Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

COVEREX KOMB. TABLETTA 30X

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Egis Gyógyszergyár Zrt.
Hatástani csoport:
C09BA Angiotenzin-konvertáló enzim (ace) gátlók és vizelethajtók kombinációi
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-08404/01
Hatóanyagok:
Indapamidum
PerindoprilumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Legfeljebb 30 °c-on tárolandó
Eredeti csomagolásban
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Májbetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
Gyerekeknek nem adható
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Vesebetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Laktóz intolerancia
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

A Coverex Komb tablettát naponta egyszer, lehetőleg reggel, étkezés előtt javasolt bevenni.
Amennyiben lehetséges, ajánlott az adagot az egyes összetevőkkel egyénre szabottan kititrálni. Ha klinikailag indokolt, a perindopril-monoterápiáról a Coverex Komb-ra való áttérés megfontolandó.

Különleges betegcsoportok

Idősek (lásd 4.4 pont)
A kezelés elkezdése előtt mérlegelni kell a várható vérnyomáscsökkenést és a veseműködés állapotát.

Vesekárosodás (lásd 4.4 pont)
Súlyos vesekárosodás esetén (kreatinin-clearance ? 30 ml/perc), a készítmény alkalmazása ellenjavallt.
Közepesen súlyos vesekárosodás esetén (kreatinin-clearance 30-60 ml/perc), a készítmény összetevőit külön-külön, megfelelő dózisban kombinálva ajánlatos elkezdeni a kezelést.
Ha a kreatinin-clearance 60 ml/perc vagy nagyobb, az adagot nem szükséges módosítani.
A kezelés során megfelelő gyakorisággal kell ellenőrizni a szérum kreatinin- és káliumszintjét.

Májkárosodás (lásd 4.3, 4.4 és 5.2 pont)
Súlyos májkárosodás esetén a kezelés ellenjavallt.
Közepes fokú májkárosodás esetén nincs szükség dózismódosításra.

Gyermekek és serdülők
A perindopril-terc-butilamin/indapamid biztonságosságát és hatásosságát gyermekek és betöltött 18 év alatti serdülők esetében nem igazolták. Nem áll rendelkezésre elegendő adat.
Gyermekek és serdülők esetében a Coverex Komb tabletta nem alkalmazható.

Az alkalmazás módja
Szájon át történő alkalmazásra.




Ellenjavallat

4.3 Ellenjavallatok

A perindoprilre vonatkozóan
* A készítmény hatóanyagával vagy bármely más ACE-gátlóval szembeni túlérzékenység.
* Korábbi ACE-gátló-kezeléssel összefüggő angiooedema (Quincke-oedema) a kórtörténetben (lásd 4.4 pont).
* Örökletes vagy idiopathiás angiooedema.
* Terhesség második és harmadik trimesztere (lásd 4.4 és 4.6 pontok).
* A Coverex Komb egyidejű alkalmazása aliszkiréntartalmú készítményekkel ellenjavallt diabetes mellitusban szenvedő vagy károsodott veseműködésű betegeknél (GFR < 60 ml/perc/1,73 m2) (lásd 4.5 és 5.1 pont).
* Szakubitril/valzartán-terápia egyidejű alkalmazása. A Coverex Komb-kezelést legkorábban 36 órával a szakubitril/valzartán utolsó adagját követően szabad elkezdeni (lásd még 4.4 és 4.5 pont).
* Extrakorporális kezelések esetén, ha a vér negatív töltésű membránokkal érintkezik (lásd 4.5 pont).
* Jelentős kétoldali arteria renalis stenosisban vagy vesearteria-stenosisban egy működő vese esetén (lásd 4.5 pont).

Az indapamidra vonatkozóan
* A készítmény hatóanyagával, vagy bármely más szulfonamiddal szembeni túlérzékenység.
* Súlyos vesekárosodás (kreatinin-clearance ? 30 ml/perc).
* Hepaticus encephalopathia.
* Súlyos májkárosodás.
* Hypokalaemia.

Coverex Komb-ra vonatkozóan
* A készítmény 6.1 pontban felsorolt bármely segédanyagával szembeni túlérzékenység.

Kellő klinikai tapasztalat hiányában a Coverex Komb nem adható
* dializált betegeknek,
* kezeletlen, dekompenzált szívelégtelenségben szenvedő betegeknek.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Figyelmeztetések

Perindoprilhez és indapamidhoz kapcsolódóan

Lítium
A lítiumot és a perindopril és indapamid kombinációt általában nem javallt egyidejűleg alkalmazni (lásd 4.5 pont).

Perindoprilhez kapcsolódóan

A renin-angiotenzin-aldoszteron rendszer kettős blokádja (RAAS)
Bizonyíték van rá, hogy az ACE-gátlók, angiotenzin II-receptor-blokkolók vagy az aliszkirén egyidejű alkalmazása fokozza a hypotonia, hyperkalaemia és csökkent veseműködés kockázatát (beleértve az akut veseelégtelenséget is), ezért a RAAS ACE-gátlók, angiotenzin II-receptor-blokkolók vagy aliszkirén kombinált alkalmazásával történő kettős blokádja nem javasolt (lásd 4.5 és 5.1 pont).
Ha a kettősblokád-kezelést abszolút szükségesnek ítélik, az csak szakorvos felügyeletével, a vesefunkció,az elektrolitszintek és a vérnyomás gyakori és szoros ellenőrzése mellett történhet.
Az ACE-gátlók és angiotenzin II-receptor-blokkolók nem alkalmazhatók egyidejűleg diabeteses nephropathiában szenvedő betegeknél.

Káliummegtakarító gyógyszerek, káliumpótlók vagy káliumtartalmú sópótlók
A perindopril kombinálása káliummegtakarító gyógyszerekkel, káliumpótlókkal, illetve káliumtartalmú sópótlókkal általában nem javasolt (lásd 4.5 pont).

Neutropenia/agranulocytosis/thrombocytopenia/anaemia
ACE-gátlókkal kezelt betegeknél neutropenia/agranulocytosis, thrombocytopenia és anaemia kialakulását jelentették. Ép vesefunkció esetén és egyéb súlyosbító tényezők nélkül ritka a neutropenia fellépése. Kollagén-érbetegségben, immunszuppresszív kezelés során, allopurinol- vagy prokainamid-kezelés ideje alatt, illetve ezek kombinációjakor különösen körültekintően kell alkalmazni a perindoprilt, főleg eleve károsodott vesefunkció esetén. E betegek közül néhány esetében súlyos fertőzés alakult ki, amely olykor nem reagált az erélyes antibiotikum-kezelésre. Ha ebben a betegcsoportban alkalmazzák a perindoprilt, ajánlatos rendszeresen ellenőrizni a fehérvérsejtszámot, és figyelmeztetni kell a betegeket, hogy jelezzék, ha bármilyen fertőzésre utaló tünetet (például torokfájás, láz) észlelnek (lásd 4.5 és 4.8 pontok).

Renovascularis hypertonia
Olyan betegeknél, akiknél kétoldali artéria renalis szűkület, vagy az egyetlen funkcionáló vese artériájának szűkülete áll fenn, az ACE-gátlóval történő kezelés fokozza a súlyos hypotonia és a veseelégtelenség rizikóját (lásd 4.3 pont). A diuretikus kezelés súlyosbító tényező lehet. Akár egyoldali veseartéria-szűkület esetén is csökkenhet a vesefunkció, a szérum kreatinin kisebb eltérése mellett.

Túlérzékenység/angiooedema
ACE-gátlókkal (köztük perindoprillel) kezelt betegeknél ritkán észlelték az arc, a végtagok, az ajkak, a nyelv, a glottis és/vagy a gége angiooedemáját (lásd 4.8 pont). Ez a kezelés ideje alatt bármikor előfordulhat. Ilyen esetekben azonnal abba kell hagyni a perindopril adását, és a tünetek teljes megszűnéséig megfelelően monitorozni kell a beteg állapotát; ezután lehet csak a beteget elbocsájtani. Az arcra és az ajkakra korlátozódó duzzanatok általában spontán megszűnnek, de az antihisztaminok adását hasznosnak találták a tünetek enyhítésében.
A gége angioneuroticus oedemája halálos lehet. A nyelv, a glottis, illetve a gége duzzanata légúti elzáródáshoz vezethet, ezért sürgős ellátást igényel. Ennek keretében szubkután adrenalin oldat (1:1000 hígításban, 0,3-0,5 ml) adása és/vagy a légutak biztosítása válhat szükségessé.

ACE-gátlót szedő feketebőrű betegeknél magasabb az angiooedema incidenciája, mint a nem-feketebőrű betegeknél.

A kórelőzményben szereplő más eredetű angiooedema esetén az ACE-gátló-kezelés során is nagyobb lehet az angiooedema kockázata (lásd 4.3 pont).

ACE-gátlóval kezelt betegeknél ritkán intestinalis angiooedemáról számoltak be. Ezeknél a betegeknél hasi fájdalom jelentkezett (émelygéssel vagy hányással, vagy ezek nélkül). Bizonyos esetekben nem előzte meg a tüneteket facialis angiooedema és a C-1-észteráz-szint normális volt. Az angiooedema diagnózisához CT-vizsgálat vagy ultrahang-vizsgálat vagy sebészi feltárás vezetett, és a tünetek elmúltak az ACE-gátló-kezelés leállítását követően. ACE-gátló-terápiában részesülő betegeknél jelentkező hasi fájdalom differenciáldiagnózisakor figyelembe kell venni intestinalis angiooedema lehetőségét is.

Az angiooedema fokozott kockázata miatt a perindopril és a szakubitril/valzartán egyidejű alkalmazása ellenjavallt (lásd 4.3 pont). A szakubitril/valzartán-kezelés nem kezdhető el a perindopril-kezelés utolsó adagjának bevételét követő 36 órán belül. Amennyiben a szakubitril/valzartán-kezelést leállítják, a perindopril-kezelés nem kezdhető el a szakubitril/valzartán utolsó adagját követő 36 órán belül (lásd 4.3 és 4.5 pont).
Az ACE-gátlók NEP-gátlókkal (például racekadotril), mTOR-gátlókkal (például szirolimusz, everolimusz, temszirolimusz) és gliptinekkel (például linagliptin, szaxagliptin, szitagliptin, vildagliptin) történő egyidejű alkalmazása az angiooedema kialakulásának fokozott kockázatához vezethet (például a légutak vagy nyelv duzzanata légzéskárosodással vagy anélkül) (lásd 4.5 pont).
A racekadotril-, mTOR-gátló- (például szirolimusz, everolimusz, temszirolimusz) és gliptin- (például linagliptin, szaxagliptin, szitagliptin, vildagliptin) kezelés megkezdésekor elővigyázatosság szükséges azoknál a betegeknél, akik már ACE-gátló-kezelésben részesülnek.

Anaphylactoid reakció deszenzibilizálás alatt
Hártyásszárnyú rovarok (méhek, darazsak) mérgei elleni deszenzibilizálással egyidejű ACE-gátló-kezeléskor - izolált esetekben ugyan - de életveszélyes, elhúzódó anaphylactoid reakciókról is beszámoltak. Ezért az ACE-gátlókat deszenzibilizálással kezelt allergiás egyéneknél óvatosan kell alkalmazni, és mérget tartalmazó immunterápiával kezelt betegekben pedig kerülni kell az adásukat. Mindazonáltal ezek az anaphylaxiás reakciók megelőzhetők, ha a deszenzibilizálás előtt legalább 24 órával ideiglenesen felfüggesztik az ACE-gátló adását azoknál a betegeknél, akiknél az ACE-gátló-kezelésre és a deszenzibilizálásra egyaránt szükség van.

Anaphylactoid reakciók az LDL-aferezis során
ACE-gátlóval kezelt betegeknél, az alacsony sűrűségű lipoprotein (LDL) frakció dextrán-szulfátos aferezise közben ritkán előfordultak életveszélyes anaphylactoid reakciók. Ezek a reakciók elháríthatóak voltak, ha minden egyes aferezis-kezelés előtt átmenetileg felfüggesztették az ACE-gátló-kezelést.

Hemodializált betegek
ACE-gátlókkal kezelt és egyidejűleg ún. "high flux" membránokkal (például AN 69) hemodializált betegeknél anaphylactoid reakciókat észleltek. Hemodialízisre szoruló betegek kezelésekor megfontolandó más típusú dializáló membrán, vagy más csoportba tartozó vérnyomáscsökkentő használata.

Primaer hyperaldosteronismus
Primaer hyperaldosteronismusban szenvedő betegek általában nem reagálnak a renin-angiotenzin rendszer gátlásán keresztül ható antihipertenzív gyógyszerekre. Ezért a készítmény alkalmazása nem javasolt.

Terhesség
Perindopril-kezelés megkezdése nem javasolt a terhesség ideje alatt. Ha a perindopril-terápia nem nélkülözhetetlen, a terhességet tervező beteget át kell állítani más típusú vérnyomáscsökkentő szerre, amelynek alkalmazása terhességben bizonyítottan biztonságos. Terhesség megállapításakor a perindoprillel történő kezelést azonnal fel kell függeszteni, és megfelelő alternatív terápiát kell elkezdeni (lásd 4.3 és 4.6 pont).

Indapamidhoz kapcsolódóan

Hepaticus encephalopathia
Májműködési zavar esetén a tiazid csoportbeli diuretikumok, különösen az elektrolit-háztartás zavarának egyidejű fennállásakor, akár májkómáig is súlyosbodó hepaticus encephalopathiát okozhatnak. Amennyiben ez jelentkezik, a diuretikum alkalmazását azonnal abba kell hagyni.

Fényérzékenység
A tiazid és a tiazidokkal rokon vízhajtók adásával kapcsolatban fényérzékenységi reakciókról számoltak be (lásd 4.8 pont). Amennyiben a kezelés során fényérzékenységi reakció jelentkezik, a kezelést fel kell függeszteni. Ha a vízhajtó újbóli adása szükséges, a napfénynek, illetve mesterséges UVA-sugárzásnak kitett testrészek védelme javasolt.

Az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A perindoprilhez és indapamidhoz kapcsolódóan

Vesekárosodás
Súlyos vesekárosodás esetén, ha a kreatinin-clearance < 30 ml/min, a kezelés ellenjavallt. Azon hypertoniás betegeknél, akiknek korábban nem volt vesebetegségük, és vesefunkciós értékeik veseműködési zavar kialakulására utalnak, a kezelést le kell állítani és kisebb dózissal vagy csak az egyik összetevővel lehet újrakezdeni.
E betegek esetében kétheti kezelés után, majd a terápia stabil periódusában 2 havonta, rendszeresen ellenőrizni kell a szérum kreatinin- és káliumszinteket. Veseelégtelenséget főként súlyos szívelégtelenség vagy a háttérben meghúzódó vesekárosodás, például veseartéria-szűkület esetén tapasztaltak.
A gyógyszer általában nem javasolt kétoldali arteria renalis stenosis vagy egyetlen működő vese esetén.

Hypotonia, folyadék- és elektrolithiány
Sóhiányos betegekben (főként arteria renalis stenosis esetén) hirtelen vérnyomásesés léphet fel. Ezért ilyen betegek esetén rendszeresen figyelni kell a folyadék- és elektrolithiány jeleit (amely például rövid ideig tartó hányás vagy hasmenés miatt léphet fel). Ilyen betegeknél a szérum elektrolitszintek rendszeres ellenőrzése javasolt. Jelentős hypotonia esetén intravénás izotóniás sóoldat alkalmazása szükséges. Átmeneti hypotonia nem zárja ki a kezelés folytatását. A megfelelő vértérfogat és vérnyomás elérése után a kezelés kisebb dózissal vagy az egyik összetevővel folytatható.

Káliumszintek
A perindopril és az indapamid kombinációja nem gátolja meg a kezdeti hypokalaemia kialakulását, különösen diabeteses vagy veseelégtelenségben szenvedő betegeken nem. Így - mint minden egyéb diuretikumot is tartalmazó antihipertenzív kombináció alkalmazásakor - a szérum káliumszintet rendszeresen ellenőrizni kell.

Segédanyagok
A Coverex Komb tabletta ritkán előforduló örökletes galaktóz-intoleranciában, teljes laktázhiányban vagy glükóz-galaktóz malabszorpcióban nem szedhető.

A perindoprilhez kapcsolódóan

Köhögés
Az ACE-gátló-kezelés során száraz köhögésről számoltak be, ami jellegzetesen perzisztáló és a terápia felfüggesztésével megszűnik. Ennek a tünetnek a megjelenésekor iatrogén etiológiára is gondolni kell. Amennyiben a további ACE-gátló-kezelés feltétlenül indokolt, mérlegelhető a kezelés folytatása.

Gyermekek és serdülők
A perindopril hatásosságát és tolerálhatóságát gyermekek és betöltött 18 év alatti serdülők esetében (sem monoterápiaként, sem kombinációban) nem igazolták.

Hirtelen vérnyomásesés és/vagy akut veseelégtelenség (szívelégtelenségben, só- és/vagy folyadékhiányos betegekben, stb.)
Só- és/vagy folyadékhiányos betegekben (pl. szigorú sómentes diéta vagy elhúzódó diuretikus kezelés), kezdetben alacsony vérnyomás, arteria renalis stenosis, ödémával társult pangásos szívelégtelenség, ascitesszel járó cirrhosis hepatis esetén a renin-angiotenzin-aldoszteron rendszer jelentősen stimulált állapotát figyelték meg.
Ennek a rendszernek a blokkolása ACE-gátlók alkalmazásával - főleg az első dózis után, illetve a kezelés első két hetében - hirtelen vérnyomásesést, a szérum kreatininszint emelkedését, funkcionális veseelégtelenséget okozhat.
Az akut veseelégtelenség jelentkezhet hirtelen (bár ritkán) és kialakulhat később is. Ilyen esetekben a perindopril-kezelést alacsony dózissal célszerű kezdeni és az adagot fokozatosan kell emelni.

Idősek
A kezelés megkezdése előtt a vesefunkciót és a szérum káliumszintet ellenőrizni kell.
Az első dózis beadását követően fellépő hypotonia elkerülése érdekében, különösen a só- és folyadékhiányos betegekben, a perindopril kezdő dózisát a beteg klinikai válaszának függvényében kell beállítani.

Atherosclerosis
A hypotonia veszélye minden beteg esetén fennáll. Különös figyelmet kell fordítani ischaemiás szívbetegség, továbbá agyi keringési zavar esetén - a perindopril-kezelést ezen esetekben alacsonyabb dózissal kell kezdeni.

Renovascularis hypertonia
A renovascularis hypertonia megfelelő kezelése a revaszkularizáció. Mindazonáltal, a renovascularis hypertoniában szenvedő betegeknél a műtét elvégzéséig, vagy ha sebészeti beavatkozás nem lehetséges, az ACE-gátló-terápia előnyös lehet.
Ha a Coverex Komb-kezelést ismert vagy feltételezett veseartéria-stenosis esetén rendelik el, a kezelést kórházban, alacsony dózissal, a vesefunkció és a káliumszint folyamatos ellenőrzése mellett kell elkezdeni, ugyanis az ilyen betegek egy részében funkcionális veseelégtelenség alakult ki, amely a kezelés abbahagyásakor visszafejlődött.

Szívelégtelenség/súlyos szívelégtelenség
Súlyos szívelégtelenségben (NYHA IV. stádium) szenvedő betegek esetén a perindopril-kezelést szigorú orvosi ellenőrzés mellett és alacsony dózissal kell elkezdeni. Hypertoniás betegek és coronaria-elégtelenségben szenvedők béta-blokkoló-kezelését nem kell leállítani: az ACE-gátlót a béta-blokkoló mellett kell adni.

Diabeteses betegek
Inzulindependens diabetes mellitusban szenvedő betegek (spontán hajlam a káliumszint emelkedésére) esetén a kezelést orvosi felügyelettel és csökkentett kezdő dózis adásával kell elkezdeni.
Az előzőleg orális antidiabetikumokkal vagy inzulinnal kezelt diabeteses betegek esetében a vércukorszint gondos ellenőrzésére van szükség, főként az ACE-gátlóval végzett kezelés első hónapjában (lásd 4.5 pont).

Etnikai különbségek
A többi ACE-gátlóhoz hasonlóan a perindopril is nyilvánvalóan kevésbé hatékonyan csökkenti a vérnyomást feketebőrű betegeknél, mint a nem-feketebőrűeknél. Ennek feltehetően az az oka, hogy a feketebőrű hypertoniás betegek populációjában magasabb az alacsony plazma reninaktivitás prevalenciája.

Sebészeti beavatkozás/anesztézia
Anesztézia esetén az ACE-gátlók - elsősorban hipotenzív hatású anesztetikumokkal való együttadás esetén - vérnyomásesést okozhatnak. Amennyiben lehetséges, javasolt a hosszú hatású ACE-gátlók (mint pl. a perindopril) alkalmazását a műtét előtt egy nappal felfüggeszteni.

Aorta- vagy mitrális stenosis/hypertrophiás cardiomyopathia
ACE-gátlókat óvatosan szabad alkalmazni a bal kamra kiáramlási pályájának szűkülete esetén.

Májelégtelenség
ACE-gátlók alkalmazása során ritkán cholestaticus sárgasággal kezdődő, fulmináns májnekrózisba torkolló, olykor halálhoz vezető tünetegyüttest észleltek, amelynek patomechanizmusa nem ismert. Ha ACE-gátlóval kezelt betegen icterus alakul ki, vagy számottevően emelkednek a májenzim-értékek, abba kell hagyni az ACE-gátló szedését és megfelelő orvosi felügyelet alatt kell tartani a beteget (lásd 4.8 pont).

Hyperkalaemia
Egyes ACE-gátló- (például perindopril) kezelésben részesülő betegeknél a szérum káliumszintjének emelkedését észlelték. Az ACE-gátlók hyperkalaemiát okozhatnak, mivel gátolják az aldoszteron felszabadulását. Ez a hatás az ép vesefunkciójú betegeknél általában nem jelentős. A hyperkalaemia kialakulásának kockázata fokozott azokban a betegekben, akiknél az alábbi betegségek vagy állapotok állnak fenn: veseelégtelenség, a vesefunkció károsodása, idős kor (> 70 év), diabetes mellitus, interkurrens fertőzések, különösen fokozott dehidráció, acut cardialis decompensatio, metabolikus acidózis, káliummegtakarító diuretikumok (például spironolakton, eplerenon, triamteren, amilorid), káliumpótló készítmények vagy káliumtartalmú sópótlók egyidejű szedése, valamint más, a szérum káliumszintet növelő gyógyszer (például heparinok, ko-trimoxazol, más néven trimetoprim/szulfametoxazol) és különösképpen az aldoszteron-antagonisták és az angiotenzin-receptor-blokkolók egyidejű alkalmazása. Káliumpótló készítmények, káliummegtakarító diuretikumok vagy káliumtartalmú sópótlók használata - különösen a károsodott veseműködésű betegek esetében - a szérum káliumszint jelentős emelkedéséhez vezethet. A hyperkalaemia súlyos, néha halálos kimenetelű ritmuszavarokat okozhat. Az ACE-gátló-kezelésben részesülő betegeknél a káliummegtakarító diuretikumok és az angiotenzin-receptor-blokkolók alkalmazása esetén elővigyázatossággal kell eljárni, továbbá a szérum káliumszint és a vesefunkció monitorozása szükséges. Amennyiben a fent említett gyógyszerekkel történő együttes alkalmazás szükséges, akkor óvatosan és a szérum káliumszint gyakori ellenőrzése mellett kell alkalmazni őket (lásd 4.5 pont).

Indapamidhoz kapcsolódóan

Folyadék- és elektrolitegyensúly
Nátriumszint
A szérum nátrium szintjét a kezelés megkezdése előtt, majd ezt követően rendszeres időközönként mérni kell. A szérum nátriumszint-csökkenés kezdetben tünetmentes lehet, ezért szükséges a rendszeres ellenőrzés, amelynek idős vagy májcirrózisban szenvedő betegek esetében még gyakoribbnak kell lennie (lásd 4.8 és 4.9 pont). Bármilyen diuretikus kezelés okozhat hyponatraemiát, ami néha nagyon súlyos következményekkel járhat. A hypovolaemiával járó hyponatraemia dehidrációhoz és orthostaticus hypotoniához vezethet. Az egyidejű kloridion-vesztés másodlagosan kompenzatórikus metabolikus alkalózist eredményezhet: ennek incidenciája és mértéke csekély.

Káliumszint
A káliumvesztés hypokalaemiával a tiazid és rokon vegyületeinek fő mellékhatása. A hypokalaemia izomproblémákat okozhat. Rhabdomyolysis esetekről számoltak be, főként súlyos hypokalaemiával összefüggésben. A hypokalaemia kialakulását (? 3,4 mmol/l) bizonyos magas rizikójú betegcsoport esetében, mint például idősek és/vagy alultápláltak, sokféle gyógyszert szedők, asciteszes és ödémás cirrhosisos betegek, ischaemiás szívbetegségben és szívelégtelenségben szenvedők esetében meg kell előzni. Ezekben az esetekben a hypokalaemia fokozza a digitálisz-készítmények kardiotoxicitását és az arrhythmiák előfordulását.
Azon betegek, akiknél a QT-intervallum megnyúlt, szintén hajlamosak arrhythmiára, akár congenitalis, akár iatrogen eredetről van szó. A hypokalaemia csakúgy, mint a bradycardia is prediszponáló tényező a súlyos arrhythmia, főleg az esetenként végzetes torsades de pointes kialakulására.
A fenti esetek mindegyikében a szérum káliumszint még gyakoribb ellenőrzése szükséges a kezelés alatt. A szérum káliumszintet a kezelés elkezdése utáni első hét során kell először ellenőrizni.
Hypokalaemia esetén korrekcióra van szükség. . Az alacsony szérum magnéziumkoncentrációval összefüggő hypokalaemia kezelésre rezisztens lehet, ha a szérum magnéziumszintet nem korrigálják.

Kalciumszint
Tiazid és rokon diuretikumok csökkenthetik a kalcium vizelettel történő kiválasztását, emiatt a szérum kalciumszintje enyhén és átmenetileg emelkedhet. Kifejezett hypercalcaemia előzőleg fel nem ismert hyperparathyreosis következménye lehet. A kezelést a mellékpajzsmirigy-funkció kivizsgálásáig fel kell függeszteni.

Plazma magnéziumszint
A tiazidok és a velük rokon diuretikumok, többek között az indapamid igazoltan megemelik a magnézium vizelettel történő kiválasztását, ami hypomagnesaemiát eredményezhet (lásd 4.5 és 4.8 pont).

Vércukor
Diabeteses betegek esetében, különösen hypokalaemia jelenlétében fontos a megfelelő gyakoriságú vércukorszint-ellenőrzés.

Húgysav
Hyperuricaemiás betegek esetében fokozódhat a köszvényes rohamra való hajlam.

Vesefunkció és diuretikumok
A tiazid és rokon diuretikumok csak akkor fejtik ki teljes hatásukat, ha a vesefunkció normális vagy csak minimálisan beszűkült (ha a szérum kreatininszint felnőttben 25 mg/l, azaz 220 mikromol/l alatti). Idősek esetében a szérum kreatinin-értékeket korrigálni kell - figyelembe véve a beteg nemét, életkorát, testsúlyát - a Cockroft formula segítségével.

ClKr = (140-életkor) × testsúly / 0,814 × szérum kreatinin érték
(melyben az életkor években, a testsúly kg-ban, a szérum kreatinin mikromol/l-ben van megadva).

A képlet idős felnőtt férfire vonatkozik, nők esetében az eredményt 0,85-tel meg kell szorozni.

A diuretikus kezelés elkezdése víz- és nátriumvesztést okoz, ami másodlagos hypovolaemiához és a glomerulus filtráció csökkenéséhez vezet. Ennek következtében emelkedik a vér karbamid- és kreatininszintje. Ez az átmeneti, funkcionális veseelégtelenség normál veseműködés esetén általában nem jár következményekkel, de a már meglévő vesekárosodást súlyosbíthatja.

Choroidealis effusio, akut myopia és szekunder zárt zugú glaucoma
Szulfonamidok vagy szulfonamid-származék gyógyszerek idiosyncrasiás reakciót okozhatnak, amely látótérkieséssel járó choroidealis effusiót, átmeneti myopiát és akut zárt zugú glaucomát eredményezhet. A tünetek közé tartozik a látásélesség-csökkenés vagy a szemfájdalom akut fellépése, amelyek jellemző módon a kezelés megkezdése után órákon-heteken belül jelentkeznek.
A kezeletlen akut zárt zugú glaucoma végleges látásvesztéshez vezethet. Az elsődleges kezelés a gyógyszer szedésének lehető leggyorsabb abbahagyása. Azonnali gyógyszeres vagy műtéti kezelés mérlegelése szükséges lehet, ha az intraocularis nyomás változatlanul magas marad. Az akut zárt zugú glaucoma kialakulásának kockázati tényezői közé tartozhat a kórelőzményben szereplő szulfonamid- vagy penicillinallergia.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A perindoprilhez, indapamidhoz, és a Coverex Komb tablettához kapcsolódóan

Sem a Coverex Komb, sem az összetevői nem befolyásolják az éberséget, de a vérnyomás csökkenése miatt a betegek egy részében egyedileg eltérő reakciók jelentkezhetnek, különösen a kezelés kezdetekor, vagy egyéb antihipertenzív szerrel történő együttadáskor. Emiatt a gépjárművezetéshez vagy a gépek kezeléséhez szükséges képességek gyengülhetnek.


4.9 Túladagolás

Tünetek
A túladagolás legvalószínűbb tünete a hypotonia, jelentkezhet ezen kívül hányinger, hányás, izomgörcsök, szédülés, álmosság, zavartság, oliguria, amely - a hypovolaemia miatt - anuriához vezethet.
Előfordulhat a folyadék- és sóháztartás zavara (alacsony szérum nátrium- és káliumszintek).

Kezelés
Az első intézkedések: a gyógyszer gyors eltávolítása gyomormosás és/vagy aktív szén adása, valamint a szervezet folyadék- és elektrolit pótlása egy erre specializált központban, amíg az egyensúly helyre nem áll. Ha kifejezett hypotonia lép fel, akkor a beteget hanyatt kell fektetni, úgy, hogy a feje lejjebb legyen. Szükség esetén izotóniás sóoldat adandó infúzióban vagy egyéb, megfelelő volumenpótlás alkalmazandó. A perindoprilát, (a perindopril aktív metabolitja) dializálható (lásd 5.2 pont).





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

A perindoprilhez és indapamidhoz kapcsolódóan

Nem ajánlott kombinációk
- Lítium: A lítium és ACE-gátlók egyidejű alkalmazásakor a lítium szérumszintjének és toxicitásának reverzibilis fokozódásáról számoltak be. A perindopril-indapamid kombináció és a lítium együttes alkalmazása nem javallt, ám ha az mégis elkerülhetetlen, akkor gondosan monitorozni kell a szérum lítium szintjét (lásd 4.4 pont).

Különleges elővigyázatosságot igénylő kombinációk
­ Baklofén: fokozott vérnyomáscsökkentő hatás. A vérnyomást ellenőrizni kell és a vérnyomáscsökkentő dózisa módosítandó, amennyiben szükséges.
­ Nem-szteroid gyulladáscsökkentők (NSAID-ok) (beleértve az acetilszalicilsavat is 3 g/nap vagy annál nagyobb dózisban): ACE-gátlók és nem-szteroid gyulladáscsökkentő szerek (például gyulladáscsökkentő adagban alkalmazott acetilszalicilsav, COX-2-gátlók és nem-szelektív NSAID-ok) egyidejű alkalmazása esetén a vérnyomáscsökkentő hatás gyengülhet. ACE-gátlók és NSAID-ok egyidejű alkalmazása fokozhatja a veseműködés romlásának kockázatát, beleértve az akut veseelégtelenség lehetőségét, valamint a szérum káliumszint emelkedését, különösen fennálló veseelégtelenség esetén. Ez a kombináció időskorú betegeknél fokozott körültekintéssel alkalmazható. A betegek megfelelő hidráltsági állapotát biztosítani kell, és mérlegelendő a veseműködés ellenőrzése az egyidejű kezelés megkezdése után, majd azt követően rendszeresen.

Óvatosságot igénylő kombinációk
­ Imipramin-típusú (triciklusos) antidepresszánsok, neuroleptikumok: a vérnyomáscsökkentő hatás fokozódik, és fennáll az orthostaticus hypotonia veszélye (additív hatás).

Perindoprillel kapcsolatban

A klinikai vizsgálati adatok azt mutatták, hogy a renin-angiotenzin-aldoszteron rendszernek (RAAS) ACE-gátlók, angiotenzin II-receptor-blokkolók vagy aliszkirén kombinációjával történő kettős blokádja nagyobb gyakorisággal okoz mellékhatásokat, például hypotoniát, hyperkalaemiát és beszűkült veseműködést (beleértve az akut veseelégtelenséget is), mint a csak egyféle RAAS-ra ható szer alkalmazása (lásd 4.3, 4.4 és 5.1 pont).

Az angioedema kialakulásának kockázatát növelő gyógyszerek
Az ACE-gátlók egyidejű alkalmazása szakubitril/valzartánnal ellenjavallt az angioedema kialakulásának fokozott kockázata miatt (lásd 4.3. és 4.4 pont). A szakubitril/valzartán-kezelést tilos elkezdeni a perindopril-kezelés utolsó adagjának bevételét követő 36 órán belül. A perindopril-kezelést tilos elkezdeni a szakubitril/valzartán utolsó adagjának bevételét követő 36 órán belül (lásd 4.3 és 4.4 pont).
Az ACE-gátlók egyidejű alkalmazása racekadotrillal, mTOR-gátlókkal (például szirolimusz, everolimusz, temszirolimus) és gliptinekkel (például linagliptin, saxagliptin, sitagliptin, vildagliptin) az angioedema kialakulásának fokozott kockázatához vezethet (lásd 4.4 pont).

Hyperkalaemiát előidéző gyógyszerek:
Bár a szérum káliumszintje általában a normáltartományon belül marad, egyes Coverex Komb-bal kezelt betegeknél hyperkalaemia fordulhat elő. Bizonyos gyógyszerek vagy terápiás gyógyszercsoportok fokozhatják a hyperkalaemia kialakulását: aliszkirén, káliumsók, káliummegtakarító diuretikumok (például spironolakton, triamteren vagy amilorid), ACE-gátlók, angiotenzin II-receptor-antagonisták, NSAID-ok, heparinok, immunszuppresszív gyógyszerek, mint például ciklosporin vagy takrolimusz, valamint a trimetoprim és a ko-trimoxazol (trimetoprim/szulfametoxazol), ugyanis ismert, hogy a trimetoprim a káliummegtakarító diuretikumhoz, mint például az amilorid, hasonló hatást fejt ki. Ezeknek a gyógyszereknek az együttes alkalmazása növeli a hyperkalaemia kialakulásának kockázatát. Ezért a Coverex Komb együttes alkalmazása az említett gyógyszerekkel nem ajánlott. Amennyiben az együttadás indokolt, megfelelő óvatossággal és a szérum káliumszintjének gyakori monitorozása mellett kell ezeket alkalmazni.

Kontraindikált kombinációk (lásd 4.3 pont)
­ Aliszkirén: diabetes mellitusban szenvedő vagy károsodott veseműködésű betegek esetén a hyperkalaemia és a romló vesefunkció kockázata, valamint a cardiovascularis morbiditás és mortalitás egyaránt fokozott.
­ Extrakorporális kezelések: Extrakorporális kezelések, melyek során a vér negatív töltésű felületekkel érintkezik, mint például nagy átáramlású dializáló vagy hemofiltrációs membránok (például poliakrilonitril membránok) és dextrán-szulfáttal történő alacsony denzitású lipoprotein-aferezis, a súlyos anaphylactoid reakciók fokozott veszélye miatt (lásd 4.3 pont). Amennyiben ilyen kezelés szükséges, megfontolandó más típusú dializáló membrán vagy egy másik csoportba tartozó vérnyomáscsökkentő szer alkalmazása.

Nem ajánlott kombináció
­ Aliszkirén: azoknál a betegeknél, akik nem szenvednek diabetesben vagy a veseműködésük nem károsodott, a hyperkalaemia és a romló vesefunkció kockázata, valamint a cardiovascularis morbiditás és mortalitás egyaránt fokozott (lásd 4.4 pont).
­ ACE-gátló és angiotenzin-receptor-blokkoló egyidejű alkalmazása: atheroscleroticus betegségben, szívelégtelenségben vagy célszervi károsodással járó diabetesben szenvedő betegeknél ACE-gátló és angiotenzin-receptor-blokkoló egyidejű alkalmazása esetén a szakirodalomban nagyobb gyakorisággal számoltak be hypotonia, syncope, hyperkalaemia és romló vesefunkció (beleértve az akut veseelégtelenséget is) előfordulásáról, mint a renin-angiotenzin-aldoszteron rendszerre ható monoterápia esetén. A kettős blokád (például egy ACE-inhibitor és egy angiotenzin II-receptor-antagonista kombinációja) alkalmazását egyedi esetekre kell korlátozni, a vesefunkció, a káliumszint és a vérnyomás szoros ellenőrzése mellett (lásd 4.4 pont).
­ Esztramusztin: a mellékhatások, mint például angioneuroticus oedema (angiooedema), előfordulásának kockázata fokozódik.
­ Káliummegtakarító diuretikumok (például triamteren, amilorid, stb.), kálium (sók): hyperkalaemia (esetenként halálos), különösen vesekárosodással együtt (additív hyperkalaemiás hatások). A perindoprilnek a fent említett gyógyszerekkel történő kombinációja nem ajánlott (lásd 4.4 pont). Amennyiben együttes adásuk indokolt, ez fokozott óvatossággal és a szérum káliumszint gyakori ellenőrzése mellett történjen. Spironolakton szívelégtelenségben történő alkalmazásához lásd a "Különleges elővigyázatosságot igénylő kombinációk" című részt.

Különleges elővigyázatosságot igénylő kombinációk
­ Antidiabetikumok (inzulin, orális antidiabetikumok): epidemiológiai vizsgálatok arra utaltak, hogy az ACE-gátlók és antidiabetikumok (inzulinok, orális antidiabetikumok) együttes alkalmazása fokozhatja a vércukorszint-csökkentő hatást és a hypoglykaemia kockázatát. Ez a jelenség nagyobb valószínűséggel fordul elő a kombinációs kezelés első heteiben, valamint vesekárosodásban szenvedő betegek esetén.
­ Nem-káliummegtakarító diuretikumok: diuretikus terápiában részesülő betegeknél - különösen azoknál, akiknél volumen- és/vagy sóhiányos állapot áll fenn - kifejezett vérnyomáscsökkenés tapasztalható az ACE-gátló-kezelés megkezdését követően. A hipotenzív hatás kialakulásának esélyét mérsékelni lehet a diuretikus kezelés felfüggesztésével, a perindopril-kezelés alacsony és fokozatosan emelkedő dózisokkal történő megkezdése előtt a volumen- vagy sóbevitel fokozásával.
Artériás hypertoniában, ha a korábbi diuretikus terápia volumen/sóhiányos állapotot okozott, vagy a diuretikus kezelést kell felfüggeszteni az ACE-gátló-kezelés megkezdése előtt, ebben az esetben egy nem-káliummegtakarító diuretikumot lehet ezután újra alkalmazni, vagy az ACE-gátló-kezelést kell alacsony és fokozatosan emelkedő dózisokkal elkezdeni.
Diuretikummal kezelt pangásos szívelégtelenségben az ACE-gátló-kezelést nagyon alacsony dózissal kell megkezdeni, lehetőség szerint az egyidejűleg alkalmazott nem-káliummegtakarító diuretikum dózisának csökkentését követően.
A vesefunkciót (szérum kreatininszint) minden esetben rendszeresen ellenőrizni kell az ACE-gátló-kezelés első heteiben.
­ Káliummegtakarító diuretikumok (eplerenon, spironolakton): napi 12,5 mg - 50 mg eplerenon vagy spironolakton és alacsony dózisú ACE-gátló: II-IV. stádiumú (NYHA) szívelégtelenség (ejekciós frakció < 40%) kezelése, valamint korábbi ACE-gátló- és kacsdiuretikum-kezelés esetén nő a hyperkalaemia kockázata (potenciálisan halálos), különösen a kombinációra vonatkozó előírási ajánlások be nem tartása esetében.
A kombinációs kezelés megkezdése előtt ellenőrizni kell, nem áll-e fenn hyperkalaemia és vesekárosodás. A kezelés első hónapjában a kálium- és kreatininszint fokozott ellenőrzése ajánlott hetente egyszer, majd havonta.

Óvatosságot igénylő kombináció:
­ Vérnyomáscsökkentők és értágítók: Ezeknek a szereknek az egyidejű alkalmazása a perindopril vérnyomáscsökkentő hatását fokozhatja. Nitroglicerinnel és más nitrátokkal, vagy egyéb értágítókkal való együttadásuk további vérnyomáseséshez vezethet.
­ Allopurinol, citosztatikumok vagy immunszuppresszív szerek, szisztémás kortikoszteroidok vagy prokainamid: ACE-gátlókkal történő együttes adásuk fokozhatja a leukopenia kockázatát (lásd 4.4 pont).
­ Anesztetikumok: Az ACE-gátlók fokozhatják bizonyos anesztetikumok vérnyomáscsökkentő hatását (lásd 4.4 pont).
­ Szimpatomimetikumok: a szimpatomimetikumok mérsékelhetik az ACE-gátlók antihipertenzív hatását.
­ Arany: Nitritoid rekciókról (amelynek tünetei az arc kipirulása, émelygés, hányás, hypotonia) számoltak be parenterális arany készítmények (nátrium-aurotiomaleát) és ACE-gátlók (köztük a perindopril) együttes adagolása esetén.

Indapamiddal kapcsolatban

Különleges elővigyázatosságot igénylő kombinációk
­ Torsades de pointes típusú ritmuszavart kiváltó gyógyszerek: a hypokalaemia kockázata miatt óvatosság szükséges az indapamid és olyan gyógyszerek együttes adásakor, amelyek torsades de pointes típusú ritmuszavart okozhatnak, mint például - de nem kizárólag - az alábbiak:
­ az Ia. osztályú antiaritmiás gyógyszerek (például kinidin, hidrokinidin, dizopiramid),
­ a III. osztályú antiaritmiás gyógyszerek (például amiodaron, dofetilid, ibutilid, bretilium, szotalol),
­ bizonyos antipszichotikumok
fenotiazinok (például klórpromazin, ciamemazin, levomepromazin, tioridazin, trifluoperazin),
benzamidok (például amiszulprid, szulpirid, szultoprid, tiaprid),
butirofenonok (például droperidol, haloperidol),
egyéb antipszichotikumok (például pimozid),
- egyéb vegyületek, (például bepridil, ciszaprid, difemanil, iv. eritromicin, halofantrin, mizolasztin, moxifloxacin, pentamidin, sparfloxacin, iv. vinkamin, metadon, asztemizol, terfenadin).
Az alacsony káliumszint megelőzése, szükség szerinti korrigálása és a QT-idő rendszeres ellenőrzése javasolt.
­ Káliumszintet csökkentő gyógyszerek: amfotericin B (iv.), glüko- és mineralokortikoidok (szisztémásan alkalmazva), terakozaktid, bélizgató hatású laxatívumok: ilyenkor a hypokalaemia fokozott veszélye (additív hatás) áll fenn, ezért a szérum káliumszintet rendszeresen ellenőrizni, és szükség esetén korrigálni kell. Fokozott körültekintés szükséges egyidejű digitálisz-kezelés alkalmazásakor. Nem-bélizgató hatású laxatívumok használata ajánlott.
­ Digitálisz-készítmények: A hypokalaemia és/vagy hypomagnesaemia hajlamosít a digitálisz toxikus hatásaira. Ellenőrizni kell a plazma kálium- és magnéziumszintjét, valamint az EKG-t , és szükség szerint módosítani kell a kezelést.
­ Allopurinol: Az indapamid egyidejű alkalmazása növelheti az allopurinollal szembeni túlérzékenységi reakciók gyakoriságát.

Óvatosságot igénylő kombinációk
­ Káliummegtakarító diuretikumok (amilorid, spironolakton, triamteren): jóllehet a racionális kombinációk hasznosak bizonyos betegek esetében, hypokalaemia vagy hyperkalaemia (főleg veseelégtelenségben szenvedő vagy diabeteses betegeknél) mégis előfordulhat. A plazma káliumszintet és az EKG-t ellenőrizni kell, és ha szükséges, a terápián változtatni kell.
­ Metformin: diuretikum (elsősorban kacsdiuretikum) alkalmazása kapcsán jelentkező funkcionális veseelégtelenség esetén fokozott a metformin kiváltotta laktátacidózis rizikója. A metformin alkalmazása kerülendő, ha a szérum kreatininszint meghaladja a 15 mg/l-t (135 mikromol/l) férfiben és 12 mg/l-t (110 mikromol/l) nőben.
­ Jódtartalmú kontrasztanyagok: diuretikum okozta dehidráció esetén fokozott az akut veseelégtelenség rizikója, főleg olyankor, ha nagydózisú jódtartalmú kontrasztanyagot alkalmazunk. A jódtartalmú készítmény beadása előtt rehidráció szükséges.
­ Kalcium (-sók): A vizelettel történő kalcium-kiválasztás csökkenése következtében nagy a hyperkalcaemia rizikója.
­ Ciklosporin, takrolimusz: a szérum kreatininszint emelkedhet, a keringő ciklosporinszint változása nélkül, víz-/nátriumdepléció hiányában is.
­ Kortikoszteroidok, tetrakozaktid (szisztémásan adagolva): csökken az antihipertenzív hatás (fokozott víz-/nátriumretenció a kortikoszteroid hatása következtében).


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

a. A biztonságossági profil összefoglalása

A perindopril a renin-angiotenzin-aldoszteron tengely gátlása révén csökkenti az indapamid által okozott hypokalaemiát. A Coverex Komb tablettával kezelt betegek 4%-ánál észleltek hypokalaemiát (káliumszint < 3,4 mmol/l).

A leggyakrabban jelentett mellékhatások

- a perindoprilhez kapcsolódóan: szédülés, fejfájás, paraesthesia, dysgeusia, látászavarok, vertigo, tinnitus, hypotonia, köhögés, dyspnoe, hasi fájdalom, székrekedés, dyspepsia, diarrhoea, nausea, hányás, pruritus, bőrkiütés, izomgörcsök és asthenia.

- az indapamidhoz kapcsolódóan: hypokalaemia, főleg bőrgyógyászati jellegű túlérzékenységi reakciók olyan személyeknél, akik allergiás, asztmatikus reakciókra és maculopapulosus kiütésekre hajlamosak.

b. A mellékhatások táblázatos felsorolása

A klinikai vizsgálatok alatt és/vagy a forgalomba hozatalt követően megfigyelt nemkívánatos hatások felsorolása a következő gyakorisági kategóriák szerint történt:
Nagyon gyakori (? 1/10); gyakori (? 1/100 - < 1/10); nem gyakori (? 1/1000 - < 1/100); ritka (? 1/10 000 - < 1/1000); nagyon ritka (< 1/10 000); nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).

MedDRA szervrendszer
Mellékhatások
Gyakoriság


perindopril
indapamid
Fertőző betegségek és parazitafertőzések
Rhinitis
Nagyon ritka
-
Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek
Eosinophilia
Nem gyakori*
-

Agranulocytosis (lásd 4.4 pont)
Nagyon ritka
Nagyon ritka

Aplasticus anaemia
-
Nagyon ritka

Pancytopenia
Nagyon ritka
-

Leukopenia
Nagyon ritka
Nagyon ritka

Neutropenia (lásd 4.4 pont)
Nagyon ritka
-

Haemolyticus anaemia
Nagyon ritka
Nagyon ritka

Thrombocytopenia (lásd 4.4 pont)
Nagyon ritka
Nagyon ritka
Endokrin betegségek és tünetek
Nem megfelelő antidiuretikus hormonelválasztás szindróma (SIADH)
Ritka
-
Immunrendszeri betegségek és tünetek
Túlérzékenységi reakciók (elsősorban dermatológiai, allergiás és asztmás reakciókra hajlamos egyénekben)
-
Gyakori
Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek
Hypokalaemia
-
Gyakori

Hypoglykaemia (lásd 4.4 és 4.5 pont)
Nem gyakori*
-

Hyperkalaemia, a kezelés felfüggesztésekor reverzibilis (lásd 4.4 pont)
Nem gyakori*
-

Hyponatraemia (lásd 4.4 pont)
Nem gyakori*
Nem gyakori

Hypochloraemia
-
Ritka

Hypomagnesaemia
-
Ritka-

Hypercalcaemia
-
Nagyon ritka
Pszichiátriai kórképek
Megváltozott kedélyállapot
Nem gyakori
-

Depresszió
Nem gyakori*
-

Alvászavar
Nem gyakori
-

Zavartság
Nagyon ritka
-
Idegrendszeri betegségek és tünetek
Szédülés
Gyakori
-

Fejfájás
Gyakori
Ritka

Paraesthesia
Gyakori
Ritka

Dysgeusia
Gyakori
-

Aluszékonyság
Nem gyakori*
-

Syncope
Nem gyakori*
Nem ismert

Stroke, fokozott rizikójú betegeknél valószínűleg másodlagosan, a kifejezett hypotonia miatt (lásd 4.4 pont)
Nagyon ritka
-

Májelégtelenség talaján kialakuló hepaticus encephalopathia (lásd 4.3 és 4.4 pont)
-
Nem ismert
Szembetegségek és szemészeti tünetek
Látászavar
Gyakori
Nem ismert

Myopia (lásd 4.4 pont)
-
Nem ismert

Homályos látás
-
Nem ismert

Akut zárt zugú glaucoma
-
Nem ismert

Choroidealis effusio
-
Nem ismert
A fül és az egyensúly-érzékelő szerv betegségei és tünetei
Vertigo
Gyakori
Ritka

Tinnitus
Gyakori
-
Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek
Palpitatio
Nem gyakori*
-

Tachycardia
Nem gyakori*
-

Angina pectoris (lásd 4.4 pont)
Nagyon ritka
-

Arrhythmia (beleértve: bradycardia, ventricularis tachycardia és pitvarfibrillatio)
Nagyon ritka
Nagyon ritka

Myocardialis infarctus, fokozott rizikójú betegeknél valószínűleg másodlagosan, a kifejezett hypotonia miatt (lásd 4.4 pont)
Nagyon ritka
-

Torsades de pointes (potenciálisan halálos kimenetelű) (lásd 4.4 és 4.5 pont)
-
Nem ismert
Érbetegségek és tünetek
Hypotonia (és hypotoniával kapcsolatos tünetek) (lásd 4.4 pont)
Gyakori
Nagyon ritka

Vasculitis
Nem gyakori*
-

Kipirulás
Ritka*
-

Raynaud-jelenség
Nem ismert
-
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
Köhögés (lásd 4.4 pont)
Gyakori
-

Dyspnoe
Gyakori
-

Bronchospasmus
Nem gyakori
-

Eosinophil pneumonia
Nagyon ritka
-
Emésztő-rendszeri betegségek és tünetek
Hasi fájdalom
Gyakori
-

Constipatio
Gyakori
Ritka

Diarrhoea
Gyakori
-

Dyspepsia
Gyakori
-

Nausea
Gyakori
Ritka

Hányás
Gyakori
Nem gyakori

Szájszárazság
Nem gyakori
Ritka

Pancreatitis
Nagyon ritka
Nagyon ritka
Máj- és epebetegségek, illetve tünetek
Hepatitis (lásd 4.4 pont)
Nagyon ritka
Nem ismert

Kóros májfunkció
-
Nagyon ritka
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Pruritus
Gyakori
-

Bőrkiütés
Gyakori
-

Maculopapulosus bőrkiütések
-
Gyakori

Urticaria (lásd 4.4 pont)
Nem gyakori
Nagyon ritka

Angioedema (lásd 4.4 pont)
Nem gyakori
Nagyon ritka

Purpura
-
Nem gyakori

Hyperhidrosis
Nem gyakori
-

Fényérzékenységi reakciók
Nem gyakori*
Nem ismert

Pemphigoid
Nem gyakori*
-

A psoriasis súlyosbodása
Ritka*


Erythema multiforme
Nagyon ritka
-

Toxicus epidermalis necrolysis
-
Nagyon ritka

Stevens-Johnson-szindróma
-
Nagyon ritka
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei
Izomgörcsök
Gyakori
Nem ismert

Előzetesen fennálló akut disszeminált lupus erythematosus lehetséges súlyosbodása
-
Nem ismert

Arthralgia
Nem gyakori*
-

Myalgia
Nem gyakori*
Nem ismert

Izomgyengeség
-
Nem ismert

Rhabdomyolysis
-
Nem ismert
Vese- és húgyúti betegségek és tünetek
Vesekárosodás
Nem gyakori
Nagyon ritka

Anuria/oliguria
Ritka*
-

Heveny veseelégtelenség
Ritka
-
A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek
Merevedési zavar
Nem gyakori
Nem gyakori
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Asthenia
Gyakori
-

Mellkasi fájdalom
Nem gyakori*
-

Rossz közérzet
Nem gyakori*
-

Perifériás oedema
Nem gyakori*
-

Pyrexia
Nem gyakori*
-

Kimerültség
-
Ritka
Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei
Karbamidszint-emelkedés a vérben
Nem gyakori*
-

Kreatininszint-emelkedés a vérben
Nem gyakori*
-

Bilirubinszint-emelkedés a vérben
Ritka
-

Májenzimszint-emelkedés
Ritka
Nem ismert

A hemoglobinszint, és a hematokritérték csökkenése (lásd 4.4 pont)
Nagyon ritka
-

Vércukorszint-emelkedés
-
Nem ismert

Húgysavszint emelkedés a vérben
-
Nem ismert

EKG-n a QT-szakasz megnyúlása (lásd 4.4 és 4.5 pont)
-
Nem ismert
Sérülés, mérgezés és a beavatkozással kapcsolatos szövődmények
Elesés
Nem gyakori*
-
* A gyakoriság klinikai vizsgálatok során észlelt mellékhatások spontán jelentéséből adódik.

Egyes kiválasztott mellékhatások leírása
Az 1,5 mg-os és 2,5 mg-os indapamidot összehasonlító II. és III. fázisú vizsgálatok során a plazma káliumszint elemzése az indapamid dózisfüggő hatását mutatta ki:
- Indapamid 1,5 mg: A klinikai vizsgálatok alatt 4-6 hetes kezelés után hypokalaemiát (káliumszint < 3,4 mmol/l) észleltek a betegek 10%-ánál, illetve < 3,2 mmol/l-t a betegek 4%-ánál. 12 hetes kezelés után a káliumszint átlagos csökkenése 0,23 mmol/l volt.
- Indapamid 2,5 mg: A klinikai vizsgálatok alatt 4-6 hetes kezelés után hypokalaemiát (káliumszint < 3,4 mmol/l) észleltek a betegek 25%-ánál és < 3,2 mmol/l-t a betegek 10%-ánál. 12 hetes kezelés után a káliumszint átlagos csökkenése 0,41 mmol/l volt.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: perindopril és diuretikumok, ATC kód: C09BA04

A Coverex Komb tabletta két hatóanyag, az ACE-gátló perindopril-terc-butilaminsó és az indapamid, egy kloroszulfamoil diuretikum kombinációja. Farmakológiai tulajdonságai egyrészt a különálló hatásmechanizmusokból erednek, amihez hozzáadódik a két hatóanyag kombinációjának szinergikus hatása.

Hatásmechanizmus
A Coverex Komb tablettához kapcsolódóan:
A két hatóanyag (perindopril és indapamid) együttes alkalmazásakor additív vérnyomáscsökkentő hatás érvényesül.

A perindoprilhez kapcsolódóan:
A perindopril az angiotenzin-konvertáló enzim inhibitora (ACE-inhibitor), amely enzim az angiotenzin I-et a vazokonstriktor hatású angiotenzin II-vé alakítja át, továbbá fokozza a mellékvesében az aldoszteron képződését, valamint fokozza a vazodilatátor hatású bradikinin lebomlását is inaktiv heptapeptidekké.
Ezáltal
* csökken az aldoszteronszekréció,
* nő a plazma reninaktivitása, mivel nem érvényesül az aldoszteron révén a negatív feedback hatás,
* csökken a teljes perifériás vaszkuláris rezisztencia, különös tekintettel az izomzat és a vese érrendszerére. Krónikus alkalmazás során sem okoz só- vagy folyadékretenciót és reflex tachycardiát.

Antihipertenzív hatását alacsony, ill. normál renin-koncentrációknál is kifejti.

A perindopril hatását aktív metabolitján, a perindopriláton keresztül fejti ki, a többi metabolit inaktív.
A perindopril csökkenti a szív munkáját:
* a vénákra kifejtett dilatatív hatás révén, valószínűleg a prosztaglandinok metabolizmusának megváltoztatásával, így csökkenti az előterhelést.
* a teljes perifériás ellenállás csökkentésével, ezáltal csökkenti az utóterhelést.

Szívelégtelenségben szenvedő betegeken végzett tanulmányok során a perindopril
* csökkentette a bal és jobb kamrai töltőnyomást,
* csökkentette a teljes perifériás vaszkuláris rezisztenciát,
* növelte a perctérfogatot, és a szívindexet,
* növelte az izmok regionális vérátáramlását.
Javította a betegek fizikai terhelhetőségét.

Az indapamidhoz kapcsolódóan:
Az indapamid egy indolgyűrűt tartalmazó szulfonamid-származék, farmakológiai szempontból a tiazid-diuretikmokkal rokon vegyület. Az indapamid a nátrium-reabszorpció gátlása révén a glomerulusok corticalis dilúciós szakaszán hat. Fokozza a nátrium és a klór vizelettel történő kiválasztását, kisebb mértékben a kálium és a magnézium kiválasztását. Ezáltal növeli a vizelet mennyiségét, ezáltal antihipertenzív hatást fejt ki.

Farmakodinámiás hatások

A Coverex Komb tablettához kapcsolódóan:
A Coverex Komb dózistól függően, életkortól függetlenül csökkenti a hypertoniás betegek diasztolés és szisztolés vérnyomását mind fekvő, mind álló testhelyzetben. A vérnyomáscsökkentő hatás 24 órán át fennáll. A vérnyomás csökkenése 1 hónapon belül bekövetkezik, tachyphylaxia nem lép fel. A kezelés abbahagyásakor nincs rebound jelenség. Klinikai vizsgálatokban a perindopril és az indapamid együttes alkalmazásakor additív vérnyomáscsökkentő hatást tapasztaltak.
Az alacsony dózisú Coverex Komb kombináció hatását a kardiovaszkuláris eredetű morbiditásra és mortalitásra nem vizsgálták.

A PICXEL, egy multicentrikus, randomizált, kettős vak, aktívkontrollos vizsgálat echokardiográfiával értékelte a perindopril/indapamid kombináció enalapril-monoterápiához viszonyított, balkamra-hypertrophiára gyakorolt hatását.
A PICXEL-vizsgálatban a balkamra-hypertrophiás hypertoniás betegek (a meghatározás szerint a balkamrai tömegindex [left ventricular mass index - LVMI] férfiaknál > 120 g/m2 és nőknél > 100 g/m2) random módon vagy napi egyszeri 2 mg perindopril/0,625 mg indapamid- vagy 10 mg enalapril-kezelést kaptak egy éven keresztül. Az adagot a vérnyomásnak megfelelően emelték, legfeljebb napi egyszeri 8 mg-os perindopril és 2,5 mg-os indapamid, vagy 40 mg-os enalapril adagig. A betegeknek mindössze 34%-a maradt a 2 mg perindopril/0,625 mg indapamid-kezelésen (ezzel szemben a betegek 20%-a maradt 10 mg enalapril-kezelésen).
A kezelés végén a teljes randomizált betegpopulációban a LVMI szignifikánsan nagyobb mértékben csökkent a perindopril/indapamid- (-10,1 g/m2), mint az enalaprilcsoportban (-1,1 g/m2). Az LVMI-változásban mutatkozó csoportok közti különbség -8,3 volt (95%-os CI: -11,5; -5,0; p < 0,0001).
Az LVMI-re gyakorolt jobb hatást magasabb perindopril/indapamid-adagokkal érték el, mint ami a Coverex Prekomb és a Coverex Komb esetén engedélyezett.
A vérnyomás tekintetében a randomizált populációban a csoportok közötti számított átlagos különbség -5,8 Hgmm volt (95%-os CI: -7,9; -3,7; p < 0,0001) a szisztolés vérnyomás és -2,3 Hgmm (95%-os CI: -3,6; -0,9; p = 0,0004) a diasztolés vérnyomás esetén, a perindopril/indapamid-csoport javára.

A perindoprilhez kapcsolódóan:
A perindopril a hypertonia minden stádiumában hatékony: az enyhe-középsúlyos és a súlyos hypertoniában is. A szisztolés és a diasztolés vérnyomás csökkenését mind álló, mind fekvő testhelyzetben megfigyelték. Egyszeri dózis bevétele után a vérnyomáscsökkentés maximuma 4-6 óra múlva jelentkezik, és 24 órán át fennáll.
Az angiotenzin-konvertáló enzim gátlásának mértéke 24 óra múlva is kb. 80%-os.
A kezelésre reagáló betegekben a vérnyomás egy hónap múlva normalizálódik, és a hatás fennmarad, tachyphylaxia nem lép fel. A gyógyszer elhagyása után nincs rebound jelenség.
A perindopril vazodilatátor hatású, helyreállítja a nagy artériák elaszticitását, javítja a rezisztenciaerek hisztomorfometriai elváltozásait, csökkenti a balkamra-hypertrophiát.
Az ACE-inhibitor és a tiazid-típusú diuretikum kombinációja csökkenti az önmagában adott diuretikum okozta hpokalaemiát.

Az indapamidhoz kapcsolódóan:
Az indapamid antihipertenzív hatása monoterapiában 24 óráig fennáll. Ez a hatás már minimális diuretikus hatású dózisok esetén is kimutatható.
Antihipertenzív hatása az arteriás compliance javulásával és a teljes és az arterioláris perifériás rezisztencia csökkenésével arányos.
Az indapamid csökkenti a balkamra-hypertrophiát.
A tiazid- és rokon diuretikumok egy adott dózisának túllépésekor a vérnyomáscsökkentő hatás egy platót ér el, miközben a mellékhatások folyamatosan tovább fokozódnak.
Ha a kezelés hatástalan, a dózist nem szabad növelni.

Rövid ideje, közepesen hosszú, illetve hosszú ideje hypertoniás betegeknél igazolták továbbá, hogy az indapamid:
* nem befolyásolja a lipidanyagcserét (trigliceridek, LDL- és HDL-koleszterin),
* nincs hatással a szénhidrát-anyagcserére, még a diabeteses, magas vérnyomásos betegek esetében sem.

A renin-angiotenzin-aldoszteron rendszer (RAAS) kettős blokádja, klinikai vizsgálati adatok:
Két nagy, randomizált, kontrollos vizsgálatban [ONTARGET (ONgoing Telmisartan Alone and in combination with Ramipril Global Endpoint Trial) és VA NEPHRON-D (The Veterans Affairs Nephropathy in Diabetes)] vizsgálták az ACE-gátló és angiotenzin II-receptor-blokkoló kombinált alkalmazását.
Az ONTARGET vizsgálatot olyan betegeken végezték, akiknek a kórtörténetében kardiovaszkuláris vagy cerebrovaszkuláris betegség, vagy szervkárosodással járó 2-es típusú diabetes mellitus szerepelt. A VA NEPHRON-D vizsgálatot 2-es típusú diabetesben és diabeteses nephropathiában szenvedő betegeken végezték.
Ezek a vizsgálatok nem mutattak ki szignifikánsan előnyös hatásokat a renális és/vagy kardiovaszkuláris kimenetel és a mortalitás vonatkozásában, miközben a monoterápia esetén megfigyelthez képest nőtt a hyperkalaemia, akut veseelégtelenség és/vagy hypotonia kockázata. A hasonló farmakodinámiás tulajdonságok alapján ezek az eredmények más ACE-gátlók és angiotenzin II-receptor-blokkolók esetében is relevánsak.

Ezért az ACE-gátlók és angiotenzin II-receptor-blokkolók nem adhatók együtt diabeteses nephropathiában szenvedő betegeknek.

Az ALTITUDE (Aliskiren Trial in Type 2 Diabetes Using Cardiovascular and Renal Disease Endpoints) vizsgálat célja az volt, hogy megállapítsák, előnyös-e a standard ACE-gátló- vagy angiotenzin II-receptor-blokkoló-kezelés kiegészítése aliszkirennel 2-es típusú diabetesben és krónikus vesebetegségben, illetve kardiovaszkuláris betegségben vagy mindkettőben szenvedő betegeknél. A vizsgálatot idő előtt leállították, mert nőtt a mellékhatások kockázata. A kardiovaszkuláris eredetű halál és a stroke szám szerint gyakoribb volt az aliszkiréncsoportban, mint a placebocsoportban, és a jelentős mellékhatások illetve súlyos mellékhatások (hyperkalaemia, hypotonia és veseműködési zavar) is gyakoribbak voltak az aliszkiréncsoportban, mint a placebocsoportban.

Gyermekek és serdülők
A Coverex Komb tabletta gyermekeknél történő alkalmazásával kapcsolatban nem áll rendelkezésre adat.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

A Coverex Komb-ra vonatkozóan:

A perindopril és az indapamid együttes alkalmazása nem változtatja meg a külön-külön adott összetevők farmakokinetikai jellemzőit.

A perindoprilre vonatkozóan:

Felszívódás és biohasznosulás
A perindopril per os alkalmazása esetén gyorsan felszívódik a gastrointestinalis traktusból, és kb. 1 óra múlva éri el a csúcskoncentrációt. A perindopril plazmafelezési ideje 1 óra.
Étkezés csökkenti a perindopriláttá történő átalakulást, és így a biohasznosulást is. A perindopril-terc-butilamin per os adagolása reggel, étkezés előtt, egy adagban történjen.

Eloszlás
A nem kötött perindoprilát megoszlási térfogata kb. 0,2 l/kg. A perindoprilát 20%-ban kötődik plazmafehérjékhez, elsősorban az angiotenzin-konvertáló enzimhez, ám a kötődés mértéke függ a perindoprilát koncentrációjától.

Biotranszformáció
A perindopril egy inaktív szer ("prodrug"). Az alkalmazott perindopril dózis 27%-a kerül be a véráramba az aktív metabolit, a perindoprilát formájában. Az aktív perindopriláton kívül a perindoprilnek további öt metabolitja van, mindegyik inaktív. A perindoprilát szérumszintje 3-4 órán belül tetőzik.

Elimináció
A perindoprilát a vizelettel választódik ki, a nem kötött frakció terminális felezési ideje megközelítőleg 17 óra, amelynek eredményeképp a steady state állapot 4 napon belül alakul ki.

Linearitás/nem-linearitás
A perindopril dózisa és a plazmaexpozíció között lineáris összefüggést mutattak ki.

Különleges betegcsoportok

Idősek
A perindoprilát eliminációja időskorban, valamint szívelégtelenségben vagy veseelégtelenségben szenvedő betegek esetében csökken.

Vesekárosodás
Vesekárosodásban a károsodás mértékének megfelelő (kreatinin-clearance) dózismódosítás szükséges.

Dializis esetén
A perindopril dialízis clearance-e 70 ml/min.

Májcirrózis
A perindopril kinetikája módosul májcirrózisban szenvedő betegek esetében: az anyavegyület hepatikus clearance-e kb. felére csökken, de a képződő perindoprilát mennyisége nem változik, így dózismódosításra nincs szükség (lásd 4.2 és 4.4 pont)

Az indapamidra vonatkozóan:

Felszívódás
Az indapamid gyorsan és teljes mértékben felszívódik a gastrointestinalis traktusból.
Emberben a készítmény orális alkalmazása után kb. 1 óra múlva alakul ki a plazma csúcskoncentrációja.

Eloszlás
Fehérjekötődése kb. 79%.

Biotranszformáció és elimináció
Eliminációs félideje 14-24 óra (átlagosan 18 óra). Ismételt adagolása nem okoz akkumulációt. Elsősorban a vizelettel (a dózis 70%-a) és a széklettel (22%) inaktív metabolitok formájában eliminálódik.

Különleges betegcsoportok

Vesekárosodás
Vesekárosodásban szenvedő betegeknél a farmakokinetika változatlan.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A Coverex Komb toxicitása kismértékben haladja meg az egyes összetevők toxicitását. Úgy tűnik, patkányoknál nem vált ki renális tüneteket. Kutyákban azonban a kombináció gastrointestinalis toxicitást okoz, és patkányokban a maternotoxicitás növekedését tapasztalták perindopril-monoterápiához képest.
Mindazonáltal ezek a mellékhatások olyan dózisszinten mutatkoznak, ami az alkalmazott terápiás dózishoz képest igen jelentős biztonsági zónát jelent.
A perindoprillel és az indapamiddal külön-külön végzett preklinikai vizsgálatok nem jeleztek genotoxikus vagy rákkeltő hatást. A reprodukciós toxicitási vizsgálatok során nem mutatott sem embriotoxikus, sem teratogén hatást és a termékenységet nem károsította.





Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

A Coverex Komb tabletta a terhesség első trimeszterében nem javasolt az összetevőinek a terhességre és a szoptatásra gyakorolt hatásai miatt. A Coverex Komb tabletta a terhesség második és harmadik trimeszterében ellenjavallt.
A Coverex Komb tabletta alkalmazása szoptatás alatt nem javallott. Ennek megfelelően, mérlegelve, hogy az anya kezelése mennyire szükséges, dönteni kell a szoptatás vagy a Coverex Komb tablettával végzett kezelés megszakításáról.

Terhesség

Perindoprilhez kapcsolódóan

Az ACE-inhibitorok alkalmazása nem ajánlott a terhesség első harmadában (lásd 4.4 pont).
Az ACE-inhibitorok ellenjavalltak a terhesség második és harmadik harmadában (lásd 4.3 és 4.4 pontok).

Az ACE-inhibitorok első trimeszterben történő adagolásának teratogén kockázata epidemiológiai szempontból nem bizonyított; azonban kismértékű kockázatnövekedés nem zárható ki. Ha az ACE-inihibitorok alkalmazása nem nélkülözhetetlen, a terhességet tervező beteget át kell állítani más típusú vérnyomáscsökkentő szerre, amelynek alkalmazása terhességben bizonyítottan biztonságos. Terhesség megállapításakor az ACE-inhibitorral történő kezelést azonnal fel kell függeszteni és megfelelő alternatív terápiát kell elkezdeni.
A