Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

CALCICARB 700MG TABLETTA 10X

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Parma Produkt Gyógyszergyártó Kft.
Hatástani csoport:
A12AA Kalcium
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-09042/01
Hatóanyagok:
Calcium carbonicumDDD
Hatáserősség:
Nincs jelzése, nem erőshatású ()
Fogy. ár:
597 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Közgyógy597,000,00
Üzemi baleset597,000,00
Általános328,00 (55%)269,00
Teljes0,00597,00
Egyedi engedélyes0,00597,00
Tárolás:
Szobahőmérsékleten
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Gyerekre nincs adat
Alkalmazási elôirat

Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A hypercalcaemia veszélye miatt a beteg szérum kalcium szintjét rendszeresen ellenőrizni kell. Különös gonddal kell ellenőrizni a szérum kalcium és foszfát szintjét, valamint a Ca x P szorzat értékét hypercalcaemiával járó betegségekben (pl. sarcoidosis). D-vitaminnal együtt adva a kalcium felszívódása fokozódik.
A kalcium-karbonát foszfát-kötő képessége limitált, de adagját éppen a hypercalcaemia veszélye miatt kell korlátozni és szükség esetén további - kalcium- és alumínium-mentes - foszfát-kötők (sevelamer HCl vagy lantán-karbonát) alkalmazásával kiegészíteni.
A készítményből a gyomorsav hatására széndioxid szabadul fel, ezért gyomorfekély esetén óvatosan kell adagolni.
A kalcium bevitel fokozhatja a prostata carcinoma veszélyét, prostata hyperplasia esetén ezért mérlegelni kell a várható előnyök és a kockázat arányát.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A Calcicarb 700 mg tabletta nem befolyásolja a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességeket.


4.9 Túladagolás

A túladagolás hypercalcaemiát és hypophosphataemiát okozhat. A hypercalcaemia tünete lehet a hányinger, hányás, szomjúságérzés, polydipsia, polyuria, kiszáradás, obstipatio. A hosszantartó túladagolás szöveti mészlerakódást okozhat. Ilyen esetben a készítmény adagolását fel kell függeszteni. Krónikus túladagolás esetén elsősorban folyadékpótlásról kell gondoskodni, izotóniás sóoldat bevitelével. Ezt követően a kalciumürítés fokozására és a folyadékterhelés megakadályozására kacsdiuretikumokat (pl. furoszemid) lehet alkalmazni. Tiazid diuretikumok kerülendők! (Lásd 4.5 pont). Veseelégtelenségben a folyadékpótlás helyett művese kezelést kell alkalmazni.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

A Calcicarb 700 mg tabletta gátolja a tetraciklinek, a fluorokinolinok, a ketokonazol, a béta-adrenerg gátlók, a levotiroxin, valamint a vas és a fluoridok felszívódását a gyomor-béltraktusból. Az ilyen gyógyszereket ezért nem szabad a Calcicarb 700 mg tabletta bevétele előtt, illetve után 3 órán belül beszedni. A szisztémásan adott kortikoszteroidok csökkentik, az ösztrogének fokozzák a kalcium felszívódását.
Fokozódhat az egyidejűleg adott digitálisz glikozidok hatása és arrhythmiás mellékhatása.
A tiazid diuretikumok gátolják a renális kalcium kiválasztást, ezért Calcicarb 700 mg tablettával együtt adva hypercalcaemiát okozhatnak.
A D-vitamin fokozza a kalcium felszívódását.
Nagy mennyiségű tej tartós fogyasztása a kezelés idején elősegítheti a tej-alkáli szindróma kialakulását.


6.2 Inkompatibilitások

Nem ismert.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek: Székrekedés, hasmenés, felfúvódás, flatulencia. Ritkán meteorizmus. Ritkán a felszabaduló szén-dioxid problémát okozhat és előfordulhat hányinger. A gyomorsósav-termelés reaktív növekedése (acid rebound). Ennek hátterében a kalcium ionoknak a gyomor parietális sejtjeire kifejtett stimuláló hatása és fokozott gasztrinszekréció áll.

Laboratóriumi vizsgálatok eredményei: Nagy adagok használatakor, alkalózis esetén hypercalcaemia alakulhat ki, különösen ha tejjel, vagy tejföllel együtt alkalmazzák.
Ha a foszfátbevitel alacsony, hypophosphataemia is előfordulhat.

Vese és húgyúti betegségek és tünetek: A hypercalcaemia és alkalózis vesekövességhez vezethet. Ha napi 8 grammnál kevesebbet szed a beteg, a vesekövesség és a tej-alkáli szindróma elkerülhető.
Hosszú ideig tartó használat esetén hypercalcaemia és a kalcium sóknak a szövetekben történő kicsapódása fordulhat elő, elsősorban a vesében.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: kalcium-karbonát ATC kód: A12AA04

Az uraemiás osteopathia patológiai alapját a kalciumhiány és a hyperphosphataemia képezi. Míg az ép vese folyamatosan kiüríti a táplálékkal bekerülő foszfát felesleget, az elégtelenné váló vese erre nem képes. Az így kialakuló hyperphosphataemia különböző mechanizmusokkal, elsősorban a D-vitamin aktiválás gátlásával hypocalcaemiát okoz. A kalcium-karbonát oldódásakor keletkező kalcium-ionok a béltraktusban megkötik a foszfát ionokat és azokkal oldhatatlan, a széklettel kiürülő kalcium-foszfát sót képeznek, korlátozva a táplálékkal bekerülő foszfát felszívódását. Ez a bevitt kalcium részleges felszívódásával együtt előnyösen befolyásolja a megzavart kalcium/foszfát egyensúlyt.
A kalcium-karbonát a gyomorban a sósav hatására vízoldékony kalcium-kloriddá és széndioxiddá alakul és ezzel antacid hatást fejt ki.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

A kalcium csak oldott, ionizált formában tud korlátolt mértékben felszívódni. Normális körülmények között a bevett kalcium-karbonát 25 - 35%-a szívódik fel. A felszívódás csökken gyomorsavhiány, parathormon-, kalcitonin- és D vitamin-hiány esetén, öregkorban és veseelégtelenségben.
Noha minden szövetben jelen van, a szervezetben a kalcium több mint 99%-a a csontokban tárolódik, főleg hidroxiapatit formájában. A szérum össz-kalcium szintje 2,2 - 2,6 mmol/l, melynek 50%-a van ionizált, fiziológiailag aktív formában; 5%-a komplexkötésben, 45%-a fehérjéhez kötött állapotban van jelen.
A kalcium elsősorban a széklettel ürül, ahol a fel nem szívódott frakcióhoz az epével és a pankreász nedvvel kiválasztódott mennyiség is hozzáadódik. A vizelettel csak kevés kalcium távozik, mivel a filtrált kalcium 99%-a reabszorbeálódik.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

10 tabletta barna, átlátszó PVC/Alu buborékfóliában és dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

A készítmény megsemmisítésével kapcsolatban nincsenek különleges előírások.

Megjegyzés: keresztjelzés nélküli
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).


6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25°C-on tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Parma Produkt Gyógyszergyártó Kft
1145 Budapest, Uzsoki u.36/a

8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA

OGYI-T-9042/01


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

2003. szeptember 22./2009.

10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2009. 02. 26.


1


4


10817/55/08