát időről-időre ellenőrizni kell (lásd 4.4 pont).

A túladagolás kezelése
Gastrointestinalis tünetek esetén tüneti kezelés alkalmazható, figyelemmel a víz- és elektrolit-háztartás egyensúlyára.
Az amoxicillin/klavulánsav haemodialysissel eltávolítható a keringésből.




Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Orális antikoagulánsok
A gyakorlatban széles körben alkalmaznak együtt orális antikoagulánsokat és penicillin antibiotikumokat anélkül, hogy kölcsönhatást észleltek volna. Azonban a szakirodalom ismer olyan eseteket, amikor acenokumarolra vagy warfarinra beállított betegeknél megnőtt az INR (International Normalised Ratio) értéke, azután, hogy amoxicillint kaptak. Ha együttes alkalmazásra szükség van, a protrombinidő, illetve az INR gondos monitorozása szükséges, az amoxicillin szükség szerinti hozzáadásával vagy megvonásával. Emellett az orális antikoagulánsok adagmódosítására is szükség lehet (lásd 4.4 és 4.8 pontok).

Metotrexát
A penicillinek csökkenthetik a metotrexát eliminációját, ami potenciális toxicitás-növekedést okozhat.

Probenecid
Probenecid egyidejű alkalmazása nem ajánlott. A probenecid csökkenti az amoxicillin renális tubuláris szekrécióját. Probenecid egyidejű alkalmazása az amoxicillin vérszintjének megemelkedését és elhúzódását eredményezheti, de nem befolyásolja a klavulánsav vérszintjét.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A leggyakrabban észlelt gyógyszermellékhatások a hasmenés, a hányinger és a hányás.

Az amoxicillin/klavulánsavval folytatott klinikai vizsgálatokból és posztmarketing megfigyelésekből származó gyógyszermellékhatások a MedDRA szervrendszer szerinti csoportosításában az alábbiakban vannak felsorolva.

A nemkívánatos hatások gyakoriság szerinti besorolására az alábbi kifejezések szolgálnak.
Nagyon gyakori (?1/10)
Gyakori (?1/100 - <1/10)
Nem gyakori (?1/1000 - <1/100)
Ritka (?1/10 000 - <1/1000)
Nagyon ritka (<1/10 000)
Nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).

Fertőző betegségek és parazitafertőzések
Mucocutan candidiasis
Gyakori
A nem-érzékeny kórokozók elszaporodása
Nem ismert



Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek
Reverzíbilis leukopenia (beleértve a neutropeniát)
Ritka
Thrombocytopenia
Ritka
Reverzíbilis agranulocytosis
Nem ismert

Haemolyticus anaemia
Nem ismert

Megnyúlt vérzési és protrombinidő1
prothrombin time1 prothrombin time1
Nem ismert

Immunrendszeri betegségek és tünetek10
Angioneuroticus oedema
Nem ismert

Anaphylaxia
Nem ismert

Szérumbetegséghez hasonló tünetek
Nem ismert

Túlérzékenységi vasculitis
Nem ismert

Túlérzékenységgel összefüggő akut koronária szindróma (Kounis szindróma lásd 4.4 pont)
Nem ismert
Idegrendszeri betegségek és tünetek
Szédülés
Nem gyakori
Fejfájás
Nem gyakori
Reverzíbilis hiperaktivitás
Nem ismert

Convulsiók2
Nem ismert

Aszeptikus meningitis
Nem ismert

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Hasmenés
Nagyon gyakori
Hányinger3
Gyakori
Hányás
Gyakori
Emésztési zavarok
Nem gyakori
Antibiotikumok szedéséhez társuló colitis4
Nem ismert

Fekete, szőrös nyelv
Nem ismert

Máj- és epebetegségek, illetve tünetek
SGOT- és/vagy SGPT-értékek emelkedése5
Nem gyakori
Hepatitis6
Nem ismert

Cholestaticus icterus6
Nem ismert

A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei7
Bőrkiütés
Nem gyakori
Pruritus
Nem gyakori
Urticaria
Nem gyakori
Erythema multiforme
Ritka
Stevens-Johnson szindróma
Nem ismert

Toxikus epidermalis necrolysis
Nem ismert

Bullosus exfoliativ dermatitis
Nem ismert

Akut generalizált exanthemás pustulosis (AGEP)9
(AGEP9
Nem ismert

Gyógyszerreakció eozinofíliával és szisztémás tünetekkel (DRESS szindróma)
Nem ismert
Vese-és húgyúti betegségek és tünetek
Interstitialis nephritis
Nem ismert

Crystalluria8
Nem ismert

1Lásd 4.4 pont.
2Lásd 4.4 pont.
3A hányinger többnyire nagy per os adagok esetén jelentkezik. Amennyiben gyomor-bélpanaszok jelentkeznek, azok enyhíthetők az amoxicillin/klavulánsav étkezés közben történő alkalmazásával.
4Beleértve a pseudomembranosus colitist és a haemorrhagiás colitist (lásd 4.4 pont).
5Az SGOT- és/vagy SGPT-értékek mérsékelt emelkedését figyelték meg béta-laktám antibiotikumokkal kezelt betegeknél, de ezen megfigyelések klinikai jelentősége még nem tisztázott.
6 Ezeket a tüneteket más penicillinekkel és cefalosporinokkal kapcsolatban figyelték meg. (lásd 4.4 pont).
7Ha bármilyen túlérzékenységi bőrreakció lép fel, a kezelést abba kell hagyni (lásd 4.4 pont).
8Lásd 4.9 pont.
9Lásd 4.4 pont.
10Lásd 4.3 és 4.4 pontok.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Penicillinek kombinációi, beleértve a béta-laktamáz inhibitorokat
ATC kód: J01CR02

Hatásmechanizmus
Az amoxicillin félszintetikus penicillin (béta-laktám antibiotikum), mely a bakteriális peptidoglikán bioszintézis folyamatában egy vagy több enzimet gátol (ezeket gyakran penicillinkötő fehérjének - penicillin-binding proteins, PBS - nevezik). A peptidoglikán a bakteriális sejtfal szerves része, és a peptidoglikán-szintézis gátlása gyengíti a sejtfalat, amit rendszerint a sejt lysise és a baktérium pusztulása követ.

Az amoxicillin érzékeny a rezisztens baktériumok által termelt béta-laktamázok bontó hatására, így önmagában az amoxicillinnek a hatásspektrumába az ilyen enzimeket termelő mikroorganizmusok nem tartoznak bele.

A klavulánsav a penicillinekkel szerkezetileg rokon béta-laktám. Egyes béta-laktamáz enzimek inaktiválásával megakadályozza az amoxicillin inaktiválódását. Magának a klavulánsavnak nincs klinikailag hasznos antibakteriális hatása.

Farmakokinetikai/farmakodinámiás összefüggés
A minimális gátló koncentráció feletti idő (t> MIC) az amoxicillin hatékonyságát meghatározó legfontosabb tényező.

A rezisztencia mechanizmusa
Az amoxicillin/klavulánsavval szembeni rezisztencia két fő mechanizmusa:
* Olyan bakteriális béta-laktamázok általi intaktiválás, melyeket a klavulánsav nem gátol, ideértve a B, C és D osztályt is.
* A penicillinkötő fehérjék (PBP) megváltozása, ami csökkenti az antibakteriális szer célpont iránti affinitását.

A baktériumok impermeabilitása és az efflux pumpamechanizmusok okozhatják vagy segíthetik a bakteriális rezisztencia kialakulását, különösen a Gram-negatív baktériumok esetében.

Határértékek
Az amoxicillin/klavulánsav MIC határértékeit a European Committee on Antimicrobial Susceptibility Testing (EUCAST) határozza meg.

Mikroorganizmus
Érzékenységi határértékek (mikrogramm/ml)

Érzékeny
Mérsékelten érzékeny
Rezisztens
Haemophilus influenzae1
? 1
-
> 1
Moraxella catarrhalis1
? 1
-
> 1
Staphylococcus aureus2
? 2
-
> 2
Koaguláz-negatív Staphylococcusok2
? 0,25
-
> 0,25
Enterococcus1
? 4
8
> 8
Streptococcus A, B, C, G csoport5
? 0,25
-
> 0,25
Streptococcus pneumoniae3
? 0,5
1 - 2
> 2
Enterobacteriaceae1,4
-
-
> 8
Gram-negatív anaerobok1
? 4
8
> 8
Gram-pozitív anaerobok1
? 4
8
> 8
Fajtól független határértékek
? 2
4 - 8
> 8
1A jelentett értékek az amoxicillin-koncentrációkra vonatkoznak. Érzékenységi vizsgálat céljára a klavulánsav koncentrációt 2 mg/l-ben rögzítették.
2A jelentett értékek oxacillin-koncentrációk.
3A táblázatban szereplő határértékekhez az ampicillin határértékeit vették alapul.
4Az R >8 mg/l rezisztencia határérték biztosítja, hogy a rezisztencia-mechanizmussal rendelkező izolátumok mind rezisztensek.
5A táblázatban szereplő határértékekhez a benzilpenicillin határértékeit vették alapul.

A szerzett rezisztencia előfordulási gyakorisága egyes fajok esetében földrajzilag és időben erősen változó lehet, ezért szükséges beszerezni a helyi rezisztenciára vonatkozó információkat, különösen akkor, amikor súlyos fertőzéseket kezelnek. Szükség esetén szakember tanácsát kell kérni, ha a rezisztencia helyi előfordulása olyan mérvű, hogy a gyógyszer hatása legalábbis bizonyos fertőzésekben megkérdőjelezhető.

Mikroorganizmus
Mikroorganizmus
Általában érzékeny fajok
Eredendően rezisztens fajok
Aerob Gram-pozitív mikroorganizmusok
Aerob Gram-negatív mikroorganizmusok
Enterococcus faecalis
Acinetobacter sp.
Gardnerella vaginalis
Citrobacter freundii
Staphylococcus aureus (meticillin-érzékeny) L
Enterobacter sp.
Koaguláz-negatív Staphylococusok (meticillin-érzékeny)
Legionella pneumophila
Streptococcus agalactiae
Morganella morganii
Streptococcus pneumoniae1
Providencia spp.
Streptococcus pyogenes
és egyéb béta-hemolizáló Streptococcusok
Pseudomonas sp.
Streptococcus viridans csoport
Serratia sp.

Stenotrophomonas maltophilia
Aerob Gram-negatív mikroorganizmusok

Capnoctyophaga spp.
Egyéb mikroorganizmusok
Eikenella corrodens
Chlamydophila pneumoniae
Haemophilus influenzae2
Chlamydophila psittaci
Moraxella catarrhalis
Coxiella burnetti
Pasteurella multocida
Mycoplasma pneumoniae


Anaerob mikroorganizmusok

Bacteroides fragilis

Fusobacterium nucleatum

Prevotella spp.



Fajok, melyek esetében a szerzett rezisztencia probléma lehet

Aerob Gram-pozitív mikroorganizmusok

Enterococcus faecium $



Aerob Gram-negatív mikroorganizmusok

Escherichia coli

Klebsiella oxytoca

Klebsiella pneumoniae

Proteus mirabilis

Proteus vulgaris

$ Természetes mérsékelt érzékenység, szerzett rezisztencia hiányában.
L Minden meticillin-rezisztens Staphylococcus rezisztens az amoxicillin/klavulánsavval szemben.
1 Azok a Streptococcus pneumoniae törzsek, amelyek rezisztensek a penicillinnel szemben, nem kezelhetők ezzel az amoxicillin/klavulánsav készítménnyel (lásd 4.2 és 4.4 pont).
2 Csökkent érzékenységű törzsekről (amelyek 10%-nál nagyobb gyakorisággal fordultak elő) számoltak be néhány EU tagországban.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
Az amoxicillin és a klavulánsav vizes oldatban fiziológiás pH-nál teljes mértékben disszociál. Per os adva mindkét komponens gyorsan és jól felszívódik. Per os alkalmazást követően az amoxicillin és a klavulánsav biohasznosulása közel 70%. Mindkét komponensnek hasonló a plazmaprofilja, és a plazma csúcskoncentráció (tmax) eléréséhez szükséges idő mindkét esetben kb. 1 óra.

Az alábbi farmakokinetikai eredményeket egy olyan vizsgálatból nyerték, amelyben az egészséges önkéntesek csoportjai az amoxicillin/klavulánsavat (naponta háromszor 500 mg/125 mg tablettában) éhgyomorra kapták.

Farmakokinetikai középértékek (±SD)
Alkalmazott hatóanyag(ok)
Dózis
cmax
tmax*
AUC(0 - 24h)
t1/2

(mg)
(mikrogramm/ml)
(óra)
(miktogramm.óra/ml)
(óra)
Amoxicillin
AMX/CA
500 mg/125 mg
500
7,19 ± 2,26
1,5
(1,0 - 2,5)
53,5 ± 8,87
1,15 ± 0,20
Klavulánsav
AMX/CA
500 mg/125 mg
125
2,40 ± 0,83
1,5
(1,0 - 2,0)
15,72 ± 3,86
0,98 ± 0,12
AMX - amoxicillin, CA - klavulánsav
*Medián (tartomány)

Az amoxicillin és a klavulánsav amoxicillin/klavulánsavval elért szérumkoncentrációja hasonló ahhoz, ami azonos amoxicillin, illetve klavulánsav adag per os adása után alakul ki.

Eloszlás
A plazmában található összes klavulánsav kb. 25%-a és a plazmában található összes amoxicillin 18%-a kötődik fehérjéhez. A látszólagos megoszlási térfogat 0,3-0,4 l/kg körül van az amoxicillin, és kb. 0,2 l/kg a klavulánsav esetében.

Intravénás alkalmazást követően mind az amoxicillint, mind a klavulánsavat kimutatták az epehólyagban, a hasi szervek szöveteiben, a bőr-, zsír- és az izomszövetekben, továbbá a synovialis és a peritoneális folyadékokban, az epében és a gennyben. Az amoxicillin nem megfelelően oszlik el a cerebrospinális folyadékban.

Állatkísérletek alapján jelentősebb szöveti halmozódásra utaló adat nincs egyik komponens esetében sem. Az amoxicillin, mint a legtöbb penicillin, kimutatható az anyatejben. Nyomokban a klavulánsav is kimutatható az anyatejben (lásd 4.6 pont).

Mind az amoxicillin, mind a klavulánsav átjut a placentán (lásd 4.6 pont).

Biotranszformáció
Az amoxicillin részben a vizelettel ürül, a kezdő adag 10-25%-ának megfelelő mennyiségű inaktív penicillinsav formájában. A klavulánsav emberben jelentős mértékben metabolizálódik, és a vizelettel, a széklettel, valamint szén-dioxid formájában kilégzés útján távozik.

Elimináció
Az amoxicillin főként a vesén keresztül választódik ki, ugyanakkor a klavulánsav renális és extrarenális úton egyaránt ürül.

Egészséges egyénekben az amoxicillin/klavulánsav átlagos felezési ideje megközelítőleg 1 óra, az átlagos totális clearance pedig kb. 25 l/óra. Az amoxicillinnek megközelítőleg 60-70%-a, a klavulánsavnak kb. 40-65%-a ürül változatlan formában a vizelettel, egyetlen 250 mg/125 mg-os vagy 500 mg/125 mg-os amoxicillin/klavulánsav tabletta beadását követő első 6 órán belül. Különböző vizsgálatokban az amoxicillin 50-85%-a és a klavulánsav 27-60%-a ürült a vizelettel 24 óra leforgása alatt. A klavulánsav esetében a legnagyobb gyógyszermennyiség az alkalmazást követő első 2 órában eliminálódik.

Probenecid együttes adása elnyújtja az amoxicillin kiválasztását, de nem nyújtja el a klavulánsav renális kiválasztását (lásd 4.5 pont).

Életkor
Az amoxicillin eliminációs felezési ideje 3 hónapos - 2 éves kisgyermekeknél hasonló az idősebb gyermekek és felnőttek esetében észlelt értékekhez. Nagyon fiatal gyermekek esetében, ideértve a koraszülött csecsemőket is, az alkalmazás gyakorisága a születés utáni első héten nem haladhatja meg a napi kétszeri alkalmazást, a kiválasztódás renális útvonalának éretlensége miatt. Mivel az idősebb betegeknél nagyobb a valószínűsége a beszűkült vesefunkciónak, körültekintően kell az adagot kiválasztani, és hasznos lehet a veseműködés monitorozása.

Nemek
Egészséges férfiaknak és nőknek per os adva az amoxicillin/klavulánsavat, a nemi hovatartozás nem befolyásolta jelentős mértékben sem az amoxicillin, sem a klavulánsav farmakokinetikáját.

Vesekárosodás
Az amoxicillin/klavulánsav totális szérum clearance-e a veseműködés csökkenésével arányosan csökken. A gyógyszer-clearance csökkenése kifejezettebb az amoxicillin, mint a klavulánsav esetében, mivel az amoxicillin nagyobb arányban választódik ki a vesén keresztül. Ezért vesekárosodás esetén olyan adagolást kell választani, amely megakadályozza az amoxicillin nem kívánatos felhalmozódását, de ugyanakkor biztosítja a megfelelő klavulánsavszinteket (lásd 4.2 pont).

Májkárosodás
Májkárosodásban szenvedő betegeknek fokozott elővigyázatossággal adható, a májfunkció rendszeres ellenőrzése mellett.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A farmakológiai biztonságossági, genotoxicitási és reprodukcióra kifejtett toxicitási vizsgálatokból származó nem klinikai jellegű adatok azt igazolták, hogy a készítmény alkalmazásakor humán vonatkozásban különleges kockázat nem várható.

Ismételt adagolású dózistoxicitási vizsgálatokban az amoxicillin/klavulánsav kutyákban gyomorirritációt, hányást és a nyelv elszíneződését okozta.

Karcinogenitási vizsgálatokat az amoxicillin/klavulánsavval vagy komponenseivel nem végeztek.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

10, 12, 20, 30, 60 db diszpergálódó tabletta PA/Al/PVC//Al buborékcsomagolásban és dobozban.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy keresztes)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási követelmények

Legfeljebb 25°C-on tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Astellas Pharma Kft.
1124 Budapest, Csörsz u. 49-51.
Magyarország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-9020/01 Forcid Solutab 250 mg/62,5 mg diszpergálódó tabletta 20x
OGYI-T-9020/02 Forcid Solutab 500 mg/125 mg diszpergálódó tabletta 20x


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK / MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2000. június 6.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2010. március 31.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2019. 03. 07.



2


OGYÉI/49975/2018
OGYÉI/49976/2018




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
Az állatkísérletek nem utalnak a terhességet, az embrionális/magzati fejlődést, szülést vagy a szülés utáni fejlődést közvetlenül vagy közvetett módon károsan befolyásoló hatásokra (lásd 5.3 pont). Az amoxicillin/klavulánsav humán terhességben való alkalmazásával kapcsolatban rendelkezésre álló kevés számú adat nem utal a congenitalis malformatiók nagyobb kockázatára. Egy időelőtti burokrepedést elszenvedő nőkön végzett vizsgálat eredményei alapján arról számoltak be, hogy a profilaktikus amoxicillin/klavulánsav-kezelés következtében az újszülötteknél fokozódhat a nekrotizáló enterocolitis kockázata. Ezért alkalmazása terhesség alatt kerülendő, kivéve, ha az orvos azt nélkülözhetetlennek tartja.

Szoptatás
Mindkét hatóanyag kiválasztódik az anyatejbe (a klavulánsav hatása szoptatott csecsemők esetében nem ismert). Ennek megfelelően szoptatott csecsemőknél előfordulhat hasmenés és a nyálkahártya gombás fertőzése, ilyen esetekben a szoptatást be kell fejezni. Az amoxicillin/klavulánsav szoptatás alatt csak az előny/kockázat alapos mérlegelése után alkalmazható.