Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

INFILEA 0,5MG/G KRÉM 1X30G AL TUBUS

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Egis Gyógyszergyár Zrt.
Hatástani csoport:
D07AD Igen erős hatású kortikoszteroidok (iv. csoport)
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-24150/01
Hatóanyagok:
Clobetasolum propionicum
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Legfeljebb 30 °c-on tárolandó
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Terhesség esetén alkalmazása megfontolandó
1 éves kor alatt nem adható
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

A klobetazol-propionát a legerősebb hatású (IV. csoport) topicalis kortikoszteroidok csoportjába tartozik és hosszan tartó alkalmazása súlyos nemkívánatos hatásokat okozhat (lásd 4.4 pont). Ha egy lokális kortikoszteroiddal történő kezelés klinikailag indokoltan 4 héten túl is tovább tart, mérlegelni kell egy kisebb hatáserősségű kortikoszteroid-készítmény alkalmazását. Az exacerbatiók kontrollja céljából ismételt, de rövid időtartamú klobetazol-propionát-kezelési ciklusok alkalmazhatók (a részleteket lásd lent).

Adagolás

Felnőttek és idősek
Javasolt vékonyan felkenni, majd finoman a bőrbe dörzsölni éppen csak egy akkora mennyiséget, amely elegendő arra, hogy teljesen befedje az érintett területet, naponta egy vagy két alkalommal. A kezelést a tünetek enyhüléséig, de legfeljebb 4 hétig szabad folytatni, ezután az alkalmazás gyakoriságát csökkenteni kell, vagy egy kevésbé erős hatású készítményre kell váltani. Az arcon történő alkalmazás esetén a kezelés időtartamát néhány napra kell korlátozni (okkluzív párakötés nélkül). Minden kezelést követően elegendő időt kell hagyni a készítmény felszívódására, a bőrlágyító készítmények alkalmazása előtt.

Az Infilea krém a betegség fellángolása esetén rövid ideig, kúraszerűen ismételten alkalmazható, az egyes kezelések között 4 hét szünetet kell tartani.

Rezisztensebb elváltozások kezelésekor, különösen, ha hyperkeratosis is fennáll, az Infilea krém gyulladáscsökkentő hatása szükség esetén polietilén fóliás okkluzív kötéssel fokozható. A kielégítő válasz eléréséhez általában elegendő az éjszakai okkluzív kötés alkalmazása. Ezt követően a javulás általában fenntartható a kötés alkalmazása nélkül.

Amennyiben 2-4 hét elteltével a tünetek súlyosbodnak, vagy nem javulnak, a kezelést, illetve a diagnózist felül kell vizsgálni.

A kezelés nem folytatható 4 hétnél tovább. Ha a szteroid-kezelés folytatására van szükség, kevésbé erős hatású készítményt kell alkalmazni.

Az alkalmazott krém mennyisége nem lépheti túl a heti 50 grammot.

A kívánt hatás elérése után az Infilea-kezelést fokozatosan kell leállítani, és fenntartó kezelésként bőrpuhító készítményt kell alkalmazni. A klobetazol-kezelés hirtelen történő leállítása esetén a korábbi dermatosis kiújulhat.

Bullosus pemphigoid
Az Infilea krémet naponta 1-2 alkalommal vékonyan felkenve kell alkalmazni. Az alkalmazott krém teljes mennyisége a betegség kiterjedésétől függ. A kezelés időtartama általában 1 hónap, amelynek során értékelni kell a klinikai választ és mérlegelni kell a topicalis kezelés - az adagolási intervallum növelésével vagy a dózis csökkentésével járó - folytatásának, illetve a szisztémás kezelésre való áttérésnek szükségességét. Ebben a speciális esetben akár napi 40 g krém alkalmazása is lehetséges, és túlléphető az 50 g krém/hét maximális dózis, illetve a 4 hetes kezelési időtartam.

Gyermekek és serdülők
Az Infilea krém alkalmazása ellenjavallt 1 évesnél fiatalabb gyermekeknél (lásd 4.3 pont).
Az Infilea krém nem alkalmazható gyermekeknél és serdülőknél.
A jelenleg rendelkezésre álló adatok leírása a 4.8 és az 5.2 pontban található, de az adagolásra vonatkozóan nem adható ajánlás.

Idősek
Klinikai vizsgálatok nem mutattak ki különbséget az idősebb, és a fiatalabb betegeknél kialakult válaszreakciók között. Az időseknél gyakrabban előforduló máj- és vesekárosodás késleltetheti az eliminációt, ha szisztémás felszívódás következik be. Ezért a kívánt klinikai hatás eléréséhez szükséges legkisebb mennyiség alkalmazandó, a lehető legrövidebb ideig.

Vese- és májkárosodás
Szisztémás felszívódás esetén (nagy felületen történő, elhúzódó kezelés során) a metabolizmus és az elimináció ideje meghosszabbodhat, ami növeli a szisztémás toxicitás kockázatát. Ezért a kívánt klinikai hatás eléréséhez szükséges legkisebb mennyiség alkalmazandó, a lehető legrövidebb ideig.

Az adagolás módja
Kizárólag külsőleges alkalmazásra.
A krém gyógyszerforma különösen alkalmas nedves vagy nedvedző bőrfelületek kezelésére.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Az Infilea krém különös körültekintéssel alkalmazandó, amennyiben a beteg anamnézisében kortikoszteroiddal szembeni helyi túlérzékenység szerepel. A helyi túlérzékenységi reakció (lásd 4.8 pont) hasonló lehet, mint a kezelt klinikai állapot tünetei.

A betegeket figyelmeztetni kell arra, hogy az Infilea krém alkalmazása után mossanak kezet, kivéve, ha a kezelés a kezüket érinti.

Egyes betegeknél a topicalis szteroidok megnövekedett szisztémás abszorpciója következtében hiperkortizolizmus (Cushing-szindróma) fordulhat elő, illetve a hypothalamus-hypophysis-mellékvesekéreg-tengely (HPA) reverzibilis szuppressziója, mely glükokortikoszteroid-elégtelenséghez vezet.
Ha a fentiek bármelyike megfigyelhető, a készítmény alkalmazását fokozatosan kell abbahagyni, vagy az alkalmazás gyakoriságának csökkentésével, vagy kevésbé erős hatású kortikoszteroidra való váltással. A kezelés hirtelen megszakítása glükokortikoszteroid-elégtelenséget okozhat (lásd 4.8 pont).

A szisztémás hatások megnövekedésének kockázati tényezői az alábbiak:
- a topicalis szteroid erőssége és gyógyszerformája,
- az expozíció időtartama,
- a kezelt felület nagy kiterjedése,
- fedett bőrfelületeken való alkalmazás, például hajlatokban vagy okkluzív kötés alatt (a pelenka is ilyennek tekinthető),
- a stratum corneum fokozott hidratáltsága,
- vékony bőrfelületeken, például arcon való alkalmazás,
- bőrfolytonossági hiány vagy egyéb állapotok, amikor a bőr barrierfunkciója károsodott lehet.

Az okkluzív kötéssel kapcsolatos fertőzés kockázata
A bőrhajlatokban vagy az okkluzív kötés alatt kialakuló, meleg, nedves állapot kedvez a bakteriális fertőzések kialakulásának, ezért okkluzív kötés használatakor az új kötés felhelyezése előtt a bőrt meg kell tisztítani. Fontos megjegyezni, hogy a pelenkák okkluzív kötésként működhetnek.

Psoriasisban történő alkalmazás
Psoriasisban topicalis kortikoszteroid-kezelés csak fokozott óvatossággal végezhető, mivel egyes esetekben a kezelést követően visszaesést, tolerancia kialakulását, generalizált pustulosus psoriasis kockázatát, illetve a bőr barrierfunkciójának károsodása miatt kialakuló helyi vagy szisztémás toxicitást jelentettek. Ezért a psoriasisban történő alkalmazás esetén a gondos orvosi ellenőrzés kiemelten fontos.

Egyidejű fertőzés
Ha a kezelt gyulladásos területek fertőződtek, megfelelő antimikrobiális terápiát kell alkalmazni. Ha a fertőzés terjed, a topicalis kortikoszteroid-kezelést le kell állítani, és megfelelő antimikrobiális kezelést kell végezni.

Krónikus lábszárfekélyek
A krónikus lábszárfekélyek körül kialakuló dermatitis kezelésére alkalmazott topicalis kortikoszteroid-kezelés a helyi túlérzékenységi reakciók gyakoribb előfordulásával, illetve a lokális fertőzések magasabb kockázatával járhat.

Arcon történő alkalmazás
Az arcon történő alkalmazás kerülendő, mert ez a terület hajlamosabb az atrophiás elváltozásokra. Az arcon történő alkalmazás esetén a kezelést csak néhány napra kell korlátozni és okkluzív kötést nem szabad alkalmazni.

Szemhéjon történő alkalmazás
Ha az Infilea krémet a szemhéjon alkalmazzák, ügyelni kell arra, hogy a gyógyszer ne kerüljön a szembe, mivel az ismétlődő expozíció cataracta vagy glaukóma kialakulásához vezethet. Ha az Infilea krém a szembe kerül, az érintett szemet bőséges mennyiségű vízzel ki kell mosni.

Látászavar
A kortikoszteroidok szisztémás és topicalis alkalmazásával kapcsolatosan látászavarról számolhatnak be. Amennyiben a beteg olyan tünetekkel jelentkezik, mint például a homályos látás vagy egyéb látászavarok, fontolóra kell venni a beteg szemész szakorvoshoz történő utalását a lehetséges okok kivizsgálása céljából, amelyek között szerepelhet a cataracta, a glaucoma vagy olyan ritka betegségek, mint a centralis serosus chorioretinopathia (CSCR), amelyeket a szisztémás és topicalis kortikoszteroid alkalmazása után jelentettek.

Osteonecrosis, súlyos fertőzések, szisztémás immunszuppresszió
Osteonecrosist, súlyos fertőzéseket (például nekrotizáló fasciitist) és szisztémás immunszuppressziót (esetenként reverzibilis Kaposi-sarcomás laesiók kialakulásával) jelentettek a klobetazol-propionát hosszú időtartamú alkalmazása során, az ajánlottnál magasabb dózisokban (lásd 4.2 pont). Néhány esetben a betegek egyidejűleg más erős hatású orális/topicalis kortikoszteroidokkal vagy immunszuppresszív szerekkel együtt alkalmazták (pl. metotrexáttal, mikofenolát-mofetillel). Ha a lokális kortikoszteroid-kezelés több mint 4 héten túl tart, kisebb hatáserősségű kortikoszteroid-készítmény alkalmazását kell mérlegelni.

Segédanyagra vonatkozó figyelmeztetések
Ez a gyógyszer 0,75 mg klórkrezolt tartalmaz grammonként, ami allergiás reakciót okozhat.
Ez a gyógyszer 70 mg cetil-sztearil-alkoholt tartalmaz grammonként, ami helyi bőrreakciót okozhat (például kontakt dermatitist).
Ez a gyógyszer 475 mg propilénglikolt tartalmaz grammonként. A propilénglikol bőrirritációt okozhat.

Az Infilea krém paraffint tartalmaz (fehér viasz formájában). A betegeket utasítani kell, hogy a súlyos égési sérülések veszélye miatt ne dohányozzanak és ne menjenek nyílt láng közelébe. Az ezzel a gyógyszerkészítménnyel érintkező szövetek (ruházat, ágynemű, kötszerek stb.) könnyebben égnek és súlyos tűzveszélyt jelentenek. A ruházat és az ágynemű mosása csökkentheti a termék felhalmozódását, de nem távolítja el teljesen.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Nem végeztek vizsgálatokat a klobetazol gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre gyakorolt hatásainak tanulmányozására. A topicalisan alkalmazott klobetazol mellékhatásprofilja alapján e tevékenységekkel kapcsolatban nem várható káros hatás.


4.9 Túladagolás

Tünetek
A topicalisan alkalmazott klobetazol elegendő mennyiségben szívódhat fel ahhoz, hogy szisztémás hatásokat váltson ki. Az akut túladagolás valószínűsége nagyon kicsi, krónikus túladagolás vagy helytelen alkalmazás esetén hiperkortizolizmus jelei alakulhatnak ki (lásd 4.8 pont).

Kezelés
Túladagolás esetén a klobetazol alkalmazását fokozatosan, az alkalmazás gyakoriságának csökkentésével vagy kevésbé erős hatású kortikoszteroidra való váltással kell abbahagyni, a glükokortikoszteroid-elégtelenség kockázata miatt.
A további kezelést a klinikailag indokolt módon, vagy ahol elérhető, a mérgezésekkel kapcsolatos hivatalos nemzeti előírások szerint kell lefolytatni.





Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A mellékhatások az alábbiakban a MedDRA szervrendszeri kategória és előfordulási gyakoriság szerinti osztályozás alapján vannak felsorolva.
A gyakorisági kategóriák meghatározása: nagyon gyakori (? 1/10), gyakori (? 1/100 - < 1/10), nem gyakori (? 1/1000 - < 1/100), ritka (? 1/10 000 - < 1/1000), nagyon ritka (< 1/10 000), nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).

Forgalomba hozatalt követően gyűjtött adatok

Fertőző betegségek és parazitafertőzések
Nagyon ritka: opportunista fertőzések

Immunrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon ritka: helyi túlérzékenység, generalizált bőrkiütés

Endokrin betegségek és tünetek
Nagyon ritka: a hypothalamus-hypophysis-mellékvese-tengely (HPA) szuppressziója:
Cushingoid jegyek (például holdvilág arc, törzsre lokalizálódott elhízás), késleltetett testtömeg-gyarapodás/növekedés elmaradása gyermekeknél, osteoporosis, hyperglykaemia/glucosuria, hypertensio, testtömeg-növekedés/elhízás, csökkent endogén kortizolszint, alopecia, trichorrhexis.

Szembetegségek és szemészeti tünetek
Nagyon ritka: cataracta, centralis serosus chorioretinopathia, glaucoma
Nem ismert: homályos látás (lásd 4.4 pont).

A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Gyakori: pruritus, helyi égő érzés a bőrön/bőrfájdalom
Nem gyakori: bőratrophia*, striák*, telangiectasiák*
Nagyon ritka: a bőr elvékonyodása*, a bőr ráncosodása*, bőrszárazság*, pigmentációs változások*, hypertrichosis, alaptünetek fellángolása, allergiás kontakt dermatitis/dermatitis, pustulosus psoriasis, erythema, bőrkiütés, urticaria, acne*.
*A hypothalamus-hypophysis-mellékvese-tengely (HPA) szuppressziójának helyi és/vagy szisztémás hatásainak következtében kialakuló másodlagos bőrtünetek.

Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Nagyon ritka: irritáció/fájdalom az alkalmazás helyén.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: kortikoszteroidok, bőrgyógyászati készítmények; igen erős hatású kortikoszteroidok (IV. csoport); ATC kód: D07AD01

Hatásmechanizmus
A klobetazol-propionát igen erős hatású topicalis kortikoszteroid.
A topicalis alkalmazású kortikoszteroidok többféle mechanizmus útján fejtik ki gyulladáscsökkentő hatásukat az allergiás reakciók késői fázisának gátlására, például a hízósejtek (masztociták) denzitásának csökkentésével, az eozinofilok kemotaxisának és aktivációjának csökkentésével, a limfociták, monociták, masztociták és eozinofilek citokin-termelésének csökkentésével, illetve az arachidonsav metabolizmusának gátlásával.
A kortikoszteroidok két különböző úton hatnak. A genomikus útvonalakon a klobetazol-propionát komplexet képez a glükokortikoid-receptorokkal, kötődik a glükokortikoid-reszponzív elemekhez, végül hat a géntranszkripcióra és a fehérjeszintézisre. A nem genomikus úton való hatás azonnali terápiás hatást eredményez, jelátvivő molekulákon és a célsejtek (monociták, vérlemezkék és T-sejtek) membránhoz kötött receptorain keresztül.

Farmakodinámiás hatások
A topicalis alkalmazású kortikoszteroidok gyulladáscsökkentő, viszketéscsillapító, érösszehúzó és antiproliferatív tulajdonságokkal rendelkeznek. A klobetazol-propionát legjelentősebb hatása a bőrre egy nem specifikus gyulladáscsökkentő válasz, ami részben az érszűkületnek és a csökkent kollagénszintézisnek köszönhető. A kortikoszteroidok feltehetően a lipokortinokon keresztül hatnak, amelyek képesek szabályozni a gyulladásos mediátorok bioszintézisét. Az érösszehúzó hatás mechanizmusa nem tisztázott, de az olyan értágítók, mint a hisztamin és a bradikinin hatásának gátlása miatt lehet. Az erythema csökken a felületi dermisben lévő kapillárisok szűkülése miatt. Az érszűkítő hatás hozzájárulhat a gyulladáscsökkentő hatáshoz.
A topicalis kortikoszteroidok antiproliferatív hatásuk révén csökkentik a mitózist az epidermisben, és a bazális sejtréteg kevésbé vastag lesz. A stratum corneum és granulosum elvékonyodik. A keratinociták proliferációja és a melanociták termelődése szintén csökken a topicalis kortikoszteroidok hatására. A dermis atrophiájának jeleit a fibroblasztok proliferációjának, migrációjának, kemotaxisának és fehérjeszintézisének gátlása okozza. A dermis térfogatának csökkenése a kollagén és a glikozaminoglikánok mennyiségének csökkenéségnek, a klobetazol fent említett érösszehúzó hatásának, továbbá az elasztin- és kollagénrostok aggregációjának köszönhető. Ezek a folyamatok a psoriasis kezelése szempontjából kedvezőek, azonban hozzájárulnak a topicalis kortikoszteroidok által kiváltott atrophiás elváltozásokhoz.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
A topicalis alkalmazású kortikoszteroidok szisztémásan felszívódhatnak az ép, egészséges bőrről, de úgy tűnik, hogy a szokásos adagolás mellett a hatóanyagnak csak kis mennyisége jut el a dermisbe, majd a szisztémás keringésbe. A topicalis hatású kortikoszteroidok bőrön át való felszívódásának mértéke egyénenként változó, és számos tényező befolyásolja, beleértve a vivőanyagokat és az epidermális barrier épségét. A stratum corneum a meghatározó a percutan felszívódás sebességében. A különböző testrészeknél e réteg különböző vastagsága miatt a gyógyszer penetrációja is változik a különböző helyeken, a legnagyobb mértékű a nyálkahártyákon és a herezacskó bőrén keresztül, a legkisebb pedig a palmo-plantáris bőrön keresztül. Az okklúzió, a gyulladás és/vagy a bőr egyéb kórfolyamatai szintén fokozhatják a bőrön történő felszívódást. A szokásos adag túllépésekor a szisztémás felszívódás is fokozódhat.
Egy egészséges személyekkel végzett vizsgálatban, az egészséges bőrön 30 g 0,05%-os klobetazol-propionát kenőcs másodszori alkalmazása után 8 órával (az első alkalmazás után 13 órával) a klobetazol-propionát átlagos plazma-csúcskoncentrációja 0,63 ng/ml volt. 30 g 0,05%-os klobetazol-propionát krém másodszori alkalmazását követően a plazma-csúcskoncentrációk kissé magasabbak voltak, mint a kenőcs esetében, és az alkalmazás után 10 órával mérték.
Egy másik vizsgálatban 2,3 ng/ml-es átlagos plazma-csúcskoncentrációkat mértek psoriasisos, illetve 4,6 ng/ml-es koncentrációt ekcémás betegeknél, 25 g 0,05%-os klobetazol-propionát kenőcs egyszeri alkalmazása után 3 órával.

Eloszlás
A kortikoszteroidok különböző mértékben kötődnek a plazmafehérjékhez. A topicalis kortikoszteroidok szisztémás expozíciójának értékeléséhez farmakodinamikai végpontok alkalmazása szükséges, mivel a keringő szintek jóval a kimutatási határ alatt vannak. A topicalis alkalmazást követően a kortikoszteroidoknak a test szerveiben történő eloszlására vonatkozóan nincsenek humán adatok.

Biotranszformáció
A bőrről történő felszívódást követően a topicalisan alkalmazott kortikoszteroidok a szisztémásan alkalmazott kortikoszteroidokhoz hasonló farmakokinetikai útvonalakra kerülnek a szervezetben. Elsősorban a májban metabolizálódnak. a máj mikroszomális enzimjei a kortikoszteroidokat a 20-keto csoportjának 20-hidroxi csoporttá történő redukciója, a 3-keto csoport hidroxilálása és a 4-es, 5-ös kettős kötések redukciója révén metabolizálják. Ezenkívül a metabolitok szulfáttal vagy glükuronsavval konjugálódnak. A klobetazol szisztémás metabolizmusát azonban nem jellemezték vagy számszerűsítették teljes mértékben.

Elimináció
A topicalis alkalmazású kortikoszteroidok a vesén át választódnak ki. Ezen felül egyes kortikoszteroidok és metabolitjaik az epén át is kiválasztódnak.

A topicalis szteroidok percutan toxicitása közvetlenül összefügg a percutan felszívódással, így a percutan felszívódást szabályozó tényezők a szisztémás mellékhatásokat is befolyásolják. Számos tényező van, mint például a kezelt testrész és terület, az alkalmazott topicalis szteroid mennyisége, a hatóanyag szerkezete és erőssége, a vivőanyag, az alkalmazás gyakorisága, a terápia időtartama, okkluzió alkalmazása, a hidratáltság, a keratolitikus szerek alkalmazása, a helyi hiperémia vagy a bőrbe történő erőteljes bedörzsölés, és egyéb, különleges betegcsoportokhoz kapcsolódó tényezők.

Különleges betegcsoportok

Gyermekek és serdülők
A felnőttekhez képest a gyermekeknél és csecsemőknél arányosan nagyobb mennyiségű topicalis kortikoszteroid szívódhat fel a bőrről, így ők érzékenyebbek lehetnek a szisztémás mellékhatásokra. Ennek oka, hogy a gyermekek bőrének védőfunkciója még éretlen és a felnőttekhez képest nagyobb a testfelület/testtömeg arány, valamint kevésbé képesek a hatóanyag gyors és megfelelő metabolizálására.

A bőr állapota
A bőr állapota szintén befolyásolja a biológiai hasznosulást. A károsodott barrierfunkcióval járó betegségek, mint például az atópiás dermatitis, fokozott penetrációval járnak.

Máj- vagy vesekárosodás
A glükokortikoidok elsősorban a májban metabolizálódnak a CYP3A4 által, és a vesén keresztül ürülnek ki. Olyan gyógyszerek egyidejű alkalmazása, amelyek a CYP3A4 erős gátlói közé tartoznak, szintén növeli a szisztémás mellékhatások kockázatát.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Krónikus toxicitás
A klobetazol-propionát krónikus toxicitására vonatkozó vizsgálatok patkányoknál és egereknél a glükokortikoid-túladagolás dózisfüggő tüneteit mutatták ki topicalis alkalmazást követően (például atrophiás elváltozások a lépben, a thymusban és a mellékvesékben, a szérum koleszterinszintjének emelkedése, a perifériás vérben a limfociták számának csökkenése, csontvelődepresszió és csökkent testtömeggyarapodás).

Karcinogenitás
Hosszú távú állatkísérletes vizsgálatokat nem végeztek a klobetazol-propionát karcinogén potenciáljának értékelésére.

Genotoxicitás
A klobetazol-propionát in vitro bakteriális sejtvizsgálatok sorozatában nem volt mutagén.

Reproduktív toxicitás
Termékenység
Termékenységi vizsgálatokban patkányoknak subcutan adott napi 6,25 - 50 mikrogramm/ttkg klobetazol-propionát nem gyakorolt hatást a párzásra, és a termékenység csak napi 50 mikrogramm/ttkg dózis mellett csökkent.

Terhesség
A klobetazol-propionát vemhesség alatt subcutan adott dózisa egereknél (? 100 mikrogramm/ttkg/nap), patkányoknál (400 mikrogramm/ttkg/nap), illetve nyulaknál (1 - 10 mikrogramm/ttkg/nap) a vemhesség során magzati rendellenességeket - például szájpadhasadékot és a méhen belüli növekedés visszamaradását - okozott.
A patkányokon végzett vizsgálatban, ahol egyes állatoknak lehetővé tették az ellést, ? 100 mikrogramm/ttkg/nap dózisok mellett az F1 generációban lelassult fejlődést, valamint 400 mikrogramm/ttkg/nap dózisnál csökkent túlélést figyeltek meg. Az F1 generáció reproduktív teljesítménye, illetve az F2 generáció esetében nem észleltek kezeléssel összefüggő hatásokat.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

30 g krém membránnal ellátott összenyomható alumínium tubusban, belülről epoxi-gyanta alapú lakkal bevonva, melyet kiszúrást segítő elemmel ellátott HDPE csavaros kupak zár le.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

A betegeket figyelmeztetni kell arra, hogy az Infilea 0,5 mg/g krém alkalmazása után mossanak kezet, kivéve, ha a kezüket kezelik.
Ne hígítsa az Infilea 0,5 mg/g krémet.

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy keresztes)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 30 °C-on tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

2 év.
Felhasználhatósági időtartam az első felbontás után: 2 hónap.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Egis Gyógyszergyár Zrt.
1106 Budapest, Keresztúri út 30-38.
Magyarország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMAI

OGYI-T-24150/01 1×30 g alumínium tubus


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2022. november 8.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2022. november 8.


9

OGYÉI/28786/2021




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
A klobetazol terhes nőknél történt alkalmazásáról korlátozott mennyiségű adat áll rendelkezésre.
Állatokon végzett vizsgálatok reprodukciós toxicitást mutattak ki (lásd 5.3 pont). Ezen eredmények humán relevanciáját nem igazolták.
A klobetazol terhesség alatti alkalmazása csak akkor vehető számításba, ha az anya számára várható terápiás előnyök meghaladják a magzati kockázatot. A lehető legkisebb dózis alkalmazandó a lehető legrövidebb ideig.

Szoptatás
A topicalis kortikoszteroidok alkalmazásának biztonságosságát szoptatás alatt nem igazolták.
Nem ismert, hogy a kortikoszteroidok topicalis alkalmazása járhat-e olyan mértékű szisztémás abszorpcióval, hogy az a kortikoszteroid az anyatejben kimutatható mennyiségben jelen legyen. A klobetazol szoptatás alatt történő alkalmazása csak akkor vehető számításba, ha az anya számára várható terápiás előnyök meghaladják a szoptatott gyermek esetében fellépő kockázatokat.
Ha a szoptatás ideje alatt alkalmazzák, akkor nem szabad a melleken alkalmazni, hogy elkerüljék, hogy a gyermek véletlenül lenyelje azt.

Termékenység
A topicalis kortikoszteroid-kezelés termékenységre gyakorolt hatásáról humán adatok nem állnak rendelkezésre.
Patkányoknál a subcutan alkalmazott klobetazol csökkentette a termékenységet (lásd 5.3 pont).