Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

CIBINQO 100MG FILMTABLETTA 28X BUB

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Pfizer Europe Ma Eeig
Hatástani csoport:
D11AH
Törzskönyvi szám:
EU/1/21/1593/009
Hatóanyagok:
AbrocitinibumDDD
Hatáserősség:
Nincs jelzése, nem erőshatású ()
Fogy. ár:
388181 Ft
Kiadhatóság:
SZ Szakorvosi/kórházi diagnózist követően folyamatos ellenőrzés mellett kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,00388181,00
Teljes0,00388181,00
Egyedi engedélyes0,00388181,00
Tárolás:
Különleges tárolást nem igényel
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Májbetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
12 éves kor alatt nem adható
Laktóz intolerancia
Fokozottan ellenőrzött készítmények!!!
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás
A kezelést olyan egészségügyi szakembernek kell kezdeményeznie és felügyelnie, aki tapasztalt az atopiás dermatitis diagnosztizálásában és kezelésében.
Adagolás
A javasolt kezdő dózis naponta egyszer 100 mg vagy 200 mg a betegek egyedi jellemzői alapján:
• Napi egyszeri 100 mg-os kezdő dózis ajánlott azoknak a betegeknek, akiknél magasabb a vénás thromboembolia (VTE), a súlyos nemki´va´natos cardiovascularis eseme´nyek (MACE) és a malignitás kockázata (lásd 4.4 pont). Ha a beteg nem reagál megfelelően a napi egyszeri 100 mg-ra, a dózis napi egyszeri 200 mg-ra emelhető.
• A napi egyszeri 200 mg-os dózis megfelelő lehet azoknak a betegeknek, akiknél nem emelkedett a VTE, a MACE és a jelentős betegségteherrel járó malignitás kockázata, illetve azoknak a betegeknek, akik nem megfelelően reagálnak a napi egyszeri 100 mg-ra. Amikor sikerül elérni a betegség kontrollját, a dózist napi egyszeri 100 mg-ra kell csökkenteni. Ha a betegség kontrollja nem marad fenn a dózis csökkentését követően, megfontolható a napi egyszeri 200 mg-mal végzett ismételt kezelés.
A legkisebb hatásos dózist kell megfontolni fenntartó dózisként.
Meg kell fontolni a kezelés abbahagyását azoknál a betegeknél, akiknél 24 hét elteltével nincs jele terápiás előnynek.
A Cibinqo az atopiás dermatitisre alkalmazott helyi gyógyszeres kezeléssel vagy anélkül is alkalmazható.
Laboratóriumi paraméterek monitorozása
1. táblázat Mért laboratóriumi értékek és iránymutatások a monitorozáshoz
Mért laboratóriumi értékek
Iránymutatások a monitorozáshoz
Teendő
Teljes vérkép, beleértve a thrombocytaszámot, az
abszolút lymphocytaszámot (ALC), az abszolút neutrophilszámot (ANC) és a haemoglobinszintet
(Hb)
A kezelés megkezdése előtt, 4 héttel a kezelés megkezdése után, majd azt követően a betegkezelési rutinnak megfelelően.
Thrombocytaszám: A kezelést le kell állítani, ha a thrombocytaszám <50 × 103/mm3.


ALC: A kezelést meg kell szakítani, ha az ALC <0,5 × 103/mm3, és újrakezdhető, amikor az ALC visszatér ezen érték fölé.
A kezelést le kell állítani, ha ez megerősítést nyer.


ANC: A kezelést meg kell szakítani, ha az ANC <1 × 103/mm3, és újrakezdhető, amikor az ANC visszatér ezen érték fölé.


Hb: A kezelést meg kell szakítani, ha a Hb <8 g/dl, és újrakezdhető, amikor a Hb-szint visszatér ezen érték fölé.
1. táblázat Mért laboratóriumi értékek és iránymutatások a monitorozáshoz
Mért laboratóriumi értékek
Iránymutatások a monitorozáshoz
Teendő
Lipidparaméterek
A kezelés megkezdése előtt, 4 héttel a kezelés megkezdése után, majd a beteg cardiovascularis kockázatának és a hyperlipidaemia klinikai irányelveinek megfelelően.
A beteget a hyperlipidaemia klinikai irányelveinek megfelelően kell monitorozni.
A kezelés megkezdése
Nem kezdhető meg a kezelés azon betegeknél, akiknél a thrombocytaszám <150 × 103/mm3, az abszolút lymphocytaszám (ALC) <0,5 × 103/mm3, az abszolút neutrophilszám (ANC) <1,2 × 103/mm3 vagy a haemoglobinszint <10 g/dl (lásd 4.4 pont).
Dózismegszakítás
Ha a betegnél súlyos fertőzés, sepsis vagy opportunista fertőzés alakul ki, a fertőzés kontrollálásáig meg kell fontolni a gyógyszer adásának felfüggesztését (lásd 4.4 pont).
Szükség lehet az adagolás felfüggesztésére az 1. táblázatban jelzett, kóros laboratóriumi értékek kezeléséig.
Kihagyott dózisok
Ha a beteg kihagy egy dózist, fel kell hívni a figyelmét, hogy vegye be azt a lehető leghamarabb, kivéve, ha már csak kevesebb mint 12 óra van hátra a következő dózis előtt, amely esetben a betegnek nem szabad bevennie a kihagyott dózist. Ezt követően az adagolást a szokott időben kell folytatni.
Kölcsönhatások
Ha a beteg olyan gyógyszert kap, amely erős CYP2C19-inhibitor és egyben közepesen erős CYP2C9inhibitor vagy erős CYP2C19-inhibitor (pl. fluvoxamin, flukonazol, fluoxetin vagy tiklopidin), az abrocitinib javasolt dózisát a felére kell csökkenteni: napi egyszer 100 mg-ra vagy 50 mg-ra (lásd 4.5 pont).
A kezelés nem javasolt a CYP2C19/CYP2C9 enzim közepesen erős vagy erős induktoraival (pl. rifampicin, apalutamid, efavirenz, enzalutamid, fenitoin) együttesen (lásd 4.5 pont).
Savcsökkentő gyógyszereket (pl. antacidumokat, protonpumpagátlókat és H2-receptor-antagonistákat) kapó betegeknél megfontolandó az abrocitinib napi egyszeri 200 mg-os adagja (lásd 4.5 pont). Különleges betegcsoportok
Vesekárosodás
Nincs szükség dózismódosításra enyhe vesekárosodásban szenvedő betegeknél, azaz ha a becsült glomerulusfiltrációs ráta (eGFR) értéke 60 és <90 ml/perc között van.
Ha a beteg közepesen súlyos (eGFR 30 és <60 ml/perc között) vesekárosodásban szenved, az abrocitinib javasolt dózisát a felére kell csökkenteni: napi egyszer 100 mg-ra vagy 50 mg-ra (lásd 5.2 pont).
Súlyos (eGFR <30 ml/perc) vesekárosodásban szenvedő betegeknél a javasolt kezdő dózis naponta egyszer 50 mg. A maximális napi dózis 100 mg (lásd 5.2 pont).
Az abrocitinibet nem vizsgálták végstádiumú vesebetegségben (ESRD), vesepótló kezelésben részesülő betegeknél.
Májkárosodás
Nincs szükség dózismódosításra enyhe (Child-Pugh A) vagy közepesen súlyos (Child-Pugh B) májkárosodásban szenvedő betegeknél. Az abrocitinib ellenjavallt súlyos (Child-Pugh C) májkárosodásban szenvedő betegeknél (lásd 4.3 pont).
Idősek
A 65 éves és ennél idősebb betegek javasolt dózisa naponta egyszer 100 mg (lásd 4.4 pont).
Gyermekek és serdülők
A Cibinqo biztonságosságát és hatásosságát 12 évesnél fiatalabb gyermekek esetében nem igazolták. Nincsenek rendelkezésre álló adatok.
A Cibinqo-t 12 éves és <18 év közötti gyermekeknél és serdülőknél vizsgálták. Azonban, a (3 hónapos humán életkornak megfelelő korú) fiatal patkányok csontelváltozásai miatt (lásd 5.3 pont), a növekedésben levő gyermekekre és serdülőkre vonatkozó további hosszú távú adatokra van szükség annak megállapításához, hogy az előnyök meghaladják a kockázatokat. A jelenleg rendelkezésre álló adatok leírása a 4.8., 5.1. és 5.2 pontban található.
Az alkalmazás módja
Ezt a gyógyszert szájon át kell bevenni naponta egyszer, étkezéssel vagy attól függetlenül, minden nap körülbelül ugyanabban az időpontban.
A hányingert tapasztaló betegeknél enyhülhet a hányinger, ha a tablettákat étkezéssel veszik be.
A tablettákat egészben kell bevenni vízzel, nem szabad részekre osztani, összetörni vagy összerágni, mert az ilyen bevételi módokat nem vizsgálták a klinikai vizsgálatokban.



Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések
Az abrocitinib a következő esetekben csak akkor alkalmazható, ha a betegek számára nem áll rendelkezésre más megfelelő kezelési alternatíva:
- 65 évesek és annál idősebb betegek;
- olyan betegek, akiknek az anamnézisében atheroscleroticus cardiovascularis betegség, vagy egyéb cardiovascularis kockázati tényező (pl. az aktuálisan vagy korábban hosszú ideig dohányzók) szerepel;
- a malignus betegségek kockázati tényezőivel rendelkező betegek (például fennálló malignus betegség vagy az anamnézisben szereplő malignus betegség)
Fertőzések/súlyos fertőzések
Az abrocitinibet kapó betegeknél súlyos fertőzéseket jelentettek. A klinikai vizsgálatokban jelentett leggyakoribb súlyos fertőzések a herpes simplex, herpes zoster és pneumonia voltak (lásd 4.8 pont).
Mivel az időseknél és általában a diabetesben szenvedő betegek körében nagyobb a fertőzések előfordulási gyakorisága, az idősek és a diabetesben szenvedő betegek kezelése során körültekintően kell eljárni. A 65 éves és idősebb betegek esetében csak akkor szabad alkalmazni az abrocitinibet, ha nem áll rendelkezésre más megfelelő kezelési alternatíva (lásd 4.2 pont).
A súlyos aktív szisztémás fertőzésben szenvedő betegeknél tilos megkezdeni a kezelést (lásd 4.3 pont).
Az abrocitinib-kezelés megkezdése előtt mérlegelni kell a kockázatokat és előnyöket az alábbi betegeknél:
• akik krónikus vagy kiújuló fertőzésben szenvednek;
• akik tbc-ben szenvedő beteggel érintkeztek;
• akik anamnézisében súlyos vagy opportunista fertőzés szerepel;
• akik endémiás tbc-s vagy endémiás mycosisos területen éltek vagy oda utaztak; valamint ? akiknek olyan alapbetegségük van, amely fertőzésre hajlamosít.
A betegeket szorosan monitorozni kell a fertőzések jeleinek és tüneteinek kialakulása tekintetében az abrocitinib-kezelés alatt és után. Ha egy betegnél a kezelés alatt új fertőzés alakul ki, azonnali és teljes diagnosztikai vizsgálaton kell átesnie és megfelelő antimikrobiális kezelést kell kapnia. A beteget szorosan monitorozni kell és a kezelést ideiglenesen fel kell függeszteni, ha a beteg nem reagál a szokásos kezelésre.
Tuberculosis
Tuberculosist figyeltek meg az abrocitinib klinikai vizsgálataiban. A betegeknek a kezelés megkezdése előtt tbc-szűrésen kell részt venniük, illetve meg kell fontolni az évenkénti szűrés lehetőségét azon betegek esetében, akik erősen endémiás tbc-s területen élnek. Tilos abrocitinibet adni aktív tbc-fertőzésben szenvedő betegeknek (lásd 4.3 pont). Újonnan diagnosztizált látens tbc vagy korábbi, kezeletlen látens tbc esetén meg kell kezdeni a látens tbc preventív terápiáját az abrocitinibkezelés megkezdése előtt.
Vírusreaktiváció
Vírusreaktivációt - beleértve a herpesvírus-reaktivációt (pl. herpes zoster, herpes simplex) - jelentettek a klinikai vizsgálatokban (lásd 4.8 pont). A herpes zoster-fertőzések aránya magasabb volt azoknál a betegeknél, akiket 200 mg-mal kezeltek, akik 65 évesek vagy idősebbek voltak, akik anamnézisében herpes zoster-fertőzés szerepelt, akiknél az esemény előtt az ALC igazoltan <1 × 103/mm3 volt, illetve a kiinduláskor súlyos atopiás dermatitises betegeknél (lásd 4.8 pont). Ha egy betegnél herpes zoster alakul ki, meg kell fontolni a kezelés ideiglenes felfüggesztését addig, amíg az epizód nem rendeződik.
A kezelés megkezdése előtt és alatt szűrni kell vírusos hepatitisre a klinikai irányelveknek megfelelően. Az aktív hepatitis B- vagy hepatitis C-fertőzés bizonyítékával (pozitív hepatitis C PCReredmény) rendelkező betegeket kizárták a klinikai vizsgálatokból (lásd 5.2 pont). Azon betegeket, akik negatívak voltak a hepatitis B felszíni antigénre, pozitívak hepatitis B vírus mag (core) antigén elleni antitestre és pozitívak hepatitis B felszíni antitestre, tesztelték hepatitis B vírus (HBV) DNS-re. Az alsó meghatározási határérték (lower limit of quantification, LLQ) feletti HBV DNS-szinttel rendelkező betegeket kizárták. Az olyan betegek megkezdhették a kezelést, akik HBV DNS-vizsgálati eredménye negatív vagy LLQ alatti volt; de ezen betegeknél a HBV DNS-szintet monitorozták. Ha kimutatják a HBV DNS-t, konzultálni kell egy hepatológussal.
Védőoltások
Nincsenek rendelkezésre álló adatok az abrocitinibet kapó betegeknél a védőoltásokra adott választ illetően. Kerülendő az élő, attenuált kórokozót tartalmazó vakcinák alkalmazása a kezelés során vagy közvetlenül azt megelőzően. A gyógyszerrel végzett kezelés megkezdése előtt javasolt a betegeknél az immunizációk naprakész elvégzése, beleértve a profilaktikus herpes zoster védőoltást, az érvényes immunizálási irányelveknek megfelelően.
Vénás thromboembolia (VTE)
Mélyvénás thrombosis (DVT) és tüdőembolia (PE) eseményeket jelentettek az abrocitinibet kapó betegeknél (lásd 4.8 pont).
A tofacitinib (egy másik JAK-gátló) egy nagy, randomizált, aktív kontrollos vizsgálatában 50 éves és annál idősebb, legalább egy további cardiovascularis kockázati tényezővel érintett rheumatoid arthritises betegeknél dózisfüggően nagyobb arányban észleltek VTE-t - beleértve a mélyvénás thrombosist (MVT) és a pulmonalis embolisatiót (PE) - tofacitinibbel, mint TNF-gátlókkal.
Nagyobb arányban figyeltek meg VTE-t 200 mg abrocitinibbel, mint 100 mg abrocitinibbel.
Cardiovascularis kockázati tényezőkkel vagy malignitások kockázati tényezőivel érintett betegeknél (lásd még 4.4 pont: "Súlyos nemkívánatos cardiovascularis események" és "Malignitás") az abrocitinib kizárólag abban az esetben alkalmazható, ha nem áll rendelkezésre más megfelelő kezelési alternatíva.
Az abrocitinibet elővigyázatossággal kell alkalmazni azoknál a betegeknél, akiknél a VTE-nek a cardiovascularis kockázati tényezőktől vagy a malignitás kockázati tényezőitől eltérő ismert rizikófaktorai állnak fenn. A VTE-nek a cardiovascularis kockázati tényezőktől vagy a malignitás kockázati tényezőitől eltérő ismert rizikófaktorai közé tartoznak a következők: korábbi VTE, a nagy műtét, immobilizáció, kombinált hormonális fogamzásgátlók vagy hormonpótló terápia alkalmazása, örökletes véralvadási zavar.
A betegek állapotát az abrocitinib-kezelés alatt rendszeres időközönként felül kell vizsgálni, a VTE kockázat változásainak felmérése érdekében.
VTE-re utaló jelek vagy tünetek esetén azonnal el kell végezni az értékelést, és a VTE gyanúja esetén az érintett betegeknél abba kell hagyni az abrocitinib alkalmazását függetlenül az adagolástól.
Súlyos nemkívánatos cardiovascularis események (MACE)
Abrocitinibet szedő betegeknél MACE események előfordulását figyelték meg.
A tofacitinib (egy másik JAK-gátló) egy nagy randomizált, aktív kontrollos vizsgálatában 50 éves és annál idősebb, legalább egy további cardiovascularis kockázati tényezővel érintett rheumatoid arthritises betegeknél nagyobb arányban észleltek súlyos nemkívánatos cardiovascularis eseme´nyeket (MACE) - ezek alatt a cardiovascularis halálozást, a nem végzetes myocardialis infarctust (MI) és a nem végzetes stroke-ot értve - tofacitinibbel, mint TNF-gátlókkal.
Emiatt 65 éves és ennél idősebb betegeknél, az aktuálisan vagy korábban hosszú ideig dohányzó betegeknél, továbbá bárkinél, ha atheroscleroticus cardiovascularis betegség kórelőzménye vagy egyéb cardiovascularis kockázati tényezők vannak jelen, az abrocitinib kizárólag akkor alkalmazható, ha nem áll rendelkezésre más megfelelő kezelési alternatíva.
Malignus betegségek (kivéve a nem melanoma típusú bőrdaganatot [NMSC])
Lymphoma és egyéb malignus betegségek előfordulásáról számoltak be JAK-gátlókat, például abrocitinibet kapó betegeknél.
A tofacitinib (egy másik JAK-gátló) egy nagy randomizált, aktív kontrollos vizsgálatában 50 éves vagy annál idősebb, legalább egy további cardiovascularis kockázati tényezővel rendelkező rheumatoid arthritises betegeknél nagyobb arányban észleltek malignitásokat - különös tekintettel a tüdőrákra, a lymphomára és a nem melanoma típusú bőrrákra (NMSC) - tofacitinibbel, a TNFgátlókhoz képest.
Nagyobb arányban figyeltek meg malignitásokat (leszámítva a nem melanoma típusú bőrrákot [NMSC]) 200 mg abrocitinibbel, mint 100 mg abrocitinibbel.
A 65 éves és idősebb betegeknél, aktuálisan vagy korábban hosszú ideig dohányzó betegeknél, valamint a malignus betegségek egyéb kockázati tényezőivel élő betegeknél (pl. jelenlegi vagy az anamnézisben szereplő malignus betegség) az abrocitinib kizárólag akkor alkalmazható, ha nem áll rendelkezésre más megfelelő kezelési alternatíva.
Nem melanoma típusú bőrdaganat
Abrocitinibet kapó betegeknél NMSC eseteiről számoltak be. Ajánlatos a bőr rendszeres, időszakonkénti vizsgálata a betegek mindegyikénél, különösen azoknál, akiknél fokozott a bőrdaganat kialakulásának kockázata.
Kóros haematológiai eredmények
Igazolt <0,5 × 103/mm3 ALC-t és <50 × 103/mm3 thrombocytaszámot a betegek kevesebb mint 0,5%-ánál figyeltek meg a klinikai vizsgálatokban (lásd 4.8 pont). Nem kezdhető meg az abrocitinib-kezelés azon betegeknél, akiknél a thrombocytaszám <150 × 103/mm3, az ALC <0,5 × 103/mm3, az ANC <1,2 × 103/mm3 vagy a haemoglobinszint <10 g/dl (lásd 4.2 pont). A teljes vérképet 4 héttel a kezelés megkezdése után, valamint azt követően a betegkezelési rutin szerint monitorozni kell (lásd 1. táblázat).
Lipidek
A vér lipidparamétereiben bekövetkező dózisfüggő növekedést jelentettek az abrocitinibbel kezelt betegeknél a placebót kapó betegekhez képest (lásd 4.8 pont). A lipidparamétereket körülbelül 4 héttel a kezelés megkezdése után, valamint azt követően a beteg cardiovascularis kockázata függvényében kell értékelni (lásd 1. táblázat). Nem határozták meg ezen lipidparaméterek emelkedésének a cardiovascularis morbiditásra és mortalitásra gyakorolt hatását. A kóros lipidparaméterekkel rendelkező betegeket tovább kell monitorozni és kezelni a klinikai irányelveknek megfelelően, mivel a hyperlipidaemia ismert cardiovascularis kockázatot hordoz.
Idősek
Az idős betegeknél megfigyelt biztonságossági profil hasonló volt a felnőtt populációban megfigyelthez, az alábbi kivételekkel: a 65 éves és idősebb betegek nagyobb aránya hagyta abba a klinikai vizsgálatot és nagyobb eséllyel alakult ki náluk súlyos mellékhatás a fiatalabb betegekhez képest; a 65 éves és idősebb betegeknél nagyobb valószínűséggel alakult ki alacsony thrombocytaszám és ALC; a herpes zoster incidenciasűrűsége a 65 éves és idősebb betegeknél magasabb volt, mint a fiatalabb betegeknél (lásd 4.8 pont). Korlátozott mennyiségű adat áll rendelkezésre a 75 év feletti betegekkel kapcsolatban.
Alkalmazás 65 éves és idősebb betegeknél
Figyelembe véve azt, hogy a MACE, a malignitások, a súlyos fertőzések és a bármely ok miatti halálozás emelkedett kockázatát észlelték 65 éves és idősebb betegek körében a tofacitinib (egy másik JAK-gátló) egy nagy, randomizált vizsgálatában, az abrocitinib kizárólag akkor alkalmazható ezeknél a betegeknél, ha nem áll rendelkezésre más megfelelő kezelési alternatíva.
Immunszupprimált állapotok vagy immunszuppresszív gyógyszerek
Az immunhiányos betegségben szenvedő betegeket, illetve azon betegeket, akik elsőfokú rokonai között előfordul örökletes immunhiányos állapot, kizárták a klinikai vizsgálatokból, és nem állnak rendelkezésre adatok az ilyen betegektől.
Nem vizsgálták a biológiai immunmodulátor szerekkel, erős immunszuppresszánsokkal - például ciklosporin - és más Janus-kináz- (JAK-) inhibitorokkal való együttadást. Az abrocitinib együttes alkalmazása nem javasolt, mivel nem zárható ki az additív immunszuppresszió kockázata.
Segédanyagok
Laktóz-monohidrát
Ritkán előforduló, örökletes galaktózintoleranciában, teljes laktázhiányban vagy glükóz-galaktóz malabszorpcióban a készítmény nem szedhető.
Nátrium
Ez a készítmény kevesebb mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz tablettánként, azaz gyakorlatilag "nátriummentes".

4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre
A Cibinqo nem, vagy csak elhanyagolható mértékben befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.

4.9 Túladagolás
A klinikai vizsgálatokban a Cibinqo-t legfeljebb egyetlen 800 mg-os dózisban és 28 napig 400 mg-os dózisban alkalmazták. A mellékhatások hasonlóak voltak az alacsonyabb dózisoknál tapasztalt mellékhatásokkal, és nem azonosítottak specifikus toxicitást. Túladagolás esetén javasolt a beteg monitorozása a mellékhatások jelei és tünetei tekintetében (lásd 4.8 pont). Tüneti, illetve szupportív kezelést kell alkalmazni. A gyógyszer túladagolására nincs specifikus ellenszer.
Az egészséges felnőtt önkénteseknek szájon át adott egyszeri legfeljebb 800 mg-os dózis farmakokinetikai adatai alapján a beadott dózis több mint 90%-a várhatóan 48 órán belül eliminálódik.



Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók
Egyéb gyógyszerek lehetséges hatása az abrocitinib farmakokinetikájára
Az abrocitinibet elsősorban a CYP2C19 és CYP2C9 enzim metabolizálja, kisebb mértékben a CYP3A4 és CYP2B6 enzim; aktív metabolitjai a vesén át választódnak ki és a szervesanion-transzporter 3 (OAT3) szubsztrátjai. Ezért az abrocitinib és/vagy az aktív metabolitok expozícióját befolyásolhatják az olyan gyógyszerek, amelyek gátolják vagy serkentik az említett enzimeket és transzportert. A megfelelő dózismódosításokat a 4.2 pont ismerteti.
Együttes alkalmazás CYP2C19/CYP2C9-inhibitorokkal
Amikor 100 mg abrocitinibet adtak együttesen fluvoxaminnal (egy erős CYP2C19- és közepesen erős CYP3A-inhibitor) vagy flukonazollal (egy erős CYP2C19-, közepesen erős CYP2C9- és CYP3Ainhibitor), az abrocitinib aktív specieszeinek (lásd 5.2 pont) expozíciója sorrendben 91%-kal és 155%-kal emelkedett az önmagában való alkalmazáshoz képest (lásd 4.2 pont).
Együttes alkalmazás CYP2C19/CYP2C9-induktorokkal
Több adag rifampicin- ami a CYP enzimek erős induktora - alkalmazását követően 200 mg abrocitinibet adva az abrocitinib aktív specieszeinek expozíciója körülbelül 56%-kal csökkent (lásd 4.2 pont).
Együttes alkalmazás OAT3-inhibitorokkal
Probenecid - egy OAT3-inhibitor - és 200 mg abrocitinib együttes alkalmazásakor az abrocitinib aktív specieszeinek expozíciója körülbelül 66%-kal emelkedett. Ez klinikailag nem szignifikáns, és nincs szükség dózismódosításra.
Együttes alkalmazás a gyomor pH-ját növelő készítményekkel
40 mg famotidin - egy H2-receptor-antagonista - és 200 mg abrocitinib együttes alkalmazásakor az abrocitinib aktív specieszeinek expozíciója körülbelül 35%-kal csökkent. Nem vizsgálták az antacidumok vagy protonpumpagátlók (omeprazol) alkalmazása során emelkedő gyomor-pH-nak az abrocitinib farmakokinetikájára gyakorolt hatását; ez hasonló lehet a famotidinnél tapasztaltakhoz. A magasabb, 200 mg-os napi adag megfontolandó azoknál a betegeknél, akiket egyidejűleg a gyomor pH-ját növelő gyógyszerekkel kezelnek, mivel ezek csökkenthetik az abrocitinib hatásosságát.
Az abrocitinib lehetséges hatása más gyógyszerek farmakokinetikájára
Nem figyelték meg az abrocitinib klinikailag szignifikáns hatását kölcsönhatás-vizsgálatokban szájon át alkalmazott fogamzásgátlókkal (pl. etinilösztradiol/levonorgesztrel).
In vitro az abrocitinib a P-glikoprotein (P-gp) inhibitora. A dabigatrán-etexilát (egy P-gp szubsztrát) és egyetlen, 200 mg-os abrocitinib-adag együttes adása a dabigatrán AUCinf-értékét körülbelül 53%-kal, Cmax-értékét körülbelül 40%-kal növelte az önmagában történő alkalmazáshoz képest. Óvatossággal kell eljárni az abrocitinib és a dabigatrán együttes alkalmazásakor. Az abrocitinib egyéb P-gp szubsztrátok farmakokinetikájára gyakorolt hatását nem vizsgálták. Óvatosság szükséges, mivel az alacsony terápiás indexű P-gp szubsztrátok, pl. a digoxin szintje emelkedhet.
In vitro az abrocitinib a CYP2C19 enzim inhibitora. A napi egyszeri 200 mg abrocitinib és egyetlen
10 mg-os adag omeprazol együttes alkalmazása az omeprazol AUCinf-értékét körülbelül 189%-kal, Cmax-értékét körülbelül 134%-kal növelte, ami arra utal, hogy az abrocitinib a CYP2C19 enzim közepesen erős inhibitora. Óvatosság szükséges az abrocitinib és olyan, alacsony terápiás indexű gyógyszerek együttes alkalmazásakor, amelyeket elsődlegesen a CYP2C19 enzim metabolizál (pl. S-mefenitoin és klopidogrel). Dózismódosításra lehet szükség más olyan gyógyszerek esetében, amelyeket a kísérőirataik szerint elsődlegesen a CYP2C19 enzim metabolizál (pl. citaloprám, klobazám, eszcitaloprám és szelumetinib).
A napi egyszeri 200 mg abrocitinib és egyetlen 100 mg-os adag koffein együttes alkalmazása a koffein AUCinf-értékét körülbelül 40%-kal növelte, a Cmax-értékére azonban nem volt hatással, ami arra utal, hogy az abrocitinib a CYP1A2 enzim gyenge inhibitora. Nem javasolható általános dózismódosítás.

6.2 Inkompatibilitások Nem értelmezhető.



Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások
A biztonságossági profil összefoglalása
A leggyakrabban jelentett mellékhatások a hányinger (15,1%), fejfájás (7,9%), acne (4,8%), herpes simplex (4,2%), emelkedett kreatin-foszfokináz-szint a vérben (3,8%), hányás (3,5%), szédülés (3,4%) és gyomortáji fájdalom (2,2%) voltak. A leggyakoribb súlyos mellékhatások a fertőzések (0,3%) voltak (lásd 4.4 pont).
A mellékhatások táblázatos felsorolása
Összesen 3582 beteget kezeltek abrocitinibbel az atopiás dermatitis klinikai vizsgálataiban. Közülük 2784 beteget kezeltek állandó adagolási rendben vagy 100 mg abrocitinibbel (1023 beteg), vagy 200 mg abrocitinibbel (1761 beteg), ami 3006 betegévnek megfelelő expozíciót jelentett.
1451 betegnél történt legalább 48 hét expozíció. Öt placebokontrollos vizsgálatot (703 beteg naponta egyszer 100 mg-ot, 684 beteg naponta egyszer 200 mg-ot és 438 beteg placebót kapott) vontak össze a legfeljebb 16 héten keresztül alkalmazott abrocitinib biztonságosságának értékeléséhez a placebóval összehasonlítva.
Az atopiás dermatitis klinikai vizsgálataiban megfigyelt mellékhatásokat a 2. táblázat sorolja fel szervrendszerenként és gyakoriság szerint, az alábbi kategóriákat alkalmazva: nagyon gyakori (?1/10); gyakori (?1/100 - <1/10); nem gyakori (?1/1000 - <1/100); ritka (?1/10 000 - <1/1000); nagyon ritka (<1/10 000). Az egyes gyakorisági csoportokban a mellékhatások felsorolása a súlyosság szerint csökkenő sorrendben történik. 2. táblázat. Mellékhatások
Szervrendszer
Nagyon gyakori
Gyakori
Nem gyakori
Fertőző betegségek és parazitafertőzések

Herpes simplexa
Herpes zosterb
Pneumonia
Vérképzőszervi és
nyirokrendszeri betegségek és tünetek


Thrombocytopenia Lymphopenia
Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek


Hyperlipidaemiac
Idegrendszeri betegségek és tünetek

Fejfájás
Szédülés

Érbetegségek és tünetek


Vénás thromboemboliad
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Hányinger
Hányás
Gyomortáji fájdalom

A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei

Acne

Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei

Emelkedett kreatinfoszfokináz
? 5 × ULNe

a. A herpes simplex magában foglalja az ajakherpeszt, herpes simplex ophthalmicust, genitális herpeszt és a herpes dermatitist is.
b. A herpes zoster magában foglalja a herpes zoster ophthalmicust is.
c. A hyperlipidaemia magában foglalja a dyslipidaemiát és a hypercholesterinaemiát is.
d. A vénás thromboembolia magában foglalja a tüdőemboliát és a mélyvénás thrombosist is.
e. Magában foglalja a laboratóriumi monitorozás során észlelt változásokat (lásd a szöveget alább). Kiválasztott mellékhatások leírása
Fertőzések
Placebokontrollos, legfeljebb 16 hetes vizsgálatokban a placebót kapó betegek 27,4%-ánál, míg a 100 mg abrocitinibbel kezelt betegek 34,9%-ánál és a 200 mg-mal kezelt betegek 34,8%-ánál jelentettek fertőzéseket. A legtöbb fertőzés enyhe vagy közepesen súlyos volt. A fertőzéssel összefüggő mellékhatásokat jelentő betegek százalékos aránya a 200 mg és 100 mg csoportban, a placebóval összehasonlítva a következőképpen alakult: herpes simplex (4,2% és 2,8% versus 1,4%), herpes zoster (1,2% és 0,6% versus 0%), pneumonia (0,1% és 0,1% versus 0%). A herpes simplex gyakoribb volt olyan betegeknél, akik anamnézisében szerepelt a herpes simplex vagy az eczema herpeticum. A herpes zoster események többsége egyetlen dermatomához kötődött és nem volt súlyos. Az opportunista fertőzések többsége herpes zoster (0,61 eset 100 betegévenként a 100 mg abrocitinib csoportban és 1,23 eset 100 betegévenként a 200 mg abrocitinib csoportban) esete volt, ezek többsége nem súlyos multidermatomalis bőrfertőzés volt. A klinikai vizsgálatokban - beleértve a vizsgálatok hosszú távú kiterjesztési szakaszát - állandó adagolási rendben vagy 100 mg, vagy 200 mg abrocitinibbel kezelt összes beteget tekintve a herpes zoster incidenciasűrűsége a 200 mg abrocitinibbel kezelt betegeknél magasabb volt (4,83 eset 100 betegévenként), mint a 100 mg-mal kezelt betegeknél (2,39 eset 100 betegévenként). A herpes zoster incidenciasűrűsége szintén magasabb volt azoknál a betegeknél, akik 65 évesek vagy idősebbek voltak (relatív hazárd 3,68), akik anamnézisében herpes zoster-fertőzés szerepelt (relatív hazárd 3,61), a kiinduláskor súlyos atopiás dermatitisben szenvedő betegeknél (relatív hazárd 1,28), valamint akiknél a herpes zoster esemény előtt az ALC igazoltan < 1,0 × 103/mm3 volt (relatív hazárd 1,84) (lásd 4.4 pont).
Placebokontrollos, legfeljebb 16 hetes vizsgálatokban a súlyos fertőzések aránya a placebót kapó betegeknél 1,81 eset volt 100 betegévenként, míg a 100 mg abrocitinibbel kezelt betegeknél 3,32 eset volt 100 betegévenként és a 200 mg abrocitinibbel kezelt betegeknél 1,12 eset volt 100 betegévenként. A klinikai vizsgálatokban - beleértve a vizsgálatok hosszú távú kiterjesztési szakaszát - állandó adagolási rendben vagy 100 mg, vagy 200 mg abrocitinibbel kezelt összes beteget tekintve a súlyos fertőzések aránya a 100 mg-mal kezelt betegeknél 2,43 eset volt 100 betegévenként és a 200 mg-mal kezelt betegeknél 2,46 eset volt 100 betegévenként. A klinikai vizsgálatokban jelentett leggyakoribb súlyos fertőzések a herpes simplex, herpes zoster és pneumonia voltak (lásd 4.4 pont).
Vénás thromboembolia
A klinikai vizsgálatokban - beleértve a vizsgálatok hosszú távú kiterjesztési szakaszát - állandó adagolási rendben vagy 100 mg, vagy 200 mg abrocitinibbel kezelt összes beteget tekintve a PE aránya a 200 mg-os dózisnál 0,17 eset volt 100 betegévenként, a 100 mg-os dózisnál pedig 0,08 eset volt 100 betegévenként. A DVT aránya a 200 mg csoportban 0,11 eset volt 100 betegévenként, a 100 mg csoportban pedig 0 eset volt 100 betegévenként (lásd 4.4 pont).
Thrombocytopenia
Placebokontrollos, legfeljebb 16 hetes vizsgálatokban a kezelést összefüggésbe hozták a thrombocytaszám dózisfüggő csökkenésével. A thrombocytákra gyakorolt maximális hatást 4 héten belül figyelték meg, ami után a thrombocytaszám a kezelés folytatása ellenére visszatért a kiindulási értékre. Igazoltan <50 × 103/mm3 thrombocytaszámot a 200 mg-os dózist kapó betegek 0,1%-ánál, míg a 100 mg-os dózist és placebót kapó betegek közül 0 főnél jelentettek. A klinikai vizsgálatokban - beleértve a vizsgálatok hosszú távú kiterjesztési szakaszát - állandó adagolási rendben vagy 100 mg, vagy 200 mg abrocitinibbel kezelt összes beteget tekintve az igazolt <50 × 103/mm3 thrombocytaszám aránya a 200 mg-os dózisnál 0,17 eset volt 100 betegévenként és a 100 mg-os dózisnál 0 eset volt 100 betegévenként; az esetek többsége a 4. héten történt. A 65 éves és idősebb betegek nagyobb arányánál volt a thrombocytaszám <75 × 103/mm3 (lásd 4.4 pont).
Lymphopenia
Placebokontrollos, legfeljebb 16 hetes vizsgálatokban az igazoltan <0,5 × 103/mm3 ALC a 200 mg-os dózist kapó betegek 0,3%-ánál, a 100 mg-os dózist és placebót kapó betegek 0%-ánál jelentkezett. Mindkét eset az expozíció első 4 hetében fordult elő. A klinikai vizsgálatokban - beleértve a vizsgálatok hosszú távú kiterjesztési szakaszát - állandó adagolási rendben vagy 100 mg, vagy 200 mg abrocitinibbel kezelt összes beteget tekintve az igazolt <0,5 × 103/mm3 ALC aránya 0,56 eset volt 100 betegévenként a 200 mg-os dózissal kezelt betegeknél és 0 eset volt 100 betegévenként a 100 mg-os dózissal kezelt betegeknél; a legmagasabb arányt a 65 éves vagy idősebb betegek körében figyelték meg (lásd 4.4 pont).
Lipidszint-emelkedés
Placebokontrollos, legfeljebb 16 hetes vizsgálatokban dózisfüggő módon növekedett az alacsony denzitású lipoprotein-koleszterin (LDL-c), az összkoleszterin és a magas denzitású lipoproteinkoleszterin (HDL-c) szintje a placebo eredményeivel összehasonlítva a 4. héten, és emelkedett maradt a kezelési időszak utolsó vizitjéig. Nem volt jelentőséggel bíró változás az LDL/HDL arányban az abrocitinibet kapó betegeknél a placebót kapó betegekhez képest. Hyperlipidaemiával kapcsolatos események a 100 mg abrocitinibet kapó betegek 0,4%-ánál, a 200 mg-ot kapó betegek 0,6%-ánál, míg a placebót kapó betegek 0%-ánál jelentkeztek (lásd 4.4 pont).
Kreatin-foszfokináz-szint emelkedése (CPK)
Placebokontrollos, legfeljebb 16 hetes vizsgálatokban a placebót kapó betegek 1,8%-ánál, a 100 mg abrocitinibbel kezelt betegek 1,8%-ánál és a 200 mg abrocitinibbel kezelt betegek 3,8%-ánál jelentkezett a CPK-szint szignifikáns mértékű emelkedése (> 5 × ULN). A legtöbb szintemelkedés átmeneti volt és egyszer sem vezetett a kezelés abbahagyásához.
Hányinger
Placebokontrollos, legfeljebb 16 hetes vizsgálatokban a placebót kapó betegek 1,8%-ánál, míg a 100 mg-mal kezelt betegek 6,3%-ánál és a 200 mg-mal kezelt betegek 15,1%-ánál jelentettek hányingert. Hányinger miatti kezelésmegszakítás az abrocitinibbel kezelt betegek 0,4%-ánál fordult elő. A hányingert tapasztaló betegek 63,5%-ánál a kezelés első hetében alakult ki a hányinger. A hányinger medián időtartama 15 nap volt. A legtöbb eset súlyossága enyhe vagy közepesen súlyos volt.
Gyermekek és serdülők
Az atopiás dermatitis klinikai vizsgálataiban összesen 635 gyermek- és serdülőkorú beteget (12 és <18 év között) kezeltek abrocitinibbel, ami 851,5 betegévnek megfelelő expozíciót jelentett. Az atopiás dermatitis klinikai vizsgálatai során a gyermekeknél és serdülőknél megfigyelt biztonságossági profil hasonló volt, mint a felnőtt populációnál.
Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni. Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.



Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK
5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok
Farmakoterápiás csoport: Egyéb bőrgyógyászati készítmények, dermatitis készítményei, kortikoszteroidok kivételével; ATC kód: D11AH08
Hatásmechanizmus
Az abrocitinib egy Janus-kináz (JAK)-1 inhibitor. A JAK-ok intracelluláris enzimek, amelyek a citokineknek vagy növekedési faktoroknak a receptoraikkal történő, a sejtmembránon lezajló interakcióiból származó jeleket továbbítják, így befolyásolva a haematopoiesis sejtes folyamatait és az immunsejtfunkciót. A JAK-ok a szignál transzducer és transzkripciós aktivátorok (STAT-ok) foszforilálását és aktiválását végzik, amelyek az intracelluláris aktivitást modulálják, köztük a génexpressziót. A JAK1 gátlása a jelátviteli útvonalakat modulálja, megakadályozza a STAT-ok foszforilációját és aktiválódását.
Biokémiai vizsgálatok során az abrocitinib szelektivitása a JAK1-re a további 3 JAK izoformával szemben a következő: JAK2 (28-szoros), JAK3 (> 340-szeres) és tirozin-kináz 2 (TYK2, 43-szoros). Sejtes vizsgálatokban elsődlegesen a JAK1-et tartalmazó szignalizációs párok általi citokin-indukált STAT-foszforilációt gátolja, és megkíméli a JAK2/JAK2 vagy JAK2/TYK2 párok általi szignalizációt. Jelenleg nem ismert, hogy a specifikus JAK enzimek szelektív enzimatikus gátlása mennyire releváns a klinikai hatás szempontjából.
Farmakodinámiás hatások
Klinikai biomarkerek
Az abrocitinib-kezelést összefüggésbe hozták az atopiás dermatitis gyulladásos szérum biomarkerei (interleukin-31 [IL-31], interleukin-22 [IL-22], eosinophilszám és thymus és aktiváció-szabályozott kemokin [TARC]), a JAK1 szignalizáció szérum biomarkerei (természetes ölősejtek [NK-sejtek] száma és interferon gamma-indukált protein 10 [IP-10]) vagy mindkettőt jelző szérum biomarkerek (nagy érzékenységű C-reaktív protein [hsCRP]) szintjének dózisfüggő csökkenésével. Ezek a változások a kezelés leállítása után reverzibilisek voltak.
Az átlagos abszolút lymphocytaszám 2 héttel az abrocitinib-kezelés megkezdés után megemelkedett, és a kezelés 9. hónapjára visszatért a kiindulási szintre. Az ALC a legtöbb betegnél a referenciatartományban maradt. Az abrocitinib-kezelést összefüggésbe hozták a B-sejt-szám dózisfüggő emelkedésével és az NK-sejt-szám dózisfüggő csökkenésével. A B-sejt- és NK-sejt-szám ilyen változásának klinikai jelentősége nem ismert.
Szívelektrofiziológia
Az abrocitinib QTc-intervallumra gyakorolt hatását egyetlen, terápiás dózis feletti, 600 mg-os abrocitinib-dózist kapó alanyoknál tanulmányozták egy placebo- és pozitív kontrollos, alapos QTvizsgálatban. Kimutatták az abrocitinib QTc-intervallumot megnyújtó, koncentrációfüggő hatását; a QTc-intervallum megnyúlásának átlaga (90%-os konfidenciaintervallum) 6,0 (4,52-7,49) ms volt, ami azt jelzi, hogy az abrocitinibnek nincs klinikailag releváns hatása a QTc-intervallumra a vizsgált dózisban.
Klinikai hatásosság és biztonságosság
Az abrocitinib monoterápiaként és helyi gyógyszeres kezeléssel mint háttérkezeléssel kombinációban való alkalmazásának hatásosságát és biztonságosságát 12-16 héten át értékelték 1616 betegnél alkalmazva 3 kulcsfontosságú (pivotális), 3. fázisú, randomizált, kettős vak, placebokontrollos vizsgálatban (MONO-1, MONO-2 és COMPARE). Emellett az abrocitinib-monoterápia hatásosságát és biztonságosságát 52 héten át vizsgálták (a fellángolást tapasztaló betegeknek lehetőségük volt mentő ("rescue") kezelést kapni) 1233 betegnél egy 3. fázisú indukciós, randomizált megvonásos, kettős vak, placebokontrollos vizsgálatban (REGIMEN). Ezen 4 vizsgálat betegei 12 évesek és idősebbek voltak, akiknek a Vizsgálóorvos globális értékelése (Investigator's Global Assessment, IGA) szerinti ?3-as pontszám, az Ekcéma kiterjedését és súlyosságát jelző indexen (Eczema Area and Severity Index, EASI) elért ?16 pont, a ?10%-os testfelületi (body surface area, BSA) érintettségük és a Viszketés csúcsértékének numerikus értékelő skáláján (Peak Pruritus Numerical Rating Scale, PPNRS) elért ?4 pont alapján közepesen súlyos vagy súlyos atopiás dermatitisük volt a kiinduláskor, a randomizálás előtt. Azon betegek, akik korábban nem adtak megfelelő terápiás választ, vagy akik számára a helyileg alkalmazott kezelés orvosilag nem volt javallott, illetve akik korábban szisztémás kezeléseket kaptak, részt vehettek a vizsgálatban. Azon betegek, akik teljesítették a megelőző vizsgálatot, részt vehettek a hosszú távú kiterjesztési szakaszban (EXTEND).
Kiindulási jellemzők
A placebokontrollos vizsgálatokban (MONO-1, MONO-2, COMPARE), valamint a nyílt elrendezésű, indukciós, randomizált megvonásos vizsgálatban (REGIMEN) az összes kezelési csoportban a nők aránya 41,4% és 51,1% között, a fehér bőrűek aránya 59,3% és 77,8% között, az ázsiaiak aránya 15,0% és 33,0% között, illetve a fekete bőrűek aránya 4,1% és 8,3% között volt, továbbá az átlagéletkor 32,1 és 37,7 év között volt. Összesen 134, 65 éves és idősebb beteget vontak be ezekbe a vizsgálatokba. Ezekben a vizsgálatokban a kiinduláskor 4-es IGA pontszámmal (súlyos atopiás dermatitis) a betegek 32,2% - 40,8%-a rendelkezett, és 41,4% - 59,5%-uk kapott korábban szisztémás kezelést atopiás dermatitisre. A kiindulási átlagos EASI pontszám 28,5 és 30,9 között volt, a kiindulási PP-NRS 7,0 és 7,3 között volt, valamint a kiindulási Bőrgyógyászati életminőség index (Dermatology Life Quality Index, DLQI) 14,4 és 16,0 között volt.
Klinikai válasz
A 12 hetes monoterápiás vizsgálatok (MONO-1, MONO-2) és a 16 hetes kombinációs terápiás (COMPARE) vizsgálat
A naponta egyszer 100 mg vagy 200 mg abrocitinibbel kezelt betegek szignifikánsan nagyobb aránya érte el mindkét elsődleges végpontot, a 0 vagy 1 pontos IGA-t és/vagy az EASI-75-öt a 12. hétre vagy a 16. hétre, a placebót kapó csoporttal összehasonlítva (lásd 3. táblázat és 4. táblázat).
A naponta egyszer 100 mg vagy 200 mg abrocitinibbel kezelt betegek szignifikánsan nagyobb aránya ért el legalább 4 pont javulást a PP-NRS-ben a placebót kapó csoporttal összehasonlítva. Ezt a javulást már a 2. héten is megfigyelték, és fennmaradt a 12. hétig (1. ábra).
A COMPARE vizsgálatban kimutatták a 200 mg abrocitinib szuperioritását a dupilumabhoz képest a 2. héten azon betegek arányát illetően, akik legalább 4 pontos javulást értek el a PP-NRS-ben, a szignifikánsan nagyobb válasz a viszketés tekintetében már az első dózis után 4 nappal látható volt.
A MONO-1, MONO-2 és COMPARE vizsgálatban az alcsoportokban (pl. testtömeg, életkor, nem, rassz és korábbi szisztémás immunszuppressziós kezelés) a kezelés hatása összhangban volt a teljes vizsgálati populáció eredményeivel.
3. táblázat. Az abrocitinib-monoterápia hatásossági eredményei a 12. héten

MONO-1d

MONO-2d


12. hét

12. hét


Abrocitinib-monoterápia
Placebo
N = 77
Abrocitinib-monoterápia
Placebo
N = 78

200 mg QD N = 154
100 mg QD N = 156

200 mg QD N = 155
100 mg QD N = 158



Válaszadók (%) (95%-os CI)

IGA 0 vagy 1a
43,8e
(35,9, 51,7)
23,7e
(17,0, 30,4)
7,9
(1,8, 14,0)
38,1e
(30,4, 45,7)
28,4e
(21,3, 35,5)
9,1
(2,7, 15,5)
EASI-75b
62,7e
(55,1, 70,4)
39,7e
(32,1, 47,4)
11,8 (4,6, 19,1)
61,0e
(53,3, 68,7)
44,5e
(36,7, 52,3)
10,4 (3,6, 17,2)
PP-NRS4c
57,2e
(48,8, 65,6)
37,7e
(29,2, 46,3)
15,3 (6,6, 24,0)
55,3e
(47,2, 63,5)
45,2e
(37,1, 53,3)
11,5 (4,1, 19,0)
Rövidítések: CI = konfidenciaintervallum; EASI = Ekcéma kiterjedését és súlyosságát jelző index; IGA = Vizsgálóorvos globális értékelése; N = randomizált betegek száma; PP-NRS = Viszketés csúcsértékének numerikus értékelő skálája; QD = naponta egyszer.
a. Az IGA válaszadók az olyan betegek voltak, akik IGA pontszáma megfelelt a feltisztult (0) vagy majdnem feltisztult (1) állapotnak (egy 5 pontos skálán), és a csökkenés a kiinduláshoz képest ?2 pont volt.
b. Az EASI-75 válaszadók az olyan betegek voltak, akik ?75%-os javulást értek el az EASI pontszámban a kiinduláshoz képest.
c. A PP-NRS4 válaszadók az olyan betegek voltak, akik ?4 pontos javulást értek el a PP-NRS pontszámban a kiinduláshoz képest.
d. Monoterápiában alkalmazott abrocitinib.
e. A placebóval összehasonlítva statisztikailag szignifikáns, korrigálva a multiplicitásra.
4. táblázat. Az abrocitinib hatásossági eredményei helyi kezeléssel kombinációban alkalmazva a 12. héten és a 16. héten

COMPAREd


12. hét
16. hét


Abrocitinib + helyi kezelés
Placebo + helyi kezelés
N = 131
DUP + helyi
kezelés
N = 243
Abrocitinib + helyi kezelés
Placebo + helyi
kezelés
N = 131
DUP + helyi
kezelés
N = 243

200 mg QD
N = 226
100 mg QD
N = 238


200 mg QD
N = 226
100 mg QD N = 238



Válaszadók (%) (95%-os CI)

IGA 0 vagy
1a
48,4e
(41,8, 55,0)
36,6e
(30,4, 42,8)
14,0 (8,0, 19,9)
36,5 (30,4, 42,6)
47,5e
(40,9, 54,1)
34,8e
(28,6, 40,9)
12,9 (7,0, 18,8)
38,8 (32,5, 45,1)
EASI-75b
70,3e
(64,3, 76,4)
58,7e
(52,4, 65,0)
27,1 (19,5, 34,8)
58,1 (51,9, 64,3)
71,0e
(65,1, 77,0)
60,3e
(53,9, 66,6)
30,6 (22,5, 38,8)
65,5 (59,4, 71,6)
PP-NRS4c
63,1 (56,7, 69,6)
47,5 (40,9, 54,1)
28,9 (20,8, 37,0)
54,5 (47,9, 61,0)
62,8 (55,6, 70,0)
47,0 (39,5, 54,6)
28,7 (19,6, 37,9)
57,1 (50,1, 64,2)
Rövidítések: CI = konfidenciaintervallum; DUP = dupilumab; EASI = Ekcéma kiterjedését és súlyosságát jelző index; IGA = Vizsgálóorvos globális értékelése; N = randomizált betegek száma; PP-NRS = Viszketés csúcsértékének numerikus értékelő skálája; QD = naponta egyszer.
a. Az IGA válaszadók az olyan betegek voltak, akik IGA pontszáma megfelelt a feltisztult (0) vagy majdnem feltisztult (1) állapotnak (egy 5 pontos skálán), és a csökkenés a kiinduláshoz képest ? 2 pont volt.
b. Az EASI-75 válaszadók az olyan betegek voltak, akik ?75%-os javulást értek el az EASI pontszámban a kiinduláshoz képest.
c. A PP-NRS4 válaszadók az olyan betegek voltak, akik ?4 pontos javulást értek el a PP-NRS pontszámban a kiinduláshoz képest.
d. Helyi kezeléssel kombinációban alkalmazott abrocitinib.
e. A placebóval összehasonlítva statisztikailag szignifikáns, korrigálva a multiplicitásra.
Azon betegek arányát, akik idővel elérték a PP-NRS4 szintet a MONO-1, MONO-2 és COMPARE vizsgálatban, az 1. ábra mutatja be.
1. ábra. Azon betegek aránya, akik idővel elérték a PP-NRS4 szintet a MONO-1, MONO-2 és COMPARE vizsgálatban

Rövidítések: PP-NRS = Viszketés csúcsértékének numerikus értékelő skálája; QD = naponta egyszer; Q2W = kéthetente egyszer.
A PP-NRS4 válaszadók az olyan betegek voltak, akik ?4 pontos javulást értek el a PP-NRS pontszámban a kiinduláshoz képest.
a. Monoterápiában alkalmazott abrocitinib.
b. Helyi gyógyszeres kezeléssel kombinációban alkalmazott abrocitinib.
* A placebóval összehasonlítva statisztikailag szignifikáns, korrigálva a multiplicitásra.
** A dupilumabbal összehasonlítva statisztikailag szignifikáns, korrigálva a multiplicitásra.
Egészségi állapottal összefüggő kimenetelek
Mindkét monoterápiás vizsgálatban (MONO-1 és MONO-2), valamint a kombinációs terápiás vizsgálatban (COMPARE) az abrocitinib szignifikánsan javította a beteg által jelentett kimeneteleket, beleértve a viszketést, alvást (SCORAD alvási vizuális analóg skála), AD tüneteket (POEM), életminőséget (DLQI), illetve a szorongás és depresszió tüneteit (HADS) a 12. hétre a placebóhoz képest; ezeket nem korrigálták multiplicitásra (lásd 5. táblázat).
5. táblázat. Az abrocitinib-monoterápia és a helyi kezeléssel kombinációban alkalmazott abrocitinib terápia beteg által jelentett kimenetele a 12. héten

Monoterápia
Kombinációs terápia

MONO-1
MONO-2
COMPARE

200 mg QD
100 mg QD
Placebo
200 mg QD
100 mg QD
Placebo
200 mg QD
+ helyi kezelés
100 mg QD
+ helyi kezelés
Placebo + helyi kezelés
N
154
156
77
155
158
78
226
238
131
SCORAD alvási VAS, változás a kiindulástól (95%-os CI)
-3,7* (-4,2, -3,3)
-2,9* (-3,4, -2,5)
-1,6 (-2,2, -1,0)
-3,8* (-4,2, -3,4)
-3,0* (-3,4, -2,6)
-2,1 (-2,7, -1,5)
-4,6* (-4,9, -4,3)
-3,7* (-4,0, -3,4)
-2,4 (-2,8, -2,0)
DLQI ?4 pontos
javulás, válaszadók %-a
72,6%*
67,2%*
43,6%
78,1%*
73,3%*
32,3%
86,4%*
74,7%*
56,5%
POEM, változás a kiindulástól (95%-os CI)
-10,6*
(-11,8, -
9,4)
-6,8* (-8,0, -5,6)
-3,7 (-5,5, -1,9)
-11,0* (-12,1, -9,8)
-8,7* (-9,9, -7,5)
-3,6 (-5,3, -1,9)
-12,6*
(-13,6,
-11,7)
-9,6* (-10,5, -8,6)
-5,1 (-6,3, -3,9)
HADS
szorongás, változás a kiindulástól (95%-os CI)
-2,1* (-2,5, -1,6)
-1,6 (-2,0, -1,1)
-1,0 (-1,7, -0,4)
-1,7* (-2,2, -1,2)
-1,6* (-2,1, -1,1)
-0,6 (-1,3, 0,2)
-1,6* (-2,0, -1,2)
-1,2* (-1,5, -0,8)
-0,4 (-0,9, 0,1)
HADS
depresszió, változás a kiindulástól (95%-os CI)
-1,8* (-2,2, -1,4)
-1,4* (-1,8, -0,9)
-0,2 (-0,8, 0,4)
-1,4* (-1,8, -1,0)
-1,0* (-1,5, -0,6)
0,3
(-0,3, 0,9)
-1,6* (-1,9, -1,2)
-1,3* (-1,6, -0,9)
-0,3 (-0,7, 0,2)
CI = konfidenciaintervallum; DLQI = Bőrgyógyászati életminőség index; HADS = Kórházi szorongás és depresszió skála; N = randomizált betegek száma; POEM = Betegorientált ekcéma mérőszám; QD = naponta egyszer; SCORAD = Atopiás dermatitis pontozás (SCORing for AD); VAS = vizuális analóg skála. * Statisztikailag szignifikáns, a multiplicitásra korrigálás nélkül.
Nyílt elrendezésű, indukciós, randomizált, megvonásos vizsgálat (REGIMEN)
Összesen 1233 beteg kapott nyílt elrendezésű módon napi egyszer 200 mg abrocitinibet a 12 hetes bevezetési időszakban. Ezen betegek közül 798 beteg (64,7%) felelt meg a válaszadási kritériumoknak (meghatározás szerint IGA [0 vagy 1] válasz és EASI-75 elérése), akiket a következő csoportokba randomizáltak: placebo (267 beteg), naponta egyszer 100 mg abrocitinib (265 beteg) vagy naponta egyszer 200 mg abrocitinib (266 beteg).
A folyamatos kezelés (folyamatosan 200 mg) 81,1%-os, az indukciós-fenntartó kezelés (12 hétig
200 mg, majd 100 mg) pedig 57,4%-os valószínűséggel előzte meg a fellángolást, a kezelésből kilépő (placebóra randomizált) betegeknél tapasztalt 19,1%-kal szemben, a 12 hetes indukciót követően. Háromszázötvenegy (351) beteg - beleértve a 200 mg-ot kapók 16,2%-át, a 100 mg-ot kapók 39,2%-át és a placebót kapók 76,4%-át - kapott mentő ("rescue") gyógyszerként 200 mg abrocitinibet helyi kezeléssel kombinációban.
2. ábra. A protokollban meghatározott fellángolásig eltelt idő

Monoterápiában alkalmazott abrocitinib.
Protokollban meghatározott fellángolás = Az EASI válasz legalább 50%-ának elvesztése a 12. héten, valamint 2 vagy magasabb IGA-pontszám.
Multiplicitásra kontrollált p <0,0001 200 mg versus placebo; 100 mg versus placebo; 200 mg versus 100 mg.
Hosszú távú hatásosság
Az alkalmas betegek, akik teljesítették egy megfelelő megelőző vizsgálat teljes kezelési időszakát (pl.
MONO-1, MONO-2, COMPARE, REGIMEN), részt vehettek a hosszú távú kiterjesztési szakaszban
(EXTEND). Az EXTEND vizsgálatban a betegek abrocitinibet kaptak helyi gyógyszeres háttérkezeléssel vagy anélkül. A megelőző vizsgálatban korábban naponta egyszer 100 mg vagy 200 mg vizsgálati készítményt kapó csoportba randomizált betegek azonos dózissal folytatták az EXTEND vizsgálatban, mint amelyet a megelőző vizsgálatban kaptak. Az EXTEND vizsgálatban a betegek kettős vak elrendezésű kezelést kaptak a megelőző vizsgálat befejeződéséig, amely után a betegek egyszeresen vak elrendezésű kezelésben részesültek (a kijelölt kezelést a vizsgálóorvosok megismerték, a betegek azonban nem).
A 12 hetes kezelés után választ elérő és az EXTEND vizsgálatba belépő betegek között a betegek többségénél fennmaradt a válasz az összesített kezelési időtartam 96. hetére az abrocitinib mindkét dózisánál (naponta egyszer 100 mg és naponta egyszer 200 mg esetében sorrendben az IGA [0 vagy 1] válasz 64% és 72%-nál, az EASI-75 esetén 87% és 90%-nál, illetve a PP-NRS4 esetén 75% és 80%-nál).
A 12 hetes kezelés után választ el nem érő és az EXTEND vizsgálatba belépő betegek között a betegek egy része későn jelentkező választ ért el a 24. hétre (a kiinduláshoz képest) a folytatólagos abrocitinibkezelés során (naponta egyszer 100 mg és naponta egyszer 200 mg esetében sorrendben az IGA [0 vagy 1] választ 25% és 29%, illetve az EASI-75-öt 50% és 57% érte el). A 12. hétre részleges választ elérő betegek nagyobb valószínűséggel értek el kezelési előnyt a 24. hétre, mint azok, akik nem adtak választ a 12. hétre.
A COMPARE vizsgálatban dupilumabot kapó betegeket, akik később beléptek az EXTEND vizsgálatba, naponta egyszer 100 mg vagy 200 mg abrocitinibre randomizálták az EXTEND vizsgálatba lépéskor. A dupilumabra nem reagálók közül a betegek jelentős aránya ért el választ a 12. hétre az abrocitinibre való átállást követően (naponta egyszer 100 mg és naponta egyszer 200 mg esetében sorrendben az IGA [0 vagy 1] választ 34% és 47%, illetve az EASI-75-öt 68% és 80% érte el).
Gyermekek és serdülők
Az Európai Gyógyszerügynökség a gyermekek és serdülők esetén egy vagy több korosztálynál halasztást engedélyez az abrocitinib vizsgálati eredményeinek benyújtási kötelezettségét illetően atopiás dermatitis kezelése indikációban (lásd 4.2 pont, gyermekgyógyászati alkalmazásra vonatkozó információk).
Az abrocitinib monoterápiás kezelés hatásosságát és biztonságosságát 2, 3. fázisú, randomizált, kettős vak, placebokontrollos vizsgálatban (MONO-1, MONO-2) értékelték, amelyekbe 124, 12 és < 18 év közötti beteget vontak be. A hatásosságot és biztonságosságot felmérték egy nyílt elrendezésű, indukciós, randomizált megvonásos vizsgálatban (REGIMEN) is, amelybe 246 12 és < 18 év közötti beteget vontak be. Ezen vizsgálatokban a gyermekek és serdülők alcsoportjának eredményei összhangban voltak a teljes vizsgálati populáció eredményeivel.
Az abrocitinib helyi gyógyszeres háttérkezeléssel kombinációban való alkalmazásának hatásosságát és biztonságosságát a 3. fázisú, randomizált, kettős vak, placebokontrollos TEEN vizsgálatban értékelték. A vizsgálatba 287 beteget vontak be, akik életkora 12 és <18 év között volt, és közepesen súlyos vagy súlyos atopiás dermatitisük volt az alábbi meghatározás szerint: IGA ?3 pont, EASI ?16 pont, BSAérintettség ?10% és PP-NRS ?4 pont a randomizálás előtt a kiindulási viziten. Azon betegek vehettek részt a vizsgálatban, akik korábban nem adtak megfelelő terápiás választ, illetve akik korábban szisztémás kezeléseket kaptak.
Kiindulási jellemzők
A TEEN vizsgálatban az összes kezelési csoportban a betegek 49,1%-a volt lány, 56,1%-a volt fehér bőrű, 33,0%-a volt ázsiai és 6,0%-a volt fekete bőrű beteg. Az életkor mediánja 15 év volt, és a súlyos atopiás dermatitises (IGA: 4) betegek aránya 38,6% volt.
6. táblázat. Gyermekek és serdülők hatásossági eredményei a TEEN vizsgálatban

TEENd

Abrocitinib
Placebo
N = 96

200 mg QD N = 96
100 mg QD N = 95

IGA 0 vagy 1a
Válaszadók (%) (95%-os CI)
46,2e
(36,1, 56,4)
41,6e
(31,3, 51,8)
24,5 (15,8, 33,2)
EASI-75b
Válaszadók (%) (95%-os CI)
72,0e
(62,9, 81,2)
68,5e
(58,9, 78,2)
41,5 (31,5, 51,4)
PP-NRS4c
Válaszadók (%) (95%-os CI)
55,4e
(44,1, 66,7)
52,6 (41,4, 63,9)
29,8 (20,0, 39,5)
Rövidítések: CI = konfidenciaintervallum; EASI = Ekcéma kiterjedését és súlyosságát jelző index; IGA = Vizsgálóorvos globális értékelése; N = randomizált betegek száma; PP-NRS = Viszketés csúcsértékének numerikus értékelő skálája; QD = naponta egyszer.
a. Az IGA válaszadók az olyan betegek voltak, akik IGA pontszáma megfelelt a feltisztult (0) vagy majdnem feltisztult (1) állapotnak (egy 5 pontos skálán), és a csökkenés a kiinduláshoz képest ? 2 pont volt.
b. Az EASI-75 válaszadók az olyan betegek voltak, akik ? 75%-os javulást értek el az EASI pontszámban a kiinduláshoz képest.
c. A PP-NRS4 válaszadók az olyan betegek voltak, akik ? 4 pontos javulást értek el a PP-NRS pontszámban a kiinduláshoz képest.
d. Helyi gyógyszeres kezeléssel kombinációban alkalmazott abrocitinib.
e. A placebóval összehasonlítva statisztikailag szignifikáns, korrigálva a multiplicitásra.
5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok
Felszívódás
Az abrocitinib jól felszívódik: az oralis felszívódás mértéke 91% felett van, és az abszolút oralis biohasznosulás körülbelül 60%. Az abrocitinib oralis felszívódása gyors, és a csúcs plazmakoncentrációt 1 órán belül eléri. Az abrocitinib dinamikus egyensúlyi állapotbeli plazmakoncentrációja napi egyszeri alkalmazás után 48 órán belül kialakul. Az abrocitinib Cmax- és AUC-értéke 200 mg dózisig egyaránt dózisfüggő módon növekedett. Az abrocitinib és nagy zsírtartalmú ételek egyidejű bevitele nem gyakorolt klinikailag releváns hatást az abrocitinibexpozícióra (az AUC körülbelül 26%-kal és a Cmax körülbelül 29%-kal emelkedett, a tmax pedig 2 órával meghosszabbodott). Klinikai vizsgálatokban az abrocitinibet étkezéstől függetlenül alkalmazták (lásd 4.2 pont).
Eloszlás
Az intravénás alkalmazás után az abrocitinib eloszlási térfogata körülbelül 100 liter. A keringő abrocitinib körülbelül 64%-a, az M1 aktív metabolit 37%-a és az M2 aktív metabolit 29%-a kötődik plazmaproteinekhez. Az abrocitinib és aktív metabolitjai egyenlően oszlanak el a vörösvértestek és a plazma között.
Biotranszformáció
Az abrocitinib in vitro metabolizmusát több CYP enzim mediálja: CYP2C19 (kb. 53%), CYP2C9 (kb. 30%), CYP3A4 (kb. 11%) és CYP2B6 (kb. 6%). Egy humán, izotópjelölt vizsgálatban az abrocitinib a legnagyobb mennyiségben keringő vegyület, és 3 fő, poláris monohidroxilált metabolitot azonosítottak: M1 (3-hidroxipropil), M2 (2-hidroxipropil) és M4 (pirrolidinon-pirimidin). Dinamikus egyensúlyi állapotban az M2 és az M4 a fő metabolit, az M1 pedig kevésbé jelentős metabolit. A 3 keringő metabolit közül az M1 és M2 hasonló JAK-gátló profillal rendelkezik, mint az abrocitinib, míg az M4 farmakológiai szempontból inaktív. Az abrocitinib farmakológiai aktivitása a szisztémás keringésben lévő, nem kötött alapmolekulának (kb. 60%), illetve az M1 (kb. 10%) és M2 (kb. 30%) metabolitoknak köszönhető. Az abrocitinib aktív specieszei alatt a nem kötött abrocitinib, M1 és M2 összesített expozíciója - egyenként moláris egységben kifejezve és a relatív hatékonyságra korrigálva - értendő.
Az interakciós vizsgálatokban nem figyelték meg az abrocitinibnek a BCRP és OAT3 szubsztrátjaira (pl. rozuvasztatin), a MATE1/2K szubsztrátjaira (pl. metformin), a CYP3A4 szubsztrátjaira (pl. midazolám) és a CYP2B6 szubsztrátjaira (pl. efavirenz) gyakorolt, klinikailag szignifikáns hatásait.
Elimináció
Az abrocitinib eliminációs felezési ideje körülbelül 5 óra. Az abrocitinib elsődlegesen metabolikus clearance mechanizmusok által eliminálódik, a dózis kevesebb mint 1%-a távozik a vizelettel változatlan hatóanyagként. Az abrocitinib metabolitjai, az M1, M2 és M4 elsősorban a vizelettel választódnak ki, és ezek az OAT3-transzporter szubsztrátjai.
Különleges betegcsoportok
Testtömeg, nem, genotípus, rassz és életkor
A testtömegnek, nemnek, CYP2C19/2C9 genotípusnak, rassznak és életkornak nem volt klinikailag jelentős hatása az abrocitinib-expozícióra (lásd 4.2 pont).
Gyermekek és serdülők (?12 - <18 évesek)
Populációs farmakokinetikai elemzés alapján nem volt klinikailag releváns különbség az abrocitinib átlagos dinamikus egyensúlyi állapotbeli expozíciójában gyermek és serdülő betegeknél a felnőttekkel összehasonlítva az adott korcsoportra jellemző testtömegnél.
Gyermekek (<12 évesek)
Interakciós vizsgálatokat csak felnőttek körében végeztek. Az abrocitinib farmakokinetikáját 12 évesnél fiatalabb gyermekeknél még nem határozták meg (lásd 4.2 pont).
Vesekárosodás
Egy vesekárosodási vizsgálatban súlyos (eGFR <30 ml/perc) és közepesen súlyos
(eGFR 30 - <60 ml/perc) vesekárosodásban szenvedő betegeknél az aktív specieszek AUCinf-értéke sorrendben 191%-kal, illetve 110%-kal nőtt a normál vesefunkciójú (eGFR ?90 ml/perc) betegekkel összehasonlítva (lásd 4.2 pont). Az abrocitinib farmakokinetikáját nem határozták meg enyhe vesekárosodásban szenvedő betegeknél, azonban a más csoportokban megfigyelt eredmények alapján az aktív specieszek expozíciója akár 70%-kal is megnövekedhet az enyhe vesekárosodásban (eGFR 60 - <90 ml/perc) szenvedő betegeknél. A legfeljebb 70%-os emelkedés klinikailag nem jelentős, mivel az abrocitinib hatásossága és biztonságossága az enyhe vesekárosodásban szenvedő, atopiás dermatitises betegeknél (n = 756) és a teljes populációban összemérhető volt a 2. és 3. fázisú vizsgálatokban. Az egyes betegeknél az eGFR értékét az étrend módosítása vesebetegségben (Modification of Diet in Renal Disease, MDRD) képlettel becsülték meg.
Nem vizsgálták az abrocitinibet vesepótló kezelésben részesülő végstádiumú vesebetegeknél (lásd 4.2 pont). 3. fázisú klinikai vizsgálatokban az abrocitinibet nem vizsgálták olyan atopiás dermatitises betegeknél, akik kiindulási kreatinin-clearance-értéke kisebb volt, mint 40 ml/perc.
Májkárosodás
Enyhe (Child-Pugh A) és közepesen súlyos (Child-Pugh B) fokú májkárosodásban szenvedő betegeknél az aktív specieszek AUCinf-értéke sorrendben 4%-kal csökkent, illetve 15%-kal nőtt a normál májfunkciójú betegekkel összehasonlítva. Ezek a változások klinikailag nem szignifikánsak, és nincs szükség dózismódosításra enyhe vagy közepesen súlyos májkárosodás esetén (lásd 4.2 pont). Nem vizsgálták klinikai vizsgálatokban az abrocitinibet súlyos (Child-Pugh C) fokú májkárosodásban szenvedő betegeknél (lásd 4.3 pont), illetve az aktív hepatitis B-re vagy hepatitis C-re pozitív teszteredményű betegeknél (lásd 4.4 pont).
5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei
Általános toxicitás
Csökkent lymphocytaszámot és az immun- és haematopoieticus rendszer szerveinek/szöveteinek csökkent méretét és/vagy lymphoid cellularitását figyelték meg nemklinikai vizsgálatokban, amelyek az abrocitinib farmakológiai tulajdonságainak (JAK-gátlás) voltak tulajdoníthatók.
Az abrocitinib legfeljebb 1 hónapos adagolásának toxicitási vizsgálataiban a humán ?12 éves gyermekeknek és serdülőknek megfelelő életkorú patkányoknál mikroszkopikus csontdisztrófiát észleltek, amelyet átmenetinek és reverzibilisnek értékeltek, és az expozíciós határérték, amelynél nem volt csontelváltozás, a 200 mg javasolt maximális humán dózisnál (MRHD) tapasztalt AUC 5,7-6,1-szerese volt. Egyik dózisnál sem figyeltek meg csontelváltozásokat patkányoknál a 6 hónapos toxicitási vizsgálatban (a 200 mg MRHD-nél tapasztalt humán AUC legfeljebb 25-szörösénél), valamint a közönséges makákókon végzett egyik toxicitási vizsgálatban sem (a humán ?8 éves korral összevethető korcsoportban; a 200 mg MRHD-nél tapasztalt humán AUC legfeljebb 30-szorosánál).
Genotoxicitás
Az abrocitinib nem volt mutagén a bakteriális mutagenitási (Ames-) tesztben. Nem volt aneugén vagy klasztogén az in vivo patkány csontvelő mikronukleusz vizsgálat eredményei alapján.
Karcinogenitás
Nem figyeltek meg bizonyítékokat a tumorigenitásra, amikor 6 hónapos Tg.rasH2 egereknek szájon át abrocitinibet adtak, a nőstényeknek legfeljebb napi 75 mg/ttkg, a hímeknek legfeljebb napi 60 mg/ttkg dózisban. A 2 éves karcinogenitási vizsgálatban a legalacsonyabb vizsgált dózisoknál a jóindulatú thymomák magasabb előfordulását jegyezték fel nőstény patkányoknál. Ennek következtében nőstényeknél a legkisebb észlelhető nemkívánatos hatást okozó szintet (LOAEL) a 200 mg MRHD-nél tapasztalt humán AUC 0,6-szeresének megfelelően adták meg. Hímeknél a megfigyelhető nemkívánatos hatást nem okozó szintet (NOAEL) a 200 mg MRHD-nél tapasztalt humán AUC 13-szorosának megfelelően adták meg. A jóindulatú thymoma humán relevanciája nem ismert.
Reproduktív és fejlődési toxicitás
Az abrocitinib nincs hatással a hímek termékenységére és a spermatogenezisre. Az abrocitinib befolyásolta a nőstények termékenységét (alacsonyabb termékenységi index, kevesebb sárgatest és beágyazódási hely, beágyazódás utáni vetélés), de nem észleltek a termékenységre gyakorolt hatást a 200 mg MRHD-nél tapasztalt humán AUC 1,9-szeresének megfelelő expozíciónál. A hatások reverzibilisek voltak a kezelé