Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

ZOLADEX LA DEPOT 10,8MG IMPLAN 1DB FECSK

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Astrazeneca Kft.
Hatástani csoport:
L02AE Gonadotropin releasing hormon analógok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-01976/02
Hatóanyagok:
GoserelinumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
71779 Ft
Kiadhatóság:
SZ Szakorvosi/kórházi diagnózist követően folyamatos ellenőrzés mellett kiadható gyógyszerkészítmények.
Eü. rendeletre felírhatja:
Húgy-és ivarszervi bántalmak (urológia)
Klinikai onkológia
Onkoradiológia
Sugártherápia
Urológia
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,0071779,00
Közgyógy71779,000,00
Eü kiemelt71479,00300,00
Üzemi baleset71779,000,00
Közgyógy eü.kiemelt71779,000,00
Teljes0,0071779,00
Egyedi engedélyes0,0071779,00
Tárolás:
Gyermekektől elzárva
25 °c alatt
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Gyerekeknek nem adható
Alkalmazási elôirat

Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A Zoladex gyermekek kezelésére nem javallt, mivel ebben a korcsoportban hatékonyságát és biztonságosságát nem állapították meg.

A Zoladex-szel kapcsolatban beszámoltak az injekció beadásának helyén keletkezett sérülésekről, beleértve a következő eseményeket: fájdalom, haematoma, vérzés és érrendszeri sérülések. Az érintett betegeknél figyelni kell a hasi vérzés jeleit és tüneteit. Nagyon ritka esetekben a hibás alkalmazás érsérülést és vérzéses sokkot okozott, mely vérátömlesztést és műtéti beavatkozást igényelt. Különösen óvatosnak kell lenni, amikor a Zoladexet alacsony testtömeg index-szel rendelkező és/vagy antikoaguláns kezelésben részesülő betegeknél alkalmazzák (lásd 4.2 pont).

Goszerelin-kezelést igénylő nőbetegek esetén kizárólag a Zoladex depot 3,6 mg implantátum alkalmazható.
Az implantátum eltávolítására vagy feloldására vonatkozó adatok nincsenek.
A Zoladex alkalmazása megfontolandó olyan férfibetegek esetén, akiknél uréterelzáródás vagy gerincvelő-kompresszió fokozott kockázata áll fenn. E betegek a terápia első hónapjában fokozott megfigyelést igényelnek. Fontolóra kell venni anti-androgén kezdeti alkalmazását (pl. napi 300 mg ciproteron-acetát három napig a Zoladex-kezelés előtt és három hétig a kezelés megkezdése után) az LHRH-analóg kezelés kezdetekor, mivel azt észlelték, hogy ez megelőzi a kezdeti szérum tesztoszteronszint emelkedés lehetséges következményeit. Ha gerincvelő-kompresszió vagy az uréter elzáródása következtében veseműködési zavar lépne fel, ezen szövődmények specifikus kezelése szükséges.
Az LHRH-agonisták alkalmazása a csontok ásványianyag-tartalmának csökkenését eredményezheti. Férfiaknál előzetes adatok arra engednek következtetni, hogy a biszfoszfonátok LHRH-agonistákkal való együttes alkalmazása csökkentheti a csont ásványianyag-vesztést.
Különös óvatosság szükséges azoknál a betegeknél, akiknél az osteoporosis további kockázati tényezői is fennállnak (pl. krónikus alkoholabúzus, dohányzás, hosszú távú kezelés antikonvulzív szerekkel vagy kortikoidokkal, osteoporosis a családi anamnézisben).

Az ismerten depresszióban vagy magas vérnyomás betegségben szenvedő betegek esetén gondos megfigyelés szükséges.
A GnRH-agonistákkal, úgymint goszerelin, kezelt betegeknél fokozott a depresszió kialakulásának kockázata, mely súlyos is lehet. A betegeket a tünetek kialakulása esetén azoknak megfelelően kell tájékoztatni és kezelni.

Az LHRH-agonistákkal kezelt férfiak között megfigyelték a glükóz-tolerancia csökkenését. A kezelés során kialakulhat diabetes, illetve diabeteses betegek esetén felborulhat a glükóz-háztartás, ezért megfontolandó a vércukorszint folyamatos ellenőrzése.

Myocardialis infarctust és szívelégtelenséget figyeltek meg egy farmakoepidemiológia vizsgálatban, amelyben LHRH-agonistákat alkalmaztak a prosztatakarcinóma kezelésére. Úgy tűnik, hogy antiandrogénekkel kombinálva ezek kockázata nő.

A Zoladex-kezelés alatt a doppingvizsgálat pozitív eredményt adhat.

Az androgén deprivációs terápia a QT-szakasz megnyúlását okozhatja.
Azoknál a betegeknél, akiknek anamnézisében QT-szakasz megnyúlás szerepel, vagy akiknél fennállnak a QT-szakasz megnyúlás kockázati tényezői, és azoknál a betegeknél, akik olyan gyógyszert szednek, amely a QT-szakasz megnyúlását okozhatja (lásd 4.5 pont), a Zoladex-kezelés megkezdése előtt a kezelőorvosnak értékelnie kell az előny/kockázat arányt, beleértve a Torsade de pointes kialakulásának lehetőségét is.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Nincs arra utaló adat, hogy a Zoladex károsan befolyásolná a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességeket.


4.9 Túladagolás

Humán túladagolással kapcsolatosan kevés tapasztalat áll rendelkezésre. Azokban az esetekben, amikor a Zoladexet véletlenül az előírtnál gyakrabban vagy magasabb dózisban adták, nem észleltek klinikailag releváns mellékhatást. Állatkísérletekben magasabb adagokban alkalmazva is csak a nemi hormon koncentrációkra, valamint a reproduktív traktusra gyakorolt hatást észlelték. Túladagolás esetén tüneti kezelést kell végezni.





Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A következő gyakorisági kategóriákat az összes, a klinikai vizsgálatokból, a posztmarketing vizsgálatokból és a spontán bejelentésekből származó mellékhatások alapján állapították meg. A leggyakrabban megfigyelt mellékhatások a hőhullámok, a verejtékezés és az injekció beadásának helyén fellépő reakciók.

A mellékhatások gyakoriságát a következő kategóriák szerint osztályozták:
Nagyon gyakori (? 1/10), Gyakori (?1/100 - <1/10), Nem gyakori (?1/1000 -<1/100), Ritka (?1/10 000 -<1/1000), Nagyon ritka (<1/10 000), nem ismert (a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).

Szervrendszer
Gyakoriság
Mellékhatás
Jó-, rosszindulatú és nem meghatározott daganatok (beleértve a cisztákat és polipokat is)
Nagyon ritka
Hipofízis-tumor
Immunrendszeri betegségek és tünetek
Nem gyakori
Túlérzékenységi reakciók

Ritka
Anaphylaxiás reakció
Endokrin betegségek és tünetek
Nagyon ritka
Hipofízis-bevérzés
Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek
Gyakori
A glükóz-tolerancia csökkenésea
Pszichiátriai kórképek
Nagyon gyakori
Libidócsökkenésb

Gyakori
Hangulatváltozások, depresszió

Nagyon ritka
Pszichotikus zavarok



Idegrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori
Paraesthesia


Spinális kompresszió
Érbetegségek és tünetek
Nagyon gyakori
Hőhullámokb

Gyakori
Vérnyomás-ingadozásc
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Nagyon gyakori
Verítékezésb

Gyakori
Bőrkiütésd

Nem ismert
Alopeciag
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei
Gyakori
Csontfájdalome

Nem gyakori
Arthralgia
Vese- és húgyúti betegségek és tünetek
Nem gyakori
Ureter obstructio
A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek
Nagyon gyakori
Potenciacsökkenés

Gyakori
Emlőduzzanat

Nem gyakori
Nyomásérzékenység az emlőben
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Gyakori
Az injekció beadásának helyén fellépő reakciók (pl. bőrpír, fájdalom, duzzanat, vérzés)
Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei
Gyakori
A csontok ásványianyag-sűrűségének csökkenése (lásd 4.4 pont)
Testtömeg-növekedés
Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek
Gyakori
Szívelégtelenségf,
myocardialis infarctusf

Nem ismert
QT-szakasz megnyúlás (lásd 4.4 és 4.5 pont)

a Az LHRH-agonistákkal kezelt férfiak között megfigyelték a glükóz-tolerancia csökkenését. A kezelés során kialakulhat diabetes, illetve diabeteses betegek esetén felborulhat a glükóz-háztartás.
b Farmakológiai hatások, amelyek ritkán teszik szükségessé a kezelést felfüggesztését.
c Megnyilvánulhat alacsony vagy magas vérnyomásként, alkalmanként figyelték meg a goszerelinnel kezelt betegeknél. Ezek az eltérések általában átmenetiek, a goszerelin-terápia folytatása mellett vagy annak felfüggesztésekor megszűnnek. Orvosi beavatkozásra, beleértve a goszerelin-kezelés megszüntetését, ritkán volt szükség.
d Ezek a mellékhatások általában enyhék és gyakran a terápia felfüggesztése nélkül megszűnnek. A verítékezés és a hőhullámok a Zoladex-terápia megszüntetése után is fennállhatnak.
e Kezdetben a prosztatakarcinómás betegeknél átmenetileg fokozódhat a csontfájdalom, ami tünetileg kezelhető.
f Egy farmakoepidemiológia vizsgálatban figyelték meg, amelyben LHRH-agonistákat alkalmaztak a prosztatakarcinóma kezelésére. Úgy tűnik, hogy antiandrogénekkel kombinálva a kockázat nő.
g Főként a testszőrzet hullása, amely a csökkent androgénszint várható hatása.

Posztmarketing tapasztalatok
Néhány esetben vörösvértestszám-változást, májműködési zavart, pulmonális emboliát és interstitialis pneumoniát jelentettek a Zoladex-kezeléssel összefüggésben.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: hormonok és rokon vegyületek, ATC kód: L02A E03

A Zoladex [D-Ser(But)6 Azglyl10 LHRH] a természetes LHRH szintetikus analógja. Tartós alkalmazása a hypophysis LH-szekréciójának gátlását eredményezi, melynek következtében férfiakban a szérum tesztoszteron szintje lecsökken.
A terápia bevezetésekor Zoladex kezelés hatására, más LHRH analógok alkalmazásához hasonlóan, férfiakban átmenetileg a szérum tesztoszteron szintje megemelkedik.
Férfiakban az első depot injekció utáni 21. napra a tesztoszteron plazmakoncentrációja a kasztrációnak megfelelő szintre csökken és a folyamatosan, 3 havonta adott kezelés mellett ebben a tartományban marad. Ha - kivételes esetben - a következő adagot a beteg esetleg nem kapja meg pontosan az előírt 3 hónap múlva, a vizsgálati eredmények szerint a tesztoszteronszint 16 héten keresztül a kasztrációs tartományban marad a betegek nagy részénél.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Az adagolási útmutatás szerint alkalmazott depot injekció klinikailag szignifikáns kumuláció nélkül biztosítja a goszerelin állandó hatását. A Zoladex kevéssé kötődik fehérjéhez, a szérumban a gyógyszer felezési ideje normál vesefunkció mellett 2-4 óra. A veseműködés romlása esetén a felezési idő nő. A 10,8 mg depot injekció formájában előírás szerint adott vegyület esetén ez a változás nem vezet kumulációhoz, ezért az ilyen beteg adagjának módosítására nincs szükség. Májelégtelenségben szenvedő betegekben szignifikáns farmakokinetikai változást nem okoz.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Hím patkányok esetén Zoladex tartós adása után jóindulatú hipofízis-daganat kialakulásának gyakoribb előfordulását észlelték.
Hasonló eltéréseket ezen állatfajban sebészeti kasztráció után is megfigyeltek, azonban ennek emberi vonatkozásai nem tisztázottak. Egereknél a humán dózis többszörösének adagolása után szövettani elváltozások keletkeztek az emésztőcsatornában: szigetsejt-hyperplasia a hasnyálmirigyben és jóindulatú sejtproliferáció a gyomor pylorikus szakaszán, ami az állatfajtában spontán is előfordul. Ezen leletek klinikai jelentősége nem ismert.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

Az implantátum egyszerhasználatos fecskendőbe van töltve, mely műanyag tűvédő feltéttel van ellátva, valamint a fecskendőhöz tartozó injekciós tű hosszított, élesebb profillal kialakított és szilikon bevonattal ellátott. Minden adagoló egységet légmentesen lezárt alumínium tasakba és dobozba helyeznek. Az alumínium tasak szilikagél betétet is tartalmaz.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

A Zoladex helyes alkalmazása érdekében tanulmányozza a tájékoztató lapon található utasításokat.
A gyógyszert rendelő orvos utasításai szerint alkalmazza. Különösen óvatosan járjon el, amikor a Zoladexet alacsony testtömeg index-szel rendelkező és/vagy antikoaguláns kezelésben részesülő betegeknél alkalmazza (lásd 4.4 pont).

Kizárólag bontatlan csomagolású készítményt használjon fel! Felbontás után azonnal felhasználandó.
Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy kereszt)
Osztályozás: II./2 csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, szakorvosi/kórházi diagnózist követően folyamatos szakorvosi ellenőrzés mellett alkalmazható gyógyszer (Sz)



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25 ?C-on tárolandó.
A gyógyszer gyermekektől elzárva tartandó!


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

AstraZeneca Kft.
1117 Budapest, Alíz utca 4.
Magyarország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA

OGYI-T-1976/02


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 1997. május 9.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2008. november 20.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2018. szeptember 3.


Az alábbi információk kizárólag egészségügyi szakembereknek szólnak:

A Zoladex szubkután injekció formájában alkalmazott készítmény - olvassa el és értse meg teljes mértékben az alábbi utasításokat az alkalmazás előtt.

1. Helyezze a beteget kényelmes testhelyzetbe, a felsőtestét enyhén megemelve. Készítse elő az injekció helyét a helyi előírásoknak és eljárásnak megfelelően.

MEGJEGYZÉS: A Zoladex elülső hasfalba történő beadásakor óvatosan kell eljárni a mögöttes alsó gyomortáji artéria és ágainak közelsége miatt; a nagyon sovány betegeknél magasabb lehet az érsérülés kockázata.

2. Vizsgálja meg, hogy a tasak fólia és a fecskendő sérült-e. Vegye ki a fecskendőt a tasakból és tartsa kis szögben a fény felé.
Ellenőrizze, hogy az implantátumnak legalább egy része látható (1. ábra).
1. ábra

3. Fogja meg a műanyag biztonsági éket, távolítsa el a fecskendőről és dobja el (2. ábra).
Vegye le a tűsapkát. A folyadék injekciókkal ellentétben nem szükséges a levegőbuborékok eltávolítása, mivel ha ezzel próbálkozik, kicsúszhat az implantátum a fecskendőből.
2. ábra

4. A védőgyűrűnél fogva, aszeptikus módon illessze a fecskendőt enyhe, 30-45 fokos szögben a beteg összecsípett bőréhez. A tű csapott végével fölfele, szúrja be a tűt a köldök vonala alatt az elülső hasfal szubkután szövetébe egészen addig, amíg a védőgyűrű a bőrhöz nem ér (3. ábra).
3. ábra

MEGJEGYZÉS: A Zoladex fecskendő nem használható aspiratiohoz. Ha az inkekciós tű behatol egy nagy véredénybe, a fecskendő kamrában azonnal vér jelenik meg. Amennyiben egy véredényen hatolt át a tű, húzza ki és azonnal ellenőrizze, hogy történik-e ebből eredően vérzés, illetve figyelje a betegnél hasi vérzés jeleit és tüneteit. Miután meggyőződött, hogy a beteg hemodinamikailag stabil, egy másik Zoladex implantátumot lehet beadni egy újabb fecskendővel, másik területen. Különösen óvatosan járjon el, amikor a Zoladexet alacsony testtömeg index-szel rendelkező és/vagy antikoaguláns kezelésben részesülő betegeknél alkalmazza.

5. Vigyázzon, hogy a tű ne hatoljon izomba vagy a hashártyába. A helytelen tűfogást és beszúrási szöget a 4-es ábra mutatja.
4. ábra

6. Nyomja be teljesen a dugattyút ütközésig, hogy kiürüljön a Zoladex implantátum és aktiválódjon a tűvédő gyűrű. Egy kis kattanást hallhat és érezhető, ahogy a tűvédő gyűrű automatikusan elkezd rácsúszni a tűre. Ha a dugattyút nem nyomja be teljesen, a védőmechanika NEM aktiválódik.

MEGJEGYZÉS: A tű nem húzódik vissza.

7. Az 5-ös ábrán látható módon tartva a fecskendőt, húzza ki a tűt és hagyja, hogy a védőgyűrű teljesen rácsússzon a tűre. Ezt követően dobja a fecskendőt az éles eszközök gyűjtésére szolgáló tartályba.
5. ábra

MEGJEGYZÉS: Amennyiben esetleg a Zoladex implantátumot műtéttel szükséges eltávolítani, az implantátum ultrahanggal lokalizálható.

8




OGYÉI/46079/2018