Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

BYLVAY 200UG KEMÉNY KAPSZULA 30X HDPE

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Ipsen Pharma S.A.S
Hatástani csoport:
A05AX Az epebetegségek egyéb terápiás készítményei
Törzskönyvi szám:
EU/1/21/1566/001
Hatóanyagok:
OdevixibatumDDD
Hatáserősség:
Nincs jelzése, nem erőshatású ()
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
SZ Szakorvosi/kórházi diagnózist követően folyamatos ellenőrzés mellett kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
25 °c alatt
Fénytől védve
Eredeti csomagolásban
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
6 hónapos kor alatt nem adható
Májbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Fokozottan ellenőrzött készítmények!!!
Alkalmazási elôirat

Gyógyszerforma

3. GYÓGYSZERFORMA

Kemény kapszula

Bylvay 200 mikrogramm kemény kapszula

0-ás méretű (21,7 mm × 7,64 mm) kapszula, elefántcsontszínű, átlátszatlan kupak és fehér, átlátszatlan kapszulatest, fekete tintával nyomtatott "A200" jelzéssel.

Bylvay 400 mikrogramm kemény kapszula

3-as méretű (15,9 mm × 5,83 mm) kapszula, narancssárga, átlátszatlan kupak és fehér, átlátszatlan kapszulatest, fekete tintával nyomtatott "A400" jelzéssel.

Bylvay 600 mikrogramm kemény kapszula

0-ás méretű (21,7 mm × 7,64 mm) kapszula, elefántcsontszínű, átlátszatlan kupak és kapszulatest, fekete tintával nyomtatott "A600" jelzéssel.

Bylvay 1200 mikrogramm kemény kapszula

3-ás méretű (15,9 mm × 5,82 mm) kapszula, narancssárga, átlátszatlan kupak és kapszulatest, fekete tintával nyomtatott "A1200" jelzéssel.


4. KLINIKAI JELLEMZŐK




Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

A kezelést kizárólag PFIC kezelésében járatos orvos kezdheti meg és felügyelheti.

Adagolás

Az odevixibat javasolt dózisa naponta egyszer 40 µg/ttkg, szájon át, reggel bevéve. Az odevixibat étkezés közben vagy étkezéstől függetlenül is bevehető.

Az 1. táblázat mutatja a testtömeg alapján naponta alkalmazandó kapszulák hatáserősségét és darabszámát körülbelül 40 µg/ttkg/nap dózis eléréséhez.

1. táblázat: A 40 µg/ttkg/nap névleges dózis eléréséhez szükséges Bylvay kapszulák száma
Testtömeg (kg)
200 µg-os kapszulák száma

400 µg-os kapszulák száma
4 és < 7,5 között
1
vagy
N.a.
7,5 és < 12,5 között
2
vagy
1
12,5 és < 17,5 között
3
vagy
N.a.
17,5 és < 25,5 között
4
vagy
2
25,5 és < 35,5 között
6
vagy
3
35,5 és < 45,5 között
8
vagy
4
45,5 és < 55,5 között
10
vagy
5
? 55,5
12
vagy
6
A félkövérrel szedett kapszula hatáserősség/darabszám az alkalmazás várható egyszerűsítése alapján ajánlott mennyiség.

Dóziseszkaláció
Egyes betegeknél előfordulhat, hogy fokozatosan alakul ki a viszketés javulása és a szérumepesavszint csökkenése az odevixibat-terápia megkezdése után. Ha három hónapos folyamatos terápiát követően nem alakul ki megfelelő klinikai válasz, az adag 120 µg/ttkg/napra emelhető (lásd a 4.4 pontot).

A 2. táblázat mutatja a testtömeg alapján naponta alkalmazandó kapszulák hatáserősségét és darabszámát körülbelül 120 µg/ttkg/nap dózis eléréséhez, maximum 7200 µg-os napi dózis mellett.

2. táblázat: A 120 µg/ttkg/nap névleges dózis eléréséhez szükséges Bylvay kapszulák száma
Testtömeg (kg)
600 µg-os kapszulák száma

1200 µg-os kapszulák száma
4 és < 7,5 között
1
vagy
N.a.
7,5 és < 12,5 között
2
vagy
1
12,5 és < 17,5 között
3
vagy
N.a.
17,5 és < 25,5 között
4
vagy
2
25,5 és < 35,5 között
6
vagy
3
35,5 és < 45,5 között
8
vagy
4
45,5 és < 55,5 között
10
vagy
5
? 55,5
12
vagy
6
A félkövérrel szedett kapszula hatáserősség/darabszám az alkalmazás várható egyszerűsítése alapján ajánlott mennyiség.

Azoknál a betegeknél, akiknél odevixibattal történő 6 hónapig tartó, folyamatos napi kezelést követően sem állapíthatók meg a kezelés előnyei, alternatív kezelést kell mérlegelni.

Kihagyott adag
Ha kimaradt egy adag odevixibat, a kihagyott adagot a betegnek, amint lehetséges, be kell vennie, de a napi egyszeri adagot nem szabad túllépni.

Különleges betegcsoportok
Vesekárosodás
Enyhe vagy közepesen súlyos vesekárosodásban szenvedő betegeknél nincs szükség a dózis módosítására.
Nem állnak rendelkezésre klinikai adatok az odevixibat mérsékelt vagy súlyos vesekárosodásban vagy végstádiumú vesebetegségben (ESRD) szenvedő, hemodialízist igénylő betegeknél történő alkalmazásával kapcsolatban (lásd a 5.2 pontot).

Májkárosodás
Enyhe vagy közepesen súlyos májkárosodásban szenvedő betegeknél nincs szükség az adag módosítására (lásd a 4.4 és 5.2 pontot).

Nincsenek rendelkezésre álló adatok a súlyos májkárosodásban (Child Pugh C) szenvedő PFIC-s betegekre vonatkozóan. Ezeknél a betegeknél a mellékhatások további figyelemmel kísérése szükséges az odevixibat alkalmazása során (lásd a 4.4 pontot).

Gyermekek
Az odevixibat biztonságosságát és hatásosságát 6 hónaposnál fiatalabb gyermekek esetében nem igazolták. Nincsenek rendelkezésre álló adatok.

Az alkalmazás módja

A Bylvay szájon át alkalmazandó. Reggel, étkezés közben vagy az étkezéstől függetlenül kell bevenni (lásd az 5.2. pontot).

A nagyobb, 200 µg-os és 600 µg-os kapszulákat fel kell nyitni és az ételre kell szórni, de egészben is lenyelhetők.
A kisebb, 400 µg-os és 1200 µg-os kapszulákat egészben kell lenyelni, azonban ezek is felnyithatók és rászórhatók az ételre.
A kapszula egyben történő lenyelése esetén a beteget arra kell utasítani, hogy azt egy pohár vízzel vegye be reggel.

A kapszulák felnyitásához a beteget a következőkre kell utasítani:
• Tegyen kis mennyiségű (30 ml/2 evőkanál) lágy ételt (joghurt, almaszósz, zabkása, banánpüré, sárgarépapüré, csokoládépuding vagy rizspuding) egy tálba. Az ételnek szobahőmérsékletűnek vagy az alatti hőmérsékletűnek kell lennie.
• Fogja meg a kapszulát vízszintesen a két végénél, csavarja meg ellentétes irányba, húzza szét, és szórja belőle a pelleteket a lágy ételt tartalmazó tálba. A kapszulát finoman meg kell ütögetni, hogy minden pellet kiessen belőle.
• Ismételje meg az előző lépést, ha az adag bevételéhez egynél több kapszulára van szükség.
• Egy kanál segítségével óvatosan keverje el a pelleteket a lágy ételben.
• Összekeverés után azonnal adja be a teljes adagot. Ne tegye el a keveréket későbbi felhasználás céljából.
• Az adag bevétele után igyon egy pohár vizet.
• Dobja ki az összes üres kapszulahéjat.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Az odevixibat hatásmechanizmusának feltétele az epesavak és epesók transzportjának megtartott enterohepaticus körforgása az epe canaliculusok irányába. Az gastrointestinalis rendszer motilitását vagy az epesavak enterohepaticus körforgását - beleértve az epesók epe canaliculusok felé történő transzportját is - befolyásoló állapotok, gyógyszerek vagy sebészeti eljárások csökkenthetik az odevixibat hatásosságát. Emiatt például azok a PFIC2-ben szenvedő betegek, akiknél az epesóexportáló pumpafehérje (BSEP) teljes hiánya áll fenn, vagy a fehérje nem működik (pl. a PFIC2 BSEP3 altípusában szenvedő betegek), nem reagálnak az odevixibatra.

A PFIC 1-es és 2-es altípusától eltérő altípusok esetében csak korlátozott mennyiségű klinikai adat áll rendelkezésre, vagy egyáltalán nem áll rendelkezésre klinikai adat.

A súlyos májkárosodásban (Child-Pugh C osztály) szenvedő betegeket nem vizsgálták (lásd a 5.2 pontot). Súlyos májkárosodásban szenvedő betegeknél fontolóra kell venni a májfunkció rendszeres vizsgálatát.

Az odevixibat szedésekor gyakori mellékhatásként hasmenést jelentettek. A hasmenés kiszáradáshoz vezethet. A hasmenéses epizódok során a betegeket rendszeresen ellenőrizni kell a megfelelő hidratáltság biztosítása érdekében (lásd a 4.8 pontot).

A klinikai vizsgálatok során egyes, odevixibatot kapó betegeknél emelkedett szinteket figyeltek meg a májfunkciós vizsgálatok során. A standard klinikai gyakorlat szerinti ellenőrzés mellett a Bylvaykezelés megkezdése előtt minden beteg esetén javasolt felmérni a májfunkciót (glutamát-piruváttranszamináz, glutamát-oxálacetát-transzamináz, gamma-glutamil transzferáz, alkalikus foszfatáz és összbilirubin).

A májfunkciós vizsgálatok során emelkedett értékeket mutató betegek esetén fontolóra kell venni a gyakoribb ellenőrzést.

A standard klinikai gyakorlat szerinti ellenőrzés mellett a Bylvay-kezelés megkezdése előtt minden betegnél javasolt felmérni a zsírban oldódó vitaminok (A-, D- és E-vitaminok) szintjét és a nemzetközi normalizált rátát (INR).

Az odevixibat-kezelés befolyásolhatja a zsírban oldódó gyógyszerek felszívódását (lásd a 4.5 pontot).


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A Bylvay nem, vagy csak elhanyagolható mértékben befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.


4.9 Túladagolás

A túladagolás hatására a gyógyszer ismert farmakodinámiás hatásainak fokozódásából eredő tünetek alakulhatnak ki, elsősorban hasmenés és emésztőrendszeri hatások.

A klinikai vizsgálatokban egészséges alanyoknak adott legmagasabb dózis egyszeri adagként 10 000 µg odevixibat volt, melynek nem voltak káros következményei.

Túladagolás esetén a beteget tüneti kezelésben kell részesíteni és szükség esetén kísérő intézkedéseket kell tenni.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Transzporter-mediált gyógyszerkölcsönhatások

Az odevixibat az efflux transzporter P-glikoprotein (P-gp) szubsztrátja. Egészséges felnőtt személyeknél az erős P-gp inhibitor itrokonazol egyidejű alkalmazása körülbelül 50-60%-kal növelte az odevixibat egyszeri 7200 µg-os adagjának plazmaexpozícióját. Ezt a növekedést nem tekintik klinikailag jelentősnek. In vitro körülmények között nem azonosítottak más, esetleg releváns transzporter-mediált kölcsönhatást (lásd az 5.2 pontot).

Citokróm P450-mediált kölcsönhatások

In vitro körülmények között az odevixibat nem indukálta a CYP enzimeket (lásd az 5.2 pontot).

In vitro vizsgálatok során az odevixibatról kimutatták, hogy a CYP3A4/5 gátlószere (lásd az 5.2 pontot).

Egészséges, felnőtt személyeknél az odevixibat egyidejű alkalmazása 30%-kal csökkentette az orálisan alkalmazott midazolám (a CYP3A4 egyik szubsztrátjának) görbe alatti területét (AUC-t), illetve kevesebb mint 20%-kal csökkentette az 1-OH-midazolám-expozíciót, ami nem tekinthető klinikailag relevánsnak.

Nem végeztek interakciós vizsgálatokat az UDCA-ra és a rifampicinre vonatkozóan.

Egy interakciós vizsgálatban etinilösztradiolt (0,03 mg) és levonorgesztrelt (0,15 mg) tartalmazó, lipofil, kombinációs, szájon át alkalmazott fogamzásgátlót használó felnőtt, egészséges nőknél az együttesen adott odevixibat nem befolyásolta a levonorgesztrel AUC-értékét, és 17%-kal csökkentette az etinilösztradiol AUC-értékét, ami nem tekinthető klinikailag relevánsnak. Nem végeztek interakciós vizsgálatokat más lipofil gyógyszerekkel, így nem zárható ki a más zsírban oldódó gyógyszerek abszorpcióját befolyásoló hatás.

A klinikai vizsgálatok során egyes, odevixibatot kapó betegeknél a zsíroldékony vitaminok csökkent szintjét figyelték meg. A zsíroldékony vitaminok szintjét ellenőrizni kell (lásd a 4.4 pontot).

Gyermekek és serdülők

Nem végeztek interakciós vizsgálatokat gyermekeknél és serdülőknél. Várhatóan nincs különbség a felnőttek és a gyermekek, illetve serdülők között.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A biztonságossági profil összefoglalása

A leggyakrabban jelentett mellékhatás (7%) a hasmenés volt a betegek esetében.

A mellékhatások táblázatos felsorolása

A táblázat a PFIC-ben szenvedő, 4 hónapos és 25 éves közötti életkorú (medián 3 év 7 hónap) betegeknél a klinikai vizsgálatok során azonosított mellékhatásokat sorolja fel.

A mellékhatások szervrendszer alapján vannak felsorolva az alábbi elfogadott kategóriák szerint:
nagyon gyakori (? 1/10); gyakori (? 1/100 - < 1/10); nem gyakori (? 1/000 - < 1/100); ritka (? 1/10 000 - < 1/1000), nagyon ritka (? 1/10 - < 1/10 000) és nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).

3. táblázat: A mellékhatások gyakorisága PFIC-ben szenvedő betegeknél
MedDRA-szervrendszer
Gyakori
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
hasmenés, hasi fájdaloma, haemorrhagiás hasmenés, lágy széklet
Máj- és epebetegségek, illetve tünetek
hepatomegalia,
3Beleértve a gyomortáji fájdalmat is.

Egyes kiválasztott mellékhatások leírása

Emésztőrendszeri mellékhatások
Az emésztőrendszeri mellékhatások 11%-os gyakorisággal fordultak elő Bylvay-val kezelt betegeknél. Az olyan mellékhatások, mint a hasmenés, a hasi fájdalom és a lágy széklet rövid ideig álltak fenn, a legtöbb esemény legfeljebb 5 napig tartott; a mellékhatás első jelentkezéséig eltelt idő mediánértéke 16 nap volt. Valamennyi jelentés enyhe vagy közepesen súlyos volt, és nem volt súlyos eseménynek tekinthető. Két beteg tapasztalt klinikailag jelentős hasmenést mellékhatásként, vagyis a meghatározás szerint 21 vagy több napig tartó hasmenést, mely egyéb etiológiai okkal nem magyarázható, ami intenzitását tekintve súlyos volt, kórházi kezelést igényelt, jelentős orvosi eseménynek volt tekinthető, vagy orális vagy intravénás rehidrációt és/vagy egyéb beavatkozást igénylő egyidejű dehidratáltsággal járt együtt (lásd a 4.4 pontot). A kezelés megszakításáról hasmenés miatt a betegek 4%-ánál számoltak be, a Bylvay-kezelés hasmenés miatti abbahagyásáról pedig 1%-nál.

Feltételezett mellékhatások bejelentése

A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni. Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Epe- és májbetegségek gyógyszerei, az epebetegségek egyéb terápiás készítményei, ATC-kód: A05AX05

Hatásmechanizmus

Az odevixibat az ileális epesav-transzporter (IBAT) reverzibilis, erős hatású, szelektív inhibitora.

Farmakodinámiás hatások

Az odevixibat lokálisan, a distalis ileumban hatva csökkenti az epesavak visszavételét, illetve fokozza az epesavak ürítését a vastagbélen keresztül, így csökkentve a szérum epesav-koncentrációját. A szérumepesavszint csökkenésének mértéke nem korrelál a szisztémás PK-val.

Klinikai hatásosság

A Bylvay hatásosságát PFIC-ben szenvedő betegeknél két III. fázisú vizsgálatban értékelték. Az 1.
vizsgálat egy 24 hetes, randomizált, kettős vak, placebokontrollos vizsgálat volt, amelyet 62, 1-es vagy
2-es típusú PFIC-vel diagnosztizált beteg bevonásával végeztek. A betegeket 1:1:1 arányban randomizálták, hogy placebót, vagy 40 vagy 120 µg/ttkg/nap odevixibatot kapjanak, illetve a PFIC típusa (1-es vagy 2-es) és életkor szerint (6 hónap és 5 év között, 6 és 12 év között, 13 - ? 18 év között) stratifikálták. Az ABCB11 gén - a BSEP fehérje teljes hiányát előrejelző - patológiás variánsaival rendelkező betegeket, illetve azokat, akik GPT-értéke > 10 × ULN volt, vagy a bilirubinszintjük > 10 × ULN volt, kizárták a vizsgálatból. A betegek 13%-a esett át korábban epeúteltérítő beavatkozáson. Az 1. számú vizsgálatot befejező betegek bekerülhettek a 2. számú vizsgálatba, ami egy 72 hetes nyílt elrendezésű kiterjesztett vizsgálat volt. Az 1. vizsgálat elsődleges végpontja azon betegeknek aránya volt, akiknél a szérumepesavak szintje legalább 70%-kal csökkent, vagy akik a 24. héten legfeljebb 70 µmol/l-es szintet értek el.

A másodlagos végpont a pruritus tekintetében pozitív értékelések aránya a betegek szintjén a 24 hetes kezelési időszak alatt, egy megfigyelő által jelentett kimenetelen alapuló eszköz alapján. Pruritus szempontjából pozitív értékelésnek tekintették a legfeljebb 1-es pontértéket, vagy a kiindulási értékhez képest legalább 1 pontos javulást. A pruritus értékelését reggel és este végezték el egy 5 pontos skála (0-4) segítségével. További másodlagos végpontok voltak többek között a kiindulástól számítva a kezelés befejezéséig bekövetkező változások a növekedési és alvási paraméterekben (a megfigyelő által jelentett kimenetelen alapuló eszköz szerint), illetve a GPT értékében.

A medián (tartomány) életkor az 1. vizsgálatban 3,2 (0,5-15,9) év volt; a résztvevők 50%-a volt férfi, és 84%-uk volt fehér bőrű. A betegek 27%-a szenvedett 1-es típusú PFIC-ben, és 73%-uk 2-es típusú PFIC-ben. A kiinduláskor a betegek 81%-a részesült UDCA-kezelésben, 66%-uk rifampicinkezelésben, és 89%-uk UDCA- és/vagy rifampicin-kezelésben. A Child-Pugh-féle besorolás szerint a kiindulási májkárosodás mértéke a betegek 66%-a esetében enyhe volt, 34%-uk esetén pedig közepesen súlyos. Az eGFR kiindulási átlagértéke (SD) 164 (30,6) ml/perc/1,73 m2 volt. A GPT-,
GOT- és bilirubinszint kiindulási átlagértéke (SD) rendre 99 (116,8) U/l, 101 (69,8) U/l és 3,2 (3,57) mg/dl volt. A pruritus pontérték (tartomány: 0-4 között) és a szérumepesavszintek kiindulási átlagértékei (SD) hasonlóak voltak az odevixibattal kezelt (rendre 2,9 [0,089] és
252,1 [103,0] µmol/l) és a placebóval kezelt betegeknél (rendre 3,0 [0,143] és 247,5 [101,1] µmol/l).

A 4. táblázat a fő hatásossági eredményeknek az odevixibat és a placebo közötti összehasonlításának eredményeit ismerteti az 1. számú vizsgálatban. Az 1. (szérumepesavak) és a 2. ábrák (viszketési pontszám) grafikusan jelenítik meg ezeket az adatokat a 24 hetes kezelési időszak során.

4. táblázat: A fő hatásossági eredmények összehasonlítása az odevixibat és a placebo között a 24 hetes kezelési időszak során PFIC-ben szenvedő betegeknél az 1. számú vizsgálatban
Hatásossági végpont
Placebó (N=20)
Odevixibat


40 µg/ttkg/nap (N=23)
120 µg/ttkg/nap (N=19)
Összesen (N=42)
Azon betegek aránya, akiknél csökkenés mutatkozott a szérum epesavszintjében a kezelés végén
n (%)
95%-os CI
0
(0,00; 16,84)
10 (43,5)
(23,19; 65,51)
4 (21,1)
(6,05; 45,57)
14 (33,3)
(19,57; 49,55)
Az arány eltérése a placebóhoz viszonyítva 95%-os CI

0,44
(0,22; 0,66)
0,21
(0,02; 0,46)
0,33
(0,09; 0,50)
Egyoldali p-értéka

0,0015
0,0174
0,0015
Pruritus tekintetében pozitív értékelések aránya a kezelési időszak során
Arány
28,74
58,31
47,69
53,51
Az arány eltérése (SE) a placebóhoz viszonyítva (95%-os CI)b

28,23 (9,18)
(9,83; 46,64)
21,71 (9,89)
(1,87; 41,54)
24,97 (8,24)
(8,45; 41,49)
aA PFIC típusa alapján rétegzett Cochran-Mantel-Haenszel-próba alapján. A dóziscsoportokra vonatkozó p-értékeket a multiplicitás alapján korrigálták.
bA legkisebb négyzetek módszerével nyert átlagok egy kovariancia-modell elemzése során, amelyben a nappal és éjszaka mért kiindulási pruritus pontértékek kovariánsokként szerepelnek, a kezelési csoport és a stratifikációs tényezők (a PFIC típusa és a korcsoport) pedig fix hatásként szerepelnek.

1. ábra: A szérum epesav-koncentrációjának (µmol/l) átlagos (±SE) időbeli változása a kiindulási értékhez képest


Betegek száma






Placebó
20
20
18
17
16
12
11
napi 40 µg/ttkg
23
21
21
20
15
14
17
napi 120 µg/ttkg
19
19
16
16
11
11
15
Összes dózis
42
40
37
36
26
25
32

2. ábra: A pruritus (viszketés) pontérték átlagos (±SE) időbeli változás a kiindulási értékhez képest


Placebó
20
20
20
20
20
20
20
20
20
20
20
20
20
18
18
17
17
17
16
15
15
15
15
13
12
napi 40 µg/ttkg
23
23
23
23
23
23
23
22
22
23
23
23
23
19
19
19
19
20
19
18
19
19
19
19
17
napi 120 µg/ttkg
19
19
19
19
19
19
19
19
19
18
18
18
18
16
16
16
16
16
16
16
16
16
16
15
14
Összes dózis
42
42
42
42
42
42
42
41
41
41
41
41
41
35
35
35
35
36
35
34
35
35
35
34
31
Betegek száma

A pruritus (viszketés) csökkenésére vonatkozó eredményekkel összhangban az odevixibat csökkentette azon napok arányát, amelyeken a betegeknek megnyugtatásra volt szükségük, emellett a betegeknek ritkábban volt szükségük segítségre az elalváshoz, és kevesebb napon volt szükségük arra, hogy gondviselőjükkel aludjanak. Az odevixibattal történő kezelés továbbá javította a májfunkciós vizsgálatok eredményeit is a kiindulási értékhez képest (5. táblázat). Ezen felül feltüntettük a odevixibat növekedési paraméterekre gyakorolt hatását is 24 hét alatt.

5. táblázat: A hatásossági eredmények összehasonlítása a növekedési és a máj biokémiai paramétereinek tekintetében az odevixibat és a placebo között a 24 hetes kezelési időszak során PFIC-ben szenvedő betegeknél az 1. számú vizsgálatban
Hatásossági végpont
Placebó (N=20)

Odevixibat



40 µg/ttkg/nap (N=23)
120 µg/ttkg/nap (N=19)
Összesen (N=42)
Glutamát-piruvát-transzamináz (U/L) (átlag [SE])


Kiindulási érték
76,9 (12,57)
127,7 (34,57)
89,1 (19,95)
110,2 (20,96)
Változás a 24. hétig
3,7 (4,95)
-27,9 (17,97)
-25,3 (22,47)
-26,7 (13,98)
Átlagos különbség a
placebóhoz képest (95%os CI)a

-14,8 (16,63) (-48,3; 18,7)
-14,9 (17,25) (-49,6; 19,9)
-14,8 (15,05) (-45,1; 15,4)
Glutamát-oxálacetát-transzamináz (U/L) (átlag [SE])


Kiindulási érték
90,2 (11,59)
114,2 (17,24)
96,0 (16,13)
106,0 (11,87)
Változás a 24. hétig
4,7 (5,84)
-36,7 (12,21)
-27,0 (19,42)
-32,1 (11,02)
Összbilirubin (µmol/l) (átlag [SE])


Kiindulási érték
53,3 (12,97)
52,2 (10,13)
57,0 (18,05)
54,4 (9,75)
Változás a 24. hétig
-9,6 (15,16)
-23,7 (9,23)
-19,3 (13,62)
-21,7 (7,92)
Testmagasság z-érték (átlag [SE])


Kiindulási érték
-2,26 (0,34)
-1,45 (0,27)
-2,09 (0,37)
-1,74 (0,23)
Változás a 24. hétig
-0,16 (0,10)
0,05 (0,11)
0,00 (0,16)
0,03 (0,09)
Átlagos különbség a
placebóhoz képest (95%os CI)a

0,32 (0,16)
(0,00; 0,65)
0,15 (0,17)
(-0,18; 0,48)
0,24 (0,14)
(-0,05; 0,53)
Testtömeg z-érték (átlag [SE])


Kiindulási érték
-1,52 (0,32)
-0,74 (0,27)
-1,19 (0,35)
-0,94 (0,21)
Változás a 24. hétig
0,10 (0,10)
0,29 (0,11)
0,15 (0,12)
0,22 (0,08)
Átlagos különbség a
placebóhoz képest (95%os CI)a

0,28 (0,14)
(-0,01; 0,57)
0,08 (0,15)
(-0,22; 0,37)
0,18 (0,13)
(-0,08; 0,44)
aA legkisebb négyzetek módszerével nyert átlagok egy ismételt méréses kevert modell (MMRM) elemzése során, amelyben a kiindulási érték kovariánsként szerepel, a kezelési csoport, a vizit, a kezelés-vizit interakció, a kezelés-kiindulási érték interakció és a stratifikációs tényezők (a PFIC típusa és a korcsoport) pedig fix hatásként szerepelnek.

A 2. vizsgálat a folyamatban lévő, 72 hetes, nyílt elrendezésű kiterjesztett vizsgálatból származó adatok időközi zárását ismerteti, amelyet 120 µg/ttkg/nap Bylvay-val kezelt PFIC-s betegeken végeztek. A legfeljebb 48 héten keresztül napi 120 µg/ttkg/nap dózissal kezelt 79 beteg esetén (PFIC 1[22%], PFIC2 [51%], PFIC3 [5%] vagy PFIC6 [1%]) a szérumepesavak csökkenését, valamint a viszketési pontszám, a GPT-, GOT- és az összbilirubinszint tartós javulását tapasztalták. A 79 beteg közül 45 esetében - 13 PFIC1-ben szenvedő beteg, 30 PFIC2-ben szenvedő beteg, 1-1 PFIC3-ban és PFIC6-ban szenvedő beteg - végeztek értékeléseket az odevixibat-kezelés 48. hetében vagy azt követően; míg 9 PFIC1-ben szenvedő beteg, 21 PFIC2-ben szenvedő beteg, 4 PFIC3-ban szenvedő beteg, illetve 0 PFIC6-ban szenvedő beteg nem érte el a kezelés 48. hetét, és az adatok zárásának idején esetükben a kezelés még folyamatban volt. Összességében 7 PFIC2-ben szenvedő beteg hagyta abba az odevixibat-kezelést a 48. hét előtt. A testmagasság és a testtömeg z-értékeiben tapasztalt javulás azt jelzi, hogy gyorsult a növekedés sebessége, és hogy az utolérő növekedés elérhető aktív növekedésben lévő gyermekeknél.

Gyermekek és serdülők

Az Európai Gyógyszerügynökség a 6 hónaposnál fiatalabb korú gyermekpopulációnál eltekint az Bylvay vizsgálati eredményeinek benyújtási kötelezettségétől (lásd a 4.2 pontot, gyermekgyógyászati alkalmazásra vonatkozó információk).

Kivételes körülmények

Ezt a gyógyszert "kivételes körülmények" között engedélyezték. Ez azt jelenti, hogy a gyógyszer alkalmazására vonatkozóan - a betegség ritka előfordulása miatt - nem lehetett teljes körű információt gyűjteni. Az Európai Gyógyszerügynökség minden rendelkezésére bocsátott új információt évente felülvizsgál, és szükség esetén módosítja az alkalmazási előírást.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás

Az odevixibat minimális mértékben szívódik fel szájon át történő alkalmazást követően; emberekre vonatkozóan nem állnak rendelkezésre abszolút biohasznosulási adatok, és a becsült relatív biohasznosulás kevesebb mint 1%. Az odevixibat a plazma-csúcskoncentrációt (Cmax) 1-5 óra alatt éri el. PFIC-ben szenvedő gyermekek és serdülők esetén a szimulált Cmax-érték a 40 µg/ttkg/nap dózis esetén 0,211 ng/ml volt és 120 µg/ttkg/nap dózis esetén pedig 0,623 ng/ml volt, az AUC értékek pedig rendre 2,26 ng × óra/ml és 5,99 ng × óra/ml. A napi egyszeri adagolást követően az odevixibat minimálisan akkumulálódik.

Az étkezés hatása
Az odevixibat szisztémás expozíciója nem jelzi előre a hatásosságot. Emiatt nincs szükség a dózis módosítására az ételek hatásának megfelelően. Magas zsírtartalmú ételek (800-1000 kalória, ahol a teljes kalóriatartalom körülbelül 50%-a származik zsírból) egyidejű bevitele esetén a Cmax érték 72%kal, az AUC0-24 érték pedig 62%-kal csökkent az éhomi körülmények között történő alkalmazáshoz viszonyítva. Az odevixibatot almaszószra szórva a Cmax-érték 39%-os és az AUC0-24-érték 36%-os csökkenését figyelték meg az éhomi körülmények között történő alkalmazáshoz viszonyítva. Figyelembe véve a farmakokinetikai/farmakodinámiás összefüggés hiányát, valamint hogy az odevixibat kapszula tartalmát kisgyermekek esetén az ételre kell szórni, az odevixibat beadható az étellel együtt.

Eloszlás

Az odevixibat több mint 99%-a a humán plazmafehérjékhez kötődik. Gyermekek és serdülők esetén az átlagos testtömeggel korrigált látszólagos eloszlási térfogat (V/F) a 40 µg/ttkg/nap adagolási rend esetén rendre 40,3 l/ttkg, illetve 120 µg/ttkg/nap adagolási rend esetén 43,7 l/ttkg.

Biotranszformáció

Az odevixibat az emberi szervezetben minimális mértékben metabolizálódik.

Elimináció

Egészséges felnőtteknél az izotóppal jelölt odevixibat egyszeri, 3000 µg-os orális adagjának beadását követően a beadott dózis átlagosan 82,9%-a volt a székletből visszanyerhető; a mennyiség kevesebb mint 0,002%-a volt visszanyerhető a vizeletből. A széklet radioaktivitásának több mint 97%-a változatlan odevixibatnak bizonyult.

Gyermekeknél és serdülőknél az átlagos testtömeggel normalizált látszólagos teljes clearance CL/F érték a 40 µg/ttkg/nap adagolási rend esetén 26,4 l/ttkg/óra és 120 µg/ttkg/nap adagolási rend esetén 23,0 l/ttkg/óra, az átlagos felezési idő pedig megközelítőleg 2,5 óra.

Linearitás/nem-linearitás

A Cmax és AUC0-t dózisarányos módon emelik az adagok emelésével; ugyanakkor az egyének közötti körülbelül 40%-os nagy változékonyság miatt nem lehet pontosan megbecsülni a dózismódosítást.

Farmakokinetikai/farmakodinámiás összefüggés(ek)
Az odevixibat hatásmechanizmusának és az emésztőtraktusban kifejtett hatásának megfelelően nincs összefüggés a szisztémás expozíció és a klinikai hatások között. Továbbá nem volt megállapítható dózis-válasz összefüggés a vizsgált dózistartományban (10-200 µg/ttkg/nap), valamint a C4 és FGF19 farmakodinámiás paraméterek tekintetében sem.

Különleges betegcsoportok

Az odevixibat farmakokinetikájában nem észleltek klinikailag szignifikáns különbségeket az életkor, a nem vagy a rassz szerint.

Májkárosodás
A PFIC-ben szenvedő betegek többségénél a betegség miatt bizonyos fokú májkárosodás áll fenn. Az odevixibat májban történő metabolizációja nem meghatározó eleme az odevixibat eliminációjának. Egy, 1-es és 2-es típusú PFIC-ben szenvedő betegek részvételével végzett, placebokontrollos vizsgálat adatainak elemzése nem igazolt klinikailag jelentőst hatást az odevixibat farmakokinetikáját érintően enyhén csökkent májfunkció (Child-Pugh A) esetén. Bár a testtömeggel korrigált CL/F értékek alacsonyabbak, a testtömeggel korrigált V/F értékek pedig magasabbak voltak a PFIC-s, Child Pugh B májkárosodásban szenvedő gyermekek és serdülők esetében az egészséges alanyokhoz képest, a biztonságossági profil hasonló volt a betegcsoportok között. A súlyos májkárosodásban (Child-Pugh C osztály) szenvedő betegeket nem vizsgálták.

Vesekárosodás
Nem állnak rendelkezésre adatok vesekárosodásban szenvedő betegekre vonatkozóan, azonban a vesekárosodás hatása várhatóan kis mértékű, mivel a szisztémás expozíció szintje alacsony, és az odevixibat nem választódik ki a vizelettel.

In vitro vizsgálatok

In vitro vizsgálatokban az odevixibat klinikailag releváns koncentrációértékek mellett nem gátolta az 1A2, 2B6, 2C8, 2C9, 2C19 és a 2D6 CYP-enzimeket, azonban kimutatták, hogy a CYP3A4/5 inhibitora.

Az odevixibat nem gátolja a P-gp transzportereket, az emlőrák rezisztencia fehérjét (BCRP), az organikus anion transzportert (OATP1B1, OATP1B3, OAT1, OAT3), a szerves kation transzportert (OCT2), illetve a multidrog- és toxintranszporter fehérjéket (MATE1 vagy MATE2-K).

Az odevixibat nem szubsztrátja a BCRP-nek.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Azok a mellékhatások, amelyeket bár a klinikai vizsgálatokban nem észleltek, de az állatkísérletekben a humán klinikai expozíciós szintekhez hasonló expozíciós szinteknél jelentkeztek, és amelyek klinikai jelentőséggel bírhatnak, a következők voltak:

Reprodukciós és fejlődésre gyakorolt toxicitás

Vemhes új-zélandi fehér nyulak esetén korai ellést/vetélést figyeltek meg két nyúl esetén, akik odevixibatot kaptak a magzati organogenezis időszaka alatt, a várható klinikai expozíció legalább 2,3szeresének megfelelő expozíció mértékében (a plazma teljes odevixibat-szintjének AUC0-24-értéke alapján). Mindegyik dózist kapott csoportban megfigyelték az anyák testtömegének és táplálékfogyasztásának csökkenését (átmeneti jelleggel, a várható dózis 1,1-szeresének megfelelő expozíció esetén).

A humán klinikai expozíció 1,1-szeresétől kezdve (a plazma teljes odevixibat-szintjének AUC0-24értéke alapján) az összes, dózist kapott csoportban 7 magzat esetén (az odevixibatnak kitett nőstények összes magzatának 1,3%-a) állapítottak meg cardiovascularis rendellenességeket (vagyis kamrai diverticulumot, kisméretű kamrát és aortaív-tágulást). Nem figyeltek meg ilyen rendellenességeket az odevixibat vemhes patkányoknál történő alkalmazása esetén. A nyulakban megfigyelt eredmények miatt nem zárható ki, hogy az odevixibat hatással van a cardiovascularis fejlődésre.

Patkányok esetén az odevixibat nem befolyásolta a reproduktív teljesítményt, a termékenységet, az embrionális-magzati fejlődést vagy prenatális/postnatalis fejlődési vizsgálatokat a várható klinikai expozíció 133-szorosának megfelelő expozíció mellett (a plazma teljes odevixibat-szintjének AUC0-24értéke alapján), beleértve a juvenilis állatokat is (a várható humán expozíció 63-szorosának megfelelő expozíció).

Nem áll rendelkezésre elegendő információ az odevixibat kiválasztódásával kapcsolatban az állatok anyatejébe.
Nem végeztek állatkísérleteket az odevixibat anyatejben való jelenlétére vonatkozóan. A szoptató anyaállatok kölykeinek expozícióját igazolták egy patkányokon végzett, pre- és postnatalis fejlődési toxicitási vizsgálatban (a szoptató anyaállatok odevixibat plazmakoncentrációjának 3,2-52,1%-a). Ezért lehetséges, hogy az odevixibat megjelenik az anyatejben.





Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Fogamzóképes korú nők

A fogamzóképes korú nőknek hatásos fogamzásgátló módszert kell alkalmazniuk a Bylvay-val történő kezelés során.

Terhesség

Az odevixibat terhes nőknél történő alkalmazása tekintetében nem vagy csak korlátozott mértékben áll rendelkezésre információ. Állatkísérletek során reproduktív toxicitást igazoltak (lásd az 5.3 pontot). A Bylvay alkalmazása nem javasolt terhesség alatt és olyan fogamzóképes korú nők esetében, akik nem alkalmaznak fogamzásgátlást.

Szoptatás

Nem ismert, hogy az odevixibat vagy annak metabolitjai kiválasztódnak-e a humán anyatejbe. Nem áll rendelkezésre elegendő információ az odevixibat kiválasztódásával kapcsolatban az állatok anyatejébe (lásd 5.3 pont).

Az anyatejjel táplált újszülöttekre/csecsemőkre nézve a kockázatot nem lehet kizárni. El kell dönteni, hogy a szoptatást függesztik fel, vagy a Bylvay-kezelést szakítják meg, illetve tartózkodnak a Bylvaykezeléstől, figyelembe véve a szoptatás előnyét a gyermek, valamint a terápia előnyét az anya szempontjából.

Termékenység

Nem állnak rendelkezésre adatok a humán termékenységre vonatkozóan. Állatkísérletek során nem igazoltak semmilyen közvetlen vagy közvetett hatást a termékenységre vagy a reprodukcióra (lásd az 5.3 pontot).