Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

ADAMON 50MG RETARD KEMÉNY KAPSZULA 30X BUB

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Viatris Ltd.
Hatástani csoport:
N02AX Egyéb opioidok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-06970/02
Hatóanyagok:
Tramadolum chloratum
Hatáserősség:
++ (kétkeresztes), igen erős hatású (++)
Fogy. ár:
991 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Közgyógy991,000,00
Eü kiemelt691,00300,00
Üzemi baleset991,000,00
Általános248,00 (25%)743,00
Közgyógy eü.kiemelt991,000,00
Teljes0,00991,00
Egyedi engedélyes0,00991,00
Tárolás:
25 °c alatt
Nedvességtől védve
Eredeti csomagolásban
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Alkohol fogyasztása a készítmény szedése mellett ellenjavallt
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Vesebetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Májbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Epilepsia esetén alkalmazása megfontolandó
Alkalmazási elôirat

Gyógyszerforma

3. GYÓGYSZERFORMA

Retard kemény kapszula.

ADAMON 50 mg retard kemény kapszula:
4-es számú, átlátszatlan zöld, a felső részén fekete "T 50 SR" jelzéssel ellátott kemény zselatin kapszulába töltött, kb. 78 mg töltettömegű fehér vagy enyhén szürkés pelletek.

ADAMON 100 mg retard kemény kapszula
3-es számú, átlátszatlan fehér, a felső részén fekete "T 100 SR" jelzéssel ellátott kemény zselatin kapszulába töltött, kb. 155 mg töltettömegű fehér vagy enyhén szürkés pelletek.

ADAMON 150 mg retard kemény kapszula
2-es számú, átlátszatlan zöld, a felső részén fekete "T 150 SR" jelzéssel ellátott kemény zselatin kapszulába töltött, kb. 233 mg töltettömegű fehér vagy enyhén szürkés pelletek.

ADAMON 200 mg retard kemény kapszula
1-es számú, átlátszatlan sárga, a felső részén fekete "T 200 SR" jelzéssel ellátott kemény zselatin kapszulába töltött, kb. 311 mg töltettömegű fehér vagy enyhén szürkés pelletek.


4. KLINIKAI JELLEMZŐK




Segédanyag

6.1 Segédanyagok felsorolása

ADAMON 50 mg retard kemény kapszula:
vízmentes kolloid szilícium-dioxid
sellak
etilcellulóz
talkum,
szacharóz + kukoricakeményítő = Sugar spheres

Kapszulahéj:
indigotin (E 132)
sárga vas-oxid (E 172)
titán-dioxid E (171)
zselatin

Jelölő festék:
sellak
fekete vas-oxid E (172)
ammónium-hidroxid

ADAMON 100 mg retard kemény kapszula:
vízmentes kolloid szilícium-dioxid
sellak
etilcellulóz
talkum,
szacharóz + kukoricakeményítő = Sugar spheres

Kapszulahéj:
titán-dioxid (E 171)
zselatin

Jelölő festék:
sellak
fekete vas-oxid (E 172)
ammónium-hidroxid

ADAMON 150 mg retard kemény kapszula:
vízmentes kolloid szilícium-dioxid
sellak
etilcellulóz
talkum,
szacharóz + kukoricakeményítő = Sugar spheres

Kapszulahéj:
indigotin (E 132)
sárga vas-oxid (E 172)
titán-dioxid (E 171)
zselatin

Jelölő festék:
sellak
fekete vas-oxid (E 172)
ammónium-hidroxid

ADAMON 200 mg retard kemény kapszula:
vízmentes kolloid szilícium-dioxid
sellak
etilcellulóz
talkum
szacharóz + kukoricakeményítő = Sugar spheres

Kapszulahéj:
sárga vas-oxid (E 172)
titán-dioxid (E 171)
zselatin

Jelölő festék:
sellak
fekete vas-oxid (E 172)
ammónium-hidroxid




Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

Az adagot a fájdalom intenzitása és az egyes betegek érzékenysége szerint kell beállítani. Általában a fájdalomcsillapítás szempontjából legkisebb hatékony adagot kell kiválasztani.

Felnőttek
A szokásos kezdő adag naponta kétszer 50-100 mg, reggel és este.
Ez az adag napi kétszer 150-200 mg-ig emelhető a fájdalom súlyosságának megfelelően.
Amennyiben a megbetegedés jellege és súlyossága hosszan tartó fájdalomcsillapítást igényel, figyelmes és rendszeres ellenőrzés szükséges (ha indokolt, kezelési szünetekkel) a további kezelés szükségességének és a gyógyszer adagjának megállapítása céljából.
A szájon át alkalmazott napi teljes adag nem haladhatja meg a 400 mg-ot, kivéve az extrém klinikai körülményeket.

Idősek
Klinikailag manifesztálódó máj- vagy veseelégtelenségben nem szenvedő idős betegeknél (75 éves korig) általában nincs szükség adagmódosításra. Idős betegeknél (75 év felett) az elimináció elhúzódhat, ezért az adagolási intervallumot szükség esetén növelni kell a betegek igényei szerint

Veseelégtelenség/dialízis és májelégtelenség
Vese- és/vagy májelégtelenségben szenvedő betegeknél a tramadol eliminációja késleltetett. Ilyen esetben az adagolási intervallumok a beteg igényei szerint történő növelését gondosan mérlegelni kell

Nyelési nehézséggel küzdő betegek
Az Adamon kapszula óvatosan kinyitható, tartalmát egy kanálba kell tenni. A kanál szájba vétele után, a kapszula teljes tartalmát vízzel kell lenyelni.
A kapszulát tilos szétrágni vagy a tartalmát szétmorzsolni.

Gyermekek és serdülők
12 éven felül: adagolás, mint a felnőtteknek.
12 éven alul: Az Adamon nem ajánlott 12 év alatti gyermekek számára a biztonságosságra és a hatásosságra vonatkozó adatok hiánya miatt.

Az alkalmazás módja
A kapszulát elegendő mennyiségű vízzel, egészben kell bevenni. Az étkezésektől függetlenül bevehető.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Tolerancia, pszichés és fizikai függőség alakulhat ki, különösen hosszú távú alkalmazást követően.
Gyógyszerfüggő vagy gyógyszerabúzusra hajlamos betegek kezelése rövid időtartamú legyen, szigorú orvosi ellenőrzés mellett.
Ha egy beteg nem igényel további tramadol-kezelést, az elvonási tünetek megelőzése céljából a dózis fokozatos csökkentése ajánlott.

Az Adamon nem megfelelő helyettesítő opioid-dependens betegeknek. Annak ellenére, hogy opioid agonista, nem nyomja el a morfinelvonás tüneteit.
Terápiás adag mellett is előfordultak görcsrohamok, és ennek veszélye nő a napi adag felső határát meghaladó dózisok alkalmazása esetén. Epilepsziás anamnézisű vagy görcskészséget mutató betegnél a tramadol csak nagyon indokolt esetben alkalmazható. A görcsrohamok előfordulásának veszélye megnő azoknál a betegeknél, akik tramadol mellett görcsküszöböt csökkentő gyógyszereket szednek
(lásd 4.5 pont).

Óvintézkedések
Az Adamon fokozott óvatossággal adható olyan betegeknek, akik korábban túlérzékenységet mutattak opioidokra, súlyos vese-, illetve májelégtelenség esetén, fejsérülések, tudatzavar, intracranialis nyomásfokozódás esetében, valamint sokk- vagy fokozott görcskészség esetén.

Terápiás adagban alkalmazva a légzésdepresszió kialakulásának veszélye csekély. Ugyanakkor az Adamon csak óvatosan adható légzésdepressziós betegeknek, túlzott bronchialis szekréció esetén, továbbá központi idegrendszeri depresszánsokat szedő betegeknek.

A készítmény szacharózt tartalmaz. Ritkán előforduló, örökletes fruktóz-intoleranciában, glükóz-galaktóz malabszorpcióban vagy szacharáz-izomaltáz hiányban a készítmény nem szedhető.

CYP2D6 metabolizmus
A tramadol metabolizmusa a CYP2D6 májenzimen keresztül történik. Ha egy betegnél ezen enzim működése elégtelen vagy teljesen hiányzik, akkor nem biztos, hogy megfelelő fájdalomcsillapító hatás érhető el. A becslések alapján a kaukázusi népcsoportba tarzozók akár 7%-ánál fennállhat ez az elégtelenség. Ugyanakkor az ultragyors metabolizációjú betegeknél fennáll a lehetősége az opioid-toxicitással összefüggő mellékhatások kialakulásának, még a szokásos dózisok mellett is.
Az opioid-toxicitás általános tünetei közé tartozik a zavartság, az aluszékonyság, a felületes légzés, a szűk pupillák, a hányinger, a hányás, a székrekedés és az étvágytalanság. Súlyos esetekben előfordulhat életveszélyes, és nagyon ritkán halálos keringési és légzési elégtelenség. Az ultragyors metabolizáció becsült prevalenciáját a különböző népcsoportokban az alábbi összefoglaló mutatja:

Népesség: Prevalencia (%)
Afrikai/etiópiai 29%
Afroamerikai 3,4-6,5%
Ázsiai 1,2-2%
Kaukázusi 3,6-6,5%
Görög 6,0%
Magyar 1,9%
Észak-európai 1-2%

Posztoperatív alkalmazás gyermekeknél
A szakirodalmi publikációk alapján a tramadol alkalmazása gyermekeknél tonsillectomiát és/vagy obstruktív alvási apnoe miatti adenoidectomiát követő posztoperatív szakban ritkán életveszélyes nemkívánatos hatásokhoz vezethet. A posztoperatív fájdalomcsillapítás céljából gyermekeknél alkalmazott tramadol esetében fokozott óvatosság ajánlott, az opioid toxicitás-tüneteinek - beleértve a légzésdepressziót - szoros monitorozásával.

Károsodott légzésfunkciójú gyermekek
Nem ajánlott a tramadol alkalmazása olyan gyermekeknél, akiknek a légzésfunkciója károsodott, például neuromuszkuláris betegségekben, súlyos szív- vagy légzőrendszeri betegségekben, felső légúti vagy tüdőfertőzésekben, többszörös traumák vagy kiterjedt műtéti beavatkozások esetén. Ezek a tényezők súlyosbíthatják az opioid-toxicitás tüneteit.

Szedatívumokkal (pl. benzodiazepinnel és hasonló készítményekkel történő együttes alkalmazás kockázatai
Az Adamon retard kemény kapszula és a szedatív készítmények (pl. benzodiazepinek és hasonló készítmények) együttes alkalmazása bódultsághoz, légzésdepresszióhoz, kómához vagy halálhoz vezethet. Ezen kockázatok elkerülése érdekében ezen készítmények együttes alkalmazása csak abban az esetben javasolt, ha a kezelésre más alternatíva nincs. Ha az Adamon retard kemény kapszulát mégis szedatívumokkal együtt alkalmazzák, a legkisebb hatásos dózis lehető legrövidebb ideig alkalmazandó.
Az így kezelt betegeket fokozott figyelemmel kell kísérni a bódultság és a légzésdepresszió kockázata miatt. Javasolt a betegek és hozzátartozóik/gondozóik felvilágosítása e tünetekkel kapcsolatban.

Alvás alatti légzészavarok
Az opioidok alvás alatti légzészavarokat, köztük centrális alvási apnoét (CSA) és alvás alatti hypoxaemiát okozhatnak. Az opioidok alkalmazása dózisfüggően fokozza a CSA kialakulásának kockázatát. CSA-ban szenvedő betegeknél megfontolandó az opioidok összdózisának csökkentése.

Mellékvesekéreg-elégtelenség
Az opioid analgetikumok időnként reverzibilis mellékvesekéreg-elégtelenséget okozhatnak, amely monitorozást és glükokortikoid-pótló kezelést igényel. Az akut vagy krónikus mellékvesekéreg-elégtelenség tünetei lehetnek például súlyos hasi fájdalom, hányinger és hányás, alacsony vérnyomás, rendkívüli fáradtságérzés, csökkent étvágy és testtömegcsökkenés.

Szerotonin-szindróma
A potenciálisan életveszélyes szerotonin-szindrómáról számoltak be olyan betegek esetén, akik tramadolt kaptak egyéb szerotonerg gyógyszerekkel kombinálva vagy önmagában (lásd 4.5, 4.8 és 4.9 pont).
Ha az egyéb szerotonerg gyógyszer egyidejű alkalmazása klinikailag indokolt, a beteg gondos megfigyelése ajánlott, különösen a kezelés megkezdésekor és minden dózisemeléskor.
A szerotonin-szindróma tünetei közé tartozhatnak a mentális állapot változásai, a vegetatív labilitás, neuromuscularis rendellenességek és/vagy gastrointestinalis tünetek.
Amennyiben szerotonin-szindróma gyanúja merül fel, a tünetek súlyosságától függően mérlegelni kell a dózis csökkentését vagy a kezelés leállítását. A szerotonerg gyógyszerek alkalmazásának leállítása általában gyors javulást eredményez.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Az Adamon álmosságot, szédülést, hányingert, kábultságot stb. okozhat, és ezt a hatást az alkohol, antihisztaminok vagy más központi idegrendszeri depresszánsok használata erősítheti.
Az érintett betegeket figyelmeztetni kell, hogy a gépjárművezetés vagy baleseti veszéllyel járó munkavégzés tilos.


4.9 Túladagolás

Tünetek
A tramadol túladagolásának tünetei: hányás, szűkült pupilla, szedáció, görcsrohamok, légzésdepresszió és alacsony vérnyomás, keringési elégtelenséggel és kómával. Légzési elégtelenség szintén előfordulhat. Ezek a tünetek típusosak az opioid fájdalomcsillapítókra.
Beszámoltak szerotonin-szindrómáról is.

Kezelés
A túladagolás kezelése a légzési és keringési funkciók fenntartására irányul. A légzésdepresszió visszafordítható naloxon használatával, a görcsrohamok diazepámmal oldhatók. A naloxon adagolása megnövelheti a görcsveszélyt.
A heveny tramadol-túladagolás kezelésére a hemodialízis vagy hemofiltráció önmagában nem elegendő vagy megfelelő, tekintettel arra, hogy a tramadol ezekkel az eljárásokkal a szérumból lassan ürül.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Az opioidok közül a petidin olyan betegeken, akik előzőleg 14 napon belül monoamin-oxidáz (MAO)-gátlót kaptak, életveszélyes interakciókat okozott, melyek a központi idegrendszert, a légzés és a keringés központját érintették. A tramadol esetében sem zárható ki hasonló kölcsönhatás MAO-gátlókkal.

A központi idegrendszerre ható más szerekkel (beleértve az alkoholt is) együtt adva a központi idegrendszeri depresszív hatás erősödhet.

A tramadol görcsrohamokat válthat ki és növelheti a szelektív szerotoninvisszavétel-gátlók (SSRI-k), szerotonin-noradrenalinvisszavétel-gátlók (SNRI-k), triciklusos antidepresszánsok, antipszichotikumok és egyéb görcsküszöbcsökkentő gyógyszerek (úgymint bupropion, mirtazapin, tetrahidrokannabinol) görcskeltő potenciálját (lásd 4.4 pont).
A tramadol és szerotonerg gyógyszerek együttadása, úgymint a szelektív szerotoninvisszavétel-gátlók (SSRI-k), szerotonin-noradrenalin visszavételgátlók (SNRI-k), MAO-gátlók (lásd 4.3 pont), triciklusos antidepresszánsok és a mirtazapin, szerotonin-szindrómát okozhat, ami potenciálisan életveszélyes állapot (lásd 4.4 és 4.8 pont).

Az Adamon karbamazepinnel történő együttes alkalmazása esetén a tramadol szérumkoncentrációja feltűnően csökken, ami csökkentheti a fájdalomcsillapító hatás mértékét és időtartamát.
Tramadol és kumarin-származékok (pl. warfarin) együttes alkalmazásakor egyes betegeknél megemelkedett INR és véraláfutás fordult elő, ezért óvatosan kell eljárni.

Az Adamon kevert agonista/antagonista gyógyszerekkel (pl. buprenorfin, nalbufin, pentazocin) való kombinálása nem javasolt, mivel egy tiszta agonista fájdalomcsillapító hatása ilyen körülmények között csökkenhet.

Szedatívumok (mint a benzodiazepin és hasonló szerek)
Az opioidok és a szedatívumok (mint a benzodiazepin és hasonló szerek) együttes alkalmazása megnöveli a bódultság, a légzésdepresszió, a kóma és a halál kockázatát a központi idegrendszeri depresszáns hatás erősítése által. Az együttes alkalmazás során a dózis és az időtartam a lehető legkisebb legyen (lásd 4.4. pont).

Táplálékkal való kölcsönhatás nincs.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Hányinger, hányás és szédülés gyakran (több mint 10%-ban) előfordul.

A mellékhatások besorolása előfordulásuk gyakorisága alapján történik:

Nagyon gyakori: ? 1/10
Gyakori: ? 1/100 - < 1/10
Nem gyakori: ? 1/1000 - < 1/100
Ritka: ? 1/10 000 - < 1/1000
Nagyon ritka: < 1/10 000
Nem ismert: a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból a gyakoriság nem állapítható meg

A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Gyakori: verejtékezés
Nem gyakori: bőrtünetek (viszketés, bőrkiütés, urticaria).

A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei
Ritka: motoros gyengeség.

Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Gyakori: fáradtság.

Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek
Ritka: étvágyváltozás
Nem ismert: hypoglykaemia, hyponatraemia

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon gyakori: hányinger, hányás
Gyakori: székrekedés, szájszárazság
Nem gyakori: öklendezés, gastrointestinalis bántalmak (nyomásérzés a gyomorban, puffadás).

Érbetegségek és tünetek
Nagyon ritka: kipirulás.

Idegrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon gyakori: szédülés
Gyakori: álmosság
Ritka: epileptiform görcsroham. Ezek főleg nagy tramadol adagok alkalmazása után fordultak elő vagy olyan gyógyszerek egyidejű alkalmazása során, amelyek csökkentik a görcsküszöböt vagy maguk is agyi görcsrohamokat idéznek elő (pl. antidepresszánsok, antipszichotikumok) (lásd 4.5 pont).
Paraesthesia és tremor
Nagyon ritka: vertigo.
Nem ismert: Szerotonin-szindróma

Immunrendszeri betegségek és tünetek
Ritka: Igen ritka esetekben allergiás reakciót (pl. nehézlégzés, hörgőgörcs, asztmás légzés, angioneurotikus ödéma) és anafilaxiát szintén jelentettek.

Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
Nagyon ritka: Asztma rosszabbodását szintén jelentették, bár ok-okozati összefüggést nem mutattak ki.
Nem ismert: csuklás
Légzésdepresszió előfordult. Az előírt adagok nagyfokú túllépése és más centrális depresszív hatású szerek egyidejű alkalmazása előidézhet légzésdepressziót.

Máj- és epebetegségek, illetve tünetek
Nagyon ritka: Néhány esetben a májenzimek átmeneti megemelkedését figyelték meg a tramadol alkalmazása során.

Pszichiátriai kórképek
Ritka: az Adamon alkalmazását követően pszichés mellékhatások észlelhetőek, amelyek erőssége és természete egyénenként különbözik (a személyiségtől és a kezelés időtartamától függően). Ezek magukba foglalnak kedélyállapot változást (általában emelkedett hangulat, esetenként rossz közérzet), aktivitásváltozást (általában csökkent, néha fokozott), változásokat a kognitív és szenzoriális képességben (pl. határozott viselkedésmód, érzékelési zavarok), hallucináció, zavartság, alvászavarok, félelemérzéses álmok.
Tartós alkalmazásakor gyógyszerfüggőség előfordulhat. Az elvonási tünetek, hasonlóan az opioidok elvonási tüneteihez: izgatottság, szorongás, idegesség, álmatlanság, hyperkinesis, remegés és gastrointestinalis tünetek.

Szembetegségek és szemészeti tünetek
Ritka: kettős látás.

Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek
Nem gyakori: a tramadol hatással lehet a szív- és keringés-szabályozásra (palpitáció, tachycardia, posturalis/testhelyzeti hypotensio vagy cardiovascularis collapsus. Ezek a mellékhatások főleg intravénás alkalmazás során, valamint fokozott fizikai megterheléskor fordulnak elő.
Ritka: bradycardia, vérnyomás-emelkedés.

Vese- és húgyúti betegségek és tünetek
Ritka: vizeletürítési rendellenesség.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Opioidok
ATC kód: N02AX02

A tramadol centrálisan ható fájdalomcsillapító, aminek opioid-agonista tulajdonságai vannak.
A tramadol két enantiomerből áll, a (+)-izomer túlnyomóan opioid hatással rendelkezik, elsősorban a
µ-receptorhoz kötődve.
A (-)-izomer erősíti a (+) izomer fájdalomcsillapító hatását és noradrenalin- és szerotoninvisszavétel-gátló hatásánál fogva módosítja a fájdalomimpulzusok továbbítását. A fájdalomcsillapítás időtartama, a szájon át alkalmazott, azonnali hatóanyagleadású tramadol esetében 3-6 órának bizonyult, a legjobb hatással a bevételt követő 1-4 órában.
A tramadolnak köhögéscsillapító hatása is van. Előírt adagban a szájon át alkalmazott tramadol hatása a légző-, valamint a szív- és keringési rendszerre klinikailag elhanyagolható. A tramadol hatása a morfinénak 1/10 - 1/6-a.

Gyermekek és serdülők
Az enterálisan és parenterálisan adott tramadol hatásait több mint 2000, újszülöttkor és 17 éves kor közötti gyermekgyógyászati beteg bevonásával végzett klinikai vizsgálatokban értékelték. A fájdalom kezelésének vizsgált javallatai közé tartozott többek között a sebészeti beavatkozás (főként hasi műtétek) és szájsebészeti fogeltávolítás utáni fájdalom, törések, égési sérülések és traumák, valamint egyéb, olyan állapotok által előidézett fájdalom, ami valószínűleg legalább 7 napos fájdalomcsillapító kezelést igényel.

A legfeljebb 2 mg/kg egyszeri dózisokban vagy a napi legfeljebb 8 mg/kg ismételt dózisokban (maximum 400 mg naponta) adott tramadol hatásosabbnak bizonyult, mint a placebo és hatásosabb vagy ugyanolyan hatásos volt, mint a paracetamol, nalbufin, petidin, illetve az alacsony dózisú morfin. Az elvégzett vizsgálatok a tramadol hatásosságát igazolták. A tramadol biztonságossági profilja hasonló volt a felnőtt, és az 1 évesnél idősebb gyermekgyógyászati betegeknél (lásd 4.2 pont).

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
Szájon át történő alkalmazás esetén a felszabaduló tramadol kb. 90%-a felszívódik. Abszolút biohasznosulása megközelítőleg 70%, függetlenül az egyidejű táplálékfelvételtől.
A felszívódott és a nem-metabolizált formában hozzáférhető tramadol közti különbség valószínűleg a lassú first-pass hatásnak tulajdonítható. A first-pass hatás szájon át történő alkalmazás után max. 30%. A tramadolnak magas a szöveti affinitása, látszólagos térfogateloszlása 203 ± 40 liter szájon át történő alkalmazás után, egészséges önkéntesekben.
Plazmafehérjékhez való kötődése 20%.
Adamon 50 egyszeri alkalmazását követően, a Cmax 70 ± 16 ng/ml-es plazma-csúcskoncentráció 5,3 óra múlva jelentkezett.
Adamon 100 alkalmazása után a Cmax 137 ± 27 ng/ml csúcskoncentráció 5,9 óra múlva jött létre. Adamon 200 alkalmazását követően 6,5 óra múlva mutatkozott a Cmax 294 ± 82 ng/ml-es csúcskoncentráció.
A referencia termék (Tramadol azonnali hatóanyagleadású kapszula, 200 mg tramadol-klorid) a Cmax 640 ±143 ng/ml csúcskoncentrációt 2 óra után érte el.
A lassú hatóanyagleadású formák egyszeri alkalmazása után a relatív biohasznosulás
89% és 100%-ra nő többszöri adag alkalmazása után, a referenciatermékhez viszonyítva.

Eloszlás
A tramadol átjut a vér-agy gáton és a placentán. A hatóanyag és O-demetil származéka nagyon kis százalékban található meg az anyatejben (0,1%-a, illetve 0,002%-a a bevett mennyiségnek).

Biotranszformáció
Emberben a tramadol főleg N- és O-demetilációval és az O-demetiláció termékeinek glükuronsavval történő konjugációja útján metabolizálódik.
Csak az O-demetil-tramadol aktív farmakológiailag. Jelentős egyéni különbségek vannak az egyéb metabolitok mennyisége között. Eddig 11 metabolitot mutattak ki a vizeletben.
Állatkísérletek azt mutatták, hogy az O-demetil-tramadol sokkal hatásosabb (2-4-szer), mint az anyavegyület. Ennek felezési ideje t1/2ß (6 egészséges önkéntes) 7,9 óra (5,4-9,6 h közötti tartományban), körülbelül annyi, mint a tramadolé.
A citokróm P 450 izoenzimei közül a CYP3A4 és CYP2D6 részt vesznek a tramadol metabolizmusában, így ezek gátlása befolyásolja a tramadol és aktív metabolitjainak plazmakoncentrációját.

Elimináció
A tramadol és metabolitjai szinte teljesen kiválasztódnak a vesén keresztül, a kumulatív, vizelettel történő kiválasztás 90%-a az alkalmazott dózis teljes radioaktivitásának. Az eliminációs fázis felezési ideje t1/2 megközelítőleg 6 óra, függetlenül az alkalmazás módjától.
75 év feletti betegekben ez 1,4-szeresére nyúlhat.
Csökkent máj- és vesefunkció esetében a felezési idő kissé megnyúlhat. Májcirrózisban szenvedő betegekben az eliminációs felezési időt 13,3 ± 4,9 órában (tramadol) és 18,5 ± 9,4 órában (O-demetil-tramadol) állapították meg, extrém esetekben 22,3 óra, ill. 36 óra volt megfigyelhető. Veseelégtelenségben szenvedők értékei (kreatinin-clearance < 5 ml/perc) 11 ± 3,2 óra, ill. 16,9 ± 3 óra voltak, extrém esetben 19,5 óra, ill. 43,2 óra.

Linearitás/nem linearitás
A tramadolnak a terápiás adagolási tartományban lineáris farmakokinetikai profilja van.

Farmakokinetikai/farmakodinámiás összefüggés
A szérumkoncentráció és a fájdalomcsökkentő hatás közti összefüggés dózisfüggő, de jelentős eltéréseket mutat az egyes esetekben. Általában egy 100-300 ng/ml-es szérumkoncentráció hatásos.

Gyermekek és serdülők
Az egyszeri, valamint ismételt dózisokban adott per os, tramadol és O-dezmetil-tramadol farmakokinetikája az 1-16 év közötti korú alanyoknál általában hasonlónak bizonyult ahhoz, amit a felnőtteknél megfigyeltek, amikor az adagot testtömegre korrigálták, azonban a 8 éves, illetve fiatalabb gyermekeknél nagyobb volt az egyének közötti eltérés.

A tramadol és O-dezmetil-tramadol farmakokinetikáját vizsgálták 1 évesnél fiatalabb gyermekeknél, de nem jellemezték teljes mértékben. Az ezzel a korcsoporttal végzett vizsgálatokból származó információk arra utalnak, hogy a CYP2D6-on végbemenő O-dezmetil-tramadol képződés sebessége folyamatosan növekszik az újszülöttek esetében, akiknél a CYP2D6 aktivitás felnőttkori szintje feltételezhetően körülbelül 1 éves korra alakul ki. Ezen kívül az éretlen glükuronidizációs rendszer és éretlen veseműködés az O-dezmetil-tramadol lassú eliminációját, valamint akkumulációját idézheti elő az 1 évesnél fiatalabb gyermekeknél.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A hagyományos - farmakológiai biztonságossági, ismételt dózisú toxicitási, genotoxicitási, karcinogenitási, reprodukciós toxicitási -vizsgálatokból származó nem klinikai jellegű adatok azt igazolták, hogy a készítmény alkalmazásakor humán vonatkozásban különleges kockázat nem várható.

Patkányokon és nyulakon végzett tramadol vizsgálatok nem mutattak ki teratogén hatást. Ugyanakkor késleltetett csontosodásban megnyilvánuló embriotoxicitás kimutatható volt. A termékenység, a nemzőképesség és az utódok fejlődése nem érintett.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

10 db, 30 db, 50 db retard kemény kapszula PVC/PVDC/Al buborékcsomagolásban és dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés ? ? (két keresztes)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25 °C-on tárolandó.
A nedvességtől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

2 év


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Viatris Healthcare Limited
Damastown Industrial Park
Mulhuddart
Dublin 15
DUBLIN
Írország

8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMAI

OGYI-T-6970/01 ADAMON 50 mg retard kemény kapszula 10×
OGYI-T-6970/02 ADAMON 50 mg retard kemény kapszula 30×
OGYI-T-6970/03 ADAMON 50 mg retard kemény kapszula 50×

OGYI-T-6970/04 ADAMON 100 mg retard kemény kapszula 10×
OGYI-T-6970/05 ADAMON 100 mg retard kemény kapszula 30×
OGYI-T-6970/06 ADAMON 100 mg retard kemény kapszula 50×

OGYI-T-6970/07 ADAMON 150 mg retard kemény kapszula 10×
OGYI-T-6970/08 ADAMON 150 mg retard kemény kapszula 30×
OGYI-T-6970/09 ADAMON 150 mg retard kemény kapszula 50×

OGYI-T-6970/10 ADAMON 200 mg retard kemény kapszula 10×
OGYI-T-6970/11 ADAMON 200 mg retard kemény kapszula 30×
OGYI-T-6970/12 ADAMON 200 mg retard kemény kapszula 50×


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2004. december 20.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2010. június 30.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2023.június 19.






OGYÉI/40198/2023
OGYÉI/40200/2023
OGYÉI/40201/2023
OGYÉI/40203/2023




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
Az Adamon nem alkalmazható terhesség alatt, mivel a tramadol biztonságosságára terhes nőknél nincs megfelelő bizonyíték. A szülés előtt vagy közben alkalmazott tramadol nem befolyásolja a méhösszehúzódást. Újszülötteknél változást indukálhat a légzési frekvenciában, ennek általában nincs klinikai jelentősége.

Szoptatás
Az anyának beadott tramadol dózisának körülbelül 0,1%-a választódik ki az anyatejbe. A szülés utáni közvetlen időszakban az anyának adott per os dózis legfeljebb napi 400 mg, így a szoptatott csecsemőbe jutó átlagos tramadol-mennyiség megfelel az anya testtömege szerint korrigált dózis 3%-ának. Emiatt a tramadol alkalmazása nem javasolt a szoptatás alatt, vagy alternatív megoldásként a szoptatás felfüggesztése javasolt a tramadol-kezelés időtartama alatt. A szoptatás felfüggesztése általában nem szükséges egyetlen adag tramadol bevételét követően.