Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

VIZORED 0,5MG/ML OLD SZEMCSEPP 1X10ML HDPE

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Penta Pharma Kft.
Hatástani csoport:
S01GA Lokális ödémát csökkentő szerként használt szimpatomimetikumok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-23876/01
Hatóanyagok:
Tetryzolinium chloratum
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
VN Orvosi rendelvény nélkül is kiadható gyógyszerkészítmények.
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Recept nélkül0,000,00
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Legfeljebb 30 °c-on tárolandó
Felbontás után 1 hónapig alkalmazható
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása megfontolandó
Terhesség esetén alkalmazása megfontolandó
2 éves kor alatt nem adható
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

A VIZORED 0,5 mg/ml oldatos szemcsepp egy steril oldat, amely nem tartalmaz tartósítószert.

Adagolás

Felnőttek
Ha az orvos másképp nem rendeli, naponta 2-3 alkalommal 1-2 csepp az érintett szem(ek)be.

Gyermekek és serdülők
Nincsenek rendelkezésre álló adatok a készítmény gyermekkori alkalmazása tekintetében a hatásosságra és biztonságosságra vonatkozólag, így gyermekkorban és serdülőkorban alkalmazása nem javasolt. A gyógyszer alkalmazása ellenjavallt 2 évesnél fiatalabb gyermekeknél (lásd 4.3 pont).

Idősek
Nem áll rendelkezésre adat azzal kapcsolatban, hogy idősek esetében szükséges-e a dózis módosítása.

Vesekárosodás
Nem áll rendelkezésre adat azzal kapcsolatban, hogy vesekárosodásban szenvedő betegek esetében szükséges-e a dózis módosítása.

Májkárosodás
Nem áll rendelkezésre adat azzal kapcsolatban, hogy májkárosodásban szenvedő betegek esetében szükséges-e a dózis módosítása.

Az alkalmazás módja
Szemészeti alkalmazásra.

Információk kontaktlencsét viselők számára
Kontaktlencse viselése esetén a készítmény nem alkalmazható. (Vörös szem esetén kontaktlencse viselése egyáltalán nem javasolt. A beteget szemész szakorvoshoz kell irányítani.)

Alkalmazási utasítás:

A szemcseppet kétféleképpen lehet alkalmazni:


1. Mosson kezet.

2. Távolítsa el a védőkupakot a tartályról (lásd 1. kép).

3. Fogja meg a tartályt a képen látható módon (2. kép).

4. Fordítsa fejjel lefelé a tartályt és aktiválja a pumpát az első csepp megjelenéséig (3. kép)
A gyógyszer alkalmazása előtt, miután az első csepp megjelenik, további 5 cseppet szükséges kipumpálni. Minden ezt követő alkalmazás előtt 2 cseppet szükséges kipumpálni. Ha a gyógyszert több mint 15 napig nem alkalmazták, az alkalmazás előtt 5 cseppet kell kipumpálni.

5. Hajtsa hátra a fejét és kissé húzza le az alsó szemhéját, hogy a szemhéj és a szem között kis tasak képződjön, majd tartsa a tartályt fejjel lefelé és nyomja meg, amíg 1 csepp a szemébe cseppen (4. kép).

6. Rögtön a becseppentést követően szorítsa az egyik ujját a belső szemzughoz az orra mellett, és tartsa ott 1-2 percig. Ez segít megakadályozni, hogy a szemcsepp hatóanyaga felszívódon a szisztémás keringésbe.

7. Amennyiben a másik szemén is alkalmazza a gyógyszert, ismételje meg az 5. és 6. lépéseket.

8. Az alkalmazást követően azonnal tegye vissza a kupakot, és zárja le a tartályt.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Súlyos szívbetegségben (pl. coronaria-betegség, hypertensio, phaeochromocytoma), metabolikus megbetegedésben (pl. hyperthyreosis, diabetes), rhinitis sicca-ban, keratoconjunctivitis sicca-ban vagy glaucomában (kivéve zártzugú) szenvedőknek, MAO-gátlókat, vagy más, potenciálisan vérnyomásemelő gyógyszereket szedőknek, illetve prosztata-hyperplasia esetén a gyógyszer csak a terápiás előny-kockázat arány gondos, egyedi mérlegelése után adható. Alkalmazása ilyen esetekben kizárólag orvosi felügyelet mellett végezhető.

Alkalmazás gyermekeknél vagy magasabb dózisokban csak orvosi felügyelet alatt megengedett.

A zártzugú glaucomán kívül, amely esetén a készítmény alkalmazása ellenjavallt, más típusú glaucomában szenvedő betegeknél a készítmény különös körültekintéssel és csak orvosi felügyelet alatt alkalmazható.

A gyógyszer alkalmazása nem ajánlott rhinitis sicca és keratoconjunctivitis sicca esetén.

Azon betegek nem alkalmazhatják a készítményt, akiknél korábban előfordult ezüsttel összefüggésbe hozható kontakt érzékenység, mivel a kiadagolt cseppek nyomokban ezüstöt tartalmazhatnak.

A VIZORED 0,5 mg/ml oldatos szemcseppet alkalmazó betegeknek tisztában kell lenniük azzal, hogy a szem gyulladása és vörössége gyakran súlyos szembetegség jele, és ilyen esetben szemész szakorvoshoz kell fordulni.

A VIZORED 0,5 mg/ml oldatos szemcsepp csak kisebb mértékű szemirritáció kezelésére alkalmazandó. Amennyiben 72 órán belül nem tapasztalható javulás, vagy az irritáció és a vörösség nem múlik el, illetve fokozódik, a betegnek a szemcsepp alkalmazását abba kell hagynia és orvoshoz kell fordulnia.

Olyan irritáció vagy vörösség esetén, amelyet súlyos szembetegség, például fertőzés okozott, illetve idegentest bejutása vagy a szaruhártyát érő vegyi ártalom esetén szintén azonnal orvoshoz kell fordulni.

Erős szemfájdalom, fejfájás, látásvesztés, foltok előfordulása a látótérben, erős, akut vagy egyoldali szemvörösség, fényre jelentkező fájdalom vagy kettős látás esetén azonnal orvoshoz kell fordulni.

Hosszú távú vagy az ajánlottnál magasabb dózisok nem megfelelő alkalmazása (vagy gyógyszerabúzus) esetén a kötőhártya vagy az orrnyálkahártya reaktív hyperaemiája fordulhat elő (vörösség, rhinitis medicamentosa).
A hosszú távú alkalmazás kerülendő, különösen gyermekek esetében.

A VIZORED 0,5 mg/ml oldatos szemcsepp átmeneti pupillatágulatot okozhat.

Szembetegség esetén kontaktlencse nem viselhető.
Ha, különleges esetekben, a kontaktlencse viselése megengedett, azokat el kell távolítani a gyógyszer alkalmazása előtt. A kontaktlencséket a gyógyszer alkalmazása után 15 perccel lehet visszahelyezni (lásd 4.2 pont).


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességek romolhatnak a gyógyszer alkalmazása után, mivel homályos látás vagy fény által indukált vakság (a mydriasis következményeként) jelentkezhet.


4.9 Túladagolás

Az imidazol-alfa-szimpatomimetikum származékok túlzott szisztémás abszorpciója központi idegrendszeri depressziót eredményezhet. Erre fokozottan figyelni kell gyermekek esetében. A túladagolás tünetei a mydriasis, cianózis, láz, görcsök, tachycardia, szívritmuszavar, szívmegállás, magas vérnyomás, tüdő-oedema, légzőszervi és mentális rendellenességek.

Továbbá, egyes esetekben a túladagolás a központi idegrendszer funkcióinak gátlásához, és ezáltal álmossághoz, a testhőmérséklet csökkenéséhez, jelentős vérnyomáseséshez vezethet, amely a sokkhoz, apnoéhoz és kómához hasonló állapotot eredményez.
A túladagolási tünetek előfordulásának kockázata különösen jelentős a gyógyszer véletlen lenyelése esetén történő felszívódás miatt, aminek következtében a központi idegrendszer rendellenességei, a légzőrendszer depressziója és a keringés összeomlása fordulhat elő.

A túladagolás kezelése
Ha szükséges, orvosi szén, gyomormosás, oxigén-belélegeztetés, lázcsillapítás, antikonvulzív kezelés alkalmazható.
Hypotensiós betegeknél vazopresszorok adása kontraindikált.
Antikolinerg tünetek jelentkezésekor antidotum, pl. fizosztigmin adható.





Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Az előfordulási gyakoriság a következő megállapodás szerint van megadva: nagyon gyakori (? 1/10); gyakori (? 1/100 - < 1/10); nem gyakori (? 1/1000 - < 1/100); ritka (? 1/10 000 - < 1/1000); nagyon ritka (< 1/10 000) és nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).

Szembetegségek és szemészeti tünetek
Ritka: mydriasis

Nagyon ritka: a kötőhártya hámszövetének keratinizációja (xerosis) a könnycsatorna elzáródásával és epiphora (könnycsorgás) a tetrizolin hosszan tartó alkalmazása után

Nem ismert gyakoriság: kötőhártya-irritáció, homályos látás
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Gyakori: a szem nyálkahártyájának vérbősége (reaktív hyperaemia), égő érzés a szem nyálkahártyáján, szisztémás hatások (pl.: palpitatio, fejfájás, tremor, gyengeség, izzadás, emelkedett vérnyomás, tachycardia)

Nem ismert gyakoriság: a szem és a szemkörnyék égő érzése, erythema, irritáció, oedema, fájdalom, pruritus

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül*.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: lokális oedema-csökkentőként alkalmazott szimpatomimetikumok, ATC kód: S01GA02

Hatásmechanizmus
A tetrizolin szimpatomimetikus hatású, a szimpatikus idegrendszer alfa-adrenerg-receptorait közvetlenül stimulálja. A béta-adrenerg-receptorokra gyakorlatilag nincs hatása. Mint szimpatomimetikus amin, érösszehúzó és pangáscsökkentő tulajdonsága van.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Érösszehúzó és pangáscsökkentő hatása a becseppentést követő néhány percen belül kialakul és 4-8 órán át tart.

Sérült nyálkahártyán és szaruhártyán történő lokális alkalmazás esetén a szisztémás abszorpció nem zárható ki.

Egy, 10 egészséges önkéntes bevonásával végzett vizsgálatban ocularis alkalmazást követően mind a szérumban, mind a vizeletben kimutatható volt a tetrizolin.
Az átlagos plazmafelezési idő 6 óra volt. A szisztémás keringésbe történő felszívódás mértéke egyénenként változó volt, a maximális szérumkoncentrációk 0,068 és 0,380 ng/ml között voltak. 24 óra elteltével minden önkéntesnek kimutatható volt a tetrizolin a vizeletéből.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Lokális toxicitás
Nyulak szemein 5 egymást követő napon napi kétszer alkalmazott 5,5-es pH-jú 0,25% és 0,5%-os tetrizolin-oldat nem okozott irritációt.

Akut toxicitás
Per os adagolást követően a tetrizolin akut LD50-értéke egereknél 420 mg/ttkg volt.

Ismételt dózisú toxicitás
Patkányoknál 10-30 mg/ttkg dózisú tetrizolin néhány hetes per os alkalmazását követően nem jelentkeztek gyógyszerfüggő toxikus hatások.

Rhesusmajmoknál tartós sedatio és hypnosis jelentkezett 5-10 mg/ttkg-os adag 120 napos intravénás és 5-50 mg/ttkg-os adag 32 hetes per os alkalmazása után.

Genotoxicitás és karcinogenitási potenciál
Nem állnak rendelkezésre vizsgálati adatok a készítmény mutagén vagy karcinogén hatásával kapcsolatosan.

Reproduktív toxicitás
A tetrizolin reproduktív toxicitását nem vizsgálták.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

10 ml oldat fehér műanyag (HDPE, 10 ml kapacitású) tartályban, (PP, HDPE, LDPE) adagolópumpával (3K-rendszer), (HDPE) védőkupakkal és piros applikátorral (PP).
1 tartály dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy kereszt)
Osztályozás: I. csoport
Orvosi rendelvény nélkül is kiadható gyógyszer (VN).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 30 °C-on tárolandó. Hűtést nem igényel.
A gyógyszer első felbontás utáni tárolására vonatkozó előírásokat lásd a 6.3 pontban.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

30 hónap.
Az első felbontás után 28 napig használható. A felbontást követően legfeljebb 30 °C-on tárolandó. Hűtést nem igényel.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Penta Pharma Zrt.
2161 Csomád, József Attila utca 73.
E-mail: info@pentapharma.hu


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-23876/01 1×10 ml HDPE tartály


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2021. május 13.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2021. november 2.


7



OGYÉI/69817/2021