Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

NEUROBION 100MG/50MG/1MG FILMTABLETTA 30X BUB

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
P&g Health Germany Gmbh
Hatástani csoport:
A11DB B1-vitamin kombinációi b6- és/vagy b12-vitaminnal
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-23923/01
Hatóanyagok:
Piridoxinum
ThiaminiumDDD
Cyanocobalaminum
Hatáserősség:
Nincs jelzése, nem erőshatású ()
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
VN Orvosi rendelvény nélkül is kiadható gyógyszerkészítmények.
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Recept nélkül0,000,00
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Különleges tárolást nem igényel
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása megfontolandó
18 éves kor alatt nem adható
Alkalmazási elôirat

Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A betegeket figyelmeztetni kell, hogy hagyják abba a kezelést, és beszéljenek kezelőorvosukkal, ha bármilyen új tünetet tapasztalnak.

A B12-vitamin (cianokobalamin) javíthatja a foláthiányos megaloblasztos anémiát. A készítmény alkalmazása javíthatja ezt az állapotot a B12-vitamin (cianokobalamin) jelenléte miatt, de ügyelni kell arra, hogy a helyes diagnózis ne legyen elfedve.

A készítmény kevesebb mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz filmtablettánként, azaz gyakorlatilag "nátriummentes".


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A Neurobion nem befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.


4.9 Túladagolás

Tiaminnal vagy cianokobalaminnal történő túladagolásról nem számoltak be.

A szakirodalom beszámol neuropátiákról a B6-vitamin hosszú távú (6 hónapos vagy annál hosszabb), 50 mg-nál nagyobb átlagos napi dózisának alkalmazását követően, amelyek a vitamin szedésének abbahagyásakor fokozatosan javulnak.

A túladagolás kezelése a készítmény abbahagyásából és más, klinikailag javallt intézkedésekből áll.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

- A B6-vitamin (piridoxin) csökkentheti az L-DOPA terápiás hatását.
- A DOPA dekarboxiláz-inhibitorok, mint például a karbidopa vagy a benszerazid a piridoxál-foszfáthoz kötődnek, és a B6-vitamin hiányához vezethetnek.
- A piridoxin-antagonisták, mint például az izoniazid, a cikloszerin, a penicillamin vagy a hidralazin csökkenthetik a B6-vitamin (piridoxin) hatásosságát.
- A kacsdiuretikumok, például a furoszemid, hosszú távú alkalmazása felgyorsíthatja az eliminációt, és így csökkentheti a B1-vitamin (tiamin), valamint a B6-vitamin (piridoxin) szérumszintjét.
- Az alkohol csökkenti a B1-vitamin (tiamin) felszívódását és visszaszívódását.


6.2. Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A nemkívánatos események szervrendszerek és gyakoriság szerint alább vannak felsorolva. A gyakoriságok meghatározása: nagyon gyakori (?1/10), gyakori (?1/100 - <1/10), nem gyakori (?1/1000 - <1/100), ritka (?1/10 000 - <1/1000) és nagyon ritka (<1/10 000), beleértve az elkülönített jelentéseket is. A gyakoriság nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).
Mivel a legtöbb nemkívánatos hatás a forgalomba hozatal utáni spontán jelentésen alapul, a pontos gyakoriságbecslés nem lehetséges.

Immunrendszeri betegségek és tünetek:
Gyakoriság nem ismert: Túlérzékenységi reakciók, például verejtékezés, tachycardia és viszketéssel és urticariaval járó bőrreakciók.

Idegrendszeri betegségek és tünetek:
Gyakoriság nem ismert: Fejfájás.

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek:
Gyakoriság nem ismert: Emésztőrendszeri panaszok, például hányinger, hányás, hasmenés és hasi fájdalom.

Vese- és húgyúti betegségek és tünetek:
Gyakoriság nem ismert: Kromaturia (vöröses színű vizelet, amely az alkalmazás utáni első órákban jelent meg, és általában a készítmény alkalmazásának abbahagyása után röviddel megszűnt).

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni. Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: B1-vitamin kombinációi B6- és/vagy B12-vitaminnal
ATC-kód: A11DB

A készítmény B1-, B6- és B12-vitamint tartalmaz, amelyek koenzimekként viselkednek, és ennek megfelelően az anyagcsere számára nélkülözhetetlen anyagok. A különböző szövetek, többek között a perifériás és a központi idegsejtek, valamint az egyidejű sejtek anyagcseréjében betöltött szerepüket az idegrendszer szerkezeti és funkcionális tulajdonságainak fenntartásával korrelációban kell látni. A B1-, B6- és B12-vitaminok mindegyike alapvető szerepet játszik az idegek különböző neurotrófiás és neuroprotektív hatások által történő metabolizmusában, regenerálódásában és fenntartásában. Ez magyarázatot adhat arra, hogy a neurológiai jelek és tünetek (például bizsergés, érzékelési zavarok [zsibbadás vagy túlérzékenység], allodínia, neuropátiás fájdalom, paresztézia, valamint az érzékelés, az észlelési küszöb, az idegvezetési sebesség, illetve a hőmérsékleti érzékenység romlása) miért kerülnek túlsúlyba vitaminhiány esetén.

Tiamin (B1-vitamin)
A tiamin-pirofoszfát (TPP) a B1-vitamin hatékony formája, és koenzimként hat számos enzimre (például piruvát-dehidrogenáz és transzketoláz). Ennek megfelelően a B1-vitamin elsősorban a szénhidrát anyagcseréjében vesz részt, azonban a lipidek és aminosavak szintézisében is részt vesz. Az idegsejtek kizárólag enzimatikus oxidációval és glükóz dekarboxilációval elégítik ki energiaszükségletüket, így a megfelelő B1-vitamin-ellátás kulcsfontosságú. A tiamin az idegi impulzusok vezetésében is részt vesz. Ezenkívül a kísérletekben kapott eredmények antinociceptív hatást jeleznek.

B1-vitamin-hiány fordulhat elő például cukorbetegeknél, időseknél, emésztőrendszeri betegségben szenvedő betegeknél, hemodialízises betegeknél, felszívódási zavarban szenvedőknél, krónikus alkoholizmusban szenvedőknél vagy a fokozott B1-vitamin szükséglet esetén. A B1-vitamin-hiány fő klinikai megnyilvánulásai és rendellenességei emberek esetében az idegrendszert, valamint a szív- és érrendszert érintik. Kimerültség, ingerlékenység, gyengeség, fájdalom, égő érzés a kézben és a lábfejben, érzékelési zavarok, járási ataxia, emésztési zavar, depresszió jelenhet meg korai tünetként a táplálkozási hiányosság miatt napokon-heteken belül.

Piridoxin (B6-vitamin)
A piridoxin biológiailag aktív formája, a piridoxál-foszfát, az aminosav metabolizmus meghatározó koenzimje. Részt vesz a fiziológiailag aktív aminok (például szerotonin, hisztamin, adrenalin) dekarboxilációs folyamatok révén történő képződésében, valamint transzamináció útján az anabolikus és katabolikus folyamatokban.

A piridoxál-foszfát alapvető szerepet játszik az idegrendszerben, különösen az enzimatikusan kontrollált neurotranszmitter metabolizmusban. A szfingozin bioszintézisének első lépéseinek katalizátoraként a piridoxál-foszfátnak kulcsfontosságú szerepe van a szfingolipidek metabolizmusában is. A szfingolipidek az idegsejtek mielinhüvelyeinek alapvető összetevői.

A B6-vitamin-hiány felnőtteknél befolyásolhatja az idegeket, ami polineuropátia és rohamok kialakulásához, valamint esetleg a kognitív funkciók károsodásához vezethet. Más érintett testrészek a bőr (seborreás dermatitisz), a nyálkahártyák, a keringési rendszer és az immunrendszer. A B6-vitamin hiánya hányingert, hányást, depressziót, az oxalát metabolizmusának rendellenességeit és vérszegénységet is okozhat. Nagyobb mennyiségű B6-vitaminra van szükségük a különböző kockázati csoportokba tartozó betegeknek, például cukorbetegek, idősek, emésztőrendszeri betegségben szenvedők stb. Az alacsony B6-vitamin bevitel és -státusz összefüggésbe hozható az immunfunkció károsodásával és a fertőzésekre való hajlammal, különösen időseknél. A B6-vitamin egyedülálló abban a tekintetben, hogy a hiánya vagy többlete is perifériás neuropátiás tüneteket okozhat.

Kobalamin (B12-vitamin)
A B12-vitamin koenzim formájában (5-deoxiadenozil-kobalamin és metil-kobalamin) vesz részt a nukleinsav metabolizmusban és a DNS szintézisében, különösen a hematopoezisben, a mielinszintézisben és a mielinhüvelyek fenntartásában, valamint az epithelialis szövet szintézisében. A B12-vitamin részt vesz a neurotranszmitterek szintézisében is, és a zsírsav és szénhidrát metabolizmusának egyik fő összetevője.

Különböző betegcsoportoknál fennáll a B12-vitamin-hiány kialakulásának kockázata, például cukorbetegeknél, időseknél, emésztőrendszeri betegségben szenvedőknél és egyéb csoportok esetében. Különösen a vegetáriánusok és vegánok esetében fokozott a B12-vitamin-hiány kialakulásának kockázata, mivel kizárólag az állati eredetű élelmiszerek a B12-vitamin forrásai. Különösen veszélyeztetettek a B12-vitamin-hiányban szenvedő anyák csecsemői is. Az emésztés során számos ponton előfordulhat a B12-vitamin rossz felszívódása, ami vitaminhiányhoz vezet. A B12-vitamin rossz felszívódását és hiányát eredményező legfontosabb betegség a perniciosus anaemiának nevezett autoimmun gasztritisz, amelyet a gyomornyálkahártya pusztulása, valamint a parietalis sejt és intrinsic faktor elleni antitest jelenléte jellemez. A B12-vitamin-hiány neurológiai tüneteket, például paresztéziát, zsibbadást, járászavart, polineuritiszt (különösen szenzorosat, a disztális végtagokban). További tünetek lehetnek a vérszegénység, az látóideg-sorvadás, a megváltozott mentális állapot.

A B1-, B6- és B12-vitaminok kombinációja
A neurotróp B1-, B6- és B12-vitaminok önmagukban, valamint biokémiai szinergia eredményeként együttesen különleges jelentőséggel bírnak az idegrendszer metabolizmusa szempontjából, ami indokolja ezek kombinált alkalmazását. Ezenkívül mindhárom neurotróp B-vitamin különböző hatásmechanizmussal járul hozzá az idegek egészségéhez, és mindhárom alapvető fontosságú.

Ezen kívül a legtöbb betegcsoportban, mint például idősek, cukorbetegek, gyomor-bélrendszeri betegségben szenvedő betegek, például gyulladásos bélbetegségben szenvedők, gyomor-bélműtéten átesettek (például bariátriai műtét), gyomorhurutban, cöliákiában, ismétlődő hányásban és tartós hasmenésben szenvedők és mások körében, mindhárom neurotróp vitamin hiánya jelen van.

Emellett a B1-, B6- és B12-vitaminok kombinációja szinergikus hatást mutatott NSAID-okkal kombinálva a fájdalom kezelésében.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

A B1-, B6- és B12-vitaminok kombinált alkalmazása várhatóan nem fejt ki negatív hatást az egyes vitaminok farmakokinetikájára.

Tiamin (B1-vitamin)
A szájon át alkalmazott B1-vitamin feltételezhetően dózisfüggő kettős transzportmechanizmussal rendelkezik, nevezetesen aktív felszívódással legfeljebb 2 mikromol koncentrációban és passzív diffúzióval 2 mikromol feletti koncentrációban. A felszívódás elsősorban a vékonybél proximális részén történik. A tiamin felszívódása a hámsejtekben történő foszforiláció után történik; a bélfalon keresztül történő áthaladás feltételezhetően egy hordozó mechanizmus révén valósul meg.

A bélnyálkahártya általi felszívódást követően a tiamin a portális keringésen keresztül jut el a májba. A májban a tiamin tiamin-pirofoszfáttá (TPP) és tiamin-trifoszfáttá (TTP) foszforilálódik tiamin-kináz segítségével.

A B1-vitamin a szervezetben mindenütt megtalálható, és különösen magas koncentrációban található az agyban, a vázizomzatban, a májban, a szívben és a vesében.
A B1-vitamin elsősorban a vizeletben változatlanul vagy több (kb. 20) metabolit formájában ürül ki.

A tiamin biológiai felezési ideje embereknél körülbelül 9,5-18,5 nap, az eliminációs felezési idő pedig körülbelül 4 óra. A tartalékkapacitás 4-10 nap.

Piridoxin (B6-vitamin)
A B6-vitamin (piridoxin, piridoxál és piridoxamin) gyorsan felszívódik, elsősorban a gyomor-bélrendszer felső részében, és albuminhoz kötve (különösen piridoxál-foszfát formájában) szállítódik a szervekhez és szövetekhez.

A B6-vitamin elsősorban a májban foszforilálódik, és biológiailag aktív piridoxál-foszfátot képez. A sejtmembránokon való átjutáshoz a foszforilált B6-vitamint alkalikus foszfatázzal kell hidrolizálni a szabad B6-vitamin felszabadulásához. A sejtekbe történő szállítás egyszerű diffúzióval, majd refoszforilációval történik, és a közelmúltban egy specializált, a piridoxin felvételére szolgáló, intesztinális hordozó által közvetített rendszer is felmerült. 3,5-4 óra elteltével éri el a csúcskoncentrációt. A piridoxál-foszfát biológiai felezési ideje körülbelül 15-25 nap, az eliminációs felezési idő pedig körülbelül 3 óra. A B6-vitamin tárolási kapacitása 14-42 nap.

A B6-vitamin kiválasztódik a vizeletbe. A fő kiválasztódó termék a 4-piridoxinsav; az utóbbi mennyisége függ a felvett B6-vitamin dózistól. A B6-vitamin kiválasztódik az anyatejbe, és átjut a méhlepényen.

Kobalamin (B12-vitamin)
A B12-vitamin felszívódása a gyomor-bélrendszerből két mechanizmussal történik:
Az aktív mechanizmust az intrinsic faktor közvetíti, amelyet a gyomornyálkahártya parietalis sejtjei választanak ki. A transzkobalamin-1-ből való felszabadulás után a B12-vitamin azonnal az intrinsic faktorhoz kötődik. A kobalamin-intrinsic faktor komplex az ileum nyálkahártya luminális felszínén egy specifikus ileumreceptor fehérjéhez kötődik. A komplex receptor által közvetített endocitózissal jut be a nyálkahártya sejtjeibe. A szájon át szedett B12-vitaminból legfeljebb 1,5-2 mikrogramm szívódik fel ezzel a mechanizmussal.

Függetlenül az intrinsic faktortól, a B12-vitamin passzív, nem telítődő diffúzióval juthat a véráramba. A passzív diffúzió a teljes felszívódás 1-2%-áért felelős, és ezt nem befolyásolja, ha a betegek gyomor-duodenalis sebészeti reszekción estek át vagy az intrinsic faktor által közvetített B12-vitamin-felszívódást befolyásoló egyéb gyomor-bélrendszeri betegségekben szenvednek, és a teljes vékonybél mentén lejátszódhat.

A szervezetben a B12-vitamin depókban tárolódik, amelyek közül a máj a legfontosabb (kb. 1,5 mg), amit a vese, szív, lép és az agy követ. A B12-vitamin szervezetben lévő teljes mennyisége változó; a becslések többsége szerint azonban körülbelül 2-3 mg. A fluktuációs arány 2,5 mikrogramm B12-vitamin naponta, vagy a szervezetben tárolt teljes mennyiség 0,05%-a. A biológiai felezési idő körülbelül 1 év.

A B12-vitamint főként az epe választja ki, és nagyrészt az enterohepaticus keringésen keresztül szívódik fel ismét. Ha a szervezet tárolókapacitását a B12-vitamin nagy dózisai meghaladják, különösen parenterális alkalmazás következtében, akkor a nem visszatartható hányad kiválasztódik a vizeletbe.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A rendelkezésre álló szakirodalom nem tartalmaz olyan megállapításokat, amelyek arra utalnának, hogy a tiamin, a piridoxin és a cianokobalamin rákkeltő, mutagén vagy teratogén tulajdonságokkal rendelkezne.





Csomagolás

6.5. Csomagolás típusa és kiszerelése

30 db filmtabletta PVDC/PVC//Al buborékcsomagolásban és dobozban.

6.6. A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: nincs kereszt
Osztályozás: I. csoport
Orvosi rendelvény nélkül is kiadható gyógyszer (VN).



6.4. Különleges tárolási előírások

Ez a gyógyszer nem igényel különleges tárolást.


6.3. Felhasználhatósági időtartam

2 év


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

P&G Health Germany GmbH
Sulzbacher Strasse 40
65824 Schwalbach am Taunus
Németország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-23923/01 30× PVdC/PVC//Al buborékcsomagolásban.


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2021. augusztus 11.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2024. május 06.


8








OGYÉI/44978/2023